V. d. Stoel tegen bezuiniging op kosten defensie "Ik had voldoening in verpleging bejaarden Weekblad onder druk Commissie krijgt nieuwe gegevens Uit in de Randstad wereldklasse parket: 4790 "NAAM NOEMEN EEN WETENSCHAPPELIJKE ONTDEKKINGSREIS NAAR ONZE GRIJZE CELLEN DONDERDAG 29 APRIL MAASTRICHT (SP) - Als Frans H. voor de zoveelste maal dezer dagen ontkent dat hy zijn bejaarde patiën ten niet de dood heeft willen inja gen met zijn insuline-injecties slaat officier van justitie mr. J. Booster hem met zijn eigen niet mis te ver stane, meermalen afgelegde en on dertekende verklaringen om de Mr. Booster leest voor "Ik heb ze uit hun lyden willen verlossen. Maar het moest wel geleidelijk-aan gaan. Ze moesten niet abrupt ster ven. Ik wilde niet dat ze dood aan m(jn naald bleven hangen. Ik wilde dat ze in coma raakten en dan zachtjes-aan wegsliepen." Frans reageert, met iets van wan hoop in zijn stem: "Ik heb het zo wel gezegd, maar ik heb het zo niet bedoeld. Echt. ik wilde ze alleen van de pijn afhelpen, ze een paar uur rustig maken." De officier neemt hem vervolgens in de mangel: "U hielp de patiënten te sterven. U spoot nog in hun laat ste levensuren. Dat heeft u allemaal zelf verklaard". En na een ogenblik pauze: "Meneer H., dat is je reinste euthanasie." Frans, onmiddellijk daarop: "Ik ben tegen euthanasie. Ik vind wel datje stervende patiënten zo goed mogelyk moet begeleiden. En als u dat euthanasie noemt De officier komt dan met nog en kele door Frans afgelegde verkla ringen, die er niet om liegen. Frans geeft het daarna op en zucht: "Ik weet het allemaal niet meer." Pas na wekenlange verhoren be kende de 40-jarige ex- hoofdverpleger van de Kerkraadse Lueckerheidekliniek. De aanloop tot de bekentenissen bracht zelfs de geharde inspecteur van de Rijksre cherche, J. H. Grachten danig van zijn stuk. SCHANDALIG Grachten, in de jaren zestig zelf enige tijd in een ziekenhuis in Sit- tard door Frans H. verpleegd, ver telt deze derde procesdag: "Frans begon die dag, 4 september vorig jaar, als alle andere dagen. Hij ont kende. Als we hem iets voorhielden antwoordde hij: dat vind ik schan dalig. Hij sprak zalvend en vroom, maar op een gegeven moment be gon hij vreselijk te huilen. Schok schouderend en krijsend zat hij voor me. Het was verschrikkelijk. Toen ging er iets door me heen. Zo'n grote, forse man! Ik kon het niet langer aanzien. Ik moest de kamer uit". Toen de rijksrechercheur korte tijd later weer terugkwam zat mevrouw Vijgen, de arts van Lueckerheide die de gegevens verzamelde van de 259 patiënten die op Frans' afdeling "Nachtegaal" onder verdachte om standigheden waren gestorven, nog bij hem, met haar armen om hem heen. Ze vroeg toen aan Frans H. of ze de inspecteur mocht vertel len wat hij zojuist tegenover haar had opgebiecht. Frans gaf toe stemming, maar liet meteen weten dat hij het hem zelf wel zou zeggen. Grachten: "Hij brulde het uit ik heb gespoten, ik heb gespoten. Ik ben toen meteen doorgegaan. Frans vertelde over de insuline- en de valiuminjecties. Pas een paar uur later, toen iedereen had gege ten, en Frans weer was gekalmeerd, hebben we zijn verklaringen op schrift gezet en ze hem voorgele zen. Hij bekende volledig, en bleef ook bij die bekentenissen". Op de zitting vertelde Frans dat hij de verpleging is ingegaan, nu bijna twintig jaar geleden, omdat hy zich in het bijzonder aangetrokken voelde tot de lijdende mens en tot de bejaarde in het bijzonder. "Ik had voldoening in de verpleging van bejaarden in hun laatste leven speriode". BESTOLEN Tijdens de ochtendzitting besteedt de rechtbank aandacht aan de be schuldigingen, dat Frans zijn be jaarde patiënten heeft bestolen van ringen en sieraden en dat hij betaal-opdrachten ten behoeve van verpleegden heeft vervalst en ver volgens had geïnd. Brigadier W. Wesdijk van de Ker kraadse recherche vertelt "Frans heeft dat aanvankelijk ook ont kend. Totdat het bewijs te groot werd. Dan gaf hij pas toe." Frans blijkt ringen, gouden hals kettingen, broches en horloges van patiënten te hebben achterover gedrukt. Hij schonk ze in de loop der jaren aan zijn moeder en'aan zijn tien jaar oudere vrouw Berta. Ook blykt hij geld van bejaarden te hebben verduisterd. Daarvoor kocht hij jurken en andere kle dingstukken, voor het merendeel van maat 44, de maat van Berta, maar ook van de maten van zijn moeder en van diverse schoonzus ters. Frans verkocht hen de kleding tegen voordeelprijzen van tussen de 20 en 30 gulden. Frans, gisteren: "Nooit heb ik ene gulden van de patiënten verduis terd. Ik kocht juist kleren voor hen." Het onderzoek van brigadier Wesdijk leerde echter anders. Wes dijk daarover "Frans rookte nogal veel. Hij kocht van het geld van de bejaarden vele sloffen sigaretten. Ook van de kledingwinkel bij de kliniek Lueckerheide was hij de beste klant. Maat 44 vloog weg". Volgens Frans is het allemaal weer niet waar. Hy zegt "Ik kocht zelfs voor eigen rekening spullen voor de kliniek. Zo had ik van dankbare patiënten een aquarium gekregen. De tropische visjes moest ikzelf be talen. Die gingen ook regelmatig dood. Dan kocht ik weer nieuwe". Grote vraag vaderlandse driekleur DEN HAAG (ANP) - De vraag naar vlaggen in de vaderlandse drie kleur is met koninginnedag in het vooruitzicht sterk gestegen. „Ik heb het idee dat er een gro tere neiging bestaat om kleur te bekennen dan andere jaren", al dus B. G. v. d. Stighel, directeur van het gelijknamige zeilma- kersbedrijf in Den Haag, dat zich ook heeft gespecialiseerd in vlaggem. Volgens hem was de belangstelling voor dundoeken in de vaderlandse driekleur an dere jaren ook al „royaal", maar heeft de verkoop van het rood- wit-blauw ditmaal een extra- hausse te zien gegeven, die hij met het oog op de concurrentie niet nader in cijfers wenst uit te drukken. Intussen draait de handel in fees tartikelen ook op volle toeren. Het hele jaar door worden deze artikelen wel verkocht voor ver jaardagen en andere kinderfees ten. maar de aanloop bij de fees tartikelenzaken is voor konin ginnedag intensiever dan ooit. Dat komt. aldus de bedrijfsleider van een feestartikelenzaak met veertig jaar ervaring, omdat tegenwoordig op de verjaardag van de koningin steeds meer verkleedfeesten en lampionop tochten worden gehouden. AMSTERDAM Concertgebouw: 30 april, 20.15 uur. Jean Rodolphe Kars, piano (kleine zaal). Stadsschouwburg: 30 april. 20.15 uur, Publiekstheater met "De opgaande zon". Brakke Grond: 30 april en 1 mei. 20.30 uur, het Willem Breuker Kollektief on tour, muzikaal theatergebeuren. Nieuwe de la Mar: 30 april, 1, 2, 5 en 6 mei, 20.15 uur, "Café 't Zeepaard". Tingel Tangel: 30 april en 1 t/m 6 mei (beh. 3 mei), 20.30 uur, kabaret Ivo de Wijs met "Achter de wolken is zonneschijn". Carré: 30 april en 1 t/m 6 mei (beh. 3 mei), 20:. 15 uur, André van Duin's lachcarrousel. Frascati: 30 april en 1 t/mei (beh. 3 mei). 20.15 uur. two- womenshow met Marjol Flore en Sylvia Alberts "Door dik en dun". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 30 april. 20.15 uur, Fons Jansen met zijn vijfde cabaret-programma; 1 mei, 20.15 uur, Stadstoneel Rotterdam met "De macht der gewoonte" van Thomas Be- mhard; 2 en 3 mei, 20.15 uur, het Nationaal Ballet met "Het Zwanenmeer": 5 en 6 mei, 20.15 uur, het Amsterdams Publieks theater met "De opgaande zon" van Heijermans. De Doelen: Grote zaal: 30 april, 20.15 uur. Promenadeconcert door het Rott. Philh. Orkest o.l.v. Heinz Friesen; 3 mei, 13.45 uur. concert door leerlingen van het Rotterdams Conservatorium; 5 mei, 12.45 uur, Koffieconcert; 6 mei, 13.45 uur, concert door leerlingen van het Rotterdams Conservatorium; 6 mei, 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart. Kleine zaal: 30 april en 4 t/m 6 mei, 20.15 uur, volkstoneelstuk met muziek en dans "Jukebox 2008" van Herman van Veen. Hofpleintheater: 30 april en 1 mei, 20.15 uur, blijspel "Hou jij nou van mij of ik van jou" van Enid Rudd met Luc Lutz en Simone Rooskens; 5 en 6 mei, 20.15 uur, Toneelgroep Theater met het blijspel "Binnen de perken" van Alan Ayckbourn. Piccolo Theater: 1 mei, 20.15 uur. het Fakkeltheater uit Ant werpen met "Richards Houtepoot" van Brendan Rehan; 2 mei, 14.00 uur. Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical "Ons landje"; 5 en 6 mei, 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "In vijf jaren tijds" van Lorca. Sportpaleis Ahoy: 2 mei, 20.00 uur, concert door Cat Stevens. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 1, 2 en 6 mei, 20.15 uur. Haagse Co- medie met "Butley" van Simon Gray; 3 mei, 20.15 uur, Publieks theater met "De opgaande zon" van Herman Heijermans; 5 mei, 20.15 uur, "De Mandarijnenkamer" van Robert Thomas, met o.a. Mary Dresselhuys, Jeroen Krabbé, Coen Flink en Pleuni Touw. HOT-Theater: 30 april. 1. 2 en 6 mei. 20.30 uur, Haagse Comedie met Woutertje Pieterse; 2 mei, 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de Onderstebovenbaas"; 4 en 5 mei, 20.30 uur. Toneelgroep Baal met "De laatsten der onverstandigen". Diligentia: 30 april, 20.15 uur, cabaret Robert Kreis en Peter Stoops; 2 mei, 14.30 uur. Piet Veenstra. piano; 6 mei, 20.00 uur, kamermuziek, Quartetto Italiano. Circustheater: 30 april, 14.00 uur. Hofstad Operette met "Die Dollarprinzessin" van Leo Fall: 1 mei. 20.00 uur,.Ned. Operas tichting met 'Tl Barbiere di Sivjglia" van Rossini; 5 en 6 mei. 20.15 uur, de musical "De engel van Amsterdam" van Lennaert Nijgh (tekst) en Joop Stokkermans (muziek). Theater aan de Haven: 30 april, 1 en 6 mei. 20.15 uur. Toneel groep De Appel met "De tuin van het paradijs" gebaseerd op verhalen van Andersen. Theater in de Steeg: 30 april, en 1 mei, 20.30 uur. Muzeval Cabaret met "Word ik nog gelukkig, of hoe zit dat"; 2 mei, 14.30 uur. Haags Sprookjes Toneel met "Spotje en de monsterma niak". Theater Pepijn: 2 mei, 14.30 uur. Jazzconcert. Openluchttheater Zuiderpark: 30 april, 10.30 uur, Amstel To neel met het blijspel "Het land van verbeelding"; 5 mei, 14.00 uur, Ned. Marionetten Theater Bert Brugman met "De avontu ren van Ivanhoe". LEIDEN gezongen door Henk v Rijnlands Lyceum: 6 mij of ik van jou?", va Rooskens. Microtheater Imperium: 3C groep Imperium met "Vos, i Ulsen en Henk Batenburgh. ?i, 20.15 uur, blijspel "Hou jij nou van Enid Rudd met Luc Lutz en Simone DEN HAAG (ANP)-De. van drie, die op het ogenblik in de Verenigde Staten verblijft voor na der onderzoek, krijgt op korte ter mijn de beschikking over nieuwe Lockheed-gegevens. Het gaat hier bij om het materiaal, dat de sub commissie uit de Amerikaanse Se naat voor multinationale onderne mingen (commissie-Church) ter beschikking heeft gesteld van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. De commissie van drie onderzoekt de betrokkenheid van prins Bernhard bij de affaire van de Lockheed-steekpenningen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van justitie ver klaarde gisteren desgevraagd, dat het materiaal thans bij zijn ministe rie is om te worden geïnventari seerd. Het ministerie van buiten landse zaken heeft de gegevens echter dinsdag jl pas van de Se naatscommissie gekregen. Volgens de woordvoerder kan de commissie van drie het materiaal, voorzover dat op haar onderzoek betrekking heeft, na de inventarisatie zonder t HAARLEM - Mr. F. J. Kranenburg (rechts), commissaris van de koningin in de provincie Noord-Hollanden zijn echtgenote kijken belangstellend naar het cadeau dat de heer Albrecht, directeur van de Hoogovens, hun aanbiedt. Mr. Kranenburg was gisteren het middelpunt van een receptie die hem door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland i.v .mzijn afscheid als commissaris werd aangeboden. Mr .Kranenburg gaat per 1 mei met pensioen. meer krijgen. Daar hoeft niet op nieuw meer over onderhandeld te worden. De commissie sloot enige tijd geleden met het Amerikaanse ministerie van justitie een over eenkomst, waarbij toestemming werd verleend tot uitwisseling van het materiaal van de Senaatscom missie en dat van de Amerikaanse beurscom missie. i drie is sinds het afgelopen weekeinde in de VS. Haar leden, de heren Donner, Hol- trop en Peschar, worden vergezeld door enkele medewerkers, onder wie de secretaris van de commissie mr. J. Kist. De Rijksvoorlichtings dienst kon gisteren niets naders meedelen over de activiteiten van de commissie in de VS. Niet be kend is, hoe lang de Nederlandse onderzoekers in Amerika zullen blijven. Het materiaal dat de Church dinsdag aan het ministerie van buitenlandse zaken heeft ver strekt heeft behalve op Nederland ook betrekking op Japan, Italië, Spanje, Griekenland en Turkije. DEN HAAG (SP, ANP) - PvdA- minister mr. Max van der Stoel van buitenlandse zaken heeft de Eerste Kamer gezegd, dat hij zich zal verzetten tegen bezuin igingen op defensieuitgaven. Hij schaarde zich achter de opvat ting van de fracties van VVD, KVP, ARP en CHU dat -Neder land een "volwaardige" bij drage aan de NAVO moet blijven leveren. De minister zei, dat hij "somber" is gestemd over het verloop van de onderhandelingen tussen NAVO en Warschaupakt over weder zijdse en evenwichtige troepen- vermindering in Europa. Hij onderschreef de opvatting van WD-senator mr. H. van Riel dat het Warschaupakt het westen bij deze onderhandelingen op de proef stelt. Als de besprekingen volgend jaar nog in een impasse verkeren, dreigt het ontspan ningsproces tussen oost en west te stagneren betoogde Van der Stoel. Het streven van Nederland is er op gericht deze stagnatie te voor komen. Daarom voert de minis ter een intensieve dialoog met de landen van het oostblok. De opvatting van minister Van der Stoel over de defensieuitgaven lijkt niet geheel parallel te lopen met een opmerking die fractie leider drs. E. van Thijn van de PvdA heeft gemaakt. Van Thijn A.H. van der Sluis administratief ambtenaar meent, dat bij de be zuinigingsoperatie die het kabi net voorbereidt (tien miljard minder uitgaven in de jaren tot 1980) defensie ook een veer moet laten. Ministerie van de situatie in Italië waarmogelijk communisten deel gaan uitmaken van de regering zei minister Van der Stoel de uit erste terughoudendheid in acht te nemen. De Nederlandse rege ring wacht af of de toezeggingen van Keijzer, Italiaanse commu nisten zich aan de democratische regels te houden G.P. van der Krogt, te Leiden, voorzitter van de Rabobank te Zoeterwoude; in de praktijk bewaarheid zullen worden. Minister Van der Stoel ontkende dat er enigerlei ingrijpen van de zijde van de NAVO in Italië dreigt wanneer de communisten aan de regering komen. "Dat wijs ik be slist van de hand. Er is overigens geen enkele reden tot enig ingrij pen", aldus de minister. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Dit betaalt u bij Schniizler voor Lachappelle Berken smalstrookparket per m2 (ongelegd) Lachappelle parket, te zien in alle vestigingen van Scknitzler. DEN HAAG (SP) - De PPR en D'66 hebberi hoofdredacteur Hoogen- dijk van Elseviers Magazine met klem gevraagd de naam van het Tweede Kamerlid te noemen dat volgens een publicatie in het week blad een agent is van de KGB, de Russische geheime dienst. Daarnaast heeft PvdA- fractievoorzitter Van Thijn als voorzitter van de Tweede Kamer commissie voor de Inlichtingen en Veiligheidsdiensten gevraagd om "overleg op de kortst mogelijke termijn" met minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) en het hoofd van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst Kuiper. Dat overleg zal ondermeer gaan over de publicatie in Elseviers Ma gazine en zal volgens Van Thijn waarschijnlijk volgende week of de week daarop plaats vinden. De dertien leden van D'66 en de PPR in de Tweede Kamer hebben hoofdredacteur Hoogendyk een brief geschreven waarin zij vragen concrete bijzonderheden te publi- Onder de kop "KGB drong door in de Tweede Kamer", meldde Else viers Magazine van vorige week dat het weekblad "beschikt over gege vens, verstrekt door de Ameri kaanse geheime dienst, waaruit blijkt dat een Tweede Kamerlid van een progressieve partij - niet de PvdA - als KGB-agent in Neder land opereert en meermalen KGB-bijeenkomsten in een Oos teuropees land bijwoont". Volgens de brief zijn alle Kamerle den van progressieve partijen - met uitzondering van de PvdA - onder verdenking komen te staan van het begaan van "een hoogst ernstig, strafbaar feit en het breken van de ambtseed". "Domme" of "knappe" mensen bestaan niet. Dat is één van de belangrijkste con clusies uit dit interessante Boek van de Maand. U neemt een kijkje achter de scher men van het modernste hersenonderzoek. U ontdekt, wat er zich in uw hoofd af speelt, als de letters die u nu leest, via uw ogen door uw brein worden opgenomen. En u begrijpt plotseling meer van de eigenlijke werking van ons doen en laten dan tot nu toe mogelijk was. "Hoe wij denken, leren en vergeten" is op een heldere manier geschreven door een deskundig auteur: Frederic Vester. In vier uitgebreide hoofdstukken leidt hij u rond in de wonderbaarlijke wereld van onze grijze cellen. Het boek omvat 128 pagina's met ca. 200 illustraties, bijna allemaal in kleur. De Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek vindt "Hoe wij denken, leren en ver geten" zo'n uitzonderlijke uitgave, dat het als 25e Boek van de Maand voor een speciale prijs wordt aangeboden. Zodat het binnen het bereik komt van iedereen,j die meer wil weten over: Hoe wij denken, leren en vergeten. "HOE WU DENKEN, LEREN EN VERGETEN" ALS BOEKVAN DE MAANDF14,50. DAARNA F28,50. De aanbieding is geldig t/m 8 mei 1976. Lchter zolang dc voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7