LEIDSCH DAGBLAD Voorlopig geen in Bloemenhove inval Kabinet zit in tijdnood vandaag rcrö&i Hatvarine CNV wil nullijn wel accepteren muhren naar noordwijk Kabinetsbesluit van vannacht BEZUINIGINGEN Incidenten in bezet Jordanië Bij omzetten winst in werk DONDERDAG 20 MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34940 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Stevent minister Van Agt be wust en moedwillig op zijn po litieke ondergang af? Het heeft er veel van weg. Een analyse van zijn nieuwe optreden op het gebied van de abortus wijst in elk geval in die richting. Hij laat de Haarlemse officier van justitie zijn gang gaan bij het verzegelen van de behandelka mers van de Bloemenhove-kli- niek na een zeer recente, wat onduidelijke en in elk geval niet grondig onderzochte klacht uit het buitenland- Roept in de Kamer uit dat er 'vermoeden' bestaat dat er in de kliniek in het algemeen tot abortus wordt overgegaan zon der voldoende medische indica tie, maar maakt dat vermoeden niet hard. Verklaart zelfs dat hij niet weet of de inspectie voor de volks gezondheid tevoren is gewaar- schiiwd dat er een justitiële charge zou worden uitgevoerd; dat dan bij een actie, waarvan mag worden aangenomen dat ze op z'n minst het herstel van de aanwezige bedlegerige pa- tiënten niet zal bevorderen. Legt een kamermotie naast zich neer. waarin hem wordt ver zocht om verdere acties te stoppen en de rechter te laten oordelen- Krijgt daar dan bovendien luide bijval voor van de KVP-ban- ken. waarmede opnieuw wordt geïllustreerd dat applaus in de eeltige handpalmen zit. maar politiek gevoel in de vingertop pen. Wordt de afgelopen nacht door zijn collega's in het kabi net (in elk geval een meerder heid daarin) op zijn schouders getikt: een nieuwe sluiting van de kliniek schijnt voorlopig niet door te gaan. Lijdt daarmee dan tenslotte een nederlaag en de vraag mag herhaald worden, of een intel ligent man als Van Agt deze ontwikkeling niet voorzien en geforceerd heeft; misschien om van het politieke terrein ver dwenen te zijn, als in de volks vertegenwoordiging de initia tiefvoorstellen over de abortus hun tocht beginnen: een tocht die hoogstwaarschijnlijk zal eindigen in de ministerskamer op het Plein, waar die ene ont brekende handtekening moet worden gezet. Een antwoord op die vraag !s moeilijk. De bewindsman heeft zeer diep verankerd liggende weerstanden tegen een toleran te regeling van abortus zoals PvdA en WD die voorstaan. Die weerstanden moet men respecteren, maar voor een be leid uitstippelend politicus kun nen er consequenties zijn. Een bewindsman kan niet politiek ongestraft zijn geëmotioneerde betrokkenheid laten prevaleren boven wat een meerderheid in de samenle>jng langzamerhand van een probleem is gaan vin den. Het is het goed recht van Van Agt om gebruik te maken van de wetenschap dat er in de progressieve hoek van de Ka mer weinig trek is om door mo ties van wantrouwen aan tijn adres het kabinet-Den Uyl om zeep te helpen. De WD zou door mee te stemmen natuur lijk graag het ontstaan van zo'n kabinetscrisis een handje helpen. Dat neemt niet weg dat de minis ter van justitie met zijn weinige egards voor de kamermeerder heid en zijn kreupel, opportu nistisch beleid in de Bloemen- hove-zaak de democratie een slechte dienst bewezen heeft. Slechts Van Agts eventuele ei gen toekomstperspectief zou een verklaring voor zijn han delen kunnen bieden. Maar dat betekent dan tevens, de vraag uit de eerste zin van dit com mentaar bevestigend beant woorden. Teheran meldt dood van terroristen ?5 TEHERAN (AFP) - Bij schiet partijen in drie plaatsen in noord- west-Iran zijn terroristen, onder wie drie vrouwen, en vier voorbijgangers öm het leven gekomen, zo is vandaag officieel in de Iraanse hoofdstad be kendgemaakt. De botsing tussen de „terroristen" en de politie die him schuilplaats had ontdekt, vonden plaats in Rasjt aan de Kaspische Zee, Quazvin en Karaj, op resp. 100 en 30 km van Te heran. Volgens het communiqué vond de politie behalve wapens, ook docu menten waaruit bleek dat de „ter roristen" drie van hun metgezellen hadden terechtgesteld. Uit andere stukken was gebleken dat zij contac ten onderhielden met „dissidente groepen" in verscheidene andere landen. Zondag waren in Teheran onder dergelijke omstandigheden elf „ter roristen" om het leven gekomen. NOORDWIJK Er is een kans dat Ajax-speler Gerrie Mühren volgend seizoen voor zaterdag eersteklasser Noordwijk gaat voetballen. Mühren is van plan in Noordioijk een sportzaak te openen en zoïl tevens in de bad plaats gaan zoonen. De 30-jarige oud-international die met Ajax geen overeenstemming kon be reiken over contract-verlenging, zvil stoppen bij de Amsterdamse club. Weliswaar toont naast zijn oude club Volendam een hand vol buitenlandse clubs interesse voor Mühren, maar Ajax vraagt voor hem een bedrag van acht ton, zoat volgens Mühren een veel te hoge vraagprijs is. De speler voert vandaag besprekingen over de hoogte van het transferbedrag. Als Ajax daarvan niets zoenst af te doen, „aan is er een kans dat hij voor Noordwijk gaat spelen", zegt Arie Duijndam. Hij is de coach van het Noordzoijkse team van Menken Landbouw, waarvoor Mühren zaalvoetbal speelt en on derhoudt in die hoedanigheid, nauzve contacten met de Ajacied die vanmorgen niet te bereiken zoas. Duijndam: „Mühren heeft vorig jaar al eens een paar keer met het eerste elftal meegetraind en vindt Noordwijk wel sympa thiek". HEEMSTEDE (SP) De politie-inval in de Bloemenho- vekliniek in Heemstede waarvoor minister Van Agt giste ren zijn toestemming gaf, gaat voorlopig niet door. DEN HAAG (SP) Tijdgebrek verhindert het kabinet-Den Uyl om de bezuinigingsoperatie voor de jaren tot 1980 vandaag af te ronden. Vo rige week heeft de minister-president wel gezegd, dat de hoofdlijnen voor een plan om tien miljard gulden in te teren op de verwachte groei van de overheidsuitgaven deze week vastge legd zouden worden. Maar het kabi net heeft veel tijd verloren met be raad over een Nederlandse mede werking aan de bouw van kernener giecentrales in Zuid-Afrika. Er is de afgelopen nacht nog een extra vergadering bijgekomen over de rol die minister Van Agt speelt in het justitionele optreden tegen de Bloemenhovekliniek. Het ziet er naar uit dat het kabi net de tijd die de Kamer had uit getrokken met tenminste drie maan den overschrijdt. In oktober vorig jaar vroeg een meerderheid op voor- Het afgelasten van de actie bete kent niet, dat de actie van het Open baar Ministerie als geheel is gestopt. Het O.M. gaat door, maar hoe is niet bekend, aldus mevr. Goudsmit. "De politieke druk die wij tot het aller laatste moment hebben uitgeoefend, heeft succes gehad", zo zei mevrouw Goudsmit. Zij dankte de leden van de actiegroepen, dankzij wier inzet succes is bereikt. Mevr. Goudsmit verzocht tegen half vijf de leden van de diverse actie groepen in het belang van de hulp verlening de kliniek zo snel mogelijk te ontruimen, opdat vandaag het werk in de kliniek voortgang zou kunnen vinden. Het bestuur van de Bloemenhove kliniek heeft inmiddels besloten om een kort geding tegen de Staat der Nederlanden aan te spannen. Het zou aanvankelijk morgenochtend al voor de Haarlemse rechtbank dienen. De raadsman van de kliniek, mr. Laus, heeft echter meegedeeld dat om uit stel zal worden gevraagd omdat hij voor de voorbereiding van de zaak meer tijd nodig heeft. De moeilijkheden rond de Bloemen hovekliniek ontstonden doordat den zich daarbij nog enkele Kamer leden en vertegenwoordigsters van politieke partijen. De Roode Vrouwen stuurden vanuit de Bloemenhovekliniek een telegram san premier Den Uyl met de drin gende oproep om een politae-iiwal in de kliniek te voorkomen. Om echter op alles voorbereid te zijn werd de kostbare medische apparatuur uit de kliniek weggehaald. Maar na het be kend worden dat de politie-inval voorlopig niet doorgaat, werd die vanmorgen vroeg weer teruggebracht. Het werk in de Bloemenhovekliniek ging vandaag normaal door. TEL-AVIV (AP) Op de bezette Duitse vrouw die zich onlangs in de westelijke Jordaanoever hebben zich kliniek liet aborteren vorige week vandaag op verschillende plaatsen klacht bij de Haarlemse politie indiende omdat zij vond dat z« WQT' zorgvuldig was behandeld. De dische coördinator van de kliniek dr. ding van de dood Palestijnen eerder deze week. Studenten ontstaken vuren den ^h m^re^r d. haar klacht volkomen ongegrond i gisteravond dat dit voor de recht bank zonder veel moeite kan worden aangetoond. ernstige incidenten gens melding gemaakt. Volgens de Israëlische radio loste een buschauffeur enkele schoten in de lucht om een aanbal Arabische de dat hij de motie-Roethof om geen verdrijven. verdere stappen tegen" de Bloemen hovekliniek te nemen en een oordeel len gesloten maaj aan de onafhankelijke rechter over waren na een te laten, naast zich neerlegde, kwa- dagen weer open. men er honderd vertegenwoordigsters Voor de binnenstad i verschillende actiegroepen In Oost-Jeruzalem bleven de scho- de meeste winkels staking van twee Ramallah, Birah en Balata i Cor van de Zanden leidt de actie van de Rotterdamse ha venarbeiders die gisteren tij dens een werk-onderbreklng een ultimatum hebben ge steld. Zü eisen een zodanige loonsverbetering dat zü er qua koopkracht niet op ach teruit gaan. PAGINA 11 „Hoe bestaat 't?" kan nog be ter. PAGINA 5 Zuid-Afrika splijtstof in ka binet. PAGINA 7 Angola breekt met Portugal. PAGINA 9 FC Brugge haalde de cup niet. PAGINA 15 Timman maakte het Karpov moeilijk. PAGINA 17 Ook rechts in Spanje aan banden. PAGINA 19 Eerste schip met haring al onderweg SCHEVE NINGEN (ANP) Van de 49 schepen, die gisteren voor de haringvangst zijn vertrokken is het eerste schip al weer onderweg naar huis. Het schip kan morgenochtend om een uur of tien terug zijn in de haven van Scheveningen. Het is de SCH 6 van rederij Van der Zwan met 40 kantjes aan boord. Veertig kantjes is niet veel. in een kantje gaan ongeveer 1100 haringen. De schipper mikt dan waarschijnlijk op de hoge prijs, die voor de eerste kantjes haring te krijgen is. De eerste haring kan wel 700 gul den per kantje opleveren. De SCH 6 zal nog eens, omdat het een vries- schip is, 550 kantjes binnen mogen brengen. De eerste haring is vanochtend voor de oostkust van Engeland ge vangen. De haring is nog klein, maar van goede kwaliteit. De haringvloot bestaat uit schepen uit Vla&rdingen Scheveningen, Katwijk aan Zee en IJmuiden. stel van KVP-fractievoorzitter An- driessen om uiterlijk in februari 1976 met concrete bezuinigingsplannen op tafel te komen. In antwoord op vragen van oppo sitieleider Wiegel heeft minister Dui- senberg van Financiën onlangs ge zegd, dat de brief over de bezuini gingen half mei zou komen. Intussen is duidelijk geworden dat het beraad in het kabinet nigal traag verloopt. Eind vorige week moest premier Den Uyl erkennen, dat er nog geen enkele beslissing was ge vallen. Knelpunten zijn onder meer: de defensie-uitgaven, waar de. PvdA-ministers veel meer op willen bezuinigen dan de minis ters van KVP en ARP; de kinderbijslagbevriezing, ook voor het tweede kind en de ge leidelijke afbouw van deze bij slag voor mensen met een inko- men boven de veertigduizend gulden, waar de KVP-ministers zich fel tegen verzetten. kuipje 500 gram 146 UTRECHT Ook tot 1981 zullen werkloosheid tie met voorrang bestreden moeten de jaren 1977 leidt tot omzetten van winsten werkgelegenheid. Bovendien zou matiging door iedereen moeten 1 worden. De „nul-lün" dus afzien den 0Deebracht ..Or, ^r> Qen opgei}!acnt. i werkelijke inkomensverbete ring voor werknemers kan daarbij noodzakelijk zijn. Voorwaarde is dat zo'n loonmatiging in het bedrijfsleven MANILLA In de Filippijnse hoofdstad Manilla duwt een eigenaar met hulp van anderen zijn wagen voort door het vele decimeters hoge water, dat de wervelstorm "Olga" opzweepte. Elders staat het water op het eiland Luzon tot aan de daken. De wervelstorm heeft 10.000 mensen dakloos gemaaktTioee kinderen zijn door de overstromingen omgekomen Deze conclusies vallen te trekken uit het vandaag gepubliceerde sociaal —politieke program van de christe lijke vakcentrale CNV voor de Jaren 1977-1981. Naast deze opmerkelijke uitspraken bevat het CNV-program waar de ach terban overigens nog mee akkoord moet gaan een hele reeks andere ver langens. De belangrijkste zijn: „In vesteringen van grote ondernemingen moeten bij de overheid aangemeld worden, met vermelding van het aan tal te scheppen arbeidsplaatsen. Oprichten van raden per bedrijfs tak om by moeilijkheden in een be paalde bedrijfstak snel en slagvaardig samen te kunnen werken. Overheid, werkgevers en werknemers moeten in deze raden vertegenwoordigd zijn. Meer greep op een evenwichtige spreiding en schepping van werkge legenheid via subsidies op investerin gen. Investeringsaftrek en vervroegde afschrijving moeten door deze subsi dies worden vervangen. De door het CNV voorgestelde „be drijfstakraden" moeten regelende be voegdheden krijgen. Zij moeten bijv. het aantal orders in een bedrijfstak naar evenredigheid over de verschil lende ondernemingen kunnen verde len. Het CNV-program gaat uit van min der economische groei en meer wel zijn. Een drastische beperking van de sociale voorzieningen die de kern vormen van dit welzijn mag volgens het CNV niet plaatsvinden. Dat zou afbreuk doen aan het wenselijk ge achte proces van sociale groei. Minister Vorrink van Volksgezondheid heejt dit de ajgelopen nacht om vier uur tijdens een onderbreking van het kabinets beraad in het Catshuis, telefonisch aan de voorzitster van de abortuskliniekhet oud-Tweede-Kamerlid mr. Anneke Goud smit meegedeeldDezelfde verzekering kreeg mevrouw Goud smit vannacht van de socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ed van Thijn. ROELOF ARENDSVEEN Leer lingen van „ie mavo "Johannes XXII" in Roelof arendsveen hou den sinds vanmorgen de kamer van adjunct-directeur Snijders be%et. Met deze bezetting willen de on geveer zestig leerlingen kracht bijzetten aan de eis, dat hun le raar. Hans van Ulden, moet blij ven en het beleid op school moet veranderen De scheikundeleraar is na vier jaar tijdelijk dienstverband per 1 augustus ontslag aangezegd, al dus de leerlingen. Als het gesprek tussen directie, schoolbestuur en de betrokken le raar vanavond niets verandert, znllen de leerlingen "hardere" ac ties op school ontketenen. Vol gens de leerlingen hebben al vijf leraren uit solidariteit ontslag ge nomen. De muren van de school werden vanmorgen volgekalkt met kre ten als "Hans moet blijven" en weg met de directeur". Directeur De Visser zoeigerde commentaar te geven er mocht niet in de school worden gefoto grafeerd. Wisselvallig ruimend naar zuidwest tot Minima ongeveer 7 graden .Ma- vaii 13 graden aan zee tot 17 gra- i bet binnenland. (Opgemaakt om 11.15 uur).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1