-5W: Modder als smeerolie voor de aarde Jaarlijks 10.000 doden in de wereld door aardbevingen Seismoloog voorspelt aardbeving in Los Angeles ZATERDAG 1 MEI 1976 EXTRA Wrrrrr" - tjnmnït' Zo zag de stad Anchorage in Alaska eruit na de verwoestende aardbeving op 27 n kracht van 8.4 op de schaal van Richter. Hier en daar daalde het niveau van in Jaarlijks worden er gemiddeld ruim 600.000 aardbevingen gere gistreerd van de kracht 1 tot en met 8 op de befaamde schaal van Richter. De kracht 1 betekent.dat de beving alleen door seismogra- fen wordt gesignaleerd, de maximale kracht 8, dat een groot gebied catastrofaal wordt getrof fen, waarbij rotsen scheuren, veranderingen in het landschap optreden, talloze aardverschui vingen voorkomen en gemeenlijk tienduizenden doden vallen in een totaal verwoest gebied. Daar tussen liggen allerlei gradaties in sterkte. De sterkte 1 en 2 komt 500.000 maal per jaar voor, tussen 3 en 5 100.000 maal, van 5 tot 6 10.000 maal, van 6 tot 7 100 maal, van 7 tot 8 10 maal en van 8 een maal. Dat zijn jaargemiddelden. Het aantal doden door aardbe vingen wordt jaarlijks geschat op 10.000. BIJ grote aardbevingen al leen al In de lopende eeuw kwa men zeker 550.000 n WETENSCHAP en TECHNOLOGIE door P. BOK t Een door de NASA samengestelde kaart waarop alle matige en zware aardbevingen zijn aangestipt die plaats vonden n de jaren 1961 tot en met 1967. Duidelijk tekenen de voornaamste breuklijnen op de wereldkaart zich Een krachtige aardbeving zal binnen een jaar het gebied van de Amerikaanse stad Los Angeles verwoesten. Dit voorspelt de bekende seismo loog Jules Whitcomb van het Instituut voor Technologie in Californie. Whitcomb heeft vrij nauwkeurig de tijd, plaats en sterkte voorspeld van aardschokken in 1971 in het Dal van San Fer nando en in 1974 in Riverside, beide in Californië. Het is de laatste jaren dank zij nieuwe theorieën en technieken steeds beter mogelijk geworden, in bepaalde gebieden aardbevingen te voorspellen, en men werkt in tien tallen laboratoria en instellingen en organisaties aan verfijning van de methodes en ook aan de ontwikke ling van technieken om de gevol gen van bevingen in dichtbevolkte streken te beperken. Grootste rampen Aardbevingen vormen de grootste natuurrampen uit de bekende pe riode van de geschiedenis van de mensheid. Tienduizenden tot meer dan honderdduizend doden bij een enkele beving zijn geen uitzonder ing. Het is op grond daarvan begrij pelijk. dat men zich wetenschappe lijk is gaan verdiepen in dit natuur verschijnsel. Ongeveer tien jaar ge leden waren geleerden echter nog vrijwel even onkundig over de oor zaken als het mechanisme van de bevingen als in de oudheid, toen de nukken van mythologische figuren verantwoordelijk werden gesteld voor deze rampen. In het laatste de cennium heelt de conceptie van de schollen-theorie daarin verander ing gebracht. Die theorie wil, dat het aardoppervlak bestaat uit enorme "plakken", die de conti nenten en de continentale platten vormen, welke "schollen" min of meer drijven op lager gelegen en meer vloeibare gedeelten van de 'aarde. Bij botsingen en het over el kaar heen schuiven van deze schol len ontstaan spanningen die op een gegeven moment zo groot worden, dat de aarde ter plaatse in een hef tige beweging een nieuw even wicht in de interne krachten zoekt. Groeistuipen Eigenlijk stamt deze theorie om trent "drijvende continenten" al uit 1911, toen de Duitse geoloog en me teoroloog Alfred Wegener een hy pothese daaromtrent lanceerde. Pas in de recente tijden werd deze theorie, zij het aangepast aan nieu were gegevens, vrij algemeen als juist aanvaard. Men zou in deze vi sie aardbevingen kunnen definië ren als groeistuipen van de aarde. De vormgeving van de aarde is een nog steeds doorgaand proces en in dat proces vormen voor de mens catastrofale aardbevingen een normaal element. Zo gezien is het ook begrijpelijk, dat zich op aarde verschillende zo nes bevinden, waarin zware aard bevingen over het algemeen optre den. Zij zijn in het kaartje rechts boven in hoofdlijnen aangeduid. Het zijn de breuklijnen, de raaklij nen tussen dc grootste schollen van de aardkorst. Die lijnen bevinden zich voor een groot deel in de oceaanbodem, waar zij evenzeer getekend worden door zeebevin gen als elders aardbevingen op het land, die uiteraard voor de mens veel gevaarlijker zijn. De kleine aardbevingen die af en toe worden waargenomen in ons land. dat niet op zo'n primaire breuklijn ligt. zijn het gevolg van kleinere processen in de aardkorst, die zich af en toe eens wil "opschudden" om weer in een redelijk spannings-evenwicht te komen. Gloeiende lava Door die schollen-verplaatsingen zijn ook onze aardse bergketens in een ver verleden ontstaan. Dat dit proces nog voortduurt blijkt uit het ontstaan van een nieuw vulkanisch eiland enige jaren geleden bij IJs land. Daar ontstond door de wrij ving tussen twee schollen een zwakke plek in de zeebodem, waaruit vloeibare gloeiende lava uit lagere gedeelten van de aardkorst naar boven spoot om een eiland te vormen. Bergvorming is in het ver leden echter ook gebeurd doordat botsende schollen eikaars massa's omhoog duwden tot uitgestrekte ketens, zoals het Hymalaya- complex. de Alpen, de Andes en andere bergruggen. Wanneer men nu een meer gedetail leerd inzicht heeft in de bewegin gen in de aarde kan men de gevol gen daarvan ook beter voorspellen. Nieuwe inzichten en betere meet technieken (waarbij ook de metin gen vanuit ruimtevaartuigen te re kenen zijn) maken daardoor tijd stip, sterkte en plaats van een aard beving voorspelbaar. Het verst in deze nieuwe technie ken zijn dc deskundigen gevorderd in China, de Verenigde Staten. Ja pan en Rusland. Vooral in China schijnt men de laatste jaren her haaldelijk bevingen zo nauwkeurig te hebben voorspeld, dat gebieden tijdig konden worden geëvacueerd, zodat het aantal slachtoffers zeer beperkt kon worden gehouden. De grote Amerikaanse activiteit in dit onderzoek is al even begrijpelijk als de Japanse belangstelling, aan gezien zeer prominente breuklij nen voorkomen aan de Ameri kaanse westkust in Californie en aangezien de Japanse eilanden ei genlijk in hun geheel deel uit ma ken van zo'n spanningsveld. t Het scherpst tekent de San Andreas-breuk in Californie zich af in deze onbewoonde streek 150 km ten noorden van Los Angeles. Het is deze breuk, die zowel deze stad als San Francisco bedreigt, en die zich voortzet tot in Zuid-Amerika. Een beroemde en beruchte breu klijn die aan het aardoppervlak zichtbaar is. is de San Andreas- breuk ten noorden en zuiden van San Francisco in Californie. In dat breukgebied deed zich 1906 de beruchte aardbeving voor wordt het aantal slachtoffers bijv! die een groot deel van San Franci sco verwoestte. Weliswaar was het aantal slachtoffers toen vrij gering (700), maar wanneer zich in dit ge bied opnieuw een zware beving zou voordoen waarvoor geen waar schuwing wordt gegeven, dan in San Francisco en mogelijk Los Angeles verbijsterend hoog Spanningen Er zijn zoals gezegd tegenwoordig gelukkig methoden om de nader ing van een aardbeving vast te stel len. Zo'n beving is het gevolg van opeenhoping van spanningen. Die kunnen op verschillende wijzen worden gemeten. Er doen zich stij gingen voor in de druk op gesteen ten. die vervormingen veroorza ken. Ook die zijn met moderne ap paratuur meetbaar. Voorts is dat het geval bij aan het oppervlak op tredende geringe verschuivingen, bijv. langs zo'n breuklijn van de Andreas-breuk. Wat dat laatste be treft spelen waarnemingen door verfijnde apparatuur in kunstma nen een belangrijke rol Verder verandert bij verhoogde in terne spanning het patroon volgens hetwelk bepaalde seismische gol ven zich door het gesteente voort planten. Een voortdurende con trole van dergelijke kunstmatig opgewekte golven kan indicaties opleveren omtrent een naderende aardbeving Nog niet kan men het afwijkende gedrag verklaren dat dieren di kwijls tonen, heel kort voordat een aardbeving plaats vindt. Zolang men daarvoor geen verklaring heeft, kan men het ook niet inter preteren en vertalen in een waar schuwing. De Russen ontdekten bovendien, dat de elektrische weerstand in de ondergrondse zone van een breuk gebied vermindert kort voordat er een aardbeving optreedt. Ver klaard is dit verschijnsel nog niet, maar het betekent wel een duide lijke indicatie. Ook de concentratie van bepaalde gassoorten in grond water schijnt zich te wijzigen kort voor een aardbeving Al dergelijke en ook nog onge noemde verschijnselen vormen te zamen een betrouwbare voorspel lingsbasis omtrent een op handen zijnde beving. Daarmee zijn we er echter nog lang niet. Waarschuwingen van deze aard kunnen wel grote aantallen mensenlevens sparen wanneer men er in slaagt een gebied tijdig te evacueren, maar de materiele schade wordt er niet door beperkt. Dat kan slechts door een bepaalde bouwwijze, die echter zeer kost baar is en niet van de ene dag op de andere te verwezenlijken is voor een grote stad. Voorts zou men de materiele (en persoonlijke) schade kunnen beperken door de aardbe ving af te zwakken. Aardkorst Ook op dat laatste terrein is men actief. In Amerika heeft men enkele jaren geleden overwogen, prema ture lichte aardschokken te ver wekken door middel van onder grondse kernexplosies. Daarbij zouden zich interne spanningen in de aardkorst kunnen ontladen en zou een nieuw krachten-evenwicht tot stand kunnen komen, waardoor een zware aardbeving-van-nature niet meer "nodig" zou zijn. Allerlei technische bezwaren en ook nog onvoldoende kennis omtrent het mechanisme van aardbevingen hebben daadwerkelijke experi menten in deze richting tot dusver tegengehouden Het is de vraag, of zij ooit gerealiseerd zullen kunnen worden Onlangs is men tot de conclusie ge komen dat modder een doeltref fend middel tegen bepaalde zware aardbevingen zou kunnen zijn. In het kort en sterk gesimplificeerd komt het er op neer, dat men door de injectie van een mengsel van aarde en water, normale modder, de bedreigde steenlagen min of meer zou kunnen "smeren", zodat de ontlading van interne spannin gen in de aardkorst minder abrupt en heftig kan plaats vinden. Dit middel kan alleen worden toege past ter voorkoming van zeer op pervlakkige zware bevingen, al thans bij de huidige stand van de techniek. Evacueren Het voorspellen van gevaarlijke aardbevingen blijft overigens om maatschappelijke redenen een bij zonder precaire zaak. Het gevaar van vals alarm moet namelijk niet worden onderschat. Seismologen hebben al verscheidene malen aardbevingen voorspeld die later niet plaats vonden. Als dat vaak ge noeg gebeurt, worden ook juiste waarschuwingen later in de wind Dan is er het probleem, dat men eventueel een grote stad als Los Angeles zou moeten evacueren. Zoals na de waarschuwingen van Whitcomb, die ons aanleiding gaf tot dit verhaal. Zijn voorspelling geeft echter slechts aan dat de be ving binnen een jaar zal plaats vin den. Maatschappelijk en econo misch is het ondoenlijk, de bevol king nu maar vast in haar geheel elders onder te brengen, terwijl de beving (misschien) pas in decem ber toeslaat. Het gehele maat schappelijke leven kan niet een jaar lang worden onderbroken om daarna gewoon hervat te worden. Bovendien moeten er mensen blij ven in zo'n lege stad, om de eigen dommen van de geevacueerden te beschermen tegen plundering, om branden te blussen etc. Waar brengt men inmiddels de miljoe nen inwoners onderdak en wan neer het een langdurige evacuatie betreft aan bestaansmogelijkheden zonder de nationale economie te ontwrichten door steunuitkeringen zonder tegenprestatie? Alleen voorspellingen, die be trouwbaar zijn en op zeer korte termijn worden gegeven hebben zin, en die brengen al genoeg pro blemen met betrekking tot evacua tie, bescherming en tijdelijk on derkomen met zich mee. Chaos Zelfs de nieuwste vorderingen van de wetenschap met betrekking tot aardbevingen betekenen niet al leen een zegen! Niettemin is het be grijpelijk, dat de wetenschap ook op dit terrein vooruit wil om mense lijk leed en materiële chaos zoveel mogelijk te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19