„Kritiek op maatschappij ontbrak in serie Helen Het succes kwam te snel vandaag... ...en gisteren toegelicht Mgl programma Optredens saxofonist Harper WOENSDAG 19 MEI 1976 PAGINA 5 DETROIT Ze groeieden sa men op in dezelfde grauwe buurt van Detroit en zongen op avond jes van de kerk. Jaren later wer den ze ontdekt en werden ze de grote sterren van het platen-la bel. Motown. Diana Ross, Mary Wilson en Florence Ballard, drie negermeisjes met een opzwepende 1 sttfl die zich onder hun synchro- nebewegingen op 't toneel scheen uit te worstelen, tegelijkertijd sexy en schoolmeisjesachtig. Ze noemden zich de Supremes en hun platenpromotors zorgden er voor dat hun muziek goed werd verkocht. Van acht van hun lied jes werden meer dan een miljoen exemplaren verkocht, hetgeen mil joenen dollars opleverde. Slechts weinig daarvan kregen de meisjes zelf. Wanneer zij op toernee gingen droegen zij identieke diamanten ringen, dezelfde pruiken, dezelfde Jurken en brachten zij gedrieën de eenzime en vervelende uren door in hotelsuites. Maar ieder van de drie verlangde intussen naar indi- vidiuele roem. Een van de meisjes, Diana Ross, schopje het later ver als solo-zan geres ?n actrice. Mary Wilson is nog bj de Supremes, maar de groep b lang niet meer zo beroemd als vroeger En Florence Ballard is dood Voor Florence Ballard was het Florence Ballard kon L niet allemaal verwerken succes op 24-jarige leeftijd zo snel gekomen en was zij later zo snel aan de grond geraakt dat zij er zelfs niets van begreep. „Het lijkt wel of ik in een nachtmerrie leef", zo zei zij eens tegen haar zus Pat. Acht jaar na het begin van haar roem overleed ze onder kommer volle omstandigheden. „Hoe zou jij je voelen wanneer je de ene dag miljonair en de vol gende dag blut was?" Ze heeft alles gedaan wat ze wilde. Ze on derhield haar 10 broers en zuster. Ze kocht een huis voor haar en haar echtgenoot. Ze had drie kin deren, de tweeling Michelle en Ni cole (7), en de drie-jarige Lisa. Maar daarna liep haar huwelijk stuk en raakte zij haar huis kwijt. Ze wendde zich wanhopig tot haar familie en vroeg „Waarom mijn huis. Waarom heb ik niet ten min ste mijn huis kunnen behouden?" Uiteindelijk moest ze naar de psychiater omdat ze voortdurend aan depressies leed. Ze gebruikten tranquilizers en later ook pillen tegen haar hoge bloeddruk. Ook gebruikte ze vermageringspillen, want van haar eens zo slanke fi guur was nog maar weinig over. Ze moest haar hand ophouden bij de bijstand. „En dat kwetste haar trots", ze herinnert haar zus ter zich. ..Toen- dit allemaal ge beurde, wilde ze niet meer zingen. Jarenlang heb ik haar geen noot horen zingen". Op 22 februari overleed Florence op 32-jarige leeftijd. In haar leven had zij succes en ellende gekend. „Ze is gestorven aan een gebroken hart. Ze was altijd ongelukkig", zo zegt haar moeder Lurles. In de beginjaren van de roem was ze niet ongelukkig. Ze waren nog maar teenagers toen ze een contract tekende met de indertijd nieuwe platenmaatschappij Mo town en de directeur van de maat schappij Berry Gordy. Gordy zorgde voor hun carrière terwijl Brian Holland, Lamont Do- zier en Eddie Holland hun muziek en teksten schreven. Motown had nagenoeg alles voor hen geregeld. Florence had de middelbare school nog niet eens afgemaakt toen ze de show business inging. Nooit had zij geleerd haar eigen geld te beheren. Maar het succes was niet oneindig. Diana Ross was opper-Supreme, daarom werd de naam veranderd in Diana Ross and the Supremes. Diana werd klaargestoomd voor een carrière als actrice, hetgeen uiteindelijk leidde tot de film "Lady sings the blues", waarin zij Billy Holiday speelt, en „Mahogany" Het noodlot had voor Florence iets anders in petto .De oorspron kelijke groep viel op een avond in Las Vegas uiteen. Motown-direc- teur Gordy had al eerder gepro beerd Florence van de drank af te helpen. Ze dronk meer dan Diana en Mary maar het had nog geen invloed op haar werk. Op een och tend na een optreden in het Fla mingo hotel kreeg zij van Gordy te horen dat het afgelopen was. Drank werd als reden opgege ven. Volgens Florence deed hij dit omdat hij haar plaats wilde laten innemen door Cindy Birdsong. „Het leek alsof ze me ndet meer nodig hadden". Gordy wilde in het openbaar niet over dit incident praten. Nadat zij uit de groep was gestapt ging het bergafwaarts met Florence. Zeven maanden later trad zij in het huwelijk met Gordy's chauf feur Tommy Chapman, met wie ze verkering had. Haar echtgenoot werd haar manager, die haar een contract met ABC-records bezorg de. Ze nam een twintigtal songs op waaraan het Supremes-geluid echter ontbrak. Vervolgens raakte ze verwikkeld in een juridische strijd over geld dat ze volgens een afgesproken re geling van Motown had moeten krijgen. Florence en Tommy scheidden en verzoenden zich later weer. Ze trad een paar maal op en dat scheen har weer nieuwe levenslust te geven. Maar met haar gezondheid ging het bergafwaarts. Twee dagen voor haar dood belde ze haar moeder om half vier in de morgen op om te zeggen dat ze kortademig was. Haar dood werd toegeschreven aan een hartaanval. Alison Fiske niet zo gelukkig met „Helen, een vrouw van deze tijd Praten over „Helen, een vrouw van deze tijd". Nederland in het bijzonder erg veel vrouwen, leefde zo n twee jaar geleden intensief mee met een zekere Helen Tullev. Zij. getrouwd en moeder van twee kinderen, was de hoofdpersone in de Engelse serie „Helen, a woman of today" van de commereiele maat schappij London Weekend Television. Haar problematiek een echtgenoot (Frank), die er een vriendinnetje op na houdb Deze ontdekking doet Helen besluiten een eigen leven te gaan lei den om onafhankelijk te zijn. Ondanks vel^t.el®u"^'ngh"uedt een echtgenoot die toch weer opnieuw wil proberen, houdt ze vol. Door Yvonne Parre In dertien afleveringen van 55 minuten werden haar problemen aan de kijker voorgeschoteld. Het resultaat van de serie was min of meer verbijsterend: honderden brie ven belandde!? op onze bureau's. Men had nagedacht over de problematiek van Helen, kwam met suggesties, moedigde haar vastbera den houding aan. maar leverde daarnaast ook kritiek. Zo vond de NVSH dat in „Helen" de maatschap pijkritiek ontbrak. Alison Fiske, de Engelse actrice die destijds Helen neerzette is het met die laatste opmerking volkomen eens. Ze was afgelopen weekeinde in Nederland. Berend Boudewijn no digde haar uit voor zijn „keuken" Volgende week maandag zendt de KRO haar activiteiten aldaar uit. In een Amsterdams hotel, is de nu 32-jarige actrice, koud na haar hernieuwde kennismaking met ons land - „op mijn zestiende was ik hier voor het eerst" -, bereid om nog even na te praten over „Helen", haar enige hier in ons land bekende vertolking. „Het idee van de serie was uitstekend, te meer daar een commerciële zender het aandurfde om een dergelijk sociaal document uit te zenden. De eerste episodes beantwoordden prima aan de opzet: de latere afleveringen verzandden Sinatra wil domein van de hand doen TEHERAN De Amerikaanse zanger Frank Sinatra hoopt in Iran een koper te vinden voor zijn kapi tale domein in het Californische Palm Springs. In de Iraanae hoofd stad Theheran wordt sin ls een paar dagen in de pers het gebied van 10 hectaren met een villa, 5 logeer- paviljoens, 2 zwembaden, een thea terzaal, een bioscoop, een vliegveld en een beveiligingssysteem tegen een "fedelijke" prijs aangeboden. echter omwille van het drama ze hadden geen betrekking op de sociale situatie. De achtergrond van die Helen, een opvoeding in een middenklasse-familie, was niet re presentatief. Zij was namelijk wel in de gelegenheid om een baantje te vinden, haar baas de waarheid te zeggen en mannen te ontmoeten. Zoiets zal de onderlaag, de minder bevoorrechte klasse, in een dergelij ke situatie nooit zijn gelukt. En juist voor die mensen is een situatie, zoals in „Helen" werd geschetst, het moeilijkst". Reacties De reacties op de serie vergoedden veel. Alison: „In het buitenland waren de reacties nog sterker dan in Engeland. In Scandinavië waren op de tv zelfs forums over de problematiek, behandeld in de serie Van de Engelse kijkers kreeg ik veel brieven, vaak over de eigen problemen. Voor zover dat mogelijk was, beantwoordde ik ze zelf". Helen veranderde Alison Fiske in publieksbezit. Ze verhuisde mede daarom van Londen naar de „country". Een onlangs op het scherm gebrachte herhaling van de serie noopt, haar nu nog om, vooral in supermarkten, een sjaal als camouflage te gebruiken. De opnamen van „Helen", eind 1973. begin 1974, kostte Alison Fiske een baby. Het te intensief werken aan de serie veroorzaakte een miskraam. Spoedig daarna was ze weer zwanger. Ze heeft nu een dochter van bijna twee jaar, waar ze momenteel eigenlijk liever over praat dan over die Helen. Dat die dochter er de oorzaak van is. dat ze ruim twee jaar in geen enkel tv- of theaterstuk heeft gespeeld, vindt ze een kleine bijkomstigheid. Alison, lachende grote ogen: „You pay the price. Sinds haar geboorte heeft ze een motoriek in zich zitten dat haar schijnt te vertellen om om half zes in de ochtend wakker te Alison Fiske, na zestien jaar weer terug in Nederland om met Berend Boudewijn in de keuken te verdwijnen. worden. Daar is niks aan te doen. ook al stop je haar om twaalf uur 's nachts in bed. Pas de laatste drie nachten, werd ze voor het eerst pas om half acht wakker. Als ze dat volhoudtik teken ervoor". Carrière Het woord carrière zegt Alison Fiske erg weinig, althans onderscheidingen in de vorm van „de beste actrice van 1973" (het weekblad TV Times) en „de meest aangrijpende vrouwe lijke karakterrol" die ze als Helen toebedeeld kreeg. „Nu, na twee jaar huishoudelijk bezig te zijn geweest, terwijl ik niet huishoudelijk ben ingesteld, is er weer trek. Meer in theater dan in het medium tv. Onlangs heb ik twee maanden gespeeld in de theaterpro- duktie „Hobson's Choice" van Harold Brighouse. Een groot succes, heerlijk om te doen". Berend Boudewijn, haar tegenspeler in de „keuken", heeft zich ondertus sen in het gesprek gemengd. Een eerste kennismaking. Waarom haal je Alison in je programma? Berend Boudewijn: „Niet om over die Helen te mekkeren. Dat laat ik liever aan anderen over. Het meest interessant is die vrouw, die actrice, die persoon, die een ander leven leidt en interesses heeft die verder gaan dan zo'n succesrijke tv-sc. destijds. Zulke mensen worden al veel als slachtoffers van die ene bepaalde rol gebruikt". Andere Alison Die andere Alison is ook een 32-jarige echtgenote, die als me vrouw Stephen Fagan met alle plezier wil praten over de activitei ten van echtgenoot Steve, een tv- en toneelschrijver. In tegenstelling tot Alison stamt hij wel uit een theaterfamilie. Enthousiast: „Hij is de kleinzoon van de man die de stukken van Tsjechof in Engeland introduceerde. De enige herinnering daaraan is nog een foto met persoonlijk schrijven van Tsjechof. Daarnaast is Steve net als ik verzot op het buitenleven. We wonen nu weer in Londen op een flat, maar hebben onlangs een oud huis op het platteland gekocht. Dat belooft erg veel wandelen en het eigen voedsel gaan kweken" Heeft de tv-serie „Helen" je ook meer enthousiast gemaakt voor het medium tv? „Nee, dat medium blijft verschrikke lijk, vooral wanneer je jezelf erop terugziet. Afgezien van een kinder programma als „Blue Peter" en informatieve programma's, is er geen interesse. Oh Ja, en „Top of the Pops", ik ben gek op popmuziek Vooral op hard rock. Maar vraag me alsjeblieft geen namen". De tenorsaxofonist Billy Harper, solist en componist, is deze week in ons land. Morgenavond maakt hij zijn entree in het AVRO radiopro gramma „Jazzspectrum-Live" (Hil versum II: 22.10 uur), dit keer weer rechtstreeks vanuit het voor publiek toegankelijke Theater Pepijn in Den Haag. Tevens treedt de Amerikaan zaterdagavond op in B14 te Rotter dam (22.30). Billy Harper concerteert met zijn Kwintet, bestaande uit Everitt Hol- lins «trompet), Joe Bonner (piano), Wayne Dockery bas) en Malcolm Pinson (drums). De tenorsaxofonist en fluitist Harper (33) speelde onder meer in de formaties van Art Blakey, Max Roach, Lee Morgan, Gil Evans en in de band van Thad Jones Mel Lewis. Don Quishocking in LAK-theater Morgenavond brengt het cabaret "Don Quishocking" om kwart over acht in het LAK-theater hun nieuwe programma Afscheidstournee 1. Het oorspronkelijk Amsterdams studen tencabaret (bestaande uit Fred Flo- russe, Jacques Klöters, George en Anke Groot en Pieter van Empelen) won in '68 het studenten-cabaret-fes tival "Camaretten" in Delft. Daarna ging het allemaal heel snel. Er ver schenen drie elpees van het quintet, optredens voor de Duitse en Neder landse televisie en voor het liedje "De oude school kreeg de groep de Louis Davidsprijs. Afscheidstournea 1 is inmiddels al hun zesde program- Emmy Award Er zyn weer prijzen gevallen in Hollywood. Dit keer betrof het de Emmy-regen voor tv-shows uit het seizoen 1975—1976. Het was de 28ste keer dat de Emmya werden uitge reikt. Glansrijke winnaar was dit jaar "The Mary Tyler Moore Show", een wekelijks te brengen komische serie met Mary Tyler Moore, hier ooit eens zeer geliefd als de tv-vrouw van Dick van Dijke. T\ -uitzending van interland nog niet zeker NEDERLAND I 18.15 Wetenschap in beweging (herh. 18) (Teleac) 18.45 Trekking Staatsloterij (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 DS'70 (uitzending politieke partijen) 20.00 P.K. (NOS) 20.55 Muziek om naar te kijken (NOS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Den Haag vandaag (NOS) 22.05 Studio Sport (NOS) 22.45 Panoramiek (NOS) Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw wereld, mijn wereld (IKON) 19.30 Kenmerk (IKON-KRO-RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Socutera 20.30 Het einde van het lied, film (VARA) 21.55 Ardi en Lasses doldwaze show (VARA) 22.45 Gedicht (VARA) 22.46 Journaal (NOS) Het TROS-programma „Het heilig vuur" heeft de afgelopen twee jaar nogal wat applaus ge kregen. Volgens de verantwoorde lijke regisseur Hank Onrust is die lof erg overdreven. In een inter view in „Het Parool" van gisteren roept hij zijn eigen programma uit tot koning eenoog in het land der blinden. „Alleen omdat al het andere op de televisie van zo'n miserabele kwaliteit is, valt mijn programma op. en begint iedereen in extase te roepen". En zo is het natuurlijk ook. Wie erin slaagt een serie redelijk fat soenlijke uitzendingen te maken, loopt al snel de kans bekroond te worden met de zilveren Nipkow- schijf. Dat gaat op voor de sector „kunst" (Het heilig vuur), maar bijvoorbeeld ook voor de sport. Zo'n FC Avondrood is best een aantrekkelijk programma, maar is dat mede doordat de andere sportrubrieken van zo'n treurig gehalte zijn. De laatste uitzending van „Het heilig vuur" (volgend jaar komt er iets anders voor in de plaats, een leuke quiz waarschijnlijk) was geheel gewijd aan leven en werken van Willem Mengelberg, gevierd en vanwege zijn hou ding tijdens de laatste oorlog omstreden en uit de gratie geraakt dirigent. Heel wat mensen, die hem goed hebben gekend, traden op om getuigenis af te leggen voor de camera, waarbij de bewonde- derende teksten uiteraard niet van de lucht waren. Eigenlijk is een uur veel te kort om het zo veelomvattend onder werp grondig te behandelen. Des ondanks was „Het heilig vuur" verreweg het beste wat de televisie gisteren te bieden had. Toch jam mer. dat dit programma nu ver dwijnen moet. na 14 afleveringen, verdeeld over twee seizoenen. Maar u weet: alleen spelletjes zijn een lang leven beschoren. Gister avond stonden ze nog tegen el kaar op te scheppen, de heren Dick Passohier en Gerard van den Berg van de NCRV. ..Dit is de 108ste uitzending van zo moeder, zo zoon" zei Van den Berg trots, maar hij werd meteen afgetroefd door Passchier, die er met „Twee kamp" al 120 uitzendingen op heeft zitten. Maar Van den Berg, niet voor een gat gevangen, zei te hopen nog voor september deze achterstand te hebben ingehaald. GERARD PAQUES De NOS start om 20-00 uur op Nederland I een nieuwe serie, -PK". Een uit vier ajleveringen bestaand geheel over de ne gatieve aspecten van het autobezit. De eerste aflevering han delt over de familie Schmitting, die besluit een nieuwe auto aan te schaffen. Men blijkt zich verkeken te hebben. Op Nederland II om 21.55 uur beleven Ardy Strüwer en Lasse Aberg doldwaze zaken. In deze shoio (een beetje Monty Py thonachtig) ook Linda van Dijck. Voetbal is er ook weer. Op Nederland I om 22.05 uur zendt Studio Sport een samenvatting uit van de finale in de UEFA- cup: Club Brugge Liverpool. TROS: 18.30 7.00 (S) Mobiel Dc Vrije 23.00 Coulissen: woensdaga- vondmagazine. 23.55-24.00 Nws. 11.03 Drie d raadt op i renparUj. VARA: 18.30 Tussen start en finish: sport en muz. 19.30 Brass band Magazine. 20.00 Nws. 20.05 (S) middag. 14.03 Pop-Kon Ouders in de school. 10.00 2.00 (S) De beste plaat voor 14.00 Nws. 15.00 (S) Kolla- HILVERSUM Er is nog steeds geen beslissing genomen over het op televisie uitzenden van de interland- voetbalwedstrijd BelgiëNederland die zaterdag aanstaande om 19.50 uur in Brussel wordt gespeeld. De NOS zal op Hilversum 3 een recht- streekst radioverslag van de ontmoe ting geven en aansluitend verzorgt de NCRV in haar sportshow com mentaren en interviews. Keukenhof nog even tekijk Nóg niet in de Keukenhof in Lisse geweest? 1 Kan nog even: tot24 mei.Tot dan kunt u Europa's grootste bolHoementuin zien en bewonderea Kleurig, geurig, onvergetelijk. Mag u niet missen. Kom gauw nog kijkea Straks, moigea Kiek die kleuren met Kodakfilm Modieuze, flatteuze foundation draagt u met plezier. Warnecke heeft een enorme collectie foundation in elk genre. Triumph, Warner, Fémilux, Lovable enz. Van soepel steunende corselets tot frivole franse jarretelgordeltjes. Komt u eens kijken en passen bij de echte foundation-, lingerie- en badmode-specialist. DONDERDAG 20 MEI NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 Te Deum Laudamus. 7.30 Nws. 7.55 Muziek ln uw straatje. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gym- DUITSE TV WOENSDAG 19 MEI Duitsland I Progr. over Griekse Jongeren 11.50 Schooltelevisie. 18.00 Nieuws uit Noordrijnland-Westfalen. 18.05 Inter mezzo: Unsere Penny, tv-serle. 18.45 Ekonomisch progr. 19.15 Akt. 19.45 Trick um 4tel vor 8). 20.00 Journaal en weerbericht. 20 15 Film over de Duitse mijnbouw. 21.00 Das Fernseh- 2.50 Journaal-. 10.30 Nws. 10.33 Een Film- en musical muziek. 12.00 Uit het songboek van Ria Joy. 12.15 Voer dienst. 13.15 Goed gestemd. 14.00 Klank Nws. 17.32 Hie d/oAnecke (15.0 Nws.;. 17.30 Atje kommentaar en weerbericht. meningen i Journaal. Concours Hippi- D Du Udo ïikaal progr. 23.00 Journaal. BELGISCHE TV Breestraat 126, Leiden Tel. 130960 18.50 The InviSble Man, tv-serle. 19.40 Med. en weerbericht. 1945 Journaal. 20.15 Trekking van de Nationale Lote- i Nws. 11.03 Radiojour- rij. 20.20 Rhoda, tv-serle. Aansluitend: Rondom twaalf. (11.55 Voetbal; Kulturee) magazine; Journaal 2.30 Wekelijkse sportrevue. met oau. Wetstraat.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5