Belangrijke 'tv-rol' voor zeesleper Holmvik /H\progra (^yt^vandaag... ...en gisteren toegelicht mma IN TWAALF DELEN TELLENDE SERIE HOLLANDS GLORIE jss.rsKff.-s to Zte. Wtz£u het "hertrouwd. Hij zei: "Ik eNVe Drama speelt stuk van Gombrowicz Stelt u prijs op een onpartijdig verzekeringsadvies? 76 - WOENSDAG 5 MEI 1976 PAGINA 5 NEDERLAND I 17.00 Verdwijnende werelden (VPRO) 18.15 Wetenschap in bewering: (16) (TELEAC) 18.45 Verkeers(p)licht (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van Gewest tot Gewest (NOS) 19.50 PSP (POL. PARTIJEN) 20.00 Den Haar vandaar (NOS) 20.10 Finale Europa Cup II vanuit Belgjc (NOS) 21.00 Den Haar vandaar (NOS) 21.12 Tweede helft Finale Europa Cup II (NOS) 22.20 Journaal (NOS) 22.25 The Minerva Film Company (NOS) 23.25 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.50 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw wereld, mijn wereld (IKON) 19.30 Kenmerk (IKON—KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 SOCUTERA 20.30 The best of All in the Family (VPRO) 21.30 Amerika in de twintirer en dertirer jaren (VPRO) J§ 22.15 Paramount presents (VPRO) 23.35 Journaal (NOS) In de Duitse stad Düsseldorf wordt op het ogenblik een pro ces gevoerd, waarbij vijf vrouwen en tien mannen terecht staan. Ze variëren in leeftijd van 56 tot 73 Jaar en worden beschuldigd van veelvoudige moord, gepleegd tij dens de Tweede Wereldoorlog in het Poolse concentratiekamp Majdanek. Na afloop van de da gelijkse zittingen wandelen de voormalige kampbeulen gewoon naar huis, want ze zijn op vrije voeten. Er is één Duitse journa list die het proces volgt. Gisteren was het weer 4 mei en dat betekent dat de dienst doende omroepen iets toepasselijks moeten bedenken. Het proces in Düsseldorf was onderwerp van een VARA-reportage, waarin een lijn werd getrokken tussen de Neur en berger processen in 1946 en deze rechtszaak in Düsseldorf. In dertijd: grote internationale be langstelling, nu: één Duitse radio- Journalist, die vertelt dat de be- 1 andstelling in Duitsland voor dit proces vrijwel nihil is, wat hij „ontstellend" noemt. De vraag of het voeren van dit soort, processen „zin" heeft, kwam uitvoerig aan de orde. Genoemde journalist vertelde, dat de Duitse advocaten van de afwezigheid van de pers gebruik maken door het veelvuldig hanteren van racisti sche en antisemitische argumen ten. En dan is er de Jeugd. Over de „oudere" Duitsers leek hy niet veel illusies te koesteren, maar by de Jeugd meende hij *n "kentering" te bespeuren, die zich uitte in be langstelling (onder meer op uni versiteiten» voor allerlei facetten van de Nazityd. Er is nog hoop, daar kwam zyn visie ongeveer op De samenstellers van deze goede reportage. Hans Jacobs en Ludi Boeken, plaatsten de Nazimisda den uit de periode 1933— 45 te recht in een breder kader. Wat er toen gebeurde, kan in principe in elk totalitair geregeerd land plaatsvinden. Oud-journalist Brugsma droeg in dit verband het meeste materiaal aan. door te wy- zen op de Sowjet-Unie onder Sta lin (en opvolgers), en in de sec tor niet-totalitaire systemen op wat de Amerikanen in Vietnam hebben gedaan, de Fransen in Al gerije, de Engelsen in Malakka en de Nederlanders in Indonesië. Om misverstanden te voorko men. Brugsma heeft ..ons" gedrag in Indonesië beslist niet op één lyn gesteld met Duitsland onder Hitier. Hy bedoelde alleen maar te zeggen: op het plegen van misda den hebben de Duitsers niet het patent. Het gaat om een mentali teit, ook by u op kantoor (aldus Brugsma) kan een chef terreur uitoefenen over zyn ondergeschik ten: „een concentratiekamp zon der prikkeldraad". GERARD PAQUES Nederland I is bijna in het geheel gewijd aan de finalewed strijd om de Europa Cup II voor bekerwinnaars tussen Ander- lecht en West Ham United in het Heizelstadion in Brussel. Het commentaar bij deze ivedstrijd wordt verzorgd door Her man Kuiphof. Ook de BRT zendt de wedstrijd uit. „Kenmerk", de wekelijkse informatierubriek over kerk en sa menleving. gaat om 19.30 uur via Nederland II onder meer over de verwerking van het schuldbesef door mensen die een ernstig verkeersongeluk hebben veroorzaakt. Het tweede onderwerp betreft Israël, in het bijzonder de be- iveging Gush Emunim die de hele Westbank bij Israël ivïl in lijven om religieuze en nationalistische redenen. Een andere religieuze groep, Oz Weshalom is hier echter tegen. De Franse regisseur Frédéric Rossif verzamelde historisch materiaal uit de jaren tussen 1917 en 1941, in vele opzichten een sleutelperiode voor het ontstaan van het huidige Ame rika. Onder de titel Amerika in de jaren twintig en dertig" brengt de VPRO dit overzicht om 21.30 uur via Nederland II. ..Paramount Presentsom 22.15 uur via II, is een program ma over de geschiedenis van de filmmaatschappij Para mount. De uitzending ivordt ingeleid door Gloria Swanson, Kirk Douglas en Jack Benny en opgevuld met fragmenten uit produkties als „The Godfather II". „Love Story". .Bare foot in the park", „The Great Gatsby" en ..Sunset Boulevard". Hollands Glorie Hoogbejaarde kapitein Van Dorp is van die generatie. Hij gaat aan boord van de stoomzeesleper „Holmvik", die stevig vastgesnoerd ligt in de haven van IJmuiden. Hollands Glorie. Jan de Hartog schreef er een stukgelezen roman over en AVRO-regisseur Walter van der Kamp bewerkte het voor de televisieserie van twaalf delen. De „Holmvik" krijgt de belangrijkste rol in het stuk. Eerst als de legendarische, aan de fantasie ontsproten: „Jan van Gent", later als „De Furie". Arie van Dorp is adviseur van de onderneming. Als mensen hem willen helpen de houten trap af te dalen wijst hij dat resoluut van de hand. Wat donder. Na vijftig jaar over al Gods wateren te hebben gezwalkt, gaat hij nog altijd aan boord op eigen kracht. Hij heeft niet zoveel pk's meer in zijn body, maar op een sleepboot stappen doe je alleen. Door Paul van Beckum De felle oogjes in zyn gelooide kop kyken wat sceptisch. Vreemd volk aan boord. Toneelspelers, journalis ten, fotografen en nog een stuk of wat landrotten die hy niet kan thuis brengen. Hy laat zyn blik omhoog gaan langs de zwarte pyp in het hart van de sleepboot. Gewoontegebaar. Zo hield hy vroeger zyn machinist ln de gaten. Want in de hele vader landse zeeslepery gold toen als stel regel: Een goeie machinist maakt geen rook. Het uitgebreide gezelschap komt een kykje nemen, een beetje de sfeer opsnuiven van het stuk waar Walter van der Kamp al ruim een Jaar aan bezig is. Voor een Neder landse televisieproduktie een gigan tische onderneming, waarvoor vier enzestig acteurs werden gecontrac teerd en honderden figuranten. De ontdekking van de "Holmvik" Is het werk geweest van de Internatio nale Sleepvaart Hobby Club. De drie honderd leden tellende vereniging kreeg twee jaar geleden de opdracht te speuren naar een oorspronkeiyke stoomzeesleper zoals die beschreven staat in het boek van Jan de Hartog. De club die vele internationale ver takkingen heeft ging onmiddelyk aan het werk, waar vind je zo'n ouwe Jongen met stoomketels en een echte pyp? Na twee maanden stuitten zy op een oud-IJmuidenaar woonachtig in Oslo. Hy wist zich te herinneren dat er in Stockholm nog zo'n schuit moest liggen. De AVRO, de sleep vaart hobby-club en adviseur Van Dorp gingen een kykje nemen en constateerden dat de sleper na gron dige verbouwingen bruikbaar was. De "Holmvik" is van oorsprong een Nederlands schip. Het werd in het begin van deze eeuw gebouwd door Bodeves in Hoogezand. In 1918 werd het naar Zweden verkocht. De "Holm vik" dertig meter lang, zes meter breed met een diepgang van drie meter-vijfenzestig kwam in het bezit van een schipper die er tot zyn vyfenzestigste jaar mee heeft geva ren. Hy veranderde er geen plankje aan. "Hollands Glorie" zal in totaal tien uur televisie opleveren. Daarvan zyn al één uur studio-opnamen gemaakt en 1.20 uur opnamen op zee. Hoe duur de produktie wordt wil de AVRO niet zeggen. Walter van der Kamp vertelde dat vyftig procent van de kosten in feite worden be taald door het Nederlandse bedryfs- leven. Toen in die kringen bekend werd dat de zeesleepvaart onderwerp van een televisiefilm zou worden, kwam van alle kanten de gratis hulp los. Smit Internationale uit Rotter dam en Bureau Wysmuller uit IJ muiden zegden spontaan hun mede werking toe, maar ook de Koninklyke Nederlandse Marine, het Loodswezen Den Helder, de Havendienst van IJmuiden, de Bos Kalis Westminster- groep, de Modellenbouwery Albert Vooys en de hobby club. Ophalen Toen eenmaal vaststond dat de "Holmvik" bruikbaar was rees het probleem: hoe kryg je die schuit naar Nederland. "Geen zorgen" sprak Wysmuller "wy halen dat ding wel even op." Aldus geschiedde. Er werd een bemanning van zeven man ge formeerd onder aanvoering van 32- jarige kapitein C. Oudendyk. In de machinekamer daalde af de 40-jarige soheep6werktuigbouwkundige vroe ger machinist geheten A. M. Ruyg- rok die zeven dagen lang het fraaie mechaniek draaiende hield. Hy vertelt: "De eigenlyke reis duurde maar vyf dagen. Die andere twee dagen moesten we schuilen voor de storm. Windkracht 7, dat kan dit bootje niet verdragen, danslaat 1« stuk." De scheepswerktuigkundige heeft nauwelyks water gezien. "Jongen, zo'n machinekamer, daar wil je niet meer by weg. Twintig jaar geleden ben ik op zo'n sleper begonnen. Dat is wat anders dan tegenwoordig. Op een moderne sleepboot zit je als ma chinist in een controle-room, air conditioned, in een gemakkelyke stoel. Je drukt op een knoppie en het zaakje gaat lopen." Hoewel Walter van der Kamp later op de middag weet te vertelen dat hy voor een realistische verbeelding van het verhaal de stormen tegemoet gaat, verklaart kapitein Oudendyk eerder dat de "Holmvik" eigenlyk geen zeesleper is, maar uitsluitend voor kustreizen werd gebruikt. "Als het windkracht tien is en er komt een breker overheen, slaat het hele bruggetje er af. U ziet ook wel dat de beting ontbreekt." De beting is de stellage waar de sleepdraad om heen gewonden wordt. Kapitein Van Dorp knikt instem mend. Hy kent de kracht van de zee, heeft er vyftig jaar tegen gevochten en nooit verloren. "Alle klusjes die ik binnen moest brengen heb ik binnen gebracht. Zwaar? Natuurlyk was het zwaar. Maar je moet maar zo denken, het is net als met een kraamvrouw. Een groot aantal acteurs en actrices verzamelde zich vast op de stoomzeesleper 'Holmvik' die et grote rol speelt in de tv-serie Hollands Glorie'. Op deze foto: Rudi F alkenhagen, Hugo Metsers, Coen Flink, Teuntje de Klerk en Lex van Delden. Als het voorby is, is het niet erg Klerk de jongste is. meer." Teuntje, Rotterdamse van geboorte, 25 Jaar oud, is pas afgestudeerd van de toneelschool in Maastricht. Ze door Walter 'Sil de kreeS van Walter van der Kamp on- dat het boek middellyk Hoofdrol i hoofdrol. Net als in de verfilming strandjutter" wordt de hoofdrol tolkt door een Belg. Hugo Metsers speelt de sleepbootkapitein Jan Wan- Ierland delaar, door Jan de Hartog gemo delleerd naar de grootvader van de De meeste buitenopnamen worden van Wysmuller aan de zuidkust van Ierland ge- i kapitein Moer- maakt, omdat behalve een subtro- i mond De Hartog vele Pisch klimaat ook de omgeving over- verhalen heeft opgetekend. Het ver- eenkomt met de sfeer in het boek. haal gaat dat de vriendschap tussen °ver zes weken gaat dat gebeuren. ken je werk, ga je gang maar. Ik kom wel kyken als het af is." Twee derde van de dialoog is geschreven der Kamp zelf om- tekort aan dialoog heeft voor een televisieserie. Volgend jaar, by het begin van het tv-seizoen 1977, komt Hollands Glorie op het scherm. i de verschyning i ,1 ook de verbouwing het boek sterk bekoelde, omdat Jan sleepboot gereed moeten zyn. De de Hartog de beloofde royalty niet hobbyclub is er al aan begonnen hebben afgedragen. Walter van der Kamp Hugo Metsers: "Ik ben het hele voorlopig twintig vrywilligers. de keuze ™sln„er gem cmt het eerste recht van koop xiugu mctócii. ik ucn ut?u xieie rol kan spelen. Die acteur moet zoveel eigenschappen voldoen, Hugo gelede^hadden Molsprc hooft Hio oicroncohonnon geieaen nadden Metsers heeft die eigenschappen. Andere medespelenden zyn o.a.: Jan Teulings, Lex van Delden. Jan Blaa- ser, Rudi Falkenhagen (tevens twee de regisseur). Piet Kamerman, Will van Seist, John Btamu* Coen Hink. ^ToTscriï SL 'hE Han Bentz ifan dfn lei Sa«oTn' 10611 der Kamp is n zyn onderneming, al laat hy dat nauwelyks merken. "Vijf jaar de rechten al aangekocht van het boek. De BBC wilde aanvankelijk meedoen als co producent, en er twaalf scriptwriters aan zetten. Ik heb toen gezegd: niet één schryver. Dat ge- LEIDEN Vanavond zal in café 'De Twee Spieghels' de bebop-vocalist Babs Conzales optreden, vergezeld van het trio van Rein de Graaff. Babs speelde in de jaren veertig en vyftig een centrale rol in de jazz. Als vocalist (onder meer by Benny Goodman, James Moody en met zyn eigen groep Bab's three Bibs and o Bop), als talent-scout en promotor (zo hielp hy Tadd Damaron, Sonny Rollins, Jimmy Smith en Aretha Franklin by het begin van hun res pectievelijke carrières) en ah» com ponist (Dizzy Gillespie's hit T>op- pop-a-da' was van zyn hand). Maar katalyserende functie in een voor bovenal had Babs een belangrijke de jazz-wereld woelige periode, waar over hy met plezier nog steeds dui zenden smeuïge verhalen kan ver tellen. Het concert begint om negen Leen Jongewaard, Gerard Cox, Hen- ny Alma, Liane Saalborn, Paul van Gorcum, Herbert Joeks, Maya Bouma en Tobi Rdx. Een paar bekende namen uit een kapitale cast, van wie, Teuntje de (pub/ikatie van De/ta-Uoyd, die vindt dat u geen verzekeringen moet s/uiten zonder onpartijdig advies vooraf) Onpartijdige verzekeringsadviseurs bestaan wel degelijk. Zij treden niet op 'namens een bepaalde maatschappij', maar zijn volkomen onafhankelijk en helpen u aan de verzekering die nodig heeft. U vindt ze waar u zo'n ronde sticker op deur of ruit ziet. Stap er eens binnen. Een scène uit 'Yvonne, Prinses van Bourgondië' van Witold Gombrowicz LEIDEN De eNVe Drama (to neelselectie van het Leidae Acade mische Kunstcentrum) geeft op don derdag 6 en de vrydagen 7 en 14 mei in het LAK-theater een voorstelling van "Yvonne, Prinses van Bourgon dië" van Witold Gombrowicz. Door een groep van twaalf studenten is onder leiding van Danny Kalmann, stageaire van de Amsterdamse Thea terschool, sind half november van het vorig jaar intensief aan dit stuk gewerkt. Gekozen werd voor een zeer gestileerde spelvorm om daarmee de nadruk er op te leggen, dat niet zo zeer het eigenlyke plot, dan wel de bedoeling, die Gombrowicz met zyn stuk heeft, belangryk is. Witold Gombrowicz was een Pool se filosoof, die verscheidene gerenom meerde essays,'romans en toneelstuk ken op zijn naam heeft staan. Deze hebben alle een existentialistische inslag. Hoewel Gombrowicz het zelf er niet mee eens was, wordt hy door velen als voorloper van absurdistische schryvens als Ionesco en Beckett ge zien. Er zyn inderdaad absurdistische elementen en vervreemdings-effecten in de voorstelling terug te vinden. Hoewel het stuk in 1934 werd ge schreven, is het nog steeds actueel te noemen. Het gaat namelyk over de poging van een individu te re belleren tegen de gevestigde orde. In het stuk wordt duidelyk gemaakt, wat de gevolgen hiervan kunnen zyn, hoe alles uit de hand loopt en er een complete chaos ontstaat. Tenslotte is men zover, dat men tot elke prys de orde uit handhaven/herstellen, zo. dat zich de vreemdste taferelen gaan afspelen. oiourm), li 30 Wekelijkse sportrevue. 12.46 Per Saldo. 13.00 Nws. 18.11 Ra diojournaal. 13.25 'n Middagje AVRO. <16.00 Nws.). 17.C Nederlands Israëli schap. 17.55 Med. Hilversum III Ieder heel uur nieuws. TROS: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 '1.03 Drie draalt op ver- Pep op zoek. 12 03 Drie draait t dag. 14.03 Pop-kontakt. stemd. (S) Klanksnoer. nS^lv00 Nws 702 ,s> Badine- rie. 9.00 Nws. 9.02 (S) Aan woorden Yoorbn gedachten ter overdenking. Bcho. 9 30 Ouders in de school. 10.00 (S) Aubade. 12.00 (S) De beste plaat voor uw stereokop. 14.00 Nws 14.02 Schoolradio. 15.00 (S) Rollage van alledaags en zeldzaam DUITSE TV r.Q2 Het levende Laudamus. 7.30 en nu. 7.55 (S) tje. 8.24 Op de 8.36 Gymnastiek (S) Tot uw de hoogtezon. Globaal. 15 30 Nws. (S) Hier en n Hilversum II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 Dag met een gaatje. ('8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal). 8.50 Mor genwijding. 9 00 Gedachten over elkaar. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radio Lawaaipapegaal10.10 Ar- Nordschau-magazine. Reportage. 19 59 Programmaoverzicht WDR: 8 20-11.50 Schooltelevisie. 9.30 Sesamstrasse. 18 00.Nws. uit Noordrijn- I and-West falen. 18.05 Intermezzo. 18.45 Wi® das leben so splelt. 19.15 Akt. 19.45 Trlok um 4tel vor 8). 20.00 Jour naal en weerbericht. 20.15 Aktuele do cumentaire. 21 00 Lobster. 22.00 Film portret. 22.45 Journ., kommentaar en weerbericht 17.00 Journaal. 17.10 Kinderprogram- fur Stein. 19.00 Journaal. 19.30 Die- 20.15 Sport. 21.00 Jour- 22.00 Dracula. 23.20 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5