LEIDSCH DAGBLAD „Oude Delft": hulp aan Zuid-Afrika? vandaag Vissers eisen met klem regeringsmaatregelen STAKING NA MOORD Leidse ambtenaren: volle prijscompensatie Kolonisten in Israel worden geëvacueerd MAANDAG 10 MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 349311 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Noord wijker schiet rivaal en zich zelf dood (van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK Met drie schoten heeft een inwoner van Noordwijk zondagochtend de aanstaande echtgenoot van zijn gescheiden vrouw doodgescho ten. Enkele tellen later schoot hy zichzelf door het hoofd. Het drama speelde zich af in een woning aan de Katwijker straat. Omstreeks tien uur gis termorgen kwam de gescheiden man, de achtenveertigjarige barkeeper A. F., naar het huis van zijn ex.vrouw om zijn kin deren (een Jongen vaai zeven en een meisje van vyf jaar) in het kader van de bezoekregeling op te halen. Volgens die regeling had F. de kinderen echter de vo rige zondag by zich mogen heb ben. Zyn voormalige vrouw zei dan ook aan de deur, dat deze zondag, moederdag, haar niet goed uitkwam. Zy had voor deze dag andere plannen. Toen F. toch bleef aandringen, dat hy z'n kinderen wilde mee nemen, riep zy de man, met wie zy van plan was in juli van dit jaar te trouwen, de veertigja rige S. F. Zimmermann. Toen hij bij de voordeur aankwam loste F., een tot Nederlander genatu raliseerde Oostenrijker, vier schoten waarvan er drie in het lichaam van Zimmermann sloe gen. Hy was vrywel op slag dood. F. commandeerde zyn ex- vrouw, dat zy naar boven moest gaan. zy deed dit niet maar greep razendsnel de kinderen en vluchtte naar de buren. Van hieruit werd de politie van de schietparty op de hoogte gesteld. F. is na de vlucht van zyn ge scheiden vrouw alleen de woning binnengegaan. Daar is hy op bed gaan liggen, richtte het pistool op zijn hoofd en haalde de trekker over. Met de revolver nog in zyn hand vond de politie hem. Hy leefde nog. IJlings bracht men F. over naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden waar hij een uur latex- overleed. In Noordwyk stond de barkee per bekend als een nette man. Enige Jaren geleden was hij be heerder van het dorpshuis „De Kuip". MADRID Een Boeing 747 van het Iraanse leger is gisteren neer gestort naby het dorpje Cuena. Alle zeventien inzittenden kwamen om het leven. De Boeing was op weg van Iran naar de Verenigde Staten en zou in Madrid een tussenlanding ma ken. Het toestel verongelukte in een hevige regenbui Dorpsbewoners hebben verklaard dat de Boeing in de lucht explodeerde. Zomers weer teneinde graden in het Zon op: 4.53 onder 20.21 Roddels in het Haagse Zui derpark. Na de monsterzege van Fcyenoord op FC Den Haag gonsde het van de ge ruchten dat de (81) 'ver kocht' zou zijn. Het bestuur van de Haagse FC nam de zaak zo hoog op dat het on middellijk na het duel een persconferentie belegde, waarin het verklaarde "bij zonder geschokt" te zyn door de nederlaag. „Als we die wed strijd hadden verkocht had den we het met 21 gedaan. Niet met 81. En degene die perse wil gaan twijfelen, moet maar gaan twijfelen aan de kwaliteiten van de spelers". 20 PAGINA'S Sparta. De voetballer die te gen NEC de gelijkmaker scoorde weigert het hem voorgelegde contract te te kenen. „Dit teken ik in geen Voor atleet Eltjo Schutter ziet de situatie er zonnig uit. Hij nam in het afgelopen weekeinde revanche. Het tienkamprecord dat vorig jaar werd afgekeurd, werd nu toch zijn deel. Op regionaal voetbalniveau bracht UVS het hoofdklasser schap in veiligheid. Bij Her mes DVS werd het nog be nodigde punt veroverd. In groep A van de Gouds/Leidse afdelingscompetitie werd VTL kampioen. DOSR werd dat in de andere groep, waarmee het "Leidse" succes compleet was. Ook de handbalster van Bax Foreholte en het korfbalteam van Fides Pacta grepen de titel in hun klassen. SPORTPAGINA'S 9—15 Boersma: 'Prijscompensatie per 1 juli kan niet PAGINA 5 Nieuwe president in Libanon; maar nog geen vrede PAGINA 7 KUSTSTREEK/BOLLENSTREEK "Overstelpend druk" is het vanwege de haast tropische tem peraturen gisteren in Noordwijk geweest. Het Noordwijkse VVV meldde, dat de Horeca-bedrijven bijzonder goed hebben gedraaid. Niet alleen veel dagbezoekers, maar ook groepen bollentoeristen, werden door de hoge temperatu ren naar het strand getrokken, waar het een drukte van belang was. „Als we de komende week einden dit weer kunnen houden, dan zijn we dik tevreden" aldus het Noordwijkse VVV. Niet 20 tevreden waren ze in Katwijk, waar de drukte nogal is tegengevallen. „Een normale bol lens eizoendrukte, niet bijzonder" zo deelde het VVV daar mee, „er waren nog veel plaatsen in hotels en pensions open". Ook de Keukenhof heeft van het mooie weer niet zo veel pro fijt getrokken. Er waren gisteren 25.000 bezoekers, die voornamelijk vóór de middag langs de bloemen- „Overstelpende" drukte aan kust Noordwijk pracht trokken. Na één uur was het tamelijk stil. Waarschijnlijk lokten de stranden de bezoekers meer, dan een middag dolen op een tamelijk heet Keukenhof. Lisse zelf had het redelijk druk, volgens het VVV daar. De hotels zaten voor driekwart vol en dat was toch meer dan men in Lisse had verwacht Een periode met drie dagen achtereen tropische temperaturen in ons land van 30 a 31 graden is zo vroeg in het jaar nimmer, al thans niet voor 1850, toen men met deze waarneming begon, op getekend. In Zuid-Holland steeg het kioik tot 28 a 29 graden, in Oost-Bra bant gistermiddag weer tot 31 graden. Een storing die wel regen van betekenis geeft ligt boven Noord- Italië en veroorzaakt ook in Zuid- Frankrijk plaatselijk neerslag. De storing komt wel iets naar het noorden maar de onweerkans be perkt zich voorlopig tot het zuid oosten van ons land. Door de hoge temperatuur en de sterke zonne straling is de verdamping sterk toegenomen zodat de droogte nog nijpender wordt. Een groot verschil is het weer met Portugal, waar Lissabon gis teren 14 a 15 graden meldde met nu en dan regen. Ook in Spanje is het gemiddeld koeler dan in onze omgeving. In West-Duits- land, België en Noord-Frankrijk wordt 30 graden gemeten en in Zuid-Zweden voor het eerst gis teren een temperatuur van 25 LONDEN Een politieke rel in Londen over papieren militaire steun van Groot-Brittan- nië aan Zuid-Afrilka, krijgt ook een vervolg op het vaste land van Europa. In Nederland noemen de Londense bronnen vooralsnog alleen de naam van de Optische Industrie De Oude Delft, bij wie een hoge ambtenaar van het Zuidafrikaanse ministerie van Defensie al in oktober 1974 zijn inlichtingen heeft ingewonnen over de verkoop van nachtvizieren en surveillance-apparatuur. DEN HAAG (ANP) „Regering, houdit onze ondergang tegen en laat ons niet omkomen, laat ons leven, wy hebben daar recht op". In de Scheveningse visafslag van ochtend deze uitroep uit de mond van A. L. S. Lockeféer, voorzitter van de vereniging tot bevordering der Zeeuwse vissery belangen Zevi- bel. De heer Lockefeer en zyn col lega's K. Hoekstra van de Neder landse vissersbond en N. van Duyn van de vereniging van schippers- eigenaren te Katwyk spraken ty- dens een manifestatie waarvoor honderden vissers van de hele kust per schip of bus naar Schevenin- gen waren gekomen. De kottervissers uitten hun ongenoe gen in een petitie, die tijdens de vandaag gehouden manifestatie, door de voorzit/ter van het organi serende comité, B. Daalder, op het Binnenhof is aangeboden aan de voorzitters van de Tweede Kamel en van de vaste visserij commissie van de Tweede Kamer. In de petitie wordt verder gezegd, dat de vissers indertyd bereid wa ren aan de vangstbeperking voor tong en schol mee te werken, als de overheid zou zorgen voor een goede saneringsregeling en steun voor de blyvende bedrijven. Nu hebben zy een vangstbeperking die een ren dabele visserij onmogelijk maakt. Aan de kamerleden wordt in de pe titie gevraagd, bij de regering op een aantal maatregelen aan te dringen. De vissers willen verbete ring van de saneringsregeling en een goede begeleiding van de bly vende vloot, b.v. in de vorm van oliesubsidies en andere steunmaat regelen in de exploitatiesfeer. De afzet van aan de Nederlandse vissery onttrokken vissersschepen dient volgens de kottervissers be vorderd te worden. Dat kan onder meer met premies voor het verbou wen voor tropische wateren en het geven van garanties bij het aan gaan van gezamenlyke onderne mingen in het buitenland. De anti-apartheidsbeweging in Lon den heeft de hand gelegd op een aantal geheime documenten, waaruit blykt, dat dr. L. L. van Zyl, de be langrijkste man van het Zuidiafii- kaanse nationale instituut voor de- fensie-research, de afgelopen twee Jaar vry geregeld bezoeken heeft ge bracht aan geheime onderdelen van het Britse leger en deze Europese rei zen vaak combineerde met bezoeken aan wapenfabrieken en de elektro- nica-dindustrie. Zo had Van Zyl onder meer vry toe gang tot het Koninklijke radarinsti- tuut en het zeer geheime „instituut voor analyses van defensie-opera ties", waar zelfs nog nooit een Britse journalist in is doorgedrongen. Dit analyse-instituut, waar een belangryk deel van de wapenaankopen voor het Engelse leger wordt bepaald en alle eventuele operaties worden voorbereid wordt in Londen op een lyn geplaatst met de top van de inlichtingendienst. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie verklaarde vooruitlopend hierop, dat de Verenigde Naties wel hebben besloten tot een embargo op de wapenleveramfcies aan Zuid-Afri- ka. maar dat er nergens in de betref fende VN-resolutie staat, dat het embargo ook geldt voor uitwisseling van informatie. Ontkenning De directie van de Oude Delft ont kent overigens de leverantie van mi litair materiaal aan Zuid-Afrika. Di recteur dr. ir. F. Hekker verklaarde het beweerde be zoek van dr. L. L. van Zijl noodt heeft plaatsgevonden: „We zyn alles nauw keurig nagegaan, maar die man is hier noodt geweest". Hy voegt er aan toe dat de Oude Delft aan landen over de hele wereld medische appara tuur levert: „Negentig procent van onze produktie is bestemd voor ex port. Ongeveer de helft daarvan is op militair gebied, maar dat gaat naar een beperkt aantal landen. De laatste tien jaar is er zeker niets militairs aan Zuid-Afrika geleverd. Dat ze niet geïnteresseerd zy n geweest zou ik niet kunnen zeggen. Zelfs de Russen pro beren wel eens een bestelling te plaat sen, maar dan krijgen ze een simpel ,njet" als antwoord. Voor Zuid-Afri- ka geldt dat ook". LEIDENEen vijftiental Leidse ambtenaren, werkzaam bij verschil lende overheidsbedrijven in de stad is begonnen met een handtekenin- genaktie voor een volledige prijs compensatie en behoud van de koop kracht. Andere eis is dat geen ver dere bezuinigingen worden toegepast op onderwijs, gezondheidszorg en welzijnswerk. De bedoeling is dat de handtekeningen eind van deze week worden aangeboden aan de leiding van het FNV (Federatie van NKV en NW). In ieder geval voor de fe deratievergadering van 17 mei, waar definitieve beslissingen over de eisen van de vakbeweging worden genomen. In een onder het Leidse ambtenaren korps verspreid pamflet wordt gecon stateerd dat het arbeidsvoorwaarden beleid 1976 van het FNV voor de tweede maal op de helling staak Eerst door de looningreep van de regering, nu door plannen voor een sleohts gedeeltelijke compensatie voor de gestegen prijzen. "En dat terwijl de prijzen als noodt tevoren de lucht in vliegen, zoals uit de ver hoogde huren, gasprijzen en prijzen van talloze etenswaren, zoals aard appelen, blijkt." Ondertekenaars van de aktie zijn onder meer afkomstig van Gem. Soc. Dienst, Gem. Werken, Gem. Reini ging, PTT, AZL, clubhuis De Ark, Endegeest, SLF, BB, secr. en financ. stadhuis, universiteit, brandweer, gem. soc. werkplaats en Stichting Buibenl. werknemers. onweersbul. Zwak- üe kust vrij krach- rdelijke richtingen Kritiek op lijkschouwing Ulrike Meinhof BONN Tijdens een persconfe rentie in Stuttgart hebben de advo caten van Ulrike Meinhof, Andreas Baader, Gundrun Ennslin en Jan- Karl Raspe scherpe kritiek geoefend op de lykschouwing, die op last van de procureur-generaal op het stof- feiyk overschot van Ulrike Meinhof heeft plaatsgevonden. Dr. Klaus Croissant zei, dat noch de familieleden noch de advocaten of de drie medeverdachten de kans hebben gekregen in Stuttgart het lichaam van Ulrike Meinhof te zien. Volgens de procureur-generaal duidt niets er meer op dat een andere dan zelfmoord doodsoorzaak kan zyn geweest. Maar advocaat Ober- winter deelde mee dat Andreas Baa der de dag tevoren nog met Ulrike Meinhof had gesproken en toen niets van een plan tot zelfmoord had bemerkt. Ook heeft Ulrike Mein hof in haar cel geen enkele aan- wyzing achtergelaten dat enig licht op haar zelfmoord zou kunnen wer pen. (Zie verder pag. 7) richting van een nieuwe nederzet- (Van onze correspondent) ting zou kunnen komen. Massale opkomst in de haven van Scheveningenvoor de protestdemonstratie in Den Haag. JERUZALEM Met twee stemmen van de Mapam-ministers tegen en drie onthoudingen van de Nationaal- Religieuze ministers heeft de Israëli sche regering gisteravond besloten dat de kolonisten uit het militaire kamp Kadoem op aanwijzing van de regering naar een andere plaats moeten verhuizen. Met dit zoveelste compromis heeft de regering-Rabin na een bijna tien uur durende ka binetsvergadering een regeringscrisis en een confrontatie met de kolonisten voorlopig weer op de lange baan ge schoven. De scherpe meningsverschil len tussen de Haviken en de Duiven in de regering, die tijdens het maan denlang uitgestelde kolonisatiedebat tot uiting zijn gekomen, blijven on verminderd bestaan. Aan de eva cuatie van de Kadoem-kolonisten is geen tijdslimiet gesteld. Premier Ra bin zei desgevraagd alleen dat de kolonisten die tot het nationalisti sche „blok der getrouwen" behoren „binnen enkele weken" een nieuwe vestigingsplaats zal worden aangebo den. De Mapam-ministers hebben tevergeefs een onmiddellijke evacua tie geëist. In Jeruzalem wordt be twijfeld of de regering de komende weken in onderhandelingen met de kolonisten tot overeenstemming over een alternatieve plaats voor de op- Tien maanden voor verijdelde metro-aanslag AMSTERDAM (ANP) De recht bank in Amsterdam heeft vandaag de 42-jarige bv-reparateur J. B. en de 28-jarige elektromonteur R. J. H. de L. uit de hoofdstad, die vorig jaar februari een bomaanslag op een in aanbouw zijnd metrostation in de Bijlmer hadden willen plegen, ieder veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek van het voorarrest (ca twee-en-halve maand). Tegen B. en De L. was respectieve lijk zeven en zes maanden met af trek van het voorarrest geëist. De 32-jarige chemicus drs. E. M. M. uit Utrecht die de springstof, een ont stekingsmechanisme en detonatoren voor de bom had geleverd, werd ter zake van medeplichtigheid veroor deeld tot zeven maanden w; vier maanden voorwaardeljk trek van het voorarrest. De e vier maanden met aftrek. AND'M PjOOóRW MADRID Tien in Spanje verbo den linkse groeperingen, onder wie socialistische en communistische hebben vandaag een algemene sta king gehouden in de provincie Na- varra uit protest tegen de moord door leden van een rechtse organisatie op een jongeman. Deze jongeman, de 19-jarige Ricardo Tillegro, kwam dit weekeinde om het leven toen gewapende leden van de conservatieve vleugel van de Carlis- ten een aan! al deden op rond 6.000 In Spanje 'linkse' Carlislcn tijdens de jaarlykse uitbrak, werden 23 personen gewond. Volgens ooggetuigen waren bedevaart naar de Montejurra, de De „rechtse" Carlisten willen niets Hugo en zyn echtgenote, prinses Ire „heilige berg" van de Carlistische be- weten van de .linkse" politieke koers ne, nog geen vijftien meter verwy- weging. Bij de vechtpartij die daarna die prins Carel Hugo volgt. derd van de plek waar de eerste ry van de „linkse" Carlisten door kogels werd neergemaaid. Een woordvoerder van prins Carel Hugo liet weten dat de aanvallers po litiebescherming genoten en „maar raak" mochten schieten. Na de schietpartij werd er op 300 meter van de top van de berg een mis opgedra gen. Prinses Irene hield een korte Carel toespraak waarin ze onder meer zei dat de Carlisten „vrijheid voor Span je en de volkeren van Spanje eisen". .(Zie ook pagina 7j DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1