|j Kerk gaat wat doen aan haar uiterlijk Klasse-prestatie basketbalteam: naar finalepoule Geert Bakker zeilt naar Soling-winst GmmnanEB Klein verlies tegen Russen: 81 -83 Piet van Leeuwen tweede in Geffen Vrouwenhaters weren DINSDAG 18 MEI 1976 SOFIA - Het verhaal van het Nederlands basketbalteam is nog niet uit. In een van span ning zinderende wedstrijd dwong de ploeg van coach Sheridan gisteravond het grootst mogelijke respect af door zich via een minieme nederlaag tegen de Russische B-selectie (een ploeg uit Letland, Estland en Litouwen) te klasseren voor de eindronde. De 81-83 nederlaag werd als een super-overwinning beleefd en terecht, want tegen de ongelooflijk gemakkelijk scorende Russen werd zo sterk tegenspel geboden, dat hier van een klasse wedstrijd van de Nederlanders gesproken mag worden. Bondscoach Sheridan heeft eens beweerd dat hij met dit materiaal tegen iedereen wil en durft te spe len. Het optimisme dat de Ameri kaan daarmee toonde werd in eigen land nog wel eens gekapitteld, maar in het buitenland weet men nu beter. Het Nederlands basket balteam kan op internationaal ni veau meekomen en de resultaten zijn er. De manier waarop eerder al zeges werden behaald op Canada en Oost-Duitsland bewezen dat en de vraag was nu hoe men kon op boksen tegen de snel en getruct spelende Russische selectie-ploeg. Het strijdplan van Sheridan was simpel: het tempo moest gecontro leerd worden, de Russen dienden in de Nederlandse verdedigings fuik te lopen die de "charge"' heet en er moest voldoende gescoord worden. Dat betekende een tacti sche wedstrijd, waarin de Russen nooit een grotere voorsprong dan drie punten mochten nemen, om dat dat dan de Russen samen met de eerder door Nederland versla gen Canadezen over zouden gaan naar de finale-poule. Aan dit concept heeft de gehele In de finale groep komen behalve Nederland, Cuba. Roemenie, Bul garije, Hongarije en Canada uit. Het resultaat dat het Nederlandse team tegen Canada behaalde (een over winning van 81-78) blijft meetellen. ploeg zich op perfecte houden. In de eerste helft was het zelfs mogelijk naar een 24-14 voor sprong te lopen, maar het Russi sche antwoord was duidelijk (42-40 bij rust). Voor rust echter al werd het Nederlands team vergast op een veelheid aan persoonlijke fouten, die lastig te noemen was. Kees Akerboom (weer uitstekend van af stand schietend), John van Vliet, die waarschijnlijk zijn beste wed strijd van het jaar speelde) en Wal ter Ombre (snel en balvaardig) lie pen te snel tegen persoonlijke fou ten aan, die door de hinderlijk in consequent leidende Bulgaarse en Roemeense scheidsrechters wer den gegeven of het niets was. Sheridan moest binnen zijn ploeg wat gas gaan terugnemen en een zevental minuten met Pluim, Kip, Sikking, Harrewijn en Dekker spe len. Maar ook binnen dit vijftal heerste een prima geest en een-op vallende vechtlust. De manier waarop men bijvoorbeeld de laatste score in de eerste helft liet aanteke nen was knap. Een geheel uitge speelde aanval kwam uit bij een vrijgespeelde Jan Dekker, die rus tig kon scoren. In de tweede helft werd de wed strijd ongemeen spannend. Neder land liep uit naar een zes punten voorsprong, Rusland kwam terug en ging ook door. Het drietal Ombre-Akerboom-Van Vliet speelde op de grens van de diskwa lificatie en Rusland kwam vijf pun ten voor. Toen kwamen de minuten van John van Vliet. Gedurfd stortte hij zich in ieder duel, steeds kwam hij er winnend uit. Weer kwam Neder land gelijk (door Van Vliet en Woudstra) maar dezelfde John van Vliet moest het veld verlaten, om dat zijn grote enthousiasme hem zijn vijfde persoonlijke fout ople verde. De Russen, die ver boven de zestig procent gemiddeld schoten, scoorden, maar Woudstra ant woordde koel en zakelijk. De Rus sen misten vervolgens hun enige vrije worp van de wedstrijd. Met nog minder dan een minuut te gaan werd de stand 81-81 door Woud stra. Het Russische antwoord was er, 81-83. Twaalf seconden waren er nog te spelen, toen Walter Ombre ver keerd werd afgestopt. De Russen namen een time-out die na de mi nuut rust knap geprolongeerd werd door coach Sheridan, die zijn laat ste time-out zakelijk had opgesp aard. De vraagstelling was toen: ol Ombre vrije worpen laten schieten (met de kans op 83-83, waaruit dus verlenging volgde en wie weet wat er in die verlenging gebeurde?) ol balbezit houden en genoegen ne men met een nederlaag, die tevens klassering voor de finale-poule in hield. Na overleg koos men (te recht) voor het laatste en de wijze waarop Walter Ombre de laatste se conden over de bal heerste was per fect. Walter Ombre: snel en balvaardig Ondanks de helse druk van de wed strijd en het belang voor een even tuele gang naar de pre-Olympische kampioenschappen van Hamilton bleef men kalm en haalde men re sultaat. Alleen volwassen spelende ploegen kunnen dat. Nederland plaatste zich hiermee voor de finale-poule, waarin onder meer in terlands volgen tegen Roemenie, Bulgarije, Hongarije en Cuba. Tegen de Cubanen zal morgena vond de eerste wedstrijd in de finale-poule gespeeld worden en dan kan bekeken worden wat de Nederlandse ploeg doet tegen we reldtoppers. Op Europees niveau kan men nu stellen dat men de top heel erg dicht genaderd is. Scores van Nederland: Dekker 9, Ombre 7, Sikking 2, Har rewijn 4, Van Vliet 16, Akerboom 22, Woudstra 16, Van Helfteren 3 en Pluim 2. TORUN - De achtste etappe van de Vredeskoers Praag - Warschau - Berlijn is gewonnen door de Tsjech Bartinicek. De BulgaarTanev werd tweede. Beste Nederlander was Ja cob Schuitemaker die, in dezelfde tijd als de winnaar, als negende fi nishte. Het algemeen klassement wordt aangevoerd door Hans Joa chim Hartnick (Odl). Wil van Hel- voirt staat achtste. in de Omloop van de Haarlemmer meer, zijn uitstekende vorm beves tigd door in het Brabantse Geffen opnieuw een beslissen de rol te spe len. Ook deze keer lukte het hem net niet om op de eerste plaats be slag te leggen. In de eindsprint van een kopgroep van negen man, moest Van Leeuwen Bas van La moen voor laten gaan. Donderdag start Piet van Leeuwen, als laatste voorbereiding op Olvmpia's Tour, in de Ronde van Midden Neder land. KIEL - Soling-zeiler Geert Bakker voelde zich verre van fit. Hij had een flinke verkoudheid opgelopen, maar zegevierde gisteren wel in de tweede race van de open Duitse zeilkampioenschappen in Kiel, waarmee de grijze ingenieur uit Warmond - met zijn 55 jaar een van de oudste zeilers die nog naar de Olympische Spelen gaat - zich op de derde plaats nestelde in deze Pre-Olympics. Bakker ging, toen hij eenmaal was afgemeerd, samen met bondscoach Jack van Helle mond toch maar even naar de dok ter, maar deze zond de Hollandse reus alleen met een pilletje vroeg naar bed. Het was ook verder, net zoals het weer, een stralende dag voor de Nederlandse zeil-equipe, met een derde plaats voor "Big Ben" Staar tjes in de Tempest en een vierde plek voor Peter Vollebregt, de broer van de tweeling Ene en Sjoerd, in de Finnjol. Peter was be grijpelijk erg ingenomen met die plaatsing, na al de pech die hem de laqtste tijd heeft achtervolgd door een hardnekkige rugblessure, die de Europese titelstrijd voor hem bedierf. Van Hellemond: "Hij heeft vandaag een nieuwe mast gepro beerd. Het is een hele gok in zo n noodsituatie, maar het ging geluk kig goed. Hij zeilde de race ook tac tisch uitstekend en klom van de tiende naar de vierde plaats. Ik denk toch wel dat de bond hem voorstelt voor Montreal, want hij heeft verder ook erg goede resulta ten geboekt". Ben Staartjes geloofde pas dat hij de derde plaats binnen had toen het zwart op wit stond. "Het scheelde met de Westduitser Uwe Mares bij de finish dan ook niks", wist hij. "Trouwens, we stormden met vier boten op de streep af Het is hier wel wat anders dan bij de Europese kampioenschappen, kortgeleden in Geneve, waaraan zo'n zestig bo ten deelnamen. Het lijkt hier echt als de Olympische Spelen: een klein veld, maar alles pal bij elkaar. Alleen de Zweed John Albrechtson lag, evenals op de eerste dag, ver voor Hij gaat verschrikkelijk hard. Maar ik mag ook niet klagen", lachte de altijd vorlyke Bussum- mer. "Sinds ik vorig jaar dat Duitse Mader-schip heb aangeschaft is er geen vuiltje meer aan de lucht". Ben Staartjes' sparringpartner van het laatste uur, de Rotterdammer Ben Verhagen, die al diverse Olympische Spelen achter de rug heeft, werd op de eerste dagen der tien en elf. Van Hellemond: "Hij heeft zeven jaar geen wedstrijden gevaren en dat werk je zomaar niet even weg Hij is echter van groot nut voor de ploeg". Minder te spreken met een 14e plaats (na de derde van de eerste dag) waren de Nederlandse favorie ten voor een Olympische plak, Sjoerd en Eric Vollebregt. Ze had den echter, met hun ticket voor Montreal al in de zak, maar eens wat nieuws geprobeerd. Een andere fok, maar die bleek het helemaal niet te doen, zodat zij hun aanvan kelijke leidende positie bij de start al spoedig niet konden houden. De gebroeders Werkhoven kregen, slechts als 15e gefinisht in de 470- Klasse ook nog een protest aan hun broek van de Pool Wrobei. En Bert van de Kieft moest in de Tornado, na zijn fraaie achtste plaats van de eerste dag, ditmaal genoegen ne men met nummero zeventien. UITSLAGEN FINNJOLLEN: 1. Maury (Fra), 2. Balasjov (Sov), 3. Dorest (Spa), 4. Peter Vollebregt (Ned). Stand: 1. Maury 4,0 punten, 2. Suelberg 7,9, 11. Vollebregt 26 pnt. 470-KLASSE: 1. Elermann (Wdl), 2. Follenfant, 3. Komatso (Jap). Stand: 1. Follenfant 1,6 punten, 2. Fontaine 6,6,3. Komatso 8,9,8. Van Werkhoven 17,9 pnt. SOLING: 1. Bakker (Ned), 2. Boed- nikov (Sov), 3. Von Gruenewaldt (Zwe). Stand: 1. Boednikov 3,0 punten, 2. Jokinen (Fin) 8,6, 3. Bakker 10,0. TEMPEST: 1. Albrechtson (Zwe), 2. Christensen (Den), 3. Staartjes (Ned). Stand: 1. Albrechtson 1,6 punten, 2. Mares 4,0, 3. Nebel (Wdl) 8,9, 7. Staartjes 14,9 pnt. TORNADO-KLASSE: 1. Pivoli (Ita), 2. Stelner (Zwi), 3. Prack (Oos). Stand: 1. Steiner 5,6 punten, 2. Spengler 6,9, 3. Levis (Aus) 7,0. FLYING DUTCHMAN: 1. Diesch (Wdl), 2. Batiill (Wdl), 14. Sjoerd en Erik Vollebregt (Ned). Stand 1. Diesch 1,6 punten, 2. Noel (Wdl) 7,0, 3. Pajot 8,0, 8. Vollebregt 16,9 put. HILVERSUM - Om kleine en grote mensen wat zicht te geven op en zo mogelijk ook wat inzicht in wat er in de kerk en in een kerkdienst zoal gebeurt, is de IKON. (Interkerkelijke Omroepstichting Nederland) met een wekelijks, vijftien minuten durend radiopro gramma begonnen, onder de titel "Van klok tot klepel". Het is zondagsavonds om 6 uur op Hilversum I te beluisteren. Het ge zegde dat iemand de klok heeft ho ren luiden maar niet weet waar de klepel hangt, mag dan afkomstig zijn uit de kerkelijke sfeer, er is toch een tyd geweest dat het niet zo di rect op de kerk zelf sloeg. Lange tijd is de plaats van de kerk in de sa menleving zo centraal geweest, dat vrijwel iedereen wist, wat zich bin nen die kerk afspeelde en welke be tekenis vormen, begrippen en tra dities hadden. Ieder kon, om zo te zeggen, van het gezicht van de kerk een duidelijke tekening geven, met de karakteristieke trekjes erbij. Beeld vervaagt Maar dat vertrouwde beeld is goed aan het vervagen. En dat niet alleen omdat het lid zijn van en de inte resse voor de kerk steeds minder een vanzelfsprekende zaak worden - de verburgerlijkte fatsoengods dienst is langzamerhand wel op zijn retour-, maar ook omdat de kerk zelf niet "de oude" blijft. Binnen haar doen zich, net als in de samen leving in het algemeen, diepgaande en snelle veranderingsprocessen voor, die met reden twijfel oproe pen aan de juistheid van de ideeën waarmee velen over de kerk en haar eredienst rondlopen. Dat vervreemdingsproces gaat na tuurlijk veel harder in een tijd dat een toenemend aantal mensen zijn werkelijke contact met de kerk ver liest. Het is als met iemand die in een periode van verlof even naar zijn vroegere woonplaats terug keert. De veranderingen die hij daar dan aantreft verbazen hem, omdat het beeld van die samenle ving dat hij in zijn herinnering met zich droeg sinds zijn vertrek onge wijzigd was gebleven en nu sterk verouderd bleek te zijn. Zo kloppen ook de ideeën die mensen van de kerk en haar instellingen hebben vaak niet meer met de werkelijk heid. Niet op de hoogte ATLANTA - Ds. Diene Tennis heeft de zuidelijke presbyte riaanse kerk in de Verenigde Staten voorgehouden, dat het zondig is om "vrouwenhaters" tot ambtsdrager te bevestigen en in een kerkelijke vergader ing op te nemen. "Dit te doen, kan de kerk zich niet meer ver oorloven", zei hij, "nadat de al gemene vergadering al in 1964 in een aanvulling op de ker korde heeft beslist, dat vrou wen in de kerk dienst kunnen doen. Daarmee is de ambtswij- ding van vrouwen met meer ter discussie". Ds. Tennis heeft haar kerk op geroepen tot berouw over de "zonde van de vrouwenhaat". Zij deed dit naar aanleiding van twee recente voorvallen waarbij i, die gekant zijn tegen ïwelijke ambtsdragers in kerkeraad waren opgeno- waarvan ds. Wonno Bleij (39 jaar) de samensteller is en die, zo is de bedoeling, aan het eind van dit jaar zal resulteren in een boekje met het voornaamste materiaal uit deze ra dioprogramma's, richt zich echter niet alleen op mensen die nog wel belangstelling voor kerkelijke za ken hebben, maar geen levende band met de kerk meer onderhou den. Het komt namelijk ook voor, dat meelevende kerkgangers van allerlei dingen die in de kerk ge beuren onvoldoende op de hoogte zijn. Daar krijg je soms de naarste toestanden van. Als dingen veranderen of zelfs wegvallen waarmee men ver trouwd was, en het inzicht in wat ervoor in de plaats komt ontbreekt, dan steekt een gevoel van onzeker heid en onbehagen de kop op, waarbij de verstandige overweging dat verandering van vorm geen on dermijning van de inhoud hoeft te zijn al gauw buiten het gezichtsveld raakt. De teleurstellingen volgen elkaar steeds sneller op en men voelt zich als 't ware "onterfd". Al leen het plichtsbesef houdt zulke mensen binnen de kerkelijke ge meenschap nog staande. Om met prof. Firet van de Vrije Universiteit te spreken: er is voor de teleurges- telden eenvoudig geen alternatief, en daarom blijven ze. Ook deze categorie heeft ds. Bleij op het oog als hij met zijn informa tieve radioprogramma wil probe ren om temidden van het klokgelui de plaats van de klepel te bepalen. Het gaat in deze uitzendingen uit drukkelijk om de "uiterlijkheid" van de kerk. Dus niet over wat mensen geloven, maar over hoe zij dat doen. Niet over de inhoud, maar over vormen en gebruiken en hun ontwikkeling tot in deze tijd. Al zul je bij het verklaren daarvan er niet altijd aan kunnen ontkomen, ook over de inhoud wat te zeggen. Kinderen Ds. Bleij betrekt er kinderen bij. "Kinderen stellen geen theoretische maar concrete vragen en verlangen daarop een direct antwoord. Zo wil len ze weten wat de kerk onder do pen verstaat, wat avondmaal- vieren is, wanneer er wordt gebe den en hoe dat dan gebeurt, waarom die preek in elke dienst te rug komt. waar de liederen van de kerk vandaan komen. Vragen die met ettelijke zijn aan te vullen. Het hele kerkelijke bedrijf bevat, li turgisch en organisatorisch, zoveel bestanddelen waarvan oorsprong en bedoeling ondoorzichtig zijn, dat dat de IKON-serie wat betreft het zoeken naar thema's weinig moeite gaf. De moeite zit 'm veel meer daarin, dat aan zo'n pro gramma de absolute eis van duide lijkheid mag worden gesteld. Door van het kind uit te gaan, blijkt aan deze voorwaarde al bij voorbaat te zijn voldaan. Wat een kind be grijpt, kan in de regel ook een vol wassene vatten. "Van klok tot kle pel" is een met kinderen gemaakt programma, dat bedoeld is voor kleinen en groten. Dat kan heel goed samengaan, vindt ds. Wonno Bleij, die gewend is in de sfeer van de evangelieverkondiging met kinderen om te gaan. Een catechi satie wil het beslist niet zijn. De enige pretentie van het programma is, op eenvoudige manier te vertel len en uit te leggen wat er in de kerk en in een kerkdienst aan de hand is. Geen onbekende Wonno Bleij is geen onbekende in radioland. In 1967 werd hij predi kant van de Evangelisch-Lutherse Kerk. Zijn gemeente bevindt zich in en rond Amstelveen. Hij is ook gevangenispredikant en voorzitter van de lutherse synode. En alsof dat allemaal nog niet ge noeg is, verzorgt hij samen met zun vrouw Marijke voor de IKON (vroeger voor het IKOR) zondags- Wonno Bleij (IKON) weet waar de klepel hangt De Hemelvaartsdag - dit jaar donderdag 27 mei-is voor een aantal christelijke en ker kelijke organisaties nog altijd het moment bij uitstek voor massale ontmoetingen. Zo houdt de "Radiogemeen te" van ds. G. Toornvliet die dag een "landelijke meeting" in de veilinghal Westland- Noord in Poeldijk (11 uur). Een speciale bus uit Leiden vertrekt 's morgens om half 10 bij restaurant Azië tegenover het station. Men kan zich op geven bij mevrouw Piket, Roodborststraat 47, Leiden. Mayday, de grote jongeren bijeenkomst van Youth for Christ Nederland, speelt zich dit jaar af in de Frieslandhal in Leeuwarden, van 11 tot 6 uur. Er worden 8000 jongeren ver wacht. De Hervormd- Gereformeerde Jeugdbonden gaan naar de Doelen in Rot terdam. Het landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugdwerk heeft een "werk dag" in Amersfoort georgani seerd, voor JV's, sociëteiten en gespreksgroepen, van half 11 tot 4 uur in het Corderius- college, L. Heynricsstraat 23. De Jaap Edenhal in Amster dam (bij het Ajax-stadion) staat op Hemelvaartsdag open voor een "Wereldwijde Zen dingsdag" van de Evangeli sche Zendingsalliantie het samenwerkingsverband van niet aan kerken gebonden zendingen. De diensten zijn om kwart over 10, half 2,4 en 7 Herv. Kerk: beroepen te Russen B. Meijndert Lunte- ren, te Capelle aan den IJssel L. Quist Molenaarsgraaf, te Leidschendam F. I. Verbaas Dedemsvaart; aangenomen naar Amsterdam H. A. van Olst Hindeloopen; bedankt voor IJ muiden P. van Roon Zeist. Geref. Kerken: aange nomen naar Heerenveen A. R. Plaatzer Niezijl. De pastorale raad van het bisdom Breda is bij het op maken van de balans over de afgelopen vier jaar tot de con clusie gekomen dat het groot ste probleem van de raad is het - ontbrekende - contact met de mensen in de parochie. Wonno Bleij: "Wat kinderen vragen, leeft ook bij groten". morgens, om de drie weken, een dienst met kinderen uit de paas- kerk in Amstelveen. Daar is dan nu nog "Van klok tot klepel" bijgeko- Bleij behoort tot het slag predikan ten dat voortdurend over strakke grenzen heenstapt. Zijn akker is groter dan zijn woonplaats. S. J. DE GROOT

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11