Libanon stelt keus nieuwe president uit ANGOLA WIL IN DE VN Weg is nu vrij communisten in voor Italië de China-VS-SU Onder druk van beide zijden: Moro treedt af, verkiezingen in juni loosde,». ;ïïS£« r-sss- «♦.ssr A sSSsSS- Samkalden wil geen politiek op de Dam in vogelvlucht in vogelvlucht Wens vakbonden Chili: meer rechtvaardigheid ZATERDAG 1 MEI 1976 BEIROET (UPI/AFP) Onder druk van linkse en rechtse politici is gisteren besloten tot uitstel van de verkiezing van een nieuwe president in Libanon. Aanvankelijk was vast gesteld dat het parlement vandaag een president zou kiezen. De voorzitter van het par" lement, Kamel Assad, deelde gisteren mee dat de agenda-commissie van het parlement na een spoedberaad tot uitstel had besloten. Volgens parlementaire zegslieden zijn 61 van de 98 parlementariërs voor uitstel. Zowel de linkse leider Kamal Joem- blat als de leider van de rechtse christenen, Camille Chamoun, had den aangedrongen op uitstel. Zij meenden dat er onvoldoende tijd was geweest voor politiek overleg over de kandidaten voor het presidentschap. Joemblat eist ook het vertrek van de Syrische troepen uit Libanon. Zijn progressieve partij sprak zich giste ren eerder op de dag uit voor de kan didatuur van de maronitische katho liek Raymond Edde, de leider van het nationale blok. De traditie in Libanon wil dat de president een maroniet is en de premier een mo hammedaan. Joemblat heeft gedreigd de strijd tegen de christelijke milities te zul len hervatten tenzij de verkiezing1 een nieuwe president, die móest plaatsvinden, wordt uitgesteld. „We zullen in de loop van vandaag (vrijdag) een beslissing nemen over het lot van het bestand", aldus Joem blat wiens troepen begin april op de rand stonden van een definitieve ov,winning toen zij de strijd onder Sjr ,che druk staakten. -or de presidentsverkiezing wil le Joemblat en zijn aanhangers eerst t .trekking van de Syrische troe- pe.. van Libanees grondgebied. Voor zover bekend verblijven er naar schat ting 6.000 Syrische troepen in Liba non en 7.000 manschappen van de pro-Syrische guerrilla-beweging Sai- qa Alle presidentskandidaten zijn chris tenen, maar Joemblat steunt de kan didatuur van Raymond Edde. de anti-Syrische leider van de nationale blokpartij. Syrië ziet echter» meer heil in Elias Sarkis, president van de centrale bank. Joemblat vreest dat Syrië het parlement onder druk Joemblat het parlement onder druk wil zetten om op Sarkis te stemmen De moslims van de pro-Syrische Baathpartij hebben donderdag ge dreigd de strijd met de troepen van Joemblat aan te binden om zo te voorkomen dat de verkiezingen wor den uitgesteld. Ook de christenen zijn verdeeld. De falangisten van Pierre Gemayel die over de grootste militie beschikt, wilden de verkiezingen van vandaag door laten gaan. Maar minister van Binnenlandse Zaken Camille Cha moun, wilde uitstel zodat de politici meer tijd hebben voor overleg. Het Palestijnse bevrijdingsleger heeft een bufferzone ingesteld tus sen de strijdende partijen in Beiroet. De commandant van het leger garni zoen van de hoofdstad heeft vanaf gistermiddag 2 uur een uitgaansver bod ingesteld voor de wijk rond de „parlementsvilla". Naar het zich laat aanzien, stuurt Syrië aan op een spoedige bijeen komst van het parlement. Syrië is de grote inspirator van het nieuwste vredesoffensief. De belangrijkste twee kandidaten voor de opvolging zijn op dit mo ment de leider van de nationale een heidspartij Raymond Edde en de pre sident van de Libanese centrale bank Elias Sarkis. Beiden zijn christen, zo als nog steeds wettelijk geldt voor een president. Een van de belangrijkste doelstel lingen van de linkse moslemalliantie in Libanon is de desecularisatie van politieke functies. Een groep onafhankelijke parle mentsleden die samen ongeveer een derde van het totale aantal volksver tegenwoordigers vormt, ziet uit naar een compromiskandidaat omdat noch Edde noch Sarkis aanvaardbaar is voor de strijdende partijen. Edde, een oud-minister met een grote politieke ervaring, lijkt de steun te hebben van de belangrijkste linkse leider Kamal Joemblat hoewel deze dat niet openlijk verklaard heeft. Sjrië en het grootste deel van de rechtse christenen zijn echter tegen Edde. Zij zien meer in Sarkis, de man die met slechts één stem verschil in 1970 de presidentiële verkiezingen verloor van Pranjieh. De weg tot het kiezen van een op volger, is onlangs door Franjieh zelf vrijgemaakt toen hij zijn handteke ning zette onder een grondwetswijzi ging. Dit amendement bepaalt dat er een opvolger van de president geko zen kan worden vóór het verstrijken van diens ambtstermijn, wat voor Pranjieh op 23 september is. Min of meer vertwijfeld staart Aldo Moro naar de microfoons, waardoor hij het aftreden van zijn regering zal aankondigen, wat vervroegde verkiezingen en een machtspositie van de com munisten in Italic lot gevolg zal hebben. NEW DORK/KINJASA (UPI Reuter) Angola heeft giste ren gevraagd om het lidmaat schap van de Verenigde Naties. Een schriftelijk verzoek, on dertekend door president Agos- tinho Neto, werd aan secreta ris-generaal Kurt Wald- heim aangeboden door Eliseo de Figuereido, de waarnemer van Angola bij de VN. Waldheim heeft het verzoek doorgegeven aan de Chinese VN ambassadeur, Hoeang Hoea, die voorzitter van de vei ligheidsraad van de VN voor april is. Adspirant-leden van de vol kerenorganisatie worden tot het lidmaatschap toegelaten door de Algemene Vergadering, op voordracht van de Veiligheids raad. Deze zal naar ver wachting inwilliging van het Angolese verzoek aanbeve len op de 31ste Algemene Ver gadering in september. Angola wordt dan het 145ste lid van de Verenigde Naties. President Moboetoe van Zaï re heeft gisteren op een pers conferentie na het vertrek van Kissinger verklaard dat de SU en Cuba hem hadden verze kerd geen militaire plannen buiten Angola te hebben, maar dat hij zich toch nog zorgen maakt om de veiligheid van zijn land. hebben we niets", zei hij. Chi na blijft militaire hulp verle nen, maar die is onvoldoende. Moboetoe zei met Kissinger, die gisteren naar Liberië is ver trokken, versterking van de militaire capaciteit van zijn land te hebben besproken. De VS zijn van plan Zaïre 19 miljoen dollar aan mili tair aankoopkrediet te verle nen in het huidige begrotines- Jaar en 27 miljoen dollar in 77. Tijdens de burgeroorlog in Angola steunde Zaïre het na tionale front voor de bevrij ding van Angola onder dr. Hol den Roberto. Zaïre heeft na dien in normalisering van de betrekkingen met de regering in Loeanda toegestemd en bei de landen zijn het eens over een nietaanvalsverdrag. President Moboetoe zei dat Zaïre bijna geen vloot heeft, terwijl Angola in het zuiden en in zijn enclave Cabinda hon derden vlooteenheden heeft. "Wij leven niet in angst, maar om in vrede te leven moeten we ons bewapenen", zei hij. De SU heeft volgens de VS in 1975 en begin 1976 voor 300 miljoen dollar militaire hulp aan Angola gegeven en de 15.000 Cubaanse militairen ge- zware holpen van wie de meesten nog Zaïre in hetl and zijn. pogosticKs stelüoPen rolski's •UsSweidenen jjg Vfeee^- fonteinen o en bootjes ^nartelv'l trimbaan W°0 „wn en o°s,e"„fthooi - *ele dag voor 5 io\det. ROME (AP/AFP) De Italiaan se premier, Aldo Moro, heeft gister avond bekend gemaakt dat zijn Christendemocratische regering is af getreden. Dit betekent dat nieuwe algemene verkiezingen gehouden moeten wor den, waarbij de communistische par tij wellicht opnieuw belangrijke winst zal boeken en aan de macht zal komen. Minister van landbouw Giovanni Marcora, maakte het aftreden van de regering na een spoedvergadering van het kabinet bekend aan de pers. Hij zei dat Moro onmiddellijk naar het presidentieel paleis op het Qui rinaal zou gaan om president Gio vanni Leone persoonlijk van de jongste ontwikkelingen op de hoog te te brengen. Volgens politieke waarnemers in de Italiaanse hoofdstad zal Leone het parlement waarschijnlijk volgende week ontbinden en in juni algemene verkiezingen laten houden. In het parlement zei Moro te be treuren dat het noodprogram van zijn regering, die nieuwe verkiezin gen had willen vermijden, in het par lement geen weerklank heeft gevon den. Hij liet het niet aankomen op een stemming omdat de uitslag bij voor baat vast stond: socialisten en com munisten hadden tevoren verklaard stemming onthouden. mmiddag voor de start een 1-mei-optocht op de Dam te mo gen verzamelen. B en W van de hoofdstad gaven daartoe echter geen toestemming en verwezen de 1-mei-demonstranten na het belendende Beursplein. Het beleid van het gemeentebestuur is erop gericht geen politieke demon straties op de Dam te doen plaats vinden', zo schrijft het college, dat op die grond bezwaar heeft 'tegen het gebruik van de Dam als begin punt van een optocht, uitgaande Feng, verwacht dat de rivaliteit tus sen de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie in de toekomst zal leiden tot een nieuwe wereldoorlog. Vooral de Sow jet-Unie, aldus Hoea, "zal daaraan debet zijn". De aanval van Hoea op de Sowjet- Unie is samengevallen met her nieuwde kritiek in de Chinese pers op de "Russische hang naar over heersing van Europa en Afrika tot het poolgebied". van politieke groeperingen'. Hoea noemde in zijn rede Ame- In een protesttelegram wijzen de rika noch Rusland bij name, maar drie afdelingen er B en W op, dat de bekende Chinese eufemismen voor op 2 oktober van het vorig Jaar de twee reuzen lieten aan zijn adres op dezelfde Dam een bijeenkomst weinig twijfel bestaan, was georganiseerd, gewijd aan het "De rivaliteit tussen de twee su- Spaanse verzet. Samkalden verwerpt permogendheden om de wereldhe- ook dat argument. "Het gemeente- gemonie is nog heftiger geworden stuur werd met die bijeenkomst omspant de hele globe, waai laat geconfronteerd', zo schrijft Europa het brandpunt van hun hij, 'dat er geen mogelijkheid meer tweekamp is. De voortzetting van aanwezig was om alsnog een andere deze rivaliteit moet vandaag of mor- plaats aan te wijzen en autovrij te gen tot een nieuwe wereldoorlog lei maken'. den. Dit gaat buiten de wil van de De demonstratie van de PSP. 1KB mens om", aldus de Chinese pre en BVD zal nu van het Beursplein mier. vertrekken en wel om 14.00 uur. De Hij vervolgde: "Vooral de super demonstranten gaan dan naar de mogendheid die het luidruchtigst de resten van de Oude Rai, die zioh in detente verkoopt, is de gevaarlijk- afbraak bevindt en zullen daar hun ste oorlogshaard". 1-mei-bijeenkomst met ettelijke spre- Volgens het persbureau Nieuw Chi- kers en feestelijke programmapun- na dat Hoea's rede verspreidde, laat ten tot de aivond toe voortzetten. de Sowjet-Unie "begerige ogen- vallen op het poolgebied, 'los van haar agressie tegen en penetratie en interventie in Afrika, Europa en Azie". AMSTERDAM (ANP) Burgemees ter Samkalden van Amsterdam wenst de Dam boven de politiek te houden. Dit heeft hem de verontwaardiging op de hals gehaald van de afdelin gen Amsterdam van de PSP, de Internationale Kommunistenbond (IBK) en de Bond Van Dienstplich tigen (BVD>die hadden gevraagd bestuur werd met die bijeenkomst omspant de hele globe, waarbij kwestie Er is hier te lande weinig aandacht van anderen is deze voorstelling van rol van betekenis speelt. De Indiase Moskou gaat verbreken. Veelbeteke- schonken aan de „normalisering" zaken niet in overeenstemming met regering heeft namelijk niet alleen de nend is, dat de betrekkingen tussen China en bepaalde feiten. En daartoe behoort, betrekkingen met China „genorma- of Juni India. De regering in Nieuw-Delhi dat de nieuwe binding China—India liseerd", heeft namelijk aangekondigd zich in het vervolg in Peking door bassadeur te zullen laten vertegen- te omringen door tevens aangekondigd Kremlin zal brengen. Daar staat ech- ondermijnende invloed heeft op de banden met Pakistan te willen ter tegenover, dat India zich wel kri- de Sowjetrussische pogingen China aanhalen. Ook dit is een opmerke- tischer wenst op te stellen, ook al lan- ljjke ontwikkeling, want vijf jaar ge- omdat het bij zijn veroordeling van woordigen, waarmee een einde komt den, die Pckings macht binnen de leden stonden bedde landen nog als de aanwezigheid van de vloten der verkoeling die veertien jaar perken moet houden. Daartoe be- kemphanen tegenover elkaar in het grote zeemogendheden in de Indische lang heeft geduurd het uitbreken van de korte vige grensoorlog van 1962 vang nam. Nu waren de betrekkin vóór hoort óók, dat China bereid is geble- conflict he- ken tot het sluiten komst met Egypte i ï-onderdelen i- vriendschappelijke relaties kan Bangla-desj. Van Oceaan die de Sowjet-Unie r het hoofd kan zien. Het rigens nog niet gesproken worden, Franse blad „Le Monde" huldigt de gen in de loop der Jaren wel sterk sische vliegtuigen, Kremlin zelf weigerde or Sowjetrus- want het geschil waarvoor het nog altijd vergun- Maar wel Portugese eilanden verbeterd, maar het uitwisselen ambassadeurs was nog altijd uitge bleven. Dat het nu dan toch zover komt is de vermelding waard, want lerminst in de richting van verbe- den te verbeteren. Ën tegen die ach- gen, dat er in India en China Cairo af te geven. Zo'n ren tot Chinees gebaar wijst inderdaad al- India de. betrekkingen met buurlan- delen. Samenvattend kan Kasjmier is opvatting, dat China de gelegenheid hinderpaal van belang, heeft aangegrepen de „as" Moskou- kunnen conclude- Nieuw-Delhi te verzwakken en de zijn gebied te brei- SANTIAGO (ANP) vakorganisaties in Chili hebben gis- meer dan teren de wens uitgesproken dat er en by elkaar bijna één derde van de zwaartepunt in India zelf i einde zal komen aanjie „peno- wereldbevolking omvatten. Pikant is, Indira Gandhi en haar regering Tien grote het gaat om twee Ianden, die i miljard terde betrekkingen met de Sow Jet- tergrond zouden ook de dictatoriale politiek spel gespeeld wordt, waarin tellen Unie. Nog offers" die hun leden hebben ^at jndia al jaren op goede voet den zich, i de i moeten doormaken. LISSABON (AP) In Lissabon zijn gisteren de „nieuwe wettelijke statuten" voor de eilanden Madeira en de Azoren goedgekeurd. Hierdoor zal aan de bewoners een beperkte mate van zelfbestuur worden ver leend. De Portugese regering be houdt echter haar belangrijke vol machten. De nieuwe wet, die werd goedge keurd door het kabinet en de revo lutionaire militaire raad. voorziet in een aangewezen regering en een plaatselijk gekozen wetgevende macht. Beide zullen onder Jurisdictie vallen van een minister van de re publiek, die in Lissabon wordt aan gewezen. In een boodschap aan de voor avond van de le mei spreken de or ganisaties de hoop uit dat een perio de zal aanbreken van .grotere staat met de Sowjet-Unie en dat mocratie Moskou en Nieuw-Delhi in 1971 een verdrag van wederzijdse bijstand slo ten. Als een land, dat dergelijke anderen leggen het maatregelen in India zelf in der licht komen te staan. Die den dan bedoeld kunnen zijn on tern verzet tegen het verleggen buitenlandse betrekkingen de ou- voornaamste rol spelen. Zander de in- banden met het Kremlin te verbre ken heeft Tnriia. het toch gewenst relaties met het Kremlin onder- met telijke dictatuur, sterk genoeg voelen voorbaat de kop in te drukken." In- China en de Sowjet- tussen moet die koerswijziging Mos- richting kou wel enige zorg baren. Want. Peking bij geacht die met de Chinese buurman Unie tegen elkaar uit te spelen i te halen. Dat wijst a een nieuwe „as". De uit- China wordt van Jaar houdt, nu besluit de herinnering aan lijk willen maken, dat India weigert dagen, het Kremlin duide- schreef de New York Times dezer tot Jaar sterker en strekt zich ciale rechtvaardigheid, aangezien de breuk met China helemaél uit te vrijheid, orde en vrede hand in hand gaan met sociale rechtvaardigheid". verdient dat zeker de dacht. In buitenlandse perscommen. Daarbij zou dan tevens gedacht r '- ten worden dat India zich door het bezit De tien bonden vertegenwoordigen gewezen op de mogelijkheid dat het atoombommen gesterkt voelt werknemers bij de spoorwegen, in de hier gaat om een symptoom van een meer dan voorheen harder van koperindustrie, in de olie-industrie, betere verstandhouding tussen Mos- af te spreken, in de textielindustrie, in de land- kou en Peking, nu premier Tsjoe bouw, in de visserij en in de privé- En-lal van het aardse toneel ver- sector, alsmede ambtenaren en bank- dwenen is. India zou daarbij een bedienden en de arbeiders in de sui- overigens vrij passieve bemiddelings- Nu is kerinduatrie. de Sowjet-Unie was de dus ook uit tot India. Overigens situatie van de afgelopen Jaren heeft de Amerikaanse ambassadeur ideaal, toen een geisoleerd India. be. in Nieuw-Delhi, William B. Saxbe, vreesd voor buren en wantrouwend eveneens meldir^ gemaakt van be. de omstandigheid, tegenover Amerika, voor allerlei soort tere betrekkingen met India, wat hij 11 van hulp nagenoeg alleen naar de Sow- om Jet-Unie keek. En de nieuwe situatie, zich aldus het blad, betekend dat de Sow- wikkelingshulp aan dat land. Dit al- wijst erop, dat bestaande rela- functie vervullen. Naar de mening dat in deze legpuzzel ander gegeven, Times. Nu houdt jet-Unie zal moeten inzien, dat India zich door het kiezen van een ruimere ties wel degelijk aan verandering vriendenkring een grotere vrijheid der hevig kunnen zijn en dat er, soms veroorlooft. Tot zover de New York vrfj onverwacht, verrassende wyzi- in, dat India de betrekkingen met i ander niet gingen kunnen optreden. Na de terugkeer van de delegatie van de r.-k. vredesbeweging Pax Christi uit Leningrad in ons land deelde de secretaris, de heer C. ter Maat, desgevraagd mee, dat tijdens het gesprek over de rechten van de in de wandelgangen de de dissidenten aan de orde is geweest. Daarbij is gebleken, aldus Ter Maat, dat dit communica tiekanaal met de Russen te gebruiken is voor uitwisseling van gegevens over mensen die volgens hier ontvangen berichten gevangen worden gehou den. Ter Maat wilde geen namen noemen van mensen over wie is ge sproken. Hij wilde evenmin zeggen of de Russisch-orthodoxe kerk tijdens het gesprek heeft toegezegd, stappen te ondernemen. Overigens verklaarde de heer Ter Maat, dat over de contacten van Pax Christi met de Russische kerk door de christenen in het Oosten verschil lend wordt gedacht. Hij noemde zelf het gesprek „een stap vooruit". Kar dinaal Alfrink, die de delegatie van Pax leidde, heeft vijfmaal in volle kerken gepreekt over de bedoeling van het bezoek: asmen met de ortho doxe kerk proberen, de verhoudingen onderling te verbeteren. Zijn woor den over de taak van de kerken voor de vrede zijn geweldig goed overge komen verklaarde de heer Ter Maat. Pax Christi heeft de Russen uitgeno digd, deefl te nomen aan een confe rentie over Europese veiligheid die de vredesbeweging eind volgend Jaar wil beleggen. Er zijn ook afspraken ge maakt voor een nauwere communi catie tussen de afdeling buitenlandse betrekkingen van de Russische kerk en Pax. In VIaardingen is op 61-jarige leeftijd ds. L. Moerkerken overleden, predikant van de Oud-geref. Ge meenten. Vanmiddag is hij aldaar begraven. BeroepingswerkHerv. Kerk Be roepen te Hardenberg G. J. v. d. Stouw Klooster ter Apel; aangeno men naar Oudemirdum J. J. ten Ham Voorthuizen; bedankt voor Eindho ven C. Balk Sluis, voor Wijk bij Heus- den J. van Rossem Meeuwen, voor Waddinxveen A. den Hertogh Wou denberg, voor Krimpen aan de Lek D. Heikoop "Herwijnen. Geref. Ker ken: beroepen te Zwyndrecht P. C. Koster LJmuiden: bedankt voor Mep- pel W. A. Jelsma Helmond. Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Capelle aan de IJssel en te Leiden M. Nap Eindhoven; bedankt voor Dordrecht H. J. Boiten Zuidwolde (Gr). Chr. Geref. Kerken: beroepen te Naarden D. J. van Vuuren Zaam- slag. Geref. Gemeenten: bedankt voor Bodegraven A. Hofman Sche- veningen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9