Sumatrabrug bij Lage Rijndijk: twee rijstroken zuive. fiijtieMelI(i11a Centrumscholen: hoe en waar? ZE ZIJN ALLEMAAL DOOD" haifboter Stemming raad: 25 tegen 4 uit dank voor i i acid PV fles halfvolle melk hele liter van 92 geldig t/m zaterdag 15 mei WOENSDAG 12 MEI 1976 LEIDEN De Sumatrabrug, over de Oude Rijn, tussen Lage Rijndijk en het industrieterrein „De Waard", zal worden gebouwd. Die beslis sing nam de Leidse raad gisteravond tijdens een extra vergadering met 25 tegen 4 stemmen. De tegenstemmers waren wethouder Oosterman, v. d. Zande (PSP), Beijen (PPR/D'66) en Hoeven (CPN). Tevoren was de raad zonder hoofde- leiden Tijdens een ueu „mm- ~r~p-f lijke stemming akkoord gegaan met een amendement waarin werd vastgelegd, dat de brug niet "JE \L/ PU meer dan twee rijstroken mag krijgen, en dat er een verkeerscirculatieplan moet komen voor de teravon? een roolnrom aangeboden UI I/O 11/ Kooi en de Zeeheldenbuurt- Dat plan moet na de gebruikelijke inspraakprocedures tot uitvoe- door Joop Riethoven. (Foto rechtsi. ring zijn gebracht nog voor de brug voor het verkeer zal worden opengesteld. „Uit dankbaarheid voor het feit dat de raad heeft besloten om financiële De omvang van de brug en de grote de Merenwijk naar het centrum via al op 14 mei gegevens wil hebben over steun te veiüenen aan een Tour-start snelheid waarmee de voorbereidingen de Waard. bestek, raadsbesluit, financiën en in Leiden in 1978, "zo verklaarde voor de bouw van de Sumatrabrug Wethouder Waal repliceerde, dat het goedkeuring van GS. glunderende directeur-sportief van moeten plaatsvinden waren gister- pas nu mogelijk is om de wijk in te Volgens wethouder Van Aken (Eco- cnwhtimr riiA hp ïrrvmit wm hp mmir. avond in de Leidse raad uitgebreid «onn wmrinf rnnontomi, va«,itnf<>n nami»>h* onderwerp van kritiek. Beijen (PPR/ D'66) constateerde dat de noodzaak tot aanleg van de brug niet is aan getoond. Hij vroeg zich af of de bouw van de brug wel in het belang zou zijn voor de bedrijven op De Waard, i wanneer de karavaan gaat voorbereiden. w bouwd wordt tieven door de Dienst Gemeentewer- de werkgelegenheid in Leiden In ge- lK.™_ ln d„ .id„ raad irpn hpirpnH oi<n hü me eeo. oahraehf Naet iedereen in de Leidse raad ken bekend zijn geworden. Hij het oneens met v. d. Zande, dat geen adequate maatregelen te tref- zette zich tegen de bouw fen zouden zijn. „Alleen is de vraag uit vrees voor overlast vc „Want het zal erop neerkomen, dat of men de consequenties wenst te wijken: „Als je buren wilt pesten de Zeeheldenbuurt straks wordt af- aanvaarden", aldus wethouder Waal, moet je je zoontje een trommel C^lega-'wefhouder Oosterman ver- steWe.. die dankbetuiging overigens - de brue °P PriJs. Tijdens de uitreiking vlucht- p ten Anne v. d. Zande (PPR) en Lau- Beijen (PPR-D'66) naar de pers- tribune om vanaf die plaats de gesloten voor het doorgaande ver- die verder meedeelde, dat enige deau geven", aldus Oosterman, die handigng in de raadszaal gade te keer. Dat betekent dat er geen ver- speelruimte om alsnog een smallere bovendien bezwaren had tegen de slaan. „Ik vind dit vies", luidde het laohelljke zaak". Teruggekeerd minuten geschorst voor ciële stunt? De raad kan zdjn tijd wel beter gebruiken", aldus Beijen die vond, dat burgemeester Vis de raad van de komende gebeurtenissen in kennis had moeten stellen. „Als zoiets persé moet, dan kan dat [beter na afloop van de vergadering vond het PPR-D'66-raadslid. Reactie van burgemeester Vis: „Ik hoop, dat de meerderheid van de ra-ad dit lu dieke element heeft weten te waar deren". Voor Beijen was het ant woord onvoldoende. Hij vond, dat over dergelijke interrupties nog maar eens nagepraat zou moeten worden in de gemeentelijke commissie voor al gemene en bestuurlijke aangelegen heden. Naar yerluidt zouden de geschon- de ken worsten en de bloemen voor de V) Door John Kroon binding meer zal zijn met de Zijlsin- brug te ontwerpen ontbreekt, gel". Hij wees verder op de nadelige ge volgen voor de Sumatraatraat en La ge Rijndijk, die veel meer verkeer te verwerken zullen krijgen. „Er zal", aldus Bey'en, „geld nodig zijn om de Sumatrastraat te beveiligen. En wel ke plannen heeft het college om de overlast te bestrijden?" Volgens Beijen is in de Kooi grote onrust ont staan wat onder meer blijkt uit brie ven van vier groeperingen aan de raad (zie deze krant van gisteren) en de reacties tijdens een wijkbezoek. dat de PPR zaterdag in de Kooi al- legde. Beijen laakte het gebrek aan commu nicatie tussen het college en de wijk bewoners. „Nog onlangs werd in een brief aan de kleuterleidster van De Wigwam geschreven dat er voorlo pig nog geen geld voor de TJrug zou zijn. Nu krijgt men plotseling te ho ren dat er snel gebouwd zal worden. Het wijkcomité de Kooi overweegt juridische stappen tegen de bouw van de brug. Waarom is het college van B en W niet gaan praten met het wijkcomité?" zó vroeg Beijen zich af. Verder was hij er niet van overtuigd dat ambtelijk alles in het werk ge steld was om te proberen een smalle re brug te bouwen. De problemen voor de Sumatrastraat werden ook aangestipt door WD-er Kuijers. „Het is geen weg voor door gaand verkeer", aldus het liberale raadslid, „want er zit een vreemde knik in de weg en bovendien zijn er scholen en een zwembad in de buurt". Overigens vond hy wel, dat de Su matrabrug gebouwd zou moeten wor den om „De Waard" een betere ont sluiting te- geven. PvdA-er Peters zag het als een taak voor het college om de onrust bij de Kooibewoners weg te nemen voordat de brug geopend wordt. „Ik hoop en verwacht dat de Sumatrastraat geen doorgaande route zal worden", aldus Peters. „Ik heb liever een gedeelte lijke afsluiting of éénrïchtingverkeer dan allerlei verkeersvoorzieningen". Anne v. d. Zande (fSPt trok sterk in twijfel of er wel mogelijkheden zou den zijn om te voorkomen, dat er toch een sluiproute zal slechte wijze, waarop tot dusver de oordeel van Anne v. d. Zande en Lau- geko- rens Beijen kwalificeerde de onder breking als een „kwalijke" en „be- raadszaal vroeg hij burgemeester Vis dames en vegetariër Oosterman af- Speel-o-theek voor Leiden- Noord draait in september LEIDEN Werkgroep "De Ratel" is in Leiden-Noord begonnen met de voorbereidingen voor de stichting van een speel-o-theek. een uitleen van speelgoed waar alle bewoners gebruik van kunnen maken. Uitgangspunt is dat ieder kind de kans moet krijgen met goed speelgoed te spelen. Naast het uitlenen willen de medewerkers ook informatie geven over speelgoed en het belang daarvan voor de ont wikkeling van het kind. De speel-o-theek zal, als alles vol gens plan verloopt, in september gaan draaen. De werkgroep bekijkt op het ogenblik de mogelijkheden om in aanmerking te komen voor sub sidies, bijvoorbeeld van het Koningin Julianafonds en de experimentenpot van het ministerie van CRM. Kosten van lidmaatschap bedragen vermoe delijk vyf gulden per gezin per jaar. terwijl voor elk stuk speelgoed, dat geleend wordt, twee kwartjes moet worden betaald. Van belang is nu met name dat zich vrijwilligers uit de wijk aandie nen om speelgoed te repareren en eventueel zelf te maken, om de in koop van speelgoed te regelen en om het kaartsysteem op te zetten en bij te houden, inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar onder de tel.-nummers: 121879 (Guus Zwartjes) en 130360 (Martine Bronmefter) of bij Ineke Weeda in de Oranjestraat 35. LEIDEN Het hoofd van de Lorentzschool (N. Ober) neemt vol gende maand afscheid van deze school. Op 15 juni zal 's avonds van zeven tot negen uur een receptie wor den gehouden. Het scheidende school hoofd is 15 jaar aan de Lorentz school verbonden geweest, en zal nu bij de gemeentelijke inspectie in dienst treden als onderwijskundige. G. Schrama na 58 jaar weg bij Leidse veemarkt LEIDEN "Die ouwe boeren, in het begin kwamen ze nog wel in de Groenoordhal. Vroeger kwa men er ik-weet-niet-hoeveel men sen naar me toe. Ze zijn allemaal dood. De jonge boeren zoeken andere connecties. Met mijn neef bijvoorbeeld. En voor spek en bo nen op de markt zitten, voor twee, drie of vijf man, dat wil ik niet. Daarom ben ik er mee opgehou den." Maar gelukkig zetten zijn zonen Jan (66) en Arie (60) het bedrijf voort. Want Schrama Veevoeders BV is van de Leidse veemarkt niet weg te denken. Ook al zal de vertrouwde verschijning van de 82-jarige G. Schrama er niet meer zijn. Gisteren nam hij, op zijn vaste plek in het restaurant van de Groenoordhal, temidden van zyn relaties definitief af scheid van de veemarkt. Zelfs t,oen goot hij geen druppel alco hol naar binnen. "Ik ben 58 Jaar op de veemarkt geweest en ik heb er nooit een borrel gedron- ken. Ik ben geen afschaffer, maar ik vond het onjuist om als je in de handel zit, een borrel te drin ken. Koffie, of tonic, meer niet. Ik heb daar nooit spijt van ge had. Je moet een bepaalde leiding in je leven hebben." Een leven lang tussen de nuchtere kalf, het weidlam, de slachtzeug en vooral de koeiekoek heeft hem tot op hoge leeftijd een opmerkelijke vitali teit bezorgd. Hü maakt nog graag zün eigen veters vast. "Mün zoon zei dinsdag: zal ik je naar de Groenoordhal brengen. Nee, zei ik, ik heb me al 58 jaar lang zelf naar de veemarkt begeven. Ik rüd er gewoon met de auto naar toe." Zün wieg stond in Benthuizen, waar maar twee families in die tüd rooms-katholiek waren, "het gezin van mün vader en dat van diens broer." Hü ging naar kerk en school in Hazerswoude-dorp. Elke dag een uur heen lopen en een uur terug. "Fietsen? Dat was een luxe. De fiets, waar we van daag nog op rüden, met twee ge- lüke wielen, heb ik in Hazerswou- de geïntroduceerd gezien. Daar werd dan een halve zomer over gepraat." Hy was nog geen twaalf, toen hü van school afkwam. Zün vader was een boer. "die nooit schulden heeft gemaakt, maar ook nooit ry'k ia geworden". Op 12 febr. 1903 is in Wassenaar het bedrüf van Schrama ontstaan. In 1908 werd in Leiden een maalderü gebouwd. De toenmalige eigenaar was zün broer. Hü stierf in de Eerste Wereldoorlog. "Met zün vrouw heb ik toen de zaak voort gezet." Het veevoedersbedrüf Schrama groeide en groeide deze eeuw, al kwam in de jaren der tig de onvermydelüke terugslag. Schrama zocht zün klanten op de Leidse veemarkt op, toen nog op en by de Beestenmarkt en noteerde hun bestellingen. "Ik weet nog goed. Bü molen De Valk stonden honderden huisjes, krot jes. Die zün allemaal afgebroken voor de markt. De trefpunten waren Spek op de Beestenmarkt en Veldkamp, waar yu het ge bouw van de Nieuwe Leidse Cou rant is (was). Je had er verder nog wat kleine kroegjes." "Wat ik vandaag nog hoorde. Een boer had een koppel weilam meren gekocht en daar 165 gulden voor betaald. Ik heb zelf weilam meren zien kopen en ook wel zelf gekocht voor f 2.75 per stuk. Ik heb ook de tüd meegemaakt dat biggen van zes a zeven weken oud praktisch werden weggege ven. Maar echt veel veranderd is er eigenlük niet op de veemarkt. De omstandigheden wel, maar het blüft zo: de boeren en de handelaren komen er om te ko pen of te verkopen." In 1969 nam hü afscheid van het bedrüf. Een feest in Avifauna, "met vüfhonderd boeren, boerin nen, zonen en dochters". Nadien bleef Schrama sr. voor de oudere klanten de veemarkt bezoeken. Dat is nu voorbij. Jammer? "Wel nee, daar heb je toch naar toe geleefd. Ik ben zeventien jaar wethouder in Voorschoten ge weest. Dat heb ik daarna ook niet gemist. Ik ben blü dat ik het heb mogen meemaken." Hü was een paar jaar boerenknecht ("Dat was niet slecht. Voor half vier hoefde Je niet uit bed te ko men en ik verdiende 140 gulden per jaar.") en bouwde daarna een bedrüf op. "Ik kom nog wel eens in de maalderü'. Dan zeg ik goeie- morgen, of goeiemiddag. Daar blüft het bü- Commanderen doe ik nooit meer. Dat heb ik lang ge noeg kunnen doen." G. Schrama (82)nooit een bor rel op de markt. zó uit d* koelkast gaat \t gesmeerd Half 20 vet als roomboter. i Voor tafelgebruik. In handige kuipjes, f Smeerzacht uit de Sluiting Barbara-scholen werpt nieuw licht op binnenstad Door Wim Wirtz ADVERTENTIE voor 79- LEIDEN De aangekondigde slui ting van de r.k. Barbara-scholen aan het Levendaal heeft een nieuw licht geworpen op de scholen in de Leidse binnenstad. Als de plannen van de Stichting Katholiek Onder- wüs doorgaan, verdwijnt er immers een onderwü svoorziening die mis schien niet direct, maai* op de lan gere termün toch zeker een be langrijke rol kan spelen voor de be woners van de Haver- en Gort- buurt (omgeving Levendaal). Dat vinden althans sommige ouders van kinderen die er op school gaan. De Haver- en Gortbuurt, zeggen deze ouders, kan als gevolg van de renovatieplannen voor deze buurt, een flinke verjonging ondergaan met het gevolg dat ook de Barbara- scholen, die nu met een steeds ma ger wordend leerlingenbestand te kampen hebben, zullen opleven. Om die reden, aldus de ouders, mag de school niet vendwynen. Een praktisch argument is boven dien dat de r.k. Hartebrugschool aan de Haarlemmerstraat, waar de ouders na sluiting van de Barbara- scholen op zouden zün aangewe zen, voor veel ouders en leerlingen te ver weg ligt. De door de Stichting Katholiek Onderwü s noodzakelijk geachte sluiting van de Barbara-scholen staat overigens niet op zichzelf. Er zün in de Leidse binnenstad nog meer scholen, die grote moeite doen om het hoofd boven water te houden. Op deze scholen loopt het aantal leerlingen al enkele jaren flink terug. Tot ze onder het wet tel ük vereiste aantal leerlingen uitkomen en genoodzaakt worden leerkrachen en derhalve ook klas sen af te stoten. De wettelüke norm voor een gewone lagere school met zes klassen is door het ministerie vastgesteld op minimaal 156 leerlingen. Bekyken we de vijf lagere scholen die Lei- dens binnenstad rük is. dan krü- gen we het volgende beeld: Harte brugschool 125 leerlingen, Barbara- school 100, prot. chr. school aan de Hooglandse Kerkgracht 120, prot. chr. Prins Bernhardschool aan het Noordeinde 93 en tot slot de open bare school aan de Aalmarkt 160. De school van de Eerste Leidse Schoolvereniging, eveneens aan het Noordeinde .hoort in dit rijtje niet thuis omdat deze school volgend Jaar vertrekt naar een nieuw ge bouw in het Morskwartier en dan dus niet meer tot de binnenstads- scholen gerekend kan worden. Vleugelschool Nog steeds verblüvend in de sfeer van formele waarden en normen, is het aan de hand van de cüfers dui- delük dat er iets moet gebeuren, wil de binnenstad in de toekomst niet een zielig en moeizaam draaiend scholenbestand te zien geven. De vraag is alleen wat. Enkele maanden geleden werd daar over nog in de gemeenteraadscom missie die zich behalve met sport, recreatie en samenlevingsopbouw ook met onderwüs bezighoudt, ge discussieerd. Onderwijswethouder Tesselaar sneed het onderwerp als eerste aan toen hü uiteen zette wat hü de beste oplossing vond voor het probleem van de binnen- stadsscholen: een zogenaamde vleugelschool ergens middenin de binnenstad, waarin de drie zuilen (prot. chr., rek. en openbaar onder wijs) naar analogie van de situatie in de Merenwyk tesamen lief en leed moesten delen. Het voorlopige plan van de wethouder verdween evenwel rap van tafel. Uit gesprek ken die hy" had met de betrokken onderwü'sorganisaties en ook aan hand van geluiden uit de commis sie, trok hy de conclusie dat een vleugelschool niet de nodige in stemming zou ververven. Het CDA-raadslid Bosch kwam ver volgens met het plan om voor elke zuil apart een lagere school met daaraan vast een kleuterschool te realiseren. Een onderwüsdriehoek voor de Leidse binnenstad, met be houd van de eigen identiteit en de kindertjes naar geloofs- en onge loofsrichting van elkaar geschei den. Dat plan scoorde beter. De PPR/D'66-fractie wüdde er zelfs een nota aan en indiceerde nauw keurig welke scholen er mochten blüven en welke niet. In de nota werd de binnenstad in drie stukken gesnedenDe Camp/Maredorp, Academie/Pieterwük en Pancras/ Levendaal. In deze binnenstadsde- len zouden resp. moeten komen een nieuwe r.k. school, de openbare school die nu aan de Aalmarkt zit en de prot. chr. school aan de Hooglandse Kerkgracht. De Prins Bernhardschool. zo luidde het von nis in de nota van PPR/D'66 zou evenals de Barbara-school moeten worden opgeheven, omdat ze niet meer rendabel waren en wat de Prins Bernhardschool betreft geen relatie had met het kleuteronder- wüs; met het oog op morgen ten slotte een belangrük gegeven van wege de integratieplannen voor kleuter- en basisonderwijs. Drie-jarenplan Intussen is ook wethouder Tesselaar wel geneigd om voor de binnenstad aan drie scholen te denken. „Ik heb met de katholieke en protestants- christelijke stichting de afspraak gemaakt dat zü zouden bekijken welke school er eventueel zou kun nen worden afgestoten. Van de ka tholieke stichting hebben we nu gehoord dat dat de Barbara-school wordt. Maar van de christelüke stichting hebben we nog geen ant woord gekregen", zegt hü- Tesselaar heeft voor wat de binnen- scholen betreft een drie-Jaren plan in het hoofd zitten, waarbü gerekend vanaf 1978 elk jaar een nieuwe school gebouwd zou moeten worden. In zün gedachtengang zou dan eerst de rk stichting 'n nieu we school mogen bouwen in de Camp (gebied achter de Haarlem merstraat), vervolgens zou er een nieuwe school moeten worden ge bouwd voor het openbaar onderwys en tenslotte zou de prot. chr. stich ting de nodige ruimte krijgen voor een nieuw gebouw in de binnen stad. Voor de bouw van scholen voor het confessionele onderwüs voelt Tes selaar en hy heeft dat nooit verhuld zich niet erg verant- woordelük. Als onderwüswethouaer kan hü er evenwel moeilük omheen een oplossing te zoeken voor een wijk waar een groep van ouders de hierdoor veroorzaakte problemen .al op zich af zien komen. De relatie tussen onderwüs en milieu, een ge geven dat in progressieve onder wijsnota's een voorname plaats pleegt in te nemen, is immers in het geding. De wethouder, die dat onderkent, zegt: „De gedachten over een nieüwe openbare school gingen uit naar de plaats waar nu de Haanstra-kleuterschool zit (Ra penburg red.) Maar nu de Bar bara-school word afgestoten is er een tweede overweging bü gekomen en dan zou Je kunnen denken aan een openbare school bü voorbeeld op het parkeerterrein aan de Kore- vaarstraat of aan de plaats waar nu het noodpostkantoor staat".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3