LEIDSCH DAGBLAD .Fruitoogst dreigt te mislukken 'Laat prijzen aardappelen maar vrij' Volgend jaar wellicht geen eremedailles vandaag 9 Frans spoot ook niet-stervenden in met insuline LEIDSCH DAGBLAD spopia moo Toiletpapier DONDERDAG 29 APRIL 1976 OPGERICHT I MAART I860 34922 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Miljoenen- nabetaling CHICAGO (Reuter) Een federale rechter in Chicago heeft bepaald dat de luchtvaart maatschappij „Americain Air. lines" in strijd met de wet han delde door 300 stewardessen die zij voor 1970 in dienst had. ont slag te laten nemen als ze zwanger werden en hen niet meer in dienst te nemen. Dit kan de maatschappij naar schatting op een nabetaling van 15 miljoen dollar komen te Veel geweld in Italië MILAAN (AP) In Milaan is vanochtend de 50-jarige En rico Pedenvi. functionaris van de Neo-Fascistische Partij, in zijn auto doodgeschoten. De moord vormde de climax van vier dagen van gewelddadighe den tussen politieke extremisten. Volgens de politie werd de man vanuit een andere auto doodgeschoten toen hij stilstond bü een benzinestation. Pedenvi was advocaat en vertegenwoor diger van de Neo-Fascistische Partij in het provinciebestuur van Milaan. Ministers blij ren aan LISSABON (AFP) De twee ministers van de Democratische Volkspartij (PPD) in Portugal, die gisteren hun portefeuilles ter beschikking van de premier stelden om een kabinetswijziging te vergemakkelijken, blijven toch aan. Dit is door partijsecretaris Sa Carneiro bekendgemaakt na een gesprek met de premier. Weer: steek penningen KANSAS CITY (AFP) De Amerikaanse onderneming Ge neral Electric heeft toegegeven, dat het op onwettige wijze in het buitenland geld heeft gege ven om de verkoop van haar produkten te bevorderen. President-directeur Reginald Jones verklaarde op een aan deelhoudersvergadering in Kan sas City, dat het handel drijven met landen in het Midden-Oos ten niet eenvoudig is. Hij wilde er niet meer over zeggen met het oog op de con. current ie. Wel kondigde hij aan dat de maatschappij over twee maanden meer inlichtingen zal DEN HAAG (SP) - Gouden, zilveren en bronzen ere-medailles van de orde van Oranje-Nassau zijn vandaag wellicht voor de laatste keer opgespeld. Minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) loopt rond met het plan om het Nederlandse decoratiestelsel voor eens en altijd te ontdoen van de ere-medailles. Als zijn voorstel om de „lintjesregen" te democratiseren het haalt, wordt ledereen straks terstond ridder in de orde van Oranje-Nassati. De orde van Oranje-Nassau kent vijf klassen, die beginnen bij ridder en via officier, commandeur en grootofficier eindigen bij het grootkruis. Allen „die zich Jegens de koningin, de staat of de maatschappij op bij zondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt" krijgen een onderscheiding in de orde van Oranje-Nassau. Voor nog grotere verdiensten ligt een belangrijkere onderscheiding te wach ten. „Nederlandse onderdanen die beproefde vaderlandsliefde, bij zondere ijver en trouw in het vol brengen hunner burgerplichten of buitengewone bekwaamheid in we tenschappen en kunsten bewijzen hebben gegeven" komen in aanmer king voor een onderscheiding in de orde van de Nederlandse Leeuw. In het voorstel van minister De Gaay Fortman wordt het ridder schap in de orde van Oranje-Nassau straks voor iedere „verdienstelijke" Nederlander van hoog tot laag ie eerste trede op de ladder. Afgetreden ministers, die tot nu toe veelal tot commandeur werden benoemd, beginnen als ridder. Maar ook minder excellente jubilarissen. In de loop der jaren kan men promo veren naar hogere rangen. Vele gewone stervelingen het onder het b' decoratiestelsel niet e, t ridder. Afhankelijk van de - schappelijke rang of stand krijgt men een bronzen, zilveren of gouden ere-medaille. Vandaar dat dan ook wel eens smalend gesproken wordt over het „armeluisbrons". Terwijl het onderscheid naar rang en stand gaat verdwijnen, blijft het onderscheid naar verantwoordelijk heid gehandhaafd. „Iemand die in buitengewoon gevaarlijke omstan digheden de juiste beslissing neemt vind ik beloningswaardiger dan Iemand die jarenlang gewoon trouw zijn werk heeft gedaan", vindt de minister. De eerste verdient een onderscheiding in de orde van de Nederlandse Leeuw. Het ridderschap Oranje-Nassau is weggelegd voor de „trouwe zwoeger" -fr SOESTDIJK Koningin Juliana viert morgen haar 67ste verjaardag. Vlaggen en oran jewimpels zijn haast uitverkocht. „Een recordverkoop" zegt de industrie. Op Koninginnedag zul- len onze kantoren in Al- phen en Katwijk gesloten zijn. In Leiden tot 13.00 ge- t opend. ▼▼▼VVVTVTVVVTTVVVVVVVVV Vannacht minder koud lVolkenvelden en op de meeste plaat sen droog. Overwegend matige noord westelijke wind. .Minder koude nacht mei minimum temperaturen van om streeks 4 graden. Op de Wadden tot ongeveer 0 graden in het zuidoosten. uan zee enkele graden lager. (Opgemaakt te 11.15 uur) Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 13 mei 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, DEN HAAG (ANP) Als dr. C.H- J. van Beukering, voorzitter van het Produktschap voor aardappelen, zijn zin krijgt dan zal de consument aanzienlijk meer moeten gaan be talen voor de aardappelen. Dr. Van Beu kering adviseerde de regering vanmorgen het huidige toeslag- systeem (waarbij de overheid geld aan de groothandel betaalt om de prijs voor de consument binnen de perken te houden) los te laten en de markt zijn werk to laten doen. Hij vond dat, gezien de onoverzichtelijke marktsituatie op dit moment, de TIEL (ANP) De fruitoogst in de Betuwe dreigt te misluk ken. Afgelopen nacht vroor het vijf graden in het hele rivieren gebied waardoor ernstige schade is aangebracht aan de bloe sem. Ook de nacht ervoor was er sprake van schade, die toen nog geringer van omvang was. Volgens het consulentschap voor de tuinbouw in Tiel is afgelopen nacht het vruchtbeginsel in de bloesem der mate aangetast dat de bloemetjes nog wel zullen uitkomen, maar dat er weinig goed fruit meer te verwachten valt. „Een zware klap. Over ongeveer een maand kunnen we pas zeggen hoe hard die is aangekomen", aldus de heer N. van der Lee van het ge noemde consulentschap. Hij verge leek de situatie met 1957, toen er ook van een misoogst door de koude sprake was. Hoe koud het de afgelopen nacht is geweest blijkt wel uit cijfers die het KNMI in De Bilt heeft ver strekt. De Bilt noteerde -4,8 graden Celsius, een temperatuur die daar, zo laat in de lente, over een periode van 130 jaar nog niet eerder was opgemeten. De laagste temperatuur, gemeten na 20 april bedroeg tot de afgelopen nacht -3,7 graden (4 mei 1929). Vlak boven het gras werd op enkele weerstations in het noorden, Voorzitter produktschap tfL pak a 4 rollen 175147' ra rr/Jr/zöödn -^illecy. Een lichtpunt noemde de heer Van Beukering dat de nieuwe oogst in zicht is. Vermoed wordt dat er in de EG iets meer vroege aardap pelen zijn uitgeplant dan een jaar geleden. Naar verwachting zullen in de maand Juni voldoende nieuwe aardappelen voor binnenlandse con sumptie beschikbaar komen, met na me door. invoer uit de meer zuidelijk gelegen delen van de Gemeenschap. Op beperkte schaal is de invoer van nieuwe aardappelen reeds begonnen en in mei zal ze verder toenemen. We hebben te maken met een pro- duki met een eigen en niet eenvou dig te regelen markt, aldus dr. Van Beukering. In de afgelopen jaren was deze markt vrijwel altijd ruim voorzien, terwijl de consument de aardappelen tegen redelijke prijzen kon betrekken. De moeilijkheden van dit voorjaar zijn bij uitzonde ring ontstaan. Dr. Van Beukering naai aan dat ze op korte termijn tot het verleden zullen behoren en zich de eerstkomende Jaren niet in die mate zullen herhalen. De indruk is ontstaan, aldus dr. Van Beukering, dat een hoog prijspeil de aardappelconsumptie tot nu toe minder doet afnemen dan veelal verondersteld wordt. Op initiatief van werknemerszijde is nog overwo gen de voorziening veilig te stellen door regeringsaankopen van consum- tieaardappelen. Zowel de beide be trokken ministeries (economische za ken en landbouw) als het bedrijfsle ven zagen de toeslagregeling echter ais de enige mogelijkheid om voor de consumenten een prijsmatigend ef fect te verkrijgen. Het is nu wel de vraag of het bij de Jongste prijs ontwikkeling praktisch mogelijk zal zijn dit systeem te handhaven. oosten en midden van het land van morgen zelfs ongeveer -10 graden gemeten. De koude is er de oorzaak van dat er toch niet zo'n mooi „bloesemweek end" voor de deur staat als aanvan kelijk werd verwacht. Toch valt er het komende weekend nog genoeg te zien. In de Bollenstreek zijn alle soorten tulpen, hyacinten en de laatste narcissen te zien. Tussen Castricum en Bergen staan naast de bolbloemen vele soorten bloeiende fruitbomen. In Zeeland staan de pe ren nog voor een gedeelte in bloei. Ook in de provincie Utrecht bloeien peren-, pruimen- en kersenbomen. In alle bloesemgebieden zijn z.g. bloesemroutes uitgezet. De Gruyter naar Spar en Centra UTRECHT Het ziet er naar uit dat Spar en Centra binnenkort de 124 nog bestaande winkels van De Gruyter van SHV zal overnemen. Dit heeft drs. A. Schuitemaker, lid van de raad van bestuur van SHV (waartoe De Gruyter behoort) van daag meegedeeld. SHV hoopt, als overeenstemming wordt bereikt, de winkels van De Gruyter deels bij Centra en deels bij de Spar onder te brengen. In de ge dachte van SHV, zo zei drs. Schuite- maker, zal het grootste deel naar de Spar gaan. SHV wilde niet zeggen hoeveel verlies De Gruyter vorig jaar heeft geleden. „Een hele hoop", zo zei drs. Schuitemaker. Bij de voorgenomen transactie zal tevens worden bekeken of een groot gedeelte van de produktie van Ha- mido, het levensmiddelenproduktie- bedrijf van SHV, kan worden afgezet bij de mogelijk door de Spar en Cen tra over te nemen winkels. Dit betekent een inkrimping van het personeelsbestand met 150 tot 450 man. De winst van SHV nam in 1975 toe van 59 tot 72 miljoen bij een omzet van zeven miljard. De „vader" van 't CDA, prof. dr. Steenkamp is een vai tweeduizend Nederlanders, die morsen in de lintjesregen staan. Hij wordt ridder ii Orde ran de Nederlandse Leeuw. Er zijn nog meer po litici onderscheiden. En kun stenaars. De sportwereld kwam er wat kariger af dan de laatste jaren. Trouwens, er werden helemaal wat min der lintjes uitgereikt. Vooral de hoge onderscheidingen waren dun gezaaid. PAGINA 17i Miljonair Cat Stevens zegt.; dat zingen nog steeds zijn passie is. PAGINA 5i' O Van der Stoel wil geen be zuiniging op Defensie. PAGINA 7 Verkiezingen in Spanje op komst. PAGINA CDA wacht met aanval op hulp aan Castro. PAGINA lil Brugge verrast Liverpool. PAGINA 13 Bekend Kwaliteit Sortering Bediening Onze naam is hierdoor bekend geworden. penseel HERENKLEDING HAARLEMMERSTRAAT 175-177 - LEIOEN Koninginnedag expositie massief-yT n i eiken meubelen uit Oistenvijk. tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek Jj|, Oistervvijk Toonzaal: Berkef (Z.H.), I Noordeindseweg 116 (langs het l water) tel. 01891-4670. l Ma t/m'za 9-18 uur. Uw kopje koffie staat klaar. i, vrije toegang MAASTRICHT (ANP) De hoofdverpleger uit Kerkrade Frans H. heeft vandaag op de vierde dag van het moordproces in Maastricht vendaard, ook n iet-stervende patiën ten met insuline of valium te heb ben gespoten. Dit zei hij in tegen stelling tot een eerder voor de rech- ter-commissaris afgelegde verkla ring, waarin alleen gesproken wordt over stervende patiënten. "Ik blijf er bij dat ik ook patiën ten heb gespoten als ze in slechte conditie waren en pijn hadden, als de arts niet kwam of er niets aan deed", zei Frans nadrukkelijk. Voor de rechter-commissaris had verdach te duidelijk nee geantwoord op de vraag of hij patiënten gespoten had, die nog langer hadden kunnen le ven. "Dan kwam ik met mijn gewe ten helemaal niet klaar", zo ant woordde verdachte op die vraag. Frans beschuldigde vanmorgen de doktoren van de kliniek er van, dat ze ae patiënten verwaarloosden. "Ik heb bij de chef herhaaldelijk ge klaagd, dat de doktoren te weinig aan de stervende patiënten deden". Daarop gebeurde niets. "Waarom bent u dan niet naar de directie of het bestuur gegaan?" wil de de officier weten. "Dat durfden we niet", repliceer de verdachte, die zei bang geweest te zijn voor ontslag. De officier vond het maar vreemd dat Frans in zijn functie als 'voorzit ter van de ondernemingsraad geen stappen ondernam als hij van oor deel was dat de patiënten door de doktoren ernstig werden verwaar loosd. Er waren volgens hem ook wel tal van andere mogelijkheden, om actie te ondernemen. (Zie ook pag 7)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1