Senaat wil geen hulp aan Castro 'Waar Frans komt,daar stervenmensen' PvdA en VVD volledig eens over abortus Kwart van bevolking is voor belasting ontduiking Lezers schrijven -^eeï lekkers va/j \Vcnken-Landboim^c. fruyo drink met honing VLAG UIT Wie is er tegenwoordig nog onpartijdig? WOENSDAG 28 APRIL DEN HAAG (ANP) - Een kwart i de Nederlandse bevolking voor belastingontduiking m de helft (53 procent) vindt dat men moet proberen de be lastingdruk te ontgaan. Dit komt naar voren uit een enque- te, die de Erasmus universiteit te Rotterdam heeft gehouden in het kader van een onderzoek r economische gevolgen van belastingheffing voor burgers bedrijven. In 1972 werd met deze studie, die ook wil vaststellen in hoe- e belastingen worden af gewenteld, begonnen. Aanlei ding waren vragen uit het par lement, die de toenmalige staatssecretaris van financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, ertoe brachten aan instellingen van wetenschappelijk onderwijs te verzoeken dit onderwerp te be studeren. De Erasmus universi teit nam de uitdaging aan en vormde een onderzoekteam, dat begeleid wordt door de uni versitaire werkgroep "afwente ling belastingen" onder leiding i prof. dr. W. H. Somermeijer. De verkregen gegevens inzake meningen over en reacties op belastingen zijn bewerkt door de heer F. C. Wijle, verbonden t het fiscaal-economisch in stituut van de Erasmus univer siteit en nu gepubliceerd in het eerste deel "burger versus be lastingen" in de reeks "burger belastingen". De enquete, die in 1973 werd gehouden, stelde de vragen: vindt u dat iedereeen onder alle omstandigheden, hoe hoog het belastingtarief ook is, zijn in komen volledig aan de fiscus moet opgeven of vindt u dat niet" (belastingontduiking) en: ?n hoort wel eens over ma- in de belastingwet, die het iemand mogelijk maken min der inkomstenbelasting te beta len dan waarschijnlijk door de wet is bedoeld. Meent u dat het raadzaam is van die gelegenheid gebruik te ma ken of niet? Of hangt dat af van de hoogte van het tarief over de top van zijn inkomen?" (belas- tingontgaan). Terwijl 25 pro cent zich voor ontduiking uit sprak, bleek 69 procent ertegen, terwijl 6 procent het niet wist. Tegen het ontgaan van belas ting sprak zich 4 procent uit, terwijl 53 procent ervoor was en 7 procent geen antwoord had. De neiging tot ontduiking is se dert 1963 afgenomen, consta teert de heer Wijle aan de hand een vergelijking van de re sultaten van deze enquete (uit 1973) en die, welke in 1963 door j de afdeling rechtssociologie i de rijksuniversiteit te Lei den in de randstad Holland is gehouden. In 1963 sprak nog 36 procent van de bevolking van de randstad Holland zich voor belastingontduiking uit en in 1973 was dat in de randstad nog ir 27 procent. Voorts blijkt uit de enquete, dat bij de Nederlandse burger nog steeds een positieve houding r het betalen van belasting overheerst, al zijn er aanwijzin gen, dat in de verstreken tien jaren een verschuiving is opge treden in de richting van een er negatieve instelling. Blijkens de enquete-resultaten wordt de belastingdruk in Ne derland in de laatste tien jaren steeds meer als te hoog ervaren, waarbij weinig invloed uitgaat i de inkomensklasse. Er blijkt een betrekkelijke tevre denheid te bestaan bij hogere employe's en bij beneden de 25- boven de 65-jarigen. Tenslotte blijkt uit de enquete dat bij overweging van emigra- een lagere belasting in het buitenland slechts een geringe rol speelt. MAASTRICHT (SP) - Frans H be gint in het nauw te komen. Op de tweede zittingsdag van de Maas trichtse rechtbank komen er geen harde, kille cijfers op tafel, zoals een dag eerder. Wél zijn er een fors aantal aangrijpende, onthutsende getuigeverklarin- gen van vroegere collega's van de 40-jarige ex-hoofdverpleger. Die verklaringen maken het wel licht nog duidelijker dat er in de Kerkraadse Lueckerheidekli- niek, waar de laatste vier tot vijf jaar op de afdeling "Nachtegaal" ruim 250 demente bejaarden on der verdachte omstandigheden stierven, een massamoordenaar aan het werk is geweest. Frans draait er omheen en zegt te vaak dat hij zich niet veel meer kan herinneren. Als het in zijn be lang is weet hij echter het kleinste detail op te lepelen. De belangrijkste getuige deze tweede dag is de 31-jarige hoofd verpleger H. van Dijk. Hij was hoofd van de afdeling "Specht", maar sinds Frans op 14 augustus vorig jaar werd gearresteerd is hij hem opgevolgd als hoofd van de "Nachtegaal". Van Dijk doet een beekje open over Frans: "Hij kwam bij mij altijd insuline ha len, terwijl hij, voor zover ik kon nagaan, geen suikerpatiënten op zijn afdeling had. Ik vermoedde wel dat er iets mis was, maar wat dat was wist ik niet. Ik vond het destijds ook merkwaardig dat er niemand op "Nachtegaal" stierf in de twee weken dat Frans met vakantie was. Toen hij terug was overleden er prompt vijf patiën ten in enkele dagen". "Op de afdeling "Specht" had ik al een jaar een man met een lon gaandoening. Die was er echt niet zo slecht aan toe. Maar toen hij werd overgeplaatst naar "Nach tegaal" was hij binnen de kortste keren dood". Schrikbewind Uit verschillende verklaringen wordt voorts duidelijk dat forse Frans, wiens gewicht inmiddels door de beperkingen van het le ven in het huis van bewaring is teruggebracht van 150 tot 110 ki lo, een waar schrikbewind in de kliniek heeft uitgeoefend. Van Dijk: "Hij regeerde heel Luec- kerheide. Frans domineerde. Wij hadden niets te zeggen. Hij moest altijd gelijk hebben, anders kon je niet met hem communiceren. Als hij niet met iemand kon op schieten, zorgde hij dat die werd overgeplaatst. Bij het hogere per soneel had hij volgens mij wel een goede naam. Hij zat ook in allerlei commissies en was zelfs gecommitteerde bij examens. Hij had nogal wat invloed op het per soneel". Frans H die heeft toegegeven ne gen bejaarden met insuline te hebben ingespoten, waarna deze mensen stierven, kondigde veelal de dood van de patiënten van te voren aan. Van Dijk: "Had hij dat nou alleen nog maar tegen colle ga's gezegd. Maar iedereen kon het horen. Ook de patiënten zelf'. Volgens enkele ziekenverzorgsters had Frans eens aan het bed van een bej aarde vrouw tegen hen ge zegd: Omaatje gaat hemelen. De vrouw had dat gehoord, was vol komen in paniek geraakt en had over de afdeling geschreeuwd: "Ik ga toch niet dood. Ik moet nog bij mijn broer op bezoek in Vaals". Frans zelf zegt zich niets te herinneren. De felle officier van justitie mr. J. Booster schiet dan uit "De arts van de kliniek noemde u zelfs een hamsteraar van medicijnen. U bestelde insuline op naam van al dagen tevoren overleden patiën ten. De arts drukte dat zo uit Frans leed aan hamsterwoede. Het leek wel of hij een tweede apotheek wilde aanleggen. Toen hij eens terug kwam van een va kantie bestelde hij voor zo'n twintig patiënten insuline. Een paar dagen later was het op. Er waren toen wel zes patiënten ge storven". Frans: "Dat kan ik me niet herinne- Boos Ook rechtbankpresident mr. G. Hermesdorf, die al vaker had la ten merken dat de verklaringen van Frans er bij hem niet in wil den, wordt dan enigszins boos. Hij snauwt Frans toe: "Het is ze ker weer allemaal niet waar". Mr. Booster gaat verder "Wat later bestelde u nog eens insuline, nu voor 48 patiënten". Frans: "Ik heb er niet ten". De officier komt dan met een schrijnend voorbeeld. "Familie leden van een patiënt weten zich te herinneren dat u eens iemand een spuitje heeft gegeven die dat helemaal niet nodig had. Het ging om een vrouw van negentig, die geestelijk en lichamelijk nog erg goed was. Binnen vijf uur na uw injectie was ze dood". Frans, in zijn zangerigste Lim burgs: "Daar weet ik niets van". In de kliniek werd al eens geksche rend gezegd: waar Frans komt, daar sterven de mensen. Des te merkwaardiger is het dat Frans jarenlang zijn gang kon gaan. Ziekenverzorgster Vierge van Eggen (23), die de laatste twee, drie jaar bij Frans heeft gewerkt, probeert dat uit te leggen. "Frans was heilig in de kliniek. De ziekenverzorgsters hadden niets in te brengen. We voelden dat er iets fout zat, maar we wisten niet wat Naar wie moesten we toe gaan? Naar het hoofd van de ver pleegkundige dienst? Hij en Frans waren twee handen op één buik. Er was gewoonweg nie mand om mee te praten. Eigen lijk vermoedden we al een jaar ongeveer dat Frans iets stiekems deed. Maar we hielden het onder ons drieën. Niemand zou ons toch geloven". De president wil weten hoe Frans voor zijn patiënten was. Juffrouw van Eggen: "Goed, als ze tenmin ste niet lastig waren". gespo- De president "En als ze lastig wa- De ziekenverzorgster "Dan wer den ze overgeplaatst, of. .waar het nu over gaat Frans draaide zelfs eens, waar ik bij stond, de zuurstoftoevoer dicht, terwijl de patiënt nog duidelijk ademde". Die verklaring wordt ondersteund door drie van haar collega's. Mr. Hermesdorf wil weten wat Frans daarop heeft te zeggen. "Ik dacht dat die vrouw al dood was. Ze zuchtte een keer heel diep. Toen heb ik het kraantje dichtgedraaid. Dat is alles wat ik me kan herinneren". Vierge van Eggen daarop: "We wa ren er allemaal kapot van, maar we hadden het lef niet er wat van tegen hem te zeggen". Flauwekul Uit andere getuigeverklaringen, die by de politie waren afgelegd, blijkt d at Frans eens voor een vrij weekeinde had gezegd: "Wedden om een vlaai dat die twee patiën ten dood zijn als ik maandag te rugkom?" Frans kreeg gelijk. "Maar daar heb ik geen bedoeling mee gehad", verweert Frans zich nu. "Ik maakte maar gewoon wat flauwekul". Uit de verklaring van het hoofd van de afdeling "Merel" van de kli niek, blijkt dat Frans ook op zijn afdeling had huisgehouden. In de vakantie-tijd had Frans hem zes weken waargenomen. In die tijd overleden er zeven patiënten. terwijl er in het hele jaar in totaal negen mensen stierven. Een andere getuige verklaring, nu van een zoon van een bejaarde vrouw: "Toen mijn moeder de af deling "Nachtegaal" werd bin nengebracht zei H.: "Wat maken jullie me nou. Die vrouw is meer dood dan levend. Geef me uw telefoonnummer maar. Dan kan ik u bereiken als er vannacht wat met uw moeder gebeurt". Daar stonden we wel even van te kij ken, want we hadden nog maar net tevoren van onze huisarts ge hoord dat het met moeder hele maal niet zo slecht was. En van stervensgevaar was al helemaól geen sprake. Maar de volgende dag al kregen we een telefoontje van de heer H., die ons vertelde dat moeder was heengegaan. Toen we vroegen waaraan dan wel, antwoordde hij: Ze was uit geleefd". Toen Frans zijn diagnose aan de familie bekend maakte had hij de vrouw alleen maar op de bran card langs zich heen zien gaan. Nog een verklaring: 'Toen ik bij myn vader op bezoek kwam, stond Frans H. de trouwring van vaders vinger te rukken. Dat ging op het laatst met zoveel geweld, dat die vinger ging bloeden. Toen ik zei, dat is beulenwerk, was het antwoord: daar voelt hij toch niets meer van". Vandaag, op de derde procesdag, behandelt de rechtbank de dief stallen die Frans ten nadele van zijn patiënten heeft gepleegd. DEN HAAG (SP) - In de Eerste Kamer vindt een meerderheid, dat aan de ontwikkelings hulp aan Cuba een einde moet komen. Dit valt af te leiden uit wat woordvoerders van de christen-democratische fracties en de WD gisteren hebben gezegd bij de bespreking van het buitenlandse beleid. Cuba is een van de zogenaamde twintig concentratielanden, waar de Nederlandse hulp sinds 1975 speciaal op is gericht. Voor dit jaar is aan dit Latijns-Amerikaanse land hulp toegezegd voor een totaal-bedrag van 15 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) - Tussen de fracties van PvdA en WD in de Tweede Kamer is volledige over eenstemming bereikt over de in diening van een nieuw, gezamen lijk abortus-wetsontwerp. Ook is er overeenstemming over de nu te volgen procedure, die er in voorziet dat het nieuwe initiatief-ontwerp midden volgende week bij de Tweede Kamer zal worden inge diend door de initiatiefnemers Lamberts-Roethoef (beiden PvdA) en mevrouw Veder-Smit en Geurt- sen (beiden WD). De eerder door deze Kamerleden afzonderlijk ingediende initiatie- fontwerpen zullen gelijktijdig wor den ingetrokken. In de komende dagen zal worden nagegaan of de juridische formulering in de concept-tekst inhoudelijk overeen stemt met het eerder bereikte ak koord terzake tussen beide poli tieke groeperingen. Ook zal nog nader contact worden gezocht met een aantal organisaties (bijvoorbeeld Stimezo) om na te gaan of van die zijde instemming kan worden verkregen met de nieuwe tekst. Verwacht wordt dat de bijzondere Kamercommissie voor de voorbe reiding van de abortus-voorstellen nog volgende week bijeenkomst voor de vaststelling van de proce dure van de behandeling in de Ka mer van die voorstellen. Zoals be kend is daarbij tevens aan de orde het initiatief-ontwerp van me vrouw Van Leeuwen (ARP) en Van Schaik (KVP). De fracties van Pvd A en WD hech ten er zeer aan dat de behandeling van beide initiatief-ontwerpen nog voor het zomerreces in de Tweede Kamer zal plaats hebben. Een schriftelijke voorbereiding van het nieuwe ontwerp op louter politieke gronden wijzen zij af. DEN HAAG - Onder het motto "wachten kan niet meer" zijn gisteren ruim 1500 binnenschip pers uit heel het land naar Den Haag gekomen om te protesteren tegen het "povere" resultaat dat de commissie binnenvaart tot nu toe heeft geboekt. Op de foto biedt mevrouw Tullemans-Hubens staatssecretaris Van Huiten een petitie in de vorm van een red dingsboei aan. KVP: desnoods zonder AR en CH DEN HAAG (ANP) - Het KVP- bestuur is unaniem akkoord ge gaan met de aanbevelingen van de KVP-commissie -noodprocedure. Dit betekent, dat als eind mei geen materiële zekerheid is verkregen over de totstandkoming van één CDA-lijst, op 1 juni de voorberei ding van de omvorming van de KVP tot een christen democratische partij zal beginnen. Eind september kan dan de daad werkelijke omvorming beginnen, indien de definitieve besluitvor ming over één CDA-lijst negatief zou uitvallen. De gehele procedure zal worden versneld als over enkele weken zou blyken dat de stemming onder de AR-kiesverenigingen geen twee derde voorwaardelijke meerder heid voor de ene CDA-lijst oplevert. Namens de CDA-interfractie, waarin de fracties van KVP, ARP en CHU in de Eerste Kamer zijn verenigd, zei mr. F. H. Piket "Ik vind het onjuist, dat de hulpverle ning aan Cuba doorgaat als dat land gelden uit haar staatskas niet aan haar eigen bevolking ten goede laat komen, maar het besteedt aan oor logstuig, in een land, waarmede zij geen enkele natuurlijke of aard rijkskundige relatie heeft". Piket doelde op de tussenkomst van naar schatting 10.000 Cubaanse militairen in de burgeroorlog die enige maanden in de voormalige Portugese kolonie Angola, in Afri ka, heeft gewoed. De liberaal ir. S. H. Louwes verweet minister Pronk dat hij te koppig was om te erkennen dat hij er fout aan heeft gedaan Cuba ontwikke lingshulp te geven. "De WD keurt het geven van financiële steun aan Cuba vierkant af', zei hij. Drs. G. M. Nederhorst van de PvdA, partijgenoot van de minister, zei, dat de eerlijkheid gebiedt te zeg gen, dat de bevrijdingsbeweging MPLA eerst wapens heeft gevraagd aan de Verenigde Staten. Nadat deze hulp was geweigerd heeft MPLA zijn toevlucht gezocht tot de Sowjet-Unie en Cuba. De meerderheid in de Eerste Ka mer van christen-democraten en li beralen meent, dat op de begroting voor ontwikkelingshulp best kan •worden bezuinigd. Zij steunen hienn minister Duisenberg van Fi nanciën. Deze bezuiniging zou kunnen worden gevonden door beperking van het zogenaamde stuwmeer, waarin nu meer dan een miljard gulden ligt te wachten op besteding. De progressieve fracties van PvdA, D'66 en PPR daarentegen menen, dat de ontwikkelingshulp op peil moet blijven. Het niveau van an derhalf procent van het nationaal inkomen mag niet worden verlaten. De minister van buitenlandse za ken, mr. M. van der Stoel, oogstte allerwegen lof voor zijn beleid, ook van de oppositie. In zijn laatste toe spraak over buitenlandse zaken en defensie in de Senaat zei mr. H. van Riel van de VVD, dat hij Van der Stoel beschouwt "als een positieve aanwinst voor de leidende groep in de Nederlandse samenleving, een man die men zowel om zijn ver stand als om zijn karakter slechts hoogachten kan". Namens de christen democratische fracties stak ook CDA-voorzitter prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp de loftrompet op deze PvdA-minister. Steenkamp he kelde de "volstrekt onredelijke kri tiek" die de minister in eigen kring heeft te doorstaan. Somber gestemd waren alle be langrijke sprekers over de voort gang van de onderhandelingen tus sen NAVO en Warschau Pact wederzijdse en evenwichtige troe penvermindering in Europa. Drs Nederhorst, vertegenwoordigei van de grootste regeringspartij de PvdA, beschuldigde het Oostblok ervan de onderhandelingen met opzet te vertragen. Prof. Steenkamp wees namens de CDA-fracties de gedachte af, dat de defensie-uitgaven bevroren moe ten worden op het huidige peil. Deze gedachte leeft bij de PvdA. "Dit kunnen wij niet aanvaarden. Wij willen een geloofwaardige de fensie als uiting van onze vredes wil", zei Steenkamp. Van Riel beschuldigde het kabinet-Den Uyl ervan, dat het "als sluw koopmannetje de Bondsre publiek het gelag wil laten betalen van de gemeenschappelijke verde diging". Hij vreesde dat Nederland zodoende in een verhouding van onderworpenheid tot West- Duitsland komt te staan. "Elke dwaasheid heeft haar prijs", zei de WD-fractieleider. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Menken Landbouw melk. lekkere melk. Er zijn in deze tijd machten en krachten aan het werk die er op uit zijn, een einde te maken aan alle koningschap. Steeds weer steken zij de kop op, steeds met andere ar gumenten en naar andere aanlei dingen. Hun intentie blijft echter dezelfde de kroon móet vallen! Men ontkomt moeilijk aan de ver leiding, te veronderstellen, dat hun sterkste drijfveer wel eens hun minderwaardigheidscomplex zou kunnen zijn: een diepliggend besef van eigen gemis aan stijl en allure. Het past ook wonderwel bij de ni velleringsmode. Het recept is een voudig: haal alles, waar je krach tens eigen intelligentie, werk kracht, cultuur, beschaving, oplei ding, bekwaamheden, begaafdhe den, enz. enz. niet bij kunt, naar be neden; trek het omlaag naar je ei gen erbarmelijke niveau, gespeend van alle formaat en allure, en je lijkt zelf wat minder erbarmelijk. Aan deze ontluisteringsmanie moet al heel wat ten offer vallen: het gezag, het geloof, het huwelijk, het aan zien en de gevechtswaarde van het leger, het image van de politie, het eigendomsrecht, de ondernemin gen, het onderwijs, de vorming, de volksgezondheid (drugbeleid!), het ouderlijk gezag, het toneel, kortom, niets is heilig of veilig voor de wals der nivellering. En nu is dus de beurt aan het koningshuis. Zo wordt o.m. voorbijgezien aan al les wat prins Bernhard in achten dertig lange jaren voor Nederland gedaan heeft. Men wil de rel om de rel, al is het aandeel van de prins nog geenszins aangetoond. Bar bertje moet hangen. Velen van de luidruchtigste schreeuwers moes ten nog geboren worden toen prins Bernhard al vitale contracten voor ons land afsloot. Dat hóefde hij niet te doen, hij had kunnen volstaan met het comfortabele leven van een prins-gemaal. Maar daar gaat het de stenen werpers niet om: het gaat om de doelbewuste, gerichte ontman teling van het laatste bolwerk dat de totale omtuming van onze maat schappij naar een eenheidsstaat, compleet met her-opvoedende middenschool, in de weg staat het Huis van Oranje Daarom is het meer dan ooit zinvol, op 30 april de vlag, met de orarye wimpel uit te steken. Nu het nog kan. Nu het nog mag. H. J. Peeters Rijnzichtweg 38 Oegstgeest. iuwóeman Vele verzekeringsadviseurs zijn wel degelijk onpartijdig. Zij helpen u aan een verzekering die voor u de beste is. Want ze zijn onafhankeliik.dus niet in dienst van een bepaalde verzekeringsmaatschappij. Daarom vindt u bij hen deze ronde sticker op raam of deur. Stap er eens binnen. (puphkatie van Delta-Lloyd, die vindt dat u geen verzekeringen moet sluiten zonder onpartjdig advies voorat

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7