PPR: greep op lonen moet groter zuiveïïand U itkoopfond tong en schol in de maak halfboter Taxichauffeurs vangen bot De vergissing van Groenevelt "FRANS' BEDOELINGEN ONBEGREPEN" Nederland krijgt er zeker nog twee miljoen auto's bij ZATERDAG 8 MEI 1976 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Het parlement moet jaarlijks richtlijnen opstellen voor een samenhangend inkomens beleid. Op basis hiervan kan de regering een tarieven- en prijspolitiek voeren en ingrijpen in het Ioonoverleg. Alle werknemers worden onder een collectieve arbeidsovereen komst gebracht en er wordt een maximuminkomen vast gesteld. Om de ink om ensve rschiil'l e n tegen te gaan worden de aftrekregelingen in loon- en inkomstenbelasting herzien. De belasting wordt ook gebruikt om niet-loonankomens eerlijk te laten delen met loonmkomens. Dit staat in het ontwerpverkie- zingsprogramma van de PPR. waar van binnenkort in het partijblad „Prak" de eerste helft wordt gepu bliceerd, die handelt over twee van de vier centrale PPR-thema s. name lijk economische macht en vredesbe leid. Over twee weken volgen de the ma's milieu en welzijn. Volgens het ontwerpprogramma moeten WW, WWV en bijstand en alle andere regelingen van gelijke aard worden ondergebracht in een inkomstendervingswet, die door één orgaan wordt uitgevoerd met een netwerk van lokale kantoren, de maximumbedragen waarover premie POLITIEKE STAKING POGING TOT ZELFMOORD VAN FNV" UTRECHT (ANP) De Neder landse Centrale van Hoger Perso neel (NCHP> schrijft in een com mentaar in haar orgaan "centraal gesteld" dat een politieke staking als reactie op een eventueel ingrijpen door de regering in de loonvorming op 1 juli. voor de Federatie Neder landse Vakbeweging meer dan een zelfmoordpoging zou zijn. „Juist als het erop gaat lijken, dat liet gezonde verstand in de FNV-top zal doorbreken, komt Wim Kok in een tv-interview met een uitspraak die in dat opzicht alle hoop de bo dem inslaat", aldus het NCHP-com- mentaar. De centrale is van mening dat een politieke staking in een de mocratisch geregeerd land een re volutionaire daad zou zyn en dat het een aanslag zou betekenen op de bestaanszekerheid van een heel volk. „Vakbondsbestuurders die hun leden zo'n poging tot harikiri niet uiit h?t hoofd praten, plegen verraad aan hun beginselen", zo schrijft de NCHP. wordt betaald moeten worden afge schaft. Regelingen voor aanvullende inkomens voor kleine zelfstandigen wil de PPR uitbreiden. Het program ma herhaalt dat de PPR ontkoppe ling van uitkeringen en minimumlo nen afwijst. Het ontwerpprogramma komt met een serie maatregelen om de werk loosheid terug te dringen, zoals aan passing van het fiscale regime voor ondernemingen, zodat arbeidsin tensieve en kleinschalige bedrijvig heid wordt bevorderd. Investerings aftrek en vervroegde afschrijving moet worden afgeschaft. Extra af trek bij veel werknemers wordt inge voerd. De PPR wil onderzoek naar de mo gelijkheid onbetaald vrijwilligerswerk te doen met behoud van het basis inkomen. De opzet van het arbeids bureau moet worden verbreed. Over het vredesbeleid zegt het ont werpprogramma onder meer, dat het Nederlands lidmaatschap van de NAVO niet langer de hoek steen vormt van het Nederlands vei ligheidsbeleid. De NAVO en het War schaupact staan een duurzame vrede en veiligheid in Europa in de weg. Daarom treedt Nederland uit de NA VO op een moment dat dit een we zenlijke bijdrage is voor internatio nale ontspanning. Nederland moet bepleiten dat de NAVO een verklaring afgeeft niet als eerste kernwapens te zullen gebruiken, schrijft de PPR. In Europa worden kernwapenvrije zo nes overeengekomen. Nederland stoot zijn kernwapentaak af en beëindigt het NAVO-lidmaatschap als de Bondsrepubliek een vinger aan de atoomtrekker krijgt. Prins Bernhard arriveerde gisteravond tien minuten eerder dan Koningin Juliana op een gala avond ten behoeve van het Wereld Natuur Fonds. Ze begroetten elkaar op jiogal plechtige wijze. Wereld Natuur Fonds gaf 50 miljoen uit UTRECHT (ANP) Het We reld Natuur Fonds, begonnen in Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Zwitserland en Neder land, heeft nu afdelingen in 20 landen in alle werelddelen. Het heeft meer dan 50 miljoen gul den besteed aan ruim 1600 pro jecten. Het geld is grotendeels gebruikt als beginkapitaal voor natuurbeschermings- program ma's die na verloop van tijd zijn overgenomen door de nationale regeringen en door andere in stanties. Prins Bernhard, voorzitter van het Wereld Natuur Fonds, heeft dit vandaag in Utrecht meege deeld op een bijeenkomst ter ge- legenhe d van het vijtienjarig bestaan van het WNF. BERGEN (ANP) -De stichting van de Nederlandse visserij en mi nister Van der Stee van Landbouw en Visserij voeren onderhandelingen over het oprichten van een uitkoop- fonds voor tong en schol. Met de minister ós in principe overeenstem ming bereikt over de mate van af vloeiing uit de tong- en scholvisserij die men via dit fonds wil bereiken: gedacht wordt over het uit de vaart nemen van rond 60.000 pk. Dr. H. A. H. Boelmans Kranen burg. secretaris van de stichting vertelde dot gisteren tijdens de visse- rijdagen op de volkshogeschool in Bergen. Volgens dr. Kranenburg is spoed Den Uyl verwerpt blokkade DEN HAAG (SP) Het gesprek avond dan ook erg ontevreden tussen drie ministers en de taxi chauffeurs is op niets uitgelopen. De taxichauffeurs waren gister- DEN HAAG (ANP) De groei van het Nederlandse auto park is niet te stuiten en er zul len zeker nog twee miljoen auto's bijkomen. De groei zal pas ophou den als het verzadigingspunt is bereikt en dat zal omstreeks 1990 het geval zyn. Er zullen dan on geveer zes miljoen auto's in ons land zyn tegen thans 3,7 miljoen. Dit is de uitkomst van een stu die over de verdere ontwikkeling van het Nederlandse autopark, die drs. K. Mulder, hoofd van de af deling marktonderzoek van Shell Nederland heeft gemaakt over de verdere ontwikkeling van het Ne derlandse autopark. Zyn conclu sie is, dat er een aantal proces sen aan de gang zyn, die men niet of nauwelyks kan beïnvloeden en die, of we het willen of niet, er toe zullen leiden, dat het autopark in Nederland voorlopig nog flink blijft groeien. In de studie wordt het een merkwaardig verschynsel ge noemd, dat in Nederland meer nieuwe personenauto's worden verkocht dan ooit tevoren, terwyi we toch een tyd van economische met veel werklozen bele ven, en het autoryden juist de laatste tijd veel duurder is ge worden. Ondanks dit alles zijn er in 1975 per saldo ongeveer 200.000 nieuwe auto's bijgekomen. Tenslotte zegt de studie, dat de mensen niet alleen graag auto's willen hebben en ermee willen ry- den, maar dat zy door de ontwik kelingen in onze maatschappy die auto's ook steeds meer nodig hebben. De studie wijst er verder op, dat de nieuwe generaties „autominded" zyn: voor de onge veer een kwart miljoen jongens en meisjes, die ieder Jaar de leeftyds- grens van 18 jaar passeren, is de auto een vanzelfsprekende zaak, een stuk van de dagelijkse uitrus ting, zoals de t.v.. de wasmachine en de stofzuiger. De optelsom van het aantal ki lometers geeft een resultaat dat voor de komende jaren naar ver wachting per auto constant zal zyn. Daarmee is het schrikbeeld compleet: het aantal personen auto's groeit naar zes miljoen en het gemiddeld aantal per auto af gelegde kilometers daalt niet, wat neer gaat komen op een flinke toeneming van de verkeersdrukte. zelfs ontstemd. „Wy zullen stryden tot wy onze zin hebben", zei actie leider Wim Koppen uit Vlaardingen na afloop. Het verzoek van de Landelyke Commissie Veiligheid Taxichauffeurs om het mogelijk te maken dat de politie optreedt tegen passagiers die hun ritprys niet betaald hebben is door de ministers De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken), Van Agt (Justitie) en Westerterp (Verkeer en Waterstaat) afgewimpeld. Veel meer dan dat zal worden na gegaan op welke manier meer be kendheid kan worden gegeven aan de algemene plicht van de politie om in noodgevallen te hulp te schie ten, werd door de ministers niet be loofd. „Op grond daarvan kan wel licht ingegrepen worden", zei minis ter Westerterp na afloop. „Wy zyn met een kluitje in het riet gestuurd, zei de Amsterdamse taxichauffeur Piet Schabracq, één van de actieleiders. De chauffeurs gaan zich beraden wat hun te doen staat. In elk geval gaan zy pro beren via de Tweede Kamer hun zin te krygen. Minister Van Agt heeft de taxi- crauffeurs ernstig gewaarschuwd, de politie zal krachtig optreden te gen nieuwe acties. „Acties zoals een blokkade van Den Haag zal de regering de vol gende keer niet accepteren. Een blokkade zal onverwijld gebroken worden. Het is de vraag of het daar bij zal blyven", zo dreigde de minis ter gisteren na afloop van het ge sprek met de taxichauffeurs. Ook premier Den Uyl heeft de tanden laten zien. Er zyn maatre gelen genomen om herhaling van zulke blokkade-acties te voorkomen, verzekerde hij na afloop van het ka binetsberaad. De acties van de taxichauffeurs werden ook door Den Uyl ondubbel zinnig afgekeurd. „Dit is volstrekt verwerpeiyk. Zo'n blokkade staat in geen enkele verhouding tot het doel van de taxichauffeurs", zei hy. De minister-president ontkende by hoog en by laag dat de regering ge zwicht was voor de taxichauffeurs door snel een gesprek te beloven. Om te onthouden: Een Sonnemaatje is altijd een echte Berenburg. Maar een Berenburg is niet fe 'Berenhur^ altijd een echte Sonnema. x- Door Peter Riemersma geboden by die structurele aanpas sing van de kottervloot. Gedacht moet worden aan 1 juli a.s. als in gangsdatum. Dat is de dag waarop de tweede termijn ingaat van de aan de eventuele schol- en tongvisserij toegewezen vangsthoeveelheden voor dit jaar. Het idee van een uitkoop fonds is uitgegaan van het in de stichting verenigde bedrijfsleven. Men wil op deze manier bereiken dat voor iedere uit de visserij afge stoten kotter behalve een vergoeding uit het al bestaande ontwókkelings- en saneringsfonds voor de vissery ook een uitkering uit het nieuwe fonds wordt gegeven op basis van het ingeleverde vangstquotum. De uitkering uit het ontwikkelings- en saneringsfonds zal dan niet meer moeten zyn gebaseerd op de inhoud van de schepen, maar op het mo torvermogen. De ingeleverde tong en scholquota zullen naar verhouding over de res terende vloot moeten worden ver deeld. Als 20 procent van de vloot verdwynt, aldus dr. Kranenburg, stijgt de toegestane vangsthoeveel- heid voor de overblyvers met 25%. De vissers alleen kunnen het echter niet betalen, daarom wil de stichting ook een aanzienlijke bydrage in het nieuwe fonds van de overheid en van de geldschieters. Of het genoemde getal van rond 60.000 uit de vaart te nemen pk's het juiste is kon volgens dr. Kra nenburg van te voren moeilyk wor den bepaald. De marktsituatie en de kostenontwikkeling zullen mede richtinggevend zyn. Een stelsel als het voorgestelde, aldus dr. Kranenburg,, staat of valt met de bereidheid van een doel van de vissers om zich te laten uitkopen. De hoogte van de uitkering uit het nieuwe fonds zal in vele gevallen de doorslag geven, vooral wanneer de bronnen opdrogen waaruit voor de blyvende bedrijven de voortzetting kan worden gefinancierd. Wat echter ook uit de bus zal ko men, aldus dr. Boelmans Kranen burg, er zullen bedrijven zyn waar van verwacht kan worden dat zij noch via de investeringbank, noch via de groepsregeling zelfstandigen kunnen worden geholpen. Deze zul len dus in ieder geval een rugge steun moeten hebben in het tong- en schol uitfkoopfonds. TURNEN Na de verplichte oe fenstof heeft de Zwitserse ploeg de leiding by het Olympisch turnkwali- ficatietoernooi. Tweede zijn de Ver enigde Staten en derde is Frankryk. VOETBAL Voor de Bundesliga werd gisteravond één wedstrijd ge speeld. Kickers Offenbach speelde thuis gelyk tegen Fortuna Dussel- dorf: 1In Frankryk plaatsten zich voor de halve finales van het toernooi om de Franse voetbalbeker Marseille, Metz, Lyon en Nancy. Dinsdag 11 mei is het drie jaar geleden dat de regeringsploeg van Den Uyl aantrad. Op de trappen van Huis ten Bosch presenteerde koningin Juliana de ploeg van zestien ministers (tien „progressieve" en zes uit de christen-democratische gelederen). Voor Arie Groene velt. de voorzitter van de Industriebond NVV was een wens in vervulling gegaan. Op de vraag waarom hij op de PvdA zou stemmen bij de verkiezingen van 29 november 1972 had Groenevelt geantwoord: „Om dat ik hoop dat er een kabinet-Den Uyl komt- Dan krijgt een strijdbare vakbeweging veel meer kansen om de zeggenschap van werkers in bedrijf en maatschappij werkelijk te vergroten". Na drie jaar kabinet-Den Uyl wordt hier en daar niet geheel zonder reden rekening gehouden met een harde botsing tussen het kabinet en het strijdbare deel van de vakbeweging, waarvan Groenevelt de symbolische vader is. Inzet zal zijn de vergoeding voor prijsstijgingen. Groenevelt en de zijnen willen per 1 juli een volledige compensatie. Het kabinet wil dit niet. Het zet alles op alles om de stijging van de loonkosten dit jaar beneden de 9% te houden. Op dia manier krijgt het bedrijfsleven enige financiële ruimte voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. En daar gaat het het kabinet in de eerste plaats om. Nieuwe arbeidsplaatsen betekent: vermindering van werk loosheid en tegelijkertijd verminde ring van het aantal mensen dat moet leven van een sociale uitkering. Belangrijker is echter dat de verhouding tussen het aantal mensen dat werkt en premies en oelastingen opbrengt en het aantal mensen dat een sociale uitkering heeft minder scheef wordt. Het aantal mensen met een uitkering is de laatste Jaren sterk toegenomen. Daaronder zijn vooral velen met een inkomen uit de wet op de arbeidsongeschiktheid, de WAO. Er zijn 350.000 WAO-trekkers. Een derde van de bovenzestigjarigen zit in de WAO en een kwart van de vijfenvijftig- tot zestig-jarigen. Men rekent hen tot de „verborgen" werklozen. Dan zyn er drie- tot vierhonderddui zend uitkeringsgerechtigden op grord van de Algemene Bijstands wet. ODgeteld bij de meer dan tweehon derdduizend werklozen betekenen deze aantallen, dat een miljoen mensen die in beginsel bereid en in staat zijn om te werken, een sociale uitkering genieten. Een uitkering die moet worden betaald uit premies die werkenden opbrengen. Hoe min der werkenden hoe hoger de premies die zij moeten betalen om de uitkeringen op hetzelfde peil te houden. Maar als de lonen „pas op de plaats" dienen te maken kan het kabinet niet tegelijkertijd hogere premies verlangen. Vandaar de doelstelling om meer arbeidsplaatsen te schep pen. En in afwachting daarvan de noodzaak om op het totaal van de sociale uitkeringen-te snoeien. Er zal tot 1980 vier miljard gulden minder aan uitkeringen gegeven worden dan zou geschieden zonder ingrepen van het kabinet. Snoeien in de sociale uitkeringen is een „pijnlijke operatie" voor socialis ten heeft minister-president Den Uyl erkend. In het weekblad Vrij Nederland heeft de premier uitge legd waarom hij deze stap terug verdedigt. „Het gebouw van de sociale zekerheid, waarvoor de socialistische beweging zich zo sterk heeft gemaakt, is nog lang niet voltooid. Er moet nog een hele verdieping bovenop. Maar dan moeten we eerst zorgen, dat de fundamenten goed zijn. De palen mogen niet gaan rotten. Een goede fundering is afhankelijk van een gezonde Nederlandse economie met voldcnde export en blijvende arbeidsplaatsen". Alweer duikt hier de centrale doelstelling 0p van het kabinetsbe leid: meer arbeidsplaatsen, meer mensen met werk. Arie Groenevelt. Maar met tenminste tweehonderd duizend arbeidsplaatsen erbij, zoals het kabinet wil. is de kous niet af. Het kabinet wil, althans Den Uyl wil, zeggenschap over het soort, arbeidsplaatsen en waar ze komen. Het particuliere bedrijfsleven ma4 wel meer geld om handen krijgen voor investeringen, maar de over-» heid en de vakbewging moeten een. vinger in de pap houden. „Onder een kabinet-Den Uyl krijgt een strijdbare vakbeweging veel meer .Lansen om de zeggenschap van werkers in bedrijf en maat schappij werkelijk te vergroten", zei Arie Groenevelt eind 1972. Na drio jaar kabinet-Den Uyl vraagt hij s wat is er van terecht gekomen? Er staan wetsvoorstellen od stapel over meer bevoegdheden voor verzelfstandigde ondernemingsraden en over het laten delen van ds» werknemers in de groei van het verm-gen van bedrijven. Er is een pak papier in de maak, achttien centimeter dik, dat „structuurnota" gaat heten. Het handelt over een gewenste opbouw van de Nederland se economie. „Zorgen dat er geen geld naar de bedrijven toegaat zonder dat we weten dat het ook wordt besteed aan het scheppen van meer arbeidsplaatsen" is er volgens Den Uyl de „harde kern" van. Het zijn zaken die gaan in do richting van het verlangen van Aria Groenevelt. Maar zij zijn er nog niet. Het kabinet mag het dan eens zijn of nagenoeg eens over een versterking van de ondernemingsra den, over een vermogensaanwasde- ling, over een planmatige aanpak van de economie dat wil nog niet zeggen dat er een meerderheid voor is te vinden in het parlement. En zolang dat niet vaststaat is een grotere zeggenschap van werkers in bedrijf en maatschappij geen feit. Het is nog maar de vraag of dit in het laatste jaar van het kabinet- Den Uyl nog een feit wordt. Do Premier in Vrij Nederland: „Of het er allemaal doorkomt weet ik niefc. Misschien krijgen we daar nog problemen mee, ook in tijd gesproken". Het zal afhangen van de bereidwil- ligneld van de Tweede Kamersfrar- ries van KVP en ARP. Hierin schuilt de vergissing van Arie Groenevelt. Toen hij het had over een kabinet-Den Uyl, had hij het over een kabinet steunend op PvdA D'66 en PPR - destijds aangeduid met „de progressieve drie". Groene velt zag kansen voor een strijdbare vakbeweging om toe te slaan als oeze drie in de regering kwamen. Dat is gebeurd. Maar zij hebben in ae Tweede Kamer geen meerder- he.d Daarom hadden en hebben zij de steun nodig van andere partijen m, Öjn1KYlP en ARP ^worden. Maar zoals alles in de politiek, moet deze steun worden „betaald". Het gedogen van een kabinet-Den Uyl door KVP en ARP heeft zijn prijs. Na drie jaar komt er emp zicht op de hoogte van deze prijs. Het ziet er naar uit, dat het meer radicale deel van de vakbeweging deze prijs een. Vindt' Vanult deze achtergrond moet de weigerachtige houding worden verklaard om nog langer mee te doen aan offers in de inkomenssfeer die het kabinet vraagt. Vandaar de eis voor een volledige prijscompensatie per 1 juli. En geen eent minder... Het zal Den Uyl heel wat moeite kosten om dit Groenevelt ui, het hoofd te praten. Als t hem al gelukt. fscheelt een heleboel Jtalorieën, Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. In handige kuipje: Smeerzacht uit de koelkast. MAASTRICHT Een duidelyk motief voor de insulinemoorden van Frans H. hebben ook de deskundigen van de Psychiatrische Observatie Kliniek voor het Gevangeniswezen (POK) móet kunnen vinden. Voor psychiater dr. J. G. Schnitz- ler ïykt het meest waarschynlyk dat Frans insuline heeft gespoten om /an lastige patiënten af te zyn. Hy stelt in zijn conclusie: „Hij kon niets velen dat de orde op zyn afdeling zou verstoren. Andere oplossingen hielden voor hem moeilykheden in. Zijn gedrag wordt gekenmerkt door een zeer egocentrisch handelen. Iedereen moest netjes in zyn bed liggen, en niet lastig zyn. Hij wilde geen extra beslommeringen". De zenuwarts vindt dat je Frans zijn daden maar verminderd mag toerekenen. Een ter beschikking stel ling van de regering vindt hy echter niet noodzakelijk, omdat er geen ge vaar is voor de maatschappy. „Tenzy Frans terugkeert ineen leidinggeven de functie in een kliniek met de zelfde soort patiënten en met onvol doende controle op zyn doen en laten", vult hy aan. De psycholoog van het POK, drs. W. H. Derks, heeft geen enkel mo tief voor Frans' daden kunnen ont dekken. Anders dan de psychiater vindt drs. Derks dat je met Frans best makkelijk contact kan krygen. De psycholoog, die door de verdedi ging is opgeroepen, vindt ook dat aan sommige kenmerken van Frans teveel waarde is gehecht. Drs. Derks: „Schijnheiligheid is een algemeen menselijk beeld. Het is by Frans maar een bijverschijnsel. Niets wijst volgens my ook in de richting van oneerlijkheid en dub belhartigheid. Onechtheid heb ik ook niet bij hem kunnen ontdekken. Ik heb wel eens het idee dat al zijn goede bedoelingen vaak niet zijn be grepen". Officier van justitie mr. J. Booster vocht de rapportage van drs. Dei-ks fel aan. Hij vuurt zijn vragen en op merkingen op de psycholoog af met een felheid die hy tot nog toe had bewaard voor de verdachte. Mr. Booster, in de aanval. „De kri tische zeef is in uw rapport niet terug te vinden. Bent u dan niet aan het schokken gebracht door al die verklaringen die ook u heeft moe ten lezen voordat u Frans H. ging onderzoeken?" Drs. Derks, verontschuldigend nog: „Ik ben herhaaldelijk aan het schok ken gebracht. Maar primair ga ik er vanuit: hoe ziet de verdachte de zaken". Tijdens de middagzitting behan delt de rechtbank, onder voorzitter schap van de nauwelyks van zijn stuk te brengen mr. G. Hermesdorf de laatste van de negen door Frans toegegeven fatale insuline-inspuitin- gen. Het gaat om de 82-jarige M. Vogels, ofwel zuster Margaretha, die op de laatste dag van juli vorig jaar stierf. Frans vertelt na zyn arrestatie te gen de politie: „Er was niets meer aan te doen. Ze lag als een plank in bed. Soms schreeuwde ze van depyn. Ze was al bediend ook. Toen ik terug kwam van twee weken vakantie zag ik haar nog zo liggen. Ik dacht met een: nu begint al die ellende weer. Toen besloot ik haar leven te ver korten".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7