„Grote zorg om werkloosheid in Alpheuse regio" „Instelling van schoolbegeleiding" BOLLENSTREEKGEMEENTEN „Winkelhof-plan Leiderdorp nog niet aanvaard door gemeenteraad „MEESTE FORENSEN LIGGEN ER NIET VAN WAKKER..." Problemen rond standplaatsen woonwagens PAGING 4 DINSDAG 18 MEI 1976 I an den Haak: „Binnen een maand komen er 300 arbeidsplaatsen op de tocht ALPHEN AAN DEN RIJN Hoewel het ogenschijnlijk wel los lijkt te lopen met de werkloosheid m de Alphense regio het percentage in de provincie Zuid-Holland steeg veel sterker dan dat van de Alphense regio geven die cijfers een vertekend beeld van de ware situatie. Aldus NVV-districtsbestuurder van de Industriebond Han van den Haak gisteravonr in De Bron op een discussiebijeenkomst over de werkgelegenheid in de Al phense regio op initiatief van de plaatselijke PvdA en NW. De verhuizing van Sigma Coating (de produktie-eenheid) naar Uit hoorn, die ongetwijfeld gepaard zal gaan met verlies van arbeids plaatsen, zo meende Van den Haak. „De cijfers vervullen ons met zorg en de prognoses voor dit jaar en de eerste helft van 1977 zijn ook niet al te rooskleurig. Voor dit deel van de provincie wordt een matig herstel verwacht. Een herstel dat echter ii het bijzonder in de chemische bedrij ven terecht zal komen", aldus de dis trictsbestuurder van de industrie bond NW. Hij had daarvoor al ge wezen op de enorme onevenwichtig heid tussen wonen en werken in de Alphense regio. „Een kenmerk van deze streek". Met name in de regio Den HaagDelftLeiden is sprake van een enorme afname van de be volking die naar het Oosten van de prorincie trekt: (Schoonhoven. Woerden, Alphen, Gouda) of naar andere provincies. „Eén van de eerste adviezen die de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt <zo'n jaar of vijf, zes geleden opgericht) dan ook heeft gegeven aan de steden in de agglo meratie Den Haag was om het woon- en leefklimaat zodanig te verbeteren dat daarmee een verdere uittocht van de bevolking naar het oosten wordt voorkomen. In dat kader moet ook aan Alphen een halt worden toegeroepen om woningbouw te ple gen en zo steeds weer grote hoeveel heden mensen naar Alphen te t-rek_ ken die er wel wonen, maar niet wer ken". Een evenwichtig beleid is echter alleen te bereiken met regionale maatregelen, meende Han van den Haak. die eraan toevoegde te vinden dat Alphen en de Rijnstreek in dat kader meer gediend zijn met een sa menwerking met Leiden. „Die sa menhang is veel sterker dan die met Gouda en Woerden". PvdA-Kamerlid Van der Hek (links) en NVV-bestuurder Van den Haak„vertekend beeld van de ware situatie". NOORDWIJK Tijdens een vergadering in het raadhuis te Noordwijk heeft het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek (S.O.B.) zich gisteravond uitgesproken voor de instelling van een schoolbegeleidingsdienst door de bij het orgaan aangesloten gemeenten. Er zal een werkgroep worden ge vormd, die een uitgebreid onderzoek zal instellen naar de verschillende aspecten van dergelijke diensten met name ook naar de consequenties van het hebben van een eigen dienst voor bollen- en duinstreekgemeenten, alsmede naar de mogelijkheden tot aansluiting bij andere, reeds functio nerende schoolbegeleidingsdiensten. „De cyfers. met name die in de metaalindustrie, vervullen ons met grote zorg", zo zei hij. Knelpunten die hy noemde: De situatie bij de betonfabriek Van Dijk jr. in de Raadhuisstraat, die weliswaar surséance van beta ling heeft gekregen, maar op zijn zachtst uitgedrukt op niet al te profijtelijke basis draait. „Er moet elke dag geld bij. Hoewel er ou derhandelingen gaande zijn over overname van het bedrijf zullen onrendabele delen van het bedrijf worden geëlimineerd en daar komt niets voor in de plaats. Voor een aantal werknemers betekent dat dat zij binnen anderhalf jaar voor de vierde keer op straat ko men te staan". <1 Van de installerende bedrijven staan er in Alphen en omgeving en Zoeterwoude in totaal een kleine driehonderd arbeidsplaat sen op de tocht. Binnen een maand of zes weken valt een ne gatieve oplossing te verwachten die de arbeidsmarkt zeer zal gaan belasten, aldus Van den Haak. Het verlies van 120 arbeidsplaat sen bij de scheepswerven. De aanvraag om werktijd verkor, ting van de motorenfabriek De Industrie: „Zij doen niets en wor den wel betaald. Het departement zal een aantal harde voorwaarden stellen. Reorganisatie zal onver- In afwachting van het rapport dat daaromtrent zal worden uitgebracht, verzocht voorzitter H. J. M. Bosma. burgemeester van Noor dw ijker hout, de leden van het S.O.B. te bevorde ren, dat de aangesloten gemeenten niet naar zelfstandige oplossingen gaan zoeken. Aan deze uitspraak ging een am pele discussie vooraf, want hier en daar zaten toch wel knelpunten. Uit de gedachtenwisseling werd duidelijk dat de gemeenteraden van Noordwij- kerhout en Lisse op een zo kort mo gelijke termijn met een schoolbege leidingsdienst (S.B.D.) wilden starten. Hillegom daarentegen zag het om financiële redenen de eerste jaren nog niet als een haalbare kaart, ter wijl Noordwijk bij monde van burge meester mr, J. M. Bonnike mededeel de, dat in juli of augustus a.s. een onderwijs-nota in de raad aan de or de komt. De schoolbegeleidingsdienst vormt daan-a n een hoofdstuk. Van verschillende zijden werd aan gedrongen op een zo groot mogelijke samenwerking tussen de bollenstreek gemeenten, als ook met het protes tants-christelijk, het katholiek- en het openbaar onderwijs. Over het algemeeif kon men zich wel vinden in de gedachte tot het in stellen van een schoolbegeleidings dienst door de duin- en bollenstreek gemeenten gezamenlijk, met name door Hillegom, Lisse, Voorhout. Noord wijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, Warmond. Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg. Uiteraard zal dit nog een punt van overleg moeten worden tus sen de wel en de niet bij het S.O.B aangesloten gemeenten. De vertegen woordiger van Voorhout noemde in dit verband ook nog Voorschoten, om dat hij had vernomen dat deze ge meente zich in de schooladviesdienst Scheepsbouw Het tweede-kamerlid voor de PvdA Arie van der Hek benadrukte vooral dat de problematieken die in Alphen spelen geen specifiek Alphense pro blemen zijn. „We moeten in de eerste plaats naar de bedrijfstakken kijken. En als je dan vraagt: waarom gaat het in Alphen slecht met de scheeps bouw? Dan is het antwoord: Omdat het in de hele bedrijfstak slecht gaat. Alphen krijgt dan een extra veeg uit de pan omdat het gaat om gespecialiseerd werk en omdat het wat ver ligt van Rotterdam en om geving waar de scheepsbouw gecon- centeeerd is. Van der Herk zei verder nog te geloven dat er in het geval van de Al phense werven sprake is geweest van 'n slechte bedrijfsleiding. „Mijn stre ven nu is om in ieder geval de scheepswerf De Dageraad in Wou- brugge te behouden. Want als die de ze zomer kapot zou gaan dan is de scheepsbouw hier definitief weg. En als die eenmaal weg is, komt die nooit meer terug. Ook de Industrie behoort tot de probleembedijven, maar het is niet iets typisch Alphens. Het zijn afgeleide verlengstukken van datgene wat er in het Rotterdamse gebeurt en dan zijn het de kleinere bedryven die het eerst voor de bijl gaan". Leiden niet bijster gelukkig zou ge voelen. Taakomschrijving Naar aanleiding van de taakom schrijving voor een schoolbegeleidings dienst in de toelichting op het voor stel. werden kritische opmerkingen gemaakt. Zo attendeerde Voorhout od de belangrijke plaats van het bijzon der onderwijs in het gewest en deze woordvoerder legde er de nadruk op. dat het bij een dergelijke dienst pri mair moet gaan om het kind. „Ik ben bunzig voor een bepaald soort maat schappijvernieuwers" Als een school begeleidingsdienst in de eerste plaats zou beogen maatschappelijke struc turen te veranderen, dan had het Voorhoutse raadslid daartegen perti nent bezwaar. Kritischer nog waren de uitlatingen van burgemeester Berends van Lisse. Als het over onderwijsvernieuwing en dergelijk soort zaken gaat is er bijna niemand meer, die iets zinnigs naar voren durft te brengen. Dat er bij De wel specifieke ontwikkeling van Alphen tot uitgesproken forensen plaats noemde hij enerzijds gelukkig en anderzijds ongelukkig in dit ver bond. „Het is enerzijds een trieste zaak dat een groot deel van de be volking vermoedelijk niet wakker ligt van bovengenoemde problemen. An derzijds gaat Alphen zelf er niet aan ten onder, al krijgen de problemen dan misschien wat minder aandacht dan gewenst zou zijn". Ook Arie van der Hek pleitte voor, al voor een regionale aanpak van de problemen, waarbij hij dan de hele Randstad op het oog had, met name ook Amsterdam en Haarlem. Hij moest echter constateren dat de sa menwerking tussen de provincies Noord- en Zuid-Holland slecht is en ook binnen de provincies zelf komt men niet tot een regionaal werkgele genheidsbeleid, bij gebrek aan geld. mensen en organisatie om de ver worven inzichten om te zetten in een concreet beleid. „Dat zou op zich geen ramp hoeven zijn als Lubbers dat (financieel) voor zijn rekening zou nemen met een stuk uitvoering vanuit en informatieverwerking door de provincie. In dit geval zou je aan een regionale ontwikkelingsmaat schappij kunnen denken die van de overheid de middelen krijgt en de mankracht heeft om op genuanceer de wijze passende arbeid te schep pen". het onderwijs spraakleraren, school artsen, psychologen, en dergelijke te pas komen, was voor de heer Berends geen punt. Over een schoolbegelei dingsdienst had hij echter twijfels, daar zij plaats kan gaan bieden aan door de sociale academies af te leve ren maatschappij vernieuwers. Men drijft een hoop gemeenten bij elkaar, die zo'n dienst moeten gaan instellen en niemand heeft nog zicht op de kosten. Daar komt nog by dat het land vyftien miljard tekort komt en op de uitgaven besnoeid zal moeten worden. „Mijn raad is optimistischer dan haar voorzitter" concludeerde de heer Berends. In de discussie werd wel geatten deerd op bepaalde witte vlekken op de kaart Brabant en de West-Ve- luwe waar nog geen schoolbegelei dingsdienst opereerden, maar men hoort niets van gemeenten waar zo'n dienst werkt, en ook dat vond de heer Berends bedenkelijk. Zijn plaatsgenoot Smit brak nog 'n lans om aansluiting te zoeken met Asfaltbanen „Wanneer het ontbreekt aan een algemeen kader is het gemeentebe leid gedoemd om een beetje in de lucht te blijven hangen. Wat overi gens niet betekent dat de gemeenten nu maar met de armen over elkaar moeten gaan zitten. Te denken valt aan het instellen van een gemeente lijke commissie voor de bijstand die: een stelsel van normen opstelt voor de vestiging van bearyven; en deelneemt in een overlegstruc tuur waarin gemeente, vakbewe ging en eventueel gegadigden voor vestiging samen rond de tafel gaan zitten". „Ik geloof dat dat al een hele ver betering is, al zal een algemeen kader er echt wel moeten komen". „Een volstrekt evenwicht tussen wonen en werken in Alphen zal nooit mogelyk zijn", zo merkte Van der Hek tenslotte- op. „Maar de groei in huizen en mensen moet een keer af gelopen zijn. Alphen ligt gunstig ten opzichte van Leiden en Utrecht en misschien ten opzichte van Den Haag. Maar als we heel Nederland niet vol willen leggen met asfaltba nen dan is voor Alphen ook uit dat oogpunt de groei wel welletjes ge weest". Midden Holland-Rijnstreek, waarvan de Bollenstreek een dependance zou kunnen zijn. Ook dit zal door de werkgroep worden bekeken. Uit de antwoorden van voorzitter Bosma en het lid dagelijks bestuur Hoekstra werd duidelijk, dat aanslui ting bij een bestaande schoolbegelei dingsdienst niet beslist noodzakelijk is. Als de bollenstreekgemeenten de koers aangeven hoe zy tot het ver eiste aantal van 180.000 inwoners denken te komen, is de minister reeds bereid te subsidiëren. Een schoolbege leidingsdienst kan met enkele taken beginnen en dit zal persé niet da maatschappij-vernieuwing zijn. De heer Bosma vestigde er nog de aan dacht op, dat een schoolbegeleidings dienst zich in grote mate bezig zal houden met de begeleiding van do centen. In het onderwijs is nu een maal een enorme evolutie aan de gang en daar kunnen wij niet om heen, aldus de voorzitter van het Sa menwerkingsorgaan Bollenstreek. NOORDWIJK De vestiging van kleine woonwagencentra in de regio is een uiterst moeilijk pro bleem. Uit de discussie in de ver gadering bleek dat alle bij het Sa menwerkingsorgaan Bollenstreek aangesloten gemeenten bereid zijn mee te werken aan de oplossing, maar dat men niet ziet hoe deze oplossing spoedig te realiseren zal zijn. Dit zal ongeveer de kern wor den van een schrijven, dat het Samenwerkingsorgaan zal richten aan het dagelijks bestuur van het Regionaal Woonwagencenrtum te Leiden, dat om medewerking had zocht om een eind te maken aan de overbezetting van het kamp. Burgemeester Berends van Lisse attendeerde onder meer op de ruimelijke aspecten van de vesti ging van woonwagencentra. Het regent bezwaarschriften en de be handeling daarvan vergt enorm veel tyd en werk. Zijn Noordwijkse collega mr Bonnike vestigde de aandacht op de ongelijkheid, welke gaat ont staan ten opzichte van woning zoekenden. Een jong stel uit een wagen trouwt, schaft zich een sta-caravan aan en vraagt om een standplaats, terwijl een even oud stel uit het dorp nog jaren zou moeten wachten als het om een woning had gevraagd. By het ma ken van de prognose, dat in 1985 niet minder dan 142 standplaatsen nodig zouden zyn, was naar zijn mening wel wat met "de natte vinger" gewerkt. Niettemin was Noordwyk wel bereid Leiden uit de ellende te helpen en het voert daartoe reeds overleg met Kat wijk. Andere sprekers opperden de mogelijkheid om voor woonwagen bewoners zonder standplaats zo mogelijk huizen beschikbaar te stellen. In het adveis was echter reeds gemeld, dat dit geen soelaas beidt, omdat deze mensen zich in een woonwijk niet thuis gevoelen. Door de woonwagenbewoners on der te brengen in kleine kampen tracht men he nop de duur te integreren in de woongemeen schappen, legde voorzitter Bosma uit. Hillegom stond positief tegen over de vestiging van kleine cen tra, maar voelde niets voor een "trekkerskamp". De heer Kalis schetste de pro blemen van woon wagen jongeren. Inwoning is praktisch niet moge lijk. In huizen krijgt men ze niet. Het kamp te Leiden is overvol en de vyf bollengemeenten mogen zich niet aan hun verantwoor delijkheid onttrekken. Smit (Lis se) waarschuwde nog by het da gelijks bestuur van het regionaal woonwagencenrtum geen valse verwachtingen te wekken. De pro blematiek is uiterst moeilijk. NNORDWIJK Toen gis teravond in de vergadering van het Samenwerkingsorgaan Bol lenstreek de vraag aan de orde kwam hoe het stond met de be antwoording van de Provinciale Nota Alternatieve Varianten, onstond grote vorlykheid over een "verwaande" opmerking van een der vertegenwoordigers van Voorhout. Hij kon ove^r de alternatieven van zijn gemeen te nog geen informatie geven maar, zo betoogde hy. „Als wij groot worden blyft u klein". Met deze bluf van Voorhout- stad konden de vier andere bol- lendorpen het doen. Voor 10 juni moeten Ged. Sta ten antwoord hebben, maar de bollenstreekgemeenten vragen uitstel. LEIDERDORP De Leiderdorpse raad is er gisteravond niet aan toe gekomen het bestemmingsplan Winkelhof" vast te stellen. Die beslissing werd verdaagd naar 31 mei om het college intussen de gelegenheid te geven een com promis-voorstel uit te werken en bovendien nader overleg met de Leidse en Leiderdorpse middenstand te plegen. Wethouder Reugebrink deelde mee dat inmiddels al pogingen in het werk zyn gesteld om in ieder gevat de Leiderdorpse bezwaren ingetrok ken te krygen. Die pogingen zullen worden voortgezet. Reugebrink deed gisteren overigens een hartstochtelijk beroep op de middenstand met hun bezwaren niet verder door te gaan dan tot GS. Supermarkt Mevrouw Tichler: ,%Kind niet met badwater weggooien". Het Leiderdorpse college toonde zich gisteravond in principe bereid de om vang van de grootste winkeleenheid te wijzigen van 4800 vierkante meter totaal in 3500 vierkante meter wa renhuis en 1200 vierkante meter su permarkt. Men verbond daaraan ove rigens wel de voorwaarde dat de Leidse en Leiderdorpse middenstand hun bezwaren moeten intrekken. Wethouder Reugebrink adviseerde de raad geen definitieve beslissing te nemen alvorens die garantie is ver kregen. De bezwaren van de gemeen te Leiden bleken niet alleen by het college, maar ook bij verschillende raadsleden in het verkeerde keelgat geschoten te zijn: „Men maakt be zwaar tegen alles. Wy vragen ons af in hoeverre die bezwaren terecht zyn", aldus Reugebrink, die meende dat Leiden er best rekening mee mag houden dat Leiderdorp tot nu toe steeds welwillend tegenover Leiden heeft gestaan: „Wy hebben noodt be zwaar gemaakt tegen de Kopermo len", dat wel probeert Leiderdorpse koopkracht weg te trekken. We heb ben ook nooit problemen gehad met het Waardeiland. Ook tegen de Su- matrabrug hebben wij nog geen be zwaar aangetekent, Maar er komt een tijd dat wy zeggen dat we wel goed zijn. maar niet gek." KVP-fractieleider Tieken kwam met een conclusie; „We zitten hier om een politieke beslissing te nemen". Van hem kwam ook de suggestie tot wijziging van de 4800 in 3500 en 1200 vierkante meter. „We moeten zien dat we de bezwaren van de middenstand in Leiden en Leiderdorp wegnemen", aldus wet houder Reugebrink, die daarmee hoopte de uitgangspositie van de ge meente Leiden bij een eventuele be- roep-procedure te ondergraven. Sporthal Het andere grote punt van discussie werd gisteravond gevormd door de sportvoorzieningen in het plan. Dat naar aanleiding van een bezwaar schrift van de tennisvereniging „De Munnik", die door het voorstel een tenniishal op het dak van „Winkel hof" te bouwen zijn eigen plannen voor de bouw van een tennishal ge dwarsboomd zag. KVP-er Verdder deelde de ongerustheid van „De Mun nik". „Ik ben bang dat we, met het besluit een hal op het dak van „Win kelhof" neer te zetten, voorbij gaan aan de planne.i van de tennis- en de badmingtonvereniging voor een eigen hal." WD-woordvoerster mevrouw Gehner was bang dat door de bouw van een tennishal op „Winkelhof" de sport teveel in de sfeer van de com mercie getrokken wordt: „En dat willen we nu juist zoveel mogelyk proberen te voorkomen". Zy vond de huidige plannen niet in het belang van de sport. Badwater Wethoudster mevrouw Tichler meen de dat de plannen voor de bouw van een hal toch in de plannen moeten worden opgenomen. „We moeten het kind niet met het badwater weggooi en. Als we in het bestemmingsplan de mogelijkheid voor de bouw van een hal open laten dan kunnen we altijd later nog zien wat we eraan doen". Gelijksoortige opmerkingen maakte zij ook ten aanzien van de realisatie van de bibliotheek. Uiteindelijk werd de beslissing dan toch uitgesteld tot 31 mei, maar niet nadat wethouder Reugebrink zyn ge hoor dat voor een deel was onder gebracht in het voorlichtingsbureau omdat de publieke tribune veel te klein bleek had verzekerd: „Wan neer de middenstanders het compro mis niet aanvaarden en hun bezwa ren niet vergeten kan Leiderdorp het Winkelcentrum voorlopig wel op zyn buik schrijven". Wethouder Reugebrink: „men maakt bezwaar tegen alles. Wij vragen ons af in hoeverre die be zwaren terecht zijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4