'Slechte situatie enige positieve van profvoetbal' Hennie Kuiper regelt Vuelta VanHanegem: zeveneneenhalve ton Tractatie RCL: Y olendam-paling Den Bosch krijgt toch een subsidie Vrij spel FBO-voorzitter Guus Couwenberg: VRIJDAG 14 MEI 1976 DEN BOSCH Gisteravond heeft de gemeenteraad van Den Bosch na ruim vier en een half uur beraad slagen alsnog besloten de voetbalclub FC Den Bosch te subsidiëren. Aan vankelijk had het gemeentebestuur de subsidie aan deze voetbalclub wil len stopzetten. Een gisteravond ingediend voorstel van het CDA, de progressieve fractie en de WD werd aangenomen met 23 stemmen voor en 12 tegen. Onder de tegenstemmers waren onder meer de twee progressieve wethouders en de VVD-wethouder voor sportzaken, mr. H. Lauxstermann. Het voorstel houdt in dat de ge meente Den Bosch zich garant stelt voor de rente en aflossing van een lening van f 400.000. Daarmee moeten de schulden van de voetbalclub ter grootte van f 300.000 worden afge lost, terwijl de resterende f 100.000 nodig is om het zogenaamde spelers fonds aan te zuiveren. Het jaarlijks exploitatie-tekort van f 200.000 zal de vereniging zelf moeten opbrengen. Een vorige week gestarte actie on der de Bossche middenstand en het bedrijfsleven heeft voor het komende seizoen al anderhalve ton opgeleverd. Wethouder Lauxstermann vertelde tijdens de vergadering na intensieve contacten met het ministerie van CRM begrepen te hebben dat minis ter Van Doorn van plan is met be trekking tot het betaald voetbal een commissie van deskundigen in te stel len. Deze commissie zal onder ande re een antwoord moeten geven op de vraag of de regionale functie van het betaald voetbal in stand gehouden moet worden. Ook zou de commissie, aldus wet houder Lauxstermann, een advies moeten uitbrengen met betrekking tot het aantal clubs in het betaald voet bal en de spreiding daarvan over Ne derland. Volgens de informatie van de Bossche wethouder zouden de con clusies van deze commissie in sep tember aanstaande bekend moeten zijn. Wethouder Lauxstermann vertelde voorts dat uit contacten met de KNVB zou zijn gebleken dat deze or ganisatie overweegt om in Den Bosch een dependance van het oefencen trum in Zeist te vestigen. HENDRIK IDO AMBACHT Feyenoord heeft Wim van Hane- gem over de post een nieuw, een jarig contract toegezonden. In Door Rob Vente bepaald met gejuich ontvangen. Wim van Hanegem: „Het con tract is een stuk minder dan het Hendrik Ido Ambacht werd het „aangetekend stuk" echter niet vorige. Ik zal het dan ook waar schijnlijk niet kunnen accepteren. Maar aan de andere kant is het weer zó hoog dat ze nu zevenen eenhalve ton kunnen vragen aan een andere ,club". Teleurstelling bij Van Hanegem. Over de cijfers in het contract, over het feit dat men het hem nu eigenlijk onmogelijk maakt uit de Kuip te vertrekken. Geen en kele club zal immers halve ton op tafel leggen voor een speler van 32 jaar. Maar te vens is Van Hanegem, bij wie overigens nog geen enkele andere vereniging heeft aangeklopt, te leurgesteld over de manier waar óp Feyenoord hem het nieuws verstrekte. De man die zondag zijn 302e wedstrijd voor Feyen oord gaat spelen: „Ik zit nu acht jaar bij die club. En als ze je dan zoals nu minder wensen te gaan betalen, laten ze je dat via ROTTERDAM Bewust is Guus Couwenberg als voorzitter van de FBO nog niet naar buiten getreden. Voor dit vraaggesprek plaatsvond, stelde Couwenberg onomwonden, dat hij alvorens de eerste door hem geleide FBO-vergadering een feit was weinig had te zeggen. Afgelopen zaterdag was Couwenberg voor het eerst officieel in functie, reden waarom hij thans zijn mond opendoet. Onder Couwenbergs leiding werd positief gereageerd op de KNVB-plannen voor betaald zaalvoetbal en werden mr. Erik Vilee (FC Utrecht) en Eugene Lemmens (NAC) belast mét dat zaalvoetbal. Voorts spraken de voetbal werkge vers zich uit om met de VVCS en de WON aan een stichting arbeidsbemiddeling te wer ken, geen liefdesverklaring dus aan het bureau Inter Football. is alert weet wat er nu aan de de postbode weten. Niemand heeft met mij persoonlijk over het con tract gesproken. Oh ja, ik mag er binnenkort wel over gaan pra ten met de leiding. Hoe ik dat wee>t? Nee, ook dót heeft niemand my persoonlijk verteld. Maar op het publikatiebord in het stadion hing een briefje dat spelers die een nieuw contract thuis hadden gekregen er volgende week over konden komen spreken". Wat het Fe yenoord-elftal be treft dat zondag in de Kuip tegen Roda JC aantreedt, Guus Brox kon vanochtend de opstelling van het team nog niet prijsgeven. De directeur: „Voorlopig kan ik al leen zeggen dat de selectiegroep dezelfde is als die van vorige week. Maar of het elftal er pre cies eender zal uitzien, is nog niet bekend. We gaan niet van het principe uit dat je een ploeg die met 8—1 heeft gewonnen sowieso niet mag wijzigen. Je moet ook bij de samenstelling van het elftal uitgaan van de tegenstander. En Roda JC is nu eenmaal een heel andere tegenstander dan FC Den Haag". Lijken alle spelers van de hui dige selectiegroep van Feyenoord fit, Mladen Ramljak, die al zo lang in de lappenmand zit, is deze week naar Joegoslavië ver trokken om er zich aan de ge blesseerde lies te laten opereren. Guus Brox: „Hij gaat onder het mes bij de bondsarts van het Joegoslavische elftal. Die man is een expert in dit soort operaties". Over een dag of tien keert Mla den Ramljak in Rotterdam terug. Guus Brox: „Maar voor de rest van het seizoen is hy natuurlijk wel uitgeschakeld". allereerst gaan beseffen dat ze niet langer tegen zichzelf moeten spelen. Van een elkaar opjagen mag geen sprake meer zyn, hoe denk je dat het in de bouwwereld toegaat? Er zal binnen bepaalde normen moeten worden gewerkt, zo niet: dan moet die club buiten een eventuele subsi die regeling worden gehouden. Noem het gerust sanctie". Afspraken ATELETIEK Tijdens interna tionale atletiekwedstrijden in Praag heeft de Tsjechische Vera Bradacova het hoogspringen gewonnen met 1.90 meter. In Frankfurt verbeterde Eva Wilms het Westduits record kogel stoten dames tot 19.45 meter. ATLETIEK Raymond Heeren veen, de Antilliaanse atleet die eind vorig jaar terugkeerde naar Curagao, is terug in Nederland. Heerenveen, die met 46,33 sec. Nederlands record houder op de 400 meter is, zal zich in Nederland voorbereiden voor de Olympische Spelen, waarop hij uit komt voor de Nederlandse Antillen. VOETBAL Gisteren is in Den Haag het 26ste internationale jeugd voetbaltoernooi van FC Den Haag begonnen. Den Haag verloor met 1—2 van Vejle BK (Den) en Shef field (Eng) versloeg Feyenoord met 2—0. Iets anders is, dat het onderwerp shirtreclame tot het najaar werd uit gesteld. Op dat moment had premier Den Uyl zich nog niet in het VARA- programma „De Rooie Haan" tégen subsidie voor het betaalde voetbal uitgesproken. Couwenberg lijkt er ty dens dit gesprek niet van onderste boven. Hy: „In het bewuste rapport is sprake van 25 miljoen. Voor veel minder houden we het betaalde voet bal ook wel in stand. Je moet Je ook eens afvragen: hoe politieke figuren Door Ger Stolk tegen zo'n aanvraag aankijken. Nor maliter is het zo dat de clubs hun spelers en trainer zoveel betalen als ze zelf willen. Daar is mijns inziens niets op tegen. Anders wordt het ech ter wanneer mede als gevolg van veel te hoge salarissen wordt aangeklopt voor ondersteuning. Dan krijgen die zelfde politieke figuren het voor het zeggen en is het mijns inziens niet vreemd dat Juist daarop wordt ge- zaak dat cultuur wel wordt gesubsi dieerd en dat bijvoorbeeld het ko_ ninklijk paleis Het Loo op staatskos ten een opknapbeurt krijgt «kosten zestig miljoen) omdat er enkele tienduizenden dagjesmensen per Jaar naar komen kijken? Couwenberg: „De kleine mag best zyn voetbal hou den. Ik kan me nog voorstellen dat sommigen zeggen: Laat de voetbal liefhebber zich dan tot het amateur- votbal wenden. Dat is echter onjuist, want Je komt niet om het niveau heen. Aan de andere kant heb ik be grip voor een man als Den UyL Die moet de touwtjes aan elkaar knopen. Wanneer Je wekelijks wordt opge schrikt door vervelende situaties, zo als exploitatietekorten, rumoer rond spelens en ontslaggevallen met trai ners, zoals strafzaken, kortom een stroom van negatieve publiciteit, dan kan ik me voorstellen dat ze zeggen: regel eerst Je zaken en kom dan eens terug. Ik ben pers<x>nLljk ook geen man die de pers wat dat betreft aan valt. Ik kan een zaak overtrekken, maar registreer voor tachtig, negen tig procent wat er gebeurt. Het is dus zaak om standaardnormen aan te leggen en als verstandige mensen in goed overleg de uitwassen in het be taalde voetbal te lyf te gaan". Welke rol is er in dat spel voor de FBO weggelegd? Hy: „Een belangrijke taak. We moeten werken aan een standaard begroting. Bedenken dat er te lang niet op rationele maar op emotionele gronden is te werk gegaan. Wat de FBO betreft, we komen mijns inziens niet om een goed functionerend pro fessioneel apparaat heen. Dat heeft mijn aandacht. De FBO moet een functie hebben in het geheel. Zoniet, heb ik ooit gezegd: dan moet die weg". Hij is enthousiast over het huidige FBO-bestuur: Hijzelf als oud-voor zitter van Feyenoord, Lemmens (NAC), Nijland (Veendam) Vilee (FC Utrecht). Zegt normaal dat de FBO zich krachtig wil manifesteren, geadviseerd door oud-bestuursleden als Van Zandvliet, Choufour, Mas_ man. Tuinman en Van Gelder. Merkt op dat de financieel weinig rooskleu rige situatie van het betaalde voet bal om een normale toestand schreeuwt. Hy: „Ei* moeten goede afspraken komen over beloningen van spelers en trainers. By een normale toestand stel ik me voor dat de overheid niet aan het verlenen van een geringe subsidie ontkomt. De clubs moeten De FBO is er voor de clubs. Niet temin stelde de FBO zich zaterdag achter de degradatieregeling die, in dien Limburgia als eventueel ama teurkampioen van Nederland tot de betaalde rijen zal worden toegelaten, clubs als SVV of FC Vlaardingen zou kunnen treffen. Couwenberg: „Er zijn nu eenmaal bepaalde afspraken ge maakt, die kan je niet ineens naast Je neerleggen. Iets anders is dat je je moet blijven bezinnen of de toe stand al dan niet gezond is. Waarby ik vooropstel dat ik het bijvoorbeeld voor Rotterdam een verarming zou vinden wanneer het aantal betaalde clubs van drie naar twee zou moeten worden teruggebracht, indien dat een eis zou zijn om voor subsidie in aanmerking te komen". Tot slot: Is de situatie van het be taalde voetbal in Nederland catastro faal? Couwenberg: „Financieel gezien somber". Lachend: „Het positieve is in wezen de slechte situatie. Een ieder is alert, weet wat er nu aan de hand is en wat er aan mankeert. Het is zo dat je Je dat soort dingen niet realiseert op het moment dat de suc cessen je toelachen. Die periode is achter de rug. Wanneer iedereen zich inzet hoeft het toch allemaal niet naar het einde te voeren". Wereldkampioen neemt leiding in klassement LEIDERDORP De meest origi nele geste op de enorm druk bezochte kampioensreceptie van RCL kwam van en uit Volendam. Niet alleen had de voorzitter van RCL's grootste te genstrever van het afgelopen seizoen bijzonder lovende en sportieve woor den over voor de Leiderdorpse Ra cing; hy voegde de daad by het woord door als blyk van waardering bestuur en spelers van de kampioene - ploeg te trakteren op een pondje moddervette Volendamse paling. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat RCL-voorzitter Van Egmond in zijn dankwoord de hoop uitsprak, dat Vo lendam zijn team liefst volgend sei zoen aJ naar de eerste klasse zou vol gen. Zulke vrijgevige concurrenten ontmoet je tenslotte niet elke com petitie. Vooys tekent bij DEN HAAG Ger Vooys en Harry Schellekens, de doellieden van resp. AZ'67 en NEC hebben by hun clubs bijgetekend. Vooys (29) signeerde een contract voor drie Jaar, Schellekens (23) voor vyf jaar. Negen andere NEC-spelers kregen gisteren ook een nieuw contract aangeboden. Alleen Johan Zuidema wil weg uit Nijme gen. FC Groningen contracteerde gis teren een amateurdoelman (Koot- stra van KSC), Eddy Bakker en Jac van Loon van Go Ahead Eagles. Willy Lippens gaat van Rot Weiss Essen naar Borussia Dortmund. Es sen zal niet meer dan 50.000 mark kunnen ontvangen voor de speler, die dat transferbedrag in het con tract had laten opnemen. Zelf zal Lippens voor het tweejarig contract bij Borussia 350.000 gulden ontvan- Een onderdrukt gegrinnik was zyn deel toen de heer Dusée betoogde dat rood zijn kleur eigenlijk niet was, maar hij toch maar gekozen had voor die tinit. Het betrof de bal die Dusée namens de KNVB afdeling Leiden overhandigde. „Rood is gelukkig ook nog de kleur van de liefde", redde" hy zich. „Behandel dit voorwerp vol gend jaar liefdevol en je zal zien, dat RCL een even sterk seizoen maakt als het afgelopen jaar het geval is geweest". De voorzitter van de Leiderdorpse schaakclub spon breed uit over de overeenkomst tussen voetbal en schaken, dit in verband met het ca deau, dat hij en zijn clubgenoten RCL toebedacht hadden. Pionnen, lopers en torens had RCL niet nodig, want hoekvlaggen, doelpalen en snelle buitenspelers had men te over. Een luxe sigarettendoos voor de be stuurskamer nog niet en dus werd die het. Omdat voetbal zonder scheidsrech ter nu eenmaal net zo iets is als een grensrechter zonder vlag, had COVS- voorzitter Piet van der Geer twee van deze attributen, in beschaafd roze en geel, met zich meegebracht. Waarschuwend hief hy de vinger: „Ik zie Jullie grensrechter helemaal niet. Die man is toch zeker niet de dijk gezet nu Jullie volgend sei zoen neutrale grensrechters krijgen?" Voorzitter Van Egmond kon het grapje wel waarderen, maar zette de zaak voor alle zekerheid toch maar even recht. „Hij zal nog komen". Behalve de vaste grensrechters kwamen er meer. Nog meer toespra ken, nog meer felicitaties, nog meer bloemen. RCL vierde feest. Dat zal trouwens dit jubileumjaar nog wel een paar keer voorkomen. AD VAN KAAM. van der Geer rechtsoverhandigt RCL-voorzitter Van Egmond twee grensrechtersvlaggen. REINOSA Dietrich Thurau heeft zijn derde overwinning in de Ronde van Spanje behaald. Na de proloog en de ritzege in de negende etappe, greep de Tl-Ra- leighrenner ook in de zestiende tappe de overwinningsbloemen. De Westduitser triomfeerde in de eindsprint over de Spanjaard Na- zabal en de Belg Loos. Wereld kampioen Kuiper kwam achter de Spanjaard Carrill als vijfde over de eindstreep in dezelfde tijd als de winnaar en nam daarmee de leiding in het algemeen klasse ment over van de Portugees Agostinho, die gehinderde werd door een verkoudheid. De etappe was lang zo zwaar niet als de dag ervoor, toen er veel hel lingen beklommen moesten worden. Dat was duidelijk in het voordeel van Thurau en Kuiper, die samen met de Spanjaard Ocana de gehele etappe van 156 kilometer tussen Can- gas en Onis en Reinosa controleerde. Ondanks de verklaringen van Hennie Kuiper, dat de etappe minder stij gingen vertoonde dan de voorgaande rit, telde deze 156 kilometer toch nog vyf bergen, waaronder twee van de eerste categorie. Er hadden in deze etappe verschillende ontsnappingen plaats waarin Luis Ocana ditmaal de grote animator was. Hij slaagde er echter niet in 'n beslissende coupe te plaatsen. De Belg Ludo Loos steunde hem voortreffelijk en kreeg met zijn derde positie naderhand loon naar werken. De laatste sprong die Ocana waagde was op 69 kilometer voor het einde, maar tydens de afdaling van de Collada, een berg van de eerste categorie, werden de twee vluchters opnieuw achterhaald. Bij 't beklim men van de Carmona, een berg van de tweede categorie, zette Ocana zich opnieuw aan het hoofd van een groepje van zes, bij wie zich ook Hennie Kuiper bevond. Met nog 30 kilometer te ryden was de situatie als volgt: Ocana en Loos op kop met op 39 seconden Lopez Carrill, Kuiper, Hennie Kuiper de afdaling van Palombera, eerste categorie, waarna Kuiper en Thurau de zaak gingen regelen. In de spurt liet Kuiper zyn ploeggenoot Thurau, die veel werk had verzet, de eer van zijn derde ritzege. UITSLAG 1. Dieter Thurau <Wdl) 4.38.20, 2. Jo se Nazabal (Spa), 3. Ludo Loos (Bel), 4. Vincene Lopez Carrill (Spa), 5. Hennie Kuiper (Ned)', 6. Louis Ocana (Sp), 7. Jose PesaiTOdona (Sp), 8. Pe dro Torres «Sp) allen dezelfd tijd als Thureau, 23. Fedor den Hertog 4.53.37, 32. Henk Prinsen 4.57.25, 41. Aad van den Hoek 5.21.19, 45. Jan van Katwijk z.t., 48. Pronk z.t. 51. Karstens z.t. 55. Priem z.t. (allen Ned.). ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Hennie Kuiper (Ned) 78.17.53, 2. Louis Ocana (Spa) 78.18.18, 3. Jose Pesarrodona (Spa) 78.18.41, 4. Jose Nazabal (Spa) 78.18.47, 5. Ludo Loos (Belg) 78.19.18, 6. Vicente Lopez Carrill (Spa) 78.19.24, 7. Dieter Thu rau <Wdl> 78.20.44, 8. Pedro Torres (Spa) 78.21.18, 9. Jose Fuchs (Zwi) 78.21.36, 10. Joaquin Agostinho (Port) 78.21.40, 27. Pronk 79.08.25, 34. Priem 79.19.24, 35. Den Hertog 79.26.25, 36. Van den Hoek 79.23.01, 38. Prinsen 79.37.35, 42. Karstens 79.47.47, 46. Van Katwijk 80.00,03 (allen Ned.).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15