Ploeg van Post blijft in bezit leiderstrui 3 zuiveiLand Droom Zwaanvogels is uit J 23 april l?m 2 mei, RAI-Amsterdam. halfboter Rapid-toernooi Leids Philidor De Cauwer op kop na ritwinst in Vuelta Koersen Duindigt Hou van de ham van Hamroker Stege man. man PNDERDAG 29 APRIL 1976 jESTEPONA De Westduitser „Didi" Thurau heeft de heer- Ischappij in de Ronde van Spanje, bereikt door een uitstekende proloog op dinsdag, na de eerste etappe al weer moeten afge ven. Hij mag zich troosten met het feit dat de leiderstrui in het bezit bleef van de TI-Raleighploeg van Peter Post. De Belg José de Cauwer werd de opvolger van Thurau- Zijn aanval, acht ki lometer voor de finish ingezet slaagde- De beste Nederlander was Cees Priem, die derde werd en ook de Belg Pintens voor had moeten laten gaan- Hennie Kuiper probeerde op de egen tussen Fuengirola en Mar- :11a enkele malen te ontsnappen aar werd achtereenvolgens terug- ;haald door de Spanjaarden Elor- jiaga en Balaguer. UITSLAG: 1. De Cauwer (Bel) de 135 km in ',28.58, 2. Pintens (Bel) z.t., 3. Priem [Ned) z.t., 4. Jacques (Bel) z.t., 5. Uing (Ned) z.t., 6. Lopez Carril Bpa) z.t., 7. Lazcano (Spa) z.t., 8. loogendoorn (Ned) z.t., 9. Lannoo (Bel) z.t. 10 Reyebroeck (Bel) SINGELLOOP LEIDEN Het startschot voor de Singelloop, zal morgen achter het gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel worden gelostdoor Ire ne van Buren. Die kandidate voor uitzending naar de pana- Olympische Spelen sohiet de deelnemers om 11.00 uur weg voor een traject dat voert over de Haagweg, rechtsaf de Rijn- zichtbubg over, Morsweg, Mors singel, rechtsaf de Steenstraat op, over de tweede Binnenvest gracht, langs Molen de Valk over de Utrechtse brug, de Zoeterwoudse en de Witte Sin gel naar de finish bij het ge bouw van het Leidsch Dagblad. Alle deelnemers, begeleid door de Leidse politie, ontvangen 'n medaille, de Leidse sportstich ting stelt een plaquette be schikbaar voor de oudste deel nemer. Aan de loop doet o.a Cor Elzenga (fractievoorzitter WD) en een drietal LD-redac- teuren mee. Inschrijving is nog mogelijk vanaf 9.30 uur mor genochtend aan de kassa's voor het gebouw van het LD. De plaatsingen van de overige Nederlanders in de eerste etappe: 23. Prinsen, 25. Karstens, 49. Kui per, 57. Knetemann, 62. Smit, 68. van den Hoek. 70. Kamper, 86. Pronk, 92. den Hartog, 96. Tabak, allen dezelfde tijd. Algemeen klassement: 1. De Cauwer (Bel) 3 uur, 33 mi nuten en 2 seconden, 2. Elloriaga (Spa) op 4 sec., 3. Thurau (Wdl) op 5 sec., 4. Hoogendoorn (Ned) op 6 sec., 5. Pintens (Bel) op 11 sec., 6. Priem (Ned) op 12 sec.. 7. Kuiper (Ned) z.t., 8. Mazaneque (Spa) z.t., 9. Knetemann (Ned) op 13 sec, 10 Gonzalez (Spa) z.t., 18. Aling (Ned) op 17 sec., 20. Van den Hoek (Ned) De plaatsingen van de overige Nederlanders zijn: 26. Kamper op 18 sec., 28. Pronk z.t., 31. Prinsen op 19 sec., 32. Smit z.t., 54. Van Kat wijk op 21 sec., 65. Tabak op 25 sec., 75. Karstens op 30 sec., 81. Den Har tog op 31. Cees Priembeste Nede. PEPERZAK beheerst 't vak! Ontmoet onze kollektiea waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN Éénogen Cracks die in hun tak van sport jaar op jaar met de nationale ti tel gaan strijken, leveren daar mee een prestatie die een zekere bewondering afdwingt. Afgelopen weekeinde werd Bert van der Helm voor de negende keer Ne derlands tafeltenniskampioen, veroverde Cor Smulders voor de negende keer de Nederlandse turntiUl. Kerels die van doordouwen we ten. Maar je moet je er niet op ver kijken. Beiden hebben internationaal nooit veel klaargemaaktzoals hun voorgangers (Cor du Buy ook negen keer Nederlands tafelten niskampioen en Klaas Boot. tien keer Nederlands turnkampioen) evenmin buitenslands veel in de melk te brokkelen hadden. Vaak is dat grossieren in Neder landse kampioenschappen niet zozeer een bewijs van superiori teitvan grote kracht, maar veel eer een teken van zwakte van de concurrentie, van bloedarmoede in die tak van sport. Éénogen in het land der blinden. Straffen Sportorganisaties geven er vaak blijk van zich geen raad te we ten als zij tegen hun leden straf maatregelen moeten uitvaardi gen. De Kon. Nederlandse Voet balbond heeft bijv. in dit opzicht al zoveel brokken gemaakt dat er best eens een proefschrift aan kan worden gejcijd. (Welke doc torandus tackelt dit onderwerp eens?) Maar de voetbalbonzen staan niet alleen. De Internationale Atletiek Unie (IAAF) heeft door de jaren heen ook onstuimige bokken ge schoten. In 1975 sloot de IAAF de Bulgaarse discuswerper Wéljew, de Roemeense kogelstootster Cioltan en de Canadese 800 m loopster Wenzel voor het leven uit gjn nog aan icedstrijden mee te doen, omdat zij gebruik hadden gemaakt van anabolica resp. een opwekkend middel. Dat levens lang bleek maar een jaar te du ren, want de IAAF heeft inmid dels een streep door de straffen gehaald. Die zaak met de Canadese hard loopster Joan Wenzel naderde Door Ruud Paauw ook werkelijk het belachelijke. Ze had bij de Panamerikaanse Spe len 1975 een medicijn (tegen griep) gebruikt dat efedrine be vatte en tuas betrapt. Maar laat nu het Canadese Olympische Co mité voor de Spelen van 1976 re clameborden van datzelfde ge neesmiddel in de stadions toe staan Daargelaten of de betrokken at leten nu schuldig waren of niet, zo'n straf van levenslang lijkt nergens op. Die doet denken aan de onbarmhartigheid van de middelecmven. Het is zoiets als met een kanon op een mus vuren; de straf staat in geen enkele relatie tot de over treding. Een paar jaar schorsing voor dit soort delicten is al toereikend; je breekt dan immers toch ook de carrière van zo'n atleet of atlete. En niemand zal opkijken als een straf van enkele jaren op zeker moment wordt teruggebracht tot bijv. één jaar. Maar eerst stoer ..levenslang" roepen en dan na een jaar de straf beëindigen, tja, dan sla je natuurlijk een figuur als een opengewaaide pleedeur. Sportmuseum Nederland heeft nooit een sport museum bezeten, in tegenstelling tot bijv. de Verenigde Staten waar er een museum is voor alle be langrijke takken van sport. SiJids 1965 zijn er af en toe pogingen voor ondernomen, maar steeds liep alles dood. Wat bijzonder jammer is, want naarmate het langer duurt, gaat er steeds meer belangrijk materiaal verloren. (Zouden de spikes waarmee Fan ny Blankers in 1948 vier gouden medailles won er nog wel zijn? En hoe staat het met de bal waar mee het Nederlands elftal in 1912 op Houtrust voor het eerst de Britten versloeg? Om maar eens een paar dingen te noemen). Maar het lijkt nu toch met het sportmuseum de goede kant op te gaan. De landelijke stichting „Na tionaal Sportmuseum" organi seert van 8 mei tot 2 juni in het cultureel centrum van Amstel veen haar eerste zichtbare initia tief. Het houdt dan een Olympi sche tentoonstelling met als hoofdmotief de vergelijking tus sen vroeger (met name Amster- dam-1928) en nu. In vitrines zul len de gouden medailles van Fan ny Blankers, Ard Schenk, Sjoukje Dijkstra en anderen te zien zijn. Daarnaast boeken, postzegels, posters, documenten. De aan dacht zal niet slechts gericht zijn op de prestaties maar ook op de gebeurtenissen rondom. Mocht de tentoojistelling een suc ces worden dan bestaat de moge lijkheid dat deze het land in gaat. Daarmee zou de vestiging van een permanent sportmuseum natuur lijk ten sterkste ivorden gepropa geerd. Het zou goed zijn als Leiden, Al phen en zeker toeristenplaatsen als Noordwijk en Katwijk pogin gen in het werk stelden de ten toonstelling naar deze streek te halen. Het is iets origineels en belangstelling zou er zeker voor zijn. ZEILEN De Italiaanse wereld kampioen Milone is gisteren winnaar geworden van de tweede wedstrijd voor het Europees kampioenschap in de Tempest-klasse. De Zweed Al- brechtson heeft de leiding in het al gemeen klassement. Van de Neder landers werd Ben Staartjes 24ste. VOLLEYBAL Interlance Zaan heeft gisteravond de finale van het toernooi om de nationale volleybal- beker bereikt door 3—1 winst op Del- tallcyd. Interlance speelt op 15 mei in de eindstrijd tegen Starlift. De Rus Valeri Tsjpligin heeft gisteren de achtste etappe van de Ronde van Marokko voor amateurs gewonnen. Hij legde de 150 kilome ter van Imin Tanout naar Aqadir af in 3 urn-, 10 minuten en 33 se conden. De beste Nederlander was Van der Steen, die als zevende bin nen kwam, op 17 seconden van de winnaar. Hans Langerijs eindigde als tiende. De Rus Pikkoes behield de leiding in het klassement. DKS Intiem districtskampioen zaalvoetbal ADVERTENTIE Interessant) en goedbetaald werk Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een baan met doorgroeimogelijkheden in een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden. MOORDRECHT Het sprookje is uit. Zwaanvogels zal niet deelnemen aan de Nederlandse titelstrijd zaalvoetbal. De Vo gels gingen gisteren tijdens het tweede gedeelte van de dis trictskampioenschappen wel uitstekend van start door Sport- huis De Bron uit Waddinxveen, die de ranglijst aanvoerde, met 6—4 te kloppen, maar in de partij tegen Merwede, dat vorige week in de Vijf Meihal twee maal werd verslagen, liet Zwaan vogels het helemaal afweten. Met 8-2 werd de Leidse kam- pioen ingepakt. Het Haagse DKS/Intiem zal nu het verschil in kwaliteit echter nog het district west II mogen vertegen- demonstreren. Een snel genomen woordigen op het Nederlands kam- vrije trap van Gijs Colle bereikte pioenschap. Zwaanvogels speelde te- Paul Wetselaar die 3—3 in" gen Sporthuis De Bron een voorzich- schoot. Gijs Colle bracht met twee tige, maar degelijke partij zaalvoet- goals de stand op 3 5. Met nog bal Na acht minuten leidde Zwaan- drie minuten te gaan was de stüjd vogels met 2—0. Pim v. d. Meer gestreden, al scoorde Van Rijn daar- scoorde na drie minuten de openings treffer, Jan van Duyn tikte 20 in, met medewerking van een verdedi ger. Zwaanvogels verzuimde daarna de genadeklap uit te delen, bleef be hoedzaam spelen zodat De Bron kans kreeg het initiatief te nemen. Bonefaas verkleinde de voorsprong tot 21. door een penalty (Kees v. d. Steen maakte een sliding) werd stander Merwede uit Dordrecht niet het enkele seconden voor rust 2—2 over een al te sterke ploeg te be- nogmaals tegen: 45. In de laat ste minuut maakte Jan van Duyn er 6—4 van. De tweede en laatste wedstrijd die Zwaanvogels in de sporthal "De Zuidpias" moest afwerken, leek op het eerste gezicht een "makkie". Immers, vorige week leek tegen- - net enxeie seconaen voor rust uvei ecu ai ie hi^-s HUUVjUVENb IJMUIDEN en Bonefaas maakte de situatie voor schikken. Doelman Dries Aarnoutse Zwaanvogels zelfs penibel, door de tweede helft 32 te laten noteren. Zwaanvogels, dat ook in deze eer- Bonheur Perdu-prijs 2040 m., Ie fd.: 1. Nato du Bois (P. Petersen) .54.3, 1.25.4, 2. Norman Bronstee, 3. Bercona. Winn. 7.00 pl. .50, 12.60, kopp 17.20, trio 977.00. 12.50, 12.60, kopp 17.20, trio 977.00. Karbal-prijs 1300 m.: 1. Corral River (C. Vandeuren) 1.21.5, 2. Am- perina, 3. Allentown. Winn 3.00, pl. 1.30. 1 40, 1.20, kopp 18.60. Wala-prijs 2120 m.: 1. Manfred 'KR. Meester) 256.8, 1.24.2, 2. Mike |H., 3. Nenuphar. Winn 2.60, pl. 1.20 f.20. 1 40. kopp 4.00, trio 32.10. Bonheur Perdu-prijs 2040 m., 2e kfd..: 1. Ofram du Bois (M. C. Ver- fay) 2.53.2, 1.24.9, 2. Olga Fortuna, B. Noranda. Winn 2.70, pl. 1.30, 1.30. 150. kopp 3.80. Mayqueen-prijs 2000 m.: 1. Fran ces Hope (A. Treanor) 2.09.2, 2. Piercing Note, 3. Alican. Winn 1.70, W. 1.10, 1.10, 1.10, kopp 3.20, trio 14.60. Princess Nora-prijs 2040 m.: 1. Marion (C. Kleyndorst) 2.49.9, 1.23.3, 2. Marc D., 3. Lenneke G. Winn 2.80, pl. 1.70, 2.20, 1.80, kopp 13.70. Zamora-prys 2040 meter 1. Macky <W. strooper) 2.53.6, 1.25.1, 2. Mai- ry Dynamic, 3. Monsieur Joep. Winn 4.30, pl. 1.90, 2.30, 3.20, kopp 32.50, trio 528.50. Missix-prijs 1800 m.: 1. Jolly Jinks Rose (R. Wetemans) 2.09.1, 2. Hillegonda, 3. Arequipa. Winn. 2.60, pl. 1.10, 1.60, 1.20, kopp 21.40. Urma Norton-prijs 1600 m.: 1. Kora Marijke (S. Diab) 2.07.0, 1.19.4, 2. Marko van Echten. 3. Mar- Jon Hess. Winn 20.80. pl. 3.80, 3.40, 4 20. kopp 157.00. trio 13.723.50. Carma-prijs 2120 m.: 1 King Hol- landia (M. C. Vergay) 2.54.9, 1.22.0, 2. Kameraad, 3. Karei Duke. Winn 8 60. pl. 3.30. 1.90. kopp 14.40. Totalisatoromzet f 304.265. bleek een zwakke schakel Dordtse formatie, maar de ironie wilde dat juist hij het was die op al- hielp. De Dordtenaren namen in de eerste helft een 3—0 voorsprong: Zwaanvogels-doelman Kees v. d. Steen kreeg in die periode drie bal len, het betekende wel dat hij drie keer naar het net moest. Zwaan- vogels viel intussen traag en breed aan en Merwede kreeg steeds volop tijd om vier veldspelers rond doel man Aarnoutse samen te trekken. De climax bereikte het duel rond de tiende minuut van de tweede helft, even nadat Pim v. d. Meer eindelijk 13 had kunnen scoren. Zwaanvo gels wilde juist aanzetten om de achtertand te gaan goed maken, toen doelman v. d. Steen een sliding maakte. Het geintje kostte hem twee mi nuten strafbank én een penalty die Ton Lesnussa onhoudbaar langs in valler-doelman Simon Bousie knalde. Toen Siem Bousie even later een overtreding binnen de lijnen op nieuw met een strafschop zag be straft. was de strijd gestreden. Les nussa benutte het kansje feilloos en scoorde even daarna zelfs 1—6 toen doelman v.d. Steen in opperste wan- Gijs Collé: twee treffers. hoop zijn doel had verlaten in een poging nog iets aan de onafwendba re nederlaag te veranderen. Leids man en Langendam schoten Zwaan vogels naar een 1—8 achterstand, waarna Wim Ouwehand eindelijk doelman Aarnoutse voor de tweede ->keer kon kloppen28. DKS/Intiem werd districts kampioen. De Hagenaars versloegen het Rotterdamse Zwaluwen met 7 4 en schoten met 61 de illusies van Sporthuis de Bron aan flarden, dat bij winst de eerste plaats zou heb ben bereikt. Stand: DKS/Intiem 4 7; Zwaanvogels 45: De Bron 44; Merwede 44; Zwaluwen 4 ADVERTENTIE met hêéél veel nieuwtjes Alles over mode, voeding, doe-'t-zelf, bouw en verbouw, interieur, keukens, cosmetica, de tuin, bloemen, vakantie Leuk aangekleed met hapjes en drankjes en veel andere attracties. Kom dat nou 's gezellig samen bekijken. Op de Huishoudbeurs. Dagelijks geopend van 10.00-17.00 en van 19.00-22.30 uur. Ook op Koninginnedag. Op zondagen alleen van 10.00-17.00 uur. Entree f 5,- per persoon. Kinderen tot 14 en groepen boven de 25 personen f 3,50. Gratis parkeerruimte. Toernooien bij Crescendo en de Danaiden LEIDEN Korfbalhoofdklasser De Danaïden organiseert morgen het jaarlijkse toernooi voor jeugd- ploegen. De wedstrijdenreeks vindt plaats op het terrein aan de Mont- gomerystraat. Behalve bij de Da naïden (dat zaterdag een oefen wedstrijd speelt tegen De Algemene, aanvang 12.00 uur) zijn er op Ko ninginnedag ook activiteiten bij Crescendo. Om een eerste finan ciële basis te leggen voor de bouw van een nieuwe kantine op het nieuwe veld aan de Saffierstraat in het Morskwartier, organiseert die club een strafworpentoernooi. Van af 1 uur kan iedereen tegen beta ling van 1.50 (aspiranten en pupil len), twee gulden (junioren) en 2.50 (senioren) een gooi doen naar de titel "beste schutter" op het veld naast de Vijf Meihal. De eerderin de competitie gestaak te wedstrijd PernixDTV zal za terdag worden uitgespeeld. Die wed strijd is vooral van belang voor DTV, omdat de kans groot is dat die club met Soesterkwartier gelijk gaat eindigen. Het duel waarin bij een stand van 0—9 nog 32 minuten gespeeld dienen te worden, begint om 4 uur. Spanje wil geen amateurs naar Montreal sturen MADRID Pablo Porta, de voor zitter van de Spaanse voetbalbond heeft gisteren, nauwelijks verholen, toegegeven dat de Spaanse voetbal selectie voor Montreal niet als een amateurploeg kan worden be. schouwd. Door de uitlatingen van Pablo is de vraag of Spanje, dat zich ten koste van West-Duitsland, Turkije en Bulgarije plaatste, in het Olym pisch voetbaltoernooi zal kunnen spelen. Porta verwierp de gedachte een waarachtige amateurploeg naar de Spelen af t.e vaardigen. Een ploeg die, volgens hem, niets meer dan een oefenpartner voor de andere deel nemende landen zou kunnen zijn. Volgens Porta zijn er slechts twee mogelijkheden: of Spanje gaat door op de lijn die tot nu toe werd ge volgd en vaardigt daarmee een elf tal af dat uit hoog-betaalde profes sionals bestaat: of Spanje trekt zich terug voor het Olympische eindtoernooi ten gunste van Bulgarije (tweede uit de groep) of een ander land. Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. In handige kuipjes. Smeerzacht uit de koelkast. Vanavond en morgen LEIDEN Het belooft een spannen de strijd te worden in de hoofdgroep van het vijfde Rapid-toernooi, dat de Leidse schaakclub "Philidor" van avond en op Koninginnedag organi seert. De grootste kanshebbers zijn John van Baarle, die in het verle den al eens de hoofdprijs wegsleepte, Ad van den Berg, de kampioen van de Leidse Schaakbond, en John van der Wiel, de Leidse jeugdkampioen, die in de strijd om de Nederlandse Jeugdtitel op een gedeelte eerste plaats eindigde, en niet te vergeten Verholt van Utrecht, in Leidse schaakkringn beter bekend als de ar biter in hoger beroep. Toch is de belangstelling voor de hoofdgroep, waarin hoofd- en eerste klassers KNSB vijf fikse geldprij zen, variërend van driehonderd tot vijftig gulden, kunnen veroveren, niet al te groot. De verklaring daar voor ligt voor de hand: op zaterdag 1 mei wordt de laatste ronde in de KNSB-competitie gespeeld. Ook in groep A, bestemd voor spelers van tweede klasse KNSB en eerste klasse Onderbond, werkt dit door. Voor groep B, waarin spelers van tweede en derde klasse Onderbond elkaar betwisten, geldt dit niet. Ook in deze groepen wordt om vijf geld prijzen gestreden. Voorlopig hebben zich ongeveer tachtig deelnemers aangemeld. Door de geringe belangstelling van de KNSB-spelers, hebben huisschakers natuurlijk meer kansen. Men kan zich nog aanmelden op donderdag 29 april om half acht in de toernooi- zaal, de kantine van de Adler-fabrie- ken, Rooseveltstraat 20 in Leiden. Het inschrijvingsgeld bedraagt drie rijksdaalders en voor jeugdschakers tot en met zestien jaar vier gulden. Iedere deelnemer krijgt voor elke partij een half uur bedenktijd. In totaal moeten negen partijen gespeeld worden: drie op donderdagavond van kwart voor acht tot half twaalf en de resterende zes op Koninginnedag van tien uur 's morgens tot half zeven. De kwaliteit die vroeger zo gewoon was.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15