Y an der Lek wil getuigenverhoor in spionagezaak Leidens plan in laatste wegen de prullenmand Colloquium Leiden op sociaal terrein Hou vandcliam van Hamroker Stegeman. Molukkers straks voor de wet Nederlanders bikini's tot stralende strandjurkjes. WOENSDAG 12 MEI 1976 VARIA PAGINA 17 ADVERTENTIE (Van c r verslaggevers) LEIDEN - De Leidse universiteit herbergt drie dagen lang een vijf tigtal eminente rechtsgeleerden uit zeventien landen die lid zijn van de Raad van Europa. In het Groot Au ditorium vindt het zesde collo quium Europees recht plaats dat ditmaal als onderwerp heeft de rechtshulp in de moderne samen leving. Deze jaarlijkse bijeenkomst van juristen zijn een nog jonge tra ditie, maar hebben snel aan belang rijkheid gewonnen, omdat zij niet tot loutere wetenschap beperkt blijven Behalve hoogleraren en advokaten nemen ook abmtenaren en deskundigen uit andere vakge bieden (met name de sociologie) deel. De bedoeling is dat het collo quium morgen op de laatste dag uitmondt in eén of meer aanbeve lingen. Men hoopt dat die aanbeve lingen in de achttien lidstaten van de Raad van Europa (alleen IJsland is in Leiden niet vertegenwoor digd) op den duur samenleving en wetgeving zullen doordringen. Op een gisteren gehouden persconfe rentie zei de Leidse hoogleraar in het privaatrecht A. Bloembergen, tevens voorzitter van dit collo quium dat aanbevelingen een praktischer aanpak zijn bij het be vorderen van veranderingen dan bijvoorbeeld verdragen, omdat die inhoudelijk nooit ver kunnen gaan en altijd een zeker vrijblijvend ka rakter zullen houden. Met de aanbevelingen heeft men, aldus prof. Bloembergen, twee doe len op het oog. In de eerste plaats hoopt men een bijdrage te leveren aan de zogenaamde harmonisatie van het Europese recht; dat bete kent dat de verschillen in rechts-, normen en rechtspleging binnen Europa worden teruggebracht. Voorts streeft men na om gemeen schappelijke rechtnormen aan vaardt te krijgen die in alle bij de Raad aangesloten landen zouden moeten gelden. Bloembergen vindt dat er in het verleden met aanbeve lingen van dergelijke colloquia al snel resultaten zijn geboekt. Zo is een aanbeveling om de burgerij te beschermen by het verwerken van gegevens door de computer bezig door te dringen inde wetgeving van de verschillende Europese landen. Door ditmaal de rechtshulp als on derwerp te kiezen bestreedt het col loquium heel duidelijk het sociale terrein. Zoals ook staatssecretaris Zeevalking gisteren bij de opening van het colloquium zei, is recht eeuwenlang het exclusieve voor recht van de rijken geweest. Vooral in de grote steden is betaalbare en goede rechtshulp voor de gewone man een moeilijk bereikbare zaak; de minderheidsgroepen lopen bij zonder gevaar tussen wal en schip te vallen. Als discussiemateriaal hebben ju risten uit Italië, West-Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Zweden rapporten gemaakt over de rechts hulp in hun land. Daaruit blijken nogal wat verschillen in de diverse windstreken van Europa. Zo schrijft de Florentijnse hoogleraar Cassese dat in Italië de rechtshulp nog zeer achterlijk is en in flagrante tegenspraak is met een artikel in de Italiaanse grondwet, dat uitdrukke lijk rechtshulp voor "arme perso nen" waarborgt. In de praktijk, al dus Cassese. komt het erop neer dat rechtshulp een soort liefdadigheid is, alleen geldt in zaken die voor de rechter komen en dan nog maar heel mondjesmaat. De Zweedse jurist Hellmers, top ambtenaar op het ministerie van Justitie in Stockholm, laat in zijn stuk heel wat optimistischer gelui den horen. De rechtshulp ontwik keld zich steeds meer in de richting van advies, ook buiten de rechts zaal; de tendens is, gesterkt door nieuw geïntroduceerde wetgeving van 1973, naar rechtshulp als service-verlening onafhankelijk van financieel inkomen. De Westduitse en Britse hooglera ren Baumgartel en Lewis houden zich in hun rapporten vooral bezig met de wijze, waarop de rechtshulp georganiseerd wordt of dient te worden. Vooral in de Bondsrepu bliek heeft het instituut van de rechtshulpverzekering een grote vlucht genomen. Waarnemers op het colloquium nemen aan dat de controverse zich in de discussies wel zal toespitsen op de vraag, of een betere behartiging van de rechtshulp moet worden gezocht in meer steun van staatswege (grof weg gezegd het Zweedse model) of veeleer in een verdere uitbouw van de rechtshulp-verzekering. DEN HAAG (ANP) - Het tweede-kamerlid Van der Lek (fractievoorzitter PSP) wil niet wachten op de uitspraak van de BVD (binnenlandse veiligheidsdienst) of hij al dan niet spion voor de Russische geheime dienst KGB is. Zijn advocaat, mr. W. J. van Bennekom, gaat vandaag con crete stappen ondernemen die moeten leiden tot een even tuele civiele procedure ter zake van een onrechtmatige daad, casu quo belediging, waarbij dan een eis tot schade vergoeding wordt ingesteld. In het artikel van 7 meij.l. "Vonde ling wil onderzoek" (naar de be schuldiging dat de fractievoor zitter van de PSP in de Tweede Kamer, Bram van der Lek, ban den zou hebben met de Russische geheime dienst) komt oTnde vol gende zin voor: "Het Kamerlid heeft gistermorgen aan zijn col lega's in de fracties van de PSP en de PPR bekend genaakt, dat hij degene is die voorkomt op het lijstje namen dat het weekblad Elseviers Magazine aan de mi nister overhandigde". De heer Van der Lek deelt ons nu mede, dat deze zinsnede aanlei ding kan geven tot misverstand. Hij zou het derhalve op prijs stel len, dat de tekst als volgt aange vuld zou worden: "Het Kamerlid heeft bekend gemaakt.dat dat hij degene is die voorkomt op het lijstje" enz. Hetgeen hierbij is geschied. Red. In een brief van de Rk Jeugdraad in Nederland en de staf van de Raad van het hervormde Jeugdwerk aan de Tweede Kamer wordt gevraagd, het kraken van woningen, als uit erste middel in een noodsituatie, niet strafbaar te stellen. Hiermee sluiten zij zich aan bij het team van de Raad van Kerken in Amsterdam, dat vorige week de volksvertegen woordiging vroeg, de anti- kraak wet te verwerpen. De wet wordt deze week in de Kamer be handeld. De hervormde gemeente in Den Haag heeft besloten, het aantal predikantsplaatsen op 17 (in plaats van 15) te houden. De bijdragen van de gemeenteleden zijn hoger uitge vallen dan men had verwacht. Meer dan de helft van de inkomsten bleek te komen van niet-lidmaten (doop- en geboorteleden). Hervormde Kerk: beroepen te Klaaswaal P. Vermaat Vlaardin- gen. te Meppel A. P. Nauta Vlaar- dingen, te Zeist G. A. Cnossen Nij- verdal. Geref. Kerken: beroepen te Amsterdam-Slotermeer W. E. Hoekstra Steenwijk; aangenomen naar Nijbeets W. H. J. de Boer Heerenveen (aanstaand emeritus). Chr. Geref. Kerken: beroepen te Veenendaal J. van Mulligen R.dam-Zuid. Geref. Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Huizum-Minnertsga kand. J. H. Ulehake Kampen. Geref. Gemeen ten: bedankt voor Den Haag A. Vergunst Veen, voor Westzaan L. Blok Capelle a.d. IJssel. Evang.- Lutherse Kerk: beroepen te Arn hem A. Burghoorn Apeldoorn. Op hun jaarlijkse studieconfe rentie, ditmaal gehouden in Enge land, hebben studentenpastores uit West- en Oost-Europa hun veron trusting geuit over de toenemende repressie (onderdrukking) in West-Duitsland, die zij een groeiend gevaar noemen voor de democratische ontwikkeling in de Westeuropese landen. Voorbeel den van repressieve politie zijn, al dus de studentenpastores: uitslui ting van mensen die links denken van overheidsfuncties, inperking van het politieke werk in de bedrij ven, discriminatie van toegelaten communistische partijen en de wetten ter handhaving van de bin nenlandse veiligheid. De kerken wordt verweten dat zij te weinig hiertegen protesteren. Mr. Van Bennekom dient bij de rechtbank te Amsterdam het ver zoek in een voorlopig getuigenver hoor te houden. Bij dat verhoor, af te nemen door een rechter commissaris, moeten dan als getui gen gehoord worden hoofdredac teur F. Hoogendijk van Elseviers Magazine, redacteur René de Bok van dat weekblad, hoofdredacteur L. Leijendekker van het Dagblad De Stem en hoofdredacteur J. G. Hulskorte van de Limburger. Van de resultaten van het voorlopig getuigenverhoor hangt af of de ci viele procedure, tegen de uitgever smaatschappij Bonaventura BV (de uitgeefster van Elseviers Maga zine), wordt aangespannen. Drie weken geleden schreef Else viers Magazine, dat het beschikt over een lijst van Nederlandse KGB-spionnen. Daarop zou staan de naam van een progressief ka merlid, niet behorende tot de PvdA. Enkele dagbladen, de Lim burger en de Stem, schreven vorige week donderdag, dat het hier zou gaan om het tweede-kamerlid Van der Lek. Op de dag van de publicatie van dit bericht verzocht Tweede- Kamervoorzitter Vondeling aan minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken, de eerst ver antwoordelijke bewindsman voor de BVD, klaarheid te brengen. Hoofdrolspeler in complot tegen koningin ontkent alles ARNHEM APA) - De 21-jarige Leo T>. uit Eist ontkende gisteren voor het Arnhems gerechtshof alle be schuldigingen. Volgens vrijwel alle bij de beraming van de gijzelings actie tegen de koningin betrokken Zuidmolukkers was hij een "com manderend officier" en wellicht degene die als eerste het idee voor een aanval op paleis Soestdyk op perde. "Ze liegen allemaal. Ik ben maar een dommejongen", aldus Leo, een van de weinigen die alles ontkende. Door de Arnhemse rechtbank was hij tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld - een straf die hij on juist vond en waartegen hij der halve beroep had aangetekend. Procureur-generaal mr. F. Vrij- landt eiste gisteren bevestiging van het rechtbankvonnis. Tegen de broer van Leo D., de 24- jarige Chris D. uit Eist, die een on dergeschikte rol zou hebben ge speeld. eiste hij zes maanden. Deze was door de rechtbank tot vijf maanden veroordeeld. Chris hield hardnekkig vol - ondanks vele be lastende verklaringen - dat hij bij een van de voorbereidende bespre kingen in Eist ten huize van zijn va der (dominee D.) geslapen zou heb ben. "Ik ben een gezonde slaper", aldus Chris. Uitspraak over 2 weken. Voor dr. Vondeling persoonlijk stond vast, dat het bericht onjuist is. Vrijdagavond, tijdens zijn weke lijkse persconferentie, deelde pre mier Den Uyl mee, dat de BVD de opdracht kreeg te onderzoeken of de publicatie meer is dan alleen pure fantasie. Van der Lek vreest nu, dat het on derzoek van de BVD langer gaat duren, dan verwacht wordt. "Het is nog maar de vraag of een uitspraak van de Nederlandse BVD het soort duidelijkheid kan brengen, waar aan ik behoefte heb", aldus Van der Lek gistermiddag. In een uitgegeven verklaring zei Van der Lek, dat de lasterpraat in verschillende persorganen zich nog steeds uitbreidt. Los daarvan acht hij het van groot belang, dat op korte termijn niet alleen met zeker heid komt vast te staan dat de circu lerende geruchten op niets berus ten, maar ook wie voor het ver spreiden daarvan verantwoordelijk Daarom besloot Van der Lek, in overleg met zijn advocaat Van Be nnekom, het verzoek in te dienen tot het houden van een voorlopig getuigenverhoor. Bij dit verhoor worden, op verzoek van de advo caat, de personen opgeroepen, die met betrekking tot de publikaties over de nodige informatie beschik ken. Ten overstaan van een rechter- cornmissaris dienen de getuigen antwoord te geven op die vragen, die volgens de heren Van der Lek en Van Bennekom gesteld moeten worden om de kwestie tot klaar heid te brengen. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft op dit ogenblik geen plan meer waarin een toekomstige we genstructuur is vastgelegd. Het inmiddels sterk verouderde basis-wegenplan, dat dateert uit 1961, werd gisteren door de Leidse raad met 16 tegen 10 stemmen naar de prullenmand verwezen. Het mag sinds gistereavond officieel geen basis meer zijn voor een toekomstig beleid. De sterke aandrang om het basis wegenplan 1961 in te trekken werd zowel maandag- als gisteravond uitgeoefend door de PSP en PPR/D'66. Bij de jongste begro tingsbehandeling, was daarvoor al een motie ingediend, maar de be handeling werd op voorstel van B en W uitgesteld, omdat eerst de consequenties bekeken zouden moeten worden. Wethouder Waal had maandagavond al laten weten De kwaliteit die vroeger zo gewoon was. Madrigaalkoor "repeteert" DEN HAAG (SP) - Molukkers die in Nederland wonen kunnen in de toekomst rekenen op een behande ling als waren zij normale Neder landers. De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met een voorstel van de regering, waarin dit wordt gere geld. De Ambonezen worden niet ver plicht hun eigen identiteit en idea- Diamanten paar in ziekenhuis •k LEIDEN - In het Acade misch Ziekenhuis, op een van de hartafdelingen (C.C.U.) vond gisteren een unieke gebeurtenis plaats. Het echtpaar Lindhout, beide hartpatiënten, vierde daar hun zestig jarige bruiloftsfeest. Spe ciaal voor deze gelegen heid werd het diamanten paar op een voor hen met slingers en bloemen ver sierde kamer geplaatst. De heer en mevrouw Lind hout, samen 166 jaar oud, hebben in hun huwelijk vier kinderen gekregen en hebben momenteel veer tien kleinkinderen en twaalf achter kleinkinderen. Dokter Oudhof, zei in zijn toe spraakje tot het jubile rende echtpaar, dat hij er zich over verbaasde, dat twee zieke harten nog zo verliefd kunnen zijn. Bij de vele geschenken welke het echtpaar mocht ontvangen behoorde een cadeau van de patiënten van de afde ling. De heer en mevrouw Lindhout wonen al sinds hun geboorte in Noord- wijk. geen bezwaar te hebben tegen in trekking van het plan, omdat er geen gevaar bestaat dat daardoor subsidies zullen worden gemist. Met name Anne v.d. Zande wilde datdeuitspraak van de raad gedaan zou worden voor de behandeling van de bouw van de Sumatrabrug. Daarmee zou de Leidse raad nog eens accentueren dat men niets voelt voor de in dat basis wegenplan opgenomen oostelijke gordelweg die de Willem de Zwij gerlaan via Sumatrastraat en twee bruggen bij de Waard met de Burg- gravenlaan had moeten verbinden. Ze liet doorschemeren bevreesd te zijn dat het plan uit 1961 toch nog steeds wordt gehanteerd door amb tenaren. Tegenstander van de in trekking was onder meer CDA- raadslid (en oud-wethouder) Ham. "Ik zie het gevaar dat we subsidies verspelen. Bovendien zitten er in het oude plan ook dingen, die zeker weer in het nieuwe wegenplan zul len worden opgenomen. Waarom wachten we niet totdat het nieuwe plan klaar is?" zo vroeg hij zich af. Wethouder Waal constateerde, dat het gevreesde vacuum in feite al lang bestaat. Hij achtte het on denkbaar dat nu nog subsidies zouden kunnen worden aange vraagd op bais van een plan uit 1961." Zowel bij GS als bij het rijk beseft men wel dat de inzichten inmiddels gewijzigd zijn." De we thouder voor Stadsontwikkeling kondigdeaan dat binnen een a twee maanden een nieuwe wegennota openbaar zal worden gemaakt. Deze zal daarna aan de commissies en de raad worden voorgelegd. De intrekking van het oude plan kreeg uiteindelijk de steun van PvdA. PPR/D'66 en PSP. Tegen stemden CDA en VVD. len prijs te geven. Zij worden geen volbloed Nederlandse staatsbur gers. Van het kiesrecht blijven zij verstoken en de dienstplicht zal voor hen niet gelden. In feite wor den de Molukkers "eersterangs" vreemdelingen binnen de Neder landse grenzen. De nieuwe regeling maakt het mo gelijk dat Zuidmolukkers een vaste aanstelling in rijksdienst krijgen en bij de toepassing van de algemene bijstandswet voor "vol" worden aangezien. Ook krijgen zij een Ne derlands paspoort waardoor reizen naar het buitenland vergemakke lijkt wordt. TÏians zijn de meeste Molukkers statenloos. Velen hadden aanvan kelijk de Indonesische nationali teit, maar verloren die door hun vertrek naar Nederland. Naar schatting verblijven momen teel 31.000 Molukkers in ons land. Volstrekte zekerheid is hierover niet te geven, zei staatssecretaris Zeevalking (justitie). Veel kinderen hebben zich naderhand bij de oor spronkelijk naar Nederland geko men ouders gevoegd. LEIDEN - Nederlandse com ponisten gaan de toon aange ven, wanneer het Nederlands Madrigaalkoor de laatste da gen van mei in Engeland con certeert, op uitnodiging van en in samenwerking met het Cahpter House Choir uit York. Een voorproefje daarvan kon men gisteravond beluisteren in de Leidse Stadsgehoorzaal, waarbij de plaats van de Yor kers werd vervuld door Vox Laeta. Nederlandse componisten, nou ja. het chauvinisme kwam soms wel om de hoek gluren: Josquin, Manchicourt, Clemens non papa en Lassus zochten hun werkterrein nu niet bepaald binnen onze landsgrenzen. Ze bepaalden echter wel het gezicht van het Nederlandse muziekleven m de 16e/17e eeuw. Opvallend is overigens de lacune tussen Sweelinck en de hedendaagse Nederlandse componisten- Voor de enkeling die het nop niet wist: alle muziek van d< hele 20e eeuw is "heden daags"; gelukkig wordt d musicologische wereld ziel ervan bewust, dat deze term a even ongelukkig is als "mo dern" of avantgardistisch' Zowel het Nederlandse Mad rigaalkoor als Vox Laeta staat onder leiding van Jan van de Meer. Een vergelijking dring zich dus nolens volens op Mijn persoonlijke voorkeu gaat vooralsnog uit naar Vo Laeta wegens de grotere hc mogeniteit en de duidelijke nuanceringen, hoewel h< stemmenmateriaal misschie iets onderdoet voor dat van d madrigalisten. Dat beider ve tolkingen mij nauwelijl konden boeien, lag echter aa de weinig stijlvolle benade ing van de dirigent; zo kregè de renaissance- en barokcorr posities weinig doorzichtip heid door gebrek aan strak heid, terwijl het ook aan d nodige speelse levendighei' nogal eens ontbrak. Dezolfd kwalificaties golden mer kwaardig genoeg ook voor di hedendaagse werken: dt compositorische werkwijze mag dan anders zijn, het beoogde klankresultaat blijft wezenlijk gelijk. Instrumentale medewerking werd verleend door Albert de Klerk en Koos Verheul. De or ganist begeleidde de koren op voortreffelijke wijze; in Swee- lincks Echo-fantasie en in het werk van De Fesch toonde hij juist die kwaliteiten, die bij Van der Meer zo werden ge mist. In laatstgenoemd werk leek de fluitist weinig geïnspi reerd en tamelijk star, met name in het hanteren van de versieringstechniek. Dit in tegenstelling tot de interpreta tie van de drie landelijke mi niaturen, die tot een waardige hommage aan Van den Stig- tenhorst Meyer uitgroeiden. RON HARMS "Kiss and ride" Leids station? LEIDEN - De Adviesraad voor de Binnenstad heeft suggesties ge daan om het parkeerterrein naast het station, aan de kant van de Rijnsburgerweg, zo te veranderen dat het gebruikt kan worden voor de aan- en afvoer van passagiers, het zogenaamde "kiss and ride"- systeem. De luifel van het station zou aan die kant vergroot moeten worden en het parkeerterrein zal anders worden ingedeeld. (Par keerplaatsen alleen voor kort par keren). Noordvest pakt problemen aan LEIDEN - Het zoeken naar een op lossing voor zakelijke problemen als verkrotting, verkeersoverlast, etc. en het herstellen van het sociale contact tussen de buurtbewoners Dit zijn de twee meest in het oog springende taken, die het nog maar pas in het leven geroepen buurt- comite "Noordvest" zich ten doei heeft gesteld. Aldus bleek uit de. gisteravond in "Het Volkshuis" ge houden vergadering met de buurt bewoners. De wijk "Noordvest" is gelegen tussen de Lange Giacht en de Üude Singel. Het buurtcomite heeft zich voorge nomen de problemen zoveel moge lijk in aparte vergaderingen te be handelen. Zo zal volgende week dinsdag het "Rehabilitatieplan Üostdwarsgracht-Emmastraat" aan de orde worden gesteld, "ver keersoverlast" komt later. Gedurende de vergadering kwam men voorts tot de samenstelling van een aantal werkgroepjes. Een van die werkgroepen zal zich gaan bezighouden met het organiseren van gezellige avonden of midda gen, waar ook het gezinsvervan gend tehuis "De Ankerplaats" ir zal worden betrokken. Breestraat 126 Leiden VW TeL 13096Q Bij Wamecke vindt u alles op het gebied van badmode. Letterlijk de allerlaatste snufjes uit binnen- en buitenland. Zorgvuldig geselecteerd door de echte badmode-, foundation- en lingerie-specialist.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17