Ankerplaats band De wil nanwe met omsfevinff Leiden doet een boekje open Lakenhal krijgt rekken om schilderijen op te hergen Koninginnedag clag bij jubileum Open Ton voor Tour de Fn cuice Encyclopedie nodig I Keukenhgfnü op zh kleurrijkst LEIDEN Het gezinvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten „De Ankerplaats", ge vestigd aan de Oude Singel, zal zaterdag 1 mei zijn tienjarig Vestaan vieren. Ter gelegenheid daarvan zal er die datum een „open dag" worden gehouden. „De Ankerplaats" is één van de vier gezinvervangende tehuizen voor geestelijk gehandicapten in Leiden. Met de te houden „open dag" willen het bestuur en de medewerkers van „De Ankerplaats" trachten opnieuw een nauwere band te scheppen tussen de geestelijk gehandicapte mens en de „buitenwereld". Volgens hen is de maatschappelijke integratie nog steeds één van de eerste vereisten voor het goed functioneren van de geestelijk gehandicapte in ons huidige bestaan. Deze maatschappelijke integratie grote mate afhangen van de hou- wil het bestuur van 'De Ankerplaats' ondermeer bevorderen met de ope ning van een dependance. In die de pendance, welke gevestigd wordt aan de Sitterlaan en over enkele maan- dpn definitief in gebruik wordt ee nomen, zullen zes geestelijk gehan ding die de buurt zal gaan ten opzichte van de geestelijk ge handicapte medemens. Om deze in Positieve zin te bevorderen hebben l mei (tussen 1 verschillende medewerkers van "De Ankerplaats" inmiddels al contact op genomen met bewoners uit de dicapten met eeen begeleider komen omgeving, met het doel de geestehlk Een begeleider, die tevens beheerder van het pand zal zyn. Er teren door de buurt, zal in dit huis gestreefd worden naar een situatie waarin de zes bewoners een zo zelfstandig mogelijk bestaan Registratie kunnen leiden. komst van de bevolking gedurende de "open dag". Zij rekenen er op, dat zowel ouders van gehandicapten als niet geestelijk gehandicapten 5 uur) de "Anker plaats zullen bezoeken. Want het vertrouwd raken met het werk van de gezinvervangende te huizen kan een centrale registratie Overdag zullen deze mensen zo veel mogelijk werkzaam zijn op so ciale werkplaatsen of in het vrije be drijf, terwijl zij in de vrije uren toch een eigen "thuis" hebben. Het slagen van dit project zal in gehandicapten beter te laten accep- slechts bevorderen", aldus het be tuur. En de heer v. Alphen, direc teur van "De Ankerplaats": "Waar schijnlijk komt er dan ook meer geld vrij van overheidswege, waardoor wij verder kunnen bouwen aan de keten, die voor een goede begeleiding van de geestelijk gehandicapte nu een maal nodig is". Naast de bevestiging van een depen dance. iets dat voorlopig nog als een experiment moet worden gezien, is het tien-jarige bestaan van "De An- plaats" ook aanleiding om de cen trale registratie onder de aandacht te brengen. "De Ankerplaats" en het Sociaal Pedagogische ventrum, 'n in stelling die door middel van gespe cialiseerd maatschappelijk werk hulp verleent aan mensen met ontwikke lingsstoornissen, willen met een cen trale registratie van de geestelijk ge handicapten voorkomen dat in be paalde noodgevallen de geestelijk ge handicapte geplaatst moet worden in een van de gezinverzorgende te huizen ver buiten de provincie. Het ontbreken van deze registratie heeft LEIDEN De commissie tot gevolg dat er een tekort is aan voorzieningen, ook in de extramurale Sector, de zorg buiten de muren van het internaat. Groeiend aantal werken in de kelders LEIDEN In de raadsvergade ring van 10 mei zal een voorstel worden behandeld om de gemeen te een bedrag van f 100.000 gul den beschikbaar te laten stellen als een bijdrage in de kosten om de Tour de France in 1978 in Lei den te laten starten. De Stich ting die de komst van de tour karavaan voorbereidt heeft een begroting opgesteld met een to- t aal van zes ton. Geraamd is dat van dit bedrag rond 180.000 gul den aan de gemeente moet wor den betaald onder meer voor de huur van de Groenoordhal, cn werkzaamheden die de dienst Gemeentewerken moet verrich ten. Inmiddels heeft vleesmeester Teékens zich garant gesteld voor een bedrag van maximaal f 340.000.—. Gemeente koopt gedeelte van Sijthoff complex LEIDEN De gemeente zal een gedeelte van het Sijthoffcomplex langs de Molensteeg en de Vliet aankopen met tachtig procent sub sidie van het rijk, waarna de pro- ject-ontwikkelings- maatschap pij Projekt 5 een bebouwingsplan zal ontwerpen met woningen in de gesubsidieerde sector. De huidige bebouwing zal gesloopt worden met uitzondering van de panden Vliet 14 en 15 en het gebouw aan de Doe- zastraat. Aan de nieuwe woningen zullen bijzondere eisen gesteld wor den met betrekking tot de vormge ving. Dit besluit van B. en W. zal nog ter sprake komen in de com missies voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting en in de ge meenteraad. Geen grofvuil LEIDEIN In verband met de slui ting van de Gemeentelijke Reinigings dienst op Koninginnedag wordt er die dag geen huisvuil opgehaald. Dat zal voor de betrokken wijken nu ge beuren op dinsdag 4 mei a.s. Her, ontbreken van een langere termijnplanning voor de zorg van de geestelijk gehandicapte is eveneens oen gevolg van het uitblijven van de centrale registratie. Voorzitter van het bestuur van "De Ankerplaats", oud wethouder S. Menken, kan de oorzaak best verklaren. het van de Beroepsvereniging Beel dend Kunstenaars bestond kri tiek tegen de beslissing. De BBK schreef in een brief aan de com missie dat het gebruik van gelden uit het Rembrandt Fonds voor dit doel onjuist zou zijn, omdat 't Fonds in het leven is geroepen om het werk van beeldend kun stenaars te stimuleren. Hij zegt: "De ouders van het gehan dicapte kind weten dikwijls niet wat voor soort werk wij verrichten. Zij zijn bang hun kind te verliezen en zien daarom af van een registratie". Eestuur en medewerkers van "De rn Ankerplaats" hopen samen met de mensen van het Sociaal Pedagogisch Met Centrum dan ook op een grote op- Stedelijk Museum De Lakenhal is akkoord gegaan met een voorstel om f 30.000 uit het Rembrandt Fonds te besteden voor de aan schaf van "opberg"-rekken voor schilderijen. In de kelders van het museum ligt een nog steeds groeiend aantal schilderijen op geslagen, zowel museumbezit dat door ruimtegebrek niet wordt ge- oond, als werk dat de gemeente Jaarlijks wordt door de gemeente vijfduizend gulden in de pot ge stort Aanvankelijk werd dit geld gebruikt voor een aan een Ne derlandse kunstenaar uit te rei ken Rembrandtprijs. De laatste Jaren is het daar echter niet meer heeft verworven in het kader de contraprestatie regeling voor Beeldende Kunstenaars. Binnen de normale begroting van het museum bleek geen ruimte om voorzieningen te treffen om de schilderijen op een verantwoorde manier op te slaan. B. en W. hebben onlangs een be sluit genomen dat het werk van de contraprestatie, dat in het museum ligt opgeslagen, voor uit leen beschikbaar moet zijn. Mu seumdirecteur Wurfbain maak te tijdens de vergadering van de museatmeommissie gistermiddag bekend dat binnenkort in één van de zalen van het museum 'n overzicht gegeven zal worden van deze schilderijen en dat zowel in stellingen als bedrijven werken kunnen kiezen om te lenen. Daarvoor dient een vergoeding van vier procent te worden be taald. gekomen. De BBK nu, acht De raadsleden Höppener (PvdA) de - het wenselijker het geld te bruiken om een artotheek, een kuntsuitleendienst voor bedrijven particulieren van de gTond te hei- drongen Van Oosten (PPR/D er bij Wurfbain op uitleen op korte termijn ook v particulieren mogelijk te maken. LEIDEN In het Breehuys aan de Breestraat is gisteravond een open huis gehouden door het centrum voor vrijwillige hulpver lening. Belangstellenden werden geïnformeerd over de wijze ivaar- op dit centrum vrijwilligers traint om te worden ingezet op plaat sen, ivaar de professionele hulp verlening te kort schiet. Jaap Bregman, projectleider, hield aan het begin van de avond een in leiding (zie foto), waarna de be zoekers zich nader op de hoogte konden stellen aan de hand van gesprekken met tal van betrokke nen. LEIDEN In de fraaie tige Groene Papezaal van 't De Lakenhal, de plaats waar in vroeger jaren volgens directeur plaar va Wurfbain nogal eens een fors bor- tellende reltje placht te drinken, werd gis termiddag een toast uitgebracht op de verschijning van het nieuwe werk je "Leiden Museumstad doet een Kijk vanavond om tf.00 uur Ned I naar de l.V. En morgen kunt u alles rustig bekijken. 3ij AV BOEK. "«pterskc-kchoorsteeg 14, Leiden. 071-142441. boekje open". Burgemeester Vis ont- den inmiddels een goede colleotie- iLeidse musea, de laatste Jaren ving uit handen van Legermuseum- ve publiciteit is bereikt. Als voor- schommelt dat aaptal rond de kwart directeur Helder het eerste exem- beelden noemde hij de gezamenlij- miljoen, aim vijftig pagina's ke presentatie op de Keukenhof en ivaarin op overzich- de Leidato, en nu met het boekje, telijke wijze wordt vermeld, wat "Leiden Museumstad doet een boek er in de Leidse musea te zien is. je open" vermeldt onder meer ge- Maar niet alleen de Leidse musea gevens over openingstijden, de be- worden belicht, ook andere instel- langrijkste zaken uit de collecties, lingen die nauw verwant zijn met rondleidingen, tentoonstellingen, le de museale sfeer, zoals het Rijksher- zingen en minimum leeftijd om te barium, Hortus Botanicus en de Ster- 'worden toegelaten. Het geheel is rewaoht hebben een plaatsje gekre- Voorzien van een aantal tekeningen gen in dit boekje. De voorzitter en plattegrondje van Leiden. Wat van Stichting Museumstad, Helder, 'ontbreekt is de toegangsprijs voor benadrukte dat het ook zeker een de verschillende musea, educatief karakter heeft. Daarom zal het boekje ook bij onderwijsinstel- Uit het inleidend woord van burge- lingen en Jongerencentra verkrijg- meester Vis blijkt dat de samen- baar worden gesteld. werking van de Leidse musea een Sprekend over de Stichting Museum- gunstige uitwerking heeft gehad stad constateerde voorzitter Helder op de bezoekerscijfers. Bezochten in dat dankzij de samenwerking in Lei- 1969 in totaal 179.000 bezoekers de LEIDEN 08.30 uur Carillonmuziek stadhuisbeiaardier R. Ritter 09.00 uur Vlaghysing Stadhuisplein m.m.v. Werkmans Wils kracht 09.00 uur Rondgang door Mors (Muiderslot) van Wee Kilty Pipe Band 09 00—10.00 uur Rondgang door Kooi van Katholieke Harmoniekapel met verklede kinderen 09.00—12.00 uur Kinderspelen, ponyclub, karate en Judo-demonstra ties (Berlagestraat Zuid-West) 09.15 uur Kinderoptocht omgeving Hoogl. Kerkgracht 09.30—10.30 uur Kinderoptocht in Burgemeesterswijk met Werk mans Wilskracht 09.3010.30 uur Kinderoptocht omgeving Mare 10 00 uur Majoretteshows in de Mors (Topaaslaan) en op Roodenburgterrein (Kooi* 10 00 uur Kinderoptocht in Tuinstadswijk. Daarna kermis attracties en wedstrijden in speeltuin Anjelierstraat 10.00 uur Ballonoplating voor kinderen (Mors-Jacob Cats laan) 10.1513.00 uur Kinderspelencompetitie is.m. Projekt *75 (Mors- Jacob Catslaan) 10.30—1100 uur Optreden majorettes Werkmans Wilskracht in Bur gemeesterswijk 10.30—11.151 10.30 u 10.30—11.15 u 11.00 u 11.00—12.00 u 11.00—14.15 u 11.00 u 11.15 u 11.30 U 11.30 u 11.30—12.00 u 12 00—12 .30 u 12 00—14.00 U 12.00—13.15 U 13.00—14.00 u 13.001 13 001 13.00—16.00 l 13.15— 14.30U 13.30—15.30 li 13.30 u 13.30—15.00 tl 14.00—15.45 u 14.00—15.00 u Judodemonstraties in Mors bij school „De Hoek steen" Rondgang door deel Zuid-West en spelen in tuin en Het Vijf Hoven Huis Poppenkastvoorstelling in Grote Burchtzaal Gecostumeerde damesvoetbalwedstrijd op Rooden burgterrein (Kooi) afgewisseld met majoretteshow Levend Ganzebord in Van der Werfstraat Kinderoptocht speeltuin Beatrix in Zuid-West Kinderspelen (4 t.m. 6 Jr) in Burgemeesterswijk Start Oranjewandeltocht (5, 10, 15 km) bij De Burcht Start Grote Singelloop by Leidsch Dagblad, Witte Singel Kinderoptocht m.m.v. Drumband Vios en Majoret tes De Juwelen in Juwelenwijk (Mors) Opening attractiemarkt op de Kaasmarkt Clownsact „Cascade" aan Jacob Catslaan (Mors) Poppenkastvoorstelling Van der Werfstraat Volksdansdemonstratie ln Van der Werfstraat Optreden van groep Spirit of St. Louis (Berlage straat Zuid-West) Kinderspelen op de Kaasmarkt Rolschaatswedstrijden (Topaaslaan-Mors) en straa ttekenen Opaalst.r a a t - Mors) Optreden muziekkorps De Burcht op Stadhuisplein Poppenkastvoorstelling aan Topaaslaan (Mors) Majoretteshow op Haarlemmerstraat Kinderspel in speeltuin Beatrix (Schubertlaan) Oude Volksspelen op de Kaasmarkt Kinderspelen aan de Agaatlaan (Mors) Kinderoptooht met medewerking van Katholieke Harmoniekapel in Zijlwijk (Merenwyk) Speur tocht door Burgemeesterswijk voor Jeugd van 11 t em. 14 Jaar Majoretteconcours om de Leidsch Dagblad-beker, in de pauze show van Jong K en G (Berlagestraat - Z.W.) Optreden kindertheater Henk Driessen met gooche len en poppenkast in Burgemeesterswijk Brandweerdemonstraties in Rijn- en Schiekanaal ter hoogte van Huize Roomburgh Straatmuziek op de Lange Mare Kinderspelen voor Jeugd van 3 tot 12 jaar in Me- renwijk (schoolplein Broekplein). Deelname fl.25 Kinderfeesten in speeltuin Oosterkwartier en spelen in Kooipark Show van muziekkorps De Burcht op Kaasmarkt Optreden majorettekorps „De Juwelen" (Jacob Catslaan - Mors) Roeiwedstriiden in het Rijn- en Schiekanaal Kinderspelen voor Jeugd van 7 t.e.m. 10 Jaar in Burgemeesterswijk Rolschaatswedstrijden aan Jacob Catslaan (Mors) Rad van avontuur op de Kaasmarkt Rugby demonstratiewedstrijden door Jeugdteams en eerste team van DIOK (Berlagestraat Zuid-West) Doelschieten aan Topaaslaan (Mors) Poppenkast en goochelaar in speeltuin Prinses Beatrix (Zuid-West) Volksdansgroep Achalay op de Kaasmarkt Rad van avontuur en draaiorgel in Burgemeesters wijk Optreden van dixieland-groep (Berlagestraat - Z.W.) Aanvang bingoavond in Klein Matilo (Meerburg) Voortzetting rad van avontuur Burgemeesterswijk Lampionoptocht in Maredorp Lampionoptochten in Zuid-West (m.m.v. Franciscus band en Majorettekorps Aktief). in de Juwelen- buurt (m.m.v. Leidsch Politie Muziekgezelschap) en in Muiderslot (met draaiorgel) Optreden van boerenblaaskapel „De Bierkauwers" uit Warmond in de Burgemeesterswijk Discoshow op schoolplein „De Hoeksteen" in de Mors en rad van avontuur in clubhuis Morschwijck Oranjebal met de Studenten Hoempa Band in de grote zaal van De Burcht. 't Breehuys, Breestraat 19. Lelden organiseert op de mid dag van 30 april de volgende activiteiten: klaverjascompe- titie, tafeltenniswedstrijd, behendigheidsspelen, kleine rommelmarkt, handenarbeid. Als het weer het toelaat zal op de binnenplaats een theetuin worden ingericht. Het in schrijfgeld 'f 0,50) is bestemd voor het clubhuis Wester kwartier, dat onlangs door brand verwoest werd. 's Avonds sociëteit Mirakel. Project Staalwijk, Herenstraat 45, Leiden organiseert op Koninginnedag: een Hollandse markt met een rommel hoek.. stekjesruilbeurs, bar. houtbewerken, kaarsen maken e.d. De bezoekers kunnen kennismaken met het werk van het Project Staalwijk in Tuinstadwijk. Het Palestina Komitee houdt in het Leidse Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 in Leiden een filmavond, waar de ..Droom" van Jan Visser wordt vertoond. Jan Visser werkte als leraar in het Midden-Oosten en werd gegrepen door de moeilijke levensomstandigheden van de Palestijnse vluchtelingen. Aanvang 20 uur. Toegang f 1, De Wijkvereniging Pancras (voor het gebied rondom de Hooglandse Kerk) heeft ^oor Koninginnedag een puzzel wandeltocht uitgestippeld. In afwijking van normale puz- zeltochten voert de wandeling ditmaal niet langs de mooi ste plekjes. Hoofdprijs voor de winnaar is een draagbaar televisietoestel. Prijsuitreiking om 10 uur 's avonds in grote zaal De Burcht. Het buurtclubhuis „Het Mierennest" in de Mors organiseert op Koninginnedag ook een aantal festiviteiten. Om tien uur wordt begonnen met een kinderoptocht, om 11 uur ge volgd door kinderspelen op het OKC-terrein langs de spoorlijn, 's Middags is in het Mierennest een bazaar waar tal van attracties zijn. In de avonduren treden de gebroe ders Helfenstein op en is er een grote loterll. Het stadhuis en de gemeentelijke diensten zijn op Konin ginnedag de gehele dag gesloten. De Lakenhal en molen museum De Valk zijn 's middags geopend van 13 tot 17 uur. In verband met de sluiting van de Gemeentelijke Archief dienst is de tentoonstelling „Sociale zorg in Leiden" mor gen niet te bezichtigen. 14.15H 14.30—16.00 u 15.00—16.30 15.30—16.15 1600—17.30 17.30—18.15 U 19.00 ll 19.001 19.30—20.30 u 20.001 20 00—21.30U 21.00—23.00 u 20.30—24.00 U Gezellig dagje uit? Maak er wat moois van. Bezoek de Keukenhof in Lisse. Miljoenen bollen nu in volle bloei. Een wereld van kleuren en geuren. Kom dat gebeuren snel beleven. Blijft u altijd bij. KiekdiekleursnmetKodakfilm

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3