CDA wacht met aanval op Cuba Arrestanten rechteloos Voorlich campagne voor jongeren VVDM komt niet tot antwoord Bijna één ton voor schilderij Ouwater Ontwikkelingshulp aan Cuba Kabeljauwoorlog duurt nog voort "DONDERDAG 29 APRIL 1976 AMSTERDAM (ANP) De internationale kunsthandelaren hebben hun verblijf in Amsterdam na de veiling van de col lectie De Geus van den Heuvel met een dagje verlengd om woensdag nog een veiling van werken van meesters uit de zestiende-, zeveeitiende- en achttiende eeuw mee te maken. Hun aanwezigheid zorgde er voor dat de prijzen vaak veel ho ger opliepen dan deskundigen hadden verwacht. Het meest bracht een doek van Isaac Ouwater, een voorstelling van de Dam in Amsterdam, op. Dit werk ging voor 92.000 gulden naar het buitenland. Een complete verrassing, aldus veilingmeester Jan Pieter Glerum, was de opbrengst van twee kleine schilderijtjes, die oorspronkelijk toegeschreven waren aan de Spaanse school, maar ter veiling als werkjes uit de Italiaanse school werden gekwalificeerd. De twee doekjes kregen voor 68.000 gulden een nieuwe eigenaar. DEN HAAG (ANP) De Rutgersstichting start deze week met een landelijke campagne om de jongeren in ons land meer vertrouwd te maken met het gebruik van voorbehoedmiddelen. Volgens de stichting zijn er. on- schap het gevolg te z«n. Daarnaast danks de sterk verbeterde sexuele zijn er veel jongeren die ook b(j lan- voorlichting en de toegenomen aan- duriger contacten geen anticoncep- vaarding van het gebruik van voor- tie toepassen. „Met deze campagne behoedmiddelen, nog veel Jonze men- willen wü hieraan iets verbeteren om sen in Nederland die niet of nauwe- te voorkomen dat deze jonge mensen lflks op de hoogte zijn met de mo. al op jeugdige leeftijd met zo iets gelijkheden op het gebied van anti- Ingrijpends als een zwangerschaps- eonceptie. „55 prooent van de abor- onderbreking te maken moeten tusaanvragers zijn Jongeren, reden krijgen". genoeg om iets aan de voorlichting De campagne richt zich vooral op singa. Pronk betoogde, dat de hulp aan Cuba (vijftien miljoen gulden dit jaar, te besteden aan de inrichting van ziekenhuizen en poliklinieken) niet moet worden gestopt. De VVD en CDA-fracties (KVP, ARP en CHU) hadden hierop aangedrongen nu Cuba naar schatting tiendui zend militairen heeft ingezet in Angola. De minister voor ontwikkelings samenwerking zei dat het 'Vanzelf sprekend" was dat de hulp nader in overweging wordt genomen als Cubaanse troepen ook elders in zui delijk Afrika actief worden. CDA-woordvoerder mr. F. A. Pi ket wierp de vraag op waarom de regering na de militaire coupe in Chili destijds wel de hulp aan dat iets op dit gebied te blijven doen".^ Volgens een woordvoerder van de gisteren in Den gebruikt de overgrote meerder van de Jongeren tijdens de sexuele ervaring geen enkel In 25 procent van deze gevallen blijkt een zwanger- jonge mensen onder de 21 jaar. Via affiches, bioscoopspots en een ge richte voorlichting in de zeventien Rutgershuizen in ons land, zal deze groep over het gebruik van voorbe hoedmiddelen inlichtingen krijgen. Omdat het tarief voor een consult in een van deze huizen tot nu toe f 17,50 voor veel Jongeren een onoverkomelijke drempel is, heeft de stichting besloten de tarieven voor mensen onder de 18 jaar te verla gen tot vijf gulden. Ook gaat de Rutgersstichting via scholen, vor mingsinstituten. buurthuizen en bi bliotheken informatie geven. LEIDEN Bij een uitslaande brand in de Merenwijk is gisteren voor vijftienduizend gulden scha de ontstaan aan een woonhuis aan de Platanenrode. Later bij het opruimen van de schade trof de familie op de zolder ook nog de poes dood aan. Omstreeks twintig minuten over een gistermiddag zagen omwo nenden de vlammen uit het dak slaan van de woning Platanen- rode 18. De bewoners waren niet thuis. De brandweer, die uitrukte met een ladderwagen en gebruik maakte van één autospuit. wist de brand op de zolderverdieping in zes minuten te bedwingen. Men vermoedt dat de brand ont staan is door het leegstromen van een spuitbus lederverf bij de c.v.-ketel waarin de waakvlam brandde. De schade aan het huis bedraagt achtduizend gulden, de schade aan de inboedel vijftien duizend gulden. land heeft stopgezet. Pronk ant woordde, dat het onmogelijk is via de Chileense junta de bevolking te bereiken. ''Zolang de moord- en martel- Junta in Chili bestaat is dat perti nent onmogelijk en ik wens het niet eens te proberen via hen de mensen te bereiken", riep Pronk opgewonden uit. De WD-fractie vroeg nader be raad. De liberalen overwegen vol gende week tegen het onderdeel ontwikkelingssamenwerking van de begroting van Buitenlandse Za ken te stemmen. Voor wat betreft de hoogte van de post ontwikkelingshulp, zei mi nister Pronk niet vooruit te willen lopen op het kabinetsberaad. Naar aanleiding van de opmerkingen over de grootte van het "stuwmeer" 'de nog niet uitgekeerde ontwikke lingsgelden) zei minister Pronk dat het "stuwmeer" altijd zo'n honderd procent van de begroting heeft be dragen. Dat komt door het verschil in tijd tussen de aanwijzing van 'n projeot en de bestemming van het geld. De minister zei de omvang te willen terugbrengen. Eind vorig Jaar bedroeg het "stuwmeer" al zo'n zeventig procent. aan Vredelmg Bejaarde man Morgen (Koninginnedag) wordt de Groenoordhal in Leiden de dertiende zendingsdag van de Ne Stichting Mbuma-zending gehouden. Deze stichting onder steunt het geestelijke en medische van de Vrije Presby teriaanse Kerk van Schotland. De Bendingsdag begint om 10.30 u. Spre kers in de morgenibijeenikomst zijn ds. C. Smits uit Giessendam, eerste voorzitter, ds. Donald Maclean uit en ds. Joh. van der Poel Ede. In de middagbijeenkomst ds. P. J. Dorsman uit Stap de heer L. M. P. Scholten uit aan de IJssel, ds. A. de uit Alblasserdjam en ds. F. uit Vlaardingen, tweede voor zitter. I De Internationale rk organisatie Caritas en de Wereldraad van Ker ken zijn verontwaardigd over het feit dat de Europese Economische niet van hun dien gebruik wil maken bij de distri van overschotten melkpoeder de ontwikkelingslanden. Caritas een plan klaar voor de distri van 23.000 ton. De EG is tot iu toe bereid 10.000 ton beschikbaar te stellen aan organisaties als Cart as en de Wereldraad, maar dan noeten deze zelf de transportkosten betalen. Voor het transport van 23.000 ton 10 miljoen gulden nodig zijn. De betaalt wel de transportkos die organisaties alls het Rode en het Wereld-voedselpro- framima van de Verenigde Naties naken. Het is Caritas en de Wereld raad anmogefldjk deze kosten voor hun rekening te nemen, omdat zij aok al hoge kosten maken bij het van een betrouwbaar dis in de ontwikke zelf. Met het plan van zouden twee miljoen men in 43 landen geholpen zijn. Dezer dagen zal het uitgewerkte ?lan in Brususel aan de autoriteiten vorden voorgelegd, maar veel kans naakt het niet. "Als kerkelijke or- ïanisaties de transportkosten moe ten betalen, zijn ze niet meer dan vuilnismannen van de EG. in van dat zij de erkenning krij echte instrumenten te zijn bij de van de honger in de we Dat zei dr. J. van Gennip, di van de Nederlandse afdeling kan Caritas. De "duizelingwekkende" stdj- ;ing van de bestuurskosten en de ?eldontwaarding hebben het vermo- fcn van het Vatikaan in het afgelo Jaar flink aangetast. Dat blijkt het financiële verslag over 1975. Vatikaan heeft 3000 mensen in Investeringen in Italië zijn het Vatikaan op het ogenblik gunstig. Daarom heeft het de laatste tijd steeds meer beleggingen Sedaan buiten Italië, in landen die sconomisch een sterke positie inne men. UTRECHT (ANP) Het is dewone ledenvergadering in Utrecht Vereniging van Dienstplichtige Mi- werd besloten tot uitstel, omdat het litairen (WDMi gisteren niet gelukt hoofdbestuur geen raad wist met een antwoord te formuleren op de een motie waarin helemaal niet werd vraag van minister Vredeiing van gesproken over het weigeren van Defensie of de WDM het weigeren dienstbevelen als beleidsinstrument, van dienstbevelen wil hanteren als VVDM-voorzitter Theo de Roos beleidsinstrument. Op een buitenge- had tijdens de discussies herhaalde lijk gewaarschuwd, dat een positief antwoord aan de minister zou bete kenen dat Vredeiing geen behoefte meer zou hebben aan overleg en dat de VVDM daarmee in de illegale hoek gedrongen zou wordien. „De si tuatie bij het leger is uiterst gevaar, lijk voor ons. omdat daarmee de vak bondsrechten op de tocht komen te staan", aldus De Roos. In de motie die de meeste kans leek te hebben en die nu volgende week in behandeling zal worden ge nomen, staat dat de VVDM het wei geren van dienstbevelen niet na streeft, „maar als de commandanten zelf de faciliteitenregeling aan hun laars lappen, komt het onvermijdelijk tot onjuiste bevelen. En onjuiste dienstbevelen vragen erom geweigerd te worden. „Verder zei de motie dat soldaten zelf hun actiemiddelen be palen en dat de VVDM-bestuurders zich achter de actievormen moeten stellen zoals de leden die democra tisch vaststellen. beroofd en mishandeld ARNHEM (ANP) De politie in Arnhem heeft twee jeugdige Arn hemmers, de 22-jarige C.A.J. en diens 15-<jarige vriend, gearresteerd, •nadat zij zidh vrijwillig aanmeldden. Zij worden errvan verdaclht de 68- jarige heer J. Sohuyt zaterdagnacht in diens drukkerij te hebben over vallen en mishandeld. Het tweetal zou de heer Schuyt hebben gevan gen gehouden en hem meerdere ma len met een houten hamer hebben geslagen, zo maakten zij hem 50 gul den afhandig. Vervolgens zouden ze hem in het toilet hebben opgeslo ten en brandend papier naar binnen hebben gegooid. Een buurman, die op de brandlucht afkwam, vond de heer Schuyt to taal versuft. Hij had zeer ernstige hoofdwonden, een hersensohudding en brandwonden. Het tweetal heeft tot nu toe een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Morgen zullen ze worden voorgeleid voor de officier van Justitie in hun woonplaats. LONDEN (AP) De krachtige Volgens een mededeling van het Britse zeesleper "Statesman" heeft Britse ministerie van Defensie zou gisteren de IJslandse kanonneer- de Sleepboot de Ver hébben aange- boot "Ver" geramd, aldus is in Lon- varen om te voorkomen dat het te- den bekendgemaakt. Dit was het genovergestelde ging gebeuren. MADURODAM Tjeerd Westerterp, een zoon van de verkeersminister, heeft gisteren de afvalwa- jongste incident in de "kabeljauw - terzuiveringsinrichting te Madurodam in werki ng gesteld en overgedragen aan de loco-burgemees- oorlog" tussen Groot-Brittannië en Een woordvoerder van de IJs- ter van Madurodam Jan Christiaan van der Wouden. De installatie, een Carrousel oxydatiesloot, IJsland die. zoals dinsdag in een landse regering in Londen zei dat is een getrouioe copie van die op het eiland Tholen. Foto: knielendvLn.r.: de heer Van der Oslose krant was gemeld, eigenlijk de Statesman de Ver tweemaal Wouden; Tjeerd Westerterp en zijn vader. al min of meer voorbij n Vrijbrief voor Indira Ghandi heeft geramd. Meer en meer Britse treilers ver laten de IJslandse visserijwateren omdat zij meer last zouden on dervinden van IJslandse kan- nonneerboten en minder be scherming krijgen ran de fregatten van de eigen marine. Zondag nog zouden er in die wa teren 40 treilers hebben gevist, dinsdag waren er nog maar 26 over aldus is te Londen vernomen. Roy Jenkins bijna zeker voorzitter Europese commissie LONDEN (Reuter) De Britse minister van binnenlandse zaken, Roy Jenkins, zal Vrijwel zeker' de functie van voorzitter van de Euro pese Commissie, het dagelijks be stuur v. d. EG, aanvaarden. Volgens zegslieden uit de directe omgeving van Jenkins, die in het midden van de regerende Labourpartij staat en een vurig Europeaan is. neemt de minister de post op 1 januari over, wanneer de vierjarige ambtstermijn van de huidige voorzitter, Francois- Xavier Ortoli, afloopt. Jenkens zou over het voorzitterschap zijn benaderd door de Westduiitse bondskanselier, Helmut Schmidt, en Franikrijks staatshoofd Valery Gis- card d"Estaing. Waarschijnlijk gaat de 55-janige mi nister zioh komend najaar op zijn nieuwe functie voorbereiden. In die tijd gaat de nieuwe Britse premier, James Callaghan, naar algemeen wordt aangenomen zijn kabinet wij zigen. Hierby zou minister voor Nrd.- Ierland Merlyn Rees binnenlandse zaken krijgen, en zouden minister van financiën Denis Healy en zijn collega van buitenlandse zaken, An thony Crosland. van functie ruilen. Directeur Lakenhal wil halve dagen werken LEIDEN De directeur van het Stedelijk Museum De Lakenhal heeft bij B en W een verzoek ingediend om per 1 oktober een Jaar lang halve dagen te mogen werken. De heer Wurfbain wil de extra vrije tijd gaan besteden aan het schrij ven van een proefschrift. Hij heeft zijn voornemen gister middag bekend gemaakt tijdens een vergadering van de commissie voor de Lakenhal, en voegde daareen verzoek aan toe om de hierdoor vrijgekomen gelden te besteden aan het aantrekken van een meubeüres- taurateur. De twee restaurateurs die de Lakenhal voor deze afdeling heeft, gaan binnenkort, vrij snel na elkaar, met pensioen. Het is gewenst, aldus Wurfbain, dat de opvolger door hen zelf wordt ingewerkt, vandaar dat het beter is om de nieuwe res- taurauteur In een vroeg stadium aan te trekken. Het part-time uitoefenen van de di recteursfunctie hoeft, volgens Wurf bain geen problemen op te leveren. Met name omdat tegen die tijd do museumcatalogus, waaraan door hem veel werk is besteed, voltooid wordt, leek het hem verantwoord om de functie voor een jaar op de ze basis uit te oefenen. NEW DELHI (AP) Het India se hooggerechtshof heeft gisteren be paald dat de regering ten tijde van de natonale noodtoestand de bevoegd heid heeft alle burgerrechten op te schorten. Dit betekent dat politieke gevangenen ook geen recht hebben om de reden voor hun arrestatie aan te vechten. Het besluit van het gerechtshof be tekent een grote overwinning voor premier Indira Ghandi, die hiermee de laatste tegenstanders van hand having van de noodtoestand de mond gesnoerd ziet. Krachtens de noodtoestand, die in juni vorig jaar werd uitgeroepen, heeft de regering bijna dictatoriale bevoegdheden en zijn de meeste bur gerrechten opgeschort. Politieke gevangenen kunnen zon der vorm van proces duurzaam wor den vastgehouden. Volgens het hoog gerechtshof hoeven de redenen voor arrestatie van personen, die krach tens de binnenlandse veiligheidswet worden vastgehouden, niet openbaar worden gemaakt. De uitspraak van het hof kwam nadat de regering in beroep was ge- gaan tegen de uitspaak van lagere rechtbanken, dat gevangenen hun detentie kunnen aanvechten. De afgelopen tien maanden zijn duizenden mensen door de politie opgepakt. Van regeringszijde is niet gezegd om hoeveel gevangenen het gaat, maar volgens Indiase functio narissen bedraagt het aantal arres tanten tenminste 10.000. Een deel hiervan is inmiddels weer vrijgelaten. PPR/D'66 stelt voorwaarden aan bouw brug LEIDEN De raadsfractie van PPR/D'66 zal niet eerder instemmen met de bouw van de Sumatrabrug in Leiden ter ontsluiting van het indu strieterrein De Waard, dan wanneer vaststaat, dat zich in de Kooiende vaststaat, dat zich in de Kooi en de Zeeheldenbuurt geen verkeersproble- daardoor gaan voordoen. Fractielei der Laurens Beijen zei gisteravond in de fractievergadering van PPR/D'66 dat uit het raadsvoorstel duidelijk zal moeten blijken dat de bouw van de Sumatrabrug een verbetering is. Zo als bekend is de bouw van de brug op korte termijn mogelijk geworden, omdat uit de werkgelegenheidspot .een bedrag beschikbaar is gekomen. Raadslid Frits van Oosten benadruk te, dat ondanks de haast waarmee nu beslissingen genomen moeten worden, eventuele hoorprocedures van de bum-ten niet in het gedrang mogen komen. Indira Gandhi: vrijbrief DEN HAAG (SP, ANP) De CDA-fracties in de Eerste Kamer hebben hun aanval op de Nederlandse ontwikke lingshulp aan het communistisch geregeerde Cuba nog niet hard gemaakt. Zij wachten het antwoord af van minister Pronk op vragen van CHU-fractieleider dr. R. J. H. Krui'

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11