Joop Vervoorn: een catweazle op gymschoenen en in schipperstrui 'Ik geen held IDs b@<ê J®©<D©iïJ© dx§>(n) (fêxiflfiif Ihidtf ZATERDAG 1 MEI 1976 Joop Vervoorn (59) verhuisde onlangs van een bouwval aan de Prinsenstraat in Leiden- Noord, naar een gerenoveerde woning boven het dienstencen trum in de Van Hogendorp- straat in dezelfde wijk. Zoon van de eerste truckchauffeur van Nederland, leerde fröbe len bij de zuaters tot Liefde aan het Heilig Hart en kreeg daardoor een voorsprong op zijn leeftijdsgenoten, die hij "altijd heeft weten te behou den". Was bij de lekencongre- gatie van de Kruisvaarders, werkte na de oorlog achte reenvolgens als verhuurder van fietsensteppen en brom fietsen, was magazijnmeester, beheerde fietsenstallingen van de spoorwegen, verkocht Do nald Duck en Margriet en be landde in de WAO. Hij werkt nog af en toe als nachtwaker, maar besteedt zijn meeste tijd aan het wijkcomité, het wijk- collectief, het dienstencentrum Noord, de open school, de werkgroep sociale begeleiding en het overleg wijkorganen. Hij is kringvertegenwoordi ger voor de KVP. EerTkinder- vriend, bekend om zijn vlie gerwedstrijden en de "tour de frats", immer in het gezel schap van een wilde Havanna en zijn hond Dana: Een cat weazle, in schipperstrui en op gymschoenen. Door Ton van Brussel "Een jongen als Leo Meijer (frac tievoorzitter van de PvdA in de Leidse gemeenteraad - red.), daar trek je toch je schouders voor op. Zijn manier van debat teren. in de raad ook, is ver be neden peil. Als hij op concrete vragen bij dat forum van Mi nerva zegt hoeveel kiezers had jij eigenlijk en jij stond toch 27e op de lijst, dan is dat zwak en dan heeft iedereen die ook maar een klein beetje verstand heeft van de politiek hier, dat door. Hij kent zijn zaakjes niet en dan vlucht ie in zo'n ant woord. Ik heb nooit een hoge pet van hem op gehad en nou zeker niet meer. Hoor eens jon gen, de KVP heeft mij voor die lijst gevraagd en ze hebben me ook gevraagd of ik op een ver kiesbare plaats wilde staan. Toen heb ik gezegd: liever niet, want ik heb hier in de wijk de eerste jaren nog werk genoeg. Toen kwam die gecombineerde CDA-lijst en belandde ik er gens onderaan. Nou, dat kon mij wat schelen. Trouwens, hou er wel even rekening mee, dat de afspraak gemaakt is dat KVP-ers ook de leeggekomen KVP-zetels innemen. Als er nog twee leden weggaan in de raad, ben ik wel zo ongeveer aan de beurt. Maar nogmaals ik hoef niet zo nodig. Ik heb nog genoeg te doen. Ze hebben des tijds in de wijk een voorkeurs- actie voor me willen voeren, maar die heb ik zelf getorpe deerd. Ik vind dat niet nodig. Joh, als je het goed bekijkt heb ben de partijen onderling el kaar helemaal niks te verwij ten. Ze hebben er al decennia lang een zooitje van gemaakt hier. We hebben toch zelden sterke stadsbestuurders gehad, laten we wel wezen. De univer siteitsmensen hebben grote in vloed. Veel raadsleden komen niet uit de stad, maar studeren hier, gaan in de raad zitten, blij ven nog een paar jaar weten schappelijk medewerker en dan gaan ze weg. Ze gebruiken Leiden alleen als springplank. Ze zitten hier niet voor het be lang van de stad. Nou, neem een ding van mij aan: Leiden is geen beste springplank, zowel ambtelijk als bestuurlijk. We hebben een slechte naam in Den Haag. Onder het vorige college ging het naar mijn idee wat beter. Ham (oud wethouder volkshuisvesting - red.) werd op het ministerie op een gegeven moment wel voor vol aangezien. Ik zit in de WAO, maar ik mag er voor twintig procent bijverdie nen. Het begon op mijn twin tigste met een voetbalknietje. Later bleek het erger. Mijn spieren hè. Als ik nu terug kijk, blijkt dat ik nooit langer dan zeven jaar dezelfde baan heb gehad. Ik schakelde steeds meer over van lichamelijke ar beid op werk waar ik mijn hoofd bij moest gebruiken. Op de lagere school, eerst bij Van Heteren op de Haarlemmer straat en later bij de ouwe Vreeburg in de Caeciliastraat, was ik een eigenwijze sodemie teren dat ben ik nog hoor, maar ja joh, dat zat zo: mijn vader was de eerste truck-chauffeur van Nederland. Hij reed hout en ik ging altijd mee. Met aard rijkskunde wist ik altijd precies waar alles lag. Hy verdiende net iets meer dan de andere ar beiders. We woonden in het Haagwegkwartier. Hij kreeg zestien gulden in de week en de anderen 12. Daardoor kon ik bij zuster Veronica op de be waarschool en daar leerde je fröbelen. Dat was wat. Ik was de enige in de klas op de lagere school die kon fröbelen. Op de een of andere manier ben ik ze altijd een stapje voor geweest. Dat is in Noord het probleem. We hebben nooit kader gehad, nooit politieke figuren voort gebracht. De wijk bestaat hon derd jaar. Je had twee groepe ringen die huizen bouwden. "Ons Belang", protestants- christelijk, maar dat bestuur woonde zelf niet in Noord. "De Goede Woning", de katholie ken, van oorsprong dan, maar die zijn later ook in Zuid-West gaan bouwen en toen daarnaar toe verhuisd. Ambtenaren woonden wel in de Kooi, maar niet bij ons. Die twee wijken worden altijd door elkaar ge haald, maar bij ons is het veel slechter. De Kooi is gebouwd door "De Eendracht". Daar woonden de NVV-leden. die waren sterk georganiseerd. Wij lopen achter, maar doe er dan wat aan. Als je zou toch weer ziet dat 20 procent bij ons werkloos is. Maar officieel krijg je die cijfers niet te horen, nee, maar we weten wel bijna zeker dat het zo is. Waar woon jij tegenwoordig? Ik ken jou ver der niet, maar ik weet zeker dat jij niet met je privé-gegevens naar een wijkcomité zal lopen. Bij ons doen ze dat wel en daar door weet je veel beter wat er leeft. De helft van de uitkeringen van de Sociale Dienst komt hier in de wijk terecht. Ja, maar die mensen willen werkloos zijn, wordt er dan gezegd. Ik vind dat zo'n gevaarlijk modever schijnsel, die gedachte. Boersma heeft gezegd dat het misbruik van de sociale wetge ving een procent ofvijfis.Isdat dan zoveel? Ik geloof dat we er bij ons in de wijk nog niet eens aan komen. Trouwens hoeveel mensen denk jij dat het belas tingformulier bewust fout in vullen? Nou dan. Er zijn nu genoeg mensen in de wijk die zinnige dingen kunnen doen. Er is de laatste vijf jaar een hoop op gang gebracht. Het wijkcomité is in '70 opgericht, het wijkcollectief drie jaar ge leden. We kwamen tot de ont dekking dat alles eigenlijk aan elkaar hangt. Een kind komt regelmatig niet op school, een onderwijzer gaat thuis eens poolshoogte nemen en stuit daar op allerlei maatschappe lijke problemen. Hij probeert daar wat aan te doen. Vaak op een wat dilletanterige manier, maar goed bedoeld. Maar in tussen blijkt het clubhuis er ook al mee bezig en het dien stencentrum. We kwamen el kaar eens tegen. Vandaar dat wijkcollectief, daar proberen we dit soort problemen gerich ter aan te pakken. Ik kan ze zo aanwijzen. Je ziet het aan de manier van spelen, aan het touwtje springen. Motori sche storingen. Kinderen met achterstanden. Het BLO, de moest je aan de gang. Ik kreeg een groep jongeren toegewe zen, waaraan ik leiding moest geven en leerde tegelijkertijd ook een boel op huishoudelijk gebied. Ik was twintig. Op een gegeven moment moest ik naar Rotterdam naar het centrum, daar was een jeugdwerker no dig en ook een plaatsvervanger voor de kok, die was uitgeval len. De wijk "Spange" waar ik toen terecht kwam, is te verge lijken met Leiden-Noord Sociaal-zwak, maar dat is ver dorie wel wat anders dan a-sociaal. Wij zijn natuurlijk uit de politiek ontstaan. In de tijd van de ka bouters, in de periode dat werd begonnen met voor van alles en nog wat een actiegroep op te richten. Links begon toen te roepen: de mensen moeten zelf meepraten. Nou dat hebben ze dan wel geweten. Als ik denk aan de avond dat de wijken van het college antwoord kregen op hun wensen en vragen. Ik hem wel onder zijn neus. Voor zover hij de capaciteiten heeft, presteert hij wel wat, maar het is geen Ham. En dat zeg ik dan echt niet omdat Ham toevallig een CDA-man is, want dat maakt mij verder niks uit. Hij was gewoon beter en je hebt er als stadsbestuur maar voor te zorgen datje de beste mensen op dit soort stoelen zet. Ik vind het CDA positief. Ze drij ven de dingen niet op de spits. Ze geloven in de weg van de geleidelijkheid en daar geloof ik ook in. Natuurlijk moet je daarbij oppassen dat je het je zelf niet te gemakkelijk maakt en dat het geen gezapige bedoe ling wordt, waarin over de wer kelijke problemen wordt heen gelopen. Dat is gevaarlijk, daar moet je op blijven letten. We hebben Andriessen en Garde niers hier gehad, maar ook Den Uyl en Schaefer. Schaefer doet nu veel voor ons. maar dat komt niet omdat hij bij de PvdA zit, maar omdat hij hier Van Voorthuijsenschool, het zijn streekscholen, maar de helft van de leerlingen komt hier vandaan. Kijk, het is aan de ene kant goed dat ze hier wo nen en niet in Zuid-West. Hun achterstand wordt hier meestal niet als zodanig ervaren, ze zijn hier gelukkig, tenminste, zo lang ze jong zijn, want het wordt wel moeilijk als ze straks een baan moeten vinden. Ik had zelf als jongetje een roe ping tot het priesterschap en dat betekende heel wat in die tijd. Als arbeiderszoon hield dat meestal in dat je dan mis sionaris werd. Dat lag finan cieel makkelijker. Ik woonde in de parochie van de Leonardus en de Fransiscanen daar had den een speciaal potje om jon gens op het seminarie te laten studeren. Het was moeilijk om op een andere manier een beurs te krijgen. Ik ben toen twee jaar bij de paters in Katwijk ge weest, maar op een gegeven moment was er toch geen geld meer. Ik ben een jaar thuis ge bleven en daarna naar de Kruisvaders gegaan, een le- kencongregatie in Rijswijk, die vooral op het gebied van de so ciale zorg werkte. Daar kreeg je twee jaar opleiding en daarna kwam binnen, ik zag de aan kleding van die zaal, ik zie Leo Meijer en ik zei: moet dat een inspraakavond worden? Een keurig forumopstellinkje. Je krijgt dan zo'n gevoel van: we moeten er maar het beste van zien te maken. Heeft zo'n avond Er werd niets nieuws gezegd, er werden weinig toezeggingen gedaan. De wethouders herha len wat ze al eerder hebben ver teld. Maar ik hang ze aan dat weinige wat ze zeggen wel op. Ik vraag wel een paar weken la ter hoe het er mee staat, daar ben ik een lastige jongen in. Verboom, ja, hij komt uit de Kooi, maar hij woont nu in de Merenwijk, vbn my mag ie. Als hij dat niet gedaan zou hebben, was het ook niet goed geweest. Dan hadden ze weer gezegd: kijk eens, een wethouder die nog steeds in een goedkoop huurhuisjein de Kooi woont en hij verdient wel zestigduizend gulden. Ik vind 't best datje er een grap over kunt maken, maar zodra er serieus over ge daan gaat worden, vind ik het kinderachtig en zal ik me er tegen verzetten. Dat ie zijn taak als wethouder van volkshuis vesting niet aan kan, wryf ik geweest is en heeft gezien hoe de zaken er voorstaan. We heb- ben gewoon een achterstand in te halen. We zijn dan wel door toedoen van de politieke partijen ontstaan, maar het is opvallend als je be kijkt wat diezelfde partijen nu weer voor moeite doen om bij ons poot aan de grond te krij gen. Je moet geen beslissing nemen voordat je mensen ge hoord hebt, hebben ze gezegd. Nu zeggen ze: je kunt niet van het begin af aan mensen horen. Ze maken plannen, heel slim opgezet, waar al bepaalde be slissingen zijn genomen. Bij voorbeeld de vraag of je in de Sophiastraat moet renoveren of her-nieuwbouwen. Daar is geen inspraak over geweest. Die woningen zijn al jaren niet best. In '75 konden ze daar niet meer om heen, toen hebben ze de Nationale Woningraad op dracht gegeven een onderzoek in te stellen. Ze moesten een kosten en batenanalyse maken om te bekijken wat beter was. Het probleem is datje dit soort dingen nooit kunt bewijzen, maar dat voor mij wel zeker is dat ze erbij hebben gezegd: lie ver her-nieuwbouw. Dat is veel duurder, maar het resultaat is beter. Daar staat tegenover dat je onherroepelijk problemen krijgt, omdat er minder huizen voor terug komen, dus dan moet je weer vervangende wo ningbouw plegen. Vandaar de plannen voor de Langegracht en de Julianastraat. Maar let wel, dat kwam pas later, wij zijn nooit gehoord, wij wisten ook nergens van. De gemeente pre senteerde het bij ons en zei: we gaan her-nieuwbouwen. Nou, toen hebben wij wel even bin nen veertien dagen een tegen- stuk gemaakt, waarin we alle sociale aspecten van de zaak naar voren lieten komen. We hebben voorwaarden gesteld. Bouw alleen voor de huidige bewoners, gezinnen, bejaarden en alleenstaanden. Vervan gende bouw, dicht in de buurt. Dat is aanvaard. Op die basis werken ze de plannen nu ver der uit. Dan worden de bewo ners ingeschakeld, maar dat is wel wat laat natuurlijk. Weet je wat het is. Juist in dat gedeelte van de wijk is een apa thie. Heel logisch. Zestig pro cent is afkomstig uit de Camp en van de Herengracht-Zijlsin gel, nou daar hebben ze een soortgelijke toestand al mee moeten maken. Ze hebben het vertrouwen in de bestuurders verloren, want ik hoef je niet te vertellen wat voor feest dat daar toentertijd is geweest met die verhuizingen. Ouders op Herhaling is er inge sprongen en heeft toch nog mensen kunnen activeren voor een bewonersvergadering. Die wordt dan binnenkort gehou den. Neem de renovatie van Ons Be lang. Ze hadden een voorzitter, George Seisveld, een uitste kende kracht. Hij hield de re novatie van de Alexanderstraat goed in de gaten. We zijn nu an derhalf jaar bezig en alles liep goed, dus hebben wij ons als wijkcollectief, daar niet meer mee bemoeid. Seisveld schee er mee uit. Er komt een plaats vervangend voorzitter en het ging minder. Kijk, bij elke bouw heb je moeilijkheden met de oplevering. Er zijn altijd dingen niet helemaal goed af gewerkt. Seisveld hield dat goed in de gaten. Hij liep het na en regelde dan zelf met de aan nemer dat het in orde kwam voor de bewoners er in gingen. Dat gebeurde nu niet meer. Die aannemer doet dat niet uit zich zelf, logisch, die zit niet om werk verlegen. Er kwamen klachten van de bewoners en wij als collectief i regen de schuld. Ik heb toen tegen Ons Belang gezegd: wordt het niet tijd dat jullie eens orde op za ken stellen. Er waren drie men sen in de wijk die er over be gonnen en ons de schuld gaven. Daar zat een Cavé bij, een beste jongen, maar we zijn het nog al eens niet met elkaar eens. Leen pakt zyn zaakjes anders aan dan ik. Hij vindt dat wij te netjes te werk gaan. Hij vertaalt actie voeren te veel als herrie schoppen. Die zaak met dat parkeerterrein aan de Julianastraat. Er ligt een plan voor woningbouw en daar zijn we blij mee, maar hij wil er een parkeerterrein houden, want zegt ie, dat wordt gebruikt door de mensen die daar naar de kerk gaan. Nou, ik weet niet of jij nog wel eens in de kerk komt. maar ga er op zondag maar kyken, ze zetten hun auto allemaal ergens anders. Maar goed, hij mag van mij bewijzen dat alle bewoners er zo over denken. Ik dacht meteen: broer, mij maak je niks wijs. Ik weet wel beter. De mensen zijn niet tegen woningbouw. Leen heeft zelf in het comité ge zeten, maar als hij geen gelijk kreeg, liep ie weg. Toen hy dat voor de elfde keer had gedaan, zeiden de andere leden: nou moet hij ook maar weg blijven. Het. vervelende is dat hij dacht dat ik hem er uit heb gewerkt, maar dat is niet waar. Ik ben ook niet makkelijk, maar, ach, iedereen heeft zo zijn gebruiks aanwijzing. Van mij had ie best mogen blijven zitten. Sindsdien hebben wy een beetje een haatverhouding en dat vind ik jammer, eerlijk waar. Kyk, als ze tegen my zouden zeggen: hoor eens Joop, we willen je niet meer dan zou ik zeggen: oké, even goeie vrienden. Dan ga ik ge woon weer vissen, want daar heb ik al in geen jaren tijd voor gehad. By de kruisvaarders ben ik in de oorlog weggegaan. De bis schop vond het nodig dat het een religieuze congregatie werd. Bovendien zat ik tot over myn oren in de illegaliteit. Be grijp me goed, ik ben geen held, maar we hadden vijftig Joodse jongens in huis en het hoofd kwartier van de Duitsers was by ons naast de deur. Als wij een inval kregen gingen we de polders in of naar de broeders aan de Rijswykseweg. Omge keerd gebeurde dat ook. Wij hadden een eigen drukkerij, maar daar werden toen niet al leen vrome geschriften ge drukt. We gaven ook "Je Main- tiendrai" uit. Op een gegeven moment liep ik teveel in de ga ten en was het beter dat ik weg ging. Ik had willen blyven, maar dan liepen we kans om opgepakt te worden. Ik ben al tijd een heethoofd gebleven, een doorzetter ook, maar wel rustig aan, met schreeuwen kom je er niet".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15