PvdA plaatst zich buiten spel ROKEN Specialisten en huisartsen zijn boos op Lubbers ZONDE Verkeersveiligheid voor 't kind: onaanvaardbaar 'Luchtbrug voor hart patiënten duidt op een nood situatie' DUISENBERG KOMT MET ANDER PARTIJPROGRAMMA •>T> Grensblokkade tegen straf van Harm Dost Nypels van D'66: meer bezuinigen DINSDAG 18 MEI 1976 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - "Een mogelijke luchtbrug voor hartpatiënten om in de Ver enigde Staten te worden be handeld, moet als een uiting van een noodsituatie worden gezien. Wij zijn al jaren bezig de zaak van de grond te krij gen, maar het gaat allemaal ontzettend moeizaam". Dat zegt de Groningse cardio loog prof. dr. J. Nieveen, sinds het eind van de jaren zestig be trokken by de vervaardiging van rapporten over hart- en vaatziekten in Nederland en over uitbreiding van het aan tal hartoperaties. "In 1969 zijn we begonnen een rapport te schrijven, in 1971 adviseerden we dat in Neder land maximaal 4300 open har toperaties per jaar nodig zou den zijn, het waren er toen 1100 per jaar en omdat het niet mogelijk was op korte termijn zo sterk te stijgen, adviseer den we voorlopig de capaciteit op te voeren tot 2300. Nu, in 1976 zijn het er pas 1700 per jaar. Er is dus wel iets gebeurd in de afgelopen jaren, maal' het is te weinig", aldus de Gro ningse hoogleraar, die de hoofdoorzaak van de trage gang van zaken aan het minis terie van onderwijs en weten schappen wijt. Volgens hem is in de afgelopen jaren ook ge bleken dat er meer hartpatiën ten moeten worden geope reerd dan destijds werd ge dacht. Hij meent verder dat acute hartpatiënten in Nederland zonder uitstel kunnen worden geholpen, maar dat gaat wel ten koste van minder driur gende patiënten, die langer op de wachtlijst moeten staan. "Staan op de wachtlijst is geen lolletje, maar een reis naar de Verenigde Staten is dat voor een hartpatiënt ook niet", al dus prof. Nieveen, "persoon lijk betwijfel ik of zich veel hartpatiënten voor een derge lijke reis zullen melden, maar ik kan me natuurlijk vergis- Nadat vorige week dinsdag de heer H. Fievet, voorzitter van de Nederlandse hartpatiën tenvereniging, uit het Ameri kaanse Houston terug kwam met de mededeling dat 25 Ne derlandse hartpatiënten per maand zouden kunnen wor den geholpen door de Ameri kaanse hartchirurg dr. Denton Cooley en zijn team in het Texas Heart Institute in Hous ton, is er koortsachtig overleg geweest in volksgezondheids- en ziekenfondskringen over dit initiatief. Volgens de heer Fievet zou de behandeling in de V S. inclu sief de reis- en verblijfkosten rond 25.000 gulden of iets meer kosten, een bedrag gelyk aan het tarief dat de Neder landse ziekenfondsen betalen voor een open hartoperatie in Nederland. Hij meende dat de ziekenfondsen de behande ling in de V.S. dienen te beta len. De heer Fievet heeft overigens gistermiddag meegedeeld geen genoegen te nemen met een adviseursrol voor de werkgroep van de gezond heidsraad, die is opgericht als reactie op zyn idee een lucht brug voor hartpatiënten naar de V.S. in te stellen. De heer Fievet vindt dat de vereniging in die werkgroep dient te zyn vertegenwoor digd om de stem van de pa tiënten als de meest betrok kenen volledig tot zijn recht te laten komen. UTRECHT (ANP) - Dejongste nota van minister Lubbers (Economi sche Zaken) over de prijsontwik keling en met name de bijlage over het prijs- en inkomensbeleid by de vrye beroepsoefenaren, is bij de organisaties van specialis ten en huisartsen niet in goede aarde gevallen. Ze overwegen zelfs juridische stappen tegen de minister. Ten aanzien van de specialisten heeft de minister aangekondigd, dat hij van plan is in de loop van dit jaar het hanteren van de "pendel" bij de particuliere tarie ven te verbieden. De pendel is de marge waarbinnen naar boven of naar beneden kan worden afge weken van de in de richtlynen voor de particuliere tarieven neergelegde gemiddelden, al naar gelang een bepaalde ver richting meer of minder tijd vergt. De Landelyke Specialisten Ver eniging heeft de bui zien hangen en zaterdag heeft de algemene le denvergadering al "grote ver ontwaardiging" over het plan tot afschaffen van de pendel geuit. Volgens secretaris mr. H. J. Overbeek zien de specialisten geen enkel objectief motief voor een dergelijke maatregel en zul len ze een besluit in die richting dan ook niet accepteren. Omdat het de vraag is, of een derge lijke ministeriële beschikking ju ridisch wel houdbaar zal zijn, heeft het LSV-bestuur de op dracht gekregen, de minister erop te wijzen dat zijn plannen onredelijk zijn en om na te gaan welke jundische en andere stap pen er eventueel tegen kunnen worden genomen. Met afschaffing van de pendel is geen enkel economisch belang gediend, aldus mr. Overbeek. Wellicht vreest de minister dat er misbruik van de pendelmoge- lykheid zal worden gemaakt. Maar uit niets blijkt volgens mr Overbeek dat die vrees gerecht vaardigd is. Hij zei, dat zowel de minister als de ziektekostenverzekeraars heb ben toegegeven dat er geen aan- wyzing bestaat, dat de specialis ten de pendel zó toepassen, dat ze met hun tarieven globaal gezien boven de in de richtlyn» n ge noemde gemiddelden uitkomen, met andere woorden dat ze vaker naar boven dan naar beneden van die richtlynen afwijken. Voor wat de huisartsen betreft her innert minister Lubbers er in de bijlage van zijn nota aan, dat hun honorering, uitgaande van een normatieve praktijkomvang van 2600 "zielen" is gekoppeld aan de salarisschaal van een vergelyk- bare geneeskundige in rijks dienst (schaal 151). In augustus 1975 kwam dat neer op ruim f 190.000 (waarvan ongeveer f 60.000 praktykkosten). Deze honorariumstructuur, die sinds 1972 functioneert, heeft by de minister een aantal vragen op geroepen. Dit vooral omdat tot nu toe niet wordt nagegaan, hoe de werkelyke inkomens en kosten van de huisartsen zich verhouden tot de normatieve. Hij noemt een onderzoek daarnaar gewenst. De minister heeft namelijk de in druk, dat het gemiddelde huis artseninkomen "niet onaanzien lijk" uitgaat boven het inkomen van de vergelijkbare ambtena ren. Het is volgens de minister een "gegeven", dat de gemid delde praktijkomvang groter is dan die welke indertyd als uit gangspunt diende voor de hono- reringsstruktuur. Ook acht hij het niet onwaarschijnlijk, "dat zich in het gehanteerde kosten- budget kostenposten bevinden die de werkelijk gemaakte kosten overtreffen". Minister Lubbers wil binnen af zienbare tyd in overleg met de Landelyke Huisartsen Vereni ging een onderzoek beginnen naar de werkelyke inkomsten en kosten. De resultaten daarvan, zo kondigt hy aan, zullen te zyner tijd worden gebruikt bij de vast stelling van een nieuwe honore- ringsstruktuur. LHV-voorzitter S. van Randen ziet in een en ander opnieuw een aan tasting van het vertrouwen dat de regering destyds by de huisart sen heeft opgewekt toen de af spraken over de honorerings- struktuur werden gemaakt. Hy wees erop, dat toen by de koppe ling van de huisartsenhonoraria aan de ambtelijke salarisschaal voor de huisartsen al 10 procent extra is verdisconteerd om de ri sico's van de vrije beroepsuitoe fening op te vangen. Hy bestreed ook, dat de gemid delde praktijkomvang groter zou zijn dan de norm van 2600. Die gemiddelde praktyk is volgens hem gemakkelijk vast te stellen door het aantal Nederlanders (minus 4 procent voor degenen die in psychiatrische inrichtin gen, verpleeginrichtingen en mi litaire dienst verblijven) te delen door het aantal huisartsen (4800). Zoals gemeld heeft de LHV zich onder protest neergelegd by het besluit van minister Lubbers, dat de huisartsen de styging van hun praktijkkosten maar voor een deel mogen doorbefekenen. De LHV vindt die maatregel in stryd met de afspraken over de honore- ringsstruktuur - de koppeling aan de ambtelijke schaal - aange zien hun netto-inkomen erdoor wordt aangetast. De ledenverga dering heeft het LHV-bestuur opgedragen, alle juridische we gen te bewandelen om deze toe passing van de prijzenbeschik- king op de huisartsen te bestrij den. wm DEN HAAG (ANP) - Volgens PvdA-minister Duisenberg (financiën) zal het onmogelijk zijn het concept-programma, dat het bestuur van zijn partij heeft opgesteld, uitte voeren, zelfs niet als de PvdA bij de volgende verkiezingen een meerderheid zou krijgen. Duisenberg zegt dit in het PvdA-blad Socialisme en Demo cratie, waarin hij zijn alternatieve programma publiceert. Het partijbestuur zegt in het pro gramma dat veranderingen zich veel langzamer voltrekken, dan we zouden willen. Dat hoort bij de democratie. Dat het PvdA- programma onuitvoerbaar is, ligt volgens Duisenberg echter niet aan de democratie, maar aan het programma. Als titel van zijn alternatief heeft Duisenberg 'Doorgaan '77' geko zen, dat wil zeggen doorregeren na de verkiezingen van 1977. I ARNHEM - Op het Katholiek Gelders Lyceum in Arnhem moeten leerlingen en docenten sigaretten een week lang op zak houdenTwee geüniformeerde leerlingen met gasmaskers letter er scherp op dat er deze week geen sigaret wordt opgestokendit alles in het kader van een Anli-Rook-Week. In plaats van sigaretten worden er door de leerlingen appels en kauwgom verkocht DEN HAAG - "De verkeersonvei ligheid is een voortdurende plaag" Minister Westerterp heeft dat giste ren gezegd in de Tweede Kamer ty- dens een commissievergadering over de verkeersveiligheid Hoewel de verkeersongelukken op de ongevallenlijst in ons land zijn gezakt van de vierde (in 1967) naar de zevende plaats, blyft het voor kinderen tot veertien jaar oorzaak Minister Westerterp: "Dat is een onaanvaardbare situatie. Hoe moei lijk het is, daar moet iets aan gedaan worden" Het bestrijden van de on veiligheid in het verkeer vond de minister van verkeer en waterstaat economisch gezien gewenst, omdat de tragische gevolgen van het ver keer ons land 2 a 3 miljard gulden per jaar kosten. Westerterp: "Uiteraard staan we eerst stil by de doden en gewonden. Maar op de tweede plaats mag je best de bestrijding uit economisch oogpunt zien". De woordvoerders van de Kamer fracties overstroomde de minister gisteren met tientallen suggesties om de verkeersveilgiheid te bevor deren. Op een aantal punten overweegt de minister maatregelen of speelt hij met gedachten om de veiligheid in het verkeer te bevorderen. Dat zyn: sluiting uniforme sluting voor au togordels, een betere sluiting voor automa tische gordels, pyl-stoplichten voor fietsers en bromfietsers, het verplicht stellen van éen of twee mistachterlichten op auto's, een betere markering voor vrach tauto's, met name wat betreft de achterkant en de zijkant (reflecto ren). spiegels aan de rechterzijkant van vrachtauto's zodat ze daar rij dende fietsers kunnen zien. Er worden al proeven genomen. Minister Westerterp deelde de commissie verder mee dat hy on langs categorisch had geweigerd in te gaan op een verzoek de leeftijd voor bromfietsers te verlagen. De minister toonde zich gisteren zeer bereidwillig om een subsidie te verlenen aan de actiegroep Stop de Kindermoord Het enige probleem volgens de minister is nog op welke wijze de subsidie verleend moet worden. 'Natuurlijk weet ik ook niet of de politieke omstandigheden ons dat mogelijk zullen maken. Maar we hebben wel de plicht om reeds nu de voorwaarden daartoe te onzen gunste te beïnvloeden. Het partij bestuursconcept doet naar mijn inzicht meer om ons buitenspel te zetten dan dat het bijdraagt tot de realisatie van de titel van mijn al ternatief: doorgaan 1977', aldus de bewindsman. Ongeduld Drift en ongeduld om maatschap pelijke veranderingen te bewerk stelligen zijn volgens Duisenberg eigen aan een socialistische partij. 'Maar als die drift en dat ongeduld ertoe leiden, dat wij de feitelyke ontwikkelingen en het incasse ringsvermogen van onze kiezers uit het oog verliezen, helpen wij ande ren aan de macht die al driftig wor den bij de gedachte aan maat schappelijke veranderingen Als redenen, waarom Duisenberg een alternatief heeft geschreven noemt hy: een grote onvrede met de vorm, omvang en inhoud van het partijbestuursconcept, zakelijke kritiek op de financiële consequen ties en grote verontrusting over de gevolgen, die het program zal heb ben voor verkiezingen, kabinets formatie en eventueel doorregeren van de PvdA. De minister vindt het onaanvaard baar, dat het partijbestuur zijn al ternatief niet in behandeling heeft willen nemen. Het bestuur heeft dat om procedurele redenen ge daan. "Formeel niets tegen in te brengen Materieel voor mij niet aanvaardbaar". Volgens Duisenberg is er onvol doende financiële ruimte in de naaste toekomst om de wasly st van verlangens uit te voeren. Het par tijbestuur wil weliswaar het pro gramma nog aanpassen, als nadere gegevens over de financiële situatie bekend zijn. De bewindsman meent, dat het grootste deel van de geldkostende voorstellen het loodje zullen moeten leggen. Maar inmiddels hebben dan wel alle afdelingen tijd en energie ge stoken in beoordeling en amender ing van zaken, die in het uiteinde* lijke stuk niet meer voorkomen. "Als dit leidt tot frustratie en ta nend enthousiasme by de leden, acht ik zulks schadelyk voor de partij", aldus Duisenberg. Te zwaar In zijn programma zegt de minister, dat het opleggen van collectieve lasten, die de bevolking als te zwaar ervaart, niet leidt tot het vrykomen van ruimte voor gemeenschaps voorzieningen, maar tot verscher ping van de loon- en prijsstijgingen en tot verdere afbrokkeling van de werkgelegenheid Daarom moet gestreefd worden naar een zekere verbetering van het vrij besteedbare inkomen in de par ticuliere sector. Te denken valt aan minimaal 1 a 2 procent per jaar. By zo'n verbetering en een groei van het nationale inkomen met onge veer 4 procent per jaar, mogen de collectieve lasten slechts met 1 pro cent van het nationale inkomen stijgen. „De beleidsombuigingen zijn op zichzelf een pijnlyke aangelegen heid, maar zij hebben het voordeel dat zij voortdurend dwingen tot toetsing van de bestaande over heidstaken op hun nut en effectivi teit". aldus Duisenberg. In de sector van de sociale1 ningen moeten volgens hem priori teiten worden gesteld, zij het met inachtneming van de uitgangspun ten van het beleid met betrekking tot de mensen met de laagste inko mens. Elk jaar dient het kabinet een sociale verzekeringsbegroting op te stellen, die het parlement daarna goedkeurt, aldus de bewindsman. ARNHEM (SP) - Release-Arnhem, een plaatselijk jongerencentrum en de progressieve partyen van de Arnhemse gemeenteraad zullen za terdag enkele rijbanen by de gren sovergang Beek bezetten. Ze willen hiermee demonstreren tegen de hoge straf van 3 jaar en negen maanden waartoe een Duitse rech ter de Arnhemmer Harm Dost on langs had veroordeeld. Dost leverde zoals bekend drugs aan Duitse verslaafden die in Arn hem van de heroine af wilden. Aan automobilisten zullen informatieve stencils worden uitgereikt. We ho pen dat Nederland zijn buurland duidelijk maakt dat een dergelijke gang van zaken de verhouding tus sen de twee landen ernstig schaadt", aldus de fractie secretaris van de PvdA in de Arn hemse raad. Na de demonstratie bij de grens hebben de organisatoren nog meer acties in petto. Welke wilden ze niet zeggen. Inmiddels heeft de familie van de Westduitse advocaat Hölkeskamp dreigbrieven uit Nederland gekre gen, waarin staat dat de familie "iets ergs" zal overkomen wanneer Dost niet snel wordt vrijgelaten. Hölkeskamp is de schoonvader van Harm Dost. Hij zou, volgens Re lease Arnhem, de zaak tegen Dost aanhangig hebben gemaakt by het Duitse openbaar ministerie uit pro test tegen het huwelijk van zijn dochter Sabine met Harm Dost. De opvanggroep waar Dost tot vorig jaar werkte, staat niet achter de dreigbneven, zo werd gisteren ge- ADVERTENTIE Goedbetaald werk met doorgroei mogelijkheden Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar Zoekt u een interessante baan in klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens. Antwoordnummer 94000. IJmuiden mm v HOOGOVENS IJMUIDEN l Hoogovens behoort tot j V c het ESTEL-concern J DEN HAAG (ANP) - Volgens het D'66-Tweede-Kamerlid E. Nypels is de ëén-procentsnorm van minis ter Duisenberg van financiën alleen aanvaardbaar als een zeer tijdelyke en uiterste bovengrens. Nypels zegt dit in een rapport, dat hy voor de stichting wetenschappelijk bureau D'66 heeft geschreven. Het rapport verschijnt binnenkort. Volgens de norm van Duisenberg zullen tot 1980 de collectieve uitga ven met niet meer mogen groeien dan met 1 procent van het nationaal inkomen. Een aanzienlyk mindere groei dan 1 procent of zelfs een uit blijven van elke groei van deze sec tor zou zelfs voor 1977 wenselijk zijn, maar zou waarschijnlijk tot grote knelpunten en onrechtvaar digheden leiden Daarom is dit on mogelijk. Wel wil Nypels het per centage tot en met 1980 koppelen aan de omvang van de jaarlijkse groei. Bijvoorbeeld: een groei van 0,20 a 0,25 pet. voor de collectieve uitgaven aanvaarden voor elk pro cent economische groei per jaar. Volgens deze redenering komt Ny pels op een bezuiniging van f 13 a f 15 miljard tot 1980. Duisenberg houdt het op rond de f 10 miljard De besnoeiingen die het D'66- Kamerlid voor ogen staan zyn be perking van de ambtenarensalaris sen, afschaffing van de algemene woningbouwsubsidies aan eigena ren, verlaging van het maximum verplicht verzekerd inkomen by WAO, WW, Ziektewet, besparingen in de gezondheidszorg, geën (struc turele) verhogingen meer van AOW en minimumloon en scherpere con trole op misbruik van sociale voor zieningen. Rechter zich trekt terug k- NOORDWIJKERHOUT - Kardinaal Alfrink (links) heeft gisteren in "De Leeuwenhorst" in Noordwijkerhout afscheid genomen als legerbisschop. In zijn afscheidswoord zei de kardinaal dat vrede niet alleen door bewapening bereikt kon wordenDe taak van de aalmoezenier is het,zo zei hij.de evangelische waarden in te brengen in het militaire bedrijf. Tijdens de bijeenkomst werd kardinaal Willebrands (tweede van rechts) voorgesteld als de nieuwe legerbisschop. Op de receptie waren o.a. aanwezig staatssecretaris Van Lent van Defensie rechtsen korporaal E. v. Groenstein. MAASTRICHT (ANP) - De presi dent van de arrondissementsrecht bank te Maastricht heeft gisteren meegedeeld dat de voorzitter van de strafkamer van deze rechtbank zich om gezondheidsredenen aan de strafzaak tegen de hoofdverple ger Frans H. heeft onttrokken. Dit behoeft het nemen van een beslis sing niet in de weg te staan daar de president van zijn by de wet gege ven bevoegdheid een extra byzit- tende rechter te benoemen in deze zaak heeft gebruik gemaakt. De uitspraak blyft bepaald op 28 mei aanstaande.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7