Kind weet vaak niet wat "t aan de ouders heeft Weinig geld: veel gedaan Leiden viert op diverse plaatsen het 1 mei-feest OPENINCSAANBIEDING N». 1 GeenfI5,_ MAAR/119- DE WAAL SPEELGOED Aanleg sierbestrating begint volgende week Oudt Leyden RIJDAG 30 APRIL 1976 LEIDEN Jaar voor handelaar in drugs LEIDEN/DEN HAAG De Haag se reohtbank heeft een 30-jarige zeeman uit Leiden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, terzake overtreding van de Opiumwet. Ver dachte stond in zijn woonplaats be kend als handelaar in verdovende middelen. Hij kocht regelmatig hasj, maar ook hard drugs in Amsterdam. Een meisje dat in zijn gezelschap was. raakte verslaafd en lag 7 dagen in een coma. Oindat hij aan de sociale uitkering niet genoeg had om in eigen behoef te aan verdovende middelen te voor zien, dreef verdacht handel. De officier van justitie had even eens een jaar gevangenisstraf ge vorderd. Lezingencyclus LEIDEN De lezingencyclus "Sym boliek van de droom" van de V.C. S.B. wordt maandagavond afgeslo ten met een lezing van Kees van Gerven. Aanvang acht uur, Gerecht 10. Toegang gratis. Bezoekers bekijken de foto's van de beruchte historische stadhuisbrand in Leiden, (he ook te zien zijn op de tentoon stelling van het Nivon in Ce Waag. Expositie in Leiden van gouden NI l ON LEIDEN „Een halve eeuw werk- en ook strijd! op het gebied van volksontwikkeling: cursussen en scholing in de ruim ste zin van het woord, verant woorde vrijetijdsbesteding, het Natuurvriendenwerk en reizen en trekken in binnen- en buitenland, bezinning op actuele nationale en internationale gebeurtenissen, en nog veel meer". 50 jaar Nivon, samengevat door het bestuur van de afdeling Leiden zelf. Het Nivon is het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling er. Natuurvriendenwerk (vroeger geheten Instituut voor Arbeiders ontwikkeling) een uit het socia lisme ontsproten organisatie. De halve eeuw werken aan de basis zoals het vijftig jaar geleden vast nog niet genoemd werd is voor het Leidse afdelingsbestuur aan leiding geweest om naar buiten te treden met de vruchten van de Nivon-activiteiten. In de Waag aan de Aalmarkt is gisteravond de tentoonstelling „Recreatie-cultuur 1976" geopend. Veelzijdigheid is het kenmerk van deze expositie, waarbjj het nadruk ligt op een weergave van de mogelijkheden die er zijn om de vrije tijd nut tig en toch aangenaam te beste den. De Leidse Bond van Volks tuinders is bijvoorbeeld in de Waag aanwezig met fraaie staal tjes van eigen kunnen. En ook de Enige Echte Eerste Nederlandse Wielrijders Bond is er om propa_ ganda voor zichzelf te maken. De veelzijdigheid blijkt verder uit dit lijstje van deelnemende instan ties: Nivon (afdeling Leiden, maar ook leden uit Den Haag en het centraal bureau), het Natuur vriendenwerk, de Natuurvrienden huizen, de commissies Kamperen en Bergsport, de Nivon-fotogroep Leiden, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, het We- reldnatuurfonds, de ANWB, Mo numentenzorg, de WV-Leiden, de gemeentelijke plantsoenendienst. het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie, de studiegroep Meijen- daal, de Milieugroep, de afdeling Voorlichting van de gemeente, de Bond van Arbeiders Esperantis ten, het gemeente-archief en de verkeersbureau's van België, En geland, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland. Samen met Piet Voogd was Koos Vorrink destijds de grond legger van het Nivon. Een vroeger buurjongetje van hem opende gis teravond de tentoonstelling in Leiden: wethouder van cultuur Bert Oosterman. Hij benadrukte de bescheidenheid, die het Nivon aan de dag legt als het gaat om het vragen van overheidssubsidie, iets waarmee het instituut zich onderscheidt van de hedendaagse gewoonte. „Het is tekenend dat er met het weinige geld toch zo veel door het Nivon wordt gedaan", zei Oosterman. De wethouder zei te geloven in de toekomst van een organisatie als het Nivon. „als zij tracht de Jeugd by het werk te balen". Afdelingsvoorzitter Zun- derman wees erop, dat het Nivon aityd al zijn tyd vooruit geweest is: het z.g. .,open.school"-project van het ministerie van Onderwijs is een gedachte die het Nivon al vele Jaren geleden in de praktyk heeft gebracht. Ook hij maakte melding van de zuinigheid waar mee het Nivon te werk gaat <de subsidies van de gemeente be draagt nu 750 gulden) en trok een vergelijking met K en O, „dat een flinke subsidie ontvangt, ongetwij feld een brok goed werk verricht maar ten opzichte van het Nivon eén ding mist: zelfwerkzaamheid onder de leden". De openingstyden van de ten toonstelling „Recreatie-cultuur 1976" zijn: vrijdag van één tot vijf uur 's middags en van zeven tot tien uur 's avonds; zaterdag van tien uur tot zeven uur en zondag van één uur tot vyf uur. Directeur Pro Juventute j. van Leeuwen: „Het gerucht dat de Pro Juvêntute instellingen zouden zijn opgeheven berust op een groot mis verstand, dat maar eens uit de wereld moet worden geholpen. Ons overkoepelend orgaan be hoort wel tot het verleden, maar iedere Pro Juventute is autonoom en dus maken wij zelf uit of we er mee stoppen of niet". Woorden van de heer J. van Leeuwen, directeur van Pro Juventute in Leiden en onlangs (1 maart) 12V2 jaar in vaste dienst van deze instelling. Hij geeft met name de schuld aan de di verse media. „Zij hebben onvoldoende geïnformeerd; het gevolg was dat we steeds opgebeld werden door mensen, die zeiden dat ze het erg jammer vonden dat Pro Juventute verdwenen In Haarlemmerstraat was Het wegvallen van het oorspronke lijk overkoepelend orgaan van Pro Juventute, het Nederlands Verbond voor Verenigingen Pro Juventute. is er de oorzaak van geweest dat er een nieuw overleg orgaan in het leven is gereoeen en wel het WIJ. N. (Werkmtegratie Jeugdzorg Ne- cerland). De enige verandering die voor Pro Juventute in Leiden in de toekomst misschien zal gelden is het overgaan van vereniging in een stichting. Van Leeuwen: "Voor onze cliënten heeft dit geen ge volgen, alleen voor onze rechtspo- siti is deze verandering van be lang". Pro Juventute (letterlijk voor de jeugd) werd 1896 naar buitenlands voorbeeld en op initiatief van G. A. Hamel opgericht, met het doel ae jeugdcriminaliteit te bestrijden en te voorkomen. Ze heeft zowel bemoeienis met kinderen die "een staafbaar feit" gepleegd hebben als met verwaarloosde of moeilijk opvoedbare kinderen. Anders ge zegd Pro Juventute houdt zich be zig met zowel de justitiële kinder- besterming, als met de niet justi tiële kinderbescherming. Van Leeuwen over de laatste vorm: "Bij de niet Justitiële kinderbescher ming bekijken we in eerste instan tie de relatie-problemen. De oor zaken van de „slechte leerling en 'de nare jongen"loggen vaak erg diep. En als we eenmaal tot eeen totaalbeeld zijn gekomen, blijkt steeds weer, dat in de meeste ge tallen niet de kinderen, maar de ouders de schuldigen zijn. Er speelt zich in het gezin namelijk gere geld iets af, wat ik onechtheid zou willen noemen: met andere woor den het kind weet niet wat het nu precies aan zijn ouders heeft, wat weer een gevolg is van een slech te opvoeding natuurlijk". Volgens de heer Van Leeuwen wordt het contact tussen de jeugd en Pro Juventute in de meeste geval len in eerste instantie gelegd dooi de jeugd zelf. "Ze kloppen hier meestal aan als ze het thuis hele maal niet meer zien zitten. Wij vangen ze dan op met het voor naamste doel het kind weer terug jn het gezin te brengen. In vele gevallen lukt dit echter niet. waar na we het beter effende kind ergens onder zien te brengen. Door voortdurend contact te hou den met de oudere en het kind proberen we de band weer te her stellen, iets wat wel weken of zelfs maanden kan duren". Hij ver volgt: "Het valt trouwens op dat meestal kinderen uit de beter ge situeerde gezinnen hier aanbellen". Justitie Ook het begeL.den van kinderen, die met de Justitie in aanraking zijn gekomen behoort tot de taken van Pro Juventute, al moet het niet gezien worden als een ver lengstuk van de Reclassering, zo vertelt Van Leeuwen. De Officier van Justitie, ouders, de jeugd-de- linquent zelf ("Een naar woordt, maar het kan niet anders") of derden kunnen Pro Juventute ver zoeken hulp te bieden. Iets dat wel in samenwerking met de Re classering kan geschieden, maar dit is zeker geen noodzaak. De directeur van Pro Juventute: "Als wij eenmaal een zaak in handen krijgen wordt er van het betreffende persoon eerst een rap port gemaakt (verplicht bij min derjarigen). In dit rapport wordt vooal ingegaan op de verschillen de achtergronden, die wel dege lijk een grote rol kunnen spelen en waar we achter komen aan de hand van gesprekken met vooral de ouders en onze cliënt, ook al zo'n vreemd woord eigenlijk. Na zes weken (Voorarrest) is het rap port, dat overigens eerst uitvoerig in teamverband wordt gesproken, klaar. Het uiteindelijke resultaat is dikwijls een strafvermindering". Deze "strafvermindering" brengt ons op het punt van de vooroor delen, die er bestaan over gevan genen en vevangenisstraffen. TUINSCHOMMELcombinatie 2 meter hoog schommel bobswing touwladder. Geldig tot zaterdag 8 mei, zolang de voorraad strekt. Gratis bezorging. Burgsteeg 7 - Leiden - Telefoon 071-120272 Van Leeuwen: "De nauwelijks met voor soort pro blemen de delinquent/verdachte te maken krijgt. Het zijn vaak de minder in het oog springende za ken zoals het gezinsleven en be paalde afspraken die gemaakt zijn of moeten worden. Daarnaast heeft men natuurlijk nog de vaak ne gatieve houding van de buitenwe reld". Van Leeuwen verder: "Een pro bleem dat hier een beetje los van staat is de verwarring die ont staat als de delinquent in aanra king komt met Politierechter, de Kinderrechter en de Rechter-com missaris (een man die Pro Juven tute rechtstreeks als gezinshoofd kan aanwijzen). Het is namelijk mogelijk dat dit steeds dezelfde persoon is, een iet wat vreemde zaak". Naast een redeiyk goede king tussen Pro Jeventute in Lei den met Politie en Justitie, bestaan er ook contacten met "De Sprang", gevangenis in Scheveningen. Van Leeuwen daarover: "Wij hebben kunnen bereiken, dat de mensen daar steeds meer mogelijkheden krygen om zich te vermaken, want de verveling is onvoorstelbaar groot- De mogelijkheid voor de gevange- Raad van advies In het verleden is de heer Van Leeuwen ook genoemd als de man, die zitting zou hebben in de raad van advies voor een nieuw te stichten opvangsc entrum voor jongeren. Een plan dat was ont wikkeld na de moeilijkheden, die z:ch destijds hebben voor ge daan bij het Instituut voor Pe dagogische en Socio-Therapeuti sche Adviezen en Begeleiding In tern/Extern aan de Oude Singel. Van Leeuwen hierover: "Mijn naam is inderdaad genoemd, ove rigens zonder dat ik er ook maar iets van af wist. Er is een vreemd spelletje gespeeld en daar komt hij, dat het niet moeilijk is een grote rel te schoppen met een aantal labiele kinderen". Pro Juventute, vorig jaar novem ber verhuisd van Herengracht 82 naar nummer 33 aan dezelfde gracht, heeft het grote voordeel «ldus Van Leeuwen, dat het een enorme armslag heeft. "Onze ciiënten zien ons volkomen los van politie en Justitie, iets dat met de reclassering niet altijd het geval is". Eer. tweede voordeel is het goede teamverband binnen de Pro Ju ventute in Leiden. ,Dit zyn pun ten die. naast het feit dat de Pro Juventute een gevestigde naam heeft, onze mensen slechts ten goede okmen". Alleen de finan ciële toestand vormt wel een pro bleem. Van Leeuwen: "Wij wor den maar ten dele gesubsidieërd wat inhoudt dat we zelfs moeten bekijken of we wel een typema chine-lint kunnen komen. maar misschien komt ook daar nog eens verandering in". LEIDEN Volgende week maan dag zal een begin worden gemaakt met de aanleg van de sierbestra ting van de Haarlemmerstraat. Het karwei, dat wordt uitgevoerd door aannemingsbedrijf Schouls uit Leiden kost ruim vijfeneenhalve ton. Deze kosten worden betaald door de Haarlemmerstraat win keliers en via subsidies van de ge meente Leiden en het ministerie van Economische Zaken. Met de aanleg van de sierverhar- ding zullen ongeveer 12 weken ge moeid zijn. Behoudens goed weer en met inbegrip van de bouwvak vakanties, kan het werk omstreeks eind augustus 1976 voltooid zijn. De uitvoering van het werk gebeurt in fasen. Begonnen wordt met het ge deelte tussen Havenplein en Peli kaanstraat. Daarna komen achter eenvolgens van oost naar west de overige delen van de Haarlemmer straat aan de beurt. In elke fase wordt steeds begon- Congres over de macht van deskundigen LEIDEN Onder de titel "Verstand van macht van verstand" organi seert LVVS Augustinus morgen een congres over de macht van deskun digen. Het onderwerp zal van ver schillende kanten belicht worden met name zal de macht van de werkers in de gezondheidszorg, de macht van de bestuurders, de macht van de onderzoekers en technici en de macht van de opvoeders ter sprake komen. De dag opent om tien uur met een film van Jeritrunka, waar na twee korte inleidingen volgen, van prof. Van Dooien over de macht van de opvoeders en docen ten en J. Lely over de macht van onderzoekers. Verder zal het voor malige CDA-gemeenteraadslid Stro- ink een inleiding houden over de macht van bestuurders. Na de lunch is er gelegenheid tot discussie De stddiedag. die voor een ieder toe gankelijk is. eindigt met een lezing van prof. W. van Dooren over de vraag: "Wat doe ik later met mijn macht als deskundige?". nen met de vervanging van trot- t.oirkolken door straatkolken en met het openbreken van de bestaand» trottoirs. Overigens nooit aan beide zijden tegelijk. De sierverharding bestaat voor namelijk uit een deklaag van ge kleurd asfaltbeton, die om de 25 meter wordt onderbroken door een tweeëneenhalve meter brede, dwars op de as van de weg geplaatste strook siertegels. Om het winkelende publiek zo veel mogelijk ongemakken te be sparen is in het bestek onder meer bppaald dat asfalteringswerk uit sluitend op maandagen mag wor den uitgevoerd. De "oversteek"' Lange Mare-Haarlemmerstraat zal op een zodanige wijze gerecon strueerd worden dat er voor het verkeer geen stremmingen op treden. Van der Stoel bij PvdA LEIDEN Op divese plaatsen in Leiden wordt zaterdag het 1 mei feest gevierd. De afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid komt bijeen in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Gastsprker is minister van Buitenlandse Zaken, Max van der Stoel. Na de pauze is er een ca baretprogramma met muziek, zang en satire. Tot de medewerkers beho- re o.a. de Leidse wethouder van Volks -auisvesting Arie Verboom en de af delingsvoorzitter Renée Eikerbout. Na afloop is er nog een gezellig sa menzijn. De PSP organiseert op de dag van de arbeid samen met het Leidse Vrije tijdscentrum aan de Breestraat een leest, waarop iedereen van harte welkom is. Op de 1-mei-feest zullen verschillende films worden vertoond o.m. „Mit uns nicht mehr". Verder zal Joaniek an der Molen liedjes zin gen en zal de Leidse politieke blazers- groep „De Onderste tSeen" optreden. Spreker is hier het PSP-tweede-ka- nierlid Fred v d. Spek. De avond zal dansend worden besloten onder lei ding van de groep Billy and the Bull dozers. Aanvang 20 uur en toegangs prijs f 2.50. Het Steuncomité Strijdkultuur Lel den gaat op 1 mei een manifestatie organiseren op het Stadhuisplein. Voor deze middag die om één uur begint zijn groepen uitgenodigd, die meestal optreden ter ondersteuning van acties, demonstraties, bezettingen e.d. „Het zyn", aldus het Steuncomi té, "zowel professionele als groepen die proberen mensen aan te sporen zich strijdbaarder op te stel len in situaties op het werk, in de buurt en andere omstandigheden". Op het Stadhuisplein zullen onder ander optreden: 'De Onderste Steen' "Werkmans Wilskracht", "Eigen Hulp", Het Oude Westen (Rotter dam), Billy and the Bulldozers' en "Het Aktiverend Volksteater". Verder zullen er langs het Stadhuis plein stands staan van actiegreoepen en partijen. De 1-mei-manifestatie duurt tot half vijf. De afdeling Lei den van de NVSH viert het 1 mei feest samen met de Leidse Werk groep Homofilie en het Vrouwen- ADVERTENTIE Ruimte vrij u ongestoord met relaties J of klein gezelschap wilt lunchen of dineren. Denk dan eens aan de bovenzaal van Oudt Leyden (max. 26 personen) LEDIEN De postduivenevreni- ging De Blauwkras hield een oude duivenvlucht uit Eindhoven met 25 duiven Uitslag: 1.2 F. v.d. Wete ring; 3,8 I. Vinkestein; 4. gebr cafe. Het feest speelt zich af in het pand aan de Nieuwe Rijn 20a en be ging rond acht uur 's avonds. De CPN, afdeling Leiden, viert morgen de Dag van de Arbeid met 'n openbare byeenkomst in de Grote Burcht .aanvang 20.00 uur. Spreker is de Amsterdamse wethouder Rudi van de Velde. Het feestelyke pro gramma wordt opgeluisterd door een optreden van Mariska Veres (ex- Shockin' Blue), de ANVJ-band, het koor „De Eenheid" en de groep „De Onderste Steen". Kaarten a f 2, zyn aan de zaal verkrygbaar.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3