Meer studentenstops nodig Geen twijfel aan bedoelingen van Frans Actie vandaag begonnen: Schoolmelk moet terug Drie dagen laag Extra laas: 'nWeek lang laag: Besmettelijke long-tbe Volgens universiteiten Leiden en Utrecht 'Aanval op Carlisten werk regering Spanje' BOERSMA WIL NAAR VEILIGER BEDRIJVEN WOENSDAG 12 MEI 1976 MAASTRICHT (SP) - Al dagen van tevoren probeert de immer strijd vaardige officier van justitie mr. J. Booster de raadsman van Frans H. zoveel mogelijk argumenten voor diens vrijdag te houden pleidooi uit handen te slaan. De tiende dag van het marathon- proces tegen de veertigjarige ex- hoofdverpleger van de Kerkraadse Lueckerheidekliniek wenst mr. Booster te benutten om door mid del van een aantal vragen aan de getuigen de zaken duidelijk te stel len. Op de slechts twee uur durende zit ting neemt hij die getuigen onder vuur. Van commissaris W. M. van Kerkhof, korpschef van de politie in Kerkrade, wil hij weten of er enig misverstand kan bestaan over de vraag of Frans H. al dan niet zijn patiënten dood heeft willen spui ten. De commissaris getuigt in plaats van de inspecteur der rijksrecher che J. Grachten, die de lange duur van het proces ook niet had voor zien en vrijdag voor een geplande studiereis naar Canada is vertrok ken. De commissaris vertelt: "Er is geen enkele twijfel mogelijk om trent de begrippen "uit zijn lijden verlossen" en "het leven verkor ten". Frans bedoelde daarmee do den, zowel in de gevallen waarin hij insuline spoot als die waarin hij va lium toediende." De heer Van Kerkhof is van het be gin af aan. op een enkele uitzonder ing na, steeds bij de verhoren van Frans geweest als toehoorder. Over die verhoren zegt hij desgevraagd: "Frans was steeds fris, goed ver zorgd en rustig. Ik dacht herhaalde lijk: hoe is het mogelijk dat iemand die juist een groot aantal misdrij ven heeft bekend zo rustig kan zijn. We hebben versteld gestaan van zijn dynamiek^ Hij was tijdens die verhoren niet anders dan hier tij dens de zitting. Op z'n hoede. Hij corrigeerde verklaringen en vocht Mr. Booster "Heeft H. in de tijd dat hij zijn bekentenissen deed al ge zegd dat hij uitsluitend spoot tegen de pijn en de onrust?" Van Kerkhof: "Nee, dat is nooit ter sprake gekomen. Hij aarzelde al tijd, vocht tegen zichzelf, voordat hij een bekentenis aflegde. Uit ei gen beweging gebruikte hij dan de termen "leven verkorten" en "uit lijden verlossen". Booster "Zijn de woorden "moor den" of "doden" naar voren ge bracht of gebruikte hij liever an dere termen?" De commissaris: "In zijn algemene bekentenis op 24 september vorig jaar heeft Frans al gezegd dat hij wist dat je met insuline iemand dood kon maken. Ook zei hij: "Ik hielp de patiënten bij het sterven. We hebben hem steeds voorgehou den dat hij willens en wetens ie mand doodspoot. Dat beseft hij volkomen, gaf dat ook toe. Hij zei dan tegen me: "Commissaris, het doet me zo'n pijn om dat te zeggen, ik ben toch geen moordenaar. Maar als we hem dan zeiden dat hij zieke mensen zonder stervensgevaar spoot, moest hij toegeven dat het om moord en doodslag ging". Frans, al weken in hetzelfde pak, zijn ogen lijken steeds holler "Ik betwist dit". Tijdens een van de verhoren heeft Frans eens gezegd: "Als ik de pa tiënten had willen doden had ik wel wat anders dan insuline of valium gebruikt, namelijk opium". Mr. Booster voelt aan dat raadsman mr. J. Hermans dit argument zal hante ren om de opzet tot doden aan te vechten. Daarom vraagt de officier van de als getuige-deskundige op tredende arts mevrouw J. Vijgen of dat een redelijk argument is. gelijk. Het gebruik van opiaten is aan dermate strenge voorschriften verbonden dat je bijzonder snel door de mand zou vallen. Je hebt zo de farmaceutische inspectie op je dak". Frans vecht dat fel aan: "Mevrouw Vijgen is slecht op de hoogte van hoe het in de kliniek met opium toeging. Iedereen had een sleutel van de gifkas. We hadden opium preparaten in voorraad". Collega's van Frans, daarnaar door de officier van justitie gevraagd doen die verklaring met een woord af: "welnee". Mr. Booster vraagt mevrouw Vij gen: "Als hij, zoals hij zegt, alleen de pijn bij zijn patiënten wilde wegnemen, had hij dan geen an dere onschuldige middelen kun nen gebruiken?" Mevrouw Vijgen: "Zo goed als hij aan insuline kon komen, zo goed kon hij ook aan de normale pijnstil lers komen". En de officier tot Frans: "Waarom heeft u dat dan niet gedaan?" Frans: "Daar was ik bang voor", en na een klein woordenspel met de officier zegt de voormalige hoofd verpleger, schaakmat, voor de zo veelste keer "Echt ik heb alleen maar tegen de pijn gespoten". Voor mevrouw Vijgen bestaat er ook geen enkele twijfel dat het de bedoeling van Frans is geweest om zijn demente bejaarden dood te spuiten. Ze legt uit: "Frans zegt dat 120 eenheden insuline alleen slape rig maken, maar tijdens de verho ren heb ik voorgesteld me met maar tachtig eenheden te laten inspui ten, maar dan alleen met een inter nist naast mijn bed met suiker bij de hand". Morgen heeft de officier van justitie de hele dag nodig voor zijn requisi toir. Aan het einde van de middag valt dan ook zijn - ongetwijfeld zware - eis. ROTTERDAM (ANP) - In Rotter dam worden op het ogenblik 35 personen behandeld in verband met een besmettelijke vorm van longtuberculose. Twee van hen rijn opgenomen in een sanatorium, zo heeft dr. H. A. van Geuns, directeur-geneesheer van het con sultatiebureau tbc-bestrijding in de Maasstad meegedeeld. Begin april werd bij een leerling van de Baartz van Hallschool in het noordelijk stadsdeel van Rotter dam een besmettelijke vorm van long-tbc ontdekt. Uit een eerste on derzoek bij familieleden, vrienden en klasgenoten van de leerling, bleek dat 24 personen geïnfecteerd Begin mei werden nog eens 270 per sonen onderzocht door middel van een tuberculineprikje. Dit onder zoek bracht nog eens tien besmet tingen aan het licht. Voor de ko mende zomervakantie zal een af sluitend schoolonderzoek plaats vinden. DEN HAAG (ANP) - De universiteiten van Leiden en Utrecht willen dat er nog studentenstops komen voor vijf studierichtingen naast de vijf, waartoe de Academische Raad staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen heeft geadviseerd. De beide rijksinstellingen kennen de prognoses voor de opnameca paciteit een betrekkelijke waarde toe. Ze vinden, dat de maximum capaciteit die zij zelf opgaven, ook als zodanig had moeten worden gehanteerd. Ze wensen ook stu dentenstops voor de studierich tingen: biologie, Nederlands, En gels, Frans en Kunstgeschiedenis. Numeri fixi waren al geadviseerd voor: medicijnen, tandheelkunde, diergeneeskunde, geschiedenis en farmacie. De Academische Raad gaat er vrijdag ovw vergaderen. Het LOG, het landelijk overleg van studenten vakbonden, ziet in de pogingen van de colleges van be stuur van de universiteiten van Leiden en Utrecht een buigen voor de bezuinigingspolitiek van het kabinet. Het onderkent de proble men bij de opname van grote aan tallen studenten, maar die zijn een gevolg van de jarenlange weigering van het ministerie het ruimtege brek en het personeelstekort weg te werken, aldus het LOG. aan de verkorting van het studie programma. Daar hield dr. Klein vorig jaar al rekening mee en toen sprak hij al de verwachting uit dat Utrecht maatregelen zou nemen dit jaar het aantal eerstejaars te kun nen opvoeren. Nijmegen denkt slechts 81 eerste jaars tandheelkunde te kunnen op vangen. De bewindsman ziet de noodzaak van een teruggang niet. Reden waarom hij er 90 wil toela ten. De Vrij Universiteit in Amster dam meent 70 studenten tandheel kunde te kunnen toelaten. Deze op leiding draait nog maar korte tijd en het gemiddeld studiegedrag is als basis voor de vermindering van de capaciteit niet erg betrouwbaar, vindt dr. Klein. Aanbod Staatssecretaris Klein heeft inmid dels besloten, grotendeels over eenkomstig het advies van de Aca demische Raad 1897 eerstejaars toe te laten tot de studie geneeskunde (vorig jaar 1785). 475 tot tandheel kunde (v.j. 468). 175 tot diergenees kunde (v.j. 150), 285 tot farmacie (v.j. 268) en 819 tot geschiedenis (v.j. 770). Dr. Klein heeft dit de Tweede Ka mer bericht. Voor geneeskunde ziet hij plaats voor 237 eerstejaars in Leiden, 275 in Groningen, 275 in Utrecht, 225 in Rotterdam, 300 (GU) en 285 (VU) in Amsterdam. 250 in Nijmegen en 50 in Maastricht. Voor tandheelkunde stelt hij de vol gende aantallen voor: 90 in Gronin gen. 115 in Utrecht, 100 (GU) en 80 (VU) in Amsterdam en 90 in Nijme gen. Diergeneeskunde kan alleen in Utrecht worden gestudeerd. Voor geschiedenis wil de staatsse cretaris de volgende aantallen eer stejaars toelaten 135 in Leiden, 141 in Groningen, 210 in Utrecht, 135 en 75 in Amsterdam en 123 in Nijme gen. Dr. Klein tekent hierbij nog aan, dat de Erasmusuniversiteit in Besluiten Rotterdam heeft aangeboden in september 1976 ongeveer 125 eer stejaars in de geschiedenis op te vangen. De beslissing hierover hoort niet genomen te worden ii produktieboring i ardgas werd begonnen het booreiland "Nautilus" van het continen- dit boor eiland, waar maandag met de eerste procedure voor de studentenstop, meent hy. Het komende studiejaar start aan de Technische Hoge school Twente een experimentele studierichting bestuurskunde. De Academische Raad wil de toelating van eerstejaars beperkt zien tot de 121 gegadigden die zich hiervoor hebben aangemeld. Dr. Klein merkt hierover op. dat de machti gingswet voor studentenstops niet voorziet in beperking van de toela ting tot experimentele studierich tingen. Hij heeft geen bezwaar tegen de voorgestelde beperking, omdat de studie in een opbouwfase verkeert en omdat de kwaliteit van het onderwijs bewaakt moet wor den. Deze beperking zal dan ook uitsluitend gelden voor de op bouwfase, te weten studiejaar 1976-1977, aldus de bewindsman. Op het Haagse Binnenhof is het Centraal Schoolmelkcomité van morgen van start gegaan met de ac tie "Melk moet terug naar school", die per schoolmelkwagen door het land zal trekken. Met een leven sgroot ganzenbordspel, dat de Tandheelkunde Bij tandheelkunde is hij afgeweken van de adviezen. De rijksuniversi teit Utrecht zei slechts 108 eerste jaars te kunnen opnemen. Ze voert hier onder meer als argument voor Staatsbezoek aan Italië voorlopig uitgesteld DEN HAAG (ANP) - De voorberei dingen voor het staatsbezoek van Koningin Juliana en Prins Be- rnhard eind mei aan Italië zijn op verzoek van Italië voorlopig opge schort. Het is niet bekend wanneer het Koninklijk paar nu naar Italië zal gaan. Alhoewel noch Nederland, noch Italië officieel al bekendgemaakt hadden dat de Koningin naar Italië zou gaan, liet premier Den Uyl op persconferenties in maart en april weten dat het bezoek eind mei zou plaats vinden. In april voegde hij er aan toe dat er kans was op een uit stel wanneer het Italiaanse kabinet demissionair zou worden en er ver vroegde verkiezingen zullen wor den uitgeschreven. Wat inmiddels, zoals bekend, gebeurd is. DEN HAAG (ANP) - Prinses Irene heeft gisteravond vanuit Parijs in het NCRV- televisieprogramma Hier en Nu gezegd dat de aanval afgelopen zondag op de Carlisten op de Monte Jura in Noord Spanje het werk is geweest van "Strij dersvan Christus Koning, uiterst rechtse stoottroepen, gesteund door de rege ring". Volgens haar waren de wapens waarmee deze "Strijders van Christus Koning", aangevoerd dooreen broer van haarman Carel Hugo, afkomstig van de Spaanse politie of het Spaanse leger. Opvallend was volgens haar ook dat de Spaanse politie zich volledig afzijdig heeft gehouden en ditmaal ook niet op de Monte Jura aanwezig was. hoewel m voorgaande jaren op deze Carlistische bijeenkomsten altijd politiemannen aanwezig waren om een oogje in het zeil te houden. De eerste aanval kwam volgens prinses Irene tijdens de dodenherdenking op de Monte Jura, een met-politieke manifes tatie volgens haar zeggen die al elf jaar met toestemming van de bisschop wordt gehouden. De aanvallers waren met vuurwapens en middeleeuwse wapens alseenstok u pun bal. n ketting n Daarbij werd een jongen zeer zwaar ge wond en enkele andere personen lichter. Nadat prins Carel Hugo zich bij de Car- listen had gevoegd en men de berg wilde beklimmenbegonnen de .Strijders van Christus Koning." aldus het relaas van de prinses, met mitrailleurs die op de top waren ingegraven, te vuren Daarbij kwam een persoon om het leven. "De Spaanse regering wil ons kapot ma ken. onder meer door het voor te stellen alsof er twee Carlistische stromingen zijn, een linkse en een rechtse. Maar in werkelijkheid is er maar een Carlisti sche partij, een partij van het volk", al- e hel e uge resultaat van de aanval is geweest dat de Carlistische beweging hechter en beslis ter dan ooit is om te werken aan demo cratie. De hele zaak is volgens haar een bewijs van twee dingen: de Spaanse re gering is bang t'oor de macht en de kracht van de persoonlijkheid van Carel Hugo en dat de democratie die de rege ring m Madrid zegt te willen nastreven. ADVERTENTIE melkgang "van koe naar school" uitbeeldt, zullen de presentatrices Judith Bos en Ria Bremer langs een twintigtal plaatsen verspreid over alle provincies trekken om op schoolpleinen duidelijk te maken hoe en waarom het drinken van de kalk- eiwit- en vitaminerijke melk moet. Het Tweede Kamerlid drs. J. A. P. M. Beekmans, die schriftelijke vra gen heeft gesteld over de voe dingswaarde van op scholen ver krijgbare dranken, heeft zich van ganser harte atffvter deze actie ge steld. De mobiele voorlichtingscam pagne gaat gepaard met de ver spreiding van vier voor de klassen ontworpen posters, die deze week aan 18.500 scholen voor kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs in ons land worden toegestuurd. Met onderbrekingen tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft de schoolmelkvoorziening zich tot 1970 met vrij constante voorspoed ontwikkeld. Na 1970 kwam de klad erin: het aantal melkdrinkers per school liep terug en ook het aantal melkverstrekkende scholen ver minderde, respectievelijk van 70 naar 50 procent en van 7800 scholen naar 7000. Een opleving van de schoolmelk voorziening is op dit moment alleen mogelijk wanneer voor bepaalde problemen een oplossing wordt gevonden: voor de koeling, het be talingssysteem en dan de prijs, die voor vier maal een kwart liter hoger uitkomt dan voor ëën hele liter. Bij het ministerie voor landbouw en visserij, zijn voor deze zaken subsidies aangevraagd. Bijna vijf miljoen voor de aanschaf van koel- kisten op scholen en 25 cent per li ter schoolmelk, wat zou neerkomen op vier miljoen gulden per jaar. Deze zaken zijn in de EEG-verband aan de orde gesteld en de school- melkregelingen in de diverse lid staten van de EEG zullen nader worden beschouwd. Ook door de landelijke actie "Melk moet terug naar school" hoopt men op een spoedige beslissing aan te sturen. DEN HAAG (SP) - Ondernemin gen krijgen de plicht een veilig heidsrapport op te stellen en een bedrijfsrampenplan. Minister Boersma van sociale zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend, waarin deze verplich ting wordt opgelegd. Het gaat hier om een gedeeltelijke wijziging van de veiligheidswet, die vooruitloopt op een algehele ver nieuwing en modernisering van deze wet waarover de Sociaal- Economische Raad zich aan het be raden is. De nu voorgestelde wets wijziging is mede ingegeven door de ramp bij DSM in Limburg waar de ontploffing van een naftakraker het leven eiste van 14 werknemers. Minister Boersma heeft met zijn wetsvoorstel vooral de procesin dustrie op het oog. Daar heeft een snelle groei plaats gevonden van de produktie-, opslag- en vervoer seenheden. Als gevolg daarvan is de kans op ongevallen toegeno- Met dè verplichting om een veilig heidsrapport op te stellen dwingt de minister de onderneming zich meer bewust te zijn van de gevaren die zich voor de werknemers en het bedrijf dreigen. Het rapport moet naar de arbeid sinspectie worden gestuurd Het districtshoofd van de arbeidsin spectie kan aan de hand van het rapport eisen van de onderneming dat een bedrijfsrampenplan wordt opgesteld. ADVERTENTIE Verse >rzieboont|es, 500 gram 500 gram Biefstuk, -100 gram Zolang de voorraad strekt Chateau du Jonchy 1973 Appe"at'TzelXameklasse uit de 1 Rode. droge r„p na 1 jaar. Beaujolais-streek houdbaar. I En dan nog 4 jaar i Doos 6 flessen l/m »oemdig 19 mei 9 Perla Americana koffie, vacuum- C25 pak 500 gram 2 x 250 gram5r7f ÏJ* AH Kokosmakronen. 129 pak 6 stuksT5T 1* Instant tompoezen. *Ï49 pak voor 6 stuks2:75 Pindakaas. ^95 pot 700 gramtfiiv Dole ananas. 10 hele schijven, 109 blik 567 gram£.0 Bacon zonder zwoerd. 159 vacuum verpakt, 100 gram IrSS Johnson toiletfris. *109 bus 200 mlZ3«T 1* Uit de diepvries: AH Spinazie. U9 pak 750 gramJk40" M*

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7