„Ik geef de moed niet op" Basis-gesprekken Kerkdiensten „Ik houd mij graag aan de lijn van de Kerk99 ZATERDAG 8 MEI 1976 Zondag doet ds. W. D. Omta (ge komen uit Zwartebroek) in trede in de Geref. Kerk van Boskoop. Ds. A. van der Kooij heeft, wegens emeri taat. afscheid genomen van de Her vormde Gemeente in Noorden, waar hy in 1956 kwam. „Pro Organo et Musica" in Kat wijk heeft voor dit seizoen weer een viertal orgelconcerten in de Trium- fatorkerk aldaar georganiseerd. Vrijdagavond 14 mei om 8 uur speelt Hans van Nieuwkoop uit Sasaenheim Bank Gezien de gunstige ontwikkeling van de voorbereidingen heeft de raad van bestuur van de in Amsterdam te vestigen oecumenische ontwikke lingsbank besloten, het centrale co mité van de Wereldraad van Ker ken te vragen om met zijn werk zaamheden te mogen beginnen. De bank, een initiatief van de Wereld raad. is een coöperatie die als bank zal optreden en onder gemakkelijke voorwaarden leningen zal verstrek ken aan ontwikkelingsprojekten in de derde wereld. Minister Pronk van ontwikkelings hulp heeft een kwart miljoen gulden toegezegd voor de opzet van het bankapparaat, zodra de coöperatie daarmee begint. Hoewel het vereiste beginkapitaal van vijf miljoen dol lar nog niet aanwezig is, zijn de vooruitzichten zo, dat de raad van bestuur het verantwoord vindt, met zijn werk te beginnen. Vrijdag 28 mei zal kardinaal AI- frink zijn zilveren bisschopsjubileum vieren. Dan zal ook afscheid van hem worden genomen als aartsbis schop van Utrecht. De feestelijkhe den beginnen om half elf met een eucharistieviering in de Sint Catha- ri na-kathedraal aan de Lange Nieu- westraat in Utrecht. Tijdens een koffietafel in Tivoli zal mgr. dr. A. Vermeulen, proost van het metropo- litaan kapittel, de kardinaal namens 't aartsbisdom een door Sierk Schro der geschilderd portret aanbieden. Van half 5 tot half 7 zal de jubi laris recipiëren in foyer van het Jaarbeurs-congrescentrum. De re ceptie wordt hem door kardinaal Willebrands aangeboden. Aan het begin zal de kardinaal het eerate exemplaar van het boek „Alfrink en de Kerk, 1951—1976" worden aange boden. In dit 340 bladzijden tellen de werk belichten twaalf auteurs vanuit hun vakgebied (zoals theo logie, kerkgeschiedenis, oecumene, massamedia en rk vredesbeweging) de activiteiten van de kardinaal. Eucharistieviering en receptie zijn vrij toegankelijk. De Raad van Kerken in Nijme gen heeft zich unaniem geschaard achter de plannen voor een kleine moskee in die stad, nodig voor ruim 100 Marokkanen. De gemeenschap van de „Boskapel" stelde grond in bruikleen ter beschikking. (over 1974 en 1975) bestaan er in de Verenigde Staten 223 christelijke en joodse godsdienstgemeenschap pen. Daartoe behoren 132 miljoen mensen ofwel ruim 62 procent van de bevolking. RECTOR VREEBURG 25 JAAR PRIESTER: LEIDEN Mild is hij in alle opzichten. Geen nega tieve opmerking over wie dan ook komt over zijn lip pen. Eerder het tegendeel. „Hij kwam bij mij zeer posi tief over", zegt hij meerdere malen. Mild is hij ook, als het om zijn verleden gaat. Hij zet zich daartegen onder geen beding af. „Ik heb het als zeer positief ervaren", luidt zijn oordeel. Hij is tevens iemand die aanvankelijk progressiever was dan dege nen die het nu zijn en die het destijds lieten afweten". Ik was de „protestant op het se minarie". Dat had te maken met zyn vooropleiding aan een open baar gymnasium, maar ook met „mijn sympathie voor de oecume ne en de dominees". En dat was toen niet „in". Men vond hem toen maar een matig katholiek. Achter „Rome" Hoe men zich vergiste bleek uit zijn houding op de universiteit in Nijmegen en in heel zijn ver dere leven, dat zich Juist ken merkt door een voor 100% staan achter „Rome". Van polarisatie moet hjj niets hebben „alstublieft geen fana tisme" - en hjj is voorstander van pluriformiteit in de Kerk, „maar dan natuurlijk wel voor iedereen". Hij is priester van de R.K. Kerk en als zodanig „ben ik er voor de katholieken". Zij kun nen allemaal en te allen tijde een beroep op hem doen, „want ze horen er allemaal bij". Vol overtuiging loopt hij dan ook met zijn priesterboord. „Je moet er eerlijk voor uitkomen". Maar dat niet alleen. „Niemand heeft mij er nog van kunnen overtuigen dat het nuttiger is de priesterkleding te vervangen door burgerkleding". Daarbij komt, „als Je nu praat over pluriformiteit, waarom zou ik dan niet met een boordje mogen lopen?" Daar moet men geen grapjes over maken, om niet te spreken over aanmerkingen. „Als iemand dat doet, kan hij de volle laag krjjgen". Het verhaal, dat de priester-in-colbert (dus zonder boord) dichter bij de staat, „daar geloof ik niets van". Al met al dus een priester, die staat waarvoor hij is geroepen met alle consequenties van dien: rector drs. A. M. E. Th. Vreeburg, die woensdag 19 mei zijn zilveren priesterfeest viert. Bomen Rector Vreeburg werd op 29 september 1924 in Leiden gebo ren. Hij volgde het Stedelijk Gymnasium ter plaatse. Een in die tijd wat merkwaardige pries teropleiding, „die een stempel op mijn leven heeft gedrukt". Hij om. schrijft deze Jaren als „een hoog tepunt in mijn leven". Een van de redenen is. „dat ik er veel heb opgestoken en met name van al dat „bomen" wat wij onder elkaar deden". Hy aarzelt even, maar zegt het toch: „Misschien heb ik daar mijn priesterroeping wel aan te danken". Na het behalen van het alpha- en beta-diploma ging hij naar het groot-seminarie Warmond, al hoewel hij aanvankelijk dokter wilde worden. Door zijn voorop leiding kwam hy er kritischer dan vele studiegenoten. „Vaak wordt er over het groot-seminarie nega tief gesproken, maar ik heb het als zeer positief ervaren". Hy denkt met name terug aan de lessen van één van zijn leermees ters, voor wie hy veel respect heeft, nL prof. dr. Klaas Steur. „Ik heb het altyd zeer verba zingwekkend gevonden dat nu Juist hy het slachtoffer is gewor den". Rector Vreeburg duidt op het onderzoek, dat in de Jaren vyftig in opdracht van „Rome" door pater Tromp werd gehouden op het seminarie in Warmond. Prof. Steur zou volgens dictaten van studenten zich niet Ho meins" hebben uitgelaten over de leer van sacramenten. Rector Vreeburg is van mening, dat er wel anderen eerder in aanmer king zouden komen. Jk heb altijd het geloof van prof. Steur als ge weldig ervaren. De man heeft op mijn geloofselven een stempel ge drukt". Op het seminarie kreeg hy ook les van de huidige kardinaal aartsbisschop van Utrecht prof. Willebrands. „Hy kwam zeer po sitief over. Mild, geen kool en geit sparend, iemanrd met duideiyke standpunten". Atmosfeer Na zyn priesterwyding op 19 mei 1951 was hy tot 1959 kape laan in Wassenaar in de parochie van De Goede Herder. In die tyd studeerde hy tevens klassieken en oude geschiedenis aan de univer siteit van Nymegen. Hy kwam toen voor het eerst in contact met een milieu, dat zich toen al af zette tegen de Kathoüeke Kerk, de celibaatsverplichting, de ka tholieke moraal en het gezag van paus en bisschoppen. „Daar heb ik my bewust tegen afgezet. De atmosfeer beviel my helemaal niet. Ik heb me niet thuisgevoeld". In Wassenaar was hij mede oprichter van het St. Adelbertcol- lege. In 1959 werd hy leraar klas sieken aan het klein-seminarie Hageveld en later aan dat van Noordwykerhout. Vooral het con tact als biechtvader „heb ik als zeer fyn ervaren". In die tyd kwam de klimaats. wyziging, met name de liturgie verandering. Hy staat daar nu nog positief tegenover, „maar dan wel zoals door de Kerk is voorge schreven". In Nederland is het naar zyn mening uit de hand ge lopen. Zelf doet hy zowel een La tijnse als een Nederlandse mis graag, „mits de teksten door Ro me zyn goedgekeurd. Ik houd my nl. graag aan de Ujn, die de Kerk uitstippelt". In 1968 werd hy geestelyk vader van de congregatie van de Car- melitessen van het Goddelyk Hart. Hjj werd daartoe gekozen, omdat hy al sind 1961 rector van het Carmelitessenklooster in Vogelen zang was. Zyn bemoeienisen met de congregatie hadden voorname- lyk betrekking op het vernieu- wings-kapittel en de doorvoering hiervan in de afzonderiyke kloos ters, met name in Nederland en Duitsland. Mear tyd kon en kan hy er niet aan geven omdat „de zielzorgeiyke contacten", zoals hy dat uitdrukt, in de Lodewyk- en Petrusparochie veel aandacht vra gen. Verder is hy praktisch iedere dag op pad met preken, retraites geven en meditaties.. „Zoals u Paus Rector Vreeburg staat voor 1007c achter de paus. Hy heeft er erg veel moeite mee. dat de hui dige paus Paulus tegen zyn voor ganger Joannes wordt uitgespeeld. Hy heeft met name van Joannes de XXIHe een studie gemaakt. „Ik ben ervan overtuigd, dat hy niet achter alle vernieuwingen in Nederland stond en als hy nog had geleefd had gestaan. Dit concludeer ik uit de uitspraken uit zyn dagboeken. Als hy was blyven leven had hy ongetwyfeld in populariteit ingeboet vanwege het feit, dat hy zoals Paulus nu voor de consequenties van zyn handelen zou hebben gestaan". En dan voor alle duidelykheid een antwoord op de kritiek op de huidige paus: „Het is een taak van de paus om de waarheid te verkondigen en niet dingen te zeggen die wy fyn vinden. De paus geeft de normen aan en be moeit zich niet met ons geweten. Hoe dan ook", zegt hy, „de ge beurtenissen van de laatste 5 Jaar de benoemingen dus van mgr. Simonis en mgr. Gysen hebben een rem gezet op de vernieuwin_ gen in ons land. Die benoemingen hebben duidelyk gemaakt, dat de ontwikkelingen in ons land niet parallel liepen met de Wereld kerk". De rector staat dan ook achter Simonis en Gysen. „Ik vind het zo Jammer dat ze deze twee bis schoppen hebben afgekraakt, voordat ze iets hadden gezegd". Hy is van mening, dat wanneer men zich tegen paus en bisschop pen verzet, men schismatieke ker ken oproept zowel naar links als naar rechts. En daar is hy tegen. Hy betreurt het dat de bisschop pen in Nederland te tolerant zyn geweest. Maar hy voegt daaraan toe om geen misverstanden te wekken: „De bisschoppen hebben dat overigens gedaan met eeriyke bedoelingen". My wil onder geen beding in een bepaalde hoek ge drukt worden. Biecht Met de inhoudelyke bezwaren van Confrontatie tegen bepaalde opvattingen over de maagdelijk heid van Maria, de Godheid van Christus, de eucharistie en het verdwynen van de biecht stemt hy in. „Ik ben even bezorgd, maar ik ben van mening dat je als priester de stryd niet moet aan binden via periodieken en groep jes, maar via de preekstoel. En dan mogen de mensen my nooit verwyten, dat ik in eer en geweten sta voor God, Christus en de Kerk en dat ik hun de leer van de Kerk probeer voor te houden". Zyn bezorgdheid gaat toch plaatsmaken voor optimisme en hoop. „Als ik zie hoeveel jongeren er op myn kamer komen en radt zyn er geen 2 of 3 en als ik zie hoe er priesterroepingen en aarzelend kloosterroepingen ko men, dan geef ik de moed niet op. Degenen die trouw blyven zyn erg geëngageerd. Ik ben de laatste 12% jaar meer priester dan de eerste 12% Jaar. Deze tyd is een uitdaging voor het geloof. Vroeger kreeg ik het min of meer op een presenteerblaadje". Actief En voor een man als rector Vreeburg is dit laatste nu niet be paald iets, waarop hy zit te wach ten. Daar is hy te actief voor. THEO KROON Leiden Herv. Hoogl. kerk Pannekoek. 11.45 oec. stude Marekerk 10 ds. De Jong. 5 studen tendienst. ds. Hofman. Amstelveen. Konlngskerk 10 ds. Meinesz, L'dorp, open Wagenvoorde. Vredes- k$rk 10 dr. Lamping. Waalse kerk 10.30 i cis. Ribs. Acad. lZekenhuls 10 ds. Bak- I kér. Diac.huis 10.30 ds. Brederveld. Oec. Werkplaats. Plantage 16, 5 nam. Jeugdkapel Vredeskerk 10 hr. Bouw- knegt. Jeugdkapel G. Herder 10.30 hr. Faas. Merenwijk 10 mevr. De Mey. Oer. Kerk: Zulderkerk 10 dr. Wind. 5 ds. Pouwels. Hillegom. Petrakerk 10 ds. j Sytsma. 5 ds. Bovenberg. o. Vest 10 ds. Koolstra. 5 dr. Wind. Mar.kerk 10 ds. Sfjtsma. Groenhoven 10 ds. Pouwels. De Mirt 10 hr. Kromhout. Mierennest 11.45: De Bron zat. 6.30, BENTHUIZEN Herv. 9. Eljk Gouda. 6 prof. dr. Graafland Gou- zond. 9. 10.30 en kerk 9.30 ds. Vroiyk, 5 ds. Brederveld RK Leiden: Trlumfatorkerk 9.30 ds. v. Hal- sema. 5 ds. Vroiyk. Geref K. Vrijg. 8.30 leesdienst. 3 ds. Hoff. Geref K Vrijg. B. Verband 10 ds. Moggré Ryswyk. 7 zond. 9 en 11. NOORDEN Herv. 9.30 ds. Brons- ;est Nieuwkoop. 7 ds Zethof Kocken- 9.30 hr. Van Gils. 5 ds. Noor- De Vreugd, 6.30 i Drooger.' Haaren Amersfoort. BODEGRAVEN Herv. Dorpskerk 9.30 Sahr abden: Bethl den, 6.30 ds. De Vreugd. Geref Kerk 9.30 en 6.30 ds. Vaatstra Sexblerum. BOSKOOP 9.30 bevestiging ds. ta. 3 intr - DUkstra. re. 3 ds. Bilkes Benn 11.30; v.d. Ent. Geref. Gem. 10 10 hr De Jong: Petrakerk 10.30 voor doven, hr. Landman. Dolerende Geref. Geref. Noodgemeente Groot Lelden 8 30 cael z Omta. 3 Intrede ds. Omta; De Stek ds. Dijkstra. Chr. Geref. 9.30 ds. H der Rozenburg^ 3 ds^ Bilkes ^Bennekom Ontmoeting zat. 5.30, zond. 10.30. HAZERSWOUDE Herv. 9.30. 10.30 Geertsema in ver. gebouw) Harinck Den Haag. n. 9.45 (Voorstr. 100) Herv 10 en 7 u ds v. d. Linden. Geref. 10 ds. Swierts, 7 ds. v. Harmeien van Alphen aan den Ryn. LEIDERDORP Dorpskerk 10 ds. Bouhuys Leiden, 3 ds. Bovenberg Lei den, dienst met geestel. gehandicap ten: Hoofdstraatkerk 10 ds. v. Loenen, en 5 ds. Carlier. Geref. Gem. 3 ds. Boogaard. Geref. Gem. in 5. v. Mameren. Èvang. ip 10 hr Dikkes. Leger Pinkstergem. 3 _tyn 3). Zendings Middernachtsgroep (Zoeterw.singel 21) Evangeliecentr. Zijlsingel 210 steeg. 11 mei 8 hr. Zijlstra. Kerk L der L. Dagen. Steen- 7. zond. 9: Bernardus zona. iu.30 dorp zat. 7. zond. 8. 10 en 11.80. HILLEGOM Herv. 10 ds. v. Brug- ^n,^7 ds^Boonstra; ^Geref ,^10^en^5^ds. bel. RK Martinus zat. 7. zond. 8.30. 10. 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7. zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE Herv. 10 dr. v. Vliet. RK zat. 7. zond. 9 en 11 uur. DE KAAG Herv. 9.30 ds. Carstens. LEIMUIDEN Herv. 9.30 LISSE Herv. gr. kerk 10 ds Oostin- ga. 7 herv. geref: Jeugddienst; Paulus- kerk 10 ds. v. d. Velden. Geref. 10 ds. De Wit. Geref. Vrljgem. 10 ds. Simpe- ir. 5 dienst. Geref. K. Vrljgem. Doud-Geref. 9.30 en 3. 13 mei 7.30 ds. kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 c Science (Steensch. 6) zond. 9. 10.45, 12 t woensd. 8. Dorpshuis 6 ds Juckema Scheveningen. Ontm.kerk 10 ds. Wulster Schevenin gen. 6.15 zang. 6.30 ds. Den Tonkelaar Warmond jeugddienst. Geref. 9 ds. v. d. Werff Voorhout. 5 ds. v. Halsema. RK zat. 7. zond. 9.30 en 11.15. 281 zat. 7. zond. 9 30 e i 6.30: Ryndijk 10 ds. Koelman, 6 ds. Vroegindewey; O. kerk ds. Hovlus, 6 ds. Vink; Ichtuskerk 10 ds. Catsburg, 5 ds. De Vos; Pniël- school 10 hr. Matze Hazerswoude; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30. 10. 11.30 en 5.30; Engelbewaarders zat. 7. zon dag 7.30, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP Herv. 9.30 ds. Mos- tert Zwammerdam, 6.30 ds. Boer. Kat- wyk aan Zee. Geref. 9.30 en 6.30 ds. zond. 7.30, 9, 10.45 e NIEUW VEEN Herv. 9.30 ds. Lalle- man O. Wetering. 6.30 ds. Kaal. Geref. 9 30 ds v. wyk te Nieuwkoop, 7 dienst r Alphen. Chr. Geref. 9.3 2.15 as. Bouw Scheveningen. RIJNSBURG Herv. grote kerk ds. v. Nlel. 5 ds Westra Sassenhe:. Bethelkerk 9.30 ds Lefeber te Alph .30 ds. Mooy Gouda. 5 ds Modderaar; >ntmoetlngskerk 10 ds. Modderaar 5 Is Mooy. Oud-Geref. Gemeente ds. v. Estrik Dordrecht, 3.30 ds. V. d. Geref. Kerk 10 ds. Bosman. 7 ds. El- gersma. Sole Mio 9 ds Warnlnk. RK kerk zond. 9. 11 en 7. Geref. Gemeente Lindengaarde 17a 9 30 hr. dorp. 5 ds Hulsman. Geref. K. Vrij- Nieuwe uitgaven Een razende stilte, door Stan Barstow. Uitgeverij Van Holkema en Warendorf, Bussum. f 19.90. da. Meulendijk Rotterdam. 7 dr. Jan sen. Geref. 9.30 ds. Elgersma. 5 ds. Bos man, v. d. Berg-st. 11.15 ds. Bosman. «k 8. 10 en 11.30. iWIJKERHOUT Herv. Noord wijk: De Zilk Streefland. RK kerken; Jozef zond. 8. 10. 11.30 en 6; Viktor zat. 7. zond. 8. 9.30. 11 en 6; De Zilk zat. 7. S. Maria zat. 7.15, zond. 10. OEGSTGEEST Herv. Groene kerk 9.30 ds. Sasse; Pauluskerk 10 ds. Ter Linden; gem.centr. 10.30 ds. Brokerhof Voorhout. 10.30 jeugdkerk; Geref. 10 en 7 ds. Vegter HA. Geref. K Vrljg. B. Verband. 8.45 en 4 ds. Van den Berg. Voile Evang. Gemeente, gem.-centr.. 4 hr. v. d. Brugge Den Haag. RK kerk Wlllibr. kerk zat. 7. zond. 10 en 12: Bonaventur&kapel zat. 6.30. zond. 9 OUD ADE RK kerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. r NIEUWE WETERING en 5 dienst. Evang. Chr. ds. Agtereek (aula mavo). WARMOND Herv. Gemeente: 10 tuinbouwschool RIJNWETERING RK kerk zat. 7. zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM Herv. 9 en 10 30 ds Westra. 6.30 ds. Streefland Noordwij kerhout. Geref. - O- - Kkerk 8. 9.30 en 11. TER AAR Herv. 9.30 drs. Katten- berg Voorschoten. 6.30 ds. v. Dyk Geref^ 9.30 ds. Langedljk gemaakt; 9.30 en 5 ds Hoff. VOORHOUT Herv. 10 hr. Da Costa Oegstgeest. RK zat. 7. zond. 9, VOORSCHOTEN Herv. dorpskerk 10.45. WOUBRUGGE Herv. 9.30 .ds Schoonenboom, 6.30 ds. Blenk. Geref. Huizebosch. RK 10 ds. Meliering. 1 zie herv. kerk. RK lag 8.15, 9.45 en 11.30. Remonstr. Ge- neente 7.15 nam. ds. Cossee, doop- t 12.15; M. Presentatie 2 ZOETER WOUDE Herv. 10 ds. 11.30; Chr. Die- it: kapel schoch. BK kerken: Berkouwer Voorhout. Leiderdorp; aula NH 9.30 ds. V.d. Schoot. Geref. K. Vrijgemaakt WADDINXVEEN Herv. Bruekerk 9.30 kand. Sonnenberg Utrecht, 1 Alphen. Geref. 9.30 ds Bezemer Ter Herv. 10 ds. Geref. 9 30 dienst. 6 30 ds. De Graaf 1 Gravenzande. Rk Adventskerk 9.30 ds. Bogers. 6.30 ds. ds. Hanemaayer; Opstandlngskerk 9.30 ds. Hoogendyk; De Bron 9 ds. Hoogen- dijk, 5 dr. v. Santen; Oudshoornseweg 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Ver- ploeg. 6 30 kand. Gorlssen Gouda. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 hr. Tenyen- huis, 6.30 ds. Modderaar W'veen; Salv. kerk 10 hr. Brouwer Katwyk. 6.30 zie herv. gem.; G. Herderkerk 9 en 6.30 ds. v.d. Ree HA; De Bron 10.30 en 6.30 elio^ds.^Wlgbóldua'GerefF'k Vryg. b! •n 4.30 kand. v. d. Veer Driebergen. Chr. Geref. 9.30 en 4.30 dienst. Leger Oud-Geref. Gem. 9.30 atrantse kring 10 uur Zw.dam, ds. v.d. Laar Deze week werd ik getroffen door een opmerking van een jonge moeder. Ze had een winter lang meegedaan met een bijbel-ge sprekgroep en ineens kwam het eruit: zoals op deze groep, zo praat je eigeniyk nooit meer. Ik vroeg haar wat ze bedoelde. Ze zei: ..Vroeger kon je uren dis cussiëren, tot diep in de nacht soms. En waar hadden we het al lemaal niet over! Geen opper vlakkige dingen, maar heel serieu ze gesprekken waren het. Maar als je getrouwd bent en kinderen krygt, schynt het gewoon niet meer te gebeuren. Je praat wel met mensen, maar het gaat over „de kinderen" of over „de ver bouwing van het huis". Echt die per doorpraten, je mening ergens over moeten geven dat is er niet meer by. En dat vind ik het goede van deze kring. Je krygt een onderwerp en je moet erover praten. Ik besef ineens dat ik dat de laatste jaren gemist heb". Anderen uit de groep vielen haar by en we werden ons bewust dat dit soort praten schaars is. Aller eerst natuuriyk by degeen di'e huismoeder zyn geworden, maar ook by mensen die midden in de maatschappy met velen in aan raking komen door hun werk. Rustig en weloverwogen over een onderwerp doorpraten, zonder iets te moeten bereiken of bewyzen het komt niet veel voor. Verhelderend Schooljaren en studietyd worden misschien steeds mooier in de herinnering. Maar in ieder geval mist menigeen dat verhelderen de doorpraten met anderen. Ken- neiyk biedt de maatschappy ons dat niet. Actiegroepen, belangen groepen enz., ze zyn er wel. Op de voorgrond gebeurt genoeg. Maar waar kun je een groep mensen treffen met wie je gewoon een avond serieus kunt doorpraten over de achtergronden van het leven of over de basisvragen, het fundament waar de rest op rust. Ineens ontdekte iemand dat een by bei-gespreksgroep dat geweest was. En ik besefte dat we daar inderdaad elkaar niet hoefden te bewyzen of tot iets te dwingen, maar dat gewoon ieders mening waardevol was hoe uiteenlo pend de meningen ook waren. Als het lukt, verhelder je eikaars denken. Rondom de bijbel. Dat boek, een hoofdstuk eruit, lag In het midden van het gesprek. Het was ona gezameniyk uitgangspunt. Het was de basis, het fundament, waarop het gesprek steeds terug kwam. Gingen iemands gedach ten soms een enorme hoge vlucht, dan landde hy toch weer op die Fundament Ontdekkende hoe nodig mensen dit kunnen hebben, heb ik het maar eens opgeschreven. Want misschien zyn er wel meer men sen die verlangen om zo met an deren te praten rondom een vas te kern. Misschien kunt u uw ei gen predikant of geestelyke vra gen: is er zoiets? Een open ge spreksgroep, een kring waarin gewone mensen samen kunnen spreken over de basisvragen van het leven? De kerk is immers juist bezig aan de basis, by de achtergrond-vragen, by het fun dament. We hoeven dat fundament niet zelf te bedenken en te leggen. Het is er: het vaste punt, de basis, het fundament. Maar je moet het wel leren, om te weten wat het dragen kan. Niemand wil zyn huis bouwen zonder fundament, in het wilde weg, alleen wat zichtbaar is op orde en daaronder een chaos. Onze ervaring is, dat het waar is als in de by bel Jezus meermalen „het fundament" wordt genoemd. Hy leent zich ertoe om uitgangs punt, basis en draagvlak te zyn, waarop gebouwd kan worden. De moeite om te proberen I Ds. J. Happee, Cobetstraat 51, Leiden, telefoon 131966. Andermans dochters, door R. Stern. Van Holkema en Warendorf. Dorpscentrum 9.30 ds Linden Leusden. 7 ds Hei- De boerenkermis, door Pieter Brueghel/Ruth Craft. Van Holke ma en Warendorf. f 14.90. In conflict met het geluk, door G. Hoppe. Uitgevery De Toorts, Haar lem. f 20. Opvoeding voor het leven. Naar een progressieve aanpak, door John E. Merrit. Uitgeverij Het Wereld venster, Baarn. f 16.50. Vogels van zee, meer door H. Anthon en A. P. G. den Hoed. Uitgeverij Moussault, Baarn. f 23.50. Grote Spectrum encyclopedie Deel 8/Grafologie-Hume. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen. Q en Q Kunst- en vliegwerk. Gebaseerd op de gelijknamige tv- serie, door Imme Dros en Harrie Geelen. De Gooise Uitgeverij, Bus sum. f 12.90. De Grootste Mijn levensver haal, door Muhammed All met Ri chard Durham. Uitgeverij Unieboek, Bussum. f 24.90. Kissingers geheime diplomatie, door Matti Golan. Uitgeverij Aga- tlion, Bussum. f 19.90. Geld, waar het vandaan komt en waar het heen gaat, door John Kenneth Galbraith. Uitgeverij El sevier, Amsterdam f 24.50. Elseviers Vennootschapsbelasting uitgave 1976, bestemd voor de aan gifte over 1975. Uitgeverij Annoven- tura, Amsterdam, f 28.50.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4