Nog steeds onzekerheid Europese verkiezing Tanker-catastrofe ernstiger dan gevreesd I WEER DODE IN BEZET JORDANIË Zoekplaatje voor gevorderden dinsdags op Hilversum drie. Ene Meurders op de VARA: om 12 uur. Ufififl Bloedig weekeind Ulster: elf doden Want als de VARA je nog geen tientje waard is - waar blijven we dan? MAANDAG 17 MEI 1976 BUITENLAND PAGINA 7 LA CORUNA (Reuter) - De gevol gen van de ramp met de Spaanse supertanker Urquiola zullen waar schijnlijk ernstiger zijn dan eerst werd vermoed. Mogelijk is de helft van de lading van 110.000 ton ruwe olie in zee gelopen. Onderzoek door de Nederlandse bergers van Smit- International uit Rotterdam heeft uitgewezen dat nog slechts 20.000 ton olie aan boord van het schip is. Deze olie kan worden overgepompt in een andere tanker. Golven van ruim drie meter hoog oeperKten de inspecties die nodig Ais een spookkasteel steekt de op bouw van de tanker uit de hoge golven, die het overladen van de nog resterende olie in het gezon ken schip ernstig bemoeilijken. zijn alvorens kan worden overge gaan tot het overpompen van de resterende olie in een ander schip. Op zeker ogenblik werden duikers die het wrak aan het inspecteren waren, door een sleper aan boord genomen omdat het erop leek dat ze binnen het gezonken ruim zou den worden gezogen. Functionarissen van het Spaanse ministerie van koopvaardij meen den eerder dat er nog 80.000 ton aan boord was. Omdat een deel van de olie is opgebrand, zou er "slechts" 5.000 ton ronddrijven. Volgens zegslieden in La Coruna is het niet mogelijk te schatten hoeveel olie is opgebrand. Ze achten het mogelyk dat ruim 50.000 ton olie uit de lekke scheepsromp is gelopen en nu ronddrijft. De olielaag is intussen doorge drongen in alle kreken van de kust aan weerszijden van La Coruna. Vliegtuigen en boten blyven hon derden tonnen bestrijdingsmidde len uitstrooien over de olielagen. Oesters en mosselen zijn op veel plaatsen verstikt, de plankton is vrywel uitgeroeid en de vissen zijn het gebied ontvlucht. De gemeen teraad van La Coruna heeft Madrid om een 40 miljoen gulden hulp ge vraagd. De directeur-generaal van het ministerie van toerisme en voorlichting heeft gezegd dat de kust voor eind juni helemaal schoongemaakt zal zijn. Een inwoonster van getroffen kustdorpjes waagt zich in de viezigheid langs het strand om te tonen, hoe hard de ecologi sche ramp is aangekomen. BESTAND IN LIBANON VOLLEDIG GENEGEERD BEIROET (UPI/Reuter) - Ondanks het jongste bestand in Libanon - het dertigste in de reeds dertien maan den durende burgeroorlog - zijn gisteren in Beiroet weer talrijke doden en gewonden gevallen. Tegen het eind van de ochtend barstte een artillerieduel los tussen christenen en moslems. In het mo hammedaanse westelijke stadsdeel trof een granaat een volle bioscoop. Toen de bezoekers in paniek het gebouw uitvluchtten, landden er temidden van hen nog twee grana ten. Er zouden zeker 15 doden en 35 gewonden zyn. Voorts kwamen er naar schatting 130 granaten van 155 mm terecht in de Palestijnse kam pen Sabra en Chatilia, aan de zuid kant van de hoofdstad, waardoor ook talryke doden en gewonden vielen. De hoofdredacteur van het Fransta lige Libanese blad, '1 "Oriënt-Le Jour', Edouard Saab, die tevens als correspondent van hetVaryse blad. Le Monde' optrad werd dodelijk getroffen door een kogel van een sluipschutter, toen hij per auto van de christelijke zone naar de Mo hammedaanse wijk reed. Intussen ging de Palestijnse leider Jasser Arafat gisteren naar Damas cus om te proberen, de menings verschillen tussen zijn organisatie en Syrië bij te leggen en hun geza menlijk vredesplan voor Libanon verder uit te voeren. Het conflict ontstond vorige week toen de PLO-leider weigerde gehoor te ge ven aan een verzoek van pro- Svrische troepen om de Noordli- banese stad Tripoli te veroveren op anti-Syrische linkse eenheden. In plaats daarvan koos hij de zijde van de linkse groeperingen, die er op aandringen dat Syrië zich geheel uit Libanon terugtrekt. De Syrische minister van voorlich ting Ahmed Iskandar heeft ge waarschuwd dat Svrie zich zal ke ren tegen elke groep, die de strijd in Libanon verder doet oplaaien. De waarschuwing van Iskandar, gepubliceerd in een vraaggesprek met het Amman verschijnende dagblad El Shaab, kwam terwijl de betrekkingen tussen Syrië en de linkse Palestijnen in Libanon tot een dieptepunt leken gedaald. Iskandar zei dat de Syrische be middeling in Libanon "volledig in overeenstemming is met de belan gen van Libanon en met de Pales tijnse revolutie". Dit werd zaterdag bestreden door de linkse Libanese leider Kamal Joemblatt en leiders van de Pales tijnse guerrillabeweging El Fath die opriepen tot beëindiging van de Syrische militaire interventie en bemiddeling in de Libanese burge roorlog. Zij beschuldigden Syrië er ook van de rechtse christelijke groep in de burgeroorlog te steu- t Israëlische militairen patrouilleren in het onrustige Nabloes NABLOES (Reuter/AFP) - Bij on geregeldheden in het bezette deel van Jordanië is gisteren weer een dode gevallen onder de Arabi sche bevolking. Ook werden twee Arabieren gewond. Het slachtoffer was de 17-jarige Lina Hassan Naboelshi, dochter van een vooraanstaande zaken man en nicht van een vroegere premier van Jordanië. Zij werd door een Israëlische kogel getrof fen, toen Arabische jongelui Is raëlische militairen met stenen bekogelden. Volgens Arabische kringen werd het meisje zonder meer neerge schoten door een Israëlische mi litair die haar tot in een flatge bouw had achtervolgd. In de offi ciële Israëlische lezing werd ge zegd, dat de betrokken militair by ongeluk een schot had afge vuurd. De Israëlische woord voerder zei dat de militaire gou verneur van Nabloes "na dit tra gisch incident" zijn medeleven had betuigd bij de ouders van het slachtoffer en bij de burgemees ter van de stad. Toen het meisje enkele uren later werd begraven, volgden talloze Arabieren, onder wie burgemees ter Bassam Al Saqa, de met een Palestijnse vlag bedekte kist. Tijdens de plechtigheid kwam het weer tot incidenten, waarbij twee Arabische jongelui werden gewond. Nabloes is een stad met 80.000 in- s, onder wie 20.000 Pales tijnse vluchtelingen die in een kamp zijn ondergebracht. Het be trokken gebied heeft al drie maanden te lijden van botsingen tussen de Arabische bevolking en de Israëlische bezettingsauto riteiten. Een van de wrijvingspunten vor men de nieuwe Israëlische vesti gingen in bezet gebied, zoals die bij het nabijgelegen Kadoem waar 150 militante Israëlische na tionalisten in strijd met het offi ciële beleid van de Israëlische re gering een nederzetting bouwen. De gemeenteraad van Nabloes en de Kamer van Koopnandel hebben een algemene staking van een dag bevolen. De familie van het meisje heeft bekend ge maakt d at zij een procedure tegen het Israëlische leger zal aanspan- Woordvoerders van de gemeente raad van Nabloes, de Kamer van Koophandel en plaatselijke vrouwenorganisaties hebben meegedeeld dat zij de Verenigde Naties telegrafisch zullen vragen om legering van een internatio nale strijdmacht op de westelijke Jordaanoever. Israëls minister van buitenlandse zaken Allon verklaarde juist gis teren dat zijn land geen speciale afgezant van de V.N. zal toelaten naar aanleiding van een Egypti sche klacht bij de Veiligheids raad. ADVERTENTIE Hc't^vsiKlpmi'urdiM'sbi'y'inl tromu'nNalvi'i'lvroi'genonifuur. Zo'n\ \lt\ <>p<linN(Ui}i<la!i;& naelu daar moot uoonsfjoodop lotton, \hjo\an Drio houdt.hou johelomaalvaiulo\ \liA:van \lfrod Layardo. Kilos. Willem van Bouseknm.Wmt Hlnomondaal. Koos/wart. \ad BosAliohioldoKuMor. Morman Stok. lal \lt\s Iele'loonwacht viHireonzamonWublxnan't I lart <02150-17855)on programma's voor nachtwerkers On vroep uit do voren 'Ihtekrijders lltulat dat allemaal zo tv pisch\ \R\ is.uord jodaarook lid van. Hiel (121011-18741 of schrijf naar \ntvvoordnuminer Drie Hilvcrsuml. De VARA,dal ben je zelf. ^L. Spinelli op kieslijst van communisten BRUSSEL (DPA) - Het be richt dat de Europese com missaris Altiero Spinelli rich voor de Italiaanse parle mentsverkiezingen van 20 juni op de kandidatenlijst van de communistische partij heeft laten zetten, is in Brussel als een bom ingeslagen. Op dezelfde stemlijst, die za terdag is gepubliceerd door de Italiaanse communistische partij staan ae cineast Gülo Pontecorvo en de adjunct hoofdredacteur van het katho lieke blad "L'Awenire d'Ita- lia", Pietro Pratesi. Op de lijst voor de senaatsver kiezingen staan ook enkele opmerkelijke onafhankelijke kandidaten, naast de partijle den. Onafhankelijk kandidaat voor ae PCI zijn o.a. de katholieke journalist Raneiro la Valle, en ge neraal Nino Pasti, voormalig bevelhebber van de NAVO- luchtstrydkrachten. De reeds maanden durende discussies in kringen van de Europese Gemeenschap over de mogelijke deelneming van een communistische minister aan de raadsbesprekingen en de slechts voorzichtig aange stipte mogelijkheid, dat de Europese Commissie - het da gelijks bestuur van de ge meenschap - binnen afzien bare tijd een communistisch lid krijgt, zijn nu zeer actueel geworden. Hoewel Spinelli als onafhan kelijke kandidaat op de com munistische lijst staat, twijfelt niemand er aan, dat de partij van Enrico Berlinguer van meet af een pleitbezorger in de commissie zal hebben. De 68-jarige Spinelli is belast met de zorg voor het indus trieel beleid van de EG. In 1927 werd hij als communis tisch jeugdleider op beschul diging van deelneming aan een samenzwering tegen het bewind van Mussolini tot*tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. In 1937 brak hij met de com munistische partij. Sindsdien maakte hij deel uit van de so cialistische beweging Hij is een van de voorvechters van een verenigd Europa. In de Europese Commissie heeft hij zich altijd onomwonden uit gesproken tegen het regime van Franco in Spanje en voor een links bewind in Portugal. Politieke waarnemers in Brussel zijn van oordeel, dat de kandidatuur van Spinelli voor de communistische par ty het klimaat in de Europese Commissie zal verslechteren. Minister Van der Stoel verklaarde weliswaar "iets minder pessimis tisch" naar Nederland terug te ke ren dan hij er was vertrokken, maar dat er absoluut geen zeker heid is dat de ministers er uit zul len komen. "Wel is wat duidelijker geworden in welke richting een oplossing niet, en in welke richting een oplossing wel zou kunnen worden gezocht". Indien het volgende gesprek, op 1 juni, tot overeenstemming zou lei den kan de oorspronkelijk voor Eu ropese verkiezingen voorziene da tum van mei 1978 worden gehand haafd, "maar het kan niet veel later dan juni worden". Wel hebben de mmisters stemming bereikt over di waarop het rapport van de Belgi sche premier Leo Tindemans over de tegen 1980 te vormen Europese Unie verder zal worden besproken. De ministers zullen praktisch maandelijks bijeen komen om het rapport hoofdstuk voor hoofdstuk te bespreken. Deze bijeenkomsten zullen worden voorafgegaan door vergaderingen van wat minister Van der Stoel "ambtelijke coör dinators, of supervisoren" noemde. De grootste hinderpaal voor het vinden van een oplossing voor het probleem van de Europese verkie zingen is, aldus minister Van dei- Stoel, dat Frankrijk blijft vasthou den aan hetzij evenredige verte genwoordiging, hetzij handhaving van het huidige aantal zetels van 198 en de huidige zetelverdeling, en dat de Franse opvattingen stuiten op nagenoeg onoverkomelijke be zwaren van Engeland omdat in beide gevallen Schotland en Wales in vergelijking met bijvoorbeeld Denemarken en Ierland een onvol doende aantal zetels zouden krij gen. "Van verschillende zijden" werden bezwaren geopperd tegen een Duitse formule, die uitgaat van verdubbeling van het huidige zetel tal tot 396. Twee ministers voerden bezwaren aan tegen Belgisch voor stel waarin de gedachte van het huidige zeteltal en de Franse for mule van proportionaliteit zijn sa mengevoegd. Minister Van der Stoel sloot echter niet uit dat het "met wat verder schuiven rond het Belgische voorstel" mogelijk is een oplossing te bereiken. Nederland heeft nauw samenge werkt met zijn Benelux-partners en de Bondsrepubliek. Een moeilijk heid was echter dat de Franse en Engelse vertegenwoordigers "weinig armslag" hadden, aldus minister Van der Stoel. Bij de gesprekken over het rapport-Tindemans heeft minister Van der Stoel er sterk de nadruk op gelegd, dat naar Nederlandse op vatting bij overdracht van natio nale bevoegdheden aan Europese instellingen tegelijkertijd de be voegdheden van het Europese par lement moeten worden uitgebreid. LUXEMBURG (ANP) - De ministers van Buitenlandse Za ken der EG-landen, die vrijdag en zaterdag in een Luxemburgs kasteeltje informeel overleg hebben ge pleegd, zijn er opnieuw niet in geslaagd een oplossing te vinden voor het probleem van de rechtstreekse verkiezing van de leden van het Europese parlement. BELFAST (UPI) - De Britse mi nister voor Noord-Ierland, Merlyn Rees, heeft zijn adviseurs van de veiligheidspolitie en van het leger voor vandaag in spoedvergadering bijeengeroepen. Dit gebeurde na een weekeinde dat in totaal aan 11 mensen het leven kostte door een plotselinge geweldsuitbarsting. Vijf van de elf slachtoffers waren politiemensen. Het hoofd van de Noordierse politie in Belfast, inspecteur-generaal Kenneth Newman, zei dat zijn troepen "niet zullen worden afge schrikt door de aanslagen". Merlyn Rees liet in een verklaring weten dat "deze moorden opnieuw de speciale gevaren illustreren waar aan leden van de veiligheidstroe pen blootstaan by het opereren aan de grens met de Ierse republiek, waarachter de schutters zich kun nen verbergen". Het dodencijfer van een weekeinde bloedig geweld in Noord-Ierland kwam gisteravond laat op elf toen een politieman in Denburgh (graaf schap Tyrone) met kogels werd doorzeefd op het moment dat hij zijn hond wilde uitlaten. Het lijk van de man werd gevonden door zijn moeder. Omtrent hetzelfde tydstip werd een 35-jarige protes tant doodgeschoten buiten een clubgebouw in het district Ardoyne van Noord-Belfast. Afgelopen zaterdag was de zwart ste dag in de geschiedenis van de Noordierse politiemacht toen drie van haar leden werden gedood en een gewond door de explosie van een trucbom, nadat ze uit hun bu reau in Belcoo waren gelokt. Een vierde politieman werd zater dagnacht doodgeschoten in een hinderlaag in het zuiden van de Britse provincie. Ook op zaterdag vonden vijf mensen de dood en raakten 52 gewond by aanslagen op drukbezochte bars in geheel Noord-Ierland. De meeste geweld daden worden toegeschreven aan het Ierse republikeinse leger dat, in zijn strijd tegen de Britse overheer sing, de politie heeft gedreigd met "een lange hete zomer". Stafchef wilde wapens leveren aan onderwereld NEW YORK (AFP) - De stafchef van het Salvadoriaanse leger, kolo nel Manuel Alfonso Rodriquez, is in de Verenigde Staten aangehouden omdat hy het plan zou hebben ge had wapens te verkopen aan de Amerikaanse onderwereld. Rodri quez is in de nacht van zaterdag op zondag samen met vijf anderen door agenten van de Amerikaanse federale recherche ondervraagd Zyn borgsom werd bepaald op drie miljoen dollar. Onder de vijf andere verdachten zyn nog twee Salvado- rianen, Raymond Geraldo en Mi guel Celis. De anderen zyn Ameri kanen. Rodriquez zou voor zijn transactie valse papieren aan het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken hebben voorge legd. k COLUMBUS - In het Amerikaanse stadje Columbus trad de voormalige luitenant van het Amerikaanse leger William L Calley in het huwelijk met Penny Vick.Calley kwam indertijd in het nieuws als commandant van de Amerikaanse legereenheid, die massamoorden op burgers in het Zuidvietnamese My Lai pleegde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7