Yan krot tot honk ARB: eerste selectie ''Montreal" Weinig burgers op kano-avond Mercury, Moeder heeft haar ju! rijbewijs gehaald... Wat doet Pa? j de betrouwbare ip «as«-„"ss ONVERKLAARBARE BEWONING AAN MIDDELSTEGRACHT VRIJDAG 14 MEI 1976 De hervormde gemeente van Zoeterwoude besteedt zondag weer veel aandacht aan het liturgi sche karakter van deze dag, die in de kerk "Zondag Cantate" wordt genoemd. Het koor van de heer A. van Kapel zal, met begeleiding van orgel, fluiten en cello, de cantate "Jesu, meine Freunde" van Die trich Buxtehude zingen. De cantate wordt in drie delen door de dienst heengevlochten. Het laatste deel van de dienst, die om 10 uur begint, bestaat uit samenzang-van liederen die ter plaatse door kerkgangers worden genoemd. In Rhenen heeft een kerkeraad in samenwerking met een Open- Deur-commissie aan de bewoners van de geheel gerenoveerde buurt Vreewijk bij het betrekken van hun vernieuwde woning een exemplaar van "Groot Nieuws voor U", het nieuwe testament in de omgangs taal, uitgereikt. Hervormde Kerk: bedankt voor Zeist J. den Hoed Sliedrecht, voor Kamerik S. P. van Assenbergh Ny- kerk. Stok Een anecdote over kardinaal Al- frink: de bisschoppen zijn in Roermond by een. Het tocht in het vertrek, maar niemand kan by het bovenraam en er is nergens een stok te vinden. Opeens de stem van de kardinaal: "Er zal in dit huis toch wel ergens een stok achter de deur De anglikaanse bisschop van Oxford, dr. Kenneth Wollcombe, heeft berekend, dat hij maar een derde van zyn werktijd voor het bisdom beschikbaar is. Dat vindt hij veel te weinig. De meeste tijd gaat zitten in vergaderingen, van de synode, van de Wereldraad en van alle mogelijke kerkelijke commis sies. Twaalf volle weken van het jaar zit hy in de auto. Wollcombe ziet niet, hoe hy daarin verandering kan brengen. Volgens hem zijn zijn cyfers repre sentatief voor andere bisschoppen, kerkelijke leiders en andere men sen die een leidende positie in de samenleving hebben. Misschien moet je langzamerhand wel van een "lijdende" positie gaan spreken Studenten In vier jaar is het aantal protes tantse theologiestudenten aan de twaalf universiteiten en vier theo logische scholen in West-Duitsland met meer dan veertig procent ge stegen. De Evangelische Kerk be raadt zich er al over. hoe zy over enkelejaren de afgestudeerden kan inzetten. De financiële situatie laat namelijk nauwelijks toe, het aantal predikantplaatsen te verhogen. LEIDEN - Ik liep op de Mid delstegracht de heer J. Sjardin tegen het lijf. Hy heeft hier een technisch handelsbureau. Ik kende hem niet. Hy mij ook niet. Maar hij herkende me van de TV. Ik had wat gedaan voor de EO. Hy reageerde op die uit zending. We raakten in gesprek. Nu wil het geval dat het pand Middelstracht 47 al jaren leeg stond. Het is een paar eeuwen geleden als woonhuis gebouwd. Later werd het opslagplaats voor peulvruchten. Het hoorde bij een conservenfabriek. Sjar din kocht het fabrieksgebouw en dat pandje nr. 47 wasdaarby. Ik vroeg hem of ik het kon hu ren of kopen. Na wat nadenken zei hij: "Je mag het hebben. Geen huur en geen koop. Over vijf jaar kunnen we altijd nog over een huurtje praten". "Ik was er enorm blij mee. Maar het was er een puinhoop. Geen ruiten, geen kozijnen, geen vloer, gammele muren en vier laadbakken troep. Dertig vrijwilligers hebben er zeven maanden vrije tijd in gestoken om er een jeugdhonk van te maken. Letterlijk: van "onbe woonbaar verklaard" naar "onverklaarbaar bewoond". Een contract is er niet. Dit honk is gebaseerd op puur menselijk vertrouwen. Het is een onbaat zuchtig gebaar geweest. En mensen die 'm kennen zeggen: "Als Sjardin zoiets zegt, doet hij het". We gaan er zondagsschool in houden en klein jeugd- en jongerenwerk". Hoe durft hij Dit onwaarschijnlijke verhaal vertelde de Leidse evangelist Theo Dikkes my, wiens ge meenschapszaal Middelste gracht 3 eigenlijk te klein is om op zondagmorgen ook nog al het "grut" te bevatten en die morgen op nr. 47 in het eigen handig gerenoveerde huisje- met-de-halsgevel een sfeerryk onderdak voor zondagsschool- en clubjeugd, de jongelui en jong-volwassenen mag openen. Met de nadruk op "mag", want Dikkes, die in veel gewone din gen des levens duidelyk de ver- tikale lijn - tussen de Hemelse Vader en de afhankeliike mens een en ander opgeleverd. Ziet u daar die ruit met dat blauwe kruis erop? Nou, dat kruis be tekende dat hy stukgeslagen zou worden. Niet doen, jongens, heb ik gezegd, daar heb ik wel een plekkie voor. Zelf heb ik toen het glas uit z'n omlijsting gepeuterd. Een stuk van de achtermuur dreigde op een gegeven ogen blik in te storten. Steentje voor steentje hebben we 'm weer op gemetseld. Een jongen uit Rijnsburg, die me kwam vragen of ik wat voor Youth for Christ wilde doen, bood aan, toen hij hoorde waar we mee bezig wa ren, de vloer te storten. Van alle kanten zijn we gehol pen. En goed! Ze waren alle maal op hun terrein deskundig genoeg Aan alles is gedacht. Als er een keuring komt, glijdt het honk er glansrijk doorheen. Daar moetje wel op aanwerken. Met enthousiasme alleen kom Nooit meer De naam "Onverklaarbaar be woond", die het pandje krijgt, mag dan veelzeggend zyn, je vraagt je wel af of de kinderen die het huisje gaan bevolken daar iets van zullen snappen. Dikkes bedoelt er in ieder geval dit mee: de manier waarop hy het kreeg is toch wel wonderlijk en bij het herstel hebben ook mensen meegedaan die geen enkele binding met zijn Evan gelische Christengemeenschap hebben. "Ze moeten toch wel wat voor zichtiger zijn met te beweren dat er op geloofsgebied in een binnenstad nauwelijks meer iets kan gebeuren. Achteraf schaam ik me, dat ik de euvele moed heb gehad op zoveel mensen dit zware bereop te doen. Vaak dacht ik: het wordt te veel; dat doe ik van m'n le ven nóóit meer. Allemaal avond- en zaterdagwerk. Puin ruimen, hakken, timmeren, metselen, stucadoren, verven en nog wat van die zaken. En als je me nou vraagt wat ze van het resultaat vinden, dan wil ik er alleen dit van zeggen: er stond hier een paar dagen ge leden een studente rond te kij ken en die riep uit: wat zou ik hier ontzettend graag wonen". Op het podium Theo Dikkes huivert een beetje als hij het over jeugdwerk heeft. Want het Hooglandse Huvs, het Leger des Heils en de Baptisten hebben dat ook, en die zijn in hetzelfde stadsdeel actief. "Mijn eigen kinderen zyn op de zondagsschool van het Hoog landse Huvs geweest, en ze doen het daar voortreffelijk". Maar de zaal van Dikkes, die be rekend is op hooguit 150 men sen, is ontoereikend om de kin deren, die de laatste drie jaar steeds in aantal zijn gegroeid, op te vangen. "Ze zitten op het podium. Bij- vertrekken hebben we niet. Nou hebben we ons aan wat on rustige kinderen op het podium nooit geërgerd. Er kan bij ons in de dienst gerust gelachen wor den. Maar als de kinderen hun eigen ruimte hebben, kunnen we de anderen beter ontvangen. En de belangstelling voor een bijbelse prediking wordt groter. Waar ik kom, heb ik een volle bak'. Misschien is dat ook wel een beetje aan de opkomst van de EO toe te schrijven. Vroeger zag men ons als een soort sekte, nu ben je een deel van die ene heilige algemene christelijke kerk geworden". Echt een huiskamer Als je het huisje Middelste gracht 47 binnenkomt, zie je in ëen oogopslag alles. Twee stap pen in het kleine gangetje en je staat in de ene kamer. Daar kunnen vijftig kinderen bezig zijn. De zondagsschool, die er zondagmorgen om 10 uur voor het eerst samenkomt, gaat tot 12 jaar. Achterin ligt de keuken. Vandaag zou het koffiezetappa raat gebracht worden. Beneden is ook een toilet gemaakt. Op het binnenplaatsje wordt een tuintje aangelegd. Boven komt nog een hobbyruimte. Die is nog niet klaar. Je kijkt nog tegen de dakpannen aan en door een paar kiertjes heen naar de lucht. Het honk is alleen geschikt voor kleinere groepen, zoals jongens- en meisjesclubs, cur sussen en bijbelstudiekringen. "We weten nog niet zo precies wat er allemaal kan gebeu ren". Maar dat het in een be hoefte voorziet, daar is Theo Dikkes zeker van. "De mensen moeten niet zoveel meer heb ben van dat grote en massale. En ook niet van dat officiële Hier kunnen ze zichzelf zijn. Op kussens zitten als ze dat willen. Echt als in een huiska- Wie het wil zien, kan dat mor gen tussen 11 en 2 doen. Dan houdt het honk "open huis". Wat is een mens Dikkes zou de evangelist-met- het-hart-op-de-tong niet zijn als hij in het knoestige blote- handenwerk van het laatste halfjaar geen evangelisch vonkje zag. Teruglopend met mij van honk naar huis houdt hij - de grijze kuif rechtop in de wind en de ogen gesperd - plotseling mid den op de gracht stil, en als bij een straatprediking verkondigt hy met sonore stem: "Wat is de mens. Van zichzelf een onbe woonbaar verklaarde woning. Maar als Christus daarin z'n in trek neemt, wordt je levenshuis op onverklaarbare wijze weer bewoonbaar". Zo'n man moet z'n boodschap toch altijd kwijt. S. J. de Groot Theo Dikkes euvele moed - ziet lopen, ervaart dit als een rechtstreekse "zegen van de "Hoe is het mogelijk, dat ik op zo korte afstand deze ruimte kreeg toebedeeld, en hoe is het mogelijk dat zoveel mensen ideeën, werkkracht, tijd en ma terialen hebben ingebracht om er uiteindelijk dit van te maken. En ik kan je verzekeren dat er gezwoegd is. Niet om na te ver tellen! Hoe durft broeder Dik kes hieraan te beginnen, heb ben ze gezegd. Wat haalt hij nu weer in zijn hoofd? Blauw kruis Het was ook een krot. Waar de medewerking en de gulheid vandaan gekomen is, ik weet werkelijk niet waar ik moet be ginnen en waar ik moet ophou den. Zelf heb ik spullen van trottoirs weggehaald die voor de kraakwagen klaar stonden. De mensen gooien wat weg Ook de verbouwing van het oude Sint Elisabeth heeft ons AMSTERDAM - Achter de voor leken nietszeggende af korting A.R.B. (nationale roeiwedstrijden op de Bosbaan, georganiseerd door de Amsterdamse Roeibond) gaat dit jaar meer schuil dan andere jaren. In verband met de na derende Olympische Spelen zullen de technische commis sie van de Roeibond, zowel bij de dames als bij de heren, na afloop v.d. wedstrijden het rode potlood gaan hanteren en bepalen welke ploeg of roeier zich kan gaan opmaken voor een geheel verzorgde "vakantie" in Montreal. Dan nog wel met één restrictie: dat de prestaties in de komende interna tionale wedstrijden zich in positieve zin moeten blijven voortzetten. Als het tweetal Van der Horst en Boeschoten van Nereus zich zater dag gereed maakt voor de start in de twee zonder stuurman, zullen hun gedachten nog wel even terug gaan naar de WK. vorig jaar in Not tingham, waar zij volkomen on verwacht in het zo sterk bezette veld, de bronzen medaille verover den. Hadden zij toen niets te verliezen, nu hebben Van der Horst en Boe- schoten alles te winnen. Dit wee keinde zal een beslissing worden genomen welk Nederlands tweetal zich in het hogeschool nummer de twee zonder stuurman, verder mag bekwamen. En wat dat betreft zijn er nogal wat kapers op de kust. Nadat de Nerieden op de in trial (half april) hun goede vorm bewe zen hadden volgden twee interna tionale wedstrijden, waarin de ploeg, niet volgens de verwachtin gen, naar voren kwam. In Mann heim, waar "slechts" de Oostduit sers ontbraken haalden de Neder landse favorieten in tegenstelling tot de gebroeders Vervoort, niet de finale en een week later in Gent, ging de overwinning aan hun neus voorbij. In die Nederlandse finale wonnen toen de "outsiders" Luy- nenburg en van Rooyen. Duidelijk is dat het bronzen duo in moeilijkheden verkeert, maar wat er precies aan mankeert is onduide lijk. Coach van Maanen heeft in middels slapeloze nachten, sleutelt overdag aan de afstelling en piekert waarom de zo talentvolle ploeg, juist na zo'n goed voorseizoen, nu op het beslissende moment "stil" komt te liggen. Een begrijpelijke bezorgdheid, zeker wanneer men de inschrijving voor zaterdag ziet. Na drie voorwedstrijden met alle kanshebbers, zoals de ploegen van Nautilus, Aegir, Laga, Nereus en Dudok en twee halve finales plaat sen zich tenslotte de zes sterksten voor de finale, die zaterdagmiddag de ontknoping zal brengen. Zondag zullen dezelfde topploegen hun geluk nog eens in een ander boottype beproeven, waarbij de ge stuurde twee, alsmede de vier zon der stuurman alle aandacht verdie- Dames Bij de dames en lichte heren (tot 72 kg) liggen de zaken wat betreft de selectie niet anders. De door de T.A.C. gevormde damesploegen komen tegen elkaar uit in de achten en ondervinden meerdere tegen stand in de vier met stuurvrouw. Opvallend is (wederom) de afwe zigheid van skiffeuse Ingrid Dus- seldorp, zodat de confrontatie met Trudy Jongenelen (D.D.S.) uit blijft. De lichte heren, die nog niet op de Olympische Spelen worden toege laten kennen wel hun eigen we reldkampioenschappen (Villach). Hun deelname (en dan in ieder ge val in de skif) is dit weekeinde ver- De Leidse verenigingen trekken massaal naar de Bosbaan. Bijzon dere aandacht gaat uit naar de dub bel twee met Punt/Robbers, die hun vorm zullen moeten bewijzen; naar Steigenga in de skif en de ach ten van Njord/Laga en Njord, die zware tegenstand zullen ondervin den in het hoofdnummer van de A.R.B.: de senior B acht. De juniorenploegen van die Leythe zullen trachten de imposante in schrijving van die vereniging in evenzovele blikken om te zetten: tenslotte zijn zij de hoop voor de Olympische Spelen in 1980 en 1984. Pim van Doorn OUDE WETERING - Wetenngse Girls, dat twee jaar achtereen voor rang heeft moeten verlenen aan KFC'71, wil nu eindelijk wel eens doordringen tot het Nederlands voetbalkampioenschap voor da mesteams. De kampioene van de afdeling Leiden, die zowel in 1974 als in 1975 genoegen moest nemen met de tweede plaats tijdens het districtskampioenschap, krijgt morgen op de velden van SJZ in Zoeterwoude voor de derde maal de kans om zich toegang te ver schaffen tot de nationale titelstrijd. Die eindronde zal op zaterdag 29 mei worden afgewerkt op het com plex van BW '31 in Blaricum. Van de vier tegenstanders zijn Groeneweg (vertegenwoordigster van de afdeling Gouda), Groote Lindt (afdeling Dordrecht) en het Delftse KFC'71 (opnieuw kam pioene in de afdeling Den Haag) oude bekenden. Van KFC'71, ver moedelijk ook nu de voornaamste concurrente, werd tweemaal achte reen tydens het districtskampioen schap verloren; vorig jaar met 2-0. Van Groeneweg werd daarentegen in 1975 met 1-0 gewonnen. De Goudse titelhoudster werd een jaar eerder zelfs met 4-0 van het veld gespeeld. In datzelfde jaar werd ook Groote Lindt met 2-1 aan de kant gezet. Alleen de repesentante van Rotterdam, Bloemhof, is voor trainer/coach Hans de Koning een groot vraagsteken: "We weten al leen dat Rotterdam sterke dames teams heeft". Vorig jaar ontbrak "Rotterdam" tijdens het districts kampioenschap. omdat de compe titie in die afdeling met tijdig was Korte pauzes hunnen Wet. Girls opbreken afgewerkt. Over de kansen dit jaar zegt Hans de Koning: "De vorm en de conditie zyn goed. We hebben alleen niet gunstig geloot. We spe len vier wedstrijden achter elkaar. Omdat er maar korte pauzes tussen de wedstrijden zijn zou dat ons wel eens kunnen opbreken". In vergelijking met het team, dat enkele weken gelden door een 4-1 zege op KRV de "Leidse" titel opeiste, is in ieder geval één muta tie aangebracht. In het doel van de Girls staat Ineke v. Veen, die aan het eind van het vorig seizoen voor de eer bedankte, maar zich nu weer beschikbaar heeft gesteld, omdat haar opvolgster in verwachting is. Tegen KRV. moest De Koning een beroep doen op reserve-keepster Helma Bouwmeester. Het toernooi op het SJZ-terrein begint om 12 uur. Weteringse Girls speelt achte reenvolgens tegen Bloemhof (12.45 uur), Groote Lindt (13.30 uur), KFC'71 (14.15 uur) en Groeneweg (15 uur). De prijsuitreiking wordt tussen vier uur en half vijf ver wacht. ADVERTENTIE (Papakt PARADE, de zachtere vieux) Voorzitter Breedeveld van L ugdunum klom gisteren zeifin de kraan om de eerste paal voorde nieuw te bouwen overdekte tribune de grond in te stampen". Lugdunum zal de werkzaamheden aan de tribune, die rond november geopend zal wordenvoor een groot deel zelf verrichtenOp de onofficiële bijeenkomst die volgde na het slaan van de eerste paal zei Breedeveld: "Het is altijd mijn grootste wens geweest om met Lugdunum een overdekte tribune te bouwen. Als dit karwei er op zit kan ik met een gerust hart mijn plaats aan een ander afstaan". LEIDEN - Het kanovaren is een sport die zich in een steeds groter wordende belangstelling kan ver heugen. Jammer genoeg zijn de mogelijkheden om in de regio Lei den de handen vol blaren te pedde len zeer beperkt. Slechts aan een elitair groepje studenten is het voorbehouden de kanosport in clubverband te beoefenen. Dat kan dan bij de Algemene Leidse Stu denten Kano Vereniging "Levitas", die zijn domicilie heeft op de bo venste verdieping van sociëteit Mi nerva aan de Breestraat, een lokali teit die de gewone burger Leide- naar niet snel zal binnentreden. De sondanks loopt het bestuur van Levitas met plannen rond om bin nen niet al te lange tijd te komen tot de oprichting van een burgerkano vereniging in Leiden om te voor zien in de steeds groter wordende behoefte. Dat gebeurt in samen werking met de Nederlandse Kano Bond, die er alles aan gelegen is de witte plek, die Leiden nog steeds is op de kaart van Nederland, in te lij ven by het door de Bond beheerste terrein. Levitas zette gisteravond de eerste stap om het door de NKB gestelde doel te bereiken. De kano vereniging organiseerde een propaganda-avond, die op zichzelf gezien volkomen slaagde. De aan wezigen kregen fascinerende beel den te zien van kanowedstrijden in Monschau en een tocht door de kloof van Verdon in Frankrijk, waarvan in de toekomst misschien een stuwmeer wordt gemaakt. Veel "burgerkanoërs" had de bijeen komst echter niet naar het topje van Minerva gelokt. Daarvoor was de drempelvrees blijkbaar nog te groot, al stelde het bestuur dat die wel weggenomen zou zijn door geen toegang te heffen. Er zij n meer problemen waarmee Levitas te kampen heeft die de oprichting van een burgerkanovereniging in weg kunnen staan. Praeses Kraaijenga: "De club wordt vaneen fikse subsidie voorzien door de uniyersiteit. Enerzijds is dat erg prettig, omdat ondanks de hoge aanschafkosten van de boten de contributie tot een relatief klein bedrag beperkt kan blijven. Aan de andere kant is aan die subsidie de consequentie verbonden dat al leen studenten lid van Levitas gen worden. Wanneer Levitas opgaan in een burgerverenij wordt de bijdrage van de univi teit ingetrokken en vliegt de tributie omhoog. Een andere rr lijkheid is het ontbreken van eigen accommodatie. Wij mogen gebruik maken van de loods v roeivereniging Asopos aan Dwarswetering. De situatie is uit eraard niet ideaal. We zijn naarstig op zoek naar een eigen plekje". "Een plekje dat", laat assessor Wikkel doorschemeren, "wellicht gevonden kan worden op het ter rein van de Watervrienden aan de Zijl. Daar zal dan later ook de bur gerkanovereniging gehuisvest worden". Problemen die waar schijnlijk uit de wereld geholpen kunnen worden. Maar of de "bur gers" de drempel van Minerva ooit zullen kunnen overschrijden blyft de vraag. RON POLANE ADVERTENTIE De Mercury buiten boordmotor heeft veel temperament en is uiterst betrouwbaar.Topsporters weten er alles van. Ook U kunt snel beslissen bij Uw erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij Van 4 tot 175 pk. 0*scw»w?'.r TeleioonOl^^^^^ Ho9Te!S°°"07V'>2225l

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17