Links belet Libanon verkiezing van president GEEN SNELLE ALGEMENE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Ideëen rijke landen en Derde Wereld liggen nog ver uiteen Oproep tot werkstaking Wrevel bij Beatrix en Claus na bericht geving „incident" in vogelvlucht in vogelvlucht Spanning in Nanking na verwijderen muur kranten ZATERDAG 8 MEI 1976 Verwachtingen na forse verschuiving ten gunste van conservatieven: Door Haye Thomas LONDEN De kans op snelle al gemene verkiezingen in Engeland as bijzonder klein geworden. De afgelo pen dagen is daarover intensief ge speculeerd. nu Labour door het ver raad van z'n vroegere minister John Stonehouse en de plotselinge dood van een van zijn afgevaardigden, te genover de gezamenlijke oppositie in de minderheid is gekomen. Maar al gemeen wordt aangenomen dat de nieuwe premier James Callagihan er voorlopig niets voor voelt om de na tie naar de stembus te sturen. Een indrukwekkende reeks van plaatselij ke verkiezingen voor gemeente- en zogenaamde distriotsraden maakt duidelijk waarom. Een verschuiving van bijna 7 ten gunste van de conservatieven Als een dergelijke versdhniving ook in algemene verkiezingen zou plaats vinden, waren de conservatieven on middellijk terug aan de modht, met een solide meerderheid van zo'n zes tig zetels in het Lagerhuis. Vandaar dat ze nu hoog opgeven over een suc ces in de plaatselijke stembusuitsla gen, die voor hen inderdaad aanzien lijk beter zijn uitgevallen dan tevo ren mocht worden verwacht. Want in de opiniepeilingen van de laatste tijd waren de conservatieven aanzienlijk teruggevallen en in het algemeen kon men bij hen een duidelijke malaise peilen. Van een scherpe efficiënte oppo sitie is nauwelijks sprake en nog al tijd zijn de meningen zeer verdeeld over de onderhand pijnlijke vraag of mevrouw Margaretih Thatcher nu wel of niet een geschikte leider is van de conservatieve partij. Wat dit be treft zijn de gunstige resultaten in de plaatselijke verkiezingen dus wel bijzonder welkom gebleken. In deze verkiezingen, die behalve in Londen en Schotland, waar volgend jaar ge stemd wordt, overal in Engeland en Wales werden gehouden, hebben de conservatieven hun aartsrivaal La bour werkelijk enige harde slagen toe gebracht. Met groot vertoon van macht wipten zij Labour uit de con trolepositie over Engelands tweede stad Birmingham en trekken zij wat het plaatselijk bestuur betreft nu ook aan de touwtjes in grote steden als Leeds, Nottingham, Leicester, Dudley en Southampton. En niet al leen in de grote steden, ook in de zogenaamde districtsnaden kwamen de Tordes sterk voor de dag. Zo ver overden zij met name dn Wales tal van notoire socialistische bolwerken. In totaal bedroeg hun winst meer dan 1200 zetels, terwijl Labours na delige saldo nu tot meer dan duizend zetels is opgelopen. Koer svera rode ri ng Voor socialistische voormannen, zo als bijvoorb. Michael Foot, de nieu we ledder van het Lagerhuis, is dat een duidelijke koersverandering, want eerder deze week kon men hem overmoedig horen uitroepen dat hij er in ieder geval voorstander van was, dat er zo snel mogelijk nieuwe alge mene verkiezingen kwamen, opdat Labour dan wel voor een duidelijke meerderheid in het Lagerhuis kon zorgen. Begrijpelijk van een parle mentaire specialist als Michael Foot, die nu verantwoordelijk is voor de dagelijkse gang van zaken in het Lagerhuis, waarin verschillende commissies werkzaam zijn die tot voor kort op een gerechtvaardigde Labourmeerderheid gebaseerd waren. Nu Labour echter tegenover de geza menlijke oppositie geen meerderheid meer heeft, wil deze laatste groep daar verandering in hebben. Een wens waaraan Labour vooralsnog niet tegemoet wenst te komen en onder meer met het standpunt, dat de ge zamenlijke oppositie geen eenheid kan worden genoemd, de boot pro beert af te houden. De gemoederen hierover zijn de af gelopen dagen zo hoog opgelopen dot de dood van de 68-jarige Labour-afgevaordigde Hugh Delargy, die deze week in het Lagerhuis plotseling in elkaar start te, in direct verband wordt gebracht met de grote opwinding welke het conflict veroorzaakt. Maar Michael Foot, die eerder deze week met het nieuwe loonbeperfcingsakikoord tus sen valkbeweging en de regering als steun in de rug snelle algemene verkiezingen nog helemaal zag zitten, houdt zich nu keurig op de vlakte en zegt als hij aan zijn eerdere uit spraken wordt herinnerd, doodge moedereerd dat hy verkeerd is over gekomen. Van premier James Cal- laghan was bekend dat hij zijn nieu we positie niet zo maar meteen in de waagschaal wilde stellen, vandaar dat men nu in ieder geval niet voor de herfst met spectaculaire ontwik kelingen in Engelands parlement re kening houdt. De strategie van de re- geiing-Callaghan zal er op gericht zijn te zorgen dat het alkkoord met de vakbeweging, haar grote parade paard, zo goed mogelijk functioneert en wanneer - zoals minister He ale y van financiën maar blyft herhalen - de inflatie tegen het einde van het Jaar gehalveerd is en tot zo'n zeven procent teruggebracht, is dat wellicht de juiste techniek om de naties een nieuw regeringsmandaat te vragen. Scherpe conflicten Tooh zal het Labour wel degelijk dwars zitten dat in het plaatselyk bestuur niet zij maar voornamelijk weer de Tories de lakens uitdelen. En vanuit dat plaatselijke bestuur zitten scherpe conflicten met de cen trale regering in Londen er dik in. De conservatieven hebben byvoorbeeld heel andere opvattingen over onder wijs en huisvesting en kunnen die in de nu weer door hun gecontroleerde gemeenten en districten doorvoeren en hiermee wellicht de basis leggen voor een massale aanval op Labours regeringspositie, wanneer James Cal lagihan besluit aan de grote verkde- zingsbel te trekken. Want in recht streeks oppositie binnen het Lager huis is het nog steeds niet veel soeps, waarmee mevrouw Thatcher en haar schaduwkabinet Labour op de regeringsbanken confronteert. Het feit dat de regering en de bon den elkaar weer zo vlot vonden, heb ben de Tories gezien hun eigen pijn lijke ervaring op dit gebied, tanden knarsend moeten aanvaarden. Wat deze oppositie betreft is het begrijpe lijk dat premier Callaghan zich nog niet onmiddellijk bedreigd voelt, te meer daar ook de liberalen lang niet op scherp staan, innerlijk verdeeld en ontmoedigd als zij nog steeds zijn over de pijnlijke verwikkelingen rondom hun leider Jeremy Thorpe. De crisis die ontstond toen een ex- model onthulde dat hij vroeger ho- mosexuele relaties had onderhouden met Jeremy Thorpe, leeft nog steeds, vooral nu gebleken is dat er ter ver dediging van Jeremy Thope's hard nekkige ontkenningen verschillende onjuiste verklaringen zijn afgelegd. Het feit dat de liberalen in deze plaatselijke verkiezingen zo duide lijk zyn teruggevallen en ondermeer hun toppositie in Liverpool hebben verspeeld, wordt ook in eigen krin gen wel degelyk tegen deze achter grond gezien. BEIROET (APAFP/UPI) Kamal Jumblatt, leider van Libanees links, heeft gisteravond opgeroepen Jot een algemene werkstaking teneinde het parlement vandaag te beletten een nieuwe president te kiezen. Jumblatt zei ook dat zijn zeven afgevaar digden de vergadering van het parlement hierover zullen boycotten. Het kiezen van een opvolger voor president Suleiman Franjiech, die zich maandenlang met hand en tand tegen zijn heengaan had verzet, wordt beschouwd als een belangrijke voorwaar de tot een schikking die het land na een verwoestende burgeroorlog vrede zou moeten brengen. r Een triest beeld van de Italiaanse stad Osoppe, waar ah instortten en tientallen doden vielen. Soldaten dragen een straat uit. Toch Spaanse „Dag van de strijdkrachten"" MADRID gering heeft gisteren een vroeger gedane mededeling van militaire zijde gecorrigeerd en verklaard dat koning Juan Carlos op 30 med een parade zal afnemen ter ge legenheid van de „Dag der strijdkrachten". De garnizoenscommandant van Madrid had tevoren gezegd dat 30 mei zou worden herdacht met de traditionele „overwin ningsparade", ter herdenking van de overwinning van wijlen generaal Franco in de burgeroor log van 1936 tot 1939. Minister van voorlichting Adol- fo Martin-Gamero schreef de vegissing toe aan „gebrek aan len van de jaarlijkse parade op synchronisatie „De parade vindt plaats ter ge legenheid van de dag van de strijdkrachten", zei hij. Politici en kranten haddien al aangedrongen op het laten val- de „Dia de la Victoria", en haar te vervangen door 'n parade ter ere van de strijdkrachten, als te ken Franjiech is een maronitisch chris ten. Het ambt van staatshoofd is voorbehouden aan deze christelyke groep volgens de religieuze verdeel sleutel, waartegen de moslems, thans een numerieke meerderheid vormend, zich verzetten. Volgens Jumblatt noogt Syrië, dat ln Libanon direot militair tussen beide is gekomen, de verkiezing als president af t'e dwingen van Elias 6arkis. Deze is thans gouverneur van de Centrale Bank. Jumblatt wil een 6taking om weerstand te bieden aan „elke vorm van morele, militaire en politieke pressie" en „om te beletten dat het parlement byeen komt". Het linkse verbond vroeg de Liba- nezen niet alleen door een algemene staking, „maar door alle mogelyke acties" protest aan te tekenen tegen de pogingen met geweld een presi dent te kiezen. Het deed een beroep op de parle mentsleden „niet te bezwyken onder druk" en zich hun verantwoordelyk- heid bewust te zijn door de zitting niet by te wonen. Jumblatt had tevoren een onder houd gehad met Yasser Arafat van de PLO, die gisteren was terugge keerd van een bezoek van een dag aan Syrië, voor een onderbed r"°t president Assad een vergeefse po- gihg de meningsverschillen tussen Syrië en Libanees links uit de weg te De redhts-georiënteerde minister van binnenlandse zaken van Libanon, Camille Sjamoen, heeft gezegd dat de afgevaardigden van zyn blok de zitting van het parlement alleen zul len bywonen „als hun veiligheid is TEL AVTV (ANP) By prinses Beatrix en Prins Claus is enige ontstemming ontstaan over de berichtgeving rond het „diploma tieke incident", afgelopen maan dag bij het bezoek van het prinse lijk paar aan de Knesset in Je ruzalem tijdens hun reis door Is- rab. Prins Claus heeft tijdens een aanvankelijk als informeel aan gekondigd gesprek, in het Dan- hotel in Tel Aviv met enige wre vel in zyn stem gezegd dat er naar zijn smaak geen sprake is geweest van een incident. Hij noemde de berichtgeving over de ze zaak niet Journalistiek. „We wilden alleen maar even in de zaal kijken, dat zou geen enkele politieke implicatie hebben ge had", zo zei Prins Claus. Maandagmiddag, toen Prinses Beatrix en Prins Claus de Knes set bezochten om daar zoals eerst werd aangekondigd de go belins van Chagall te bekijken, bleek dat er een buitengewone vergadering van het parlement aan de gang was. De prins en de prinses lieten een gids een van de deuren van ie vergaderzaal ope nen, maar toen greep ambassa deur Arriëns in. Hij liet weten dat het niet verstandig zou zijn om naar binnen te gaan. Later ver klaarde hij tegenover verslagge vers: „Den Haag wil niet dat dit bezoek aan Israël een demonstra tief karakter krijgt". De ambassadeur herhaalde de ze uitspraak gisteren nog eens, toen het prinselijk paar een be zoek bracht aan het noorden van Israël. Hij voegde daar toen aan toe dat de mededelingen die Prins Claus in Tel Aviv had gedaan in middels „vrij voor publikatie" wa ren, nadat de prins donderdag eerst de aanwezige journalisten en fotografen duiaelijk had laten weten dat de bijeenkomst niet als een persconferentie mocht worden beschouwd en dat alles wat hij zei „sub rosa" was. Er mochten ook geen foto's worden gemaakt. Am bassadeur Arriëns zei gisteren nog dat hy met Buitenlandse Zaken in Den Haag was overeengekomen dat de uitspraken van de prins toch gebruikt zouden mogen worden. Op die bijeenkomst van don derdag in een van de suiter van 't Dan-hotel zei Prins Claus verder nog dat Prinses Beatrix en hij genieten van de reis door Israël en dat het duidelijk gaat om een privé werkbezoek zonder enige politieke betekenis. Hij zei niets te weten van plannen om dit jaar nog Egypte te bezoeken. Reeds eerder had hy gezegd dat vier of vyf „saboteurs" genoeg wa ren om de zaak in het honderd te doen lopen. Jumblatt en zyn linkse moslems - geestverwanten staan de kandidatuur voor van Raymond Edde. Deze advo caat, zoon van een vroegere president, is weliswaar ook een christen, maar geniet het vertrouwen van Jumblatts alliantie. NAIROBI (AP) Op de derde dag van de wereld handleis- en ontwik- kelingsconferentie Unctad in Nairobi was het opnieuw duidelyk dat de ideeën van de Derde Wereld en de rijke industrielanden over economische hervorming nog ver uiteen liggen. De meeste van de tweeduizend af gevaardigden en waarnemers zyn het erover eens dat er hervormin gen moeten komen en dat de Der de Wereld een groter aandeel in de algemene rykdom moet krygen. Ook vindt iedereen dat de confe rentie in Nairobi enkele praktische oplossingen moet opleveren. Er zyn echter maar weinig industrie landen die met de Derde Wereld van mening zyn dat een gemeen- schappelyk fonds moet worden op gericht om de aanleg van buffer voorraden van tien belangrijke grondstoffen te financieren. Het doel hiervan is de pryzen te sta biliseren. De rijke landen geven de voorkeur aan een benadering van geval tot geval, zowel wat de grondstoffen betreft als voor de kwestie van de schuldenlast. Verder zyn zy tegen voorstellen de grondstoffenpryzen te indexeren (te koppelen aan de pryzen van westerse industriepro- dukten). De arme landen houden vol dat er een nieuwe economische orde moet komen en niet alleen hervorming van het huidige systeem, zy vin den bovendien dat economisch her stel in het westen hun problemen niet oplost. De Westduitse minister van econo mische zaken Hans Friderichs is echter van mening dat de econo mie van de industrielanden aan het herstellen is en dat dit ook zal doorwerken in de grondstoffen- producerende ontwikkelingslanden. „We kunnen onze problemen oplos sen, zowel nationaal als internatio naal, maar alleen op basis van op stabiliteit georiënteerde groei", al dus Friderichs gisteren in een toe spraak. Volgens de Duitse minister bestaat er geen kant-en-klare al gehele oplossing voor de individuele grondstoffenproblemen. „Cosmos", een blad dat tydens de conferentie dagelijks wordt gepu bliceerd door de internationale raad van vrywilligers-organisaties in Genève, leverde gisteren kritiek op de voorstellen die Henry Kissin ger donderdag deed. Het blad klaagde er over dat Kissinger zyn voorstellen te veel baseerde op het systeem van vryhandel. De interne spanning in China lijkt •onverminderd voort te duren en de revolutionaire, radicale elementen ontplooien nog altijd een grote acti viteit. Zij worden daarbij gesteund door Mao's echtgenote, Tsjang Tsjing, die zich het monopolie heeft toegeëigend de spreekbuis van haar afgeleefde echtgenoot te zijn, zonder dat iemand in staat is de juiste weer gave van diens woorden te controle ren. Ook buitenlandse bezoekers, die immers zelden Chinees spreken of zelfs maar verstaan, zijn volkomen afhankelijk van wat de tolk hun voorschotelt. En die is een instru ment in de handen van Mao's echt genote, zodat ook buitenlandse poli tici doorgaans niet werkelijk weten wat er, eventueel, nog aan gedachten in het hoofd van Mao omgaat. En zij, die wèl Chinees verstaan, kunnen bezwaarlijk onthullen dat, zoals des kundigen verbellen, Mao niet meer in staat is een samenhangend gesprek te voeren. Intussen begint de tijd voor Mao's echtgenote te dringen. Zij en haar mede-radicalen zijn nu nog in staat de werkelijke verhoudingen met een mantel van eigen makelij te ver hullen. Maar de werkelijke kracht proef komt eerst als de thans 83- Jarige Mao het hoofd neerlegt. Dan zou wel eens kunnen blijken, dat de radicale stroming niet zo sterk is als zij zich nu voordoet. Het zou immers niet de eerste maal in de geschiede nis zijn, dat een kleine groep, die ge ruime tijd aan de touwtjes heeft ge trokken, als het erop aankomt dwars door het behang gaat. En zo bestaat de indruk, dat de aanhangers van wijlen premier Tsjoe En-lai met vertrouwen een kentering tegemoet zien, die de pragmatische politiek in ere zal herstellen. Nu is dat aller minst een garantie voor een over winning van de gematigde vleugel. Want Tsjang Tsjing heeft zich om ringd door 'n groep betrekkelyk jon ge aanhangers, wie een zekere be kwaamheid of althans politieke be hendigheid niet ontzegd kan worden. Overigens is zij nog niet in staat ge bleken alle leidersfuncties door die volgelingen te doen bezetten. De z.g. „radicalen van Sjanghai" hebben ge noegen moeten nemen met en tua- sen-figuur als fungerend premier, Hoea Koeo-feng. Anderzijds zijn de gematigden er evenmin in geslaagd hun geestverwant Teng Hsiao-ping definitief naar voren te schuiven, of schoon hy tydns de ziekte van Tsjoe - En-lai diens functie van premier tij delijk had overgenomen. Er is dus sprake van wat in schaaktermen een pat-stelling wordt genoemd. Aan de ene kant, die van Tsjang Tsjing, staan dus radicale figuren als Wang Hoe ng-wen, tweede voorzitter van de partij, Jao Wen-joean, die zich met hulp van Tsjang Tsjing bot organi sator van de partijpropaganda heeft weten op te werken, en Tsjang Tsjoen tsjiao, eerste vice-premier; aan de andere kant staat een koelbloedige fi guur als Li Hsien-nien, een van wij len Tsjoe's vertrouwelingen die zijn kans afwacht. Tussen hen in staat dan Hoea Koeo-feng, die optreedt als premier en waarnemend voorzitter van de party. Het ziet ernaar uit, dat de radicalen streven naar een overwinning op korte termijn, dus nog vóór het over- lijden van de „Grote Roerganger" Mao Tse-toeng. De gematigden daar entegen achten hun kans gekomen als de voorzitter de ogen sluit en trachten intussen de boot af te hou den en elke regeling-bij-voorbaat te verhinderen. Die interne worsteling belet intussen niet, dat zoals vo rige week hier werd opgemerkt de uitstraling van China op het gebied van de buitenlandse politiek onver minderd voortgaat. Men denke aan het verstevigen van de banden met India, dat zich al vijftien jaar voor namelijk op de 'Sowjet-Unie gericht had, en aan de toezegging aan Egypte onderdelen voor Sowjetrus- sische Mig-vliegtuigen te leveren, nadat die door het Kremlin gewei gerd waren. Hoea Koeo-feng heeft die toezegging aan de Egyptische delega tie (onder leiding van vice-premier Moebarak) vergezeld doen gaan van een scherpe uitval tegen de Sowjet- Unie, die hij omschreef als "een verdorven en gewetenloze super macht". Naast verbetering van de betrekkingen met India en Egypte staat ook een overeenkomst met To kio op China's buitenlandse pro gramma. Volgens het veertiendaagse blad „To the Point" zou Japan allerminst afkerig zijn van nauwere banden met China, getuige de bood schap van premier Miki aan Hoea Koeo-feng, toen laatstgenoemde on langs zijn huidige functie aanvaard de. Het ligt voor de hand, dat de lei ders in het Kremlin de ogen aller minst gesloten houden voor die ont wikkeling in hun nadeel. En zo toon de de "Prawda" zich kortgeleden bereid bepaalde omstreden gebieden aan China af te staan in ruil voor andere. Een opmerkelijk denkbeeld, dat in beginsel van een zekere be hoefte aan overeenstemming getuig de. Maar dat voorstel werd, vermoe delijk van de zijde van ultra-linkse elementen in China, doorkruist door de bomontploffing bij de Sowjetrus- sische ambassade in Peking, waarbij twee wachtposten werden gedood. Volgens Victor Zorza in de „New York Times" zou de bedoeling van die aanslag zijn geweest de radicale tendens in de politiek jegens de Sow jet-Unie te onderstrepen en opzette- lyk elke kans op toenadering tot het Kremlin te verydelen. Die aanslag kwam dus, let wel, niet van de zijde der gematigden, maar juist van de kant der radicalen, die op het ter rein der binnenlandse politiek ultra links zyn en zelfs de flauwste nei ging tot "kapitalisme" verafschuwen, maar Jegens de Sowjet-Unie .een veel onverzoenlyker houding aannemen dan de gematigden. In dit verband verdient het bericht van het Ameri kaanse weekblad 'Time" aandacht, dat er zich in het afgelopen Jaar, voor het eerst sinds 1969, hevige ge vechten langs de Amoer en de Oes- soeri hebben voorgedaan, de rivieren die de grens vormen tussen noordoost- China en Siberië. Dit buitenlandse facet maakt China's binnenlandse tegenstellingen zeker niet overzich- telyker. RL NANKING (Reuter) Militairen met de bajonet op het geweer hebben gisteren door de straten van Nan king gepatrouilleerd nadat op last van de autoriteiten muurkranten waren verwijderd die een 'contra revolutionaire' geest ademden. Een overheidsfunctionaris zei te gen bezoekers uit het buitenland dat kranten waren aangeplakt en dat deze actie verband hield met de po litieke rellen die zich op 5 april op het Tien-an-Menpl^in in Peking hebben voorgedaan. Aanhangers van ex-vicepremier Teng Hsiao-Ping werden verantwoorden Ik gesteld voor deze rellen en hy werd twee dagen later ontslagen. In Nan king, aldus de overheidsfunctiona ris, is niemand gedood of gewond en is ook geen sabotage gepleegd. Op de vraag of de mensen die de muurkran ten hadden aangeplakt gestraft zijn, antwoordde hij: "Ze zijn door herop voeding en kritiek tot andere gedach ten gebracht'.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9