Ford met overweegt Vorster en Smith te praten 'Draaiboek staking gereed' Beton- centrale op terrein Wernink? FAASE EINDIGT ALS ZEVENDE Ontslag van Daey Ouwens nog voor zomer verwacht Bang voor 'Ellende-straat' LEIDSE KANTONRECHTER Hoe duur zijn tanden in een bovengebit? Flatgebouw werkende jongeren in de Mors Nog kans voor marathonlopers TSJECH WINT ACHTSTE RIT VREDESKOERS Scorebord Korfbal DINSDAG 18 MEI 1978pW KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken. dr. Hilgaard Muller, heeft in het par lement gezegd dat president Ford van de V.S. de mogelijk heid onderzoekt van een conferentie met premier John Vor ster van Zuid-Afrika en premier Ian Smith van Rhodesië over het constitutionele geschil in Rhodesië. Zuid-Afrika is hier zeer verheugd over, aldus dr. Muller. Tijdens Zijn jongste bezoek aan Afrika zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kis singer, dat Rhodesië de V.S. 'tegen over zich zou blijven vinden, zolang er geen zwart meerdehheidsbewind was in Rhodesië. De Zambia a nse president Kenneth Kaoenda heeft tijdens een bijeen komst in Loesaka gezegd dat Zuide lijk Afrika het gebied zal worden waar de grote mogendheden een ideologisch en strategisch gevecht zullen gaan voeren. De Zambiaanse leider zei voorts te geloven dat de botsing van de ver schillende ideologieën ertoe zal leiden dat de staten van Zuidelijk Afrika door de grote mogendheden, die uit zijn op de "wereldhegemonie", ge bruikt zullen worden om het vuile werk op te knappen. Kaoenda zei dit tijdens een confe rentie met de hoofden van de Zam biaanse diplomatieke vertegenwoordi gingen in het buitenland. De president zei dat zijn oproep te streven naar een vreedzame oplossing ^°or de conflicten in Zuidelijk Afrika "een roep in de duisternis is." Kaoenda zei dat er momenteel steeds meer slachtoffers vallen onder de blanke bevolkingsgroepen van Na mibië en Rhodesië. "Dit zal zo door blijven gaan totdat de massa over wint," aldus de president. "Ian Smith is verantwoordelijk voor LEIDEN De gemeente Leiden is deze gevaarlijke situatie. Hij moet de firma aftl"eden en het volk Zimbabwe (Rho- op desië) moet zijn gewapende strijd cp- de voeren tot de racistische, rebellerende -an. krachten volledig overwonnen zijn". "De blanken in het rebellerende Rhodesië moeten zich geen illusies hun toekomst onder Smith. De Afrikanen hebben de mo de wil om te vechten. „Ze. zaten gek te doen en te dol len met de armen en benen wijd". Dat kon ze nog zien en toen viel ze met d'r hoofd tegen een rozen perk. Mevrouw Van D. op haar brommertje had dus geen voor rang gekregen van twee knullen op een andere brommer. Getuigen zullen volgende keer de precieze toedracht nog wel eens vertellen, maar nu stond mevr. Van D. als verdachte te kijk. Volgens Van D. stond de andere brommer stil, trok toen ineens op en de twee jongens ramden het achterste deel van haar brommertje onder het slaken van de kreet: „Halee-ja!" Dit laatste werd door Van D. een paar keer herhaald, met zorgvul dige intonatie: een lange ee en uiterste druk op Ja (daarbij voor overgebogen op de tenen staand). Volgens anderen had deze ..dol leman" echter gewoon een „grove vloek" geslaakt. We horen er nog Die gastarbeider die geen Neder lands sprak was er weer. Maar helaas was er geen tolk op komen dagen. De kantonrechter had geen zin om de zaak nog weer eens uit te stellen, en hield de buitenlander met behulp van al lerlei strikvragen voor dat-ie best wel wat begreep. De rechter con cludeerde al gauw dat de wat moeilijk stamelende man door rood hbht was gereden, en niet door oranje. „Als u het voortaan maar niet meer doet, dan zullen we nu het woord aan de officier geven". Deze eiste 20 gulden, de helft van de normale boete. „Hebt daar nog iets op te zeggen En R. had toen suffig maar aan- schriften op de bouwplaats genomen dat hij dius had gereden. N.) en tenslotte Maar getuigen hadden zijn vriendje achter het stuur gezien, en nu wist R. het niet meer (ter wijl thuis de rekeningen liggen hond uit in hetzelfde parkje. Ter- Niets te zeggen? U begrijpt het uorden- toch wel?" en toen verrasbte de Er was gisteren 5900 gulden schade). De beschaamd stille jongeman R. wist niet meer of hij gereden had of niet, zo stomdronken was hij tijdens het avontuur geweest. Volgende keer zal zijn vriendje daarom eens aan de tand gevoeld i keur i onderdanige halfstomme buiten- ken aan de orde. speelautomaten lander de aanwezigen met de in Noordwijk („Er is geen kamer noot) en had vraag waar die gelijk kon beta- in het politiebureau waar er niet tese gemaakt - len. een staat", zei de officier om de ook Jongeman hoeveelheid overtredingen aan te en „geleende" duiden; en gehaast: „Ze zijn ver- vriendje erop zegeld, niemand mag er dus aan- in helaas toen komen".) een overtreding tegen) lantaarnpaal het vergunningenstelsel nu: wie reed gnoepsvervoer wees de officier de weg in 1" boek en kreeg gelyk> en e bouwfirma die de veilighefdsw En wederom was R. die ooit met auto samen met een uit was getrokken e vier auto's en een ramde. Probleem is er, hij of zijn vriendje? Want twaalf uur na het ongeluk had een verbalisant hem. nog Vpggy van de klap en de hersenschud ding. gevraagd „Hoe kom je erbij om achter het stuur te kruipen?" slechte naleving ijl ze nog wel zo hadden afge sproken wie op welk uur in het parkje mocht zijn met z'n hond. De honden kunnen elkaar niet luchten of zien en vlogen elkaar dus gelijk aan. De man probeerde de hond van mevrouw S. te schoppen en te slaan en werd toen prompt in zijn been gebeten. Be grip bij de rechterlijke macht: 50 gulden boete waarvan 49 voor waardelijk. En mevrouw S. had de tandheel kunde uitgeoefend zonder vergun ning: ze had zomaar een boven gebit gemaakt voor iemand. Ze had zich vroeger al bekwaamd in reparaties van gebitten (het be roep van haar overleden echtge- een bovenpro- 350 gulden. De rechter vond dat rijkelijk duur en vroeg voor hoeveel geld aan tan den erin gegaan was. Omdat de zeventigjarige dame het niet meer zal doen, bleef de boete beperkt. De winst van het bovengebit van De taxichauffeur 350 gulden, waar voor maar 100 gulden materiaal aan zat, werd afgerond: 250 gulden boete. Me vrouw R „M'n man liet me ach ter zonder 'n cent, daarom heb ik 't gedaan". TOM MAAS in onderhandeling L Wernink over de mogelijkheid on het terrein van dit bedrijf aan Morsweg een betonmortelcc-ntrale de LBC te vestigen. Deze plaats als alternatief moeten dienen het terrein aan de Sumatrastraat, waar de LBC zelf wü bouwen. De al enkele jaren op handen zijn- de bouw van de betonmortelcentrale Ook de gemeente is niet van plan om hiervoor een bouwvergun ning af te geven; een verzoek van de LBC in dit verband werd afgewezen. Inmiddels heeft dit bedrijf bij de Kroon protest tegen de afwijzing van de gemeentè aangetekend. In een vergadering van de raadscommissies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening kwam gisteren een voor be- reidingsbesluit voor het terrein aan de Suma trastra at aan de orde. Het is de bedoeling om voor dit gebied een bestemmingsplan te ontwei-pen, dat er woningbouw mogelijk moet maken. De betoncenitrale past niet in dit be stemmingsplan, evenmin als de an dere bedrijven die nu nog op het ter rein aan de Suma trastraat gevestigd zijn, zoals de machinefabriek Dra- kenburgh en de scheepswerf Boot. Voor deze bedrijven wordt naar ver vangende terreinen gezocht. Een uit zondering hierop maakt het auto slopersbedrijf Gijzenij, dat volgens Wethouder Verboom van een dermate grote omvang is, dat er geen andere plaats voor te vinden is. De wethouder vertelde dat hij cok voor de betoncentrale naar "een vre delievende oplossing zoekt". Een po ging om de LBC in Zoeterwoude te doen vestigen is mislukt. Vervolgens heeft de gemeente getracht om een terrein bij het Haagse Schouw be schikbaar te krijgen. Dit terrein is echter in handen van de provincie. "Het duurt te lang voordat de pro vincie dit wil afstoten", aldus Ver boom. Daarom heeft de gemeente nu contaoten gelegd met Wernink, welk bedrijf zelf naar een geconcentreerde behuizing wiL Nog dit jaar begin van restauratie Pieterskerk LEIDEN Wanneer alles volgens plan verloopt zal nog dit jaar worden begonnen metde eerste fase van de restauratie vande Pieterskerk. Vol gens burgemeester Vis die dat gister avond in de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden mee deelde is de architect opdracht ge geven de voorbereidingen daarop af te stemmen. Op dit ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan de acte van overdracht, terwyl nog voor 1976 sub sidies voor de restauraties worden ver wacht van provincie en rijk. LEIDEN De Stichting Huis vesting Werkende Jongeren zal, in samenwerking met de Stich ting Studenten Huisvesting, op de hoek van de Storm Buisingh- ïfcraat (Morskwartder) 'n flatge bouw laten neerzetten met 93 wo ningen (77 tweekamerflats en 16 eenkamerappartementen). De voorlopige huur wordt, gerekend naar het huidige prijspeil, ge raamd op 191 gulden per maand. De plannen om op deze plek een flat voor werkende jongeren neer te zetten, zijn al enkele ja ren oud. Aanvankelijk rees er binnen de gemeenteraad verzet tegen de hoogte van het gebouw. Het aantal woningen is nu te ruggebracht van 122 naar 93. De raadscommissies voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening bleken er gistermiddag nu geen overwegende bezwaren meer tegen te hebben. Ambtenaar Wentiholt van de dienst gemeen tewerken vertelde dat er bij de bouw van de flat extra zorg zal worden besteed aan de warmte- Isolatie, waardoor de stookkosten laag zulen zijn. Het gebouw krijgt ?en trapvormig uiterlijk, zodat er dakterrassen te maken zijn. Op de begane grond komen wonin- jen met een tuin. De bergingen zullen worden aangebracht op de eerste verdieping. Voor deze opzet is gekozen om te voorkomen dat het terrein om de flat de rom melige aanblik zal krijgen, die flatterreinen elders nogal eens bieden. Het is het eerste project dat door de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Stich ting Studenten Huisvesting ge zamenlijk is opgezet. De SHWJ Is opdrachtgever voor de bouw; 3e SSH zal te zijner tijd voor het onderhoud zorgen. Het is le bedoeling dat een derde deel van het aantal woningen wordt toegewezen aan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, studentenhuisvesting en de uni versiteit krijgen ieder een even groot deel. DORTMUND De Russische schaker Romanisjin heeft het inter nationale toernooi van Dortmund gewonnen. Hij versloeg in de elfde en laatste ronde de Philippijn Bali- nas in een partij, die bijna acht uur in beslag nam. De Hongaar Flesch werd tweede met een punt achter stand. Hij was al na vijf zetten re mise overeengekomen met Ciric (Joe). De Pool Sidor bood de Neder lander Faase een puntendeling aan voordat er een zet was gedaan. Faase accepteerde dat niet waaj-na de twee spelers zetten i'n beslag DEN HAAG De marathonlopers Henk Kalf (GVAV). Cor Vriend (PSV) en Roelof Veld (Daventria) krygen nog een kans om zich te kwalificeren voor de Olympische Spe- een partij begonnen, die len. Van het drietal kwamen Kalf en i beslag zou nemen. Si- Vriend bij de strijd om het nationale i, waardoor Faase als zevende kampioenschap in Amsterdam op 8 eindigde. De uitslagen van de elfde mel niet over de eindstreep. Veld en laatste ronde zijn: Romanisjin eindigde in deze in zeer hoge tem- (Sov) Balinas (Phi) 10; Ciric peratuur gelopen marathon als 12de. (Joe) Flesch (Hon) Acker- De drie lopers komen op zaterdag verzet gestuit bij bewoners AMSTERDAM Om te protesteren tegen het huisvestingsbeleid en de anti-kraakwet bezette een aantal krakers gisteren het gebouw van de ge meentelijke Dienst Herhuisvesting in Amsterdam. Tijdens de actie haalden de krakers archiefmateriaal uit 't gebouw en verbrandden dit op straat. Op de foto de smeulende resten van de brandstapels met links op de achtergrond hetjbezette gebouw. mann (Wdl) Nicolau (Wdl) 1—0; Tomic (Wdl) Miles (Eng) 0—1; Faase (Ned) Sidor (Pol) 0—1; Krause (Wdl) Iskov (Den) 0—1. De eindstand is: 1. Romanisjin 9,5 punten, 2. Flesch 8,5 pnt., 3. Mi- les 8 pnt., 4. Balinas en Sidor 6,5 pnt., 6. Ciric 6 pnt., 7. Faase 5,5 pnt., 8. Iskov 5 pnt., 9. Ackermann 4 pnt., 10. Nikolau 2,5 pnt., 11. Krause en Tomic 2 pnt. 5 Juni aan de start in de marathon van Riehen, dat vlakbij Bazel is ge legen. LEIDEN Burgemeester Vis ver wacht, dat in de laatste vergadering van de Leidse raad vóór het zomer reces (op 28 juni) een voorstel tot een definitief ontslagverlening van de geschorste Groenoordhal-directeur Daey Ouwens aan de orde zal komen. Er is dan tweeënhalf Jaar verstreken vanaf het ogenblik, dat hij voor de eerste maal werd geschorst, omdat hfj voor de directeursfunctie onvol doende kwaliteiten zou hebben. In januari van dit jaar besloot een meerderheid van de raad tot het ge ven van ontslag aan Daey Ouwens. De Groenoordhal-directeur kreeg daarna drie weken de tijd om een verweerschrift te schrijven. Dat de kwestie daarna weer geruime tijd heeft geduurd schreef burgemeester Vis toe aan de door de advocaat van Daey Ouwens gesuggereerde „vorm van arbitrage". „We hebben die zaak voorgelegd erin i gestept i adviseur Van der Horst om fors tijdverlies hebben betekend' de mogelijkheden te onderzoeken. Als dus Vts. „Misschien wel een jaar of 50?° per ^af5' Om de slepende kwestie niet TORUN De achtste etappe van de vredeskoere, PraagWarschau Berlijn, van Plonsk naar Torun in Polen over 148 kilometer is gewonnen door de Tsjechoslowaak Anton Bar- tinicek. Hij iegde de afstand af in 3 uur. 27 minuten en 17 seconden. Uitslag: 1. Bartinicek (TsJ) 3.27.17 (met bonificatie 3.26.47), 2. Michael Tanev (Bul) z.t. (met bonificatie 3.27.57), 3. Iwan Schmidt (Zwi) z.t. (met bonificatie 3.27.07), 4. Michael De kerkeraad algemene zaken Schiffner (Odl) z.t., 5. Boris Isajev (Sov) 9. Jacob Schuitemaker (Ned), 13. Frits Schür (Ned.). 16. Wil van Helvoirt (Ned.). Hans-Joa- de Geref. Kerk in Leiderdorp heeft besloten, de kerk van Rotter dam-Feyenoord met een bedrag van Jaar lang, Algemeen Klassement: te steunen" Verwacht wordt, dat de chim Hartnick (Odl) 25 w*».™"li1*- 49 l Volgens burgemeester Vis werkt de adviseur nu aan een reactie op de "vw> lrt"| andere opmerkingen, die door Daey Ouwens advocaat zijn gemaakt. drag zal bijdragen. De kerk Feyenoord behoeft om orgajiisato te kun- blijven functioneren, financiële hulp van buiten. In Leiderdorp is een werkgroep gevormd om over de si- 25 sec., 2. Stanislav Szozda (Pol) 25.50.14, 3. Pavel Galik (TsJ) 25.51.35, 8. Wil van Helvoirt (Ned) 25.53.44. Vis: „We heb CDA. raadslid Driessen constateer- raPPortaren de gisteravond in de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken, dat het toch wel vreemd is dat de ene party maar drie weken krijgt i stellen te doen. De hoogste kerkeiyke leiders van zes Zuidamcrikaanse landen hebben het Noordamerikaanse ministerie van reagerênT te™jjï dc'gemrënte daar- defensie eo articuliere ondernemin- Vis: „We hebben niet gerekt". maanden "de tijd neemt. Ook sen in de Verenigde Staten ervan VVD'er Schouten constateerde dat de beschuldigd, de bewapmungswedloop advisering wei erg lang duurt, .diet zS, is weimg elegant rekken". Reactie Vis: „We hebben beslist niet gerekt' P zaak 7n tP een vierdaagse vergadering in Lima. ZUID WEST RES. IB: Excelsior 2-> hiireipmepsf-pr Per"» verklaarden zij dat het beleid Kinderdijk 2 9—7 (Exc. kamp.). ZfZZv' van de regering in Noord.Amerika BES. II B: Quick 2 - Die Haghe 3 en van de ondernemingen erop ge- 11—7; De Danaïden 3— Ready 3 richt is, de legers van Zuid-Amerika 67; Het Zuiden 3 Fides Pacta 4 in te schakelen in de plannen van de 173; (Het Z. kamp.); Rozenburg ministeries van buitenlandse zaken 3VEO 2 33. LEIDEN Burgemeester Vis vreest, dat wanneer in Leiden een| straat zou worden genoemd naar Salvator Allende, die straat al snel de bijnaam „Ellende-straat" zal krij- de orde gen. Hy waarschuwde er dan ook zoek voor namen te kiezen, die door bastering of klankverwantschap ongunstige betekenis krygen. Dat die met die defensie in Washington. Washington doet dat door militaire hulpverlening, wapenleveranties De kwestie „Allende-straat" of toch meestal enkele maanden voor- ideologische en tactische training, 29. RES. HI B: De Zwervers 2 Achil les 3 10—3; Eureka 2 WION 2 uitg.; Trekvogels 3Vlaardingen 2 niet, kwam gisteravond in de ge- dat de plaats krijgt. Bo- aldus de bisschoppen. KAMPIOENSCHAP VAN meentelijke commissie voor algemene vendien is de vraag of het college Geref. Kerken: beroepen te Vla ar- ZUID WEST: TOP Ons Eibernest bestuuriyke aangelegenheden aanleiding |het Chili-front in Leiden Als het eventueel positief advies zal ho- dingen H. Eikelboom Brussel, te Am- 8—5 (TOP kamp.) stelveen M. v. d. Helde Pernis; aan- RIJNDELFLAND Driessen ligt genomen naar Putten G. van Door- PROM. NAAR KNKVODO Hou in juli, wanneer een straatcol- zeker niet. „Het aantal buitenlandse nik Sellingen, naar Serooskerke stand 4—3. lecte wordt gehouden, een straat politici dat is vermoord is zo groot, (Walcheren) J. Ytsma Assen; be- ia: Dykvogels Fluks 2 43 (Fluks zaak heel gevoelig ligt, meende bur- dat dat zal gebeuren is overigens niet l te onthullen. De kans dat we daar gemakkeiyk de hele Me- dankt yk zouden kunnen vullen", Birdaard, gemeester Vis te kunnen afleiden uit erg groot. De straatnaamcommissie aldus de CDA-fractieleider, die vond Koster IJmuiden. Geref. Kerken verzoek van de bewoners van de die een advies Os- en Paardelaan, naam te wyzigen. i W uitbrengt dat men zich terughoudend i Werkendam C. Zeeman degr.). Zwyndrecht P. C. IB: Dubbel Zes 2—HSV 3 6—6; Ra- 2 Fortuna 4 3—7. IC: Zuiderkwartier 3 KVR 4 4 - Vryg. Buiten Verband: bedankt i de straat- komt pas op 4 juni by een, en volgens ten opstellen bij de eventuele benoe- Amsterdam H. Veefkind Krommenie. GKV 2 Olympiaan 3 5^-4; Emma ambtelijke informatie duurt het dan ming van buitenlanders in straatna- Chr. Geref.: bedankt voor Hilversum Qe Algemene 3 42. men. A. W. Wubs Noordscheschut. 2A: Madjoe ONDO 2 6—2. 2D: Fortuna 6 Valto 2 3—6. 3A: Warmond 2 TOP 3 7—4. 4A: Velocitas 4 Olympiaan 5 9—6: 4C: Ready 7 ALO 5 1—1; Ready 7 De Danaïden 5 3—6; Achilles 6 De Algemene 5 12; ALO 5 Kwiek 5 3—8 (Kwiek kamp.)Raven 5 Emma 3 91. 4D: Raven 6 GKV 4 6-8; Olym- mening dat de Wamsteeker onderschreef deze stel- voerenakties." Hy voorzag echter geen Piaan 6 Fortuna 7 3—1; Ready 8 LEIDEN De PSP heeft al af het begin matiging in de ec mische groei voorgestaan, maar de uitgevoerd mocht worden ten koste pensatie merkte hy op: „Nu de Fede- dat het klimaat hiervoor zeer ongun- wyze waarop dit kabinet een en ander van de werknemers. Hy merkte op dat ratie Nederlandse Vakverenigingen stig is. Naar zyn mening tracht te bereiken is vc toelaatbaar" aldus Bonne Wisman tij- leotieve voorzieningen dan misschien voorgesteld matiging in geen geval lingname. Wat betreft de pryscom- politieke stakingen gezien het feit, Hoekse 4 2—8; Fides Pacta 6 -rUn« Dubbel Zes 4 16—1 (F.P. kamp.). jun. ib: Dubbel zes Fides Paota niet d"voorgestelde stijgingen van de'col- duidelyk kenbaar heeft gemaakt dat werknemers thans bang hun werk- 10 <FP. kamp.) dens de gisteravond in De Burcht ge- wel noodzakelijk zyn houden discussiebyeenkomst PSP Leiden. op diverse ministeries Naast Wirman (PSP) was ook als van de premiegrens voor bepaalde gastspreker aanwezig de landelyk sec- ciale voorzieningen. Alleen al dit laat- dit jaar aflopende .-olledige prijscompensatie per 1 kring te verliezen. Wel zal getracht JUN. 2A: Dijkvogels ONDO 3—6. dat de Juli doorgevoerd moet worden, be- worden via politieke wegen de prys- JUN. 2B: Fides Pacta J2 Ready de kosten hiervan gedragen zouden kun- staat de kans dat er een conflict zal compensatie vooralsnog te realiseren. 8—5; Achilles Hoekse 3—3. nen worden door o.m. bezuinigingen ryzen tussen het kabinet en de vak- „Maar" zo vervolgde Wamsteeker „als jun. 3A: Warmond Fiks j2 6—3. fschaffing verenigingen, wy zullen, ingeval de het dan nog onmogelyk blykt zullen jun. 3B: ^Zuiderkwartier j2 De pryscompensatie niet doorgaat, alle overgaan tot bedryfsstaklngen retaris van de industriebond NW. ste zou per jaar 2.5 miljard in de gen en Wamsteeker. schatkist doen vloeden. niet verlen- verwacht ik een lange hete herfst. De Pacta J4 11—0. Danaïden J2 6—1; Kwiek J2 Fides gaan voorbereiden op te draaiboeken liggen klaar".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14