MYTHE VAN MANCHESTER T urnkwalificaties voor Olympische Spelen: een chaos Priem beste Nederlander Gewichtheffers van Spartaan naar NK VRIJDAG 30 APRIL 1976 PRIEGO DE CORDOBA - De Luxemburger Roger Gilson heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Sparye gewonnen. Hij legde de 224 kilometer van Este- pona naar Prieogo de Cordoba af in zes uur, 29 minuten en 25 seconden. De beste Nederlander was Cees Priem met een zesde plaats. We reldkampioen Kuiper eindigde als achtste. De Belg José de Cauwer kwam als vierde over de eindstreep en behoudt de leiding in het alge meen klassement. Uitslag: 1. Roger Gilson (Lux) 6.29.25, 2. Domingo Perurena (Spa) 6.29.26, 3. Dieter Thurau (Wdl) 6.29,26, 4. José de Cauwer (Bel), 5. Daniel Verplancke (Bel), 6. Cees Priem (Ned), 7. Carlos Vuylle (Bel), 8. Hennie Kuiper (Ned), 9. Herman van Springel (Bel), 10. Raphael Constant (Bel), 13. Don Allan (Gbr), 27. Theo Smit, 37. Henk Prinsen, 39.Ger Knetemann, 46. Bert Pronk, 54. Fedor den Hertog, 60. Aad van den Hoek, 61. Gerard Kamper, 64. Gerben Karstens, 65. Co Hoogen- doorn, allen dezelfde tijd als Thu- Het algemeen klassement: 1. De Cauwer 10.02,28, 2. Elorriaga (Spa) 10.02,32, 3. Thurau 10.02,33, 4. Hoogendoorn 10.02,34, 5. Georges Pintens (Bel) 10.02,39, 6. Priem 10.02,40, 7. Kuipers z.t, 10. Knete mann 10.02,41, 17. Aad van den Hoek 10.01,45,22. Kamper 10.02,46, 24. Pronk z.t., 27. Prinsen, 28. Smit z.t., 40. Allan 10.02,49, 46. Haritz 10.02,52, 56. Karstens 10.02,58, 59. Den Hertog 10.02,58. De Russische wielrenner Viktor Bantsjenkov heeft gisteren in Es- saouira de negende etappe van de Ronde van Marokko gewonnen. Hij legde de 170 kilometer van Agadir naar Essaouira af in 4 uur, 15 minu ten en 34 seconden. Hans Langerijs was met een elfde plaats en een ach terstand van 3 minuten en 24 se conden op de winnaar, de beste Nederlander. Bantsjenkov leidt in het algemeen klassement, Lange rijs staat dertiende op 10.15. HAMBURG - De Internationale Gymnastiekfederatie (FIG) is bezig zichzelf belachelijk te maken. De organisatie, die eerder besloot dat kwalificatie voor Montreal via onder linge interlands moest gebeuren, maar - erg laat - ingreep toen deze formule een misgreep bleek te zijn, zal vandaag in Hamburg handenvol werk krijgen. De oorzaak: veertien landen zijn kamp trachtte voor te bereiden, be naar de Westduitse havenstad ge- sliste de technische commissie van lokt, met als uitgangspunt, een de FIG doodleuk, dat de ongeldig blanco puntenlijst. Alle reeds ge- verklaarde punten wél zullen tel- turnde interlands kwamen te ver- len. De oplossing: zestig procent vallen. Maar terwijl een aantal lan- van het toen behaalde gemiddelde, den zich in Hamburg op de massa- aangevuld met veertig procent van Verhaal over val en wederopstanding kan in cupfinale worden voltooid LONDEN - De val en wederopstanding van Manchester United is nu al wekenlang het grote onvoltooide voetbalverhaal van Engeland. Dag in, dag uit wordt het hier in uitbun dige regelmaat naverteld, in afwachting van het laatste pakkende hoofdstuk: de grote Cup-finale, morgen in het dan weer totaal uitverkochte Wembley-stadion tegen Sou thampton. Vrijwel niemand twijfelt er aan dat dit verhaal, twee jaar geleden begonnen met een schokkende degradatie naar de tweede divisie, een spectaculaire climax krijgt. Man chester United wordt de luidbejubelde koning van de 104-jarige geschiedenis der FA-Cup. Terugval Ajax nog geen contact met Pavic, wel interesse Marokkanen MADRID - Mirolac Pavic, de Joegoslavische trainer van de Spaanse club Malaga heeft bekend gemaakt dat hij een aanbod heeft gehad van Ajax om het volgend jaar de Am sterdamse eredivisieclub te trainen. Het contract dat Pavic bindt aan Malaga loopt aan het einde van dit seizoen af. De Joegoslaaf heeft beloofd tegen het einde van deze week een beslissing te zullen nemen. Ajax-voorzitter Jaap van Praag ontkende echter dat er besprekingen met Pavic zou den zijn. Wel zou Ajax geïnteresseerd zijn in een Marokkaanse spe ler. Op de avond van bevrij dingsdag (5 mei) zal Ajax een wedstrijd spelen tegen het na tionale elftal van Marokko. De Amsterdammers, die deze wedstrijd organiseren in sa menwerking met de Marok kaanse ambassade, zijn verze kerd van een goed bezet sta dion. Er zijn al 15.000 kaarten verkocht aan in Nederland werkende Marokkanen. Voor Marokko is deze wedstrijd een voorbereiding voor de Olym pische Spelen, waarvoor het rich als kampioen van Afrika plaatste. Dat nadien Liverpool, dan wel Queens Park Rangers 's lands nieuwe voetbalkampioen wordt, doet - behalve dan voor de direct betrokkenen - niet zoveel meer ter zake. De Cup van zaterdag is dé grote klapper en per traditie het bruisende sluitstuk van het sei zoen. De machtige aanhang van Engelands meest-populaire voet balclub heeft het zijn favorieten al lang vergeven dat zij het kam pioenschap op het nippertje heb ben gemist. De Cup zal alles goed maken en in Manchester heeft de politie reeds uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen voor wat lijkt een herhaling te worden van het spektakel in 1968, toen een deinende menigte van 250.000 mensen het elftal inhaalde, dat tegen Benfica zo triomfantelijk de Europa Cup won. En dit allemaal, omdat Manchester United door de jaren heen steeds iets bijzonders is gebleven. Magneet De club werkt als een magneet op voornamelijk jeugdige aanhangers. En echt niet alleen uit Manchester. Wekelijks rijden er bussen en extra-treinen van verre oorden als Plymouth in het zuiden en Aber deen in het hoge Schotse noorden naar de thuis- of uitwedstrijden van United. Zelfs in de Ierse hoofdstad Dublin is de aanhang zo groot, dat er geregeld speciale chartervluch ten voor United-supporters worden ingezet. In Londen, dat toch een uitgebreide keuze aan clubs te bie den heeft, staan meer dan 3000 voetbalenthousiasten officieel als United-supporters geregistreerd en het maandelijkse tijdschrift van de supportersclub is inmiddels tot een complete business uitgegroeid, met meer dan 130 agentschappen, verspreid over het hele land. Het gemiddelde aantal bezoekers op Old Trafford, het stadion van Uni ted, bedraagt voor dit seizoen 55.000, een record naar Engelse maatstaven. En dan te bedenken dat het niet eens veel hoger is, in vergelijking met het seizoen van de schaamte, dat United ver beneden zyn stand in de tweede divisie moest doorbrengen. Als het "waarom dan" ter sprake wordt ge bracht, komt niemand er goed uit. United is een legende, een mythe. United hééft het gewoon, net als in de dertiger jaren het fameuze Arse nal, zo heet het dan. Want als het gaat om de ups en downs van een voetbalclub, zijn er in Engeland na tuurlijk wel meer clubs die een uit ermate boeiend verleden hebben. Een feit blijft echter dat Manches ter United speciale sentimenten heeft, begonnen met de grijze emi nentie die men tegenwoordig in de directie-loge van Old Trafford aan treft Sir Matt Busby. Meer dan wie ook geldt hij als de geestelijke va der van Uniteds grote roem en glo rie. Hij was de schepper van waar lijk voetbalgenot in de grauwe ver getelheid van Manchesters don kere industriebuurten; de grond legger van het beroemde team, dat in de vliegramp bij München in 1958 zo tragisch is omgekomen. Busby en een paar van zijn sterren, zoals Charlton en Foulkes, over leefden de ramp. En rondom hen bouwde hij het nieuwe elftal van de eveneens vermaarde „Busby- baby's". De voorlopers van de grote glorietijd, de periode van George Best, Denis Law, Nobby Stiles, Pats Crerand en Alex Stepney. Met hen beleefde de man, die tijdens de rust onder welke omstandigheden ook steevast zei: "Jongens, d'r uit en speel voetbal", fantastische hoogtepunten, culminerend in de Europa Cup-triomf op Benfica. VOLLEBREGTS KLIMMEN OP HYERES De gebroeders Volle- toregt Zijn gisteren zesde gewor den in de vierde wedstrijd voor het Europese kampioenschap in de Flying Dutchmanklasse. De zege ging in deze race, die woensdag we gens gebrek aan wind moest worden Uitgesteld, naar de Oostduitser Uwe Steingros. Tweede werd de Nieuw- zeelander Jock Bilger, winnaar van het zilver bij de strijd om de we reldtitel. De Vollebregt-tweeling Uit War mond klom op tot de derde plaats in de algemene rangschikking. Bil ger versterkte zijn leidende positie. Hij voert de ranglijst aan met elf punten, voor de gebroeders Dietsch met 19,4 pnt. De Rus Valentin Mankin is met zijn bemanning Vladislav Akimen- ko winnaar geworden van de derde wedstrijd voor het Europese kam pioenschap in de Tempestklasse, dat bij Alssio wordt gehouden. Ben Staartjes werd in de derde race zesde. Ben Verhagen eindigde als 19de. Voetbal Het bestuur van de af deling Rotterdam van de KNVB heeft gisteravond besloten, het voorstel, derde elftallen van betaalde vereni gingen het volgend seizoen voor één Jaar in de standaardklassen van het amateurvoetbal in te delen, te ver werpen. Eerder namen de afdelin gen Gouda, Noord-Brabant, Noord- Holland, Dordrecht en Utrecht reeds eenzelfde beslissing. Daarna begon het verhaal van de val. Busby trok zich terug naar meer administratieve taken en oud-speler Wilf McGuinness werd zijn opvolger. Met hogepriesters als Law, Charlton en Best in de aanval, viel er nog heel wat te genieten, maar de echte kick was er toch uit. United zakte terug en toen Frank O'Farrell als manager werd aange trokken om de ploeg nieuw leven in te blazen, bleef het rammelen. Het waren de donkere dagen van hit sige ruzies met Best, die maar geen keuze kon maken tussen een ge vierd popidool of een gediscipli neerde voetbalster. Verschrikke lijke afstraffingen tegen het nieuwe super-team van Leeds en het be scheiden Londense Crystal Palace deden de deur dicht. Ondanks de vele mi(joenen die waren uitgege ven om rondom de oude sterren een nieuwe eenheid op te bouwen. O'Farrell verdween en maakte plaats voor de ijzeren Schot Tommy Docherty, de onstuimige wildebras met een reeks van clubs, waaronder zelfs het Portugese Porto achter zich. De wanhopige directie van de NV Manchester United aarzelde lang. Maar Tommy Docherty had eens van Chelsea een bruisende voetbalmachine ge maakt, vol jeugdig élan en inzet. En onder zijn leiding vierde het natio nale elftal van Schotland toch maar duidelijke voetbaltriomfen. Docherty kreeg de begeerde post. Met duidelijk afbraakvoetbal en af schuwelijke tirades wist hij United in eerste instantie nog voor degra datie te behoeden. Maar het seizoen erop was er geen redden meer aan. Al lang voor het einde, besloot hij tot een dramatische koersverander ing. Onder het motto: "We gaan weer voetballen". Via nieuwe fi nanciële aderlatingen, die de mach tige club op de rand van een ban kroet brachten, werden nieuwe, voornamelijk jonge Schotse en Ierse spelers aangetrokken. Laten we waardig degraderen, moet Sir Matt Busby in die donkere dagen tegen Docherty hebben gezegd en de nieuwe generaal gehoorzaamde onberispelijk. United verdween uil de hoogste voetbalafdeling, maai op een trapje lager bleek al heel snel dat die afwezigheid niet lang zou duren. Opgebouwd rondom de verguisde Celtic-ster Lou Macari verscheen er geleidelijk-aan een heel nieuw elftal, met alleen de ve teraan doelman Stepney nog over uit de periode-Busby. Fout In heel zijn stormloop terug naar d€ eerste divisie en vervolgens een constante toppositie in dit seizoen, leek Docherty maar één fout té ma ken. Hij wilde koste wat kost ook t Tommy Docherty: fout erkend. van de oude Stepney af en juist toen hij deze ervaren rot verving door de jonge Ierse doelman Roche leed United de korte reeks nederlagen, waarmee het nu - naar alle waar schijnlijkheid - het landskam pioenschap heeft verspeeld. Do cherty heeft zijn fout ruiterlijk toe gegeven en Stepney volledig in ere hersteld, waarna Manchester Uni ted uitgroeide tot het team, dat de ware Engelse voetbalkenners weer alle moed en vertrouwen heeft ge geven. Want het United van nu heeft het afgetakelde imago van het Engelse voetbal weer een nieuwe dimensie gegeven. Want - zo zeggen ze hier - United heeft Coppell en Hill, in feite twee ouderwetse bui tenspelers die keurig het lijntje houden, maar volledig in de opzet van het totaal-voetbal telkens ra zendsnel terugkomen om het mid denveld extra-mankracht te geven. Daarom, zo stellen de kenners, speelt Manchester United een combinatie van vier-vier-twee en vier-twee-vier, al naar gelang het aanvalt of in de verdediging is. Dit laatste dan zo min mogelijk, want aanvallen is en blijft het grote con cept. Als vergelijkingsmateriaal grijpt men hier terug naar het grote Ajax van enkele jaren geleden, dat via de verdedigers Hulshoff, Krol en Suurbier zo verrassend en over rompelend vanuit de afweer kon oprukken. Greenhoff, Houston en Forsyth doen hetzelfde en via hun flitsende acties vanuit het achter veld komt het hele United-team uit de startblokken, kan het in een ra zende warreling van snel open aan- Strateeg De man die al deze acties schijnt te regelen, is de kleine slimme stra teeg Macari, die met speelse voet bewegingen ruimte maakt voor uit stekende balspelers als Daley en Mcllroy en daar tussenin geldt Stuart Pearson als het prototype van een nieuwe uiterst beweeglijke spits, voor wie een rijke voetbalcar rière open ligt. Eenmaal in deze lof tuitingen aangeland, vraag je je af wat de bescheiden tweede divisie club Southampton daar zaterdag middag nog tegen in te brengen heeft. Normaal gesproken natuur lijk niets. Maar gelukkig voor de supporters van Southampton en de miljoenen neutrale televisiekijkers is een echte Cup-finale zelden nor maal. Het verleden heeft immers geleerd dat David-en-Goliath- situaties in het Engelse Cup voetbal het beste gedijen. Een paar jaar geleden won de tweede divisie-club Sunderland verras send van het onaantastbaar geachte Leeds United, niet waar. En bo vendien heeft Southampton de be schikking over de pijlsnelle inter national Chanon en de ervaren bal- virtuoos Peter Osgood, eens het grote talent in het sterke Chelsea van Docherty. En bovendien is er ook nog zoiets als een wondertje, waarvoor juist op de dag van de Cup-finale, met heel zijn abonne ment op dramatiek en emoties, alle termiek aanwezig is. het nog bijeen te turnen totaal,. Om dit compromis kracht bij te zetten werd meteen maar een ranglijst op gemaakt. Toen ook barstten de pro testen los. Van West-Duitsland .bij voorbeeld, dat door deze onbegrij pelijke manoeuvre kansloos lijkt te zijn geworden. Tevredenheid daar entegen bij Amerika en Bulgarije, maar die staan dan ook fier boven aan de ranglijst Nederland, dat nu als zesde is ge plaatst, reageerde bij monde van Ank Wickel, voorzitter topsort en in Hamburg fungerend als chef- d'equipe, nogal schuchter "Offi cieel weten we nog steeds van niets, maar we gaan er voor 99 procent van uit dat het klopt. West- Duitsland schijnt een officieel schrijven te hebben gehad. We hebben het zelf van horen zeggen, al hebben we onze turnsters dit al vast maar bekendgemaakt, want voor Nederland lijkt het niet on gunstig." Toch overweegt Nederland zich bij een ongetwijfeld massaal protest aan te sluiten. Ank Wickel: "Wat hier gebeurt, is belachelijk. Toen we hier dinsdag aankwamen wis ten we niet beter of alle punten wa ren vervallen verklaard, uit de kranten en van horen zeggen weten we nu dat zestig procent van die totalen wel meetelt. Waarom? We kunnen er slechts naar gissen. Je mag het natuurlijk nooit zo stellen, maar er zal best meer achter zitten, misschien heeft de FIG er wel be lang bij dat het zo gebeurt. Waar schijnlijk heeft het iets te maken met het protest van Amerika, dat bij de FIG en schade-claim indien de, nadat alle tum-interlands ver vallen waren verklaard. Maar hoe dan ook, het blijft een belachelijke zaak. De Nederlandse tumploeg zelf wordt overigens zoveel moge lijk buiten het conflict gehouden. Ank Wickel "De chaos is zo groot, dat we ten koste van alles moeten proberen de rust in de ploeg te handhaven. Eva Bartha wil juist nu alleen maar rust." Nochtans traint de ploeg, waarin Ans Smulders hersteld is van een vrij ernstige griepaanval en Joa- nette van Ravenstijn geen hinder meer ondervindt van haar liesbles sure, vooral op moeilijke onderde len. Gisteren nog liet Eva Bartha de doorgaans niet zonder risico op mislukkingen uit te voeren schroefsalto's beoefenen, hetgeen duidt op het mikken naar een hoog puntentotaal. Zekerheid Kortgeleden in Boekarest, dic teerde Eva Bartha vooral zeker heid, werd elk onderdeel meteen al te hogen moeilijkheidsfactor angs tvallig geschrapt. Turnster Ans Dekker daarover "Of die moeilijke onderdelen er in de wedstrijd nog in zullen zitten, wordt pas na de verplichte oefen stof definitief beslist. Hoe we er dan voor staan is beslissend." Zeker is dat juist in deze dagen van bondscoach Eva Bartha (58) vooral geestelijk veel wordt gevergd. De Hongaarse, die in december Neder land gaat verlaten, maar een schichtige, nerveuze indruk maakt en elk contact met de pers weigert. Internaat Wie de Hongaarse gaat opvolgen, is nog niet bekend, wel dat het KNGV opnieuw naar een Oosteuropese trainer uitkijkt. Een bondscoach, die wederom de beschikking krijgt over een tumselectie die volgens het internaatsysteem voor interna tionale wedstrijden wordt klaar gestoomd. Zelfs al zpu de Neder landse ploeg dit weekeinde in Hamburg niet bij de eerste zes kunnen eindigen, blijft het gym- nastiekverbond van mening dat slechts via een internaat resultaten kunnen worden geboekt. Reden voor top-turnsters als Ans Smul ders en Joke Kos - en misscien ook Jeanette van Ravenstijn - om nu al wereldkundig te maken dat Mon treal hun eindpunt zal zijn. Maar de chaos rond de komende kwalificatiewedstrijden is zo groot, dat niemand er vreemd van zou op kijken als dat eindpunt eens niet het Canadese Montreal zou zijn, maar, een beetje abrupt, in de Westduitse havenstad Ham burg LEIDEN - Vijf gewichtheffers van het Leidse LKV De Spartaan zullen zondag deelnemen aan het Neder lands kampioenschap gewichthef fen eerste klasse. In Dordrecht ko men in actie: Arie Swagers (licht gewicht). Mat Anneeze (midden gewicht), Nico Faas (lichtzwaar) Herman Filippo (lichtzwaar) Dirk van 't Riet in het midzwaar- gewicht. Waar LKV De Spartaan zal gaan moeten strijden om de Neder landse clubtitel is nog niet bekend. Helios Simpelveld, met Atlas Ny- megen de finale tegenstander van De Spartaan, heeft Kerkrade als plaats voor de confrontatie voorge steld. De Spartaan is daar echter niet mee akkoord gegaan. De petitieleider zal nu een plaats ten aanwyzen. De Leidse vereniging sluit het sei zoen morgen overigens af met on derlinge wedstrijden. In de jeugd groep strijden Arie Bentvelzen, Jan Nieuwpoort en Ton de Groot tegen elkaar. Bij de senioren tillen Joop Mary t, Wijnand van Tongeren, Bart Swart, John ten Brinke, Koos Ba- velaar, Peet van Amsterdam en Sam Holswilder. ZUI/.BA/ AM X SmVD OPWH FZ471/S A/Ck5 'A/<S^AASjI£- ■A/ BWWSKJB

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11