LEIDSCH DAGBLAD Vakbonden: iedereen 102 gulden iris Eindexamen Latijn buiten de normen Eis gaat in tegen standpunt werkgevers en kabinet vandaag In regio Alphen dreigen zo n 300 ontslagen Executies in Peking vihamirbuttinger nv DINSDAG 18 MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34938 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UTRECHT De Federatie Nederlandse Vakbeweging wil dat de werknemers op 1 juli een volledige prijscompensatie krijgen van 5 procent. Deze vergoeding voor de prijsstijgin gen moet worden uitgekeerd in een voor iedereen gelijk bedrag. Dat komt neer op 1 02 gulden bruto per maand. De 5 procent is opgehangen aan het inkomen van de doorsnee werknemer (gehuwd, twee kinderen, 25.000 bruto per jaar) De federatieraad van de FNV, waarin alle aangesloten bonden zijn vertegenwoordigd, heeft hiertoe gis teren in Utrecht besloten. De christelijke vakcentrale CNV heeft het nemen van een definitief besluit over de loonontwikkeling in de tweede helft van dit jaar uitgesteld. Zij wil eerst wachten op de beleidsvoornemens van het kabinet met betrekking tot de bezuinigingen (10 miljard tot 1980), dp collectieve uitgaven en het vertalen van meer winst in meer arbeidsplaatsen. Premier Den Uyl heeft vorige week toegezegd dat het kabinet donderdag met plannen zal komen. Niet haalbaar PvdA-fractievoorzitter drs. Ed van Thijn heeft gisteren duidelijk laten uitkomen dat het uitganesDunt van de FNV, 5 procent met het oog op het inkomen van de doorsnee werknemer, niet haalbaar is. We) sprak hij zich uit voor handhaving van de koopkracht in 1976 en 1977 van de grote meerderheid van de werknemers. Zonder getallen te noemen werd wel duidelijk dat hij de Inkomens van rond de 20.000 ruiden bedoelde. Werkgeversvoorzitter mr. Chr. van Veen (VNO) maakte eveneefta duidelijk dat volledige prijscompen satie er niet in zit. Om dp vakbeweging dat aan het verstand te brengen zal het kabinet er aan te pas moeten komen, zo liet hij weten. De FNV-federatieraad sprak zich gisteren ook uit voor het geheel of zoveel mogelijk handhaven van de collectieve voorzieningen (overheids uitgaven en sociale voorzieningen) FNV-voorzitter Wim Kok zei in een toelichting op het besluit dat tem aanzien van de uitspraak over de collectieve voorzieningen nog geen rekening is gehouden met de aanstaande bezuinigingsvoorstellen van de regering. Brood wordt weer duurder DEN HAAG (SP) Het brood wordt volgende week dinsdag 2 cent per 800 gram duurder. De verhoging vloeit voort uit epn verhoging van onder meer grondstoffenkosten. De minimumprijzen worden dan voor verpakt gesneden wit f 1,22, ander witbrood f 1,15, verpakt gesneden bruin f 1,19 en ander bruinbrood f 1,12 per 800 gram. Zonnige perioden Zonnige perioden, maar ook liloi daar een bui. Zwakke tot matige v uit uiteenlopende richtingen. IM (Opgemaakt om 11.15 uur). 19 MEI Zon op: 4.40 uur: onder: 20.33 uur. Dat betekent echter niet dat dp vakbeweging zich daar niets van wil aantrekken. Als er straks inderdaad een keuze nodig is, omdat de economische groei kleiner is dan m de zestiger jaren, dan zal de FNV zich daar niet aan onttrekken, zei hij. Maar op dit moment maakt het sociaal psychologische klimaat een extra loonmatiging niet aanvaard baar. Een van de zaken die het klimaat slecht maakt is het ontbreken van een duidelijk kabinetsbeleid over het „vertalen" van winsten in werkgele genheid. Bovendien is het klimaat de afgelopen weken verslechterd door uitspraken van enkele minis ters (bedoeld zijn premier Den Uyl en minister Duisenberg van finan cien) en de directeur van het Centraal Planbureau. Kok doelde op de uitspraken van deze ministers en van prof. Van den Beid, dat elk procent loonsverhoging 5000 werklo zen extra betekent. Kok vindt dat de werknemers daardoor veel te eenzijdig in het strafbankje gesteld worden. Geen nederlaag Om al deze redenen vond Kok niet dat hij een persoonlijke nederlaag had geleden. Enkele weken geleden had hij via een discussiestuk van de FNV-top gepleit voor gedeeltelijke prijscompensatie ten behoeve van de werkgelegenheid en de collectieve voorzieningen. Maar dan moet wel eerst het juiste moment zijn aangebroken om die conclusie om te zetten in daden. Dat is nu duidelijk niet het geval, aldus Kok. ALPHEN AAN DEN RIJN Bin nen enkele weken kunnen er 300 man op straat komen te staan in de regio Alphen en Zoeterwoude. Het betreft hier personeel van een aantal instal lerende bedrijven. Dit voorspelde gisteravond NW- districtsbestuurder Han van den Haak tijdens een forum-bijeenkomst in Alphen. Volgens hem gaan er ook ontslagen vallen in de Alpheuse mo- torenfabriek De Industrie. „Ogenschijnlijk lijkt het wel los te lopen met de werkloosheid in de Al- phense regio", aldus Van den Haak, maar de betrekkelijk gunstige werk loosheidscijfers (vergeleken bij ove rig Zuid-Holland) geven naar zijn mening een vertekend beeld van de ware situatie. „Die situatie vervult ons met zorg en de prognoses voor dit jaar en de eerste helft van 1977 zijn ook niet al te rooskleurig", zo zei de NVV -bestuurder. DEN HAAG (ANP' De kandi daten voor het schriftelijk eindexa men Latijn dienen opnieuw dit exa men te kunnen maken, waarbij de opgave dan niet buiten het examen programma gaat. Tot deze slotsom zijn leraren gekomen, die namens vele collega's de tweede-kamercom missie van onderwijs en weten schappen een brief hebben gestuurd. Ook wordt gewezen op de moge lijkheid het cijfer, dat het schoolon derzoek heeft opgeleverd, als eind cijfer te accepteren, maar dan blijven er ook onbillijkheden. De eindexamenkandidaten moesten zich over een stuk fraai Latijn van Cicero buigen. Het was uit „De Offi- ciis" (over de plichten), een erkend filosofisch werk. Nu staat er in het programma voor dat het een stuk moet geen bijzondere vertrouwdheid is vereist met de per_ soonlijke stijl van de schrijver of met het onderwerp". In de wandeling op de school heet dit: een neutraal stuk Latyn, en dat was het niet. De brief aan de onderwijscommis sie is gestuurd door drs. P. H. M. ten Berge van het Edith Stein College in Den Haag. Hij vond het stuk al te moeilijk voor de examinandi, maar ook moeilijk genoeg voor zichzelf. Hij ontmoette vervolgens vrij veel onge noegen over het stuk Latijn, niet al leen in Den Haag, maar overal elders in het land. Hij deelde mee nog niet- aan het nakijkwei-k te zijn toegekomen. Er zouden collega's zijn, die er ook niet aan willen beginnen, omdat het stuk Latijn „in strijd met de voorschrif ten" is. De klacht van de klassici heeft inmiddels ook het ministerie bereikt. Drs. Ten Berge voegde er nog aan toe, dat juist de laatste jaren „Latijn" op het eindexamen „wat aan de makkelijke kant" te hebben ge vonden. Niet geheel onverklaarbaar was dit, daar de leerlingen ongeveer tweederde van de tyd les krijgen in dit vak in vergelijking met vroeger. t alleen werden maar ook gematigd, klopt er iets helemaal niet", aldus drs. Ten Berge. NEW YORK Na jaren vertraging in de uitvoering van het werk is thans de luchttramin gebruik genomen tussen Man- hattan en Roosevelt Island waardoor de bewoners van dit laat ste betrekkelijk geïsoleerde eiland thans met een snelheid van 30 km per uur in vijf minuten het hartje van New York kunnen bereiken. De aanleg van de kabelbaan heeft ongeveer 30 mil joen gulden gekost. Russische LEIDSCH gl| DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 31 mei 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. r] Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, wapens voor Jordanië AMMAN/BEIROET (DPA) Jor danië en de Sowjet-Unie zijn van ochtend in Amman besprekingen be gonnen over militaire samenwerking, met name over de levering van Rus sische luchtafweer-systemen aan Jordanië. De gesprekken worden ge voerd door het hoofd van do Sowjet- russische luchtmacht en onderminis ter van Defensie, luchtmaax-schalk Pawel Koe tas j ow en de opperbevel hebber van de Jordaanse luchtmacht, generaal Abboed Salim. Waarschijnlijk zal de Sowjet-Unie aan Jordanië dezelfde SAM-raketten leveren als Syrië heeft ontvangen. Daarmee moet worden voorzien in de hiaten die zijn ontstaan door de stopzetting van de reeds toegezegde leveranties van Amerikaanse raket systemen. Het Jordaanse leger is tot dusver uitsluitend met Westerse wa pens uitgerust. Vanavond om 8 uur vertelt Martine Bijl in de Vergulde Turk alles over zachte kontaktlenzen. Vanavond om 8 uur organiseert IR IS-brillen een speciale voorlich tingsavond over de zachte kon taktlenzen. Speciale gaste is Mar tine Bijl, zelf al geruime tijd en thousiast draagster van zachte lenzen. Ze zal haar persoonlijke ervaringen afwisselen met enig muzikaal vermaak. U komt toch ook Tot straks in de Vergulde Turk, Steenstraat, Leiden om 8 uur VHAARLEMMERSTRAAT 12./ PEKING (AFP) Twee mensen, die schuldig waren bevonden aan de rellen van 5 april op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking, zijn eind april terechtgesteld. De executie Is vandaag bekendgemaakt op offi ciële muurkranten, die in Chinese provinciesteden zijn aangeplakt. Volgens welingelichte bronnen vol gen deze twee executies op vonnissen die zijn uitgesproken tegen een aan tal aanstichters van de betogingen op het plein, die verzet hadden ge boden tegen de ordetroepen. Behalve doodvonnissen zouden ook vonnissen van 30 jaar "heropvoeding door li chamelijke arbeid" zijn uitgesproken tegen een tiental "oproerlingen". Staatssecretaris Klein Almat keukens kunt u rustig kopen. I Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken, kunt dan en passant nog een macht aan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke Hotelstaking Het personeel van drie van de grootste hotels van Can nes heeft zondag besloten weer aan het werk te gaan na een week te hebben gestaakt. Over het akkoord dat de stakers hebben bereikt met de directeuren (er werd gestaakt om hoger loon) is niets bekend gemaakt. In elk geval zullen de gasten van de hotels die het filmfestival bijwonen nu niet langer zelf hun bedden be hoeven op te maken. De volle mep De FNV gaat de slag met werk gevers en regering in met de eis van een volledige prijscom pensatie. In april was de fede ratie naar de achterban gestapt met een discussienota, waarin de vraag werd gesteld of men genoegen zou willen nemen met slechts een gedeeltelijke prijs compensatie om de op- en uit bouw van de collectieve voor zieningen veilig te stellen. Daar bleek weinjg liefhebberij yoor en dat mondde gisteren uit in het haviken-standpunt van de volle mep. Plaats daartegenover de starre houding van de werkgevers, die eigenlijk liever helemaal geen compensatie zien en het Is duidelijk dat de derde partij in dit geheel, de regering, de moed moet vergaren om beweging in een onwrikbaar lijkende stelling te brengen. De meest voor de hand liggende aanpak is een nieuwe loon maatregel, die de werknemers redelijk helpt om de gestegen prijzen het hoofd te bieden, maar die voorkomt dat de loon- en prijsspiraal opnieuw wordt uitgerekt ten koste van de werk gelegenheid. Aan die loonmaat regel moet dan wel een stevig prijsbeleid worden gekoppeld dat moet beletten dat aan de andere kant van de tafel, bij ë.e goedlopende ondernemingen en vrije beroepen, de inflatie een handje wordt geholpen. De situatie is zo onoverzichtelijk, omdat de discussie over zeer korte-termijnpolitiek (prijs compensaties), wat langere- termijnpolitiek (reële loonstij gingen. collectieve voorzienin gen» en lange termijnpolitiek i VAD, machtsverhoudingen in de ondernemingen, meer werk bij meer winst) zo door elkaar loopt. De discussie hierover is vaak onzakelijk en onweten schappelijk. Daarom is zo'n opmerking van professor Heertje, gisteravond op de t.v. over de VAD zo zin nig. Hij stelde daar zoals al eerder in deze commentaarko lom is gebeurd dat de VAD helemaal niet het onderne mingsklimaat onaantrekkelijk hoeft te beïnvlociien, maar juist het tegendeel kan doen. Toch wordt er met allerlei emo tionele overwegingen in een quasi-rationele verpakking ge goocheld. Het wachten is nu op een voor zichtig bezuinigingsbeleid van de regering voor de korte en middellange periode en de structuurnota van minister Lubbers over opzet en ontwik keling van onze hele economie. De ferme taal van werknemers en werkgevers mag deels gelden als het goede koopmanschap op de paardenmarkt: het loven en bieden, maar voor een ander deel is het toch de confronta tie van twee tegenspelers die een groot stuk macht in het economisch stelsel van dit land vertegenwoordigen Als de regering hier haar eigen verantwoordelijkheid niet grijpt om uiterst onaangename kno pen door te hakken dan ziet het ernaar uit dat de zwakken in de samenleving, de kleintjes van allerlei soort, het kind van de rekening worden. Dat kan een regering, die zich progres sief zegt op te stellen, niet over haar kant laten gaan. Op straf fe van ongeloofwaardig te wor den. ITT1 I [~~H I aPParaten ender9el,Jke- I jj3 IL«JI Uw bezoek is beslist de moeite waard in de toonzaal van: OI Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. 02522-19010 nillini Geopend: ma. t.m. vrijdags van 8.30—17.00 uur. keukens Dinsdag en donderdag van 8.30—21.00 uur. 18 PAGINA'S Exclusief voor deze krant vandaag een reactie van staatssecretaris dr. Ger Klein op de verwikkelingen rondom de Leidse Anna-Kliniek. De staatssecretaris nodigde een onzer redacteuren uit voor een gesprek. „Laat men nou niet zeggen dat het gemeen is", zegt hij naar aanleiding van de kritiek van het be stuur der Anna-Kliniek op zijn beleid. „Want ik ben met een goed voorstel gekomen". Klein blijft bij zijn stand punt: de verantwoordelijk heid voor de sluiting van de Anna-Kliniek berust bij het bestuur PAGINA LEIDEN Willeke en Sylvia trekken de aandacht in Cannes PAGINA 5 Plenty Parkeerruimte.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1