Kamer verdeeld over hogere vergoeding reiskosten iIMM Wccn-Shcw in HcmeGenfpe Verboom bekijkt renovatiefouten Van Aken is te optimistisch over kahei-tv In bed ruikt "t soms naarspruitjes. Op basis van trein of auto? Home Centre Euwe-schaakvierkamp in Amsterdam geopend ventilatietechniek PAGINA 19 oerdegelijk eiken in een oergezellige omgeving. Een wervelende show van ambachtelijk eiken in schitterende kleuren en stijlen. Romaans, Oud-Hollands, Gotisch, boerenstijl, Windsor, Italiaans, Kentucky, kasteelmeubelen en noem maar op! Nü dagelijks te zien in Home Centre. U bent van harte welkom Kom eiken kijken in Home Centre, 8000m2 woongenoegen haagse schouw Voorschoterweg 45-47, Valkenburg Z.H. (bij Leiden) Tel. 071-769325 DEN HAAG (ANP) - De verbetering van de reiskostenver goeding voor de tweede-kamerleden, zoals deze door de regering werd voorgesteld op aandrang van het kamerpre sidium, is nog niet zeker. Gisteren, tijdens het Tweede- Kamerdebat over het voorstel, bleken er twijfels en bezwa ren te zijn, met name bij de fracties die plaats hebben aan de linkerzijde van de vergaderzaal. Eerst volgende week dinsdag wordt over het voorstel gestemd en er dient dan een tweederde meer derheid te zijn, wil het naar de Eer ste Kamer gezonden kunnen wor den. Of die meerderheid verkregen wordt, zal afhangen van het lot van wijzigingsvoorstellen (amende menten). Op het ogenblik wordt voor de be paling van de hoogte van de reis kostenvergoeding uitgegaan van de kosten van een jaartreinabon nement eerste klasse, plus een be drag op grond van de verhoging, welke de autokostenvergoeding voor ambtenaren van de hoogste categorie de laatste jaren ondergin gen. Met ingang van 1 januari 1975 is de reiskostenvergoeding f5.625 per jaar. De regering stelde voor een nieuw systeem in te voeren, en niet meer uit te gaan van het treinabonne ment. De vergoeding dient een au tokostenvergoeding te worden, op basis van 24.000 km per jaar tegen ruim 32 cent per km (f7.720 per jaar), aldus het voorstel, dat te\^ns een terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1975 inhoudt. De socialist Franssen, die de voor gestelde verhoging wel fors vond, drong er op aan toch het treinabon nement weer als basis in te voeren. "Het is erg verstandig het reizen per trein te bevorderen. Eigenlijk zou elk kamerlid een NS-abonnement in natura moeten ontvangen", zei hij. Hij kwam dan ook met een amendement om voor de veigoe- ding uit te gaan van het treinabon nement en daarboven van 10.000 autokilometers tegen 30 cent per km, totaal f 6.600 per jaar. Van der Sanden (CDA) stelde voor de ver goeding te geven voor 24.000 km per jaar a 30 cent, f7.200 totaal. Franssen en Staneke (DS'70) dien den amendementen in over het af schaffen van de terugwerkende kracht. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken deelde in zijn antwoord mee, dat hij terughou dend is wat uit de Kamer zelf opge komen wensen betreft. "De Kamer moet haar eigen positie zo veel mo gelijk zelf regelen", aldus de be windsman. Hij vond het door de re gering voorgestelde systeem wel beter dan dat van Franssen. "Een groot aantal kamerleden kan het werk niet goed doen als er niet de beschikking over een auto is. Het is beter om de reiskostenvergoeding geheel als een autokostenvergoe ding te zien", zei mr. De Gaay Fortman. Hij kon zich overigens vinden in het verdwijnen van de te rugwerkende kracht. Peters (PvdA) verwijt Leidse wethouder CANNES - Op de eerste dag van het Internationale Filmfestival in Cannes is gisteren het vervolg van de showfilm That's Enter tainment gepresenteerd. Voor de première van de nieuwe film van Gene Kelly, Hollywoood, Holly wood, waren Cary Grant (links) en Fred Astaire rechts) uit Ame rika overgekomen. Tussen hen ingeklemd zit Gene Kelly. AMSTERDAM - Burgemeester Samkalden heeft gistermiddag de Euwe-schaakvierkamp, het eerste evenement van de manifestatie Tent Museumplein Amsterdam, geopend. De vierkamp, waaraan wereldkampioen Anatoli Karpov en de grootmeesters Jan Timman, Fridrik Olafsson (IJsland) en Wal ter Browne (VS) deelnemen, duurt tot 23 mei. Tent Museumplein ein digt 27 juni. De grootmeestersvierkamp is on derdeel van een schaaktiendaagse ter gelegenheid van de 75ste ver jaardag van de Nederlandse oud- wereldkampioen schaken prof dr Max Euwe. Op het programma staan verder het nationaal kam pioenschap snelschaken, het na tionaal kampioenschap snelscha ken voor dames, simultaanwed- strijden en het Nederlands kam pioenschap doorgeefschaak. Tijdens een v.orige bijeenkomst van de werkgroep op 27 april had Van Aken gemeld dat zeer binnenkort een contract tussen de Stichting Mast i.o. en Multivisie gesloten zou kunnen worden over een gezamen lijk gebruik van de mas die Multivi sie in Oegstgeest gaat bouwen; toen werd 1 oktober genoemd als datum waarop signaal geleverd zou kun nen worden aan Leiden. Peters meende gisteren dat niet een me ningsverschil over enkele juridis che details het sluiten van het con tract ophield, zoals Van Aken had geschilderd, maar dat er grotere problemen moesten zijn; hij betwij- Lezers schrijven Barbaraschool (1) Graag wil ik reageren op het artikel in deze krant van 12 mei jl. over de sluiting van de Barbara-scholen. Het zal voor vele ouders een gekke gewaarwording zijn, uit de krant te mogen vernemen dat de Barbara- scholen gesloten worden. Op don derdag 25 maart jl. was er een ou deravond op de Barbara-school waar de Stichting Katholiek On derwijs (met name de heren San ders en Cornelissens) beloofde de ouders op de hoogte te houden en zo snel mogelijk in te lichten wat er met de Barbara-scholen zou gaan gebeuren. Dit is inmiddels erg taktisch ge daan op 17 april en 12 mei jl. in deze krant. Zoals de Stichting Kath. On derwijs nu te werk is gegaan vind ik, en waarschijnlijk vele ouders met mij, een grof schandaal en ze ker geen goede reklame voor het Katholiek Onderwijs. Als dit hun manier van werken en inlichtingen geven is, dan geloof ik dat de Stich ting van eromheendraaien en leu gens in elkaar zit. van maken. Eventueel kan dit al per 1 aug. '76. Veel ouders willen dat de school behouden blijft zodat er voor de kinderen, vooral voor de kleuter school geen ingrijpende verander ing plaats vindt. Bijvoorbeeld om dat ze nu ineens moeten overstap pen naar een andere school. De Barbara-school is een fantastische school, die moet blijven voortbe staan, misschien niet als r.k., maar als een openbare school, want veel kinderen op deze school komen uit gebouwd worden, als niet-kerkelijke gezinnen. Ook lijkt gebouw staat Barbaraschool laten voortbestaan is dus financieel een goedkopere oplossing. De stichting vond de financiële kant schijnbaar niet belangrijk. Waar wethouder Tesselaar aan "denkt" om een nieuwe openbare school te laten bouwen in deze buurt, is natuurlijk de eerste jaren niet te verwezenlijken en daar zijn we nu op dit moment niet mee ge holpen. Waarom moet er een nieuwe school mij dit voor de gemeente financieel een voordeliger oplossing dan een nieuwbouw-school. Mevr. H. M. Ruiten-v. d. Meer Nieuwe Rijn 72a Leiden Barbaraschool (3) J. Bijl Hooigracht 68 Leiden Waar moeten wij onze kinderen een goed kleuter- en lager onderwijs la ten volgen? Nu de plannen om de Barbarascho- len op te heffen zo goed als zeker vast staan. De Stichting Katholiek Onderwijs had ons verzekerd dat wij mee mochten beslissen, om een oplossing te zoeken om de Barba- rascholen te laten voortbestaan. Dit is niet gebeurd. Via een enquête zou worden be paald wat er met de school zou ge beuren. Die enquête was niet hele maal eerlijk. Want vulde men in dat Tot mijn grote verbazing las ik 12 je kind op school bleef dan zou de mei in de krant dat wethouderTes- school verdwijnen (fusie) En haalde je je kind van school dan zijn er geen leerlingen!!!! Ook werd van onze zijde voorge steld om van de Hartebrugschool een afbouwschool te maken. Omdat de Barbaraschool in goede staat verkeert en de Hartebrug school niet. Daar moet een nieuw gebouw voor worden neergezet. De Barbaraschool (2) selaar plannen heeft c openbare school te gaan bouwen op de Gerestraat of Korevaarstraat. Waarom vraag ik mij nu af moet de Barbara-school dan verdwijnen. Als wethouder Tesselaar een open bare school in deze buurt wil kan hij de Barbara-school toch gebrui ken en daar een openbare school Vraag: Is elke Eerenburg een Sonnema Berenburg? Antwoord: Dat zouden ze wel willen. LEIDEN-Tijdens een fel debat in de werkgroep kabeltele visie verweet het gemeenteraadslid Jit Peters (PvdA) gis termiddag zijn partijgenoot wethouder Van Aken dat deze een te optimistische voorstelling van zaken gaf over de onderhandelingen met Multivisie. felde of men al wel principiële overenstemming had bereikt. "Tot nu toe zijn de onderhandelingen over de kabeltelevisie altijd op het een of ander afgesprongen. Ik ben niet zo optimistisch over het sluiten van het contract; en intussen zijn we al weer een maand verder. Uit de tekst van een contract blijkt dat men het eens is. Als er gesteld wordt dat de juiste formulering op dit moment het probleem is, wordt daarmee verdoezeld dat men het principieel niet eens is. Anders was de zaak allang rond. We kunnen niet eindeloos doorgaan want dan wordt 1 oktober nooit gehaald". Verder verweet Peters wethouder Van Aken dat deze niet voor alter natieven gezorgd heeft. Wethouder Van Aken wil uiterlijk 25 mei het contract met Multivisie rond heb- LEIDEN ben. "Maar als dat, zoals ik wacht, niet lukt? Wat dan? Je moet heeft gisteren nu weten wat je 26 mei gaat doen; aan Leiden-Noord dan heb je ook een sterkere onder- de hoogte te stellen handelingspositie. Anders krijg je weer uitstel. Als 25 mei de onder handelingen met Multivisie mis lukken, is 1 oktober geen haalbare datum meer." Wethouder Van Aken bleef bij zijn standpunt dat er alleen nog enkele juridische details geregeld moesten worden. Gevraagd naar een nadere uiteenzetting van die details wilde Van Aken daar slechts in besloten vergadering op ingaan. Noodged wongen stemde de daarin toe. Naderhand gaf Peters te kennen dat hij, gehoord de details, toch bij De Leidse wethouder Volkshuisvesting A. Verboom bezoek gebracht zich daar op de klachten bestaan bij bewoners van Alexanderstraat en Anna Paulow- nastraat over de wijze waarop de renovatieplannen zijn uitgevoerd. Volgens een actiecomité dat ge vormd is uit bewoners is er ge knoeid en is op bepaalde punten ook in strijd met de bestektekenin gen gehandeld. De geconstateerde gebreken wer den toegelicht door de voorzitter van het actiecomité, de heer D. de la Rie. Na het gesprek waarbij ook de aannemer aanwezig was bezocht ethouder Verboom verschillende zijn mening blijft, dat Van Aken te woningen. Volgens voorzitter De la optimistisch is geweest. Rie is de wethouder bij die bezoe ken duidelijk geworden dat een aaptal zaken niet klopt. Hij kondigde verder aan dat de ju rist die men in de arm heeft geno men, mr. De Graaf, binnenkort een brief over deze kwestie aan het col lege van B EN W zal sturen en dat ook de verschillende raadsfracties zullen worden geïnformeerd. In middels is enige tijd geleden ook een brief gestuurd aan de Kroon met het verzoek bemiddelend op te treden. Deze brief is volgens het ac tiecomité inmiddels doorgestuurd naar het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening. Volgens wethouder Verboom zijn er een aantal reële klachten. „Be paalde zaken zijn beneden de maat", aldus de wethouder, „en we gaan binnenkort met z'n allen om tafel zitten om te kijken wat er aan te doen is." Als de Barbaraschool moet ver dwijnen waarom neemt de ge meente niet per 1 augustus de school over dan zijn de problemen van de ouders die nu hun kinderen daar op school hebben voorbij. Verschillende ouders Barbarakleuterschool. de Barbaraschool. Mevr. M. Roedoe-Visser Hogewoerd 131 Leiden. Schaken - In de achtste ronde van het internationale schaaktoernooi van Dortmund heeft de Neder landse deelnemer Faase zijn eerste nederlaag geleden. Hij sloeg op de 22ste zet een remise-aanbod van zijn Hongaarse tegenstander Flesch af, omdat hij dacht beter te staan, maar koos vervolgens een verkeerde combinatie. Bridge - De Nederlandse heren- fa ridgeploeg heeft twee ningen geboekt (België Nieuw-Guinea) ma; twee nederlagen geleden (Dene marken en Argentinië) de ploeg staat nu op de 19e plaats. De dames spelen zeer zwak en leden opnieuw twee nederlagen, tegen Mexico en Denemarken, waardoor de ploeg ver is weggezakt op de ranglijst. Al houdt u van spruitjes, 't is niet lekker om in de lucht ervan te moeten slapen. Itho rekent af met onwel riekende luchtjes van smakelijke gerechten. Definitief! Iedere Itho wasemafzuigkap heeft een metalen vetfilter en roestvrij stalen onderplaat: onverslijtbaar, brandveilig en makkelijk schoon te maken. Kandafzuiging maakt 'm effektiever. En de speciale motor beperkt geruis tot het uiterste minimum. Alle Itho kappen hebben Kema-Keur. Itho is gemaakt voor fijnsnuivers. En wij gaan er van uit dat u dat bent. Zelfs al houdt u van spruitjes. Een fijne neus verdient't beste. Postbus 21 - Schiedam Manifestatie Tent Museumplein, georganiseerd door het literair café op toernee, behelst behalve schaakevenementen ondermeer muziekuitvoeringen, theatervoor stellingen voor kinderen, het Am sterdams electrisch circus, een in ternationale biertentoonstelling, een kunstmarkt, evenementen in het kader van het Holland Festival, het Festival of Fools (een alternatief voor het Holland Festival), natio nale flipperkampioenschappen, een zondagdichtsfestival en een li- teratuurweek. De meeste van deze evenementen zijn in een grote tent op het Mu seumplein, de "spiegeltent" met 1200 zit- en staanplaatsen. De grootmeestersvierkamp is echter in het Van Goghmuseum. De vier kamp op demonstratieborden in de tent worden gevolgd. Toto en lotto De toto noch de lotto van het afgelopen weekeinde kent een winnaar van de eerste prijs. De cij fers van de lotto en toto zijn: Lotto no. 19 Aantal deelnemers: 853.699, bruto inleg: fl. 3.379.922,--, prijzenbedrag: fl. 1.737.076,--. Eerste prys: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat '/se deel naar de le prijs van de volgende week. Het overige *1 se deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. Tweede prijs: 5 winnaars, die elk bruto fl. 59.850,--ontvangen, derde prijs: 151 winnaars, die elk bruto fl. 2.513,-- ontvangen, vierde prijs: 7.941 winnaars, die elk per kolom fl. 57,-- ontvangen, vijfde prijs: 9.889 winnaars, die elk per kolom fl. 46,— ontvangen. Jackpot voor de lotto van as. zon dag fl. 138.705,--. Toto no. 19 Aantal deelnemers: 210.309, bruto inleg: fl. 630.016,--, prijzenbedrag: fl. 299.257,--. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat '/se deel naar de le prijs van de volgende week. Het overige 2/se deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en de 3e prijs. Tweede prijs: winnnaars minnaars, die elk bruto fl. 2.607,-- ontvangen, derde prijs: 789 winnaars, die elk per kolom fl. 183,-- ontvangen. Jackpot voor de tot van a.s. zondag fl. 39.901,-. Badminton in de Merenwijk LEIDEN - In de Merenwijk in Lei den is een badmintonvereniging in oprichting. De club zal gaan spelen in de nieuwe sportzaal aan het Broekplein en zal in september starten. RECEPTIES OEGSTGEEST/LEIDEN - Ter ge legenheid van het behalen van het kampioenschap van de vierde klasse A bij de zondagamateurs geeft de Oegstgeestse voetbalver eniging UDO morgen een receptie. Die wordt gehouden van 15.00 tot 16.30 uur in het cafe restaurant De Roode Leeuw in de Dorpsstraat in Oegstgeest. Ook de korfbalclub Fides Pacta re- ceptieërt ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap. Dat ge beurt zondagavond van 19.30 tot 20.30 uur in het clubhuis op het ter rein aan de Zoeterwoudse Singel. Toernooi van veteranen op Haasbroek ZOETERWOUDE - Zondag zullen 12 voetbal veteranenteams op het Zoeterwoudse Sportpark Haas broek strijden om de "Zandgeest- beker". Deze trofee is vier jaar ge leden beschikbaar gesteld door de scheidende SJZ-bestuurders Th. Zandbergen en L. v.d. Geest. Hij werd achtereenvolgens gewonnen door Stompwijkse Boys, Meerburg en opnieuw Stompwijkse Boys. De twaalf deelnemende verenigingen zijn: MMO, RKAVV, Rijpwetenng, Voorburg, Warmunda, DOSR, VNL, Quick Steps, Stompwijkse Boys, Meerburg en het organise rende SJZ met twee teams. Het toernooi begint om 9.30 uur en om half vijf wordt de Finale tussen de 2 poulewinnaars verwacht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19