„Romantiek is een spel met de werkelijkheid" TIEN MILLE VOOR SPORTREAL VOORSCHOTEN agenda Architect Piet van der Sterre: Blauwe zone in de Dorpsstraat PAGINA Z WOENSDAG 12 MEI 1976 LEIDERDORP „Monumen ten, oude gebouwen, bepalen de identiteit van een woonge meenschap. Ze vormen een vertrouwd, herkenbaar beeld in de bebouwing. Bovendien hebben dergelijke gebouwen vaak een culturele of histori sche waarde. Om al die rede nen verdienen ze gered te wor den, en behoed tegen slijtage en verval". De Leiderdorpse architect Piet van der Sterre restaureerde al veel van de be staande monumenten in de Leidse regio. Zijn laatste pro jecten: de toren en de ruïne in Warmond, de hervormde dorpskerk van Katwijk en een oude boerderij in het Leider- dorpse park De Houtkamp. Alhoewel Van der Sterre dage lijks bezig is met wat eens ge weest os in het geenszins een man (tie in het verleden leeft: "Er wordt zoveel afgegeven op de moderne techniek. Dat zal ik Door Hans Meijer nooit doen, waait dankzij die techniekwo nen we nu veel beter dan onze ouders en grootouders ooit gedaan hebben. Maar ik ben me wel bewust van de nadelen van die techniek." Vroeger stonk het alleen in achterbuurten, dank zij de techniek stinken nu hele stadsdelen." Vertrouwen "Het leven verandert zo snel, de maatschappij verandert zo snel. Daarom ben ik blij dat er oude gebouwen zijn. Het is plezierig om vertrouwde, herkenbare pun ten te behouden. Nieuwbouw moet nog vertrouwd raken, als het ooiit vertrouwd raakt. Je kunt je dat met name van torenflaits woontorens afvragen." Van der Sterre geeft er een voor beeld van: "Om even verder te gaan die torens: als je een kerktoren neemt, dat is herken baar. Aan de buitenkant zót een uurwerk en Je kimt eenmaal in de zoveel tijd de klok horen lui den. Daardoor kun Je aan de buitenkant zien en horen wat er gebeurt, wat er van binnen is, kortom, waarom die toren er staat. Bij zo'n woontoren is dat heel wat anders. Daarvan kun Je wel zien dat er mensen in wonen, maar wat er precies gebeurt, dat kun je aan de buitenkant niet zien. Daarom zol zoiots nooit vertrouwd raken." "Nu de allergrootste woningnood voorbij is en er uitzicht komt op een einde van de ellende kunnen we ons richten op de woonomge ving. Wat is de kwaliteit daar van?" Van der Sterre meent dat, binnen dat woonimilieu, ook hot monument een rol speelt: "Mo numenten zijn de link met het verleden. Daaraan kun je zien hoe het eens was. Dat woonmi- beu is nu eenmaal niet iets wat de zeventiger Jaren is ontstaan. Daarom is het pret tig om contact te hebben met dat verleden. Dat kan op die woonomgeving alleen maar een verbetreende invloed hebben.** Natuur Ventrouwen is de term die in een gesprek met Van der Sterre voortdurend terugkeert. Niet al leen de omgeving raakt ver trouwd met een monument en vindt er zodoende een punt van herkenning in. ook de architect, die aan het restaureren slaat, moet er vertrouwd mee raken: "We beginnen met alles wat er —nog staat in tekeining te brengen. Daarna wordt een zogenaamd rapport van toestand opgemaakt, een beschrijving van de staat, waarin alles verkeerd. Dan ga Je kijken naar de verschillende ver anderingen, die het gebouw in de loop ter tijden heeft ondergaan en pas dan ga Je kijken wat Je eraan kunt doen". „Je moet erom denken dat Je Schakel niet in de problemen komt tijdiens de restauratie vaak pas tijdens de werkzaamhe den ontdekt worden. Een enkele keer ook een zeldzaam graf, al hoewel dat maar sporadisch voor komt. Die dingen mogen het werk niet belemmeren. Je moet het incalculeren. Gelukkig bestaat er al meestal een vermoeden dat er in een monument meer te vin den is dan van buiten te zien valt". De spanning komt voor Van der Sterre overigens niet uit die hoek. De technische kanten van de zaak maken het restaureren voor hem tot een enerverend ge beuren: „Het is spannend als je een nieuwe fundering moet leg gen. Je kent de kwaliteit van het gebouw nooit helemaal precies en zodoende is er sprake van een ze ker risico. In Pijnacker is ooit eens een kerktoren omgevallen. Daar was ik gelukkig niet mee bezig. Maar dat beeld spookt me wel altijd voor ogen. Het lijkt me verschrikkelijk als mij ook zoiets gebeurt". Ook de natuur speelt bü restau ratiewerkzaamheden een rol. Van der Sterre houdt met dat aspect rian ook terdege rekening, en niet alleen omdat hij geïnteresseerd is in biologie: „Vaak maken planten, of de aanwezigheid van dieren, een essentieel deel van het monu ment uit. Klimop bijvoorbeeld, heeft vaak een duidelijke functie. Tot voor kort dacht iedereen dat die plant schadelijk was voor de muren, maar dat is nu juist niet het geval, de plant beschermd de muur eerder tegen allerlei weersin vloeden. Je moet natuurlijk wel zorgen dat de plant niet over het dak gaat groeien want daardoor kan de dakbedekking opgetild worden. Dan zit je met lekkage. De klimop op de ruïne van Warmond bijvoorbeeld, maakte mede 't beeld van het monument Daarom zijn we er erg voorzichtig mee. Een deel van de plant blijft zitten. Die lichten we voorzichtig op en bewaren hem. Zo'n plant groeit juist daar omdat er een bepaalde steensoort is gebruikt. Op beton of harde klinkers de moderne materialen groeit zo iets niet. Juist daarom hoort die plant op het monument". ontwikkeling, de verandering vari de bouw. Ik bedoel het zo. Vroeger keek men heel anders tegen de intentie van de bouw aan. De ge bouwen die wy nu grote monu menten noemen werden tóen ge bouwd voor de autoriteiten, ten koste van de kleine man. Een mensenleven telde niet het ging alleen maar om de uitdrukking van macht, net als in een oorlog. De grote gebouwen van toen wa ren er als exponenten van die ge vestigde macht en ter handhaving daarvan. Dat wil overigens niet zeggen dat er ook toen niet soms uit idealistische overwegingen ge bouwd werd. In de huidige architectuur vind Je dat nog wel, die represen tatieve architectuur. Maar geluk kig niet zo vaak meer, alleen nog by een enkel provincie- of ge meentehuis en by sommige gebou wen van ministeries. Hoezeer ik de monumenten waardeer, ik vind toch dat we daarmee op moeten houden. Er is in de bouw nog maar één maatstaf, bouwen voor de gewone mensen. Voor hen moet je de woonsituatie zo plezierig mogelijk maken. Maar dat is moeilyk. Ik geloof dat het nooit helemaal lukt. Het zit nu eenmaal in de mensen ingebakken om meer te zijn dan een ander. Bo vendien willen veel mensen graag opzien naar een autoriteit. Je moet daaraan ook ,We besteden te weinig aandacht aan het overgangsgebied' op onverwachte dingen stuit. Muurschilderingen bijvoorbeeld zyn nu echt van die dingen die Van der Sterre ziet zyn werk in relatie tot toen en straks. „Je vormt een schakel in een keten. Je maakt deel uit van de Van der Sterre heeft zeer dui delijke denkbeelden over hoe de woonsituatie van nu en straks er dan wel uit moet zien: „De maat schappelijke structuur van dit ogenblik vraagt dat alles in cate gorieën opgedeeld wordt. De be jaarden by elkaar, en de werken de Jongeren by elkaar. Zo heeft iedereen zijn eigen hokje. Er komt te weinig terecht van de samen hang van de hele menselijke wooncultuur. Wat wy willen zyn alleen maar de voordelen van een dicht bevolkt gebied, het hoge voorzieningenniveau. De nadelen dat Je elkaar soms wel eens tot last bent daar willen we vanaf en dus delen we de zaak maar op, door iedere groep by elkaar te stoppen. Je ziet het aan de sterke afbakening tussen de voetganger en de auto. Een trottoir heeft ste- debouwkundig en planologisch ze ker een functie, maar in feite is die scheiding tussen .rijbaan" en „loopbaan" funest. Men houdt geen rekening met elkaar. De automobilist neemt per definitie aan dat elke voetganger op zyn baan het trottoir blijft. overgangsgebied Van der Sterre meent dat al die fouten zijn terug te voeren op het feit. dat wy in onze huidige sa- menlevingsstructuur iets zijn kwijtgeraakt: het overgangsge bied. „Ga maar eens in de na tuur kyken. Daar zijn Juist die gebieden het rijkst, de randen van de bossen, waar het bos overgaat in weiland, de randen van de hei, van akkers, van sloten en zelfs de bermen van wegen. Daar is van alles te vinden. In de overgang tussen akker en bijvoorbeeld zandpad vind je een rijkgescha keerde flora en daardoor ook nog een sterk gevarieerde insectenwe reld. Wy zijn dat kwijt. Vroeger had een stad zo'n prachtig over gangsgebied. Buiten de muren vond je kwekerijen, kippenfok- kers, vissers, zuivelboeren en wat dies meer zij. Daar waar de stad ophield stad te zyn, platteland werd, was het leven het rykst ge schakeerd. Nu zie Je plotseling een flat uit het weiland schieten. Daar is geen sprake meer van enige overgang". Er zyn meer van die gebieden, meent Van der Sterre. „Ga zelf maar na. Je hebt de soep van het huis, de overgang tussen huizen en plantsoen en de rand van de straat. Juist die verhouding die nu zo bikkelhard zyn ik kom even terug op m'n voorbeeld auto/ iietser zouden prettiger, soepe ler verlopen, wanneer we meer aandacht aan de overgangen zou den besteden. Woonerven zyn daartoe een uitstekend middel". Romantiek Tenslotte is er dan nog de ro mantiek, een niet onaanzienlijk aspect dat een rol speelt by res tauratiewerkzaamheden. De nos talgie viert hoogty, er worden by het leven boerderijtjes gekocht en opgeknapt en je eet tegenwoordig alleen nog maar echt lekker als dat in een entourage van bruinge- beitst eikehout, bielzen en paarde- hoofdstellen doet. „Wat is roman tiek? Vaak is het het een spel letje met de werkelykheid die voorby is. Mensen kopen een oude auto en gaan er mee rondrijden. Maar ze weten dat als het ding het begeeft er een goede nieu we wagen in de garage staat. Dat is een spelletje. De mensen kopen oude huizen, zetten daar een oude inrichting met olielampen, olie lampen met een gloeilamp erin, omdat ze van dat morsige gedoe met olie niets willen weten. Dat is een spelletje. Men hangt aan het oude, maar vergeet dat dat vaak niet meer was dan bittere ellende". Kosten kinder speelplaatsen rijzen pan uit LEIDERDORP "De kosten van kinderspeelplaatsen in Leiderdorp rijzen de pan uit. Het is onmogelijk dat er twee peuterspeelzalen in Voor hof komen. We moeten voor dit ge bouw kiezen", aldus wethouder Reu gebrink, gisteravond tydens een ver gadering van de commissie maat- schappelyk welzyn. Aan de orde was de advisering aan B. en W. inzake het beschikbaarstellen van het ge bouw van Velocitas aan de Hoog- madeseweg aan de stichting Kinder speelzaal in Leiderdorp. Besloten werd de behandeling van dit agen dapunt uit te stellen totdat de stich ting met een goed beleidsplan is ge komen. Het vertrek van dr. De Bruyne zal niet leiden tot stagnatie in de rea lisering van het medisch diensten centrum, zo stelde Reugebrink. In de zelfde vergadering betreurde de wet houder het dat hy by de hoorzit ting voor de bewoners van Zylkwar- tier verzuimd had om de vele bui tenlandse werknemers uit de wyk uit te nodigen. "Misschien waren ze toch niet gekomen vanwege de taal barrière, maar ik voel me toch schul dig. De volgende keer zullen we ze zeker vragen", aldus Reugebrink. Verkeersnota Warmond De heer Tjebbes van de Nederlandse Invaliden Sportbond heelt vanmorgen uit handen van Joop W'jstbroek. van de Politie Sportvereniging een bedrag van 1000,ontvangen. Dat gebeurde op het Leidse politiebureau. Het geld was de netto-opbrengst van de Singelloop die op koninginnedag door de Politie Sportver eniging en het Leidsch Dagblad is georganise erd. Op de foto van links naar rechts: de heren Tjebbes, Koopman (directeur van het Leidsch Dagblad), Van Voorden (commissaris van politie) en Westbroek. WARMOND Gisteren was de verkeersnota ten derde male onder werp van gesprek in de vergadering van de commissie openbare werken van Warmond. Iedereen was het er over eens dat er aan de Dorpsstraat het een en ander zal moeten veran deren. Deze zal in de toekomst zo veel mogelijk vrij van auto's ge maakt worden. Vooral de geparkeerde auto's vor men een probleem. Als alternatieve parkeermogelijkheden werden aan gevoerd: de gemeentehaven, de Baan en de ruimte bij heit Trefpunt waar aan een stuk van de Seminarielaan zou moeten worden toegevoegd. Ten slotte zou voor het noordelijke ge deelte van de Dorpsstraat een nieu we parkeergelegenheid moeten wor den gecreëerd. Hiervoor werd gespro ken over een terrein tussen de Raad- huisdam en de Bloemdstendam. Om de parkeergelegenheid op de Baan te verruimen weid voorzichtig verplaat sing van de muziektent aangeroerd. Dit zal waarschijnlijk wel op veel be zwaren van de kant van de bevolking stuiten. De Baan biedt nu al niet zo'n aantrekkelijke aanblik, als dan de muziektent nog wordt verwijderd is er hélemaal niets aantrekkelijks meer. De gehele herbestrating van de Dorpsstraat al dan niet met sier bestrating, aangepaste verlichting, bloembakken en dergelijke is voor lopig nog toekomstmuziek gezien de financiële situatie. Eind van dit jaar zullen er echter wel enkele voorlopi ge verkeersmaatregelen worden in gevoerd voor dit gebied. Er zal dan een stopverbod van kracht worden voor de westzijde van de Dorpsstraat Voor de oostzijde van de Dorpsstraat (dj. de kant van de Leede) wordt de parkeerschyf ingevoerd. Maximale parkeertijd in deze blauwe zone wordt een half uur. De Van Milsdam, Vrouw Bakkersdam, Kerk dam, Kaar- senmakersdam, Postdam, Bloemis- tendam en de Raadhuisdam zullen voor alle verkeer worden gesloten uitgezonderd fietsers en voetgangers. De wijken Endepoel 1 en 2 worden duidelijk bestempeld als woongebie den. Daar wordt een omleidingsweg aangegeven voor het in- en uitgaan de verkeer. De route, waarvoor één richtingsverkeer zou moeten worden ingesteld, is dan als volgt: v. Dui venvoordestraat, v. Leydenstraat, En- aepoellaan, v. d. Woudestraat en v. Commissie slikt verloop pand Molenlaan 3 niet VOORSCHOTEN De commissie voor de gemeente financiën van Voorschoten had gisteravond duidelyk moeite met de diverse voorstellen van B. en W. Drs Meershoek (CDA): "Ik zit hier voor joker, ik mag alleen ja zeggen en dat doe ik niet." Aanleiding waren de slecht geformu leerde voorstellen en het ontbreken van de eventuele besluitvormingen. Wethouder Oosterbaan (VVD) zag het allemaal niet zo moeilyk. Hij meende dat juist door het praten met elkaar het voorstel van B. en W. daarna afgerond in de raadsver gadering behandeld zou kunnen worden. Dat praten van de commissieleden werd door hem op een zeker moment afgebro ken met: "Als de heren elkaar opgevreten hebben kunnen we misschien doorgaan." Verschillende voorstellen haalden de eindstreep niet zoals de verkoop van het pand Molenlaan 3 (atelier Schrofer). Het pand wordt ter verkoop aangeboden voor f 40.000,—, terwyi de balanswaarde veel groter is. De commissie adviseerde deze verkoop te behandelen in een gecombi- Het aanvullend krediet ten behoeve van de verbetering van de sanitaire ruimten in het hoofdgebouw van het voormalige Marine Opkomst Centrum ten bedrage van f 25.376,haalde ook niet onge schonden de eindstreep. De commissie wilde weten waarom eerst f 98.000,— ge raamd werd en waardoor de raming met 25% wordt overschreden. Bovendien is er nog geen zekerheid dat de Ryksgebou- wendienst dit pand wil i De voorbereidende werkzaamheden om te komen tot reconstructie van Leidse- weg-Noord en de daaraan verbonden kos ten van f 25.000,— werd door de commis sie enigszins voorbarig gezien. Leidseweg- Noord is nog steeds in eigendom by de provincie, hoewel het onderhoud voor re kening van de gemeente Voorschoten komt. Verlevendiging Dorpscentrum. Dit bedrag is nodig om diverse gemeentediensten te kunnen betalen voor werkzaamheden ten behoeve van activiteiten zoals opzetten van de muziektent en het maken van afzettingen. In een besloten vergadering besprak de commissie onder meer de verplaatsing van het expeditiebedryf C. van Leeu wen, welk bedryf thans gevestigd is in de Essenlaan en aldaar niet meer past tussen de villa-woningen. WOENSDAG Geversstraat 65. Oegstgeoat. sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaan den, 9-1 uur nam. Kennedylaan 11, Oegstgeest. Gemeenschap. Apothekersdijk 33. Volkshuls, 2-3.3U en inschrijving kinderclubs, itraat lb, Wereldwinkel. 9.30 u. jetlngscentrum, hoek Boshui- Begijnhof 2. 't ^Begijntje, praathuls nam. en 7.30-9.30 uur nam.'tel. 12683L DONDERDAG v. d. Valk Bou man weg 236, Leider dorp. bijbelstudie en gesprekskring Baptistengemeente, Steenstraat lb. Wereldwinkel. 9.30 i 1, Werkgroep Dienst- 15, Oegstgeest, sociëteit iers en alleenstaan- groepen op Troef, creatie, samenlevingsopbouw en sport, Augustines, C.D.A. Leiden, bespre king werkprogramma. Bureau Burgerraadsman, Koornbrug- steeg 7 (zijkant VRIJDAG 45. (gebouw Staalwijk), Jeugdsoclëteit Time, 7.45-11.30 u. nam. Hooglandse Kerkgracht 28. open Ten Katestraat (speeltuingebouw). Bejaardensociëteit Humanitas, 24.30 Fred. Hendrikplantsoen 25, Leider dorp. informatieavond Baha'i Gemeen schap. 8.15 uur nam. Nieuwe Rijn 19. club voor alleen staanden. weduwen en weduwnaars. Steenstraat lb. Wereldwinkel. 9.30 u Geversstraat 65. Oegstgeest. sociëteit or kamerbe n. 9-1 uur Noordeind avond. 8-2 i ZATERDAG kamerbewoners en alleenstaan- Noordeinde 2a. Troef, Open-s< De Burcht. Antiekmarkt. 9.30 o.—5 t Wereldwinkel. Antonius Clubhuis, dansen 8-11 uur Geversstraat 65. Oegstgeest, sociëteit allee nstaan- Middelweg 19c. Lelds 1 kindervoorstelling 2.30 De overige straten in dit gebied zou den dan aangepast moeten worden voor wat betreft de inrichting aan het karakter van woonstraat. De ver keersnota zal te zyner tyd door hoorzittingen ter discussie worden ge steld aan het publiek. Jongen (16) bekende reeks diefstallen LEIDEN De Leidse politie heeft een 16-jarige jongen uit deze stad aangehouden, die behalve de diefstal van twee bromfietsen een aantal in braken in de Merenwyk op zyn ge weten heeft. De bemanning van een surveillan cewagen zag de jongen in dé nacht van maandag op dinsdag als bestuur der van een bromfiets op de Chur- chill-laan een andere brommer met zich meevoeren. De jongen werd door de agenten staande gehouden, maar hy zag kans om met achterlating van één bromfiets te ontkomen. Even later kon men echter, na het lossen van een waarschuwingsschot, de jongen in de Gerrit Doustraat in de kraag pakken. Tydens de verho en op het politiebureau bekende hy de diefstal van de twee brom mers. De jongen verklaarde ook een aantal malen via niet alotvast af gesloten tuin- en keukendeuren te zyn binnengedrongen in woningen in de Merenwyk. Vijf diefstallen uit woningen heeft hy inmiddels toegegeven. De politie verzoekt Merenwyk-bewoners, by wie de laatste tyd geld en goederen zyn ontvreemd zich, voor zover zy nog geen aangifte hebben gedaan, in verbinding te stellen met de af deling Kinderpolitie, tel. 149961. Binnenbrand LEIDEN Een binnenbrand in "Huize Roomburg" heeft gisteroch tend voor ongeveer vyfendertigdui- zend gulden schade aangericht. De brand zou zyn ontstaan in de sacris tie van de kapel van het bejaarden tehuis. De brand veroorzaakte zowel schade aan het pand zelf als aan het interieur. Geen van de bewoners liep bil de de brand enig letsel op. De oorzaak van de brand is onbekend. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder.. Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel 1. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—144941. Telefoon redactie: 071—121507. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement I 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0,50 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2