Twijfels of resultaten van Croiset uitvoerbaar zijn „Ik mag die katholieken wel** GS willen meer weten voor „paaltje" mag worden geslagen EERSTE CONCLUSIE VEILIG VERKEER NEDERLAND: Gastgezinnen tevreden over „hun" Noord- ierse kinderen AGINA 2 WOENSDAG 12 MEI 1976 HILVERSUM Veilig Verkeer Nederland (WN) heeft gis teren op haar hoofdkantoor in Hilversum reactie gekresen op haar schriftelijk bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land ingediende verzoek om op de kruising Kruisweg-Heren weg een veelkleurige paal te mogen slaan: GS hebben bericht eerst meer gegevens te willen ontvangen over de exacte plaats waar de paal moet komen, over de kleuren die de paal krijgt en over de afmetingen. WN-woordvoerder Bert J. Wouden berg heeft daarop gisteren naar Sikkens gebeld om de offi ciële namen op te vragen van de kleuren die bij het schilde ren van de paal zijn gebruikt. Vandaag zal WN het antwoord aan de provincie sturen. Het verzoek aan de provincie was nodig omdat die officieel eigenaar van de weg plus de ber men is. De veelkleurige paal, door sommigen aangeduid als de grote breinaald, zal (als de provincie het goed vindt) worden ge plaatst op advies van de Utrechtse paragnost Gerard Croiset. De veelkleurige paal zal volgens Croiset een storingszone on derbreken, die de menselijke geest .leegzuigt", waardoor een blackout kan ontstaan. En die blackout kan volgens Croiset de oorzaak van een groot aantal (ernstige) ongelukken op de overzichtelijke kruising in Woubrugge zijn geweest. WOUBRUGGE/BODEGRA VEN/HILVERSUM Het vak te betwijfelen of de resultaten van het onderzoek met de paragnosten ooit op grote schaal toepasbaar zijn voor een veiliger verkeer. Dat is een eerste conclusie van Veilig Verkeer Nederland (WN) in het mei-nummer van haar maandblad Wegwijs over het onderzoek dat WN samen met de paragnosten Gerard Croiset en Warner Tholen heeft ingesteld op de kruising Herenweg-Kruisweg in Woubrug ge en op de kruising Goudseweg-rijksweg 11 Leiden-Bode- graven), plaatselijk bekend als de Omleidingsweg. Wegwijs zal eind deze week bij de naar schatting 100.000 WN-leden in de bus vallen. De conclusies, die dm Wegwijs staam moeten worden gezien als een tus senstand, aldus WN-woordivoerder Bert J. Woudenberg, doe de twee ar tikelen (totaal bijna tweeëneenhaive pagina) in Wegwijs heeft geschreven. Ook WN vindt het veel belangrijker dat bromfietsers een helm dragen en automobilisten een gordel omdoen en dat wij in en op deugdelijke vervoer middelen rondrijden. Het was Woudenbergs bedoeling in het mei-nummer alleen te berichten over het feit dat het onderzoek met de beide paragnosten was begonnen, om in een later stadium met conclu sies te komen. Maar toen het onder zoek binnen een dag de aandacht van bij-na alle publiaiteLtsmediia trok heeft WN geprobeerd nog wat voorlopige conclusies in het blad te krijgen. De kopij voor het mei-nummer van Weg wijs moest al enkele weken geleden bij de drukker worden ingeleverd. Wichelaars Woudenberg kwam op de gedachte een dergelijk onderzoek te (laten) doen door de opmerkingen van het liberale lid van de provinciale staten van Utrecht drs. P. A. Delveaux. die in een vergadering van de provinciale oommissie voor verkeer en vervoer over een gevaarlijk kruispunt in zijn woonplaats Zeist opmerkte: „Laten we eens nagaan in hoeverre wiche laars van dienst kunnen zijn bij het oplossen van verkeersproblemen". Maar bij de provincie dn Utrecht werd goedmoedig geglimlacht en het on derzoek kwam er niet. WN besloot Gerard Croiset uit Utrecht te raadplegen, een man die over opmerkelijke para-normale ga ven beschikt. Orodset in Wegwijs: „De planeten in ons zonnestelsel hebben invloed op onze aarde en op wat daarop gebeurt. Laten we eens aan nemen dat Saturnus een behoorlijk loodgehalte heelt en dat er op aarde plekken zijn waar ook bovenmatig veel lood in de grond zit. Dan is het te begrijpen dat daartussen een be paalde verbinding kan bestaan. Komt er in de buurt van die plek een mens die negatief reageert, dan wordt hij bij het passeren van zo'n loodrijke plek helemaal "leeggezogen". Een black-out kan dan het gevolg zijn. Zit Je op een dergelijk moment ook nog achter het stuur van Je auito en is Je wagen ook nog van metaal, waardoor van geleiding sprake kan zijn, dan ga Je. Mensen die 'leeg gezogen" worden kunnen natuurlijk heel gemakkelijk de macht over het stuur verliezen". Croiset: „Op het gebied van het aanwenden van para-normale be gaafdheden voor de verkeersveilig heid moeten de eerste stappen nog worden gezet. En dat is de hoofd zaak. Zou er geen mogelijkheid zijn, dan zou ik dat zeggen. Maar een kans om deze kwestie aan te pakken zie ik. Een oplossing zou bijvoorbeeld kunnen zijn het trekken van een ho roscoop van de autobestuurders en de kleur -/an de auto. Dan moet Je natuurlijk wel weten uit welke sub stantie die kleur moet worden ge maakt. Een team van paragnosten, astrologen, kleuirkenners en weten schappers zou daar onderzoek naar kunnen doen. Mag het materiaal plastic zijn. of moet het ijzer zijn. Of soms een papiertje met een paar kleurtjes erop. Dat weten we nog niet. Ik zou zeggen dat een bepaalde niet gewenste invloed door die en die kleur en door dat en dat materiaal geweerd kan wardien, en die kan Je dan voor auto's toepassen". Over het trekken van de horos coop van een automobilist zegt het blad Wegwijs: „Het zonnestelsel be vindt zich in een voortdurende ver anderende staat van trilling die ver gelijkbaar is met geluidstrillingen in de muziek. Een pasgeborene maakt deel uit van de trillingen van dat moment en de astrologie meent min of meer met zekerheid de betekenis daarvan te kunnen uitleggen in voor de mens belangrijke termen". Bert Woudenberg: ,JDit is een Net onmogelijk Ook prof. dr. Tenhaeff, hoofd van het instituut voor parapsychologie van de rijksuniversiteit van Utrecht komt in het mei-nummer van Weg wijs aan het woord: „Ik houd het niet voor onmogelijk dat Orodset een indruk zou kunnen krijgen van een bepaalde plek waar bovenmatig veel verkeersongelukken gebeuren. Het kan dat bepaalde geo-psydhische verschijnselen, die zich onder de grond afspelen invloed op automo bilisten zouden kunnen hebben, maar dit heeft niets te maken met para psychologie. Een garantie over een positief resultaat van zo'n onderzoek is natuurlijk niet te geven. We moe- tussenstand". ten erkennen dat. paragnostisch be gaafde personen soms Juiste gege vens kunnen verschaffen over ziek teverschijnselen, vermiste mensen, dieren en voorwerpen en ook wel over misdrijven, maar er moet met nadruk op worden gewezen dat men zich in deze geen overdreven voor stelling mag maken. In tal van ge vallen bleken de paragnosten gege vens te verschaffen, die weliswaar juist waren en getuigden van hun para-normale begaafdheid, maar die toch niet aan de gestelde bedoeling voldeden". „Een conclusie die getrokken kan worden is dat paranormale begaafde mensen niet alleen vermiste mensen en voorwerpen kunnen opsporen, maar ook iets kunnen zeggen, zien en voelen op verkeersonveiligheid ge bleken kruispunten", schrijft Weg wijs-red acteur en WN-woordvoerder Bert J. Woudenberg. En dat is sa men met zijn twijfel over de toepas baarheid van de resultaten van het onderzoek tot nu toe een mager re sultaat van een onderzoek, dat merk waardig genoeg op 1 april is begon nen. „Maar dit is een tussenstand, een eerste conclusie, een eerste ba- lansopmaak", zegt hij daarnaar ge vraagd nogmaals en met nadruk. Er zullen nog andere conclusies volgen. Daarop wacht men niet alleen in Woubrugge met een merkwaardig soort belangstelling. Noordiers jongetje op Nieuw Venneps afscheidsfeest: NIEUW VENNEP Hans Sarink, één der organisatoren van de drie weken durende vakantie voor kinderen uit Belfast in Nieuw Vennep, zit zichtbaar afgepeigerd achter een glaasje fris. „Ik ben „total loss", zegt hij zelf, „maar het was het be slist wel waard". NIEUW-VENNEP Voor de gast gezinnen in Nieuw-Vennep, die de Noordierse kinderen drie weken lang onderdak hebben verschaft, zit het erop. De kinderen zijn vanochtend naar hun eigen huis in Belfast ver trokken en laten, zoals gisteravond in 't Ontmoetingscentrum in Nieuw- Vennep bleek, bij velen een gevoel van grote voldoening achter. De sa menwerking tussen kinderen en ge zinnen is optimaal verlopen en una niem sprak men de wens uit een dergelijk project volgend Jaar te kunnen herhalen. Mevrouw Verhoef, die zich als re servegezin had opgegeven, vertelt, dat het meisje, dat bij haar in huis lo geerde, aanvankelijk erg stil was. "Het kind was duidelijk nog onder de indruk van de toestand in Bel fast en moest echt enige tijd bij komen. Ik heb geprobeerd dat zo gemakkelijk mogelijk voor haar te maken. Door 's avonds even rustig bij haar op de rand van het bed te komen zitten en met haar te praten. Om haar het gevoel te geven dat ze niet alleen was, dat ze zich tehuis- voelde liet ik 's nachts altijd het licht op de overloop branden. Ik heb het idee dat ze de vakantie hier erg pret tig heeft gevonden. Ieder kind krijgt bij zijn aankomst een plakboek, waarin het naar eigen inzicht kan werken en in dat plakboek had ze geschreven dat ze wou dat ze thuis net zo kon leven als hier. Wèl had ze een beetje heimwee naar haar moeder. Maar ik geloof dat dat al leen maar goed is. Een kind moet het fijn vinden om naar huis terug te keren. Je moet het het leven in zijn geboorteplaats niet tegen ma ken." Vanaf het begin werd er door de kinderen samen afgewassen en ge speeld. Ze praatten ook veel over hun wederzijdse gezinnen, maar pas de tweede week kwamen ze echt los. Toen dorsten ze ook over de moei lijkheden in hun wijk of familie te praten. Uit die gesprekken begreep ik wel dat de katholieken het daar wat moeilijker hebben dan de pro testanten. Ik kon dat aan h£t Pro testantse Jongetje erg goed merken. Als het katholieke kind iets over zijn narigheid vertelde, dót zat hij vaak te trillen. Zo erg leefde hij mee. Tijdens hun verblijf bü mij in Zeer positieve geluiden ook van de familie Goldsman die een jongetje uit Belfast te logeren had. "Alles Is bijzonder soepel verlopen, er heb ben zich geen bijzonderheden voor gedaan en het kind vormde eigenlijk meteen een eenheid met ons gezin. Het enige dat wel eens moeilijk was, was de taal. Die kinderen hebben een heel sterk Iers accent en dat gaf soms misverstanden. Vooral ook met mijn eigen zoon, die nog maar één Jaar Engels op de middelbare school heeft gehad. Maar dat was dan ook het enige wat een beetje moeilijk was. Er waren twee zon dagen die «iet door de groepsleiding in het programma waren opgeno men en hier konden we dus zelf met het kind optrekken. Op de eer ste zondag hebben we barbecue ge houden in de tuin, waar onze gast zichtbaar van genoot. De tweede zondag was een nog grotere verras sing, want toen kwam de zuster van het kind, dat bij ons logeerde, die ln België woont, even langs. Dat was een enorme verrassing. De volgende keer zullen we graag weer meedoen en dan het liefst met twee kinderen. Mevrouw De Vries, die twee kin deren, een katholiek en een protes tant, in huis heeft gehad, zei dat het meteen tussen hen klikte. "Van af het begin af aan was de samen werking optimaal. De eerste dag meteen al werden de adressen uit gewisseld om elkaar te schrijven. Als hun ouders dat goed vinden ten minste. Het is in die stad in ieder geval uitgesloten dat ze elkaar ont moeten. Wel wordt nog een week einde in Newcastle in Noord-Ierland georganiseerd, waar ze elkaar wel weer zullen zien. Dat is belangrijk, omdat ze dan ervaringen uit kun nen wisselen. De taart had veel aftrek. huis zijn er eigenlijk geen echte moeilijkheden geweest. Ik heb zelf twee kleine kinderen en daar wa ren ze erg lief voor. Alsof ze zich er verantwoordelijk voor voelden. Één maal was er sprake van een beetje paniek, en dat was tijdens het on weer. "Zie je wel, jullie hebben te gen ons gelogen, hier wordt ook ge schoten", zeiden ze toen tegen ons. Dat was eigenlijk de enige keer dat ik heel duidelijk merkte in wat voor angst deze kinderen moeten leven. Iets wat nieuw voor hen was, was dat er zoveel toezicht op ze werd ge houden. Op een gegeven moment waren ze met een fietsje aan het spelen. Ik had verboden verder dan een bepaalde afstand van het Ruis te gaan, maar toch kon je erg goed merken dat ze zich aan het toezicht probeerden te onttrekken. Ze willen heel duidelijk hun eigen leven lei den." De directrice van bejaardentehuis de Westerkim, dat heeft gezorgd voor de warme maaltijden voor de kinderen, vond het eveneens leuk om medewerking te verlenen. Het idee kwam van de bejaarden zelf en daar ben ik erg blij om. Veel moei lijkheden met het eten waren er niet. Ze zijn daar veel vlees gewend en weinig groente. We hebben het eten echter gewoon Hollands gehou den en dat viel heel goed in de smaak. Ze zullen per slot van re kening in Belfast ook wel eens pa tat eten." Volgend Jaar willen we weer zoiets organiseren en dan het liefst met kinderen uit dezelfde wijk, zodat er gedeelten van Belfast gaan ontstaan waar de mensen begrip voor eikaars standpunten hebben en waar ze in vrede naast elkaar leven. Het heeft wat moeite gekost om het allemaal zover te krijgen op het laatste moment hebben we om aan geld te komen, nog 3500 kazen huis-a an-huis verkocht maar het is het zeker waard geweest Dan komt een klein meisje naar Hans toe en laat hem een mooi plas tic doosje zien. In het doosje twee kleine klompjes die aan een goud kleurig kettinkje zitten. Een nieman- dalletje, maar de gastgezinnen mogen geen grote cadeeau's geven omdat dat thuis in Belfast alleen maar af gunst op zou kunnen wekken. En het kind is er zielsgelukkig mee. Wel licht heeft ze nooit iets moois beze ten. Symbool Het afscheidsfeest, gisteravond in het Ontmoetingscentrum, begint om kwart over acht. Dominee Imberns houdt een inleiding en spreekt over datgene wat de kinderen in de afge lopen drie weken hebben geleerd. Vriendschap en eerbied voor eikaars opvattingen. Dan ontsteekt hij zeven kaarsen als symbolen voor de zeven waarden die voor de mens van be lang zijn. De zevende kaars staat voor God. Als de dominee, die zich de afgelopen drie weken buitenge woon voor de kinderen heeft ingezet, klaar is, is het tijd voor het koor. Het zangkoor Excelsior uit Nieuw- Vennep brengt Engels, en Neder landstalige liedjes ten gehore. De Engelstalige liedjes zingen de Noord ierse kinderen mee. De tekst hebben ze voor zich op een stenciL Aan het eind ontstaat er bij sommigen van de Nederlandse leiding enige onge rustheid over een lied dat door de Jaren heen voor de katholieken een nogal grote betekenis heeft gekre gen. Het wordt echter gewoon door alle kinderen meegezongen. Een goed bewijs voor het geringe belang dat de kinderen in drie weken tijd aan de godsdienst tegenstellingen zijn gaan hechten. Dankbaar Van de dorpsraad ontvangen de kinderen later een Delftsblauw tegel tje. Het wordt in dank aanvaard, evenals een rode roos die ze in een nog later stadium krijgen. Sommige kinderen geven de rode roos aan de „ouders" van hun gastgezin. Ze zijn dankbaar .dat is duidelijk. Vele kin deren hebben ook toegezegd af en toe te zullen schrijven hoe 'het met hen gaat. Terwijl de volwassenen elkaar op het podium huldigen en bedanken voor de fijne samenwerking, bewe gen de Noordierse kinderen zich naar het achterste gedeelte van de zaal, waar iemand zich met een polaroid camera heeft opgesteld. Een schot in de roos. De kinderen verdringen zich om op de foto te komen, die ze even later in een fraai mapje mee naar huis krijgen. Als een kleine herinne ring. Het wordt ten zeerste op prijs gesteld en sommige kinderen willen samen op de foto. Dat mag. En ook blijkt voor de camera datgene, dat Sarink zei, volledig Juist te zijn: de kinderen hebben in Nederland weer leren lachen. De Noordierse leider Duncan, de enige werkelijk professionele jeugd werker die uit Belfast was meegeko men, geraakte in opvallend korte tijd van zijn schotel gebak af en daarna was het tijd voor de disco-avond. Om eerlijk te zijn, het waren de ouders tjes kregen allen een Delfts blau we tegel. De Noordierse vakantieganger van de gastgezinnen die zich het eerst op de dansvloer waagden, maar al snel volgden de kinderen. Eerst de meisjes en toen schuchter en ietwat Door Frits Beutick onhandig de Jongens. De stemming kwam er erg goed in en toen iedereen in het zaaltje stond te swingen be standen er in feit geen grenzen meer. Jammer Maar toch heerste eigens ook de sfeer van morgen weer terug" te moeten naar het door bommen en schietpartijen getijsterde Belfast. Sam Clarke, een 10-jarig protestants Jongetje uit het Shankill gebied, zei de katholieken eigenlijk altijd al erg graag gemogen te hebben, maar dat hij in feit nooit met één gesproken had. Hij had er nu zo'n vijftig leren kennen en wat hij altijd al gedacht had bleek Juist te zijn: Hy mag die kaholieken weL Alleen Jammer dat hij ze thuis niet meer zou kunnen be zoeken. Soortgelijke geluiden van een drie tal oudere jongens. Twee van de protestantse Shankill en één van de Katholieke Falls. Het eindfeest bleek uiteindelijk twee dimensies te heb ben: vreugde om een meer dan ge slaagde vakantie, maar verdriet om het lange tijd niet meer kunnen zien van nieuw gemaakte vriendjes. Vanochtend in alle vroegte vertrok het vliegtuig naar Belfast.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4