mm Nederland vlagde meer dan anders Radio. Prima gasten Inde Rooie Haan. Radio, wervelende muziek. TV. Schitterende show met Pittige Spaanse kost. liïiei. Ahoy hier is de VARA Probleem tweede luchthaven blijft urgent Buitenom Binnendoor Suriname bijzonder ontwikkelingsland Want als de VARA je nog geen tientje waard is - waar blijven we dan? ZATERDAG 1 MEI 1976 SCHIPHOL (SP) Is het pro bleem van een tweede nationale luchthaven van de baan in deze tijd van een economische teruggang van formaat en mede als gevolg daarvan een afzwakking van de viaag naar luchtvervoer? Mr. H. Raban, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, zegt daar over: "We moeten niet te snel zeg gen dat de economische ontwikke ling van de laatste tijd ons bevrijd heeft van dat probleem. De vraag naar luchtvervoer is bestand geble ken tegen forse prijsstijgingen: de groei is afgezwakt, méér niet. En dat geeft te denken". Hoe is de stand van zaken met betrekking tot een eventuele tweede nationale luchthaven? In de perio de 1972—1974 is er een reeks on derzoeken geweest. Zo ongeveer al le facetten zijn bekeken. Maar daarna kwamen de oliecrisis, en de economische depressie. De indruk bestaat dat onder invloed daarvan liet beeld van de ontwikkeling van de luchtvaart is veranderd. Is een tweede nationale luchthaven nog wel urgent? Momenteel werkt de Rijks Plano logische Commissie, een ambtelijke, niet in het openbaar tredende com missie die het kabinet adviseert, aan de beantwoording van twee vragen over dit onderwerp: 1. Als een tweede nationale lucht haven nodig is, waar moet die dan komen) Er zijn vijf kandidaten: de Markerwaard, Dinteloord, de Maas vlakte, Leerdam en Goeree. Meest kansrijke vestigingsplaatsen lijken de eerste twee. 2. Moet die tweede luchthaven, alle omstandigheden in aanmerking genomen, er komen, ja of nee? In de loop van de komende zomer is het advies van de Rijks Planolo gische Commissie over de eerste vraag te verwachten, waarna het kabinet-Den Uyl tot een voorlopig beleidsvoornemen kan kanen. Het op de eerste plaats beantwoorden van deze vraag heeft het voordeel dat in vier van de vijf in aanmer king komende plaatsen niet langer rekening hoeft te worden gehouden met de mogelijkheid van de bouw van een tweede nationale luchtha ven. De tweede vraag moet er al dan niet zo'n luchthaven komen zal niet meer door het tegenwoor dige kabinet worden beantwoord. Die beslissing is niet voor 1977 of 1978 te verwachten. Prognoses Voor nieuwe, onlangs bekend gewor den prognoses over de ontwikkeling van 't luchtverkeer in ons land in de periode tot het Jaar 2000, is uitge gaan van de huidige economische vooruitzichten. Bij een aanvankelijk economisch herstel van bescheiden formaat moet worden gerekend op 40 miljoen passagiersbewegingen in 20C0 (vorig jaar waren er 7.5 mil joen passagiersbewegingen. 16,5 pro cent minder dan eerder was veron dersteld). Bij een vooral op wat langere ter mijn krachtiger economisch herstel kunnen 60 miljoen passagiersbewe gingen in het jaar 2000 worden ver wacht. Dat komt neer op 30 miljoen retourreizen. Ongeveer de helft daar van vindt zijn oorsprong in ons land. Wanneer dit aandeel constant blijft dan zou dit in het jaar 2000 neer komen op ongeveer één luchtreis per jaar per hoofd van de bevolking. Deze verwachte ontwikkeling moet worden gesteld tegenover de capaci teit van de luchthaven Schiphol. En dan blijkt dat ondanks de oliecrisis, de fors gestegen prijzen en de econo mische teruggang, Schiphol niet veel wrder in de toekomst zal „vollopen" dan eerder werd verwacht. Mr Raben „Mogelijk zal de luchthaven het in 1985 nog aankunnen, maar in het begin van de jaren negentig raakt men behoorlijk in de penarie". Ver weg Maar de jaren negentig zijn nog ver weg. De natuurlijk zo. De voor bereidingen voor de bouw van een tweede nationale luchthaven zullen echter tal van jaren vergen. Voor de bouw zelf moet worden gerekend op zo'n vijf jaar. Naar een heel globale en persoonlijke schatting van mr. Raben moet rekening worden gehou den met in totaal zo'n vijftien jaar. En wanneer men daarvan uitgaat kan een beslissing niet verder naar de toekomst worden verschoven. "Met •en beslissing in 1977 of 1978 zijn we nog op tijd". Wél is het in dat geval nodig dat het de luchthaven Schiphol wordt toegestaan uit te groeien tot zijn ma ximale capaciteit. Of dat ook zal ge beuren is de vraag. Zo wil het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland slechts een beperkte groei van de ca paciteit van Schiphol. Mr. Raben: ..Dat verkort de aangegeven termijn oor het vollopen van Schiphol aan merkelijk". Tenslotte wordt momenteel onder zocht of de regionale luchthavens Zestïenhoven, Eelde, Eindhoven, Twente en Beek, Limburg) kunnen bijdragen aan de opvang van de groei van het luchtvervoer van en naar ons land. Voorlopig ziet het er allerminst naar uit dat de regionale vliegvelden belangrijk zullen kunnen bijdragen tot ontlasting van Schiphol. Boven dien zijn er juist rond twee in dit opzicht belangrjke vliegvelden. Zes tienhoven bij Rotterdam en Welschap bij Eindhoven, grote onzekerheden. En ook zijn luchtvaartmaatschap pijen uit commerciële overweging het meest geporteerd voor concentratie van het luchtvervoer op één plaats. DEN HAAG (ANP) In ver scheidene plaatsen in Nederland is op Koninginnedag meer gevlagd dan voorgaande jaren. Burgemeester H. J. L. Vonhoff van Utrecht zei: „Ik heb de in druk dat er goed werd gevlagd. Meer dan vorig jaar en dat was te verwachten. Er zijn dit jaar veel oranje wimpels verkocht". fleer dan vorig jaar zou volgers in gezetenen zijn gevlagd in Rotterdam ..zeer opvallend meer vlaggen") Gro ningen „fzeker niet minder"). Haren bij Groningen, Den Haag, Voorburg. Oegstgeest, Friesland „opmerkelijk meer") het Goof en in Zeeland.» Een inwoner van Assen had de in druk dat er „gewoon" werd gevlagd. In Zuid-Limburg zou duidelijk min der de vlag zijn uitgehangen. De Am sterdamse indruk was opvallend weinig". Aan het défilé op Soestdijk namen ruim vijftig groepen deel: deputa ties van studentenverenigingen, scho len, sportclubs, buitenlandse orga nisaties enz., afgewisseld door hon derden „losse" burgers en tal van m-u ziekkorpsen. „Ik ben blij het weer allemaal mee te hebben mogen maken. Het geeft Je weer moed om verder te gaan, n.etwaar?". zo zei de Koningin aan het slot van de manifestatie in een kort dankwoord. „Het was een prach tig verjaarsfeest. Het was hartver warmend". 'Voor de rondwandeling over het bor- |dcs waren de Koningin en de Prins spontaan in een open auto gestapt om de duizenden die buiten de pa leishekken stonden niet teleur te stellen. De Prins zat zelf aan het stuur en na een ommetje van onge- veer een kwartier was het koninklijk paar weer terug. Deze spontane rondrit was eigen lijk het enige onderdeel dat niet in :lict strakke organisatieschema was opgenomen. Verder verliep alles op 'rolletjes. Volgens de Rijks Voorlioh- tings Dienst was de belangstelling van het publiek groter dan vorig jaar. Minister-president Den Uyl heeft gisterochtend via radio en televi sie Koningin Juliana gelukgewenst met haar 67ste verjaardag. In zijn toespraak prees Den Uyl de onver minderde toewijding en volharding waarmee de koningin bereid is zich in te zetten voor de vervulling van haar taak. Meer dan een kwart eeuw vervult de Koningin haar taak als staats hoofd. De afgelopen jaren heb ik waar kunnen nemen hoeveel wijsheid voor de uitoefening van deze functie wordt gevergd en door de Koningin praktijk gebracht. Een groot deel van dat werk verricht zij in beslotenheid Daarom mag op deze dag gezegd worden met welk een onverminderde toewijding en volharding de Konin gin steeds bereid is zïch in te zetten voor de vervulling van een taak, die zij als een opdracht heeft aanvaard", aldus Den Uyl. TENNIS Betty Stöve heeft zich geschaard by de laatste; acht speel sters die de vette prijzen gaan verde len van het 100.000 dollar tennis toernooi van Amalia Island. Stöve versloeg in de tweede ronde de Ar gentijnse Giscafre met 6-3, 6-2. TENNIS Tom Okker en Arthur Ashe en het due Smith/Lutz hebben in de halve finales van het WCT dubbelspelkampioenschap in Kansas City gezelschap gekregen van Rami rez/Gottfried en Fibak/Meiler, die respectievelijk de combinaties Anand en Vijay Armitraj en Case/Masters versloegen. ZWEMMEN Tijdens wedstrijden in Veenendaal heeft de 4x100 me ter wisselslagploeg meisjes van VZC Ritmeester een nieuw nationaal ad- spirantenrecord gevestigd met een tijd van 4.43,2. De ploeg bestond uit Daphne Demuth. Yoliska Paemans, Linda Faber en Johanna Wijnands. VIJFKAMP De Nederlandse ploeg is bij de deze week in Londen gehouden moderne vijfkamp op de zevende plaats geëindigd. De Sowjet- Unie werd eerste. Lednev (Sow.) won de individuele wedstrijd met 5.499 punten. SOESTDIJK Dankbaar óbject voor de fotografen vormt op Koninginnedag altijd w< dartel van de prinsjes. Johan Friso (rechts) en Man rits hebben met enige angst op fiets „het ruime sop" gekozen. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) 'Suriname blijft een belangrijke rol spelen in de Nederlandse ontwikkelings politiek. Aan de omvang van het meerjarenplan dat Nederland en Suriname bij de onafhankelijk heid overeen zijn gekomen, wordt niet getornd', aldus een woord voerder van 't ministerie van ont wikkelingssamenwerking naar aanleiding van de reactie van de Surinaamse regering op de woor den van minister Pronk woensdag in de Eerste Kamer. De minister vertelde dat in a- de beoordeling van de hulp aan Suriname overeenkomt met die aan bijvoorbeeld Indonesië is dat projecten ten goede moeten ko men aan de allerarmsten, dat zo veel mogelijk sociale projecten van de grond komen, denk aan drinkwaterleidingen, en dat zo min mogelijk statusprojecten wor den opgezet", aldus de woordvoer der. Er is ook een duidelijk verschil in de ontwikkelingssamenwerking met Suriname en de anderen. Met Suriname is een meerjaren- kelingsprojeot pril geen enkel Surinaams ontwik- omdat de voorgestelde plannen niet aan de criteria voldeden. •Voor Suriname gelden dezelfde criteria als voor Indonesië. Dat is een hard beleid maar dat gebeurt ook ten aanzien van andere lan den'. De Surinaamse regering stelde daar in een reactie tegenover dat Suriname niet te vergelijken valt met Indonesië omdat met 't voor malige deel van het koninkrijk bij verdrag een bijzondere band werd goedgekeurd, plan overeengekomen terwijl met de overige landen ieder Jaar op- nieuwe overeenkomsten gesloten worden. „Maar elk project wordt wel steeds weer op de uitvoerbaar heid bekeken. Daar zit de hard heid in waar de minister het over had en die geldt ook voor Suri name" zo stelde de woordvoerder. Op de vraag of de brief van oppositieleider mr. J. Lachmon aan de Surinaamse premier Arron over het nog steeds niet bekend zijn van een datum voor verkie zingen een rol speelt, antwoordde vastgelegd. Nederland aanvaardde de woordvoerder: „Wij bemoei- vang van de ontwikkelingssamen- sten dat een politieke en sociale werking". 'De omvang blijft dan ook ge lijk. Waar de minister op doelde is dat plannen moeten voldoen aan een aantal technische specificaties De projecten van april werden te rugverwezen naar het Surinaamse planbureau omdat er onvoldoen de gegevens in stonden. Waarin gevangenen'. structuur moet bestaan die de hulp bij de allerarmsten terecht doet komen of dat 'n beleid wordt gevoerd dat daarop gericht is. Er staat ook een clausule in over het eerbiedigen van mensenrech ten en vandaar de vragen van minister Pronk aan Indonesië o- de behandeling van politieke De naam zegt het al. DeVARAvin dt u op 1 mei in de Ahoy hallen in Rotterdam. Den over half één begint het al meieen goed in de Rooie Haan,André van der Louw en Jan Pronk En muziek op die radio en artiesten en pittiginterviewwerk. Daar moet je voor bij de VARAzijn zeg ik altijd. Als ik het voor het zeggen heb: allemaal op 1 mei naar Radio Hilversum 1. De VARA. En om acht uur's avonds begint onze grote showopTV; gepresenteerd doorene van MontfoortU ziet bekende PrdA'ers het uitvechten in skelters. Bill Haley. Charly Nederpelt met uitgebreidVARA's Dan sorkest Sensationele act op rolschaatsen achter motoren. Plus een reeks van artiesten. En daardoorheen Pittige Spaanse kost gepresenteerd door VA RA's Philip FLeriks met het AchterHetNieuwsteam en gezongen door de Catalaanse zanger RAIMON. 'Lhema van de avond: Spanje moetvrij. De Stem des Volks komt met 400 man de Internationale zingen.Als ikhetvoor het zeggen had: zaterdagl mei allemaal op naarTVNederlandlDeVARA. En tegen wie nog geen üd van (lieVARAis zou ikzeggen: 'twordtwel tijd. Wiewil bellen 02150-48741 VViewilschrijven:VARAanhvoord- nummer3HUversum.postzegelloos. De \WRA,dat ben ie zelf. "K_ Fiscus De Erasmus-universiteit heeft met haar onderzoek naar de va derlandse belastingmoraal de zaakjes weer eens op een rij ge zet. Missdhien is het meest ver rassende uit de enquete nog wel dat we eigenlijk best tamelijk braaf zijn. Slechts een kwart van de Nederlandse bevolking is vóór belastingontduiking en dat vind ik een redéiyk lage score. Nu moet ik wel onmiddelllijk toe voegen dat ruim de helft van de ondervraagden zidh schaart ach ter de wat mistige stelling dat "men moet proberen, de belas tingdruk te ontgaan.' Tussen ont gaan en ontduiken mag men een subtiel verschil vermoeden, waar de belastinginspecteur wellicht wat minder gevoelig voor is. Opmerkelijk is ook dat de Ne derlander nog altijd in meerder heid positief staat tegenover het verschijnsel belastingen, alhoewel die meerderheid wel slinkende is. Er mag misschien nog even aan worden toegevoegd dat het onder zoek de periode vanaf 1972 be- slaaJb, maar dat ongetwijfeld de beroering van de laatste maan den rond smeergelden en het gaan staan en vallen van de groten der aarde nog niet in de cijfers is verwelkt. En dat mag toch wel als een restrictie op de resultaten worden gezien, omdat de posi tieve wijze, waarp men zidh op stelt tegenover de verlangens van de schatkist terug te voeren is op een diep geworteld gevoel van onaantastbaarheid en onkreuk baarheid van de staat en zijn ho ge bedienaren. Linten Stukjes Ook deze als gematigd progres sief te boek staande rege ring heeft het nog niet voor el kaar gekregen: de lintjesregen maakt niet alle pannetjes gelij kelijk nat. Bij de een een com mandeurschap als een wolk breuk, bij de ander ene bronzen eremedalje als een druppeltje. Ik weet niet of ik was gaan gloeien als dat druppeltje op mijn plaat was gevallen. Het is een onaardig en niet meer vol te houden systeem. Ik moet u bekennen dat ik voor de eer zou bedanken, als in de soort van verwerkt edelmetaal mijn maat schappelijke waardigheid of niets waardigheid zou blijken. Het heeft met de gêne te maken die de treinreiziger bevangt wan neer de conducteur hem erop at tendeert dat hij in een hogere klas zit dan waarvoor hij heeft betaald. Een probleem dat zich overigens niet allen in het kapi talistische westen voordoet maar evenzeer in de socialistische heil staat, want ik lees zojuist bij J. B. Charles ("Hoe bereidt men een ketter") dat in de Sovjet- Unie de trein drie klassen kent (Charles' gids Olga Petrova, met tintelende ogen: "wanneer Jul lie het socialisme zullen hebben opgebouwd, krijgen Jullie ook drie klassen"). Overigens een hebbelijkheid waarover ik niets lees in het lijzige boekje "USSR 19761990" van de door verbale waterzucht geplaagde Willem Olt- mans. Er moet wat gebeuren aan die onderscheidingen. Men roept het al jaren uit Daar blijft het voor alsnog bij, ofschoon de numerieke vermindering van de linten in de Aprllregen tenminste al iets is. Eén onderscheiding? "Held van het Koninkrijk" of zo? La ten we het eens vragen aan men sen die het weten kunnen. Juan en Evita Peron hadden er waar schijnlijk geen genoegen mee ge nomen. Bovendien komt iemand voor de tweede keer langs en dan kun je hem niet hetzelfde ge- jen. Eens held, altijd held. Dus moet Je toch met verschillen gaan werken. Eerst held der twee de klasse en na nog wat jaartjes held der eerste klasse. Maar voor je het weet zit Je weer opgescheept met de ere divisie, de amateurs en de afde lingen. Nou praat ik niet eens over het zaterdagvoetbal. U heeft intussen al begrepen dat ik er dit jaar opnieuw niet bij klonterig, door de aderen stroomt. In het ene blad een onbevangen beschouwing over een nieuw boek, in het andere een toornige fillip- pica tegen nieuwlichterijen als een tientallig stelsel voor het munt wezen. waarvan Taylor altijd een fervent tegenstander gebleven is. Met argumenten, speels, vinnig en - nogmaals - verrassend. Die woorden speels, vinnig en verrassend karakteriseren evenzeer .Betrekkelijke kleinigheden", een bundel stukjes die Holland de af gelopen jaren in de Haagse Po6t en de NRC schreef. Iemand an ders, Bert Vuysje. dook in het ma teriaal en vond er wel een lijn in te ontdekken en Hofland voer de tegenover intimi wel eens de graaizucht van de belastinginspec teur aan om het verschijnen van het boekje te rechtvaardigen. Een overigens overbodige recht vaardiging. De vrijblijvendheid, waardoor de meeste collumnisten op den auur onleesbaar worden, heeft op Hofland geen vat. Hij steekt keer op keer zijn nek uiit, loopt moed willig in de weg. Soms met heim wee naar de kudde, waaruit we immers allemaal voortkomen, maar er niet bij kunnen of wil len horen. Het schijnt dat in het wild bejaarde olifantenmannetjes soms langdurig solitair leven. Dan is er natuurlijk wel het één en ander voorgevallen in de kud de. Er zit bij Hofland een stuk on- Nederlandse ijdelheid dat hij zelf ergens heel bondig samenvat: "ik met mijn treurige mentaliteit". Men hoort het hem zeggen met dat nasale stemgeluid, bekend van radio en t.v. Zijn onbevangen wrevel heeft hem veel vijanden bezorgd in de loop der tijd. Van rechts naar links. Van de AVRO tot Willem Klinkenberg. Over de AVRO: „maar vrijwel meteen ontstond ook de opvatting dat alles wat meer was dan 5 minuten durende morgenwijding, gerangschikt moest worden ander het hoofd stuk 'opdringen van een mening" en dat de AVRO een omroep moest zijn die de mensen 'vrij liet in hun persoonlijke overtuiging', wat hierop neer kwam dat ede een maar beter zijn mond kon houden als hem een overtuiging te binnen schoot En over Klin kenberg, op het nippertje geen voorzitter van de Nederlandse Journalistenvereniging geworden, verdediger van de verbanning van Solzjenitsyn door de Sovjet-bon zen. omdat de schrijver de auto riteiten voor de voeten zou heb ben gelopen en geen 'objectieve, positieve* kritiek zou hebben ge leverd. Holland zegt dan: "echte kritiek is nooit objectief en altijd nega tief en eenzijdig, wijst altijd aan wat niet deugde zonder er meteen ook de verklarende verontschul digingen, de rechtvaardigingen of 'het begrip' bij te leveren. Dat gaat de kritiek niet aan Zoveel miljoen doden zijn en blijven zo veel miljoen doden. Bepaalde men sen in een bepaald systeem dragen daarvan de schuld, ongeacht het feit of op de kadavers een socia listische of een kapitalistische 'sa menleving is gebouwd'. De con crete consequentie is dat in de socialistische Volksrepubliek Ne derland Wim Klinkenberg, mijn stadgenoot, bij de dan optreden de heersers zal aandringen op zijjn verbanning, subsidiair ont eigening van papier en schrijfma chine tenzij ik bereid ben om mij via een klinkende zelfkastij ding te redresseren, ik kan het me haast niet voorstellen als ik mijn stadgenoot voorbij zie fiet sen en we elkaar met een harte lijke zwaai groeten". Zo bedoelt Hofland dat. De mees ter van het bewust gekozen onbe grip. En meestal zijn die kleinig heden niet zo betrekkelijk". Con- taot heeft het boekje uitgegeven. Ontzag De figuur van H.J.A. ("Henk") Hofland is in de Nederlandse journalistiek moeilijk in een hokje te stoppen met de deur op slot. Dat hij moeilijk te rubrice ren valt wordt hem in dit land niet in dank afgenomen, omdat verrassing onrustig maakt en daar moeten we in deze contreien niet zo vreselijk veel van heb ben. Hofland zou in de angelsaksische journalistiek juist om zijn gewe tensvolle ongrijpbaarheid extra geprezen zijn, maar ook hier geldt voor Nederland: doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg. Hofland lijkt erg veel op de Brit se historicus en journalist A.J.P. Taylor in zijn oorspronkelijke aan pak van dingen en toornige erudi tie. Zo'n Taylor {dacht zijn stuk ken te slijten, zowel in de gema tigd verlichte Observer, als in de meer dan behoudende Sunday Ex press. waar het bloed van het al oude Empire nog altijd^ zij het Het ontzag waarmee wij hier naar de grote internationale pers plegen op te kijken, Is in deze maanden vol Lockheed-emotie wat gehavend. Neem "Le Monde" die verleden week twee grote stuk ken w\jdde aan "Nederland, ziek van Lockhead". Er staat bijna geen naam of jaartal correct in. Wel een kamerlid "Van der Speek", een journalist "Harry van Wijen" een party "P.v.d.'A", een repu bliek van de Zeven Provinciën die duurde van "1759, na de over winning op Philips II van Span je en de formatie van de Uni3 van Utrecht tot 1795". Of neem de International Herald Tribune die deze week zelfs een hele bij lage aan Nederland besteedt en waar de Tros als een "langhari ge nieuwkomer" in omroepland wordt opgevoerd. Beide achten een constitutionele crisis later dit jaar als uiterst plausibel en die invloedryke, veel geciteerde He rald Tribune kondigt zelfs aan dat "Koningin Juliana in de ko mende maanden vrijwel zeker zal aftreden ten gunste van prinses Beatrix, ongeacht het onderzoek naar prins Bernhard" Ik wil niet zeggen dat deze bla den hun informatie relaxed uit de duim zuigen, maar het karaats gehalte van de informatie zou wel licht gediend zijn, wanneer men de zorgvuldigheid aan het kleine feit, de naam of het jaartal kon toetsen. Voorlopig ga ik er maar vanuit dat zelfs "Le Monde" niet alles weet. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7