„Het is geen grote truc Renovatie stuit op verzet Tuinstad Staatssecretaris Klein over Anna-Kliniek: WONINGWET WONING EN89 Hele horeca tegelijk dicht té? DINSDAG 12 MEI 1976 het Academisch Ziekenhuis". De werkgroep heeft u toch een advies gegeven waarin stond dat de personele en financiële consequenties voor rekening van het rijk moeten komen? Klein: Ja, maar dat is geen advies. Want en dat zeg ik ook tegen mijn deelnemers in die werkgroep dat is zo'n algemene uitspraak, ik moet het ingevuld hebben. Ik moet töch kunnen toetsen of die mensen in hun nieuwe Job kun nen worden ingeschaald en of ik voor iemand die misschien niet geplaatst kan worden, een forma tieplaats beschikbaar moet «tellen, bijvoorbeeld bij een universiteit. Kijk als men zegt: alles moet voor rekening van O. en W. komen en daar komt het toch op neer ja, dat kan ik ook, daar hoef ik geen werkgroep voor samen te stellen". De lijn die de Anna-Kliniek volgt is natuurlijk duidelijk: er is sprake van overheidsingrij pen en de gevolgen van de slui ting zijn dus voor rekening van de overheid. Klein (ontstemd): „Daar is natuur lijk geen sprake van. Er is geen overheidsingrijpen geweest. Dan ga ik het ook even formeel spelen. Naar het academisch ziekenhuis toe in de zin van: er komt een nieuwe orthopedische afdeling, is in overeenstemming met het be voegd gezag. Maar naar de Anna- Kliniek toe is er geen sprake van overheidsingrijpen. Er is nog geen beslissing genomen. Wat dus geen overheidsingrijpen is". Als er sprake is van onrust on der het personeel van de kliniek dan zou de oorzaak dus eigen lijk gezocht moeten worden bij het bestuur van de kliniek? Klein: „Dan vind ik dat dat komt door de wijze waarop men nu in de werkgroep van Leidse zijde toch probeert om kennelijk zulke garan ties te krijgen dat het invullen ver der heel snel kan gebeuren. Terwijl ik zeg: dat invullen zal per geval moeten gebeuren er moet dus een gedetailleerd plan komen voor dat personeel. En als dat er is, dan kan er ontzettend snel een beslissing over genomen worden. Nogmaals: ik kan geen blanco chèque aan het academisch ziekenhuis en de Anna- Kliniek geven. Zo beschikken wij niet over de algemene middelen. Het is niet louter filantropie. Kijk, er is daar in Leiden een uitstekende kliniek geweest. Nu is er een si tuatie ontstaan die kennelijk ook in Leiden tot veel overleg heeft geleid. In dat kader komt er een intentieverklaring en vraag ik: wat wil men daar nu eigenlijk? Zo gaat het dan. Nou, hoor ik dan, men denkt daar en daar aan. Dat lijkt mij een uit stekende gedachte, denk ik dan. Want een orthopedische afdeling in het academisch ziekenhuis, lijkt met een uitstekende gedachte in 't kader van de hele gezondheidszorg, gelet ook op de structuurnota van collega Hendriks, en gezien het feit dat wij toch ook graag specialismen in huis hebben. En ik moet u zeg gen dat ik dat nu juist een van de leuke dingen vond, dat de din gen die de mensen eigenlijk wilden, samenvielen". Door Wim Wiirtz Hij beriep zich daarbij op een in tentieverklaring die in 1974 door het academisch ziekenhuis en de Anna-Kliniek was gesloten. Vol gens deze verklaring wilden beide instellingen in het academisch zie kenhuis een orthopedische afdeling met 46 bedden oprichten, zij het, zo verklaarde het bestuur van de Anna-Kliniek eind vorige week, op basis van de verwachting dat de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis pas over tien jaar ge opend zou worden. De hele geschiedenis van de proble men by de Anna-Kliniek ziet er intussen tamelijk gecompliceerd uit. Het begon allemaal bij de eer dergenoemde intentieverklaring in 1974. De Anna-Kliniek, toen al in moeilijkheden vanwege de deplo rabele toestand van de gebouwen, wilde wel met het AZL in zee om in de nieuwe behuizing vaj» het academisch ziekenhuis 'n orthope dische afdeling met 46 bedden op te richten. Begin vorig jaar lan ceerde dr. Wester rechterhand van staatssecretaris Klein voor de medische aspecten evenwel een ander plan: een nieuwe orthopedi sche afdeling met 30 bedden in het AZL en later, in de nieuwbouw van het AZL, de Anna-Kliniek met 80 bedden. Het bestuur van de Anna-Kliniek voelde daar weinig voor, temeer niet omdat de nodige garanties ontbraken. De gedachten van Wes ter over "een grotere, lande lijke orthopedische activiteit" in Leiden konden wat de Anna-Kli niek betreft op de helling. Intussen bekeek staatssecretaris Klein samen met zyn bouwcoördi- nator ir. C. A. Doets wat de moge lijkheden waren om in het be staande academisch ziekenhuis een interimvoorziening (tijdelijke voor ziening) op te richten in de vorm van een orthopedische afdeling met 46 bedden. Volgens Klein ging hij daarbij aan de ene kant af op de intentieverklaring van Anna-Kli niek en AZL en aan de andere kant op de gedachte van zijn advi seur Wester over een grotere ortho pedische activiteit in Leiden. Nieuwbouw AZL Klein meent inmiddels dat hij en bouwcoördinator Doets geheel in de geest van de Anna-Kliniek en het AZL hebben gehandeld toen zij dat plan tot ontwikkeling brach ten. „Er is mijnerzijds een beslis sing genomen die naar mijn me ning helemaal paste in de door de Leidse instanties gewenste ontwik keling", zegt de staatssecretaris, daarmee doelend op de intentie verklaring. Het uitstel van de nieuwbouw voor het academisch ziekenhuis speelde daarbij volgens Klein een belang rijke rol. De Anna-Kliniek, zo re deneert hij, had er helemaal op gerekend dat de nieuwbouw door zou gaan; toen die operatie ver- traging ondervond, wilden Klein en Doeta toch alvast een interim voorziening oprichten in het AZL en kwamen zij met het plan voor de nieuwe orthopedische afdeling. In december van het vorig Jaar wer den er in de Tweede Kamer vragen gesteld door de WD-fractie: de Anna-Kliniek dreigde in onover komelijke moeilijkheden te komen, waar bleef de oplossing? Volgens Klein was intussen bij de betrok kenen wel bekend dat er door hem en Doets aan een oplossing gewerkt werd en dat er binnen afzienbare tyd uitsluitsel zou komen. De ka mervragen deden niet meer dan de procedure versnellen. Klein had vervolgens, wat hij noemt, een 'al lerplezierigst' gesprek met het be stuur van de Anna-Kliniek, waar bij hij liet weten dat hij voor de overheveling van de orthopedie van de Anna-Kliniek naar de nieuwe afdeling in het AZL een nadere studie gewenst achtte. Klein: „Ik heb toen gezegd, dat we dat, o.a. ten aanzien van de exploi tatietekorten van de Anna-Kli niek, toch nog even moesten be kijken. Want het is natuurlijk niet zo dat dit zonder nader onderzoek op de begroting van onderwijs en wetenschappen gaat drukken. Er werd mij toen gevraagd: kunt u garanties geven ten aanzien van het personeel van de Anna-Kli niek? Ik heb toen gezegd: u kunt ervan op aan dat in alle rede lijkheid gekeken zal gaan worden naar een goede oplossing voor het personeel en om dat te bereiken stel ik zo gauw mogelijk een werkgroep in, die al die problemen moet gaan bekijken." U hebt toen ook gezegd: wij doen niet minder dan in het bedrijfsleven bü dit soort din gen gebruikelijk is. Klein: "Och ja, dat weet ik niet precies meer." Dat is in elk geval een zinsnede waar de Anna-Kliniek een groot gewicht aan heeft toegekend. Klein: "Ik weet het niet precies meer. In elk geval is die werk groep ingesteld met vertegenwoor digers van de Anna-Kliniek, het Leidse Academisch Ziekenhuis, mensen van volksgezondheid en van O. en W. En toen heeft er in die werkgroep een bepaalde ont wikkeling plaatsgehad, waarbij men. vooral van de Leidse kant, precies wilde weten wat de uit gangspunten zouden zyn, wat de randvoorwaarden waren. Maar dat kan ik niet aangeven, dat is on gelofelijk gevaarlijk. Misschien dat je randvoorwaarden aangeeft waarin laat ik zeggen ne gentig procent van het personeel zich happy voelt met wat er mo gelijk is, terwijl er misschien tien procent uit gaat vallen. Maar dat kan net zo goed anders zijn. Dus heb ik gezegd, bekijk dit nou per individu van het personeel afzon derlijk en geef dat aan. Daarbij heb ik ook uitdrukkelijk gezegd: er wordt gestreefd naar een maxi male plaatsing van het personeel in de formatieplaatsen (75 red.) die ik beschikbaar heb gesteld voor de nieuwe orthopedische afdeling in het Academisch Ziekenhuis. In plaats van dat men dat gaat doen, komt men nu met de vraag naar randvoorwaarden. En er is nogal wat tyd voor nodig om dat te formuleren. Denkt u eens aan de pensioenen van het personeel, wat moet ik daar nou in het algemeen over zeggen? Dat moetje toch per individu bekij ken? Ik vind dat een merkwaar dige, formele benaderingswijze van het bestuur van de Anna-Kliniek, die stagnerend werkt en de onrust vergroot. Men had met die hon derd personeelsleden toch al een eind op weg kunnen zijn?" Hoe bedoelt u dat? Klein: "Nou, met vooratellen in de zin van: dit is iemand van 45 jaar, met die kwalificatie en die past direct in het nieuwe bestand in LEIDEN/DEN HAAG „Laat men nou niet praten van ge meen. Of suggereren dat het een grote truc is. Want ik heb niet anders gedaan dan gelet op de beschikbare middelen en gelet op de vertraging van de nieuwbouw van het aca demisch ziekenhuis in Leiden met een goed voorstel te komen- En ik heb daar in het verleden nooit één misklank over gehoord". Dat zegt staatssecretaris dr. Ger Klein van onderwijs en weten schappen tijdens een gesprek op zijn werkkamer zes-hoog, nummer 618 in een betongrijze torenflat aan de Thor- beckelaan in Den Haag. De staatssecretaris noodde een onzer redacteuren naar de residentie om te reageren op een artikel in deze krant van zaterdag j.l. over de problemen bij de An na-Kliniek in Leiden. Gisteren, kort na de klok van vijf. „Ik heb daar inderdaad wel behoefte aan. Want ik vind het jam mer dat het nu allemaal zo gelopen is". In het bewuste artikel kreeg Klein er flink van langs. Het be stuur van de Anna-Kliniek vond dat hij „gemeen" had ge handeld in de hele kwestie rondom de op handen zijnde slui ting van de Anna-Kliniek en betitelde zijn recente benade ring van deze zaak in de Tweede Kamer als „grof" en niet ter zake doende. Aanleiding voor deze bestuurlijke tirade was de beantwoording door Klein van vragen die door de WD- fractie in de Tweede Kamer waren gesteld over. de moei- lijkkeen bij de Anna-Kliniek. De staatssecretaris verklaarde bij die gelegenheid dat niet hij, maar het bestuur van de An na-Kliniek de personele en financiële gevolgen van de slui ting moest opvangen. Vier man gaan huwelijken voltrekken LEIDEN Binnenkort zal de Leidse raad een viertal ambtenaren benoemen die zich uitsluitend zullen bezighouden met het voltrekken van huwelyken. De benoeming is het re sultaat van een advertentie die de gemeente het vorig jaar plaatste. Daarin werden burgers opgeroepen om zich gedurende enkele uren per week beschikbaar te stellen om op te treden als ambtenaar van de burger lijke stand. Op de advertentie kwa men 24 reacties binnen. Na een eerste selectie bleven er negen over, van wie er vier zullen worden be noemd. De vier „part-time ambte. naren" zullen van de 800 huwelyken, die jaarlijks in Leiden gesloten wor den, er 500 voltrekken. Tot de kan didaten behoort onder meer een vrouw, die verkozen werd op grond van haar grote talenkennis. HAARLEMMERSTRAAT 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa- reren en ontwerpen van Uw sieraden. LEIDEN De voorgenomen renovatie van 142 woningen aan in z£ zou gaan. de Seringenstraat en omgeving van woningbouwvereniging De langdurige discussie in de raads- Tuinstadwijk stuit op hevig verzet bij een aantal bewoners coTlis?ie leverde Bisteravond uit- Enkele van hen lieten gisteravond tijdens de vergadering van wni^en'al worden\™noveerd,ndie' de raadscommissie voor volkshuisvesting zelfs blijken geen re- dan wel niet als proefwoning. novatie in hun woning te zullen toestaan Uit een brief aan o.a. het bestuur buurtbewoners van de TH in Eind- van De Tuinstadwyk blijkt dat de hoven). Aan de bezwaren van deze bezwaren zich richten op een viertal bewoners voegde het raadslid Anne punten: het ontbreken van proef- Van de Zande" (PSP) de vraag toe of woningen, terwijl een groot deel van het wel nodig was om binnen dit de bewoners op grond van vroegere complex twaalf goedkope woningen renovaties geen vertrouwen heeft in af te breken. Het VVD-raadslid Lan- aannemer Arbouw, die desondanks get,ak vroeg af of het niet ver voor dit project is aangewezen; de standig zou zijn als de woningbouw- inspraak is minimaal geweest; de vereniging met een andere dakkapellen worden te klein; er is nog niets bekend over de huren. In de brief stellen de bewoners voorma lige leden van de bewonerscommissie- voor om voor elk van de drie typen woningen, die in het complex van 142 T „wr,™ 0 voorkomen eersrt een proefwoning te LEIDEN Op 8 juni wordt de eer- jste paal voor de bouw van 89 womng- de bewoners op grond wet£oningen m het gebied M ad- 6rensci wordt door de Oranjegracht, de Waardgracht, de Langestraat en viseur zouden moeten mogen inscha- Oosterkerkstraat. Dit zijn de eer- kelen (b.v. het Adviesbureau voor ste nieuwbouwwoningen in het we- wel als „kijkwoning" kunnen funge- ren. Mits ze niet prijsverhogend wer ken, kunnen de bewoners daarna nog wijzigingen in de renovatie aanbren gen. Waarmee de protesterende be woners, die naar de vergadering wa ren gekomen, overigens niet tevreden waren. „Ben ik strafbaar als ik de renovatie weiger?" vroeg één van hen. Op het „nee" vanachter de tafel reageerde zij vervolgens: „Dan weet ik genoeg. Goedenavond. termiddag akkoord gegaan met het plan, dat is ontworpen door het ar chitectenbureau Treffer en Polgar. De bouw zal worden uitgevoerd door het Leiderdorpse bedrijf Noor- lander B.V. Wel zijn er bedenkingen tegen de hoogte van de huren, zo LEIDEN Het aannemingsbe drijf N.B.M. uit Den Haag is gis teren begonnen met de werk zaamheden voor de herstrating en asfaltering van de Burggra- venlaan. Als eerste gedeelte wordt het stuk tussen het kruispunt De Sitterlaan-Lorentzkade tot aan de De Gijselaarstraat onderhan den genomen. Tot en met 4 juni zullen de werkzaamheden op dit gedeelte zijn geconcentreerd. On derbroken door de bouwvakva kantie zal daarna tot en met 10 september de rest van de Burg- gravenlaan worden aangepakt. Het werk is overigens aanzienlijk later begonnen dan de bedoeling was. Op een hoorzitting voor be woners, vorig jaar in april, werd door een vertegenwoordiger van de gemeente gemeld dat spoedig een aanvang zou worden ge maakt met de asfaltering. De kosten van het werk bedragen 846.000 gulden. Pardoeza, Club '70 en Samantha eerder dicht LEIDEN De drie Leidse ho recabedrijven Pardoeza, Club '70 en Samantha zullen met ingang van 1 juli de deuren in het week einde om twee uur en op werk dagen om één uur moeten sluiten. Burgemeester Vis kondigde gis teravond in de gemeentelijke commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden aan, aat vandaag brieven aan de ex ploitanten zullen worden verzon den, waarin staat dat er na 1 Juli geen speciale ontheffing zal worden verleend. De Omdat de vergunningen op 1 Ja- dere ontheffing beschikken zyn sluitingstijd tot nader te bepalen datum „gedoogd" zou worden. CDA-er Driessen, duidelijk ver rast over deze plotselinge beslis- de besloten studentensociëteiten. Over de uitzonderingspositie die Pardoeza, Club '70 en Samantha tot dusver innamen werd eerder sing, vond dat de zaak door de dit Jaar al uitvoerig gesproken bij commissie onvoldoende de behandeling drank- en horecawet. By die ge legenheid deelde burgemeester Vis dat hij van plan was de ont heffingen niet langer te verlenen.de burgemeester. sproken, hetgeen burgemeester Vis bestreed. „Bij de behandeling van de drank- en horecawet is er uitvoerig over gesproken", aldus op zestien maanden. De raadscommissie ordening en volkshuisvesting zijn gis- stelligen. deling volkshuisvesting vertelde dat de gemeente by het ministerie een ruimtelijke lagere huurprijs probeert te bewerk- Zoek je vakantiewerk dat goed betaald wordt? Ga dan snel even naar Luba, het uitzendbureau dat altijd dik in bet vakantiewerk zit. Geef je nu alvaet op. (Min. leeftijd 16 jaar). Zoetermeer: Croeeingkplein 19, telefoon 079-311515

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3