Nieuw Leids studentenhuis 'Derde Werelddag' Man uit water gered Vragen centrum geboorteregeling VRIJDAG 14 MEI 1976 m Het „blok" van studentenhuisvesting aan de Hooigracht, te beginnen bij het pand in de stei gers, nummer 27. De gevel van dit huis wordt op het ogenblik opnieuw gevoegd. Naast het huis ligt het voormalige Elisabeth Ziekenhuis. De geheel gerestaureerde pui van het pand Hogeivoerd 53. LEIDEN Binnen afzienbare tijd zal de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting het pand Ho ge woerd 53 in gebruik nemen. Een nieuwe loot aan de stam van Leidse studentenhuizen, die in nog geen jaar werd omgetoverd van iets dat veel weghad van een bouwval, tot een statig, antiek ogend herenhuis. In het grondig gerestaureerde pand zijn 24 wooneenheden gecreëerd: twee voor echtparen en de rest voor alleenstaande studenten. Achter Het huis ligt een riante tuin, die aan sluiting geeft op de Barbara-scholen en die zijdelings ruimte verschaft aan een soort tuinhuisje, dat even eens in oude glorie is hersteld om plaats te gaan bieden aan een echt paar. Huur van dat huisje: zo'n 250 gulden; de wooneenheden: gemiddeld 90 gulden. Het privilege van de stu dent, die in zijn woongenot gesub sidieerd wordt. Een privilege ook waarvan werkende jongeren lang verstoken zijn gebleven. Het huis aan de Hogewoerd, dat vroeger eigendom was van de Cune- rastïchting en voor een half miljoen gekocht en verbouwd kon worden, is het zoveelste, zichtbare resultaat van de inspanningen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Een stichting, die in haar bijna twintig jarige bestaan al heel wat oude en nieuwe panden onder de vleugelen heeft gekregen en voorlopig ook niet van plan is haar activiteiten te sta ken. Behalve de plannen voor een Een keukeninteriuer in een dentehuis aan de Hogewoerd. nieuwe studentenflat aan de Kaiser- straat, schetsen voor Rapenburg en Bakkersteeg, heeft de stichting na melijk nog flink wat werk te doen aan de Hooigracht en de Nieuwe Rijn. Geruime tijd geleden kocht de stichting daar een blok van panden, dat zich uitstrekt van nummer 27 aan de Hooigracht inclusief het voor malige Elisabeth Ziekenhuis het hoekje om tot en met nummer 72 aan de Nieuwe Rijn. Het voormalige ziekenhuisgebouw werd al spoedig verkocht aan de Leidse universiteit, die in november dit jaar gereed hoopt te zijn met de interne ver bouwingen in dit pand. Voor de stich ting resteerde een respectabel aantal huizen, waarvan nummer 27 nu wordt gerstaureerd. In dat huis, dat voor 950.000 gulden werd aangekocht en nu verbouwd wordt, komen 42 studenten te wonen. Het gehele blok zal in de toekomst ruimte bieden aan zo'n 140 studenten; op het ogen blik wonen er zeventig. Niet in zicht Al met al zal het blok Hooigracht- Nieuwe Rijn het huizenbestand van de stichting aanzienlijk vergroten. Het einde is echter nog niet in zicht. Aan de 44 complexen die de stichting voor een totaalbedrag van 13 miljoen sinds haar oprichting liet restaure ren, zullen nog enkele worden toe gevoegd. De directeur van de stich ting, de heer L. J. van Rooijen, ver wacht dat het verzadigingspunt in Leiden dan zo'n beetje is bereikt. In totaal zullen dan 4200 studenten on der de pannen zijn dank zij studen tenhuisvesting, een verschil van 400 Hoeveel huizen de stichting tegen die tijd in eigendom heeft is niet zo één-twee-drie na te gaan. maar wel mag worden aangenomen dat dat een niet onaanzienlijke hoeveelheid wo ningen is. Met nadruk: woningen. Want hoeveel panden zijn er niet bij, die van bedrijfspand via een grondige restauratiebeurt tot woon huis zijn geworden? Van Rooijen: „Dat is een vergissing die veel ge maakt wordt. Men denkt in het alge meen dat wij zo enorm beslag leggen op de woonhuizen in de stad. Maar dat is niet zo. Er zijn veel oude hui zen die geen huizen zijn geweest. Ik denk aan de polikliniek aan de Hooi gracht waar wij een woonhuis van hebben gemaakt, de voormalige kleu terschool een de Hogewoerd van de Cunera-stichting, bedrijfsruimte aan de Kaiserstraat, pakhuien aan de Oude Singel en ga zo maar door. Ik geloof dat studentenhuisvesting juist een stimulerende kracht is geweest in Leiden waar het de woonruimte betreft. Het is tot nu toe overwegend niet-woonruimte geweestt wat wij tot woonruimte hebben verbouwd. En ik geloof dat dat zeer ten goede komt aan de leefsituatie in de stad". LEIDEN Met als thema „Onze wereld en die van anderen" organi seren de Stichting Ontwikkelings Samenwerking (S.O.S.en de We reldwinkel Leiden op zaterdag 22 mei een manifestatie op het Stadhuis plein. Op die dag zullen op het plein 25 kramen opgesteld staan waarin twintig actiegroepen produkten uit de Derde Wereld en informatie te koop zullen aanbieden. Bovendien wordt er tweemaal die dag een poppenkastvoorstelling door Tara gegeven voor kinderen van vier tot en met tien jaar. Om half twaalf en om vier uur zal een twin tig minuten durende voorstelling worden gegeven, die aansluit op het thema van de manifestatie. De of ficiële opening van de manifestatie is cm half elf en zal waarschijnlijk worden verricht door het PPR- tweede kamerlid Dolf Coppes. Hij zal daarbij worden bijgestaan door het blazersensemble De Onderste Steen, dat ook de sluiting om half zes mu zikaal zal aankondigen. Om twee uur biedt de markt op het Stadhuisplein andermaal een extra attractie. Dan treden Judith de Kom en Zapata uit Suriname op. De eerste draagt ge dichten voor, terwijl de tweede trom mels Het is de eerste maal dat de S.O.S./ Wereldwinkel een dergelijke groot scheepse manifestatie organiseert. Didi van Aacken van S.O.S. zegt: „We willen laten zien hoe groot de verwijdering is op alle gebieden tus sen onze maatschappij en de Derde Wereld. Daarnaast willen we reclame maken voor de actiegroepen die er zijn en de drempelvrees opheffen die er soms nog voor bestaat. Veel men. sen zijn bang voor bepaalde organi saties als de onze, ze denken dat we communistisch zijn. We willen laten zien dat we dóódsimpele mensen zijn, die heel reëel werk doen". Van de ervaring met deze manifestatie hangt af of de markt een jaarlijks terugke rend gebeuren wordt. De volgende organisaties zullen op de markt ver tegenwoordigd zijn: Amnesty Inter national, Bond van Dienstplichtigen, Boycot Outspan Actie, Chilifront Leiden. Dekenale Werkgroep voor de missie, ontwikkelingssamenwerking en vrede, Demokratisch Jongeren Front, Spanje Komitee Leiden, Stichting Verbum Dei, Stichting Vietnamese Weeskinderen, Werkgroep Dienstwei- geren Leiden. Werkgroep Indianen Zuid-Amerika, Terre des Hommes, Vietnamwerkgroep Leiden, Stichting Buitenlandse Werknemers Rijn en Lek. Palestina Comité. Stichting Ontwikkelings Samenwerking en de Wereldwinkel Leiden. HEEERLIJK ZITTENDE BANKSTELLEN EN "LEEFKUILEN" Botermarkt 1, Telefoon 071-125036 LEIDEN De gemeenteraadsleden mevrouw M. C. van Akkeren-Straat hof (CDA) en M. Houtman (SGP> hebben aan het college van B. en W. vragen gesteld naar aanleiding van een artikel in deze krant over de kliniek van de Stichting Medisch Centrum voor Geboorteregeling aan het Kort Rapenburg. De raadsleden willen van B. en W. weten of de stichting contact met hen heeft gehad voordat de kliniek werd geopend en of er voor het vestigen van de kliniek en de inrichting het gebouw vergunningen nodig zijn. Ook vragen de raadsleden aan B. en W. of 't hun bekend was dat de kli niek als abortuskliniek zal functio neren „waar zelfs tot in vrij verge vorderd stadium verkerende zwan gerschappen zullen worden onder broken". „Is uw college niet van me ning", zo vragen de raadsleden, „dat ook de plaatseüjke overheid tot taak heeft het beëindigen van menselijk leven zoals dit in klinieken als boven genoemde plaatsvindt met al de haar ter beschikking staande middelen te- I an Aken opent De kopemiolen LEIDEN Wethouder Van Aken verricht volgende week vrijdagavond de officiële opening van het winkel centrum De Kcpermolen in de Me- renwijk. Dit zal om acht uur gebeu ren in het Chinees Restaurant Pearl City. Schijnwerpers LEIDEN Vanaf vandaag tot en met 19 september zal in net cen trum van de stad weer de schijnwer- perverlichting worden ontstoken. De schijnwerpers staan opgesteld rond om een aantal belangrijke en monu mentale gebouwen van Leiden De verlichting ten behoeve van het toe risme wordt ontstoken na zonsonder gang en zal branden tot half twaalf 's avonds. gen te gaan?" Ten slotte willen de raadsleden weten of de stichting eni ge vorm van samenwerking heeft met één of meer ziekenhuizen in de regio Leiden en of het college maatregelen neemt voor parkeergelegenheid bij het gebouw van de kliniek. „Dit ln verband met eventuele snelle afvoer van patiënten naar een ziekenhuis", aldus de raadsleden. LEIDEN PV ULC hield een wed vlucht vanaf St. Ghislaïn. Aantal duiven 328. Uitslag 1. 7. 8. 9, 10. P. Landesbergen, 2. J. Staffeleu, 3. P. Groenendijk. 4, 5 W. v. d. Hoogt, 6. J. Groenendijk. PV De Blauwkras vloog vanaf St. Ghislaïn met 289~ duiven. Uitslag: 1, 2, 3. 10. F v. d. Wetering 4. I. Vinke- stein 5, 6, 7. 8. 9, A. Ouwerkerk. De Italiaanse redder Ramacani LEIDEN Het optakelen van de te water geraakte DAF 66 Su per Luxe van een inwoner van Bodegraven trok gistermiddag aan de zonnige Apoth: t :sdijk grote belangstelling. De o^-jari- ge correspondent van de Leidse Courant Van Liempt was met zün auto in het water terecht gekomen toen hij weg wilde rij den van zijn parkeerplaats aan de Apothekersdijk. Nadat Van Liempt de auto van de handrem had gezet, reed deze langzaam in de richting van het water, maar de Bodegraver meende dat het k/ine stalen hekje dat aan de rand van de walkant staat, de auto wel tegen zou houden. Dat bleek niet zo te zijn. Het lukte de heer Van Liempt niet meer om zijn portier te openen. Hij kreeg het portier niet verder dan een kier open, en stak daar zijn hand tussen om de deur zoveel mogelijk ge opend te houden. De in Londen woonachtige Italiaan Franco Ramacani die in het water sprong kon de benarde auto mobilist bevrijden. De aan de Morsweg wonende Leidenaar Alben Jan Caspers kwam daar na beiden te hulp in het water om aan de kant te komen. In een nabijliggend kantoor kon de verongelukte maar ongedeerde chauffeur weer op adem komen terwijl een kraanwagen eerst een oude fiets opviste en toen zyn bemodderde auto op de kant zette. Automobilist Van Liempt Frank Jean dan. Als een bom. De Lois en Levi's jeans vliegen de winkel uit. Plus jackets, hemden, riemen, rokken,T Frank Jean verheugen zich in de belangstelling van jong en oud. Wij blijken kortom, op de goede weg. Welke? Dat staat hieronder.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3