Ver spring- record van Oostduitse ma Timman zet Kar po v met zijn rug tegen de muur Basketbalteam verliest door vreemde acties van jury en arbiters Mensen dichter bifelkaar brengen. Typisch de VARA. Vanavond op TV. UflRfl VOETBALWEDSTRIJD Boeiende partij eindigt in remise KOERSEN DUINDIGT ..Want als de VARA je nog geen tientje waard is- waar blijven we dan? DONDERDAG 20 MEI 1976 Achterdocht De algemene vergadering van het amateurvoetbal heeft zaterdag in Zeist met grote meerderheid nee gezegd tegen het voorstel van de sectie betaaldvoetbal om de derde elftallen van de semi-profclubs als standaardelftallen te laten uitkomen in het amateurvoetbal. Het is te begrijpen dat de ama teurs voor dat plan weinig en thousiasme konden opbrengen, al kan ik er meer gevoelsmatige dan zakelijke argumenten voor aan voeren. Je gaat dan als prominente ama teurclub spelen tegen weliswaar een „grote" naam, maar het is in feite niet meer dan de derde keus van zo'n betaalde vereniging, wat toch een beetje irriterend is. Je komt als amateurclub te spelen op bijvelden met matige cr.com- modaties of op het hoofdveld met lege tribunes. En je maakt het de profclubs weer iets gemakkelijker om talentvolle amateurs over te laten komen en te testen. Dat zal wel slecht gedacht zijn, maar de amateurs hébben redenen genoeg om de profs met achterdocht te volgen. Door Ruud Paauw Wat zo droefjes stemt, is dat amateurs (de betekenis van het woord amateur is liefhebber) zich hier ten opzichte van elkaar op stellen als geharde profs. Kan dit nu werkelijk niet anders? Als het op, een beslissingswed strijd uitdraait en daar ziet het wel naar uit dan kunnen we ivat beleven. De politie mag nu al vast wel in training gaan. duld waren nu niet direct haar sterkste punten. Misschien moest ze ook wel zo zijn om de vereni ging door de moeilijke beginjaren te slepen, maar later heeft ze daardoor nogal wat mensen van zich vervreemd. Toen ze tachtig was, héb ik haar nog eens geïnterviewd, ze woonde in die tijd bij het Vennemeer. Ma Dieben had toen al lang geen functies meer, maar ze ivas nog zeer scherp. Toen ik de deurknop nog in de hand had, zei ze: „Jon geman, ga daar maar eens zitten, dan zal ik je vertellen wat ik van de huidige situatie in Leiden denk". Daarna kreeg ik glashelder voor gezet wat er allemaal aan schort te. Ze zag het nog goed, al kon ze de oplossingen ook niet geven. De middelen die zij zélf eens had gébruikt, deugden niet meer. Dat u\as ze zich ivel bewust. Ze was ook een kind van haar tijd en die was duidelijk voorbij. Maar wat je ook van haar kon zeggen: het was en bleef een markante vrouw. Handicap AMSTERDAM Om technische redenen werd gisteren de zesde in plaats van de vijfde ronde van de Euwe-schaakvier- kamp in Amsterdam gespeeld. Bij een normaal volgen van het wedstrijdschema zou Timman namelijk voor de derde keer achtereen zwart gehad hebben, en al was hij in de vorige twee ronden met deze onheilspellende kleur zeer zadelvast geweest, enige afwisseling in zijn spectrum achtten de organisatoren toch wenselijk. gedrongen. Timman begon met een pion te geven in de opening, in ruil voor aanzienlijk drukspel op de zwarte linies, waarin de koning van Karpov maar niet tot de zo veilige rokade kwam. De totale electrificatie van de alweer zeer volle toe schouwerstent vond plaats op de 13e zet, toen Timman na langdurig pein zen een volle loper offerde, waar Karpov "wegens een snelle schakers kon gaan. Door Alexander Münniinghoff Vandaar dus Timman met wit te gen wereldkampioen Anatoli Karpov. Dit is een geweldige party geworden. Zo zeer werd de aandacht voor dit spektakel opgeëist,, dat Olafsaon— H| Browne volledig in de schaduw werd dood onmogelijk op Eenmaal met initiatief in handen, zo bleek in deze party voor de zo veelste keer, is Timman ook voor een wereldkampioen levensgevaarlijk. Ook al dwong Karpov tot een af wikkeling, het eindspel dat overbleef gaf de Nederlander nog steeds de beste kansen. Zoals Euwe, die deze ronde zelf acte de presence gaf en samen met Donner en Bouwmeester ingespannen mee-analyseerde, voort durend aantoonde, al zei de Grand- Maitre er wel steeds by, dat het nog niet voor de volle honderd procent duidelyk was. Karpov, met de rug tegen de muur, ontwikkelde zyn beste vechterskwaliteiten. Het moeilijke eindspel dat, na nog een pionoffer van Timman, overbleef hield hij als een reus binnen de perken van het halve punt. Remise na de tydcon- trole, applaus van het publiek en al weer de zekerheid, dat onze land genoot met zijn dynamische spel de grootste schakers ter wereld ernstig in het nauw kan brengen. Onder het applaus door hoorden we opeens hoe Browne zyn eerste winstpunt in deze vierkamp had ge boekt. Olafsson, die een gewonnen stelling had bereikt, had zich laten beschwindelen door zyn geagiteerde Amerikaanse opponent, en was, nog steeds in gewonnen stelling, door zyn vlag gegaan. Dit kleine drama kostte Olafsson de ongedeelde eerste plaats,* die hy met winst zou hebben verwor ven. Nu staat, alsof er niets gebeurd is, Karpov naar behoren bovenaan met 3 uit 5, gevolgd door Timman en Olafsson met 2,5 en Browne met 2. De laatste ronde, die vrijdag wordt gespeeld, vermeldt Karpov—Olafsson en BrowneTimman. Lekkere hap jes, als men tenminste wil spelen. Droevig De affaire DOSR-Oudewater in de Gouds-Leidse afdeling van de KNVB heeft iets droevigs en gê nants. DOSR waande zich kam pioen op basis van het doélgemid- delde (een afdelingsregeling waarmee alle clubs tevoren had den ingestemd) maar bij het scheiden van de markt verzet Oudewater zich er toch tegen, te kent protest aan en het KNVB- sectiebestuur van de Afdelingen wijst het protest toe. Afdelingen, zo blijkt, mogen afwijken van de KNVB-reglementen, tenzij het om promotie naar de KNVB gaat. Dan niet. En daar ging het hier om. Als je de verhalen leest dan heeft Oudewater een weinig ele gante rol gespeeld in deze kioes- tie. DOSR heeft inmiddels een protest-telegram gestuurd en als dat niet helpt wil men naar de burgerrechter. Ma Dieben Het berichtvorige week; van de dood van mevr. Dieben (91), zal vooral bij véle oud-gymnastes en oud-atletes in Leiden en omstre ken een stroom van herinnerin gen hébben losgewoeld. Want ze heeft Brunhïlde zo lang als pre sidente bestuurd dat velen mis schien hebben gedacht dat ze de atletiek en de gymnastiek zélf had uitgevonden. Mevr. Diében heeft haar vereniging een naam gegeven die klonk als een klok. Haar verdiensten voor de ontwik keling van de vrouw in de sport dient men hoog te waarderen. Ze was eigenzinnig en tact en ge- oud. Dat zal niemand wat zeggen maar mij toevallig wél. In de ja ren dertig was Takacs, officier in het Hongaarse leger, een emi nent pistoolschutter. Vlak voor de tioeede wereldoorlog uitbrak, ver loor hij de rechterhand bij een granaatexplosie tijdens legeroefe- ningen. Hij slikte alle teleurstel- kar- vjei om de linkerhand te bekwa men. Negen jaar later, in Lon- den-1948, werd hij Olympisch kampioen pistoolschieten. Dat gebeurde na een zenuwslopende slotronde, waarin zijn linkerhand het maximum aantal punten bij- eenschpot. Vier jaar later prolon geerde hij zijn titel in Helsinki. Karoly Takacs, een koele, rustige man, die aantoonde dat handi caps er voor zijn om overwonnen te worden. Hij werd maar 65 jaar SOFIA De overwinning lag klaar, maar twee vreemde acties, enerzyds van de jury, anderzyds van de scheidsrechters, maakten van het Nederlands basketbalteam toch weer een verliezende ploeg. Na een zeer goed gespeeld duel bleven de voor eigen publiek uitkomende Bul garen maar net overeind, 78—81. Een zege trouwens, waar de Oosteuro peanen hun hart voor uit het lijf moesten spelen, omdat de Neder landse ploeg zeker de gelijke was van de Europese nummer vijf. Coach Sheridan en zijn ploeg wa ren op de vyfde dag van him verblijf in Bulgarye voor de zoveelste maal vergast op een stukje wanorganisa- tie. De Amerikaanse coach had in de ochtenduren een trainingszaal "besteld om het spel van de Bulgaren geheel te ontleden. Maar een zaal werd het niet en om toch iets te doen werd er uitgeweken naar een smerig, niet egaal, stenen veldje, waarop Sheri dan tóch zyn tactiek duidelyk kon maken aan zyn ploeg. Met succes, naar later zou blijken, want de door de Nederlandse ploeg gehanteerde 2-3-zone leverde veel problemen op voor de Bulgaren. De Europees beroemde topscorer Golo- meev werd aan banden gelegd en slechts via hun snelle spelmakers kon de thuisclub scoren. Toch kostte het goed laten functioneren van de voor Nederlanders niet vaak gebruikte verdedigingsvorm enige aanpassing, want de stand na enkele minuten was 2—12. Vol karakter stortte de ploeg zich vervolgens in de wedstrijd. SOFIA Andere uitslagen in de finalegroep: Roemenië Hongarye 83—76 en Canada Cuba 76—71. Stand in finalegroep: 1. Bulgarye 3 gespeeld 6 punten; 2. Cuba 3—5; 3. Roemenië 3—5; 4. Ne derland 3—4; 5. Canada 3—4; 6. Hon garije 3—3. Via een uitstekende Hugo Harrewyn (die met de dag beter gaat spelen) kwam men terug tot 14—14 en tot even voor rust bleven beide teams gelijk opspelen. De Nederlandse ploeg moest het doen zonder het scorewerk van Kees Akerboom, omdat de lange Bosschenaar niet die precisie in zyn schoten had, die hem gedurende de eerste drie dagen van dit toernooi zo dodelijk gevaarlijk maakte. Maar ook deze ploeg toonde weer elasticiteit. Harrewyn en Woudstra namen samen de score-rol van Aker boom over en zo bleef de Nederland se ploeg in de wedstryd. Dat dit kracht kostte was duidelyk en van daar dat de getructe Bulgaren vlak voor rust weg konden lopen naar 39—46. John van Vliet, die in de eerste helft geblesseerd raakte, maar wel doorspeelde, gaf de aanzet tot de tweede sterke Nederlandse terug komst. Zyn rebound en het score- werk van weer Harrewyn en Woud stra zorgden voor 50—50 en de wed stryd was voor de tweede keer geheel open. Enige kleine slordigheden (van Dekker, Harrewijn en Woudstra) luidden weer een moeilijke Neder landse periode In en Bulgarye liep uit. Maar nog steeds was de tegen stand van de Nederlanders niet ge broken. By 7479 scoorde Jimmy Woudstra en nadiat hij eerst gemist had maakte Walter Ombre er 78—78 van, met nog vijftien seconden te spelen. De Bulgaren verkeerden in paniek en maakten een duidelyk zichtbare loopregelovertreding, die echter niet gehonoreerd werd. De laatste score van Christov in de laatste seconde van de wedstryd was uitsluitend van betekenis voor de statistieken. Ne derland was wéér voluit gegaan en was er net niet toe gekomen. Zon der meer mag gesteld worden dat zwak scheidsrechterlyk optreden een van de oorzaken was. Coach Sheridan na afloop: Okay, dat is zo, maar we verloren weer een wedstrijd en daar hou ik nou een maal niet van. Maar als ploeg speel den we goed tot zeer goed. Als je er van uitgaat dat thuisvoordeel uitge drukt mag worden in een voorsprong van zo'n acht tot twaalf punten, dan hebben we erg goed gespeeld zelf. Maar ik wilde dit toernooi win nen en dat lukt nou niet meer. Alleen overwinningen tellen voor een toer- nooi-zege". Scores Nederland: Dekker 4, Ombre 7, Sikking 2, Harrewyn 21, Van Vliet 12, Akerboom 10 en Woudstra 22. Hugo Harrewijn: gaat met dag beter spelen. DRESDEN Het kan baast niet anders of het wereldrecord versprin gen dames, dat tot dusverre bij vrij wel elke Olympische spelen scherper werd gesteld, gaat in Montreal over de grens, van de zeven meter heen. Gisteren, tijdens de eerste wedstrij den van de Olympische dagen in het Heinz-Steyzr-stadion van Dresden was het byna al zover. De 21-jarige uit Erfurt afkomstige Sigrum Siegl- Thon kwam bij haar tweede poging tot op één centimeter van de ma gische grens. De afstand werd nog eenmaal nagemeten, maar het bleef bij de electronisoh geregistreerde 6.99 meter, nog altijd zeven centimeter verder dan het pas tien dagen oude wereldrecord van haar landgenote Angela Voigt. Een tweede wereldrecord werd op de streep door tegenwind verhinderd. Anita Weiss-Barkusky, drie jaar ge leden in Duisburg Europees junior kampioene, had na 57.46 voor de 400 en 1.26.6 voor de 600 meter het we reldrecord van de 800 meter voor het grijpen, imaar op 't laatste stuk naai de finish wakkerde de wind juist zo veel aan, dat ze met 1.57.7 het uit '73 daterende wereldrecord van de Bul gaarse Swetla Slatewa op tweetiende van een seconde miste. Het was een race van superbe tijden. Zes Oost duitse atleten bleven binnen de twee minutengrens. Slatewa was als zeven de de beste niet-Oostduitse loopster in 2 minuten precies. De grote vuurproef van de Oost duitse loopsters op de 400 meter werd gewonnen door de 18-jarige- wereld recordhoudster Christa Brehmer in 50.17 seconden. Twee uur eerder had zij 50.13 seconden gemaakt. Met vijf loopsters binnen de 51 seconden heeft de Oostduitse dames estafette voor de 4x400 meter van Montreal huizen hoge medaillekansen. Andere presta ties van wereldklasse kregen onder deze omstandigheden niet de aan dacht. die zij verdienden. Zo wierp wereldrecordhoudster Ruth Fuchs de speer 65.12 meter ver en bleef Alber to Juantorena (Cuba) als eerste in het Olympisch seizoen op de 400 m. binnen de 45 seconden (een electro nisoh gestopte 44.92 sec.). Van de Nederlandse deelneemsters vestigde hoogspringster Ria Ahlers de aandacht op zich. Ze werd derde met 1.87 meter, slechts één centime ter onder het van vorig jaar dateren de Nederlandse record van Mieke van Doorn. 9 Wereldrecordhouder Dwight Sto nes heeft tijdens de Spelen van Mon treal concurrentie uit Canada te ver wachten. Drie Canadese hoogsprin gers lieten de lat op 2 meter 25 lig gen en overtroffen daarmee alle drie het Canadese record met een centi meter, dat in handen van John Beers was. Dit seizoen hadden nog geen springers de hoogte van 2 meter 25 bereikt. Greg Joy sprong de Cana dese recordhoogte in El Paso, Robert Forget en Claude Ferragne deden het zelfde in Gainesville. Het tweetal springers was nog niet hogeï geko men dan 2 meter 18. James Barri- ne.au uit de Verenigde Staten haalde ook de 2 meter 25, maar Stones kwam in Long Beach niet hoger dan 2.22. Koos Pbstema in VARA's Intern ationale. Bedacht door Ellen Blazer: mensen afkomstiguit andere landen dichler bi j ons te brengen, j Vanavond uit Ghana, Denemarken en Jordanië. Is dat nou niet typisch de VARA: praatprogramma, je ken d'rwat van meenemen,onimetWim Kan te spreken,tegelijkkan je noglachenoofc iedereen kent de ontspannen manierwaarop dat met Koos gaat,, fijne muziekuit diezelfde landen. Is datnounieteenclubomookminstensvooreen tientje lidvan tewordenVOfmefeen abonnee op die bovendien nogvoortreffelijke gids, automatisch voort'36,80 per jaar? Bel 02150-48741 of schrijf Antwoordnr.3 in Hilversum. En dan verderveel plezier met de oudste man van Nederland, metde schutters.met Koning Klant enAchter het Nieuws enmetKoos dus. Emmeloordprijs 2040 meter: 1. Miss Dartel (H. Soholten) 2.50.9 1.23.8. 2. Maxaver Way, 3. Niels Areta. Winn. 31.40, pl. 4.80, 2.50 2.30, koppel 99.20, trio 1.474,10. Royal Sightprijs 1900 meter (ren) 1. Highland Dream (GB A. Launch- bury) 2.06.9, 2. Allentown (GB), 3. Magyar. Winn. 7.50, pl. 2.40 1.30, kopp. 8.40. Almereprys 2120 m: 1. Never Wor ry (J. v. Dooyeweerd) 2.59, 2. 1.23,7, 2. Lea Bond, 3. Myra Glorie. Winn 1.70, pl. 1.90 2.20 6.40, koppel 8.00 trio 243.10. Niet gestart Lente Boy J (2). Nageleprys 2040 m: 1. Olaf Fez (P. Zandt) 2.51.8 1.24.2, 2. Oli V, 3. Or- ville Terraise. Winn. 2.90, pl. 1.20 2.10 1.20, koppel 48.30. Niet gestart On- dine uit Laren (2), Oscar Belwin (3), Olana Kitty (12). Speedyprijs 1. Lavendel (M. van Gisteren) 1.21.9, 2. Jambeerdeen, 3. Rite. Winn. 8.10, pl. 3.00 1.60 1.30, kop pel 49.30, trio 540.50. BantprUs 2120 m: 1. Lento H (L. Kokkes) 2.51.5 1.20.9, 2. Kolja T. 3. Joke, Winn. 3.60, OL. 1.40 1.40, koppel 6.70. Amatricekampioenschap II 2040 m: 1. Niels Zuidvelde (Mevr. A .Wage- naar) 2.46.5 1.21.6, 2. Kes Rozenhout. 3. Le Bonheur. Winn. 3.00, pl. 2.90 4.00 2.20, koppel 37.80, 6 trio 167.70. Saskatohewanprys 1800 m: 1. Jet Flight G. Bier) 1.58.1, 2. Dead-heat: Earlydisco en Lady Wiepke. Winn. 2.80 pl. 1.20 1.40 (Earlydisco) 1.40 (Lady Wiepke), koppel Jet Fligiht-Earlydisco 7.70, koppel Jet Flight-Lady Wiepke 3.70. Totalisator-omzet f 334.222,00. Dinsdagavond 25 mei tussen team Studio Sport Redactieteam Leidsch/Alphens Dagblad met o.a. HEÜK TERL1NGEN CEES JA'NSMA HERMAN KUIPHOF RUUD TER WEYDEN THEO REITSMA In dè Pauze van deze wedstrijd, strijden Ed Langereis (SVOW), Gerard Slof (TAW), Hans de Rijk (Kickers '69) en Pim van Wetten (Bernardus) om de ALPHENS DAGBLAD PENALTYBOKAAL, met medewerking van Gerrit Vooijs (AZ '67). Plaats van handeling: terrein w Koudekerk, gelegen aan de Kerklaan te Kou dekerk aan den Rij n. AANVANG 20.00 UUR. TOEGANG GEHEEL GRATIS! Organisatie: Leidsch Dagblad Alphens Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17