Joop Zoetemelk: „Proloog kan uniek worden..7' Proces KNVB tegen FIFA Tour week-gouden week? g£Q3EBi Scyllct schept moed uit rijke historie bij 25-jarig feest V.T.L. - Z.L.C. Tourstart 1978 in Leiden officieel aangekondigd Mercury, de betrouwbare ZATERDAG 8 MEI 1976 PAGINA 11 Vrij spel ZEIST De Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond wil dat Leo van der Kroft als scheids rechter blyft aangewezen voor de Olympische Spelen van Montreal. De Hagenaar werd onlangs van de „Montreal-lijst" afgevoerd en vervangen door Charles Korver als gevolg van naar het heette „discutabele leiding" bij de Euro pa-cup wedstrijd Real Madrid BorusS'ia München Gladbach. De Voetbalbond heeft de FIFA in Zurich per telex gevraagd de maatregel tegen Van der Kroft binnen acht dagen ongedaan te maken. Als dat niet gebeurt, zal de KNVB geen andere scheids rechter afvaardigen naar Montre al. Bovendien overweegt het be stuur betaald voetbal in dat geval een kort geding tegen de FIFA aan te spannen. Overigens is de KNVB officieel nog steeds niet op de hoogte ge bracht van de maatregel tegen Van der Kroft. Het enige is een telefoontje geweest dat van Zeist uitging en het bericht in het FIFA-bulletin, waarin Korver voorkomt als aangewezen scheids rechter voor Montreal, in dat bulletin staat geen woord over Van der Kroft. De Centrale Organisatie van Voetbal Scheidsrechters (COVS) heeft gisteren een telexboodschap naar de wereldvoetbalbond (FIFA) in Zurich gestuurd, waar in wordt geprotesteerd tegen het afvoeren van Leo van der Kroft van de lijst van scheidsrechters voor de Olympische Spelen in Montreal. De tekst van het telexbericht ls als volgt: „De COVS, de Neder landse organisatie van voetbal scheidsrechters, tellend ruim 11.000 leden, onder wie de scheidsrechters aangesloten bij de belangenvereniging betaald voet bal, heeft met verontwaardiging kennis genomen van de uitslui ting van Leo van der Kroft voor Montreal. Protesteren hiertegen met grote klem en eisen herroe ping van dit besluit". LEIDEN De Franse week rond het Leidse Tourgebeuren, lijkt een „gouden" week te wor den. Althans, als wordt afgegaan op ruwe schattingen die gisteren werden gemaakt. De getallen en bedragen die daarbij werden ge noemd moeten de horeca en de middenstand in Leiden en omge ving nu al erg attractief in de oren klinken. Immers, zo'n 1600 man die behoren tot de Tour ka ravaan zullen over twee jaar in Leiden neer gaan strijken. De or ganisatie van Lévitan alleen al zal voor verblijfkosten een bedrag van rond de 3 ton gaan „achter laten", ierw\jl renners, pers, de bü het Tourgebeuren altijd aan wezige reclamemensen en de ver wachte 100- tot 150.000 man pu bliek over een week gerekend zelfs grof geschat zbo'n twee miljoen gulden zullen binnenbrengen. Voor de start van de proloog en de eerste etappe zullen de cou reurs overigens worden onderge bracht in de nieuwe hal die bij de Groenoordhal gaat verrijzen. In de hoofdhal moet in de Tour week accommodatie worden ge creëerd voor z'n vijfduizend man publiek die start en finish van de begintijdrit en de eerste etap pe kunnen aanschouwen. Een eerste rit waarvan vooralsnog al leen bekend is dat er richting België getrokken wordt. Route directeur Kouwenhoven„Met als voordeel dat er op een door deweekse dag kan worden gere den. Gelukkig krijgen we dan niet zoals na Scheveningen, te maken met burgemeesters die komen kla gen dat de karavaan op zondag te veel lawaai maakt voor de kerkgangers. Dat 6tarten op vrij dag heeft overigens ook een na deel. We zullen dan over veel provinciale wegen moeten rijden en Lévitan zal dat niet zo erg begrijpen. Hij is in de maand van de Tour zo ongeveer de president van Frankrijk, maar wij hebben natuurlijk ook met de, autoritei ten te maken. Maar goed: Olym piad Toer komt ert door dus ko men wij er ook door". LEIDEN De Leidse tafeltennis vereniging Scylla bestaat deze maand 25 jaar en dat is natuurlijk aanlei ding voorveel feestgedruis. De jubi lerende club gaf gisteravond in het eigen clubgebouw in de Catharijne- straat een receptie en had aanslui tend een wedstrijd georganiseerd tussen het herenteam en een ploeg uit het Westduitse Dortmund. Van daag worden de festiviteiten om twee uur voortgezet met 10 duels tussen Scylla en Borussia waaraan o.a. de oud-Scy 11 a-spelers Bert van der Helm en Anton-Will van Zoelen meedoen. De goed bezochte receptie, die in verband met de wedstrijd vroeg in de avond begon, verliep vlot. Sport stichting-penningmeester Px-evoo, die Scylla enkele dozen met tafelten- nisballetjes aanbood, waakte er zorg vuldig voor niet in het voetspoor te Profcontract Kees Karstens NOORDWIJK Kees Karstens heeft een twee-jarig contract gete kend bij de Franse tweede divisieclub Montlucon. De Noordwijkse midden velder treedt in dienst van de Dun- lopfabrieken, die Montlucon «spon- soi-en. In geval van positieverbete ring kaai Kara tens heit contract al na één jaar ontbinden. Westgeest en Smit stoppen aan het eind van dit seizoen. Westgeest gaat een eigen bedrijfje opzetten en doelman Smit zet er wegens gebrek aan motivatie een punt achter. treden van „zijn" voorzitter Bieg- straten. „U heeft van mü geen vuur werk te verwachten" en „De sport stichting kan te weinig voor de Leid se sport doen" waren zijn voornaam ste uitspraken. Hij en de heer Cos ters, die namens de afdeling Den Haag van de NTTB sprak, verwe zen in hun speeches naar de rijke historie van de Leidse vereniging. Een terugblik op de 25-jarige, ge schiedenis van Scylla levert een wer kelijk imponerende reeks van pi-esta- ties op. Na de oprichting van Scylla op 1 mei 1951 promoveerde het eerste herenteam in het seizoen '53'54 naar de hoogste afdeling. De eerste paar jaren moest Scylla nog her haaldelijk tegen de degradatie vech ten, het grote succestijdperk werd ingeluid met de komst van Gerard Bakker in 1963. Een jaar later kwam Bert van der Helm de gelederen van Scylla versterken. Op 1 april 1967 werd de Leidse ploeg, met Kujjper, Bakker en Van der Helm landskampioen, een titel die datzelfde jaar ook door het da mes- en juniorenteam werden be haald en promoveerde het tweede naar de ereklasse. Bert van der Helm, werd ook individueel kam pioen van Nederland. Een herhaling van de schitterende prestaties volg de in 1969, toen Scylla weer lands kampioen werd. In het voorgaande jaar had men het tot de kwartfina les van de Europacup II gebracht. In 1971 liep Scylla leeg, in het sei zoen 19741975 volgde degradatie uit de ereklasse. Het verloren terrein is nog niet herovert, maar gezien de enorme inzet en plannen om naast meer aandacht voor de reci-eanten ook de topsport, waaraan het bij Scylla nooit heeft ontbroken, ruim baan te geven kan de toekomst met vertrouwen tegemoet worden gezien. HANS JACOBS Bert van der Helm in het jaar waarin hij met Scylla landskam- pioen werd. Van der Helm speelt Boksgala D FS LEIDEN Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan organiseert de Leidse boksvereniging DTS maan dagavond 10 mei een boksgala in de Vijf Meihal. De deelnemers aan deze amateurwedstrijden komen uit Nooi-d- en Zuid-Holland, Utrecht, Brabant en Zeeland. Scheidsrechter en jury- vandaag weer voor zijji oude club, die 25 jaar bestaat. BEZOEK ZONDAG A.S. kampioenswedstrijd AANVANG 2.30 UUR SPORTPARK DE VLIET Aangeboden door: v. Egmond Cleaning Service, Roosevelt- straat 9, Leiden, Telef. 133574. Een Mercury buitenboordmotor brengt U er rap. Zonder mankeren! Want Mercury is veilig en betrouw baar. Maak Uw keus bij de erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. rnertno®* i «^p°rt5e;Muo^rw«'in9 LEIDEN De officiële aankondiging dat Leiden in 1978 de Tourstart binnen de stads- grenzen zal krijgen, had ook bij Joop Zoetemelk enthousiasme losgemaakt. De in Frankrijk wonende rennêr was speciaal voor de persconferentie van gistermorgen met vrouw Francoise j11..20.0.11 ^arl naar de Leidse Groenoordhal gereisd, teneinde mede getuige te zijn van het definitieve bericht dat de Stichting Tour de France Leiden 1978 nu ook prijsgaf aan NOS- journaal, radio en de nationale pers. vx Volgende week vrijdag om tien voor acht in de ochtend komt Tourdirec teur Felix Lévitan aan op Schiphol om daarna de contracten te onderte kenen. Hij is dan inmiddels in het bezit van de eerste „Leidse" aanbe taling van 120.000 gulden. Lévitan, die om 11 uur ontvangen wordt door B en W van Leiden en daarna om 2 uur in het Oegstgeestse restaurant De Beukenhof de con tracten zal signeren (met o.a. minis ter Westerterp, die inmiddels heeft toegezegd te zullen komen), zal van het vliegveld worden afgehaald door Joop Riethoven en Joop Zoetemelk. Waarmee de coureur dan nogmaals van zijn enthousiasme blijk geeft. Hij deed dat ook gisteren in woorden. Zei in de Groenoordhal„Prachtig dat de Tour ook eens een keer uit Leiden Door Paul de Tombe vertrekt. Het kan zelfa uniek worden als de proloog inderdaad zijn start en finish in de Groenoordhal krijgt. In de Ronde van Romandië (die op dit moment wordt verreden) worden de renners uit een supermarkt wegge, schoten, maar in de Tour de France is het nog nooit gebeurd dat start en finish op overdekt terrein waren. Het zou natuurlijk helemaal mooi zijn als ik dan die proloog door Lei den zou winnen. Zou ik weer in de gele trui door de stad rijden. In 1973 is dat al gebeurd, toen Leiden werd aangedaan nadat de Tour in Scheveningen was gestart; het zou nog aardiger zijn als me dat in 1978 weer zou lukken". Wat Bas Vonk, Joop Riethoven en Cees Kouwenhoven betreft, mag het. Graag zelfs. Schertsend werd Joop gistermorgen zelfs aangeboden dat hij het parcours dan maar moest ko men uitzoeken, in alle ernst zei Bas Vonk: „We hopen natuurlijk allemaal dat Joop die trui in Leiden pakt". Voor zover nu is te overzien, moet dat dan gebeuren op 28 juni 1978 als het beginritje van zo n zeven kilome ter over Breestraat en Haarlemmer straat zal voeren. Althans het is de bedoeling van de organisatoren dat die twee Leidse winkelstraten in het parcours zullen worden opgenomen. Of dat ook daarwei'kelijk zal gebeu ren per telex de laatste details van wacht, in ieder geval moet de route voor september van het volgend jaar bekend zijn. Dat is een van de voor waarden van Lévitan, met wiè giste ren per telex de laattte details van het contract werden gladgestx-eken. Door mr. Linskens, de Jurist die zitting heeft in het bestuur van de inmiddels officieel opgerichte Stich ting Tour de France Leiden 1978. Voorzitter daai-van is „Vleesmeester" Teekens, van de gelijknamige slagers- bedrijven, die zich garant heeft ge steld voor het bedrag van 360.000 gulden (en de eventuele inflatie-cor rectie) dat voor de Tourstart betaald moet worden. Trouwens, ook de ge meente zal zoals het er nu naar uit ziet een duit in het zakje doen. Maandagavond komt een voorstel in de Leidse gemeenteraad over een te geven subsidie, dan wel garantie aan de Stichting tot een voorlopig be drag van een ton. In de commissie vergadering van donderdagavond was de stemverhouding: zeven voor, drie tegen, vier onthoudingen. Terug naar het stichtingsbestuur. Joop Rietho ven (wie anders) is daarin direc teur-sportief, Cees Kouwexohoven, die de ervaring van Scheveningen 1973 meebi-engt is routedirecteur en ver der zijn in het bestuur opgenomen secretaris Bas Vonk, de Jurist Lins kens, penningmeester Kom van de Nederlandse Middenstandsbank, kan didaat-notaris Jan Karstens (de broer van Geiben) en Avi-obode/Te- leviziers Rein van Rooy. In de stichtingsakte, donderdag gepasseerd voor de Leidse notaris Karstens (de vader van Gerben), is opgenomen dat eventuele winst bestemd is voor het goede doel. Daarvan zal op het land goed Duinrell een blokhut worden neergezet waar ouders van lichame lijk of geestelijk gehandicapten hun kinderen kunnen onderbrengen ais 'De Vleesmeesters sponsoren het, de vleesmassa's organiseren het". Grapje vol zelfkritiek van Bas Vonk, die links de fiets vasthoudt waarop Joop Zoetemelk en zoon hebben plaatsgenomen. Daar naast Joop Riethoven, die gisteravond figureerde in het NOS-journaal. ze ook eens op vakantie willen. Voor de organisatie van het veelomvat tende Tourgebeuren zullen in de toe komst een aantal werkgroepen in het leven worden geroepen, terwijl daar naast een comité van aanbeveling gaat functionei*en. In de Tour-week, waarmee aan totale kosten een be- di-ag van bijna een miljoen gemoeid zal zijn, gaat Leiden toch op de Franse toer. Franse ai'tiesten zullen een week lang optreden in de Groen oordhal en mogelijk in de nieuwe schouwburg, er zal een Franse markt worden gepland en vanuit Frankrijk zal een caravan-rally als eiixddoel de Leidse Kikkerpolder krijgen. Vonk: „Met die cai'avanrally willen wij Fransen die dezelfde namen hebben als Leidenaars naar de Kikkerpolder laten rijden. Een sociograaf zal zich gaan bezighouden met het vinden van die mensen". Midweeks hoogte punt van de toekomstige Franse week moet het sportieve gedeelte worden. Met een rennersvoorstelling in de Groenoordhal op woensdag, de pro loog op donderdag en de start van de eerste etappe op vrijdag. Die eerste rit moet gaan voer naar een nog nader aan te wijzen Nederlandse etappeplaats. Hilvarenbeek heeft zich daarvoor reeds aangemeld, terwijl via voetbalscheidsrechter Frans Derks ook Breda belangstelling heeft. De gekozen data in 1978 vallen overigens vóór het WK voetbal in Argentinië, dat volgens de bei-ichten rond augustus zal worden gehouden, zodat Leiden in het centrum van de Europese belangstelling kan staan. In de derde Nederlandse stad waar de Tour zal starten (eerder in 1954 en 1973 waren dat Amsterdam en Scheveningen. terwijl Maastricht eenmaal als etappeplaats fungeerde) zal de wielervereniging Swift worden belast met de technische route-orga- Rond de proloog van de eerste rit. Zoetemelk, nog altijd lid van die club, wil daarixi graag „vlam men". „Maar", stelde hij, „het is in de wielerwereld ontzettend moeilijk om vooruit te kijken. In een Jaar kan er al een ander groot zijn. Dan is Maertens er misschien helemaal Of Zoetemelk zelf natuurlijk. Hij: „Laten we het daar maar op hou- BASKETBAL Het jeugdteam van Mercaaol kan vanavond in Gro ningen in de tweede wedstrijd uit de kwartfinale van de strijd om de NBB -beker ieta van zijn na de Neder landse kampioenschappen van vo rige week zwaar gehavende prestige herstellen. Mercasol komt uit tegen NN Donar, dat eerder al met ruim verschil werd verslagen. KUNSTRIJDEN Dorothy Ha- mill Olympisch en wereldkam pioene kunstrijden heeft een prof contract getekend dat haar voor de duur van twee Jaar verbindt aan de ïevue „Ice Capades". Kano-avond LEIDEN Op donderdag 13 mei organiseren de Algemene Leidse Studenten Kano Vereniging Levitas en de Nederlandse Kano Bond een propaganda-avond in de sociëteit Minerva. Op deze avond, die voor iedereen toegankelijk is, komen ver schillende facetten van het kanova- ren (toervaren, wildwatervaren en wedstrijdvaren) ter sprake. Tevens zullen er een aantal boot-typen te zien zijn. Het doel van de avond is niet alleen informatie te verstrekken aan belangstellenden, maar ook om te komen tot de oprichting van een burgerkanovereniging voor Leiden e.o. De bijeenkomst begint om 20.00

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11