Nieuw spionageschandaal West- in Duitsland Jalloed in Libanon Katholieken op communistische lijsten riskeren excommunicatie «9-L1W Handelsconferentie in impasse Christen-Democraten in opspraak Nu ook Libische bemiddeling DINSDAG 13 MEI 1976 ROME (UPI) Italiaanse rooms- katholieken die zich als onafhan kelijke kandidaten op de com munistische lijst voor de verkie zingen van 20 juni laten plaatsen, kunnen worden geëxcommuni ceerd. Dit heeft kardinaal Anto nio Poma gisteren onder applaus gezegd bij de opening van de jaar lijkse Italiaanse bisschoppen conferentie. De kardinaal, die met zijn waar schuwing kwam na een langdu rig onderhoud met paus Paulus, zei dat er "theoretische en prakti sche onverenigbaarheid is tussen christendom en atheïstisch communisme" Volgens de kardinaal heeft het be sluit van een aantal rooms- katholieken om als onafhankelij- ken op communistische lijst mee te doen ernstige verontrusting onder de rooms katholieken ver oorzaakt. Paus Pius de twaalfde decreteerde in 1949 dat alle roomskatholieke communisten werden geëx communiceerd en paus Johan nes de 23ste noemde het in 1959 ontoelaatbaar voor rooms- katholieken te stemmen op communistische partijen of kan didaten die samenwerken met de communisten Technisch zijn de decreten nog altijd van kracht, hoewel zij veelal worden gene geerd. Spinelli De Italiaanse EG-commissaris, Al- tiero Spinelli, van wie in het wee keinde bekend werd hij als onaf hankelijk kandidaat op een van de verkiesbare plaatsen op de lijst van de Italiaanse communis ten zal staan, heeft gisteren in een persconferentie in Brussel zijn houding uitgelegd. "De communistische partij heeft mij gevraagd kandidaat te zijn en heeft mij formeel vrijheid van mening gegarandeerd", zo zei Spinelli. "Ik ben er al lange tijd van overtuigd dat voor een her stel van de democratie in Italië de deelneming van de communisti sche partij in de regering nood zakelijk is. Ook in mijn nieuwe positie zal ik mijn Europese roe ping trouw blijven", zo zei Spi nelli. die, als de communisten na de verkiezingen van 20 juni aan de regering deelnemen, een grote kans krijgt een Italiaanse minis terportefeuille te gaan besetten. Spinelli zei ook dat de Italiaanse communistische partij er zich van bewust is dat Italië zich eco nomisch en politiek niet van Eu ropa kan afzonderen. De toe komst van Italië ligt in Europa De Europese tegenspelers van Italië moeten nu reeds overden ken hoe zij op de nieuwe situatie in Italië, met communisten coalitieregering, zullen reageren. Het gevaar bestaat dat de opname van communisten in de Ita liaanse regering in het begin ka- pitaalvlucht uit Italië teweeg zal brengen. Het is de taak van de Europese Commissie, (het dagelijks be stuur van de EG) en de overige lidstaten om Italië op dat mo ment niet in de kou te laten staan. "In ruil voor Europese solidari teit zal de communistische partij zich er voor inzetten van Italië een volwaardige partner van de Gemeenschap te maken", zo zei Spinelli. De Italiaanse communisten zullen er volgens Spinelli ook niet op aandringen dat hun land het At lantisch bondgenootschap ver laat. V 1 - -* ~r BONN/KARLSRUHE JDPA) - Een vroegere Westduitse ambassadeur en een secretaresse van het ministerie ven buitenlandse zaken zijn genoemd in een nieuw spionage schandaal. dat volgens justitiële functionarissen de zaak Günter Guillaume. de als adviseur van ex-bondskanselier Willy Brandt werkende Oostduitese agent, evenaart. Brandt trad als gevolg van dat schandaal-Guillaume af als bondskanselier. De secretaresse, de 36-jarige Helga te zijn bij de spionagezaak. Hij z Berger, is dit weekeinde op denking van spionage voor Oost- Duitsland gearresteerd, zo blijkt uit aanklacht wegens laster te hebben ingediend tegen „een on bekend persoon" en een proces verklaring van het openbaar tegen de Westduitse autoriteiten te ministerie. Het Westduitse persbu reau DPA heeft uit veiligheids- kringen vernomen dat zij een ver gaande bekentenis heeft afgelegd. Anderzijds stelt het openbaar mi nisterie een onderzoek in naar de activiteit van haar vroegere werk gever, de 70-jarige ex-ambassadeur Heinrich Box. Hij is hangende het onderzoek geschorst als hoofd van het bureau voor buitenlandse be trekkingen van de oppositiepartij CDU. zo heeft een partijwoord- voerder bekendgemaakt. Daarnaast zoeken de veiligheids diensten naar de 40-jarige kunst schilder Klaus Wöhler uit Dort mund. die mogelijk nauwe banden had met Helga berger. Of Wöhler een contactman van de Oostduitse geheime dienst is, "werd niet offi cieel bevestigd. Box heeft gisteren verklaard afge lopen vrijdag gearresteerd te zijn op beschuldiging van spionage voor een communistisch land. Hij was de volgende morgen na onder vraging weer vrijgelaten. De ex- ambassadeur ontkende betrokken hebben aangespannen om zijn re putatie te herstellen. Box, die in 1956 ambassadeur in Noorwegen werd en verder hoofd is geweest van Wetsduitse handels- vertegenwoordigingen in Finland en Polen, is sinds 1970 hoofd van het bureau voor buitenlandse be trekkingen van de CDU. Hij is te vens secretaris-generaal van de Eu ropese Unie van Christen- Democratische Partijen. Helga Berger werkte onder Box in Warschau, van 1966 tot 1970. Ten tijde van haar arrestatie was zij se cretaresse op de handelsafdeling van het ministerie van buiten landse zaken. r WASHINGTON - De Franse president Valery Giscard d'Estaing in ge sprek met de echtgenote van de Amerikaanse president Ford. Giscard arriveerde gisteren voor een zesdaagse officieel bezoek in de Verenigde Staten ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest van de onafhankelijk heid vafi de Nieuwe Wereld. Giscard zal met Ford ondermeer spreken over de Europees-Amerikaanse betrekkingen over Afrika en het Midden-Oosten en over het Brits-Frans supersonische vliegtuig Concor de. Mogelijk tienduizend politieke gevangenen in Zuid-Jemen LONDEN (Reuter) - Amnesty In ternational. die zich inzet voor poli tieke gevangenen, heeft meege deeld dat er mogelijk 10.000 poli tieke gevangenen in Zuid-Jemen zijn en dat er bewijs is dat een aan tal gedetineerden is gemarteld In een rapport over de volksdemo- cratische republiek Jemen, waar toe de vroegere Britse kolonie Aden behoort, zei Amnesty, dat er sedert de onafhankelijkheid in 1967, toen de pro-communistische nationaal-frontregering aan de macht kwam, honderden mensen waren geëxecuteerd of verdwenen. Er waren rapporten dat Oostduit sers en Cubanen aanwezig waren geweest bij verhoren en dat zij ver antwoordelijk werden gesteld voor het invoeren van moderne martel technieken. Zij waren in Zuid- Jemen als adviseurs van de minis teries van binnenlandse zaken, on derwijs en staatsveiligheid. De organisatie die juni vorig jaar een missie naar Aden zond, zei dat het onmogelijk was een accuraat cijfer te geven van het aantal poli tieke gevangenen BEIROET (UPI) - President Hafez Assad van Syrië heeft in de Syrische hoofdstad besprekingen gevoerd met de Libi sche premier Jalloed en de Palestijne guerilla-leider Arafat. Het gesprek ging over de ontwikkelingen in Libanon, zo meldt radio Damascus. wiens land een belangrijke leveran cier is van wapens en geld aan linkse Libanese groeperingen en aan radicale Palestijnse guerilla- bewegingen en Arafat zijn gisteren uit Damascus in de Libanese hoofdstad aangekomen en onmid dellijk besprekingen begonnen met Moefti sjeik Hassen Chaled van de Mohammedaanse Soennitische gemeenschap over ontwikkelingen in de Libanese situatie, aldus is in Libanese politieke kringen verno- Jalloed zou in de loop van gisteren naar de Libische ambassade gaan voor onderhandelingen met een aantal Libanese politieke leiders, onder wie de linkse leider Kamal Joemblatt. Doden Bij de gevechten in Libanon zijn gisteren 207 doden gevallen en 346 mensen gewond, zo is van welinge lichte zijde vernomen. De burgé- roolog heeft in zes dagen tijd min stens 655 mensenlevens en 1267 gewonden geëist. Het dodental in Libanon sinds de burgeroorolog tussen christenen en moslims 13 maanden geleden begon is met de jongste slchtoffers op ongeveer 19.000 gekomen. Puin en bloed Volgens de politie is van sommige woongebieden niet veel meer over dan een massa puin en bloed. Bij nachtelijke gevechten werden tien tallen gebouwen in puin geschoten. In veel flatgebouwen ontstonden branden. De brandweer heeft een staakt-het-vuren van tenminste enkele uren gevraagd om de nog voortwoedende branden te kunnen blussen. Door de escalatie van de strijd wor den pogingen van de Syrische pre sident Assad, de Palestijnse leider Vasser Arafat en de toekomstige president Elias Sarkis om een poli tieke regeling op te stellen ver traagd. Raketten Sarkis zou zijn eerste werkbespre king in de loop van gisteren met de huidige president Soeleiman Fran- jieh houden. In de buurt van Sarkis' woning sloegen gisteren verscheidene ra ketten in. De ambtstermijn van Franjieh loopt officieel in septem ber af. De linkse moslim-alliantie had het onmiddellijke aftreden van Franjieh geëist als voorwaarde voor stopzetting van de strijd. Het afge lopen weekeinde zei Franjieh ech ter dat hij niet heeft beloofd dat hij zijn functie zou opgeven. Chili liet in Londen vluchtelingen controleren LONDEN (Reuter) - De Chileense ambassade in Londen heeft enkele jaren lang een Engelsman betaald om Chileense vluchtelingen in Groot-Brittannië te bespioneren. Verder moest hij documenten ste len van organisaties die vijandig staan tegenover de huidige mach thebbers in Santiago. Deze be schuldiging is voor het Britse commerciële televisiestation ITV geuit door de betrokken Engels man, die de naam John Cooper ge bruikte. Tijdens dezelfde uitzending ont kende de Chileense ambassadeur in Engeland, admiraal Kaare Olsen, dat zijn ambassade betrokken was bij clandestiene activiteit in Groot-Brittannie. Hij zei dat ze zich niet mengt in de interne Britse poli tiek en dat ze zich niet heeft schul- diggemaakt aan "vuile streken". John Cooper beweerde dat hij in de twee jaar dat hij werkzaam was, in opdracht van de ambassade foto's maakte van verbannen Chilenen op momenten dat ze bepaalde gebou wen in- of uitkwamen. De persatta ché van de ambassade, Jorge Na- varrette, had hem eind 1974 ge vraagd documenten te "lenen" uit kantoren van anti-Chileense groe peringen. Hij bracht de documenten naar de ambassade, waar ze werden gefo tokopieerd, en bezorgde ze vervol gens terug op de plaats waar hij ze gehaald had. Cooper gaf te kennen dat hij besloot zijn werkzaamheden voor de Chileense ambassade te stoppen toen men hem voorstelde een wapen, geld en valse paspoor ten r Ambassadeur Olsen bevestigde dat Cooper twee jaar lang voor de am bassade heeft gewerkt. In die pe riode werd hem 530 pond betaald. Hij gaf niet aan in welke capaciteit Cooper werkzaam was. De Chileense junta heeft ingestemd met de komst van een V.N.-missie die een onderzoek moet instellen naar beweerde schendingen van de mensenrechten in Chili, aldus heb ben diplomatieke zegslieden in New York verklaard. Het Chileense aanbod zou gisteren zijn besproken in New York door een speciale werkcommissie van de in Genève gevestigde VN- >r de rechten van de OSOPPO - Een politieman regelt het schaarse verkeer buiten het Italiaanse dorp Osoppo in het gebied van de a ardbevings- ramp. Hij draagt een kap voor mond en neus om zich te be schermen tegen de penetrante lucht die wordt verspreid door slachtoffers, die nog onder het puin begraven liggen. Gister middag deed zich in dit gebied een nieuwe schok voor, de 76ste sinds de ernstige beving van 6 In de Zuidaziatische Sowjetrussi- sche staat Oezbekistan schijnt de schade van de aardbeving van gisteren mee te vallen. Hoewel van officiële Russische zijde geen nadere geget>ens bekend zijn ge maakt zeggen onofficiële bron nen dat er geen persoonlijke on gelukken schijnen te zijn ge beurd, mede als gevolg van de zeer schaarse bevolking van het gebied. Het KMNI in De Bilt heeft ver klaard, dat de vermeende aard beving in Noord-Nederland enige tijd geleden achteraf geen aardbeving blijkt te zijn geweest, maar een bovengrondse explosie of het doorbreken van de ge luidsbarrière. De aangerichte geringe schade wijst alleen op luchtdrukveranderingen, die echter bij aardbevingen niet op treden. FORD LAAT KISSINGER NIET VALLEN LONDEN (AFP) - President Gerald Ford heeft catego risch verklaard dat hij zich niet van Henry Kissinger zal ontdoen, zelfs als diens, aan wezigheid op het ministerie van Buitenlandse Zaken een probleem zou worden in de campagne voor de presi dentsverkiezingen. In een vraaggesprek met de Britse commerciële televisie-omroep I.T.V. zei de president op de vraag of hij overwoog zich van Kissinger te ontdoen: "Nee, het is een goede minister van Buiten landse Zaken, hij wordt in het buitenland gerespecteerd en hij verricht goed werk voor ons land .ik zal die stap zeker niet ADVERTENTIE 1. Leuke lapon in witte polyesterkatoen Met kontrasterende biesgarnering M: 38 t/m 44 2. Moderne pullover. 100% Acryl. In wit/zwart, wit/marine en wit/rood. M: S, M, L en XL ta,oen f I 17- mantelspecelist. Leiden: Haarlemmerstraat 163 a. Winkelcentrum mooie polyester/Acrylkwaliteit Leidsenhage rood. M: 34 t/m 46 45- NAIROBI (ANP) - De plenaire ver gadering van de wereldhandels conferentie (Unctad) in Nairobi is gisteren, na twee weken van stand puntsverklaringen van de ruim 140 deelnemende landen, geëindigd, zonder dat er uitzicht is op overeen stemming over de voornaamste wensen van de ontwikkelingslan den. Die voornaamste wensen zijn: een centrale, samenhangende regu lering van de internationale mark ten voor hun agrarische en mine rale produkten en een algemene re geling ter verlichting van de schul denlast van althans de armste lan den. Amerika, West-Duitsland en Japan zijn tot nu toe onwrikbaar in hun afwijzing van de centrale samen hangende regulering van de pro- duktenmarkten, die de ontwikke lingslanden verlangen en waartoe de rijke landen zouden moeten be dragen in een wereldfonds, dat die regulering van de markten moet bekostigen. Nederland heeft inmiddels wel medestanders gekregen voor aan vaarding van het gemeenschappe lijke fonds en de centrale regule ring van de produktenmarkten. Denemarken steunt dit plan open lijk en volgens de Nederland dele gatie helt Belgie naar ons stand punt over. Frankrijk neemt een tussenpositie in en heeft voorgsteld eerst over bepaalde produkteno- vereenkomsten en de daarbij beho rende financieringsfondsen te on derhandelen en later te praten over een overkoepelend fonds, waarmee dan tenslotte de gedachte van cen trale regulering zou zijn verwezen lijkt. Er zit beweging in de stand punten binnen de EG (behalve in dat van Duitsland), zegt de Neder landse delegatie. Op de vertegen woordiging van de Europese com missie is een beroep gedaan een gemeenschappelijk standpunt van de Europese Gemeenschap voor te stellen. Waartoe dit allemaal zal kunnen leiden, zal over enkele da gen duidelijker zyn, meent de Ne derlandse delegatie. De meeste Westerse landen willen ook wat de schuldenpositie van de arme landen betreft alleen van ge val tot geval bezien, wat er kan worden gedaan. Wederom behoort Nederland tot de weinige landen, die wel akkoord gaan met het standpunt van de ontwikkelings landen op dit punt. De impasse, waarin de conferentie met betrekking tot dit agendapunt is geraakt, is volledig, aldus de Ne derlandse delegatie in Nairobi.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13