TWEEMAAL LEVENSLANG W oonwa genbeleid leidt tot conflict WIEGEL IALT BOERSMA AAN Eis officier van justitie tegen verpleger Frans: PvdA vindt niet betalen taxirit "niet strafbaar" PvdA: miijder bezuinigen Westerterp: Geen verhoogde dijken langs Oosterschelde de haagse comedie speelt BUTLEY VRIJDAG 14 MEI 197( BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - De slag om de bezuinigingen is nog in volle gang. De grootste regeringspar tij, de PvdA, ligt dwars. Een bezuiniging op de collec tieve uitgaven van tien miljard gulden tot 1980 gaat de socialis ten te ver. De financiële specia list van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, dr. D. Dolman, zei gisteravond een besnoeiing van hooguit zes miljard wel ge noeg te vinden. "Er zit nog ruimte in de economie om het begrotingstekort op te voeren", zei hy. De PvdA-opvatting strookt met de mening van de Federatie Nederlandse Vakbeweging. FNV. In het linkse kamp is men er vooral op uit om besnoeiin gen in de sociale uitkeringen zoveel mogelijk te voorkomen. FNV-voorzitter W. Kok verzette zich uitdrukkelijk tegen een ge ringere stijging van de sociale uitkeringen dan het minimum loon omhoog gaat in de toe komst. Fractievoorzitter mr. F. And- riessen van de KVP daarente gen zei, dat deze mogelijkheid niet bij voorbaat mag worden -^uitgesloten. In christen- niet verder laten stijgen dan de prijzen. Tot nu toe zijn deze uit keringen gekoppeld aan de stij ging van het netto minimum loon. Een andere mogelijkheid waar aan KVP. ARP en CHU denk"en is het terugbrengen van de so ciale uitkeringen tot 95 procent van het minimumloon. Onder het kabinet-Den Uvl zijn deze uitkeringen gelijk gemaakt aan het minimumloon Deze verwikkelingen hebben het beraad in de ministerraad bemoeilijkt. Daarom zijn de ministers er ook nog niet uitge komen. DEN HAAG (SP) - Voor de tweede maal in enkele weken heeft opposi tieleider Hans Wiegel een minister aan de tand gevoeld over opmer kingen over Italiaanse communis ten. Ditmaal betreft het drs. J. Boersma, de minister van sociale zaken. In een blad van de Vrije Universiteit heeft Boersma laten weten dat deelneming van com munisten aan de regering van Italië voordat land "deeruge redding" is. De minister zegt, dat het om een objectieve en nuchtere constate ring gaat. "De best bestuurde ge bieden in Italië worden bestuurd door communisten. Dat is een on- omstootbaar vaststaand feit". Boersma noemt Italië volgens het Vragen over uitwijzing in duitsland veroordeelde Nederlander DEN HAAG (ANP) - De tweede-kamerleden Roethof (PvdA) en Van der Lek (PSP) vinden, dat de bewindslieden van buitenlandse zaken en justitie al het mogelijke moe ten doen om te voorkomen, dat de Nederlander Harm D. zijn straf in een Duitse gevan genis moet uitzitten. Het Lan- desgericht in het Duitse Kleef veroordeelde D. onlangs tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf wegens een in Nederland gepleegd feit, na melijk het verhandelen van hasj. Volgens de beide kamerleden is deze straf naar Nederlandse maatstaven te hoog. zo blykt uit schriftelijke vragen, die zij de bewindslieden gisteren hebben gesteld. Zij vragen de bewindslieden, of deze be kend zijn met de mogelijk heid. dat tenuitvoerlegging van de straf kan worden opge schort, als D. zou worden uit gewezen uit de Bondsrepu bliek. Roethof en Van der Lek menen verder dat de Neder landse regering het interfta- tionaal gerechtshof in Straatsburg een uitspraak moet vragen over de vraag of de rechtsgang in het proces tegen D. niet op gespannen voet staat met de fundamen tele rechten van de mens. Het Nederlandse ministerie van justitie overweegt de Westduitse justitie te vragen om "uitzetting" van de in Kleef veroordeelde Arnhem mer. "Uitzetting" is de enige mogelijkheid om de tot drie jaar en negen maanden ver oordeelde Nederlander Duitse cel te besparen. De Nederlandse jusititie is "zeer verbaasd", dat de Duitse rechter de vermeende hasj handel met Duitsers in Neder land klasseert onder het uni versaliteitsbeginsel; de Ne derlandse justitie rubriceert andere misdrijven onder dit principe. Op het ministerie van justitie wil men overigens eerst bekijken, hoe de beroep sprocedure zal verlopen. De werkgroep, die in Arnhem werkt aan de oprichting van het crisis opvangcentrum, heeft tijdens het proces in Kleef tegen de Arnhemmer Harm D.. in een brief aan het Landesgericht geschreven, dat D. in principe in aanmer king kan komen voor een sol licitatie naar de functie van medewerker in vaste dienst. Het centrum in Arnhem zal dit jaar met steun van rijk en ge meente van start gaan. D. en enkele van zijn mede werkers van het voormalige "afkickcentrum" hebben enige'tjjd deel uitgemaakt van de werkgroep ter voorberei ding van het Arnhemse crisis opvangcentrum. Daarom heeft de groep in het briefje blijk willen geven van haar so lidariteit met D. en duidelijk willen maken dat het werk van D. in Arnhem als zeer serieus moet worden beschouwd. Het ligt overigens niet in de bedoe ling Harm D. te benoemen tot medewerker. Voor de vier va cante plaatsen hebben zich inmiddels 125 sollicitanten gemeld, aldus een woord voerder van de werkgroep. DEN HAAG (SP) - Minister Wes terterp (verkeer en waterstaat) wil beslist geen dijkverhoging langs de Oosterschelde. Als hij zijn zin krijgt, komt er in de mond van deze Zeeuwse zeearm een half-open "pijlerdam", die bij stormvloeden met kleppen kan worden afgesloten. "Zowel de veiligheid van Zeeland als het milieu in de Oosterschelde zijn hiermee het beste gediend", meent Westerterp. De minister gaat niet in op de wens van D'66 om alsnog een studie te laten verrichten naar de mogelijk- VU-blad economisch gezien "he lemaal een ramp. Daar is nauwe lijks een zinnig woord over te zeg gen, zolang de christen democraten het daar voor het zeg gen hebben. Daar zijn alleen moge lijkheden als de communisten de dienst gaan uitmaken. Dat is de enige redding". Minister-president Den Uvl heeft enkele weken geleden in een vraaggesprek met het Italiaanse weekblad L'Espresso gezegd, dat in beginsel deelneming van com munisten aan de regering aan vaardbaar is, mits zij zich houden aan democratische spelregels. In antwoord op vragen van Wiegel over dat vraaggesprek zei Den Uyl: Staatssecretaris Van Dam (Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning) ontraadde gisteravond "ern stig" de Tweede Kamer het aanne men van een motie waarbij het woonwagenbeleid wordt overge heveld van CRM naar Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening. Deze motie, afkomstig van het KVP-lid Weijers, is ondertekend door vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer. De kamer meent massaal dat het probleem van de Volkshuisvesting hoort onder het betrokken departement. Staatssecretaris Van Dam daaren tegen betoogde dat als de motie zou worden uitgevoerd de woonwa genbewoners "in de kou zouden komen te staan". Van Dam: "Ik proef het verlangen bij de Kamer dat de woonwagen bewoners op dezelfde wijze als ie dereen behandeld dienen te wor den". "Maar daar zijn de belangen van de woonwagenbewoners niet mee ge diend. Er is geen enkele subsidie regeling van mijn departement die op hen van toepassing is", aldus de staatssecretaris. heden van dijkverhoging langs de Oosterschelde. "Ik heb de ernstig ste twijfels of de dijken in 1985 wel op de vereiste Deltahoogte zullen zijn", zei hij gisteravond. Anders dan verwacht werd wordt de aanleg van de pijlerdam niet veel duurder dan geraamd. Dit blijkt uit een grondig onderzoek van Rijks waterstaat. In november 1974 spraken regering en Tweede Kamer af dat het half open houden van de Oosterschelde niet meer dan 2,2 miljard gulden duurder mocht zijn dan volledige afsluiting, die 1,5 miljard, kost. De "Ik heb mij uitdrukkelijk onthou den van enige uitspraak over wen selijkheid of waarschijnlijkheid van deelneming van Italiaanse communisten aan de regering van dat land. Dat is een zaak van het Italiaanse volk zelf'. De fractieleider van de WD in de Tweede Kamer wil nu van Den Uyl weten hoe deze opmerking is te rijmen met de uitlatingen van mi nister Boersma. Wat is het stand punt van het kabinet, vraagt Wie gel^ wat Den Uyl zegt of wat Boersma zegt? De tweede series vragen van Wiegel is ook gesteld aan de minister van buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel. Deze heeft onlangs in een Van Dam wees de suggestie van verscheidene kamerleden van de hand "om dan maar een regeling te maken als die er niet is". Hij consta teerde een "tegenstrijdigheid", omdat dat de discriminiatie weer zou bevorderen. De tegenstellingen tussen Van Dam en de Kamer kwamen giste ren naar voren tijdens de behande ling van de nota woonwagenbeleid. Een van de belangrijkste punten van die nota is het afrekenen met het beleid waarbij regionale woon wagencentra worden ingericht. De regering geeft in de nota de voor keur aan kleine, verspreid liggende woonwagenkampjes. Sommige fracties in de Tweede Kamer, onder andere de VVD en DS'70, twijfelen aan de mogelijk heden die de regering heeft om het beleid te verwezenlijken en de me dewerking van gemeenten te ver krijgen. Minister Van Doorn (CRM): "Ik hoop overeenstemming te bereiken via overleg. Om andere forse maat regelen te voorkómen". De minis ter wilde voorlopig in geen geval pijlerdam gaat waarschijnlijk 2,3 miljard extra kosten, zo liet minis ter Westerterp doorschemeren De totale kosten van het halfopen houden van de Oosterschelde ko men daarmee op 3.8 miljard gulden. De gezamenlijke milieu actiegroepen - verenigd in het Sa- menwerkingscomité Ooster schelde (SOS) - willen dat de Oos terschelde helemaal open blijft. "We zijn er de laatste tijd steeds meer van overtuigd geraakt dat dit het beste is", zei drs. Boissevain van de SOS gisteravond. Toch wil len de actiegroepen de pijlerdam "een eerlijke kans" geven. aparte verklaring laten weten, dat ook de communisten nog steeds of ficieel uit zijn op "de dictatuur van het proletariaat" en niet de demo cratische spelregels hebben er kend. Een delegatie van de Italiaanse communistische partij (PCI) heeft in een gesprek met vooraanstaande PvdA-leden deze week gezegd, dat de partij na de verkiezingen van 20 juni een "historisch compromis" wil sluiten met de christen democraten en de socialisten in Ita lië. Deze drie partijen zouden sa men de nieuwe regering moeten dragen om de chaos in Italië de baas te worden, zo is de opvatting van de PCI. gebruik maken van een aanwij zingsbevoegdheid om onwillige gemeenten te dwingen. Abortus-debat in september DEN HAAG (SP) - Het abortus debat in de Tweede Kamer wordt vlak voor prinsjesdag (21 septem ber) gehouden. De Kamercommissie voor abortus is het gisteren over deze datum eens geworden. Aanvankelijk voelden de confes sionelen - onder aanvoering van het AR-kamerlid mevrouw Hannie van Leeuwen - er niets voor om het abortusdebat begin september te laten plaatsvinden. KVP. ARP en CHU wilden meer tijd voor de bestudering van het gezamenlijke abortusvoorstel van PvdA en VVD, dat vorige week bij de Tweede Kamer is ïn- gedienst. een van de verdedigers van het confessionele tegenvoorstel, mevrouw Van Leeuwen, brengt eind augustus/begin september een bezoek aan de zuid flank van de NAVO-verdediging. Zonder dit AR-kamerlid kan het abortus-debat niet gehouden worden. Tweemaal levenslang Ook bij Frans komt dat keihard aan. Na tuurlijk, je merkt vanaf het begin van de zitting dat Frans zich niet op zijn gemak voelt. Gaandeweg wordt bij zenuwachtiger. Het slo pende van het proces is hem nu duidelijk aan te zien. Naarmate de officier vordert met zijn requisitoir verveelvoudigen zich de zweetd ruppels op het hoofd van de vroe gere hoofd verpleger uit Kerkrade. Hij plukt onophoudelijk aan zijn veel te ruime jasje, schudt af en toe zijn hoofd. Zijn gezicht houdt hij steeds van de overvolle zaal afge wend. Wanneer de officier van jus titie mr. J. Booster zijn eis stelt weet Frans zich nog aardig goed te hou den. Tweemaal levenslange gevange nisstraf. Mr. Booster moet, juri disch gezien, wel twee straffen vra gen omdat hij ook twee dagvaar dingen heeft uitgebracht. In de ene wordt Frans beschuldigd van drie insuline-moorden, in de andere van zes insuline-moorden. Diefstallen, valsheid in geschrifte en het onbe voegd uitoefenen van de genees kunst. In de praktijk maakt het geen verschil of er nou een of twee keer levenslang wordt geëist. Mr. Booster is wel even bezig. Ruim vier uur. In een schitterend requisi toir haalt hij de zaak helemaal op. Zijn verhaal telt bijna 130 pagina's. Als een volleerd acteur draagt hij het voor. Op zijn tafel dienen de op gestapelde jaargangen van 187 Mot en met 1876 van het Weekblad voor het Regt als katheder. Mr. Booster laat van Frans geen spaan heel. Hij zegt "Zelfs tijdens zijn bekentenissen was hij onop recht. Hij heeft gehuild als een kind, maar het waren de tranen van een leugenaar, de tranen van een huichelaar, de tranen van een moordenaar. Hij zei dat hij spoot in het belang van de stervende patiën ten, daar was geen sprake van. Hij spoot ook niet in het belang van het personeel zoals hij later weer zei. Dat personeel liet hem koud. Hij spoot volledig uit eigen belang. Hoe minder lastige patiënten, hoe meer tijd er om te poetsen en om zijn af deling op te ruimen, zijn afdeling, de showroom van de kliniek. Het begrip euthenasie is hier volkomen misplaatst. Nergens zijn aanwijzin gen te vinden dat hij zich werkelijk voor zijn patiënten inzette. Alles wat hem irriteerde moest opge ruimd worden, inclusief die lastige patiënten". De officier bouwt zijn bewijs op uit alle verklaringen die getuigen en familieleden hebben afgelegd in de negen gevallen waarin Frans had bekend dat hij insuline had gespo ten. Mr. Booster "Doden spreken niet. Doden spreken dus ook niet tegen. Maar gelukkig spraken de gegevens van zijn patiënten boek delen. Frans is een beul die in het bijzijn vn de patiënt diens dood aankondigde. Niemand in de kli niek wist dat men te maken had met een.crimineel, met een huiche lachtige verwekker van de nader ende dood. Hij beschikte over leven en dood en de artsen leidde hij op een dwaalspoor zodat ze geen ade quate behandeling konden tcepas- Mr. Booster achtte niet bewezen dat Frans de geneeskunst onwettig heeft uitgeoefend door vijf patiën ten in te spuiten met valium. Op dat punt vroeg hij vrijspraak. De offi cier "Ik ben er juist van overtuigd dat hij ook in die gevallen insuline heeft gespoten, maar ik kan het al leen niet bewijzen. Frans wees zelf vijftien patiënten aan bij wie hij ei genmachtig had gespoten. Maar hoe kan je vertrouwen hebben in dat aantal. Hij wilde er met een koopje afkomen. De uitverkoop- prijs van vijftien gevallen was hij bereid te betalen. Meer niet. Ik kan niet bewijzen dat hij schuldig is aan al die andere verdachte gevallen, maar we hebben wel bewezen dat er geen andere verdachten zijn. Het computeronderzoek heeft maar één reële verdachte aangewezen ten aanzien van alle 259 verdachte sterfgevallen op de afdeling Nach tegaal en die verdachte is Frans H. Mr. Booster vindt niet dat' de om standigheden waaronder Frans de feiten pleegde als verzachtend voor hem naar voren kunnen worden gebracht. Wel heeft hij kritiek op onder meer de medicijnbestellin gen in Luckerheide en de onvol doende controle daarop. "Maar dat is een kwestie van het ministerie DEN HAAG (SP) - Net als minister Van Agt (justitie) voelt de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer er niets voor passagiers die weige ren hun taxirit te betalen strafbaar te stellen. Het instellen van vaste tarieven voor taxiritten, zou vol gens het PvdA-Kamerlid Van der Doef een belangrijke stap kunnen worden voor het beschouwen van taxi's als openbaar vervoer. In schriftelijke vragen aan minister Westerterp (verkeer en waterstaat) oppert Van der Doef een landelijke regeling voor de tarieven, waarbij de ritprijs vooruit betaald zou moe ten worden. Van der Doef snijdt in zijn vragen ook het probleem aan van de ver voersplicht, die taxi's nu niet ken nen maar een voorwaarde zou zijn als zij als openbaar vervoer be schouwd willen worden. Het PvdA-kamerlid komt daarop naar aanleiding van een Nijmeegse taxi-ondernemer, die geen Suri- Van der Doef heeft in een brief aan de PvdA-fractie in de Haagse ge meenteraad een beschuldigende vinger opgestoken naar de Haagse gemeentepolitie over de oorzaak van de taxiblokkade een week ge leden. Volgens de vervoersspecialist van de socialisten in de Tweede Kamer is er sprake van "weinig zorgvul dige besluitvorming bij de Haagse gemeentepolitie". In de brief aan de Haagse PvdA-fractie stelt Van der Doef dat de voorzitter van het Lan delijk Comité Veiligheid Taxi chauffeurs op woensdag 5 mei tele fonisch aan de Haagse gemeente politie heeft meegedeeld, dat een aantal taxi's de dag erna het Bin nenhof zou bezetten. Toen de taxi's in de nacht van 6 mei bij het Binnenhof kwamen, zo stelt Van der Doef in zijn brief, was het van Volksgezondheid", laat hij we ten. "De oorsprong voor het begaan van zijn misdrijven ligt in de per soon van Frans H. en niet in moge lijke gebreken in de organisatie van de kliniek". Motief Evenals de psychiater ziet mr. Booster het motief van Frans in zijn persoonlijkheidsfactoren. Met diens conclusie - verminderd toe rekenbaar - wil hij ook best reke ning houden in zijn eis, maar hij wenst toch zeker ook een aantal andere factoren daarbij in te bou wen, zoals het verdriet, de grote on rust en de angst die Frans teweeg heeft gebracht. De officier wil het vertrouwen in het verplegend personeel dat door Frans toedoen volgens hem een enorme deuk heeft gekregen volle dig herstellen. "Dat kan alleen met een begrijpelijke, effenend wer kende en geruststellende straf', al dus mr. Booster. Vandaag komt de raadsman van Frans aan bod. Binnenhof afgesloten met drang hekken, bewaakt door-een mobiele eenheid van de politie Volgens Van der Doef besloten de taxichauffeurs daarop tot een blokkade van invalswegen van Den Haag. In zijn brief stelt hij dat de voorzitter van het comité bij de aankondiging van de demonstratie bij de politie had gezegd dat er geen reden was te vrezen voor wanorde lijkheden. In de brief legt Van der Doef ver band tussen het afsluiten van het Binnenhof door de politie en ge ruchten die er liepen over het blok keren door taxi's van de garages van de HTM. Nederlandse volk: "Bezuinigen op defensie" DEN HAAG (SP) - Wanneer het mes gezet moet worden in de over heidsuitgaven. kiest het Neder landse volk in de eerste plaats voor bezuinigingen op ontwikkelings hulp en defensie. Men is tegen besnoeiingen op on derwijs en welzijnszorg Dit heeft het NIPO geconstateerd na een landelijke steekproef onder de Nederlanders. Over de beperking van de kinder bijslag wordt uiteenlopend ge dacht. Van de PvdA'ers en confes sionelen is meer dan de helft (54 procent) het oneens met deze be zuinigingsmaatregel. De meeste VVD-stemmers zijn er vóór. ADVERTENTIE za 15, vr 21 ^za 22 en do 27 mei, 20.15 uur met in de titelrol.Guido de Moor „Guido de Moor; briljant in 'Butley (Tel.) een der meest belangrijke, intrigerende, grimmige komedies van de laatste jaren" (Alg. Dagblad) - coupons alleen nog deze maand geldjg Plaatsbesprekèn: kassa Koninklijke Schouwburg, tel. 46 94 50; Haagse Comedie, tel. 65 29 30 koninklijke schouwburg MAASTRICHT (SP) - De tranen komen later. Pas wanneer twee parket wachten Frans H. uit de rechtzaal hebben geleid laat hij ze de vrije loop. De onbewogen reus die drie weken lang op het verdachtenbankje heeft geze ten is dan een triest hoopje mens. Er is tweemaal levenslang tegen hem geëist. HALFWEG - Dit bleef er over van een militaire jeepdie gisteren in de gemeente Halfweg tegen een vrachtwa gen botste. De enige inzittende van de jeep, een 20-jarige militair, kwam hierbij om het leven. Tussen regering en kamer DEN HAAG (SP) - De regering en de Tweede Kamer zijn lijnrecht tegenover elkaar komen te staan over de vraag onder welk departement de huisvesting van woonwagen bewoners moet vallen. Zoek je vakantiewerk dat goed betaald wordt? Ga dan snel even naar Luba, het uitzendbureau dat altijd dik in het vakantiewerk zit. Geef je nu alvast op. (Min. leeftijd 16 jaar). Ljpf/3 Leiden Nieuwe Rijn 35, telefoon 071 -140341 Alphen a/d Rijn: Aarhof 67. telefoon 01720-94645 li Gouda Lage Gouwe 12. telefoon 01820-233 11 ■■I IuUQ Zoetermeer Croesingkplein 19, telefoon 079-31 1515

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7