Referendum en verkiezingen in Spanje op komst 75.- jT Rapport-Church pakt fel uit tegen de FBI Kissinger: VS bereid te bemiddelen in Rhodesië 15-JARIGE LENING - 1376 Joemblat wil uitstel keuze nieuwe president in Libanon In oktober en begin volgend jaar STAAT DER NEDERLANDEN F r RAYMOND EDDE BEIROET (DPA/AFP) - Na het uit breken van nieuwe gevechten in Libanon en een serie besprekingen tussen verantwoordelijke politici is het gisteren in Beiroet allerminst duidelijk geworden of de voor za terdag op het programma staande presidentsverkiezing door het par lement door zal gaan. Met name de invloedrijke socialis tische moslim-leider Kamal Joem blat heeft bezwaren tegen het tijd stip. Hij vindt dat er niet genoeg gelegenheid is voor discussie wat volgens hem vooral in het voordeel zal werken voor de kandidatuur van de bankier Elias Sarkis (foto rechts, die bij de vorige presidents verkiezing in 1970 ternauwernood werd verslagen door de scheidende president Soeleiman Franjieh. Joemblat wil nog zeker tien dagen respijt. Behalve de onenigheid over de verkiezingsdatum wordt de situatie ook bemoeilijkt door het opnieuw uitbreken van gevechten. Vooral in Beiroet raakten de elkaar bestrij dende partijen weer heftig slaags. Gistermiddag zouden er al twintig slachtoffers gevallen zijn. In de binnenstad maar en ook in de ha ven werd zwaar gevochten. Intussen had presidentskandidaat Raymond Edde (foto links) een ontmoeting met Joemblat na af loop waarvan de moslimleider zich liet ontvallen dat "Edde een vriend Syrië heeft laten doorschemeren niet al te veel invloed uit te zullen oefenen bij de presidentsverkie zing maar politieke waarnemers in Damascus menen dat Syrië het liefst Elias Sarkis tot het nieuwe staatshoofd gekozen ziet worden. ELIAS SARKIS MADRID (Reuter/UPI) - De Spaanse regering is van plan in oktober een referendum te houden over enkele wijzigingen in de grondwet en begin 1977 algemene verkiezingen te organiseren voor de tweede kamer van een parlementaire struc tuur. Voorwaarde voor beide stembusprocedures is dat de Cortes, het huidige Spaanse 'parlement', er zijn goedkeuring aan geeft. Dit is de kern uit een langverbeide rede waarin premier Carlos Arias Navarro gisteravond het volk via radio en tv inlichtte over de concrete hervormingsplannen van zijn kabinet. WASHINGTON (Reuter/AFP) - De federale recherche (FBI) heeft in het kader van haar contra- spionageaktiviteit een half mil joen dossiers aangelegd over Amerikaanse organisaties en privé-personen. Dit staat te lezen in het rapport van de senaats commissie Church voor de in lichtingendiensten, waarvan het tweede deel gisteren werd gepu bliceerd. Het rapport onthult dat de FBI op een bepaald (niet nader aange duid) moment een lijst had klaar liggen van minstens 26.000 Ame rikanen die in het geval van een "nationale noodtoestand" moes ten worden gearresteerd. De eerste sectie van het rapport Church, gewijd aan de inlichtin genpraktijken in het buitenland, verscheen maandag. In de tweede sectie, die handelt over de operaties binnen de V.S., uit de commissie Church felle kritiek. De diverse inlichtingendiensten, met name de FBI, zijn volgens de duideliik over de De premier wil wel hervormingen, maar ook de continuïteit waarbor gen voor het van Franco geërfde monarchale staatssysteem. Een re solute breuk met het Franquisti- sche verleden, zoals de oppositie heeft geeist, wees Arias van de hand. De vraag of Spanje onder Koning Juan Carlos een monarchie moet blijven, dan wel een republiek dient te worden za! derhalve geen inzet vormen van het referendum. Tijdschema Premier Arias onthulde het vol gende tijdschema voor de veran deringen waartoe zijn kabinet in principe heeft besloten: Uiterlijk 15 mei zal de regering bij de Cortes wetsvoorstellen in dienen over de legalisering van po litieke groeperingen en over de vrijheid van vergadering en de monstratie. Uiterlijk 15 juli volgt de indiening van een nieuwe kieswet. In oktober zal de bevolking zich met een referendum moeten uit spreken over een nieuwe succes siewet (voor de Kroon), hervorming van de Cortes tót een op Westerse leest geschoeid tweekamer- parlement en enkele andere wijzi gingen in de grondwet. Vóór de jaarwisseling zullen er voor de Tweede Kamer van het nieuwe parlement algemene ver kiezingen worden uitgeschreven, welke begin 1977 zouden moeten plaatsvinden. Regionale en plaatselijke verkie zingen zullen worden gehouden op een datum die niet samenvalt met de kamerverkiezingen. Vertraging Politieke waarnemers achten-het niet denkbeeldig dat dit tijdschema aanzienlijk kan worden vertraagd door tegenkanting in de Cortes, waar ultra-rechts domineert. Van de andere kant, de oppositie, staat de regering onder steeds zwaardere druk om op korte termijn hervor mingen in te voeren. Die druk zal duidelijk waarneembaar worden op 1 mei, dag van de arbeid, waar vooroveral in het land stakingen en demonstraties zijn uitgeschreven. De regering heeft voor 1 mei alle akties verboden, maar waarnemers menen dat de oppositie dit verbod naast zich neer zal leggen. De premier zei dat de hervor mingsplannen van zijn kabinet zul len resulteren in 'volledige erken ning van politieke vrijheden, zon der uitzonderingen, behalve voor degenen die de macht willen ver overen om een tirannie te vestigen'. Daarmee doelde Arias op de com munistische partij, de best georga niseerde en ook financieel sterkste groep van de Spaanse ondergrond se. Arias herhaalde met grote nad ruk dat de communistische partij ook na doorvoering van de hervor mingen verboden zal blijven. Systeem BELLINZONA - Zeven Zwitserse schoolkinderen tussen 6 en 10 jaar en een 66-jarige chauffeur zijn gisteren in dit tot wrak vervormde busje om het leven gekomen in het Zwitserse Bellinzona toen het wagentje op een onbewaakte overweg gegrepen werd door een trein die een snelheid had van 120 kilometer per uur. Twee andere kinderen werden gewond, van wie een ernstig. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De regering Arias streeft naar de vorming van een tweekamer systeem, waarbij het Lagerhuis di- rekt door de bevolking zou worden gekozen. Het Hogerhuis zou echter voor een deel via getrapte verkie zingen worden samengesteld en voor een ander deel door de koning worden benoemd. Arias gaf in zijn rede geen bijzonderheden, welke naar zijn zeggen nog nader moeten worden uitgewerkt. De premier repte met geen woord over hervormingsplannen voor de huidige corporatieve 'vakbonden', waarin de werknemers en werkge vers van een bepaalde bedrijfstak in éën organisatie zijn gebundeld. De oppositie eist de ontbinding van deze organisaties en erkenning van de illegale werknemerscommis sies, de Commissiones Obreras. noeming een aandeel in de regering hebben gekregen, maar door de Afgewezen Woordvoerders van de Christen democratische, Socialistische en Communistische oppositie hebben Arias' rede afgewezen als „vaag en onoprecht", en kritiek geoefend op het ontbreken erin van waarborgen dat de verkiezingen vrij zullen zijn. De socialistische leider Enrique Tierno Galvan zei dat de premier geen oplossingen voor de Spaanse problemen had geboden. De Chris tendemocraat Jose Maria Gil- Robles, verklaarde dat Arias „noch gelooft in democratie, noch haar wenst". De Socialistische Arbeiderspartij gaf een verklaring uit waarin stond dat Arias had gesproken alsof Spanje „nog midden in de dicta tuur zit en opvattingen huldigt die onaanvaardbaar zijn". ADVERTENTIE MENEER STERBAND' WEEKAANBIEDING fn: BTU'+jdiics+montage-Mrillmgim balanceren-»garantie Daardoor STERBAND^ TS BANDENSERVICE KINSJASA (Reuter) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft giste- Rhodesische nationalisten ren de goede diensten van de Ver enigde Staten aangeboden om te komen tot onderhandelingen over een Afrikaans meerderheidsbe wind in Rhodesië. "In principe zijn de Verenigde Staten bereid de par tijen - in zoverre zij daarom verzoe ken - bij te staan om tot de resulta ten te komen die ik noemde in mijn rede in Lusaka: het snel bereiken van een meerderheidsbewind en het waarborgen van de rechten van de minderheid". Kissinger maakte op een perscon ferentie in de Zaïrese hoofdstad Kinsjasa wel duidelijk dat hij niet van plan is in zuidelijk Afrika het soort pendel-diplomatie te begin nen dat hij de afgelopen jaren in het Midden-Oosten heeft gevoerd. „Ik zeg niet dat ik persoonlijk degene zou zyn die de goede diensten ver leent". Hij meende dat in Rhodesië nog steeds een regeling door onder handelingen mogelijk is, ook al is er een gewapende strijd tussen guer- rilleros en het Rhodesische leger gaande. „De strijd zal door onder handelingen beëindigd moeten worden. Hoe eerder dat gebeurt, des te meer levens zullen gered worden". De Amerikaanse minister besprak gisteren in Kinsjasa de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika en de Amerikaans-Zaïrese betrek kingen met president Moboetoe. Tijdens de persconferentie in Kins jasa tekenden Kissinger en de Zaï rese minister Nguza Carli Bond een overeenkomst voor uitbreiding van de Amerikaanse hulp aan Zaïre. Zaïre krijgt krachtens eerdere af spraken jaarlijks 3,3 miljoen dollar economische hulp per jaar. Als uitbreiding van de hulp is „om te beginnen" een krediet van vijf miljoen dollar in Zaïrese valuta toegezegd, bestemd voor'de aan koop van katoen in de Verenigde Staten. Andere voorstellen zijn nog in discussie. De economie van Zaïre heeft veel te lijden van de sterk gedaalde koperpnjzen op de wereldmarkt en de gestegen olie prijzen. benoeming van de stamhoofden afgedaan als een loos gebaar van de regering-Smith. Dood in gevangenis na castratie MUENSTER (AP) - In de Westduitse plaats Eickel- born is Jiirgen Bartsch, ccn slagersleerling die tot tien jaar opvoedingsgesticht was veroordeeld wegens moord op vier jongens, overleden na uit vrije wil in een ziekenhuis te zijn geca streerd. Bartsch (29) had bijna 10 jaar celstraf gekregen wegens het martelen, vermoorden en verminken van zijn jonge slachtoffers in een schuilkelder tussen 1962 en 1966. De jongens, in leeftijd variërend tussen 8 en 13 jaar, lokte hij mee van ker- Aanvankelijk werd hij in 1967 tot levenslang veroordeeld. In 1971 kreeg hij een nieuw proces en werd hij veroor deeld tot 10 jaar. Twee jaar geleden trouwde hij in het opvoedingsgesticht met een invalide verpleeg ster. De justitie heeft de verdovingsapparaten in be slag laten nemen. ADVERTENTIE tweede uitgifte open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 15 maart in 15 jaarlijkse termijnen van 15 mrt. 1977 af vervroegde aflossing op of na 15 mrt. 1986 mogelijk nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 er worden geen stukken van f 100 meer uitgegeven bevorderd zal worden dat de schuldbewijzen van deze lening dooreenleverbaar zullen zijn met die van de 8% 15-jarige lening 1976, eerste uitgifte 5 mei 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen op 1 juni 1976 met bijbetaling van 76 dagen lopende rente uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting toewijzing schreef gegaan en hebben me thoden toegepast die doen den ken aan de praktijken van totali taire regimes. De gesignaleerde wanpraktyken, aldus de commissie, strekten zich uit over een tijdvak van 40 jaar en over de ambtsperioden van ten minste vijf presidenten - van Franklin D. Roosevelt tot Ri chard Nixon. rup -De Rhodesische president John Wrathall heeft gisteren vier Afri kaanse staatshoofden als minister beëdigd. De stamhoofden zelf zei den dat de Afrikanen door hun be- prospectus Kosteloos bij banken en commissionairs Duizenden rechtschapen Ameri kanen, onder wie ook senatoren en leden van het Huis van Afge vaardigden, werden, aldus het rapport, in hun vrijheid ge dwarsboomd en benadeeld door de "onsmakelijke en boosaardi ge" werkmethoden waarvan vooral de FBI zich bediende. Het rapport geeft 95 aanbevelingen ter correctie van deze misstan den. Enkele daarvan gaan veel verder dan de richtlijnen die mi nister van justitie Edward Levi kortgeleden voor het binnen landse inlichtingenwerk heeft uitgevaardigd. Net als bij de eerste sectie over het "buitenland" het geval was, geeft dit 366 pagina's beslaande tweede deel van dit rapport aan pure sensatie weinig meer dan wat al via tussentijdse berichten en "lekken" naar de pers bekend was geworden. De commissie gaat nu echter voor het eerst in bijzonderheden in op wat zij aan duidt als het "allesdoordringen de" karakter van de binnen landse spionage. De secties drie en vier worden bin nen 14 dagen vrijgegeven. In deze beide laatste delen wordt inge gaan op de pogingen van ge heime agenten wijlen de neger leider ds. Martin Luther King te belasteren en op de veronderstel ling dat de moord op president John F. Kennedy een vergel- dingsaktie was voor de pogingen van de CIA om premier Castro van Cuba uit de weg te r Als de ware schuldigen voor de "binnenlandse" misstanden be schouwt de commissie presiden ten en andere hoge regerings- funktionarissen uit het verleden. Zü, aldus het rapport, gaven de FBI opdracht inlichtingen te ver zamelen over "subversieve" ak- tiviteit van Amerikaanse burgers zonder daarbij de rechten van de privé-persoon voorop te stellen. De FBI heeft echter ook zonder fiat van hogerhand, op eigen houtje dus, illegale operaties uitgevoerd en deze verborgen gehouden voor degenen die zij daarover volgens haar richtlijnen had moe ten informeren. In grote trekken, zo concludeert het rapport, nam de FBI telkens en systematisch een hele hand, waar haar een vin ger werd geboden. De FBI heeft tientallen jaren lang de volkomen wettige aktiviteit van vreedzame groeperingen la ten nagaan. De zwarte emancipa tiebeweging NAACP is 25 jaar lang door de FBI in de gaten ge houden om uit te zoeken of zij banden onderhield met de (Ame rikaanse) communistische partij; In weerwil van de aanmaning uit het Congres ze te vernietigen, heeft de FBI nog steeds grote hoeveelheden "algemene" dos siers die een hoop volslagen on belangrijke informatie bevatten. Het FBI-hoofdkwartier heeft een archief met ruim 6,5 miljoen dos siers en de gegevens daarin kun nen worden opgevraagd via een moeder-index met 58 miljoen trefwoorden; De FBI probeerde de publieke opinie tegen de door haar onder zochte personen of groepen te manipuleren door bevriende ver slaggevers materiaal te verschaf fen dat de betrokkenen in een kwaad daglicht stelde. Volgens de commissie-Church heeft al dat belasteren, spioneren en afluisteren, behalve dat het strijdig is met de wet, ook nog eens vrijwel geen enkel concreet resultaat opgeleverd. De FBI, al dus het rapport, gaf voor haar binnenlandse spionage jaarlijks tenminste 80 miljoen dollar uit. Als meest ingrijpende correctie- maatregel stelt de commissie voor de FBI te verbieden nog on derzoeken uit te voeren tegen "subversieve" elementen, men sen van wie men vermoedt dat zij bereid of van plan zijn het Ame rikaanse systeem met geweld omver te werpen. Het is zeker dat deze aanbeveling veel stof zal doen opwaaien. De commissie wil dat de FBI voort aan slechts mag opereren tegen vijandige buitenlandse spionnen en terroristen. Ook binnen het Congres zal er zeker oppositie komen tegen deze voorgestelde restrictie. In zijn jongste ontwerp-richtlljnen stelde minister Levi voor de FBI w 1 mandaat te geven tegen "subversieve elementen", echter alleen bij een gegrond den dat er een staatsgreep i maak is.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9