Neerslachtig! Fout gegeten Nachtkleding is zeer brandbaar 8PS5SI Misverstand over aziinzuur-boekje Garbo II Ombudsvrouw VMfMS ZATERDAG 1 MEI 1976 PAGINA 21 De hoeveelheid stof ivaarin de nieuwe ontwerper Thierry Mugier de vrouw wil hullen is soms ontstellend. Maar of het ook mooi is...? PARIJS De Japanse ontwerpers aün nog alitijd favoriet bij het modemin- nend publiek. Om bij hun shows te kunnen zijn worden waren veldslagen geleverd en hun kleding wordt door velen gecopieerd. Het is dan ook vreemd dat de confectionairs tijdens de winter-prét a porter hun „officiële" fiat aan de folkloristische kleding hebben gegeven. Want dat het een en al folklore gaat worden zit er, als je de show van de Japanner Miyake hebt gezien, dik in. Miyake laat zich inspireren door de kleding van Tartaren, Mongolen, Ara bieren en Indiërs. Het hele lichaam is bedekt tot het gezicht toe. Voor het gezicht breidt Miyake maskers en verder laat hij nauwe pantalons met daar overheen gebreide beenstukken dragen, wijde kimono's en dekenruiten com pleteert hij met grote puntige hoeden. Ook lanceert hij de hele wijde Jump suit (Frank Gavers liet die ook zien) in vele bonte kleuren, die enig model krijgen door een ceintuur om het middel. Een andere ontwerper van uitbundige folklorekleding ós de Fransman Thier ry Mugier. By hem zijn het Zouaven- of nauwe Indiase pantalons en djel- labas. trubanachtige hoofdtooien met daarop een pillbox en wijde capes die aan twee kanten te dragen zijn. Verder waren er op de Parijse confectie- beurs meer pantalons te zien dan ooit. Van recht tot potloodnauw, rond de enkel bijeengehaald of in de laarzen gedragen. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven In weekblad Time vertelt de Ame rikaanse columniste Nora Ephron, auteur van een verzameling „azijn zure" opstellen over vrouwen in Amerika, hoe ze onlangs op 'n zeer vroeg ochtenduur in een televisie studio werd verwacht. Aanleiding was het verschijnen van haar boekje dat ze de titel „Crazy Salad" heeft ge geven. Na een minuut of tien realiseerde ze zich dat de uit nodiging voor de televisie-uitzending op een misverstand berustte. „Het was een uitzending over agrarisch nieuws. Behalve ik waren er nog een veefokker en een boer, en er werd van ons verwacht dat we een in teressante conversatie opzetten. Ze dachten namelijk dat mijn boek over sla ging. „Het was een krankzinnige situatie", zegt Nora Eprhon. De Greto Carbo van de Jaren zeventig is opgestaan. Catherine Riviere (25) lijkt, met wat hulpmiddelen, sprekend op haar beroemde voorbeeld. En omdat de filmbazen al Jaren zoeken naar iemand die Garbo kan uitbeelden, heeft dat haar tot nog toe al een filmcontract opgeleverd. Catherine Riviere die voordat ze haar gelijkenis met de grote ster ontdekte en die met haar make-up doos begon te accentueren, advocoaat in Parijs was, is door het teheater "Ange Blue" Parijs geëngageerd om op het toneel fragmenten te spelen uit Garbo-s succesfilms. Het feit dat haar man, Jean-Marie Riveire direkteur is van dit theater maakt haar sprong van de advocatuur naar het toneel begrijpelijk. Catherine zelf dacht dat de belangstelling \x>or haar als mita- tie-Garbo wel snel voorbij zou zijn en is dan ook wat verbaasd door het film-aanbod Binnenkort gaat ze naar Hollywood voor een tweede film-ttest. Nachtkleding die gemakkelijk vlam vat bleek in de Verenigde Staten doodsoorzaak nummer één bij brand te zijn. Daarom mag dergelijke kle ding in Amerika niet meer van licht ontvlambare stof worden gemaakt. In Europa zijn we op dat punt niet niet beschermd. Je kimt hier ochtend jassen kopen, waarvan, als je ze in brand steekt, na anderhalve minuut nog maar de helft over is. Dit bleek bij een test van het Belgische con sumentenblad Test Aankoop. Daar bij zijn vijftien kinderochtendjasjes op een gipsen pop gehangen, aange stoken en daarna om de vijftien se conden gefotografeerd. Kunststof Het resultaat: Ochtendjassen branden gemak kelijk als ze van kunstvezels zijn ge maakt of van katoen, dat niet een speciale behandeling heeft gehad. Het vuur vreet er ook doorheen als het weefsel uit verschillende la gen bestaat (gevoerd of opgevuld). Licht en los weefsel brandt even eens snel. Wol De brandbaarheid is minder groot als: het weefsel helemaal af voor een deel uit wol bestaat, of katoen, die een an bi-bra n d -beh andeling heeft ge'nad; heet weefsel zwaar en dicht is; de ochtendjas uit één laag be staat. Er was één jasje, dat alleen maar even smeulde Het was gemaakt van een stof, die was samengesteld uit wol, acryl, polyester en polyamide. Het was niet gevoerd. Etiket Omdat makkelijk brandende nachtkleding hier nog verkocht mag worden, moet u er dus zelf opletten, dat u iets koopt van een stof die niet zo snel vlam vat Wat voor soort stof u koopt kimt u zien op het sa- menstelllngsetiket, dat sinds kort in ahe kleren moet zitten. Katoen kunt u zelf een anti-brand- behandeling geven, door het te dom pelen in een oplossing van water, borax en boorzuur. Per liter water is achtentwintig gram borax en veer tien gram boorzuur nodig. Dat moet heel precies zo, anders werkt het minder goed. Na het dompelen moet je de pyjama, nachtpon of ochtend jas kletsnat ophangen. Herhalen na elke wasbeurt. Onbekende overgevoeligheid voor alledaagse voedingsmiddelen zoals brood, havermout, rijst- vlokken, eieren of koffie kan mis schien de oorzaak zijn van een hele reeks geestelijke aandoenin gen, van hoofdpijn, lusteloosheid en neerslachtigheid tot kwalen die ernstig genoeg zijn om de hulp van een psychiater in te roepen. Deze theorie van overgevoelig heden waarvan men zichzelf niet bewust is, komt van de Britse psychiater dr. Richard Mackar- ness, die er een boek over ge schreven heeft. Hij ebschrüft er ook in hoe mensen er in samenwerking met hun huisarts achter kunnen komen of zij wellicht lijden aan zo'n „allergie" (overgevoeligheid) voor een of ander voedsel. Mensen die ervan overtuigd zijn dat zij iets „slecht verdra gen", zullen het boek met veel instemming lezen. Deskundigen zijn echter niet zo gauw onder de indruk. Zij geven toe dat er best verband zou kunnen bestaan tussen overgevoeligheid boor be paalde voedingsstoffen en gees telijke moeilijkheden, maar zij zijn nog niet overtuigd. Mackarness beweert dat mis schien wel 30 procent van de mensen die bij hun huisarts ko- waar een vage psychische of emo tionele reden achter lijkt te ste ken, eigenlijk overgevoelig is voor een of andere voedingsstof. Vol gens hem kunnen daar bepaalde gevallen van slijmvliesontsteking, ingewandsstoornissen. prikkel baarheid van de darmen, ge wrichtspijnen, ontregelde men struatie en zelfs impotentie toe horen. Het is algemeen aanvaard dat sommige mensen uitslag krijgen van aardbeien en dat er men sen zijn die geen mosselen of an dere schelpdieren verdragen. Waarom wil men dan niet aan nemen dat het dagelijkse brood of de eieren neerslachtigheid of hoofdpijn veroorzaken, zegt Mac karness. Hij heeft zijn denkbeelden al opgevat toen hij nog praktijk deed als huisarts.' Hij raakte er steeds meer van overtuigd dat de oorzaak van veel ziekte gezocht moet worden in wat wij eten; vooral een bezoek aan een „voe- dingsmilieu"-groep onder leiding van dr. Tlieron Randolph in Chi cago droeg daar sterk toe bij. Randolph onderzocht zijn pa tiënten volgens methoden die Mackarness nu ook toepast. Mac karness heeft zich inmiddels ge specialiseerd in psychische ge neeskunde. Een van zijn opmerkelijkste ..gevallen" is een vrouw die als Joanna aangeduid wordt. Na de geboorte van haar derde kind be gon zij dikker te worden en steeds neerslachtiger. Zij was er ten slotte zo slecht aan toe dat zij zich de polsen opensneed. Zij o- verleefde het, maar was toch al leen maar „houdbaar" als zij ste vig onder de verdovende midde len bleef. Er scheen in de hele voorraad van psychiatrische ihid- delen en methoden niets te zijn dat haar kon helpen om een normaal leven te leiden. Toen zij voor de dertiende keer binnen een Jaar in een kliniek was opgenomen, werd er schoorvoetend besloten tot een psychiatrische operatie, hoewel men daar toch ook geen wonde ren van verwachtte. Als laatste redmiddel werd dan, voor de operatie, toch maar toe stemming aan dr. Mackames ge geven om eens te onderzoeken of de patiënte misschien overgevoe lig was voor een of ander voedsel. Het onderzoek begon met vijf da gen vasten en geleidelijke ver mindering van de .geneesmidde len. Deze vastenperiode bracht al een duidelijke verbetering in haar toestand teweeg. Daarna begon het onderzoek op reacties op verschillende voedings stoffen en daarbij werd ontdekt dat zij heftig reageerde op var kensvlees, eieren, havermoutpap of andere dingen uit haver, koffie en chocola. Als zij die dingen at, was zij er weer even erg aan toe als voorheen en was er vrijwel geen contact met haar mogelijk. Na verloop van tijd was het allemaal zo goed uitgezocht dat haar psychiater aan haar huis dokter kon schrijven dat zij zon der geneesmiddelen naar huis kon. Zij kreeg alleen een lijst mee van voor haar persoonlijk „veilige" voedingsmiddelen. Mac karness voegt eraantoe: „Ik moet toegeven dat ik er versteld van stond hoe goed zij erop reageer de. Maar het was zo duidelijk dat we moeilijk anders konden conclu deren dan dat het aan de veran dering van voedsel lag". Volgens Mackarness begint zijn werk tot andere artsen door te dringen. Zij beginnen patiënten naar hem door te sturen „twee of drie nieuwe per week". Zijn uitgangspunt is dat de mens ver- afgedreven is van de eenvoudige vlcesdiëten waarop hij duizenden jaren geleden leefde. Hij heeft zich geleidelijk aangepast aan veranderende voedingsgewoonten, maar in de laatste honderd Jaar is het voedsel steeds sterker ge raffineerd, van allerlei bijmengsels en conserveringsmiddelen voor zien en nu ten slotte bevroren. Mackarness is van mening dat veel mensen verschijnselen verto nen die op een verborgen over gevoeligheid wijzen, ook al lijkt het of zij de betrokken stoffen goed verdragen. Zij kunnen zich zelfs, net als alcoholisten, „weer helemaal opgekikkerd voelen" na eten of drinken van die stoffen, waarna de ongunstige verschijnse len enige tijd later toch terug keren, zegt hij. Om er werkelijk achter te komen, moet Je de be trokken stof drie of vier dagen niet eten. Er moet dan een ver betering merkbaar zijn, die zeer duidelijk verdwijnt als je het weer eet. Een psychiater die een lezing van Mackarness bijwoonde, kwam later tot de conclusie dat de ver moeidheid waar hij 's middags altijd last van had, misschien te maken had met verborgen over gevoeligheid voor bacon. Hij at geen bacon meer en zijn vroege re werklust kwam terug. Collega's dachten dat hij zich maar wat inbeeldde en stopten een beetje bacon in een pasteitje dat hij at. Toen hy er een paar happen van gegeten had, viel hy in slaap, meldt Mackarness. Begin geen zelfonderzoek naar overgevoeligheden, maar ga eerst naar uw huisdokter. Pas als die geen verklaring voor de verschijn selen kan ontdekken, kan een on derzoek naar overgevoeligheid be ginnen. Wie ernstige versclujnse- len vertoont, moet er misschien voor in een ziekenhuis opgeno men worden. De methode die Mackarness toe past, begint met vijf dagen vas ten op alleen bronwater. Vervolgens wordt er een flinke portie van een van de ver dachte stoffen gegeten. Volgt daar een zeer heftige reactie op, dan moet die stof op de „zwarte Ujst" van de betrokkene. Wie voor dit dikwyls langdurige onderzoek geen tyd heeft, kan vol gens Mackarness beginnen met tydeiyke uitschakeling van groe pen voedingsmiddelen waarvoor mensen dikwyls overgevoelig blij. ken, zoals suikers en graanpro- dukten, instant-koffie, thee, cho cola, eieren, melk en geconser veerd voedsel. Die stoffen moeten een poosje vermeden worden en stuk voor stuk weer gegeten, om te zien of de ongewenste ver schijnselen verdwenen en terug keren. Van medische en algemeen we tenschappelijke kant zal er stel lig scherpe kritiek komen op het boek. Er wordt van verschillende kanten op gewezen dat er van wetenschappelyk onderzoek wei nig sprake is by Mackarness. Hy doet geen vergeiykende proeven om toevalstreffers uit te schake len. Hy beschrüft slechts een aantal volgens hem succesvolle gevallen in een populair boek voor de grote verkoop, voordat zyn theorieën ook maar enige erkenning hebben verworven in de medische vakbladen. Het En gelse medische blad „The Lan cet" heeft een paar Jaar geleden een artikel van Mackarness niet willen opnemen. „Not All in the Mind", door dr. Richard Mackarness (Pan Books; 60 p.). DEN HAAG De Stichting Om budsvrouw in Den Haag is sinds april dagelijks van 11.00 tot 15.00 uur bereikbaar. Tot voor kort was er bij de stichting geen veste mede werkster, die de telefoon op vaste tij- fden kon aannemen. De stichting heeft nu echter een subsidie van 50.000 gulden gekregen van de over heid waardoor de nieuwe regeling mogelijk is. Meta van Beek heeft dit namens de stichting meegedeeld De over heidsbijdrage is voorlopig voor een Jaar en zal, aldus de Stichting ver moedelijk met nog een Jaar verlengd worden. Daarna hoopt de Stichting Ombudsvrouw ondergebracht te wor den bij een overheidsinstelling. ADDVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08°-II2 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21