Zijlstra geeft de voorkeur aan verlaging lasten Leiden geeft informatie over reorganisatieproces FNV OP UITZICHTLOZE WEG Eigen partij overweegt afzetting van Rabin EINDHOVEN (SP/ANP) - De weg die de Federatie Nederlandse Vak beweging gaat is uitzichtloos. Een stijging van de reéle arbeidskosten dit jaar zal zonder meer zijn invloed hebben op de investeringen. Dit is de reactie van voorzitter ir. J. de Wit van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond op het maandagavond gevallen FNV- besluit per 1 juli een volledige prij scompensatie te eisen in de ko mende loononderhandelingen met regering en werkgevers. De NCW-voorzitter noemde het FNV-standpunt erg duidelijk, maaf ook erg moeilijk. Het overleg tus sen de drie sociale partners zal er niet gemakkelijker op worden, zo zei hij. De keuze die de FNV CCs«(E»in zijn discussienota aan de leden heeft voorgelegd, is eigenlijk niet gemaakt Men was het er im mers over eens dat de bestrijding van de inflatie en werkloosheid voorop moet staan. De PPR-fractie in de Tweede Ka mer. die enthousiast is over de door de FNV voorgestelde prijscompen satie in een vast bedrag voor ieder een, meent dat die compensatie af lopend moet zijn. Aldus blijkt uit een gisteren uitgegeven verklaring van de PPR-fractie. De fractie denkt aan een compensa tie van bruto 102 per maand voor de inkomensgroep tot 25.000, van bruto 50 voor de inkomensgroep tot 35.000 en geen compensatie voor de inkomensgroepen boven 35.000. WOENSDAG 19 MEI 1976 •k LEI DEN - C ircus Mariska geeft vrijdag om kwart over vier een voorstel ling op een terrein aan de Verdistraat in Leiden en op zaterdag en zondag om drie uur op het terrein van de Groenoordhal. Alle meisjes die Mariska heten en dat kunnen aantonen, hebben gratis toegang. In het programma van circus Mariska treden allerlei gedresseerde dieren op, zoals paarden, pony's, bokken, dwerggeiten, ganzen, honden en chim pansees. Natuurlijk zijn er ook clowns: Popi Company en Klit en Klat. Great Frederico zal evenwichtstoeren uithalen op een hoge ladder (foto) en El Hector laat zien dat hij één van de sterkste mannen ter wereld is, met als hoogtepunt het optillen van een levend paard. De algemene kerkelijke Meren wij k-raad in Leiden heeft de kerkeraad algemene zaken van de Geref. Kerk gevraagd om voor de plaatselijke gereformeerde predi kanten dezelfde regeling vóór stu dieverlof te treffen als voor de plaatselijke hervormde predikan ten geldt Een van de hervormde predikanten krijgt elk jaar de gele genheid om onder verantwoorde lijkheid van een hoogleraar in de maanden april, mei en juni te stu deren. De kerkeraad algemene za ken heeft over dit verzoek uit de Merenwijk inmiddels gepraat Hij bleek unaniem vn mening te zijn dat een predikant de gelegenheid moet hebben om bijgeschoold te worden, en besloot tot een regeling voor studieverlof te komen. In Nieuwkoop is een interkerke lijke diaconale werkgroep opge richt met vertegenwoordigers van de gereformeerde kerk, de her vormde gemeente, de remon strantse gemeente en de rk kerk. Het is de bedoeling, het diaconale werk ter plaatse zoveel mogelijk te bundelen en ook hulp te verlenen op plaatsen en in situaties waarin dat tot nu toe niet gebeurde. Snelle groei Uit het pasverschenen jaarboek van de Chr. Geref. Kerken in Ne derland blijkt dat deze kerk 174 plaatselijke kerken telt Per 1 ja nuari van dit jaar bedroeg het aan tal predikanten 125. Het ledental van deze kerken nam vorig jaar toe met 320, tot 71.702. Het aantal doop leden is afgenomen, het aantal be lijdende leden toegenomen. De Geref. Kerken Vrijgemaakt zijn vorig jaar met 1481 zielen gegroeid. De vrijgemaakten groeien procen tueel nog steeds sneller dan de Ne derlandse bevolking in haar geheeL Hun aantal plaatselijke kerken be draagt 262, met 92.065 zielen en 172 dienstdoende predikanten. In 1974 zyn naar de chr. geref. kerken en de vrijgemaakten samen 917 gerefor meerden overgegaan. Vorig jaar was dat getal 695. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Gameren en te Sommelsdijk L. Quist Molenaars graaf, te Sliedrecht H. G. Oostinga Llsse, te Renkum S. W. Verploeg Alphen aan den Rljn-Oudshoom; aangenomen naar Hardenberg G. J. van der Stouw Klooster ter Apel, naar Oosterhesselen (Dr.) J. ter Haar Franeker. Geref. Kerken: be roepen te Soest en te Eelde D. Land Ruinerwold-Koekange. Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Utrecht en te Spakenburg P. Groe- nenberg Uithuizen, te Bedum H. J. Boiten Zuidwolde. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Naarden D. J. van Vuuren Zaamslag. Oud- Geref. Gemeenten: beroepen te Rijssen J. v.d. Poel Ede. Overleden: J. Douwes, 75 jaar, her vormd emeritus-predikant De Bilt, was predikant in Haulerwijk, Min- nertsga, Oostermeer, Den Haag en Rossum. Mooi woord In een artikel in het informatie bulletin van het bisdom Roermond noemt mgr. Gljsen, de bisschop van Roermond, euthanasie een mooi woord vcor het koelbloedig doden van een weerloze. Ongebo ren kinderen worden, volgens de bisschop, zonder veel omhaal ge dood, omdat ze geen kans hebben op een menswaardig bestaan of niet gewenst zijn. Mgr. Gijzen schreef zijn artikel naar aanleiding van het proces tegen Frans H. voor de rechtbank in Maastrcht. "Hoewel het niet bepaald mijn gewoonte is, regelmatig en uitvoerig de krant te lezen, zijn er gebeurtenissen, zoals het proces in Maastricht, waarop je onherroepelijk stuit", aldus mgr. Gysen. Het hoofd van de immigratie dienst op de Filippijnen, Edmundo Reyes, heeft kardinaal Sin van Ma nilla beloofd, dat het missionaris sen bij de verlenging van hun vi sum niet meer onnodig moeilyk zal worden gemaakt De kardinaal had zich over hun behandeling be klaagd. De organisatie van religieu zen heeft meegedeeld, dat ongeveer 50 priesters en 3 predikanten sinds 1972 gevangen hebben gezeten of gevangen zitten. In januari nog werden twee Italiaanse missiona- risssen het land uitgezet omdat ze hadden deelgenomen aan een yreedzame staking. Tbr-verpleegde schoot in het wilde weg ARNHEM (SP) - Een bajonet aan de muur, een machinegeweer in de kast en 300 patronen in een bloe- mengietertje. Daarmee omringde zich een 25-jarige Amsterdammer op zijn kamer in de inrichting Groot Batelaar in Lunteren, waar hij ter beschikking van de regering is ge steld. De Arnhemse rechtbank begreep gisteren niet dat een verpleegde deze levensgevaarlijke handel op zijn kamer had. De groep s the ra- peut van de Amsterdammer en zijn maatschappelijk werkster wisten er van. "Maar als ik het had gemeld, was ik een stuk vertrouwen kwijt geweest", verklaarde de maat schappelijk werker. De Amsterdammer stond gisteren terecht omdat hij op 6 februari in het wilde weg om zich heen had ge schoten, waardoor een mede- verpleegde zwaar werd gewond. Hij had naar de wapens gegrepen om zijn steeds grotere onbehagen over de situatie in de inrichting kenbaar te maken. Hy voelde zich nutteloos en wilde werk en goede huisvesting. De officier van Justitie eiste 5 jaar en 2 weken gevangenisstraf. Uit spraak over 14 dagen. JERUZALEM (Reuter) - Israëli sche kranten hebben gisteren ge meld dat leden van de regerende arbeidsparty voorstellen hebben besproken inzake een afzetting van premier Yitzhak Rabin en de vor ming van een nieuwe regering, zonder verkiezingen. Het onafhankelijke blad "Ha'Aretz" meldde dat parlemen tariërs van de arbeidsparty maan dag de mogelijkheid van een nieuwe regering onder leiding van de huidige minister van Defensie, Shimon Peres, hebben overwogen. Minister van Buitenlandse Zaken Yigal Allon zou Peres functie moe ten overnemen en de vroegere mi nister van Buitenlandse Zaken Abba Eban zou op zijn oude post moeten terugkeren. De 54-jarige premier wordt toene mend gekritiseerd voor zijn ver meend besluiteloos leiderschap en is betrokken geraakt in een ruzie met Peres. De twee waren concur renten voor het premierschap toen Golda Meir twee jaar geleden af trad. Rabin wist Peres bij de ver kiezingen binnen hun party met gering verschil te verslaan. Volgens "Ha'Aretz" is een deel van de arbeidsparty bezorgd over de ongemakkelijke situatie die is ge schapen door het conflict tussen beide mannen. Deze politici zou den menen'dat wyzigingen in de leiding noodzakelyk zyn als het conflict niet zou worden bijgelegd. Intussen hebben premier Rabin en minister Shimon Peres de leiding van de arbeidsparty meegedeeld hun persoonlijke conflicten, welke het bestaan van het kabinet be dreigden, te hebben bygelegd. Zij maakten na een besloten samenzijn verder bekend dat ze in de toe komst geregeld bijeen zouden ko men om mogelijke onderlinge pro blemen te bespreken. EINDHOVEN (SP) - De President van de Nederlandsche Bank, dr. Zijlstra, geeft de voorkeur aan een gedeeltelijke handhaving van de koopkracht voor de werknemers via een voor rekening van de regering komende verlaging van de sociale lasten (premies en belastingen). Zijlstra maakte dit gisteren in Eindhoven duidelijk op de jaarvergadering van de christelijke werkgeverscentrale NCW. Een dergelijke lastenverlichting is de enige manier om de werknemers een vergoeding te geven voor de gestegen kosten van levensonder houd zonder aantasting van de voor de werkgelegenheid nodige win sten in het bedrijfsleven. "Zij zou, om de gedachten te bepa len, van kracht kunnen zijn van medio 1976 tot einde 1977", aldus dr. Zylstra. Hij gaf hiermee"duide lijk aan dat eventuele prijscompen saties in het komende jaar, wat hem betreft, ook beter in de vorm van een lastenverlichting gegeven kunnen worden. Inflatie Elke andere vorm van prijscom pensatie (inclusief een uitkenng ineens), zo meende dr. Zijlstra, be tekent een op dit moment uiterst bezwaarlijke kostenverhoging voor het bedrijfsleven. Het zo nodig geacht beleid van de regering om een einde te maken aan het achter elkaar aan hollen van lonen en prij zen (inflatie) zou daarmee op de tocht komen te staan. De bankpresident liet er geen twij fel over bestaan dat het volledig handhaven van de koopkracht van de werknemers - uitgaande van het gelijkblijven van de inkomens rond de 25.000 gulden - uitgesloten moet worden geacht. Zoals ^ëmeld heeft de Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) dit afgelopen maan dag geëist. Om dat mogelijk te ma ken is een prijscompensatie nodig van 5 procent. Volgens Zijlstra zou zo'n prijscom pensatie geen enkel voordeel ople veren. Het bedrijfsleven zou de kosten ervan weer afwentelen via nieuwe prijsverhogingen die uit eindelijk weer door de werknemers in hun rol van consumenten zou den moeten worden betaald. Onaanvaardbaar Zijlstra zei het niet aanvaardbaar te vinden als de gemiddelde werkne mers de komende jaren geen loon sverbetering zouden krijgen. Zeker niet bij een verwachte stijging van de produktie met 3,5 procent. Een inkomensverbetering voor de doorsnee werknemers moet moge lijk gemaakt worden door de col lectieve uitgaven (overheidsuitga ven en sociale voorzieningen)»niet Om in die situatie verandering aan te brengen werd in september 1972 door B en W aan het Centraal Ad viesbureau voor Organisatie, Do cumentatie, Registratie en Perso neelsbeheer, onderdeel van de Ver eniging voor Nederlandse gemeen ten, opdracht gegeven om een on derzoek in te stellen naar de doel matigheid van het ambtelijk appa raat in Leiden. Een voorwaarde, die ook aan Leiden was gesteld door het rijk om in aanmerking te komen voor een aanvullende bijdrage. Sprekend over de resultaten van dit onderzoek constateerde oud directeur van Financiën in Leiden H. A. Visser (nu gemeentesecretaris van Zaanstad) dat er binnen een half jaar twintig, soms lyvige, rap porten zyn gesteld, die duidelijk sporen van haast droegen. "Soms werden onjuiste' conclusies ge trokken, aan specifieke omstan digheden werd onvoldoende aan dacht besteed, en de inspraakmo gelijkheden waren gering", aldus Visser. Er kwamen aanvullende onderzoe ken die onder meer B en W, raad, commissies en para-gemeentelijke instellingen omvatte. Voor de toe komstige structuur werd gekozen voor een voorbereiding van het gemeentebeleid waaraan zoveel mogelyk instanties kunnen deel nemen. Verder zou het nemen van besluiten veel meer gespreid moe ten worden, bijvoorbeeld door de mocratisch gekozen wijkraden. Oud-raadslid dr. R. J. in 't Veld, de afgelopen jaren voorzitter van de commissie die de reorganisatie be geleidde, ging nader in op de uit werking van deze principe besluiten. Hy constateerde dat al snel de idee was ontstaan om onder andere een beperkt aantal grote werkverbanden te vormen onder leiding van een coördinerende hoofddirektie. Slechts "perso neelszaken" zou buiten deze werk verbanden moeten blijven. Intern organisatie-adviseur ir. P. J. de Visser stelde vast dat de weg naar het raadsbesluit om tot een nieuwe organisatie in het stadhuis te komen moeizaam is geweest. Als oorzaken daarvan noemde hij de wisseling van de raad in 1974 en de inspraak van de ambtenaren. Vol gens De Visser verkeert Leiden op het ogenblik in een overgangssitua tie. Om het functioneren van bestuur en ambtenaren te verbeteren is in middels een aantal stuurgroepen geformeerd, en zijn er informatieve bijeenkomsten geweest voor raads leden en gemeenteambtenaar. Verder is er door de begeleidings commissie een eindrapport uitge bracht. Inmiddels zijn er drie coör dinatoren aangesteld die op 1 juli van dit jaar in samenwerking met de nieuwe gemeentesecretaris mr. H. Lodder hun werk zullen begin nen. Daarnaast komen binnenkort drie zogenaamde personeelswer- kers, van wie er reeds een is aange steld. Werk dat in de nabije toekomst zal moeten worden uitgevoerd is vol gens wethouder Van Dam onder Hoe Leiden de bestuurlijke en ambtelijke organisatie bezig is te reorganiseren werd gisteren uit eengezet in de Stadsgehoorzaal. meer het gestalte geven aan de rol van de raadscommissies, en het vaststellen van verhoudingen tus sen para-gemeentelijke instellin gen, raadscommissies, B en W en de raad. Verder moeten volgens Van Dam plannen voortdurend worden aangepast aan nieuwe ontwikke lingen. Volgens de planning moet het hele reorganisatieproces in 1980 afgerond zyn. In de discussie waarmee de infor matiedag werd besloten deelde drs. Batenburg mee dat tot medio 1975 aan de reorganisatie ongeveer 30.000 uren door Leidse ambtena ren zijn besteed. Volgens een zeer ruwe berekening, is inmiddels een bedrag van 5 tot 5.5 miljoen gulden bespaard. Tenslotte ontspon zich een discus sie tussen de oud-raadsleden Amptmeijer (PSP) en In 't Veld (PvdA) over de vraag of raadsleden zich met details dienen bezig te houden. Amptmeijer vond dat het juist door de details mogelyk is te toetsen of de hoofdlynen nog wel gevolgd worden. In 't Veld consta teerde dat raadsleden soms teveel een ombuds-functie vervullen. "Wat mij hindert is dat ze vaak da nig vervreemd zijn, van de organi satie, van wie ze deel uitmaken". verder te laten stijgen. De uitgaven moeten op het huidige niveau be vroren worden. Zijlstra ging in dit opzicht verder dan het kabinet-Den Uyl van plan is. Het kabinet wil de uitgaven nog laten stijgen met maximaal 1 procent van het natio naal inkomen per jaar. Reeks van aardbevingen niet ongewoon WASHINGTON (DPA) - De veel vuldigheid van aardbevingen in de afgelopen weken is naar de mening van Amerikaanse geologen niets buitengewoons. Hoewel in mei al vyf aardbevingen van betekenis voorkwamen maakte het Amerikaanse geologi sche instituut in Washington be kend dat het aantal zware aard schokken dit jaar nog onder het voor twaalf maanden berekende gemiddelde ligt. Dr. Robert Hamilton van het Ame rikaans Geologisch Instituut ver klaarde in een interview dat er "ab soluut geen verband" bestaat tus sen de jongste serie aardbevingen, die zich op ver van elkaar verwij derde plaatsen hebben voorge daan. 'PPR NIET IN REGERING MET DE CHIF AMSTELVEEN (ANP) - PPR- voorzitter Ria Beckers acht sa menwerking voor een komende re geringsperiode met de CHU uitge sloten. Ook zal de PPR niet sa menwerken met het CDA als daarin de CHU is opgenomen. De partyvoorzitter zei dat gistera vond op een PPR-bijeenkomst in Amstelveen. Over een samenwer king met KVP en ARP wilde ze geen uitspraken doen, omdat in de regering binnenkort belangrijke beslissingen moeten worden ge nomen. In dat verband was ze over igens niet optimistisch over de houding van de KVP. Ria Beckers deelde voorts mee een eventuele samenwerking met de CPN niet als een reële mogelijkheid te zien. Wel moest de PPR een dis cussie met de CPN aangaan om te kyken waar die partij nu precies staat. Ze zag daartoe wel enkele kleine openingen. Onderzoek naar particuliere praktijk van militaire arts DEN HAAG (ANP) - Minister Vre- deling van Defensie heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de omvang van de particuliere prak tijk van militaire artsen. Aldus blykt uit het nadere antwoord van de bewindsman op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Kombrink (PvdA) en Beekmans (D'66). Het onderzoek zal tijdrovend zyn. De Tweede Kamer wordt ingelicht over de uitkomst. De bewindsman nam zijn besluit inzake het onder zoek na beraad en overleg met staatssecretaris Klein van onder wijs. LEIDEN - Rond 250 bestuurders, ambtenaren en organisatiedes kundigen uit alle elf provincies wa ren gisteren in de Leidse Stadsge hoorzaal bijeen om daar uitgebreid te worden geïnformeerd over de ambtelijke en bestuurlijke reorga nisatie, die in Leiden aan de gang is. De voorlichtingsdag, belegd door het Leidse gemeentebestuur, gold tevens als het afleggen van een soort verantwoording aan de over heid, die de afgelopen jaren geld beschikbaar heeft gesteld om die reorganisatieplannen voor te be reiden. Na een welkomstwoord van bur gemeester Vis en een korte uiteen zetting van wethouder Van Aken, werden door zes sprekers in chro nologische volgorde de Leidse ge beurtenissen op een rijtje gezet. Oud-gemeentesecretaris van Lei den, nu plaatsvervangend direc teur Binnenlands Bestuur van het ministerie van Binnenlandse Za ken, dr. J. v. d. Pol, beet het spits af met een schildering van de situatie in 1972. Hij signaleerde onder de toenmalige ambtenaren een gebrek aan coördinatie, onduidelijkheid in taakstellingen en functies en een "botssfeer" zowel tussen de afde lingen onderling als tussen het col lege van B en W en de raad. Verder bestond er volgens Van de Poel een wildgroei door afsplitsin gen by secretarie, para- gemeentelijke instellingen, de uit breiding van het aantal raadscom missies en de totstandkoming van vele werk- gespreksgroepen, e.d.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17