LEIDSCH DAGBLAD Bijna kwart van sterfte veroorzaakt door kanker Weer tegenslag Ford in voorverkiezingen Baal onderbreekt toneelopvoering Oefening houdt Valkenburgers uit hun slaap Nieuwe zware aardschok in noord Italië WEGENS OVERVERMOEIDHEID HOOFDROLSPELER Ü2I ffifl vandaag VOLVO LEIDSCH DAGBLAD PRIJSWINNER 35,- Verlies „Grof" 162.000 gulden WOENSDAG 12 MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UDINE (UPI) Kort voor midder nacht ia de Italiaanse provincie Friuli in het noordoosten van het land, opnieuw opgeschrikt door een zware aardschok die op de schaal van Richter 6 of 7 moet hebben aangewezen. In Maiano, een van de 'steden die door de aardbeving van vorige week donderdag het zwaarst wer den getroffen, stortten gebouwen in die al beschadigd waren. In het westen van Griekenland en in het zuiden van Italië zyn an dere aardschokken gevoeld waar van het epicentrum is gesitueerd in de Ionische Zee op 11Q0 kilometer van het noordoost-Italiaanse ramp gebied. De nieuwe zware aard schok was de vierde van gisteren en de drieën vijftigste in vyf da gen. Het officiële dodencijfer staat nog op 914 en er zijn nog 400 vermis ten. De angst voor het uitbreken van een tyfus-epidemie in het door de aardbeving getroffen noordoosten van Italië is gisteren toegenomen nadat een brandweerman met ver schijnselen van tyfus in een zie kenhuis werd opgenomen. De man werkte samen niet reddingsploegen in het gebied rond Maiana. Men zou gezien hebben dat hij water dronk uit een put. Het grootste gedeelte van de overlevenden en de reddingswerkers is al ingeënt tegen tyfus. Zeldzaam paarden- transport SCHIPHOL Uniek vaar dentransport. Twintig Ara bische volbloeds (6 hengsten en 14 merries) werden van morgen op Schiphol ingela den om per vliegtuig naar Seattle (Washington) te ivor- den gebracht. De paarden, afkomstig uit de Noord-Kau- kasus (Rusland), waren per schip vanuit Litauen naar Amsterdam vervoerd. Het is voor het eerst dat Arabische volbloeds uit Rusland in Amerika worden ingevoerd LEIDEN Een geagiteerde, duide lijk over zijn toeren geraakte schouwburg-directeur Hans van Dam liep gisteravond verward en zenuw achtig door het LAK-theater. Wat was er gebeurd? Vlak na de pauze van het door de toneelgroep „Baal" opgevoerde toneelstuk „De Laatsten der Onverstandigen", geschreven door Peter Handke en geregisseerd door Leonard Frank, was de hoofdrol speler Rudolf Lucieer, die de rol van Herman Quitt vertolkte, onwel ge worden. Oververmoeid, geëmotioneerd en bevangen door de hitte van de lampen, verzocht hij, ongeveer drie minuten nadat de pauze afgelopen was, of het stuk even onderbroken kon worden. Van Dam laste aanvan kelijk een tien minuten durende pau ze in. maar moest spoedig het zich gedeeltelijk in de foyer en gedeelte lijk in de zaal van het LAK-theater bevindende publiek bijeen roepen, om mede te delen, dat de voorstelling helemaal geen verdere doorgang meer zou vinden. Rudolf Lucieer werd in middels, nadat gebleken was, dat er geen „dokter in de zaal" was, in een auto naar Amsterdam gebracht. Bij het publiek maakte de aanvankelijke verwarring plaats voor teleurstelling, omdat men enerzijds zo bijzonder had genoten van het eerste gedeelte van „De Laatste der Onverstandigen" en zioh anderzijds realiseerde, dat een heropvoering niet mogelijk was. Van Dam bleef niets over dan het publiek bij de uitgang een restitutie van het entreegeld te beloven. Het spreekt voor de mentaliteit van het Leidse theaterpubliek, dat slechts zes van de honderdtwintig bezoekers inderdaad restitutie van het entreegeld verlang den. De overige honderd veer tien be zoekers oordeelden over het eerste gedeelte zo gunstig, dat men de Leid se Schouwburg niet voor nog hogere lasten wilde plaatsen. De lasten wa ren immers al zo hoog, omdat met een speciale takelwagen de décors naar de LAK-verdieping waren ge hesen. A. C. KOEKEBAKKER jr. AMSTERDAM (ANP) Bijna een kwart van de totale sterfte in Nederland wordt veroorzaakt door kanker. ..Dit is in een bruto getal uitgedrukt ruim 27.000 personen per jaar tegen 15.000 in 1950 zodat van een aanzienlijke stijging kan worden gesproken", aldus staatssecretaris Hendriks van volks gezondheid en milieuhygiëne vanmiddag in Amsterdam, waar op het terrein van het Antoni van Leeuwenhoekhuis aan de Plesmanlaan de eerste paal werd geslagen voor een nieuw re- search-laboratorium van het Nederlands Kanker Instituut. Dit instituut zal ongeveer vijjtig miljoen gulden gaan kosten. 26 PAGINA'S i Minister Lubbers heeft giste ren in Nairobi Nederlandse steun toegezegd aan het plan tot het instellen van een in ternationaal fonds, waaruit buffervoorraden van grond stoffen kunnen worden gefi nancierd. PAGINA 9 Van der Lek wil niet wach ten met getuigenverhoor. PAGINA 17 ook voor goede gebruikte wagens Van Ulden auto's b.v. VENDAIUTHAAT LBDEN NEW YORK (AP) Bij de Ame rikaanse voorverkiezingen heeft de Republikein Ronald Reagan gisteren ir de staat Nebraska president Gerald Ford verslagen, maar de pre sident won van hem in de staat West-Virginia. Bij de Democraten won senator Frank Church in Nebraska van Jim my Carter. Deze laatste versloeg met een zeer kleine meerderheid Morris Udall, lid van het Huis van Afge vaardigden, in de staat Connecticut. cent van de stemmen der Republi keinse kiesmannen en Ford 46. By de Democraten was 39 percent van de stemmen voor Church, 38 voor Carter en 7 percent voor senator Hubert Humphrey. Fris Bij de Democraten veroverde sena tor Robert Bvrd niet minder dan 89 percent en zyn tegenstander George Wallace, gouverneur van Alabama, slechts 11. In Connecticut verzamelde Carter 33 percent en Udall ruim 32,9. Sena tor Henry Jackson haalde 18,9 per cent binnen. Voor Ford en Reagan zal de vol gende grote krachtmeting de vol gende week worden gehouden in de staat van de president, Michigan. Reagan, de behoudende der twee kandidaten, zal er daar "alles tegen aan gooien" en mocht hy winnen dan zal dit een zeer zware slag betekenen voor de president, waarvan hy zich, volgens deskundigen vermoedelijk niet meer zal kunnen herstellen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Éénmalige aanbieding met 30% KORTING met T-band 38.- Geheel leren sandaal met origineel pitrieten sleehak in 8 kleuren SHOETIEK fashion shoes and leather accessories OONKERSTEEG 12-14, LEIDEN. De staatssecretaris constateerde dat ondanks de aanzienlijke inspannin gen van de laatste 25 Jaar ter bestrij ding en ter behandeling van kanker dit toch kennelijk geen gunstig effect op de sterfte aan deze ziekte heeft kunnen bewerkstelligen. De bewinds man: „Het lijkt er op dat factoren in het milieu die samenhangen met ons leef- en gedragspatroon, een toe nemend negatief effect hebben. Zelfs zodanig dat een eventueel gunstig effeot van verbeterde opsporing en behandeling van kanker hierdoor wordt overtroffen". Volgens hem zal het noodzakelijk zyn te zoeken naar mogelijkheden om factoren, die rechtstreeks inwerken op het ontstaan van kanker, te eli mineren. Verder zal er naar zijn me ning moeten worden gestreefd naar een vroeg opsporen van kanker, zal er 'n intensief onderzoek moeten worden verricht naar de processen die zich voltrekken in het kankerweefsel en de kankercel en zal er meer onder zoek moeten plaatsvindengericht op het vinden van verbeteringen in de verschillende aspecten van behande ling. „De uiteindelijke doelstelling van be handeling het bereiken van een volledig herstel zal bij onze hui dige kennis van de beschikbare me thoden veelal niet haalbaar zijn. De vraag doet zich voor of in een der gelijke situatie onze aandacht niet mèèr gericht zou moeten zy n op het haalbare welzijn dan op de haalbare verlenging van het leven. Gelukkig zal het in de praktyk soms zo zijn, dat deze twee aspecten, in plaats van tegengesteld te zijn, kunnen samenvallen", aldus de heer Hendriks. Staatssecretaris Hendriks. ZOETERWOUDE De Kon. Neder- landsche Grofsmederij heeft over 1975 een verlies geleden van 162.000 gulden (1974: 76.000 gulden), aldus deelt de directie in het Jaarverslag mee. De Grofsmederij, zo wordt op gemerkt, heeft het vorig Jaar te kam pen gehad met een belangrijke on derbezetting, onder meer door de ver huizing van Leiden naar Zoeberwou- de. wat een negatief bedrijfsresultaat opleverde. Voorgesteld wordt het dividend op nieuw te passeren. Voor het laatst werd dividend betaald over 1969. Het personeelsbestand van het bedrijf liep vorig Jaar verder terug van ongeveer 200 tot 180 man. Ik word abonnee per 27 mei 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, BOZE TAXICHAUFFEURS BLOKKEREN DE POLITIE DEN HAAG (ANP) Ongeveer twintig taxichauffeurs uit Den Haag en omgeving hebben vanochtend vroeg ongeveer een half uur lang de rijbaan voor het politiebureau aan de Haagse Jan Hendrikstraat geblok keerd. Met de blokkade eisten zij van de politie de uitlevering van een 38- jarige Hagenaar, die eerder in de nacht een collega-chauffeur had mishandeld. De politie ging echter niet in op de eis van de chauffeurs, die uiteindelijk weggingen nadat zij te horen hadden gekregen dat de politie tegen de verdachte een pro- ces-verbaal wegens mishandeling zal opmaken. chauffeur de 38-Jarige Hagenaar bij een café op. De man, die volgens de politie behoorlijk onder drank-in vloed verkeerde, begon onderweg te schelden, riep dat hij geen geld bij zich had en deelde plotseling enkele klappen uit. De bestuurder stopte toen de auto stapte uit en kreeg op straat van zyn „klant" enkele trap pen die zo hard waren dat hy enkele dagen rust zal moeten nemen. Taxi chauffeurs die vla de mobilofoon op de hoogte van de moeilijkheden wa ren gesteld waren spoedig ter plaatse en overmeesterden de man, die even later aan de politie werd overgele verd. Het bleef nadien echter rumoe rig in de taxiwereld hetgeen in de blokkade-actie van vanochtend re sulteerde. Uitkoopfonds tong en schol DEN HAAG (ANP) Het bestuur van het Viaseryschap heeft zich gisteren in beginsel bereid verklaard, een uitkoopfonds voor tong en schol te gaan beheren. Vissers die hun be drijf staken kunnen daaruit vergoe dingen krijgen voor de vrijgekomen vangsttoewijzingen voor tong en schol, die dan ten goede zullen ko men aan hen die blijven vissen. De bedoeling is dat het visserijbedrijfs leven, de rijksoverheid en de ban ken ieder een deel aan het fonds bij dragen. Het visserijschap wil een aandeel van het bedrijfsleven bij eenkrijgen door op de aanvoer van tong en schol een heffing van een procent te leggen. Minister Van der Stee zou zich ook bereid hebben ver klaard een derde te geven, terwijl hy tevens een garantie wil geven voor de verplichtingen die het schap moet aangaan. Men hoopt met deze financiële maatregelen een capaciteitsvermindering van de vloot met 60.000 pk te bereiken. Gedacht wordt aan vergoedingen voor de in geleverde vangsttoewijzingen van f 10.— per kilo tong en f 2.— per kilo schoL (Van één onzer verslaggevers) VALKENBURG Knetterend ge weervuur heeft vannacht veel inwo ners uit Valkenburg uit hun slaap ge houden. Ooi-zaak was een vyf uur du rende oefening van mariniers (een amfibische gevechtsgroep uit Doorn) op het marine vliegkamp. Toen om drie minuten voor twaalf de eerste schoten vielen kreeg de nachtploeg van de Sassenheimse rijkspolitie (zij neemt de dienst van •s avonds elf tot 's morgens zeven uur waar in de bollenstreek) het druk met het beantwoorden van telefoon tjes. Verontruste bewoners van het gebied vertelden, dat zy uit hun nachtrust waren gewekt en infor meerden wat er aan de hand was. Het merendeel van de klachten kwam uit de dorpen Valkenburg en Rijnsburg. Een "onrustige nacht" had ook het Valkenburgse raadslid W. van Vliet. Hij en zijn vrouw waren nog maar net ingedommeld toen ontploffingen hen overeind deden schieten. „Geluk kig", zo zei mevrouw Van Vliet van morgen, "wisten we wat er aan de hand was anders waren we ons rot geschrokken". Anderhalf uur heeft het echtpaar wakker gelegen. „Toen hebben we maar een slaaptabletje in genomen en hebben we niets meer gehoord". Over een "rumoerige nacht" sprak de heer Binnendijk, correspondent van onze krant Tot half twee bleef hij opzitten maar besloot toen om toch maar naar bed te gaan. Hy heeft de klok drie uur horen slaan en moet kort daarna in slaap zijn ge vallen. „M'n vrouw", vertelde hy, „was om vyf uur nog wakker. Wat ik me afvraag is, waarom moet zo'n oefening nu eigenlijk heel de nacht duren?" .Wat minder zwaar nam zyn boven buur („nee, liever geen naam in de krant") het op. De vrouw had samen met haar man, een poo6 zitten kijken naar de vuurflitsen. Toen het later werd zijn ze naar bed gegaan. „Om vier uur hoorde ik nog wel geknetter. M'n zoontje (vier Jaar) is gelukkig door alle lawaai heen geslapen". Ze klaagde echter niet „want", zei ze, „zoiets gebeurt toch niet iedere week? Als dat het geval zou zyn kun Je altyd nog overwegen'een klacht in te dienen". De Marinevoorlichting gaf toe, dat de "verrassingsaanval" van vannacht wat "lawaaiiger" is geweest, dan bij een normale oefening. Dit kwam, om dat de aanval van buitenaf was en er met zwaardere wapens werd gewerkt. Volgens de Marvo kan het nu wel even duren voor er weer een derge lijke oefening in Valkenburg wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1