Burggravenlaan herbestraat Violen zijn individuen met eigen persoonlijkheid Eerste paal in Ridderveld II: lam als loon... Politiebureau in gebruik Belangstelling voor ontwerpprogram CDA in Leiden erg matig VRIJDAG 14 MEI 1976 ALPHEN AAN DEN RIJN In de Alphense nieuwbouwwijk Rid derveld II is gistermiddag officieel een begin gemaakt met de bouw activiteiten. Wethouder D. van Leeuwen (openbare werken) sloeg er de eerste paal van het door Cultuurweg BV aan te leggen stanniool. Die gebeurtenis leverde behalve die officiële eerste paal tussen al eerder geslagen palen nog het een en ander op. Zoals ervaring: voor Van Leeuwen, die de eerste paal in zijn wethouderscarrière mocht heien. Schapen: voor de Alphense gemeenschap, aangeboden door Cultuurweg. Cijfers: aangedragen door de wethouder om aan de hand daar van het belang van de officiële paalslag voor de aanleg van een riool te verklaren. Knopje De wethouder wees er in z'n toespraakje op, dat het niet alle maal zo vanzelfsprekend is als het vaak lijkt. „Het is niet van zelfsprekend dat het licht aan gaat als we 'n knopje omdraaien, het gas gaat branden als we een brandende lucifer bij het komfoor houden, het water gaat stromen als we een kraan opendraaien. Wethouder Van Leeuwen wees op het vele werk dat nodig is om al het ondergrondse verkeer te plan nen, uit te voeren en te onder houden en prees de daarvoor ver antwoordelijke gemeentelijke dienst. Cijfers spraken duidelijke taal. Het stamriool krijgt 'n lengte van 2.6 kilometer en zal komen te rusten op 4.000 palen. Aan het stamriool wordt, ten behoeve van 5.000 woningen, een zwevend riool opgehangen met een lengte van 60 kilometer. Voor alles wat de grond ingaat (riolen, waterlei dingbuizen, gasbuizen, kabels voor de centrale antenne-inrichting, telefoonkabels en electriciteitska- bels) moeten sleuven gegraven worden met een totale lengte van 173 kilometer. Voor 5.000 woningen gaan in de grond: 90 kilometer waterlei dingbuis; 90 kilometer gasbuis; 120 kilometer electriciteitskabel; 100 kilometer PTT-kabel en even veel kilometer Sodea-kabel. Riool en kabels met een gezamenlijke lengte van 562 kilometer; de af stand Alphen-Le ipzig. Wethouder Van Leeuwen, die geen financiële cijfers noemde, wees er tenslotte nog op, dat er in heel Ridderveld 60.000 palen de grond in zullen gaan; 30 hectare openbaar groen zal komen; 375.000 vierkante me ter bestraat zal worden en 2.000 lichtmasten zullen worden neer gezet. „Al met al een groots werk", meende de wethouder en vandaar die officiële eerste paal voor het riool. Lammetje Cultuurweg bleek ingenomen met de gebeurtenis. De wethou der kreeg behalve het heiloon (twee fraaie tegels) een koppeltje schapen aangeboden. „Om het gras tussen de sloten die Ridder veld I en II scheiden kort te hou den". Eén lammetje kreeg de wet houder al direct tijdens de bijeen komst in De Bron aangeboden. De andere vier lammetjes en de drie moeders zullen volgen en voorlopig in elk geval goed ver troeteld worden in de kinderboer derij in het Bospark. WERKZAAMHEDEN BEGINNEN MAANDAG LEIDEN Mandag wordt een begin ge maakt met de herbestrating van de Burggravenlaan. Het werd wordt in vier fasen uitgevoerd. Het is de bedoeling dat de westelijke rijbaan (aan de kant van de stad gelegen) voor de bouwvakvakan tie gereed is. De oostelijke rijbaan, die aan de kant van de Kanaalweg ligt, komt drie weken later aan de beurt. Het profiel van de Burggravenlaan zal straks aansluiten op dat van de De Sit- terlaan: het bestaande trottoir met bo men, een parkeerstrook met kil in kers (1.75 m. breed), een geasfalteerde rijbaan (5.25 m.), een middenberm met beplan ting, een rijbaan (andermaal 525 m.), een prakeerstrook (1.75 m.) en het be staande trottoir. Op de rijbaan zal door middel van een witte streep een fiets strook worden aangebracht. De kruispun ten worden overzichtelijker gemaakt. Op het kruispunt van de Burggravenlaan met de Fruinlaan en de Roomburgerlaan worden de trottoirs doorgetrokken. In het midden van de Roomburgerlaan wordt groen aangelegd, terwijl er verder dris zebrapaden komen. Dergelijke over steekplaatsen zijn ook gepland bij de Van Brandelerkade, de Roodenburger- straat, de Oppenheimstraat en de Hoge Rijndijk. Alle oversteekplaatsen krijgen soortgelijke verlichting als op De Sitter- laan staat Op de plaats van de huidige bushalten worden insteekhavens voor de bussen aangelegd. Het werk is als volgt gefaseerd: In de periode 17 mei—4 juni wordt vanaf het kruispunt De Sitterlaan-Lorentzkade tot aan de De Gijselaarstraat het zuidelijke deel van de westelijke rijbaan onder handen genomen. In de periode 7 juni- 2 juli is van het gedeelte Gijselaarstraat- Hoge Rijndijk het noordelijke deel van de westelijke rijbaan aan de beurt. Na de bouwvakvakantie, in de periode 26 juli- 13 augustus wordt het zuidelijke deel van de oostelijke rijbaan, tussen De Sitter- laan en Meijerskade aangepakt. In de periode 16 augustus-10 september wordt het werk afgesloten op het noordelijke deel van de oostelijke rijbaan vanaf da Meijerskade tot de Hoge Rijndijk. V erkeersmaatregelen Tijdens het werk gelden de volgende ver keersmaatregelen Eenrichtingsverkeer vanaf de Hoge Rijndijk richting De Sitterlaan. Vanaf het kruispunt Franchimontlaan-De Sit terlaan is verkeer in de richting van de Burggravenlaan niet meer mogelijk. De NZH-busdienst vanaf de Lammen- schansweg via de Burggravenlaan naar de Hoge Rijndijk wordt omgeleid via de Van Vollenhovenkade, de Meijerskade en de Verdamstraat. Op de Van Vollenhovekade en de Meijerskade wordt aan de oostelijke kant een stopverbod ingevoerd. Op de Verdam straat komt aan beide zijden een stop verbod. Op de oostelijke rijbaan van de De Sit terlaan tussen de Franchimontlaan en de Lorentzkade komt aan beide kanten een stopverbod. Bij de uitvoering van de derde fase (26 juli-13 augustus) wordt het kruispunt Burggravendaan-Van Vollenhovekade in verband met de busdienst zo lang moge lijk vrijgehouden. Het eenrichtingsverkeer in de Verdam straat wordt tijdens de uitvoering van het werk omgedraaid, eveneens in ver band met de busdienst. Verder worden de nodige waarschu wingsborden geplaatst. Ter Aar krijgt eigen tandarts TER AAR Ter Aar krijgt een eigen tandarts. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord om het in structielokaal bij de brandweerga rage als praktijkruimte in te richten. In de kazerne zal nu een instructie lokaal worden gecreëerd voor de brandweerlieden. NOORDEN Wie de moeite neemt door een prachtig polder landschap naar Noorden (bij Nieuwkoop) te rijden, kan in het piepkleine nieuwbouwwijkie van dat dorp een zeldzame ont dekking doen. een heuse vioolbouwer. Eén van de naar schat ting tien vioolbouwers die ons land rijk is. Kees Roos heet deze 33 jaar jonge man, die een dikke twee jaar geleden een carrière in de internationale houthandel opgaf om zich geheel te wij den aan zijn passie die heel wat minder geld in het laadje brengt, de vioolbouw. En hij doet het met een inzet die men niet vaak aantreft. Een voorbeeld, de vernissen voor zijn vio len maakt hij zelf. Naar eigen recept, dat hij nog regelmatig verbetert. Toch gaf dit voorstel van burge meester en wethouders nog aanlei ding tot enkele opmerkingen. Paal man en Bocxe drongen er by het gemeentebestuur op aan om het kruiagebouw aan het Papenveer voor dit doeleinde te verbouwen. Zij von den de oplossing van B en W nogal prijzig. Burgemeester Van de Poel was het hiermee echter niet eens. Hij toonde zich in de eerste plaats bijzonder blij, dat Ter Aar er eindelijk in was ge slaagd een tandarts te vinden, die zich in het dorp wilde vestigen. „Aanvankelijk"zo zei de eerste bur ger, „waren er twee woningwetwonin gen gereserveerd waarin ook de prak tijkruimte zou worden ondergebracht. Maar deze oplossing is veel beter. Bovendien is het instructielokaal centraal gelegen. De huurprijs ia zo danig, dat de inrichtingskosten weer terugvloeien in de gemeentekas". Na dit pleidooi was de raad over tuigd. Een stemming was niet nodig. Sportcomplex in Noorden wordt ruim 7 ton duurder NIEUWKOOP Het sportcomplex in Noorden (drie voetbalvelden en een halfverhard trainingsveld) wordt ruim zevenhonderdduizend gulden duurder dan 4 Jaar geleden werd ge dacht. Toen trok de gemeenteraad een krediet uit van f767.000,-, maar gisteravond, tijdens de vergadering van de commissie financiën bleek, dat er f 1.507.115.- nodig ls om de sport velden te kunnen aanleggen. Dit „te kort" zal men halen uit de gekweek te reserves. Waar eigen middelen ontbreken zal een „beroep" worden gedaan op de begroting voor het komende jaar. Men denkt b.v. aan verhoging van plaatselijke belastin gen. Om de kosten voor de inwoners zo laag mogelijk te houden opperde het PvdA-raadslid Post de suggestie cm nog hogere bedragen uit de aan wezige reserves aan te wenden. Bur gemeester Van Montfoort noemde dit onverstandig en „potverteren". Kleine Oase morgen open LEI MUIDEN Het openlucht zwembad De Kleine Oase in Leimui- den opent morgen zijn poorten. Het bad, kampend met financiële en or ganisatorische problemen, heeft de betonnen bodem voorzien van kunst- coating. Hierdoor wordt het beton beschermd en kreeg het een fris aan- Hij werkt niet in een ambiance die we kennen van de „vakmanschap is meesterschap-reclame". Zijn werk ruimte is op de zolder van een nieuwbouwhuis, bereikbaar via een vlizotrapje. De binten langs het zol derdak zyn van hout, de rest is van grijs-witte cementplaten. In tegen stelling tot veel .ambachtelijke thuis_ werkers" blijkt Roos een vlotte pra ter, die het fijn vindt dat mensen belangstelling hebben voor zijn am bacht. .Mochten er mensen zyn die interesse hebben voor de violenma- kery of vragen hebben, dan kunnen ze altijd contact met mij opnemen. Ik zal ze graag te woord staan", schreef hij onlangs in de school krant van de Alphense muziekschool. En dat blijkt niets te veel gezegd. Zestien violen, één viola da gamba, twee altviolen, één cello en een stuk of wat gitaren heeft hij vervaardigd in de ruim twee jaar dat hij nu ais professioneel violenbouwer werkt. Eén viool kost ruim vijf weken werk, in dagen van 's morgens kwart voor zeven tot vaak elf uur 's avonds. De meeste violen zijn verkocht aan be roepsviolisten, enkele aan de betere amateurs die wel zo'n vier mille over hebben voor een gloednieuw instru ment van Kees Roos. „Vioolspelen en vioolmaken is een kwestie van karakter", zegt hij als we verbaasd zijn dat amateurs zoveel geld voor een instrument over heb ben. „Als Je er een karakter voor hebt ga Je er in door. Deze mensen zijn nog amateurs omdat ze te veel verstrikt zitten in him maatschap pelijke carrière om van hun liefheb berij hun beroep te maken. Het is voor veel mensen niet gemakkelijk om dingen als luxe op te geven". Roos zelf heeft ruim twee Jaar gele den die knoop doorgehakt, toen hij als beroeps in plaats van amateur violen ging bouwen. „Het kostte me In Nieuw Vennep NIEUW-VENNEP Met het in werking stellen van een zwaailicht, een sirene en een verlicht bord waar op „politie" stond, nam burgemeester C van Stam (zie foto) gistermiddag officieel het nieuwe politiebureau in Nieuw-Vennep in gebruik. Maar ook gingen zijn felicitaties uit naar de hulpsecretarie en de sociale dienst, die ook in het gebouw, de voormalige christelijke lagere landbouwschool, zijn gevestigd. Burgemeester C. van Stam. zelf een oud-Venneper, haalde nog herinne ringen op van vroeger, toen het tx>- litieposthuis was gevestigd aan de Venneperweg en één politieman tel de. Na de toespraak van de burge meester sprak oommissaris G. ter Beest, die postcommandant de adju dant E. W. Zwolsman feliciteerde met de nieuwe aanwinst. Na de toespraken kregen de aan wezigen en dat waren er nogal wat gelegenheid het gebouw te be zichtigen. Vanavond van 8 tot 10 uur en morgen (zaterdag) van 10 tot 5 uur is er gelegenheid het politiebu reau van binnen te bewonderen. LEIDEN De belangstelling voor de openbare vergadering die het Ver- band Leiden van het Christen De- pen| mocratisch Appél gisteravond in het gebouw va Augustinus niseerde was zeer matig. Van de eeschreven leden van ARP, CHU KVP plus de rechtstreekse CDA-le- de rommelige vergadering (ei- den in Leiden waren welgeteld 26 ge- aanvankelijk nogal interesseerden naar de vergadering den gekomen praten naderden. Nadat in vier afzonderlijke groe- onderdelen van het pro ras gediscussieerd werden de studentenvereniging in een plenaire vergadering voorge- het Rapenburg orga- stelde amendementen in stemming gebracht. De wijzigingen en aanvul lingen op het CDA -program, die in stemde terwijl er te denken en te tegen de afspraak in tijdens de het ontwerp-program stemmingen ook werd gediscussieerd) voor het CDA. Geïnteresseerden, die werden aangenomen zullen in meerderheid de vijftig jaar reeds kamercentrale of kring van de drie waren gepasseerd of die leeftijd be- CDA-partijen worden gestuurd. ALPHEN AAN DEN RIJN De afdeling Ryn-Gouwestreek van de vereniging „De Verzamelaar" houdt morgen een grote ruilbeurs in gebouw Nabij. De ruilbeurs zal duren van 11 tot 17 uur. byna vijftig prooent van m'n inkom sten, maar ik had twee Jaar lang op het vinketouw gezeten en het vak als part-timer uitgeprobeerd, zo dat ik zeker was van mijn beslissing". Hij heeft er nog geen dag spijt van gehad. Geen viool is voor Kees Roos het zelfde want elk stuk hout is anders. Ook al komt het uit de zelfde boom stam. .De violen zyn echt individuen, ze hebben een eigen persoonlijkheid. Als ik een viool terugzie weet ik nog precies wat de eigenaardigheden in het hout zijn. Dat komt omdat Je een week of vijf ontzettend geconcen treerd met één instrument bent bezig IZ-t uZZ Vroomst. ik er weer één verkoop, dan is dat voor my een heel afscheid. Als een akoestische eigenschappen van het instrument ver weg gaat, dan spijt instrument. Daarnaast is de kunst me dat heel erg". Een paar van zijn van het vioollakken een kleur te ma- instrumenten zijn naar musici in de ken die de structuur van het hout Verenigde Staten en Australië ge- nog laat zien, maar die toch een gaan. Hij gaat regelmatig luisteren mooie kleur geeft, naar ooncerten van mensen die zyn instrumenten bespelen. Geen wonderkind „Myn instrumenten hoeven met bij top-musici terecht te komen. Het Zijn zoon van zeven komt de zol- is voor mij veel belangrijker dat de der op met een vfool en vraagt of persoon die hem meeneemt er goed pappa hem even wil stemmen. „Hy tegenover staat. Het zou commercieel is niet anders gewend", zegt Kees misschien wel aantrekkelijk zijn, als Roos daarnaar gevraagd. „Ik studeer top-violisten op mijn instrumenten zelf nog steeds vioolspel. Voor onze spelen, maar ik houd me daar niet kinderen hoort de viool er gewoon bij. zo mee bezig. Met commercieel den. Toen hy vier was .begon hij om een ken heb ik moeite. Ik kan het wel, in viool te zeuren. Eigenlijk ben ik er myn vorige baan moest ik het wel De tegen om kinderen al Jong met zoiets commercie belemmert me meer dan te belasten, maar toen hij bleef ko- dot ik er bewust mee bezig ben. nien heb ik hem toen hy vijf was een Vioolbouwen is nu eenmaal niet van instrument gegeven. Hy moet niet zo deze thd". nodig een wonderkind worden. Hij moet doen waar hy zelf zin in heeft. Met ingehouden trots laat hy een Ik heb niet zo'n hoge dunk van won- zelf uit houtafval gewonnen kleur- derkinderen. Wel hecht ik er waarde stof zien, waarmee hij aan het expe- aan dat iemand zich kan uiten op een rimenteren is. De lak op een viool instrument, maar ik wil niet dat hij mag geen afbreuk doen aan de het bijzj iu^r gaat vinden", zegt de man die zijn esdoorn- en ebbehout tot op tienden van millimeters nauw keurig uitgutst met een gerond bei teltje om de juiste toonhoogte van het instrument te krijgen, en om er ook nog voor te zorgen dat het in strument aantrekkelijk oogt. Eén van de moeilijkste dingen van het vioolbouwen is waarschijnlijk het vervaardigen van het boven- en on derblad van de corpus, het lichaam van de viool. De bladen moeten de juiste toon hebben. Steeds tijdens het gutsen tikt Roos tegen het stuk hout, om te horen hoe de toon verandert. Aan die veranderdede toon hoort hy hoe de wel,ving, de bolling van het slechts drie milimeter dikke blad moet zijn. Ook de veerkracht is be langrijk. Daarom moet het stuk hout gedurende de bewerking steeds wor den gecontroleerd op veerkracht. Is het hout zacht en dus buigzaam, dan moet de dikte van het hout zo veel mogelijk worden verdeeld over het opprvlak van het blad. Is het hout hard, dat moet het blad veel dunner zijn en moet het middengedeelte extra dik worden. Dat alles moet resulteren in een precies gevormd en de juiste toon bezittend vioolblad. En dan hebben we het alleen nog gehad over het blad, nog niet over de zij kanten van het corpus, over de hals en niet te vergeten over de fraaie kop. Hoe en waar leer Je zo'n vak. „Met modelvliegtuigen ben ik begonnen, maar al gauw ben ik gaan zoeken naar iets dat minder kwetsbaar is Had je zo'n vliegtuig af, dan sloeg het na een paar uur vliegen ineens tegen de grond en was het kapot. Mijn gitaarleraar maakte zelf gita ren. Later ging ik by die houthan. in Amsterdam werken. Daartegen over zat een violenmaker. Daar ben ik gewoon eens binnengestapt. By die man heb ik de fyne kneepjes van het vioolmaken geleerd. Hy heeft me aangeraden ermee door te gaan. Ik heb toen de stoute schoenen aange trokken en heb me laten inschryven in het handelsregister. En toen dat liep ben ik het full-time gaan doen". „Het is een vry kleine markt ja. Je bent afhankelyk van internationale i contacten. Als Je eenmaal een naam begint op te bouwen, dan gaat het wel. Ik heb tot nu toe geen honger geleden, maar ik weet nog best wat te investeren. Maar ach, over de pro blemen van de kleine zelfstandige hoef ik u niets te vertellen". Tot nu toe heeft Roos, vader van drie kin deren, volop werk gehad. Dat begint nu een beetje te luwen. „Dan kryg ik v/at meer tyd om reparaties aan antieke instrumenten te verrichten". Zyn werk absorbeert Kees Roos volledig. Zyn radio gebruikt hy om hem wat uit de concentratie te hou den, want na een dag werken aan zyn werkbank voor het zolderraam kan Kees Roos meestal niet zeggen of het die dag heeft geregend. Hy luis tert naar BBC 3, vaker dan Hilver sum 4. „Gisteren hoorde ik op Hil versum 4 een fluitconcert en van morgen het zelfde fluitconcert op nieuw. By BBC 3 zal dat nooit voor komen. Dat ergert me van Hilver- Een gelukkige perfectionist op een Ier in het landeiyke Noorden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4