Bertje Jansen speelde spel van Sparta mee Finale met aanslag bedreigd De Visser is rond met Molenbeek Jim Adamson met pijn in zijn hart weg bij Burnley Omkoping Jurion bewezen R.C.L Toch twee-jarig contract WOENSDAG 12 MEI 1976 SPORT PAGINA 13 BRUSSEL - Het omkopings schandaal bij La Louvière is bewezen en als gevolg daar van is trainer Jef Jurion door de Belgische Bond voor de rest van zijn leven geschorst. Jurion werd op heterdaad be trapt in een poging tegenstan der Bérchem Sport om te ko pen. Louvière degradeert naar de tweede divisie. Jurion had met Caers en Roe- landt van Beveren Waas, die een oude vriend van hem is, als handlangers vóór de wed strijd La Louvière-Berchem Sport een poging tot omko ping gedaan. De tegenstander wenste niet mee te werken aan manipulaties, maar zei'dit niet direct. Berchem waar schuwde echter onmiddellijk de voetbalbond. De bond heeft daarop Jurion in de val gelokt. Er werd een particulier detective gehuurd, die namens Berchem de ma nipulaties zou regelen en het geld in' ontvangst nemen. Zo gebeurde het en de rest was kinderspel. Jurion heeft enorme verdien ste gehad vóór het Belgische voetbal. Hij werd tweemaal onderscheiden met de gouden schoen voor de beste voetbal ler van het jaar. Dat was in '57 en '62. Hij was ook vaste keus in het Belgische elftal. In to taal speelde hij 64 wedstrijden voor de vroegere rode duivels. Jef Jurion gaat in hoger be roep. NIJMEGEN - De 41-jarige trainer van NEC, Biet de Visser, heett gisteren een tweejarig contract getekend bij de Belgische eerste-divisieploeg RWD Molenbeek. De Visser, wiens contract bij NEC op 30 juni afloopt, wordt de opvolger van Felix Week. Nadat hij eerst De Graafschap naar de eredivisie bracht, tekende De Visser in 1974 een driejarig contract bij NEC, dat juist uit de eredivisie was gedegradeerd. Binnen twee jaar maakte De Visser NEC kampioen van de eerste divisie en vervolgens éen van de betere middenmoters in de eredivi sie. Dankzij een clausule in zijn contract, waarin stond dat De Visser na twee jaar bij NEC weg mocht indien hij zich financieel aanzienlijk kon verbeteren, verliep de overgang naar RWD Molenbeek vrijwel probleem- Hans Croon volgt hem op. Piet de Visser toen hij met NEC promoveerde. Londen - ,Jk hoop voetbalsport te kunnen blijven. Daarin ligt mijn beroep en interesse". Dit waren de sim pele woorden waarmee in het begin van dit jaar Jimmy Adamson af scheid nam van zijn oude club Burnley. Dit vertrek was zeker niet vrij van spanningen en senti menten en ofschoon zijn naam enkele keren in verband met andere Engelse clubs is genoemd, was het eigenlijk al geruime tijd stil rondom de rustige en bedaarde voetbalspecialist die Jimmy Adamson is. Nu heeft hij eindelijk zijn beslissing genomen en steekt hij eind deze week de Noordzee over om in het inmiddels wat verjaarde spoor van zijn landgenoten Dennis Ne ville en Bill Thompson Spartas nieuwe trainer te worden. De kenners in Engeland zullen on middellijk beamen dat de Rotter damse verenig mg daarmee een goede keus heeft gedaan, want Jimmy Adamson geldt zeker als een bekwaam voetballeider. Reeds op zeer jeugdige leef tijd verbond hij zich aan de club van zijn hart: Burnley. Zeventien jaar was hij toen hij in de spelers- kern van deze plaatselijke profclub uit de Midlands werd opgenomen. Om er een volle baan van te maken kreeg hij er een kantoorbaantje bij. Vanaf dat moment was en bleef Burnley zijn werkgever. Negen entwintig jaar lang. Als speler groeide hij uit tot de uiterst solide rechtshalf, die in 1962 de trofee kreeg uitgereikt die verbonden is aan de uitverkiezing van voet baller van het jaar. Met Burnley, heeft hij alle mogelijke vormen van voor- en tegenspoed mee gemaakt. En na het beëidigen van zijn actieve spelersloopbaan was het duidelijk dat Jimmy Adam son het liefst aan zijn club ver bonden wilde blijven. Door zijn vriendschap met de directie, in het bijzonder voor zitter Bob Lord, kon daarin ook worden voorzien. Adamson werd de nieuwe manager, ook al omdat hij als geen andere de eigen keuken kende. Als beroepsvoetbalclub in een stadje van nog geen 70.000 in woners had altijd al de klemtoon gelegen op zoveel mogelijk eigen kweek. Burnley, met in gunstige tijden een gemiddelde van 15.000 toeschouwers, miste eenvoudig de financiële midde len om via kostbare aankopen in de top van het Engelse voetbal te kun nen meedraaien. Vandaar dat de club zich voortdurend bleef concen treren op jonge talenten en zich alle moeite getroosten om die met extra zorg te omringen. Jimmy Aaamson, met zijn ei gen, niet geringe spelerservaring en zijn beminnelijke persoonlijkheid was daarvoor de aangewezen fi guur. Het feit dat hij zich af en toe gedwongen zag om om wille van de vaak hachelijke kaspositie goede spelers van de hand te doen, zag hij als een nood zakelijk kwaad. Vorig seizoen, toen het pond nog niet zo diep ge zonken was, verkocht hij met nau welijks ingehouden tegenzin Martin Dobson voor 300.000 pond aan Everton. En in dit seizoen vertrok voor hetzelfde bedrag de stervoetbal ler Leighton James naar Derby County. Het was in deze periode dat de spanning in en rondom Burnley snel toenajn. De presta ties bleven ver beneden- de ver wachtingen. Zoals wel eerder was voorgekomen, trok Adamson zich niets van de groeiende kritiek aan. Hij bleef rustig doorbouwen en vertrouwen op de ommekeer die ook altijd was gekomen. Toen echter kwam het geruchtmakende incident waarbij het na de zoveelste neder laag in de kleedkamer i)an Burn ley tot een ordinaire onder linge vechtpartij kwam. Adamson was op dat mo ment buitengesloten en later heeft hij verklaard dat dit zeer jammer was, omdat het inci dent in zijn aanwezigheid nooit zou hebben plaatsgevon den. De nasleep van deze gebeurtenissen leidde echter tot zijn verrassende vertrek. Zijn assistent Joe Brown, werd de opvolger. En afge wacht moet worden of (fat een wijs besluit is geweest. Sinds de benoeming van Brown ging het met Burnley steeds verder bergafwaarts en het volgende seizoen moet de club proberen om in de tweede divi sie het verloren terrein te her winnen. Die poging zal Adamsou vanuit Rotterdam blijven volgen met meer dan normale be langstelling. Na een periode van 29 jaar bij Burnley kan men moeilijk anders verwachten van een typische clubman, die zich met dezelfde loyaliteit bij Sparta zal presenteren. Zijn ge degen spelinzicht, zijn voor keur voor snel, open yoetbal en zijn koortsachtig zoeken naar nieuwetalenten onder de jeugd, zijn voor de Rotterdammers duidelijke troefkaarten en hebben ook zeker een belangrijke rol ge speeld in hun beslissing om met deze beminnelijke Jirhmy Adamson toch maar weer eens op de En gelse toer" te gaan. Nu mag Sparta van oudsher de naam hebben van een ploeg die recht door zee gaat, de tijden zijn toch wel veranderd. Een belang rijke pion in dat zogenaamde spek takelvoetbal is een keiharde spits. Die hebben we niet. Een goede spelbepaler op het middenveld heeft Sparta evenmin. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat Adamson die mensen meebrengt, maar het juiste weet ik daar niet van. Ik heb ook geen enkel idee of er nog men sen weggaan. Maar voor zover ik het kan overzien staan de spelers wel positief tegenover de komst van Aadmson. Hij schijnt in Enge- Zorg Eigenlijk, althans dat valt duidelijk op te maken aan de manier waarop hij praat over dit soort zaken, zal het Bertje Jansen een zorg zijn welk systeem er volgend seizoen gehan teerd zal worden. Als dat de me thode is om Sparta uit de beklem mende zorgen te bevrijden vindt hij het best. Een ander systeem mag ook. Hoewel wel degelijk bereid om de problematiek van de steeds le ger wordende tribunes aan te pak ken is hij er de man niet naar om voorop te kunnen lopen inzake het inslaan van het enige, rechte pad. Hij heeft het resultaat-voetbal tens lotte ook niet uitgevonden, even min als de op hol geslagen transfer- prijzen, de overwaardering van 'sterren' en nog wat onderwerpen die aangeroerd worden als de ver arming van het topvoetbal ter sprake komt. Hij wilde slechts de garantie dat hij nog een paar jaar op prettige wijze zijn baan kon combi neren met het voetbal op het hoog ste niveau. Schakelde daarvoor 'eventjes' een argeloze journalist in. Nou en? Kampioensreceptie donderdag 13 mei a.s. 20-22 uur. Sportpark De Bloemerd. Eerste paal voor tribune van Lugdunum de grond in Menken Landbouw melk, lekkere melk. GLASGOW - De politie van Glas gow is gisteren gewaarschuwd dat Westduitse anarchisten mogelijk zullen proberen in het stadion Hampden Park vanavond tijdens de finale van de Europa-cup een bomaanslag te plegen uit wraak voor de dood van U. Meinhof. Bij de finalewedstrijd tussen St. Etienne en Bayern-München wor den 85.000 toeschouwers verwacht. Commissaris James Binnie van de politie te Glasgow zei gisteren dat hij contact heeft opgenomen met de Franse en Westduitse politie. O De Hongaarse topscheidsrechter Karoly Palotai, die vanavond de fi nale in Glasgow leidt, is voor Ne derland geen onbekende. Tijdens het WK in West-Duitsland floot de Hongaar ondermeer de wedstrijd Nederland-Uruguay. Dit seizoen leidde hij ondermeer de ontmoe ting tussen Nederland en Polen en West Ham United tegen FC Den Haag uit het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars. Karoly Palotai, die op 11 september 1935 in Gyor werd geboren, speelde in zijn actieve loopbaan voor Vasas Gyor. Met deze club werd hij in 1963 kampioen van Hongarije. In 1964 maakte hij deel uit van de na tionale ploeg van Hongarije, die in Tokio Olympisch voetbalkam pioen werd. Drie jaar later zette hij een punt achter zijn actieve loop baan als voetballer. Hij haalde zijn trainers- en scheidsrechters di ploma en na vijfjaar in eigen land te hebben gefloten werd hij benoemd tot FIFA-arbiter. De vermoedelijke opstellingen van Bayern München en Saint Etienne voor de vanavond in Glas gow te spelen eindstrijd om de Eu ropese beker voor landskampioe nen zijn: Bayern München: Maier, Hansen, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Horsmann, Roth, Kapellmann of Zobel, Dürnberger, Rummenigge, Müller, Hoeness. Saint Etienne: Curkovic, Jeanvion, Piazza, Lopez, Repellini, Bathenay, Larque, Santini, Herve Revelli, Pa trick Revelli, Saramagna. LEIDEN - Als enigszins schuchter en sober staat hij bekend, Bertje Jansen, de rechtsach ter van Sparta. Hij is zeer zeker niet de man die, in tegenstelling tot sommige collega's, zal uitkraaien dat hij zo'n hekel heeft aan of juist zo goed kan opschieten met die persmuskie ten. Meestal heeft hij weinig te maken met hen die de pen hanteren. Dat is nu eenmaal zijn stijl niet, hij doet liever gewoon. Maar toch weet hij, wanneer dat nodig is, de heren sportjournalisten op hun waarde te schatten. Een gezonde en dorstlessende zuiveldelicatesse looft Bert Jansen niet zo. De ex- Roodenburgen "Daar hebben ze andere methodes voor. Als ze je kwijt willen bieden ze je gewoon een veel minder contract dan datje had. Dat was bij mij zeker niet het geval. Gezien de labiele positie wil len ze alleen af van meerdeijarige contracten. Er wordt tenslotte nog steede gepraat over een eventuele fusie met Excelsior. Ik heb het uit eindelijk toch voor elkaar gekre gen. Ja, op m'n eentje. Zoveel geld, dat ik een schoonvader nodig heb, verdien ik tenslotte nu ook weer niet. Ik geloof dat ik wel in de opzet van Sparta pas." Met dat laatste doelt Bert Jansen ook op de komst van de Engelse trainer Jimmy Adamson, de opvol ger van Leo Steegman. Wat gere serveerd, maar toch zeker niet ne gatief ziet Bert Jansen uit naar de eerste confrontatie met de ex- manager van Burnley, de pure En gelsman Adarnson. Die gereser veerdheid heeft in feite niets te ma ken met de 'coming-man', maar met de gaande. "Steegman hoefde van mij helemaal niet weg. Ik vond hem persoonlijk een uitstekende trainer. Maar goed, hij en Sparta waren op elkaar uitgekeken en dus krijgen, we nu te maken met een ander. Tja, waarvoor hij in dienst genomen is duidelijk hè. Spektakel en niet anders. Niet dat ik daar be zwaar tegen heb, integendeel. De Engelse stijl van voetballen ligt mij wel. Waar ik wel bang voor ben is dat sommige mensen menen, dat het nu wel eventjes gaat gebeuren. Dat is natuurlijk een fabel. Een be paald systeem spelen is uiteraard best mogelijk, maar voorwaarde is wel, dat je er de spelers voor hebt. Bert Jansen 's ochtends aan het werk bij het LD. 's Middags traint hij bij Sparta. LEIDEN - Morgen om 10.00 uur wordt de eerste paal van de nieuw te bouwen over dekte tribune van Lugdu num geslagen. Kikkers- voorzitter Breedeveld zal de benodigde behandeling daartoe verrichten. In no vember hoopt men de werk zaamheden te kunnen vol tooien. Een deel van de ar beid zal door eigen mensen v/orden gedaan. Het Leids jeugdelftal 13-14- jarigen is door een 1-0 overwinning op Den Haag kampioen van district West II geworden. In deze uitste kend gespeelde wedstrijd scoorde MMO'er Hans Goossen na een kwartier het beslissende doelpunt. Het Leids elftal neemt zaterdag deel aan het toernooi om de Neder landse titel, dat in Zeist wordt ver speeld. J£ KAN ZO MAAR- NIET'T KZXJDE KANAAL INDUIKEN HIER IS EEN VOTJE MET VET OM JE MEE IK) TE SMEREN Ekl EEN BSRIL OM JE OSEM TE BESCHER MEN TEGEN .HETT V ZOUTE WATET5 ■FOP-PUL LUP-FEÊ DAAR WAD IK-BU- 2D QAUW NIET AAW GEDACHT.' "Een beetje uitgekookt, dat is hij wel. Doorgaans vermag hij dan niet zoveel stof doen opwaaien, als de nood aan de man komt, weet hij exact hoe en waar hij zijn informa tie kwijt moet. Afgelopen zondag bijvoorbeeld, na de wedstrijd tegen NEC, liet hij in de perskamer achte- lóos vallen, dat dit mogelijk het laatste doelpunt was dat hij ooit voor Sparta scoorde. Die uitspraak werd gevoeglijk opgeraapt en ver scheen daags na die wedstrijd zwart op wit in verschillende kran ten. De dag erna was er, in dezelfde kleuren, bij Sparta al iets voor hem geregeld. Of hij dan nu maar wèl wilde tekenen. Natüürlijk wilde men hem niet kwijt. Minzaam glim lachend zegt hij nu: Ach, het is een spelletje. Zij spelen de bal, je moet hem gewoon terugkaatsen. Leidenaar Bert Jansen verdeelt zijn aandacht nu al sedert enige jaren tussen het maken van een krant enerzijds (Leidsch Dagblad) en het spelen van betaald voetbal ander zijds (Sparta). Een combinatie van werkzaamheden die hem uitermate bevalt. En dan niet eens alleen vanwege 'de poen'. Meer omwille van het plezier en de afwisseling. Een uitgebalanceerde dagtaak: tot half twee werken en daarna voet ballen. Desalniettemin dreigde omwille van de centen dit even wicht verstoord te worden. Gezien de inflatie wilde Sparta hem dan voor het komend seizoen wel wat meer bieden, maar erg veel te bete kenen had dit niet. Bovendien was men niet van zins garanties op lan gere termijn te offreren. En dat zinde Bert Jansen niet. Vandaar die opmerking na afloop van het duel tegen NEC waarin hij, alsof hij het berekend had, nog scoorde ook. Monter stelt hij nu vast, dat hij, alle eerder gedane opmerkingen ten spijt, toch wel praktisch zeker bij Sparta blijft. "Het is een spel. Sparta probeert mij zo goedkoop mogelijk te houden, ik op mijn beurt uit mijn ongenoegen in de krant, vervolgens gaan we weer aan de tafel zitten en de boel is geregeld. Althans op een paar détails na. Ik heb nog niet getekend, maar het zit er dik in, dat ik het op korte termijn wel doe. Ik kan Sparta geen onge lijk geven. Uiteraard proberen ze er uit te halen wat er inzit. Maar zo denk ik zelf ook. Ik moest per sé een meerjarig contract. Dat heb ik nu gekregen. Voorlopig kan ik weer twee jaar vooruit." Dat het voor hem bij Sparta ooit buigen of barsten had geworden ge- fevers van ^et&en-Landboiiw fmiim rl***r»ïr fruyo drink met sinaasappelsap

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13