Zij staan in voor Miele Geen bemiddeling van buitenaf in zuidelijk Afrika V.S. breiden macht in Europa sterk Motie van wantrouwen tegen Europese Commissie uit Stranden bedekt met zwarte olie Ford wacht nog met tekenen kern-akkoord TELEVISIEFILM OVER PAT HEARST Miele Kissinger ontvouwt politiek Uitstel proces Baader VRIJDAG 14 MEI 1976 BUITENLAND PAGINA 9 ADVERTENTIE EMA EUR Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. er is geen betere STRAATSBURG (ANP) - Voor de tweede maal in de veertienjarige geschiedenis van het Europese par lement is gisteren een motie van wantrouwen ingediend tegen de Europese Commissie, het "dage lijks bestuur" van de gemeen schappen. Indien deze motie, waar toe de voornamelijk uit Engelsen bestaande conservatieve fractie het initiatief heeft genomen, wordt aangenomen, is de commissie ver plicht af te treden. De conservatieven verwijten de nalatig te zijn gebleven bij het oplossen van het probleem van de zuiveloverschotten. Enkele uren voordat de motie werd inge diend had oud-minister Pierre Lar- dinois, in de commissie belast met landbouwvraagstukken, meege deeld dat de opslag van het miljoen ton melkpoeder, ter waarde van 2,5 miljard gulden, dit jaar ca 300 mil joen gulden zou kosten. men door de huidige parlements voorzitter, de Franse socialist George Spenale, was gericht tegen de door Sikko Mansholt gepresi deerde commissie, die in gebreke zou zijn gebleven bij het doen van voorstellen om de begrotingsbe voegdheden van het parlement uit te breiden. Zij kwam nooit in stemming, omdat duidelijk was dat zij geen meerderheid zou behalen. Weliswaar kan het parlement de commissie, die in elk geval per 1 januari moet worden vernieuwd, naar huis sturen, maar het kan niet voorkomen dat de regeringen pre cies dezelfde commissie herbe noemen. Ir. Lardinois heeft reeds aangekondigd dat hij niet zal te rugkeren in de nieuwe commissie: hij wordt volgend jaar president directeur van de R A B Ó-Bank. De conservatieven verwijten de commissie met name dat de voor stellen die zij heeft gedaan om, te neinde de melkpoederberg te ver minderen. toestemming te geven om 400.000 ton door veevoeder te mengen, aanzienlijk afwijken van hetgeen ten slotte is afgesproken. Over een ander voorstel, 200.000 ton te beschermen voor voedsel hulp aan ontwikkelingslanden, is nog geen beslissing genomen. De besluiten komen neer op het straffen van de boeren die niet ver antwoordelijk zijn voor het ont staan van de overschotten. De kos ten zyn aanzienlijk hoger dan de oorspronkelijk had ge raamd, en de consumenten profite ren op geen enkele wijze van het beleid, aldus de conservatieven. Ir. Lardinois heeft enkele dagen ge leden nadrukkelijk tegengespro ken dat het surplus een miljoen ton bedraagt: de helft van de huidige voorraad, een half miljoen ton, moet als normale voorraad worden beschouwd. De motie zal eerst op de volgende vergadering, die 14 juni begint, in behandeling komen. Tweede dode van slag op Montejurra PAMPLONA (UPI) - De botsingen van zondag van twee elkaar bestrij dende groeperingen van de Carlis- ten op de Montejurra heeft een tweede mensenleven geëist. In het «ziekenhuis van Pamplona overleed de 40-jarige Aniano Gimenez San tos aan zijn schotwonden. In totaal werden 23 personen gewond. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissinger heeft verklaard, dat de Verenigde Staten ermee ingestemd hebben, zich niet lan ger rechtstreeks in te laten met bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk Afrika. In een verslag aan de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen over zijn recente rondreis in Afrika en het nieuwe Ameri kaanse beleid dat tijdens die reis werd ontvouwdverklaart Kissingerdat een belangrijke ontwikkeling de overeenkomst is van een aantal Afri kaanse leiders volgens welke landen buiten Afrika zich in de toekomst niet rechtstreeks moeten inlaten met bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afri ka. voor de betrokken partijen. Dit denkbeeld schijnt thans van de baan te zijn, na aandringen van sommige zwarte Afrikaanse rege ringen zoals Tanzania. Nietgerept In het verslag van Kissinger aan de Senaatscommissie valt het op, dat in het geheel niet gerept wordt over het streven van de Amerikaanse re gering, het amendement-Byrd te schrappen, op grond waarvan Amerikaanse ondernemingen de VN-sancties t.a.v. Rhodesisch chroom kunnen omzeilen. Amerikaanse functionarissen zei den, dat in een vroegere tekst van Kissingers verslag de kwestie wel was aangeroerd maar later had men ervan afgezien omdat het een poli tiek gevoelig onderwerp was. Ook zou de kwestie van intrekking van het amendement-Byrd beter on aangeroerd kunnen blijven met het oog op de voorverkiezingen in de VS. waarin president Ford een moeilijke tegenstander schijnt te hebben in Ronald Reagan. Kissingers Afrikaans beleid, dat reeds eenparig is goedgekeurd door de Senaatscommissie "Wij zijn het hiermee eens en drin gen er bij alle andere landen op aan hetzelfde te doen. Dit betekent een belangrijke stap in de richting van Afrikaanse oplossingen voor Afri kaanse vraagstukken en in de rich ting van rechtstreekse onderhande lingen tussen de betrokken Afri kaanse groeperingen, hetzij zwart of blank", aldus Kissinger in zijn verslag. Ontmoeting Tijdens zijn Afrikaanse reis van twee weken, die vorige week vrij dag eindigde, heeft Kissinger een ontmoeting gehad met de zwarte Rhodesische leider Josjoea Nko- mo. Kissinger zei toen bereid te zijn andere vertegenwoordigers te ontmoeten van groeperingen, die strijden voor een meerderheidsbe wind in Rhodesië, Zuid-Afrika en Namiebië. Journalisten aan boord van Kissin gers vliegtuig vernamen ook, dat de Verenigde Staten voorstanders zouden zijn van bemiddeling van derden als bijvoorbeeld ex-premier Harold Wilson van Engeland, in dien zulks aanvaardbaar zou zijn HELSINKI - Premier Miettunen van Finland (links) bood giste ren aan president Kekkonen of ficieel het reeds woensdag be kend gemaakte ontslag van zijn kabinet aan. der leiding van Martti Mietunen niet aanvaard. Hij deed veeleer het verzoek aan de coalitie zo mogelijk haar arbeid voort te zet ten, hoewel een van de coalitie genoten - de communisten - zich tegen de economische politiek van Miettunen verzet. De com munisten hebben in het bijzonder het besluit van de regering, de omzetbelasting met 2 pet. te ver hogen, van de hand gewezen. Gisteravond had nog slechts één van de vijf coalitie-partijen - de Centrumpartij - te kennen gege ven, dat zij gehoor geeft aan de oproep van de Finse president. Nederlandse bergers in La Coruna STUTTGART (UPI) - De sterkste van het Amerikaanse leger in de Bondsrepubliek zal rond de jaar wisseling '77/'78 worden uitgebreid met een pantserbrigade van 3800 man. Dit is gisteren meegedeeld w». w» door een zegsman van het Ameri- buitenlandse betrekkingen, is door £a?nse. °PPert>ev®l Europa. LA CORUNA (AP) - De geëxplo deerde Spaanse tanker Urquiola die woensdag in de baai bij het Noordspaanse La Coruna strandde, staat op het punt in tweeën te bre ken. Nog steeds stromen uit de tan ker grote hoeveelheden ruwe olie die een geweldige bedreiging kun nen gaan vormen voor de visstand en het vogelleven langs de Noord spaanse kust. De brand op de tan ker kon gisteren worden geblust. Om nog onbekende redenen week de tanker woensdag van de veilige doorvaartroute door de baai van La Coruna af waardoor hij tweemaal op een onder water liggend rif stootte. De 120.000 ton metende Urquiola vervoerde ten tijde van het ongeluk 108.000 ton ruwe olie, afkomstig uit Saoedi-Arabie. De scherpe punten van het rif hebben de tanker aan stuurboord volledig opengereten. Net voordat een reeks ontploffin gen het schip na de stranding trof, wist de 37 koppen tellende beman ning het schip te verlaten. Alleen de kapitein van de tanker wordt op dit moment nog vermist. Hij was in eerste instantie op het schip geble ven maar is later toch ook in zee gesprongen. Volgens schattingen is al 70.000 ton olie uit de ramptanker gestroomd. Vanaf schepen en vanuit vliegtui gen wordt een bestrijdingsmiddel op de olie gespoten, waardoor deze oplosbaar in water wordt. Toch lijkt de kans groot dat de Spaanse autoriteiten een beroep zullen doen op deskundigen uit het buitenland om de gevolgen van de ramp te bestrijden. Volgens onbe vestigde berichten wordt op korte termijn hulp van specialisten ver wacht uit Nederland, Engeland, Frankrijk en andere Europese lan den. Twee van de grote stranden in het Spaanse La Coruna zijn gisteren bedekt met een dikke laag olie, al dus persberichten uit Spanje. Het zeeoppervlak is over een groot gebied zwart geworden door de uit de tanker stromende olie. Een aantal Spaanse marine- eenheden is in La Coruna aange komen om te helpen bij het in be dwang krijgen van de "zwarte vloedgolf'. In La Coruna werd vandaag een ploeg Nederlandse bergers met speciale pomp-uitrusting ver wacht, die zal proberen de rest van de olie uit de verongelukte Spaanse tanker te pompen. Als het weer goed blijft hopen de bergers zoveel olie uit het wrak te kunnen pompen dat het schip weer vlot getrokken kan worden. Het is niet duidelyk of de Urquiola werkelijk in tweeën is gebroken, zoals eerder werd ge meld. Alleen de achtersteven steekt nog boven water uit. Ook in internationaal verband be ziet men de ramp bij La Coruna met stijgende zorg. Het in Londen ge vestigde IMCO, de internationale organisatie voor maritiem overleg, liet via een woordvoerder weten dat men bang is voor een "reuzencata- strofe". De in Nairobi gevestigde V.N.-milieuorganisatie UNEP liet zich in soortgelijke bewoordingen uit en bepleitte opnieuw interna tionale verdragsregels tegen ver vuiling op zee. In het kader van de uitbreiding zal de tot dusver in Zuid-Duitsland ge legerde 75ste pantserbrigade per manent worden verplaatst naar het Noordduitse Garlstedt, dichtbij Bremerhaven. De zegsman deelde mee dat het be sluit is genomen vanwege berich ten over toegenomen kracht van de Sowjet-Russische legers in Europa. Als onderdeel van NATO's "flexi bele antwoord" op een dreiging van het Warschaupakt zal de Ameri kaanse pantserbrigade worden toegevoegd aan de Britse NATO- troepen en de Bundeswehr die tot dat tijdstip belast zijn met de ver dediging van het strategisch be langrijke Noordduitse areaal. Pantserbrigade 75 is een van de twee brigades die in Europa dienen roulerend schema van zes het Panama-kanaal desnoods met maanden. Deze twee brigades la- Kissinger hoofdzakelijk op poli tieke en niet zozeer op economi sche grond verdedigd. Geen last In een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met Kissinger door het krantenconcern Hearst zegt de Amerikaanse minister, dat hij zijn functie zal neer leggen, wanneer hij president Ford tot last zou worden. Ford is tot dusver niet ingegaan op eisen, zijn minister van buiten landse zaken te ontslaan in weerwil van zijn tegenslagen bij de voor- verkiezingen. In het vraaggesprek noemt Kissin ger de politiek van Fords rivaal Reagan met betrekking tot het Panama-kanaal "catastrofaal". heeft o.m. geopperd, dat moeten openvallende plaats aldaar zal van de 75ste worden overgenomen door de 76ste pantserbrigade. De materriële sterkte van brigade 75 bestaat uit twee pantser- infanteriebataljons, een tankbatal jon, een betaljon veldartillerie, een eploton pantser-cavalerietroepen, een compagnie genietroepen en steuneenheden. De sterkte van het Amerikaanse le ger in Europa, de uitbreiding in de Bondsrepubliek nog met meeege- rekend bedraagt: landmacht, 197.000 man, luchtmacht, 69.000 man, marir/e, 36.000 man. Na legering in Garlstedt zal de 75ste brigade niet langer rouleren. Het schema van een half jaar VS, een half jaar Europa had volgens de zegsman van het opperbevel een ongunstig effect op de paraatheid en het moreel van de troepen. De Verenigde Staten zouden vier vlooteenheden moeten bouwen, zo heeft de secretaris-generaal van de Noordatlantische verdragsorgani satie, Joseph Luns, gisteren ver klaard in een toespraak tot de Ame rikaanse club in Brussel. De eenheden zouden elk een vlieg- dekschip, een kruiser, geleide wa penfregatten en andere schepen moeten omvatten. De totale kosten raamde Luns op 22 miljard dollar. Volgens Luns moeten deze eenhe den een antwoord geven op de ge weldige toename van de Russische vlooteenheden. De secretaris generaal zei dat de Sowjetrusserr volgens hem geen agressieve be doelingen hebben. Hij zei voorts echter dat bedoelingen kunnen veranderen of dat er een fout ge maakt zou kunnen worden. De concentratie van Russische ma rineschepen rond het schiereiland Kola, in het noorden van Rusland, is de sterkste vloot-eenheid ter we reld, aldus Luns. STUTTGART AFP/SP) - Het proces tegen de nog levende kernleden van de uiterst linkse Baader-Meinhofgroep is gisteren in Stuttgart tot een nog nader te bepalen datum uitgesteld. Het besluit tot uitstel is geno men na een verzoek om wra king van de rechtbank, inge diend door de ambtshalve toegewezen verdediger van Jan Carl Raspe, Stefan Schlaegel. Zijn vier collega's, die de verdediging op zich hebben genomen van Gudrun Ensslin en Andreas Baader, sloten zich bij dit verzoek aan. Het is de eerste keer tijdens het proces in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim dat de ambtshalve toegewezen advocaten een dergelijk ver zoek hebben gedaan. Het pro ces begon op 25 mei vorig jaar. Het verzoek om wraking van de rechtbank heeft betrekking op de inhoud van een brief die de rechtbank heeft geschre ven aan de federale procureur-generaal Siegfried Buback. Deze brief ging over het twee maanden geleden door de keuzeverdedigers van de verdachten ingediende verzoek Buback als getuige te horen in het proces. In haar brief aan de procureur- generaal had de rechtbank ge steld dat een geschreven ver klaring van Buback al de ant woorden bevatten op de door de verdedigers gestelde vra gen, en dus voldoende was. Ulrike Meinhof, de anarchisti sche journaliste die het afge lopen weekeinde zelfmoord pleegde in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim, zal morgen in West Berlijn wor den begraven. Zij krijgt een laatste rustplaats op de evan gelische (protestantse) be graafplaats Mariendorf, maar de plechtigheid zal geen reli gieus karakter dragen. De procureur-generaal in Stuttgart zinspeelde gisteren op reeds lang in de bondsre publiek lopende berichten dat het de laatste tijd op steeds groter spanningen tussen de vier leden van de in Stuttgart gevangen zittende kerngroep was gekomen. In Stuttgart verluidt dat de politieke "stra tegiepapieren" die Ulrike Meinhof geregeld in de ge vangenis schreef bij haar me destrijders Andreas Baader en Gudrun Ensslin op steeds toenemende kritiek stuit. Baader zou haar zelfs een "po litieke droomster" hebben genoemd. Maar niet alleen deze me ningsverschillen hebben bij gedragen tot de neerslachtig heid van Ulrike Meinhof. Enige dagen voor haar dood schijnt zij het boek "De partij genote". geschreven door haar vroegere echtgenoot Klaus Rainer Röhl, in handen gekre gen te hebben. Dit boek is in de bondsrepubliek zeer om streden omdat Röhl er niet voor terugdeinst onder het mom van een roman allerlei intimiteiten uit het leven van' zijn ex-vrouw te onthullen.' Zoals bekend heeft Ulrike Meinhof in haar cel geen en kele verklaring over haar be weegredenen achtergelaten. Mogelijk dat het lezen van Rohls trouweloze onthullin gen op haar een falale werking heeft gehad. WASHINGTON/MOSKOU (Reu ter) - Het Witte Huis wil niet zeggen wanneer president Ford de officiële tekst zal tekenen van een verdrag met Moskou ter beperking van on dergrondse kernproeven voor vreedzame doeleinden. De ondertekening zou mogelijk „in Patricia Hearst (links) zoals zij gefotografeerd werd voor haar ontvoe ring door het Symbio- nese bevrijdingsleger. Over de opzienbarende ontvoering, de nasleep en het nu tegen haar lo pende proces wordt in Amerika een televisie film opgenomen. Haar rol wordt daarin ver tolkt door de 24-jarige actrice Susan Hawkens (rechts). de komende dagen, volgende week of op een later tijdstip kunnen ge schieden", aldus perssecretaris Ron Nessen. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Walter Stoessel, en de Sowjetrussische onderhandelaar Igor Morokhov hadden het verdrag woensdag geparafeerd. Dit beperkt de kracht van elke tot ontploffing te brengen lading tot 150 kiloton (het equivalent van 150.000 ton tnt) en staat voor het eerst controle van Amerikaanse en Sowjetrussische inspecteurs ter plaatse toe. In Moskou waren de westelijke journalisten uitgenodigd om giste ren naar het Kremlin te komen voor „een belangrijke mededeling". Maar gisterochtend deelde het mi nisterie van buitenlandse zaken mee dat „de plechtigheid" niet zal plaatshebben. De Russische autoriteiten hadden niet verklaard dat de westelijke journalisten naar het Kremlin wa ren uitgenodigd om de onderteke ning van het kernproefakkoord bij te wonen. Maar van welingelichte Amerikaanse kringen hadden zij vernomen dat het de onderteke ning betrof. Zij verwachtten dat partijleider Breiynew zelf het do cument zou tekenen. Dezelfde Amerikaanse kringen zeiden dat het document gelijktij dig in Washington en Moskou zou worden getekend, maar dat presi dent Ford had besloten deze cere monie uit te stellen met het oog op de verkiezingscampagne.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9