concerten F.B.Hotz zorgt voor literaire verrassing ...en gisteren toegelicht Promenadeconcert met duo Cox Halsema programma DEBUUT VAN SCHRIJVER UIT OEGSTGEEST 'Rooie Oortjes' verdwijnt toch WOENSDAG 12 MEI 1976 PAGINA 5 LEIDEN/OEGSTGEEST 'Een paar jaar later kerde ik naar Den Haag terug. Op een najaars zondagmiddag had ik me per bus naar een verre nieuwbouwwijk van die stad begeven; in een pas afgebouwd ziekenhuis werd een familielid verpleegd. Ik wachtte, samen met jonge ouders en hun kleine kinderen op weg naar oma's denk if, of andere ziekenhuizen eindeloos bij een halte. Gebruik maken van het Openbaar Ver voer is onaangenaam maar leerzaam. Jonge, ge trouwde mannen nog even en ze zijn oud kan men zien worstelen met onwillige wandel wagentjes. Ze kijken niet geërgerd, niet nerveus, maar uitgeblust. Hun hoop is vervlogen. Hun vrouwen zitten al; die balanceren een mooi aan gekleed kindje als een pop op hun bovenbenen. Voor de manoeuvrerende man hebben ze geen blik over. Ze wachten en vinden dat hij stom doet- „Eerst opklappen", roepen ze zuchtend. Een chroom wieltje haakt dan opnieuw achter een stijl'. fe.JÊÊf F. B. Hotz,tJe kunt beter minder goed je zelf zijn. Door Pieter C. Rosier blijven verschijning deze maand van Hotz' die boeken, twen ik Jong eerste verhalenbundel onder de titel schien dat daar iets va» „Dood weermiddel". hangen, al was het ma De Oegstgeester schrijver zelf is ver- om schrijiven- Een feit is, dat baasd over de grote belangstelling die onteer de helft van mijn verhalen men nog vóór de verschijning van in de periode van de eeuwwis- zijn boek voor zijn persoon aan de afspelen. Vanaf mijn vroegste in de laatste vier Deze uiterst beeldend beschreven dag legt. Bescheiden en in zichzelf die tijd in mijn belangstel, schreven. Kwantitatief gezien is mijn Kan F. B. Hotz, die de laatste tijd Mi3_ als corrector (van geluidsbanden) bij een blindenbibliotheek in Den Haag dat touché-verhaal komen zowel werkzaam is, wat meer over zijn boek pianist als een klarinettist in het algemeen vertellen Hotz: „Het is een bundeling twaalf verhalen, maarik ben noch pianist noch kla rinettist geweest. Daar blijkt toch wel de meeste uit dlait ik bewust afstand neem". Viif jaar zijn 8*- Moeke situatieschets komt voor in Een ver- gekeerd ate hij is valt hem niet ge- «nswfeer. Als lk Mn dergeluk ver- debuut in elk geval naak, want het De verhalen van Hotz, schil van touché" een van de verha makkelijk om over het plotselinge haal schrijf, moet ik uiteraard mijn boek telt ruim tweehonderdzeventig benadering vaak humoristisch len van de Oe^stgeestenaar F. B~. succes te praten. Met vragen over fantasie meer laten werken dan wan- bladzijden. De titel „Dood weermid- Hotz, die een golf van enthousiasme het verleden heeft de debuterende neer ik bezig ben met een eigentijdse del' is de titel van een v hebben veroorzaakt in het Neder, schrijver, die met zijn veertienjarige geschiedenis". halen, die overigens alle landse literaire wenVtfe. Niet ten on- zoon by een zuster in de Juffemmans- Destijl van F. B. Hotz ik heet zelf moeten spreken", rechte, want zelfs na het lezen van straat inwoont, ook veel moeite. Hotz gewoon Frits maar bij de Arbeiders- Nog een citaat uit het verhaal één verhaal van de in Leiden gebo- wil eigenlijk niet veel meer kwijt dan to*10611 ze F.B. wat mysterieuzer ^Een verschil van touché": ren auteur ontkomt men niet aan het dat hij twaalf jaar geleden, toen hy klinken" doet volgens sommigen „ik kan niet van mezelf beweren gevoel dat het hier om een uitzon- nog Jazzmusicus was en in Den Haag enigszins denken aan Elsschot. Wat dat ik piano speel als een duivel. De verhalen, die in een huilerige toon derlyk schrijverstalent gaat. Een laat woonde, al complete verhalen had vindt de schrijver daar zelf van? toetsen, him ligging en onderlinge zijn geschreven, hou ik niet. Het ontdekt talent want F B Hotz is de geschreven. „Ze lagen in een la, maar heb een grote bewondering voor afstand houden steeds mijn volle schrijven blijft mij wel moeite kosten, vyftig reeds lang gepasseerd. Deze om de een of andere reden had ik Eisschot. Ik vind hem volwassener aandacht en zo rijs ik niet boven de ik schrap en verander altyd veel. Ik hebben ook heel duidelijk een plot. e ver- Frits Hotz toont zich oprecht ver- zich- heugd met deze constatering. „Ja, ik zie nu een maal graag een kop en een staart aan een verhaal. En wat die aanpak betreft, het leven is lang niet altijd even pezierig, late ontdekking komt overigens„voor niet de moed dan mezelf. Het is dus teveel t materie. Ik moet blijven kijken en schrijf nog steeds alles op in rekening van de verhalenschrijver uitgever te gaan. Ik vond eigenlijk "hj met hem te vergelijken. Trou- akkoorden worden eerst geometrische schrift. Pas als er wat zelf, die zich al in 1950 een dictaat- dat ik eerst rijpheid cahier aanschafte half Jaar geleden het lef had ik zie zelf die verwantschap figuren, dan klankbeelden. Ik weet gever beschikken en visie op de ddn- helemaal niet. En is het niet zo dat een paar modernere harmonieën gen. Het schrijverschap heeft me al Je beber minder goed dan een ander liggen, zijn werkstukken op te sturen in de tyd dat ik als Jongen op de Jezelf kan zyn? de redactie van het literaire Middelbare Technische School in de uit komt er een schrijf ma. chine aan te pas. Er liggen nu weer omkeringen kom een paar verhalen klaar, misschien ik niet toe: dat verstoort de visuele datdie ook ooit uiit zullen komen". Komt F. B. Hotz uit een artistiek begaafde familie? De in stilte en afzondering wer- Motieven die in de verhalen van In boeverre berusten de vertellin- kende SChrijver peinzend: „Mijn va- Hotz vaak opduiken zijn de strijd S™ vam Hotz op ervaringsfeiten? van allien tegen allen en de strijd tus- De auteur uit Oegstgeest de rond de eeuwwisseling. Ik verslond niets algemeen geldig volgens my". halen terug. Men zal van my nooit maken". grootvader waren beiden mu- ,Ik ben zikaal en myn moeder had een broer maar die schilderde en één die dichtte, berust Myn grootvader woonde ook in i aantal vei-- dat heeft met myn voorzichtigheid te Leidsch/Alphens Dagblad presenteert: LEIDEN Een combinatie van klassieke muziek, jazz-improvisatie en cabaret. Een muzikaal evenement, waaraan behalve het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, het trio Louis van Dijk en het cabaretduo Geard Cox en Frans Halsema zullen meewerken. Een avond vol variatie, waaraan heel het gezin veel plezier kan beleven. Dat is de bedoeling van de lamd ondier leading van die dirigent dat deze promenadeconcerten een manifestatie, die de Stichting Pro- Friifcs Kox nog concerten zullen wor- volstrekt eigen, niet zo uniek g ezidht den verzorgd door het Prysk Orkest, hebben". 't Noordh. Philh. Orkest, het Lim burgs Symphonie-Orkest, 't Utrechts Voor Louis i menadeooncerten Nederland in sa menwerking met deze krant op don derdag 1 juli in de Rijnstreekhal in uurgs ojfiniJiiuiiic-v^».<=ov, ALphen aan den Riin en op vrijdag Symphome-Orkest. het Gelders Or- kest van Acquoy: "De concertmuziek, afgewisseld door meer populaire programma-on derdelen. blijkt duidelijk 2 Juli in de Groenoordhal in Leiden organiseert. In het gehele land worden er dit Jaar in totaal vyftig van deze pro- Dijk is het al de ze- dergelijk het Brabants'Orkeat. Anto'n populair concert meedoet Van enige formule slevr 15 echter geen sprake, want „het speciale kick, die 9 symfonie-orkesten de gelegen heid biedt om zich aan een ba-eed publiek te presenteren. De concerten, die tot nu -toe in Overijssel en in Groningen met medewerking van resp. het Overijssels Philharmonisch bijzondere is dat Orkest en 't Noordelijk Filharmonisch luchtige sfeer geeft a treden 7o jazz-piandst verduidelijkend: „In süir"^aha^oSest"w^ MD. -J, sinds enkele j aren volgens deze oog «4 vee*, i de proms heb Je oU™ m^'otTs^ 2Z voflgrootlens nodig. Je moot de zaak heWwi we graag uitbreiding willen muzikaal wat aantakken. Dat doe ik het d>e Behalve de klaviiervirtuoos Van Dijk ook de cabaretier Cox best te spre- geven aan deze proms, enigszins het cabaret zyn Orkest zijn georganiseerd, hebben getrokken. Vooral programmatisch is ken OTOr de M dusver opgedane i directeur van de Stichting Pr ome- tot stand gekomen. Zo treedt Louis nadeconcerten Nederland, is in elk geval blij met het voorlopige resul taat. Voorlopig, omdat er in de ko- groot symfonie-orkest l Dijk samen met het orkest op cabaretduo als dat van Frans e laten Gemard Cox en Frans Hal- Het geslaagde optreden van Conny ia zich op hun beurt zowel door s|1Uiart de proms van vorig Jaar «3e maanden behalve door het het symfonie-orkest als het jazz-tno mot h6t Brabants Orkest hebben ons ilijk Orkest voor Zuid-Hol- begeleiden. Je mag dus gerust stellen de moed gegeven het ook eens te pro- beren". Kaarten De promenadeoonoerten-nieuwe-stijl zijn de artistieke kwaliteiten nog bui- ten beschouwing gelaten, apart en feestelijk genoeg om heit kopen van een kaartje te rechtvaardigen. De prijs aan de kassa bedraagt tien gul den, zowel wat betreft de Rijnstreek- hal als de Groenoordhal. Men kan zich echter een rijksdaalder besparen door tevoren al een toegangsbewijs te bestellen. De voorverkoop heeft o.m. plaats by de kantoren van het Leidsch Dagblad in Leiden, Katwijk, Sassenheim en Lisse en bij het bu reau van het Alphens Dagblad in Al phen. Niet onvermeld mag blijven dat de baten van deze promenadeconcerten burgemeester Vis van Leiden heeft zijn naam willen verbinden aan het comité van aanbeveling bestemd zijn voor het Nederlandse Rode bijzonder Frans Halsema (links) i zal werken i Gerard Cox, het cabaretduo, dat mee de promenadeconcerten in Alphen en Leiden, Kruis, waarmee dus een goed doel wordt gediend. resp. op donderdagavond 1 juli en vrijdagavond 2 juli. r. sl Alphen aan den Rijn Donderdag 1 juli Rijnstreekhal Aanvang 20.15 uur Leiden Vrijdag 2 juli Groenoordhal Aanvang 20.15 uur Met medewerking van: - Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland - Trio Louis van Dijk - Gerard Cox en Frans Halsema Toegangsprijs: 10.- per persoon. 7.50 voor lezers van onze krant tegen inlevering van de bon) Het batig saldo is bestemd voor HET NEDERLANDSE RODE KRUIS Voorverkoop via alle kantoren van de RABO-BANK en het Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Lelden, tel. 071-144941 Leidsch Dagblad. Badstraat 9, Katwijk aan Zee Bijkantoor Leidsch Dagblad, Hoofdstraat 208, Sassenheim Bijkantoor Leidsch Dagblad, Heereweg 240, Lisse 1 REDUKTIEBON I Tegen inlevering van deze bon bij de kantoren van onze krant, wordt per toegangsbewijs een reduktie verleend van I I 2.50 op de officiële entreeprijs van 10.-. Deze bon is ook in te leveren bij de kantoren van de Rabo-Bank. NEDERLAND I 18.15 Wetenschap in beweging, les 17 (herh.)' (NOS) 18.45 Staatsloterij (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Uitzending CHU (PP) 20.00 Finale Europa Cup I (NOS), 22.15 Journaal (NOS) 22.30 Den Haag vandaag (NOS) 22.45 Panoramiek (NOS) 23.15 Sprekershoek (NOS) 23.30 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw wereld, mijn wereld (IKON) 19.30 Kenmerk (IKON-KRO-RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Socutera (Socutera) 20.30 Veronica totaal (Veronica)' 23.30 Journaal (NOS) In die aotualiteiteniru'brieken tre den ze de laatste tijd weer met grote regelmaat voor de camera: de mensen, die „harde actie" in het vooruitzicht stellen, wanneer zy iin het een of ander hun zin niet krijgen. De afgelopen dagen waren dat bijvoorbeeld de taxi chauffeurs. vissers en Marxis tische studenten van de Vrye Uni versiteit. Ook gisteravond was het weer raak. Meneer Fievet, voor zitter van de Nederlandse Vereni ging van Hartpatiënten, wilde zyn plannen voor „zeer harde actie" zelfs nog nader toelichten (wat ongebruikelijk is)een proces te gen staatssecretaris Hendriks we gens veelvuldige „dood door schuld". Zover zal het komen, vertelde de voorzitter in „Hier en Nu", wan neer de heer. Hendriks niet de 25.000 gulden wil betalen, die een zogenaamde open hartoperatie in Houston (Texas) kost. De heer Fievet begint binnenkort met een soort „luchtbrug" naar de VS voor Nederlandse hartpatiënten, die hier op lange wachtlijsten (voor een operatie) staan. In dat ene Amerikaanse centrum kunnen meer opératies worden verricht, dan in alle Nederlandse centra sa men, zei hij. Het wachten is op toestemming van de staatssecreta ris, maar hy wordt wel verzocht om voort te maken. „Een mensen leven is niet betaalbaar" voegt de heer Fievet daar nog aan toe. Deze laatste woorden waren ook alleszins van toepassing op de schokkende reportage over de aardbeving in Italië, die daaraan in „Hier en Nu" vooraf was ge gaan. Zeer aangrijpend waren de beelden van huilende mensen, die op een kerkhof in de nog boven de grond staande doodskisten naar familieleden en bekenden zochten. Het was een reportage, die op be wonderenswaardige wijze binnen de perken bleef van wat Je „fat soenlijk filmen" zou kunnen noe- GERARD PAQUES. naai uc iwiauwc van IICL LILGL CLLTC tijdschrift .Maatstaf". Daar raakte Rotterdam zat aangetrokken. Maar Vrouwen men na lezing van het verhaal „De ik koos voor het vak van^ musicus tramrace" ervan overtuigd dat Hotz omdat dat naar mijn idee gemakke- met zeer eenvoudige middelen men- lyker bereikbaar was. Het succes van sen weet te verbeelden, situaties te nu, het is volgens mij gewoon het doorlichten, karakters en achtergron- geduld dat beloond gaat worden. Ik sen mannen en vrouwen. Is Hotz weliswaar den op te bouwen. En daar vroeg wilde me vroeger eerst In de kunst wellicht een vrouwenhater? „Een verschü van touche men ook al gauw om meer verhalen van het schrijven bekwamen. Ik De pas ontdekte schrijver ietwat evenmin als de andere verhalen op Oegstgeest. Hy had een tuin De verhalen van Hotz vallen vooral oefende mezelf door dingen die me verrast: „Ik ben geen vrouwenhater, werkelijkheid, afgezien van een en- grensde aan het erf van de familie op door hun grote herkenbaarheid, troffen op papier te zetten. En ik ik ben een hater van een bepaald kele jeugdherinnering misschien. Wat Wolkers en daar heb ik vaak met ze zijn uitermate plezierig om te le- heb ook veel gelezen. Mijn favorie- type overheersende vrouw. Dat ik in ik vertel is altyd fictie. Er zyn uiter- Jan gespeeld. Jan Wolkers is wel veel zen en gespeend van modieuze mooi- ten waren o.a. Van Oudshoorn en het algemeen een vrouwenhater zou aard wel ervaringsfeiten, maar die eerder bekend geworden dan ik, schrijverij. Kortom, er is alle reden Marcellus Emants. schrijvers van zyn gaat dus niet op. Er is overigens vind ik verdeeld om nieuwsgierig uit te zien In de rubriek 'Kenmerk' besteedt de IKON vanavond om 19.30 uur op Nederland I aandacht aan Zuidelijk Afrika. Horst Kleinschmidt, de medewerlcer van het Christelijk In- stiUiut, die onlangs is uitgeweken naar Nederlandspreekt over de bestraffing van tegenstanders van de apartheid door het regime van Vorster. Ook worden enige gesprekken ge ve tzrd over folteringen in Rhodesië. Voetbal op I. Van 20.00 uur af is een rechtstreekse reportage te volgen vanuit Glasgow. In het Hampden Park aldaar wordt tussen Bayern München en Saint Etienne de finale om de E\ ropa Cup voor Landskampioenen uitgevochten. Het com mentaar is van TJfieo Reitsma. DAG 12 MEI Hilversum I 18.30 Nws. 18.41 De blauwe zaden (9). 19.00 (S) Muziektrlptiek. 22.00 (S) Alles moet weg. 22.30 Nws. 22.40 Akitua. 23.00 Gouden vriendschap. 23.55 Nws. Hilversum II 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. FP: 18.20 PSP. VARA: 18.30 (S) Tus sen start en finish. 19.30 (S) Orkest Pop-kontakt. 16.03 De (8) 9.30 Ouuers ii ibade. 12.00 (s stereokop. 02 (S) Badinerie. 23.55 Nws. Hilversum UI NOS: 18.03 De Vakacurebank. 18. (S) NOS-Maall. 19.30 (S) Langs lijn. 23.02 (S) NOS-Jazz. 0.02 (S) Metro's Midnight Music. 1.02 (S) Tal it easy. 2.02 (S) Dat wotdt weer nach werk. 4.02 De Meurders Methode. DONDERDAG 13 MEI Hilversum I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het leven< woord. 7.08 Te Deum Laudamus. 7.: Nws. 7.41 Hier en nu. 7.55 Muziek uw straatje. 8.24 Op de man af. 8.: Nws. 10.33 uit film songtoook 14.02 Schoolradio. DUITSE TV Duitsland I programma, netje. 18.55 progr.). 18.00 Keg. De weerbericht. 20.15 Voet- buurtverkeer. 22.55 Jour- Duitsland II l) Kinderurosi Stein. Inf. Ivlnderprogr. 17.4 i».uo Ein fall fur 19.30 Inf. progr. progr. 21.45 Iu het speelfilm. 22.50 Jour- J Schoolradio. 10.00 Radio Lawaalpapegaai. 10.10 Arbeidsvitami- Radio journaal). Ron Saldo. fkt-li jk-. berichten). 1' vue. 12.45 Per Radiojournaal. 13.25 'n Middagje J (16.00 Nws.). 17.00 (8) Mobiel. 0\ heidsvoorlichting. 17.40 Den Haag de lijn. AVRO Hilversum UI Ieder heel uu TROS: 7.02 9.03 Pep op dri verzoek. 12.03 17.55 J ie op je boterham. 11.03 Drie draait op HILVERSUM De VARA heeft besloten het radioprogramma „Rooie Oortjes" definitief te stoppen. Het "juridisch advies, dat werd afgewacht, luidit dat het programma voor het grootste deel in strijd was met de au teurswet. Delen van programma's van andere omroepen werden er in opgenomen voor een kritische be schouwing. /A Encyclopedie nodig? Kijk vanavond om 8.00 uur Ned. II naar de T.V. En morgen kunt u alles rustig bekyken. By AV BOEK. Pieterskerkchoorsteeg 14, Leiden, 071-142441

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5