Lubbers steunt plan voor fonds buffervoorraden J NAAST HET NIEUWS Nieuw zeerecht kan deze zomer rond zijn Moord in Parijs rakelt mysterie Che Guevara op Loop niet voorbij aan iemand die onpartijdig is. Levens lang plus eeuwen voor leden van IRA III Kandidaten voor Portugees presidentschap WEER EEN TESTAMENT VAN HUGHES WOENSDAG 12 MEI 1976 BUITENLAND PAGINA 9 DAT ZIT WEL SNOR De mannelijke inwoners van Westervoort bij Arnhem zijn uit genodigd de komende maanden hun snor te laten staan. Onder het motto "het zit wel snor in Westervoort" maakt het dorp zich op om het 1250-jarig bestaan van het plaatsje te vieren. Als de snorren tot behoorlijke wasdom zijn gekomen, zal een jury - geheel bestaande uit dames - uitmaken wie de mooiste snor heeft. De burgemeester van Westervoort heeft al aangekondigd zijn snor niet meer af te scheren. TELEFOON AAN DE LOPENDE BAND De lopende-bandwerkers in Frankrijk krijgen misschien tele foonpauzes om even met hun vrouwen te babbelen. Staatssecretaris Lionel Stoleru vindt het niet eerlijk dat werk nemers met witte boorden gemakkelijk naar de telefoon kunnen grijpen en werknemers die het van hun handen moeten hebben, niet. Daarom wil Stoleru in grote fabrieken telefoontoestellen in de buurt van de lopende band installeren. Hoe de band lopende te houden wanneer de arbeiders aan het opbellen zijn? "Door onderling te regelen telefoonpauzes", meent staatssecre taris Stoleru. WATERVERSPILLING Door droogte geteisterde boeren, dorstige Belgen en vogellief hebbers zijn woedend over het feit dat afgelopen zondag een half miljoen kubieke meter water is verspild voor een kano wed strijd op de Maas in oost-België. Volgens vogelliefhebbers zijn duizenden nesten van watervo gels vernield nadat er water door een dam was gelaten.om het waterpeil van de rivier voor de kanowedstrijd te verhogen. De inwoners van plaatsen in de buurt klagen dat zij hun water verbruik moeten beperken terwijl duizenden kubieke meters water voor een kanowedstrijd werden verspild. België heeft zoals andere Westeuropese landen te lijden van het ongewoon droge weer. Het land heeft al een.aantal bosbranden gehad en zal met een ernstig watertekort te kampen krijgen wanneer de droogte aan houdt. WAAR LAAT IK M'N MILJOEN? De Londense krant Daily Mirror heeft maandag aan zijn lezers gevraagd voorstellen te doen ten aanzien van de vraag hoe men zich kan ontdoen van een miljoen pond sterling dat men meent teveel te hebben. Het blad schiet op deze manier de zakenman-in-ruste David James te hulp, wiens dagen op het kanaaleiland Guernsey door het kwellende probleem worden vergald. James is zich namelijk in zijn riante villa gaan afvragen of hij niet teveel heeft geprofiteerd van het aangename belastingkli maat op het eiland. Hij meent zijn gewetensrust te kunnen te rugvinden door een miljoen pond sterling van zijn kapitaal weg te schenken aan instellingen die verdienen gesteund te worden. ADVERTENTIE Onpartijdigheid is erg belangrijk bij verzekeringsadviezen. Dat geeft u de grootste kans dat u de juiste verzekering sluit. Zoek dus een onafhankelijke professionele verzekeringsadviseur op. Hij is te herkennen aan deze rd.iue sticker op z'n deur of raam. (publikatie van Delta-Lloyd, die vindt dat u geen verzekeringen moet sluiten zonder onpartijdig advies voorat) DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet al te pessimistisch over het ver loop van de zeerechtconferentie welke vorige week voor de vierde keer is geëindigd zonder tot een de finitief resultaat te komen. Na acht weken vergaderen is men in New York niet aan de doorbraak gekomen, die sommigen verwacht hadden, maar daartegenover staat dat er nog dit jaar en wel van 7 au gustus tot 17 september een vijfde ronde plaatsvindt, zodat men mis schien dit jaar toch nog wel tot een einde zal komen. De Nederlandse delegatieleider bij de zeerechtconferentie, prof. mr. W. Riphagen ziet voor iets meer dan vijftig procent kans dat men tot een goed einde komt. Hij noemde het gisteren in Den Haag een belang rijk feit, dat er de bereidheid is op zeer korte termijn door te gaan. Aan het eind van de zojuist afgeslo ten ronde in New York zijn er door de voorzitter van de conferentie en de voorzitters van de diverse com missies nieuwe herziene teksten uitgedeeld, waarover de 149 deel nemende landen echter nog geen definitief oordeel hebben kunnen Struikelblokken vormen nog de kwesties van de territoriale wate ren, de militaire activiteiten ter zee en de positie van de geografisch benadeelde landen. Over bepalin gen voor wat betreft de zeevervui ling groeit men naar de opvatting van professor Riphagen naar een overeenstemming toe, maar op de herziene tekst over regels voor het wetenschappelijk onderzoek in de zee is men weer verder uit elkaar gedreven. Ook is er nog geen eensluidend standpunt over hoe de geschillen beslecht zullen moeten worden, wanneer men uiteindelijk gereed is met een nieuw internationaal zee recht. De herziene versie over de ontgin ning van de schatten op en in de zeebodem wijst op een tegemoet- MANCHESTER (Reuter) - Na het "schuldig" van de jury heeft een rechter in Manchester gisteren vijf leden van het Iers- republikeinse leger IRA tot meervoudig levenslange vrij heidsstraffen veroordeeld. De vijf IRA-leden, die worden be schouwd als de organisatoren achter een serie bomaanslagen in Britse steden, waren vórigjaar in Liverpool gearresteerd. Na hun aanhouding rolde de politie een "bommenfabriek" op. In beslag genomen werd toen ondermeer 225 kilo springstof en een om vangrijk arsenaal van pistolen, geweren en machinepistolen. Het commando stond onder leiding van de 29-jarige Brendan Dowd, naar men gelooft een van de hoogste IRA-mensen die buiten Noord-Ierland opereren. Dowd kreeg van de rechter drie maal levenslang plus 129 jaar. De andere vonnissen luidden: Paul Norney, vijfmaal levenslang plus 66 jaar, Sean Kinsella, driemaal levenslang plus 129 jaar, Stephen Nordone, driemaal levenslang plus 192 jaar en Noel Gibson, tweemaal levenslang en 111 jaar. De draconische straffen weerspie gelen de afschuw bij het hof over de IRA-terreur op de Britse ei landen. De rechter, sir Joseph Cantlev, beval geen minimum termijnen aan voor de tijd die het vijftal feitelijk zal moeten zitten. Dit is van belang bij eventuele vervroegde invrijheidstelling. Ook in de motivering van het von nis liet sir Joseph duidelijk blij ken wat hij van de IRA denkt. Na de Britse politie voor haar onder zoek lof te hebben toegezwaaid vanwege "dapperheid en inzet" zei sir Joseph: Hoe sterk afwijkend daarvan was het gedrag van deze zogeheten soldaten van dat zogenaamde le ger dat zich toelegt op het zonder aanzien des persoons. doden en verminken van ongewapende en nietsvermoedende burgers van beiderlei kunne en van alle leeftijden". koming in de richting van de geïn dustrialiseerde landen. Maar aan gezien al deze teksten op de laatste dag werden rondgedeeld kan nu nog niet gezegd worden hoe het uiteindelijke oordeel hierover zal zijn van alle deelnemende landen, aldus professor Riphagen. Hij kon ook niet zeggen of men op de volgende bijeenkomst al of niet tot stemming over zou gaan, al hoewel dit wel onlangs is voorge steld door de voorzitter. PARIJS (AP) - Een groepering die zichzelf de Che Guevara brigade noemt heeft de verantwoordelijk heid opgeëist voor de moord op de Boliviaanse ambassadeur in Parijs gen. Joaquin Zenteno Anava. Zen- teno Arfaya was indertijd bevel hebber van het militaire district in Bolivia waarin de Cubaanse revolu tionair Ernesto Che Guevara werd gedood. Volgens een communique was de ambassadeur "de man achter de moord op Che Guevara". De bri gade veroordeel .e Zenteno Anava verder wegens net feit dat hij het besluit van de Boliviaanse regering om de nazi-misdadiger Klaus Bar bie met aan Frankrijk uit te leveren heeft verdedigd. Het hoofd van de militaire staf van de Boliviaanse strijdkrachten heeft een vroegere legergeneraal ver antwoordelijk gesteld voor de moord op de Boliviaanse ambassa deur. Generaal Raul Alvarez Pena- randa, de hoofd van de gezamen lijke chefs van staven, verklaarde tegenover verslaggevers dat gene raal Luis Reque Teran de "partij was, die de grootste schuld treft." Generaal Teran, die in ballingschap in Argentinië woont, zou volgens Boliviaanse bronnen bevelvoerend generaal van het Boliviaanse leger zijn geweest in 1967, toen Che Gue vara werd gevangen genomen en gedood. Reque Teran zou informa tie hebben verstrekt, waaruit dui delijk zou zijn geworden dat Zen teno de man was, die verantwoor delijk was voor de gevangenne ming en de dood van Che Guevara. "De grootste schuld bij de dood van Zenteno ligt bij generaal Reque Te ran, die tijdschriften verspreidde waarin een aantal artjkelen over de guerrillastrijders was opgenomen," aldus Alvarez. "Dit betekent land verraad. Ik heb gevraagd om on eervol ontslag van deze generaal," zo zei Alvarez na een bespreking met de Boliviaanse president Hugo Banzer. Het mysterie rond de dood van Che Guevara blijft een belangrijke poli tieke kwestie in Bolivia. Legeroffi cieren verklaarden aanvankelijk dat hij om het leven was gekomen bij een gevecht, maar later ver- 'c>t 1 I Anaija schenen verschillende berichten in de pers dat Guevara pas na zijn ge vangenneming door het leger zou zijn gedood. Volgens sommige be richten zou Zenteno de laatste man geweest zijn, die de guerrillastrij der levend heeft gezien. Üok andere vroegere militairen, die een belangrijke rol hebben ge speeld bij de strijd tegen de guerril lero's in 1967 zijn een vroegtijdige dood gestorven. Kolonel Selich Chop, een belang rijke man bij de Boliviaanse grens- jagers die Zenteno's anti-guerrilla strijders steunden, stierf m 1972 na te zijn ondervraagd door functiona rissen van hét ministerie van Bin nenlandse Zaken. Deze zouden ge kant zijn geweest tegen de door de coup gevoerde acties, aldus de pers. Een jaar eerder werd Robert Quin- tanilla, een belangrijke functiona ris van het ministerie van Binnen landse Zaken in 1967, in Hamburg gedood door een onbekend geble ven persoon. Quintanilla be kleedde in West-Duitsland de func tie van consul van Bolivia. NAIROBI (Reuter) - Nederland stelt zich achter de ontwikkelingslanden in hun eis tot het oprichten van een gezamenlijk fonds waaruit het aanleggen van internationale buffervoor raden van grondstoffen kan worden gefinancierd. Dit blijkt uit de toespraak van minister van economische zaken Lubbers tot de wereldhan delsconferentie in Nairobi. Volgens minister Lubbers is de Nederlandse regering er sterk van overtuigd dat onder handelingen over afzonderlijke grondstoffen worden vergemakkelijkt als het instellen van een gezamenlijk fonds in principe wordt aanvaard. LISSABON (AP) - De aanwijzin gen worden sterker dat de Portu gese presidentsverkiezingen op 27 juni zullen worden gestreden door de chefstaf van het leger generaal Antonio Ramalho Eanes en pre mier, admiraal Jose Pinheiro de Azevedo. Eanes heeft gisteren verklaard dat hij volgende week bekend zal ma ken of hij zich kandidaat stelt voor het presidentschap. Azevedo ver klaarde dat zijn kandidatuur "voor vijftig procent" zeker was. Beide hoge militairen zijn gewik keld in besprekingen met de grote politieke partijen wier steun zij trachten te verwerven. Eanes heeft de formele steun toe gezegd gekregen van de centrum partij de PPD en de conservatieve CDS. Bij de verkiezingen van 25 april eindigden zij op de tweede en derde plaats. De socialisten, die bij deze verkie zingen de meeste stemmen behaal den, zullen waarschijnlijk ook de kandidatuur van Eanes steunen. Na de telling van de per brief uitge brachte stemmen van Portugezen in het buitenland staat de samen stelling van het Portugese 263 ze tels tellend parlement nu definitief vast. Naar de Portugese radio meedeelde beschikken de socialisten over 107 zetels, de democratische volkspar tij PPD (centrum-rechts) over 73 ze tels, de rechtse partij sociaaldemo cratisch centrum CDS over 42 ze tels, de communistische partij over 40 zetels en de linkscommunisti- sche Volksdemocratische Unie LAS VEGAS (AP) - Opnieuw is er een testament, toegeschreven aan de onlangs overleden mensen schuwe miljardair Howard Hug hes, boven water gekomen. Het document is op de griffie van Clark County gedeponeerd door functionarissen van de Summa Corp., de firma die Hughes in het leven had geroepen om zijn zake lijke belangen te beheren. In het document wordt de nalaten schap van Hughes, welke op een a twee miljard dollar wordt geschat, verdeeld onder familieleden, lief dadige instellingen, en een tiental "nog levende Amerikanen" van wie alleen het nummer van hun staat spensioen is gegeven, en voorts aan Summa. Het nieuwe testament is gedateerd 22 juni 1969. Het eerste beweerde testament van Hughes is kort na diens dood ge produceerd en ter griffie in Las Ve gas gedeponeerd door functiona rissen van de Mormoonse kerk. Dit testament was gedateerd 19 maart 1968. Directieleden van Summa hebben het nieuwe testament echter "on betwistbaar onecht" genoemd, omdat de maatschappij pas in de cember 1972 is opgericht. Het voorstel dat Henry Kissinger vorige week deed over het oprich ten van een internationale grond- stoffenbank lijkt, volgens minister Lubbers, het totale grondstoffen- probleem vanuit een andere hoek te benaderen. Overigens meende hij dat in het volledige pakket voor stellen dat Amerika de Unctad- conferentie aanbood een aantal in teressante onderdelen zit. Tezamen met Noorwegen, Zweden en Denemarken, heeft Nederland, ook in Nairobi al, een gunstig ont haal gevonden bij delegaties van de derde wereld wegens zijn sympa thieke houding tegenover het pak ket aan voorstellen dat de zoge naamde "groep van 77" ontwikke lingslanden in februari van dit jaar neerlegde in haar verklaring in Ma nilla. Verder De toespraak van Lubbers beves tigt dat de Nederlandse regering bereid is verder te gaan dan andere leden van de EG bij het aanvaarden van het geïntegreerd grondstoffen- program van de derde wereld, waar van het gezamenlijk fonds het kernpunt vormt. Volgens de be windsman wil Nederland wel on derstrepen dat onderhandelingen over zo'n gezamenlijk fonds niet tot uitstel mogen leiden van bespre kingen over specifieke grondsto fakkoorden. Drs. Lubbers zei dat de lijst van produkten die door het secretariaat van de Unctad is opgesteld voor een geïntegreerd program aan vaardbaar is. Dit program omvat 17 grondstoffen die van speciaal be lang zijn voor de ontwikkelings landen, en die, met uitzondering van olie, drievierde deel vormen van hun export aan agrarische en minerale produkten. Tien van deze grondstoffen worden geschikt geacht voor voorraad- vorming. Dat zijn suiker, koffie, ca cao, koper, thee, jute, sisal, katoen, rubber en tin. Volgens minister Lubbers zou een tijdschema moe ten worden opgesteld, die de wil van de regeringen weerspiegelt binnen een bepaalde periode - mo gelijk 18 maanden-tot resultaten te komen. landen, die het zwaarst zijn getrof fen door de economische crisis. Het gaat daarbij om leningen die zijn gegeven in het kader van de offi ciële (door de staat gegeven) ont wikkelingshulp. Om te voorkomen dat betalingsbalans-problemen de ontwikkeling afremmen moet er, op basis van enkele algemene re gels, naar oplossingen voor de be trokken landen worden gezocht. Scherp De Unctad-zitting van gisteren is voorts het toneel geworden van een scherpe woordenwisseling tussen China en de Sowjet-Unie. Deze ideologische tegenstelling was tot dusver op de achtergrond gebleven in Nairobi, maar gisteren trokken de afgevaardigden van China en de Sowjet-Unie fel van leer tegen el- kagr, en in mindere mate ook tegen de Verenigde Staten. De Chinese delegatieleider Tsjoe Hoea Min beschuldigde de Sowjet-Unie van "het in gevaar brengen van de wereldvrede en het plunderen van de landen van de derde wereld. Het is algemeen be kend dat deze supermacht nog hebzuchtiger en wreder is dan het ouderwetse imperialisme in het plunderen en uitbuiten van de vol keren van de derde wereld. De Sowjet-Unie," - aldus Tsjoe, pro beert tevergeefs een "sociaal' imperialistisch systeem te vestigen met zichzelf als heerser". De Russische minister van handel Nikolai Patolitsjew week af van zijn voorbereide tekst om terug te slaan. Hij noemde China de "boodschap per van een nieuwe wereldoorlog", omdat het zich verzet tegen de Rus sische voorstellen voor ontspan ning en ontwapening. ADVERTENTIE Belang Lubbers wees voorts op het belang van een groter aandeel van de ont wikkelingslanden in de produktie van industneprodukten en halffa brikaten. Daarbij moet tevens een oplossing worden gevonden voor de problemen die voortvloeien uit een verplaatsing van de produktie van de geïndustrialiseerde landen naar de ontwikkelingslanden. De Nederlandse regering heeft al enkele maatregelen genomen om dit proces te vergemakkelijken, maar ontwikkelingslanden zullen daar alleen voordeel van kunnen trekken als dergelijke maatregelen onderdeel gaan vormen van een in ternationaal overeengekomen pro gramma, aldus Lubbers. Hij herinnerde aan een eerder Ne derlands voorstel voor een verlich ting van de schulden van de armste Interessant werk met doorgroei mogelijkheden Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een interessante baan in een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden v HOOGOVENS IJMUIDEN ADVERTENTIE Lieve Fedde.Mijn vrouw en ik zijn al zes jaar gelukkig getrouwd. Maar sinds kort komt ze steeds met een ander aan. Watmoet ik doen? Beste briefschrijver, praat er eens over met je slijter. A WASHINGTON - Koningin Margarethe en Prins Henrik van Denemar ken leiden Betty Ford rond over kun jacht "Dannebrog" waarmee zij een bezoek aan de Verenigde Staten brengen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9