de nieuwe lengte Onnodig stuipen op 't lijf gejaagd Nieuwe vorm van overleg wijkorganen 449, Deltaveiligheid kan ook door dijkverhogingen Mr. Lodder in Almelo uitgeluid met „Losse flodders'-bundeltje Winkelen per fiets in Leiden WOENSDAG 28 APRIL 1976 Leidse hoogleraar Schaberg kritiseert uitlatingen over baannoederhalskanker: Door Wim Wirtz LEIDEN Ook in ©n om Lei den is grote onrust ontstaan naar aanleiding van de kritiek die vorige week door de Rotter damse GG en GD-direoteur prof. dr. L. Rurema werd losgelaten over het bevolkingsonderzoek op baa rmoederihaLsikarJke rBurema verklaarde dat de resultaten van dat onderzoek zo onzeker zijn, dat dn vier van de vijf gevallen onnodig geopereerd wordt. Bo vendien, zo zei de Rotterdamse hoogleraar, bleken na de opera ties maar liefst 84 van de 100 be handelde vrouwen gezond te zijn. Bij vele vrouwen en ook huis artsen hebben deze uitlatingen grote onzekerheid 'gewekt. In Katwijk had dit tot gevolg dat een aantal vrouwen besloot niet meer aan het daar pas op gang gekomen bevolkingsonderzoek mee te doen. Maar ook vrouwen, die inmiddels een operatie heb ben ondergaan, zoals het verwij deren van de baarmoeder, wend den zich ongerust tot ziekenhui zen en huisartsen. De Leidse patholoog-anatoom prof. dr. A. Schaberg, die uiit hoofde van zijn functie te ma ken heeft met de zg. "Uitstrijk- Jes" die bij een bevolkingsonder zoek worden gemaakt, is met de uitlatingen van Burema niet erg gelukkig. Bovendien zet hij gro te vraagtekens achter de kri tiek van de Rotterdamse hoogle raar. Schaberg: „Ik wil met Bu rema meegaan als hij zegt dat van de honderd vrouwen die 'n positief uitstrijkje hebben, er slechts een beperkt aantal hoeft te worden geopereerd. Maar als hij zegt dat vier van de vijf ope raties overbodig zijn, dan vraag ik me wel af wat Burema precies met operatie bedoelt. Als hij onder operatie alleen verstaat het weghalen van de baarmoe der, dan is wat hij zegt, niet Drie groepen Prof. Schaberg onderscheidt bij het bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker drie groepen van vrouwen. Bij de ene groep (98 procent) is de uitslag van het zg. uitstrijkje (waar bij slijm uit de baarmoederhals wordt onderzocht op' afwijkende cellen) duidelijk negatief. En bij een andere groep is het duidelijk dat er sprake is van baarmoe derhalskanker. Tussen deze twee groepen ligt evenwel nog een derde groep, die "niet duidelijk" is. Prof. Schaberg: "Het ont staan van baarmoederhalskan ker is een proces dat begint met de aanwezigheid van afwijkende cellen aan de baarmoederhals. Als Je daar een uitstrijke van maakt, dan is dat een afwijkend uitstrijkje. Maar dat hoeft hele maal niet te betekenen dat er sprake is van kanker. Het kan namelijk net als een wondje normaal genezen. Het probleem is alleen - en daar gaat het om - dat we nog met de cytologie (cel- leer) noch met de histologie (weefSelleer) steeds kunnen vast stellen wanneer dat proces over gaan in baarmoederhalskanker en wanneer het "point of no re turn" ("er is geen weg te rug", red.) is bereikt". "In die tussengroep bevindt zich een aantal vrouwen bij wie op grond van weefselonderzoek geen kanker blijkt te kunnen worden gevonden. Als Burema dat bedoelt, dan heeft hij gelijk. Maar hij spreekt van operaties. En ik weet dan niet wat hij onder operaties verstaat". "Kijk, de hele procedure is als volgt. Als 'n uitstrijkje in 1ste in stantie positief uitvalt, dan wordt da-0 meegedeeld aan de huisarts van de desbetreffende vrouw en dan wordt er geadviseerd nog een uitstrijkje te maken. Is dat weer positief, dan wordt de vrouw ver wezen naar de gynaecoloog, die haar nader onderzoekt. Er wordt dan eerst poliklinisch een stukje weefsel van de baarmoederhals genomen, wat nauwelijis een in greep is, en dat wordt histologisch onderzocht. Blijkt het dan kan ker te zijn of het begin van kan ker, dan wordt bekeken wat er het beste kan worden gedaan. En dat is een zeer individuele thera pie. Het kan vijvoorbeeld zijn. dat het een vrouw betreft van dertig jaar die nog kinderen wil ben. Als de baarmoeder wordt weggehaald dan kan dat niet Dus dan wordt er nagegaan of het wegnemen van een stukje van de baarmoeder mogelijk is, zodat ze toch nog kinderen kan krijgen. En als de vrouw ouder is, bijvoor beeld vijfenveertig, en ze wil of kan geen kinderen meer krijgen, en ze kan niet meer tegen die spanning, tegen dat idee van: ik heb kanker, dan wordt er wel geadviseerd de hele baarmoeder weg te halen. Kijk, en dat wegha len van de baarmoeder, dat be schouw ik als een operatie". Volgens prof. Schaberg heeft prof. Burema onnodig een bepaalde groep van vrouwen de stuipen op het lijf gejaagd. Onnodig temeer r Prof. Schaberg: werkelijke probleem is die groep te bereiken omdat het beoogde effect van een' noom het meest voorkomt, niet bevolkingsonderzoek op baarmoe derhalskanker - en daarin is Schraberg 't wel met Burema eens - nog lang niet is bereikt. „En dat is het werkelijke probleem", zegt hij. "Dat in streken waar dit onderzoek al jaren wordt uit gevoerd, gebleken is dat 't aantal sterfgevallen ten gevolge v. baar moederhalskanker niet steeds duidelijk gedaald is. En het is zeer waarschijnlijk dat dat komt, doordat de groep van vrouwen waarin het baarmoederhals-carci- dat bevolkingsonderzoek mee doet. Het is in elk geval bekend dat dat carcinoom het meest voor komt bij de sociaal minst bevoor rechten. Dat komt door allerlei factoren: sexuële hygiëne, ge slachtsverkeer op vroege leeftijd. Het kan zelfs per wijk verschillen. Het grote probleem is nu deze groep te bereiken. Wij willen dat graag proberen te doen via de huisartsen. We weten alleen nog niet of dat in de praktijk haal baar is". DEN HAAG (ANP) Het comité samenwerking Oosterschelde (SOS), waarin 24 organisaties en groeperingen zijn verenigd, heeft zioh in een rapport gesteld ach ter de conclusie van een Amers- foorts ingenieursbureau, nl. dat i voor Zeeland "Deltaveiligheid" ook zonder afsluitdam kan wor den bereikt: te weten door dijk verhogingen, die uiterlijk in 1985 gereed kunnen zijn. Wat het Jaar 1985 betreft houdt het bureau (ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey) enige slagen om de arm. Rijik en provincie moeten aan hun aandeel in de uitvoering van deze werken prio riteit geven, de politieke will en de bestuurlijke activiteit van de la gere overheden moeten voldoende kunnen worden gemobiliseerd en belangengroepen en belangheb- De RK bisschoppen hebben alle pastores een brief gestuurd, waarin zij schrijven dat zij aan de nieuwe perikopenvertaling van de uitgeverij "Gooi en Sticht" in Hilversum geen goedkeuring hebben verleend. (Pe rikopen zijn delen uit de bijbel die in de kerkdienst worden gelezen). De uitgeverij heeft haar vertaling via een circulaire aan de afnemers van liturgische uitgaven aangekondigd. De bisschoppen wijzen de pastores benden dienen hun bijdragen tot erop dat deze vertaling zonder enig com act of overleg met welke bevoeg de instantie ook is tot stand geko men- De uitgeverij heeft aan het ver zoek van kardinaal Willebrands om de publikatie niet te laten doorgaan geen gevolg gegven. Twee Belgische bisschoppen (van Antwerpen en Namen) hebben ge- de besluitvorming beheerst redelijk samenspel willen leveren. SOS beschouwt dijkverhoging ei op het punt van veiligheid be staat geen twijfel meer. De studie becijfert de kosten var totaal afgesloten Oosterschel de op 5.3 miljard gulden, wat zamenlijk bekendgemaakt, dat zij al- vooral een gevolg is van de werk loosheid, die zal ontstaan in visserij en in de bedrijven, daarvan afhankelijk zijn. De dam met de afsluitbare openin gen komt le manifestaties afkeuren die te i de ken hebben met de zogenaamde ver die schijningen in Mortsel en Bohan. In Mortsel zou een houten Maria beeld rode tranen hebben geweend. t deze studie al be- Het beeld werd later Bohan overgebracht, waar het verschijnsel zich zou hebben herhaald. De "we- Dijkverhoging beperkt de kosten nende Madonna" trekt nog steeds eohter tot 2.4 miljard en wordt veel belangstelling. De bisschoppen dan ook uit economisch oogpunt hebben een beroep gedaan op het gezonde verstand, de goede wil en de godsdienstzin der gelovigen. De 23 zusters van het klooster van Benavent in de Spaanse provin cie Zamora hebben hun overeen komst met een textielfabriek opge- willen In TREIN ONTSPOORD Nijldelta in Egypte zijn gisteren elf personen gedood en 52 gewond toen twee rijtuigen van een lokaaltrein zegd omdat zij geen bikini' uit de rails liepen, aldus het dag- naaien, blad Al Achram, woensdageditie be richt. Het ongeluk had plaats bij de stad Mansoera. 112 kilometer ten noorden van Cairo. Nieuwe Leidse gemeentesecretaris LEIDEN/ALMELO De nieuwe Leidse g emeentesecretaris mr. H. Lodder, die maandag 3 mei tijdens *n speciale raadsvergadering zal wor den geïnstalleerd, heeft gisteren af scheid genomen van zijn vorige ge meente Almelo. In de Twentse stad. waar hij acht jaar gemeentesecreta ris was, gebeurde dat 's middags in e^n bijeenkomst voor het gemeente- personeel, en 's avonds tijdens een bijzondere raadsvergadering gevolgd door een receptie. Eén provinciaal elektriciteits bedrijf zonder wet niet af te dwingen DEN HAAG (SP) De provincia le adviescommissie voor economi sche en technische voorzieningen is het eens met het dagelijks bestuur van de provincie, dat will proberen voor Zuid-Holland, buiten 't Rotter damse verzorgingsgebied, één pro vinciaal elektriciteitsbedrijf tot stand te brengen. Dit wordt gezien als de op één na beste regeling, die nu de voorkeur geniet aangezien B en W van Rotterdam niet willen mee werken aan één bedrijf voor de hele provincie. In dat bedrijf had de pro vincie het voor het zeggen moeten krijgen: in de nu gekozen regeling ligt het zwaartepunt bij de invloed •van de gemeenten. Rotterdam, dat een eigen bedrijf wil houden met het oog op zijn ha- venpolitiek, is wel bereid nauw sa men te werken met een nieuw be drijf voor de rest van de provincie. In een vergadering van de advies commissie kwam de mogelijkheid van naasting der gemeentelijke be drijven ter sprake. Maar dat is een onuitvoerbare zaak. Aangezien de kosten daarvan enkele miljarden gaan belopen. De vijf gemeenten, die rou bereid zijn aan een provinciaal elektrici teitsbedrijf mee te werken, willen ook alle hun gasdistributiebedrijven in de nieuwe organisatie onderbren gen. Een verdergaande concentratie, dan waarover nu in beginsel overeen stemming is bereikt, valt door de provincie niet af te dwingen zo lang er geen elektriciteitswet is, die daar voor mogelijkheden opent. In de Tweede Kamer wordt langzamerhand een voorkeur voor zo'n elektriciteits wet ziohtbaar, aldus de voorzitter van de commissie, de gedeputeerde aur. Engelsman. De Almelose burgemeester mr. P. Schneider overhandigde mr. Lodder gisteravond 't bundeltje "Losse flod ders". Daarin waren de vele spitsvon digheden en bon mots opgenomen die de gemeentesecretaria tijdens 8 jaar raadsvergaderingen, met een potloodstompje had neergekrabbeld. Om dat ook in Leiden te kunnen voortzetten bood wethouder G. Stui- venberg hem een glazen stolp vol potloodstompjes aan. In zijn toespraak roemde de wet houder het feit dat mr. Lodder de mensen met wie hij samenwerkte, en waaraan hij leiding gaf steeds de volle vrijheid liet. "Het is te hopen dat hij in Leiden de gelegenheid krygt om te werken aan de groei van die vrijheid", aldus Stuivenberg. De Almelose burgemeester merkte op dat mr. Lodder nogal wat om vangrijke en lastige projecten van gemeentelijke en intergemeentelijke aard heeft aangepakt. Als voorbeel den noemde hij de organisatieont wikkeling van het gemeentelijke ap paraat, de totstandkoming van een stichting voor welzijnsbevordering en zijn aandeel in de voorbereiding van het gewest Twente. De Enschedese burgemeester mr. A. Vleer, voorzit ter van de Stedenband Twente noem de het vertrek van mr. Lodder naar Leiden "een verlies voor Twente". Overigens blyft mr. Lodder de eei'stkomende tijd nog in Twente wonen. Aan het slot van de vergadering bood het raadslid P. Berkhout de ge meentesecretaris een fiets aan, waar mee mr. Lodder vervolgens een rond je door de raadzaal reed. Met zijn echtgenote achterop. Nieuwe editie plattegrond LEIDEN Deze week draait op de persen van het Falk-plan de nieu we editie van de plattegrond van Leiden. Begin volgende week zullen de eerste exemplaren in de boekhan del verkrijgbaar zijn. Het is de vier de bijgewerkte uitgave, waarmee in 1971 een begin werd gemaakt. In de nieuwe editie ia onder meer opgeno men het volledige s tratenpatroon van de Merenwijk. Ook voor de om liggende gemeenten is het Falk-plan aangepast aan gewijzigde omstandig heden. Wat nog ontbreekt zijn de in middels "benoemde" straten op het Waardeiland. Het Leidse Falk-plan omvat behalve de gemeente Leiden (met een uitvergrote binnenstad) ook de gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Zoeterwoude en Voorscho ten. De prys van de nieuwe platte grond is f 4.50. en de oplage is 10.000 exemplaren. De eerstvolgende zal vermoedelijk medio 1977 verschijnen. LEIDEN De Leidse gemeente - voorlichter Lelieveldt was gis teravond de eerste gast van het overleg wijkorganen "nieuwe stijl". Onlangs heeft namelijk het overleg besloten de traditionele, niet zo goed bezochte, vergaderingen dras tisch te verminderen en in plaats daarvan éénmaal per maand een thema-avond te beleggen. De gemeentelijke organisatie was het eerste. Het feit dat erg lang gewacht moest worden op antwoorden van de gemeente op verstuurde brieven was voor sommigen een onverkwik kelijke zaak. Lelieveldt zette de aanwezigen uiteen dat hierin sinds enige tijd verandering is aange bracht. "Lange wachttijden zullen hierin niet meer voorkomen, hoe wel het systeem helaas nog niet he lemaal waterdicht is" aldus Lelie veldt. Tevens verstrekte hij enige informatie waardoor stagnatie kan worden voorkomen. "Eén on derwerp per brief en van tevoren contact opnemen met de betreffen de afdeling". Uitvoerig werd ingegaan op het contact gemeente overige in stanties c.q. wijken, buurten en burgers. Over het algemeen toonde men zich hierover niet ontevreden, maar "je moet die contaoten veelal zelf zoeken" eoals iemand opmerk- Men was uiterst gelukkig met de wijze waarop de gemeente voor lichting verstrekt in de krant. De agenda's en mededelingen worden zo bleek, zorgvuldig gelezen en waar nodig wordt er gebruik van gemaakt. "Het is duidelijke taal en voor iedereen begrijpelijk" zo werd opgemerkt. Dat laatste kon men niet terugvinden bij het gemeente- apparaat. Lelieveldt sloot zich hier bij aan. "Uit een onderzoek is naar voren gekomen dat wij gemiddeld 50 of meer woorden per zin gebrui ken. Dat bevordert alleen de ondui delijkheid". Minder vol- en bijzin nen zouden de oplossing moeten brengen. "We leven nu eenmaal niet meer in 1850" zo besloot Lelie veldt z'n betoog. Beroepingswerk: Herv. Kerk beroepen te Monster J. Vroegindewey Katwijk a. Zee, te Den Haag (Kloos terkerk) G. Kalsbeek Voorst, te IJ- niuiden-West J.P. van Roon Zeist, te Oosterhesselen J. ter Haar Fra- neker. te Zeist J. den Hoed Sliedreoht. te Strijen G. Wursten Veenendaal en J.G. Huetink Markelo: bedankt voor Bennekom, Kinderdijk, Voort huizen en Nijkerk J. Mouthaan Wil- sum, voor Ooltgensplaat en voor Zwartenroek J. v. Rossem Neeuwen. voor Capelle aan de IJssel A. Vliet- stra Doornspijk, voor Vreeswijk en voor Elburg J. Kruit Wierden. Ge- ref. Kerken: beroepen te Putten G. van Doornik Sellingen; aangenomen naar Slikkerveer H.G. Verhaagen Lemmer, naar Rotterdam - Feye- noord kand. C. van Steenis Hoog kerk. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Spakenburg A.D. v.d. Heuvel 't Harde, naar Helpman J.M. Groeneveld Ulrum, naar Vlis- singen kand. B. Kamphuis Kampen. Chr. Geref. Kerkenbedankt voor Vineland (Canada) en voor Rijns burg J. Westerink Nunspeet; beroe pen te Hilversum A.W. Wubs Noord- scheschut. Geref. Gemeenten: be dankt voor Katwijk aan Zee A. Ver- gunst Veen, voor Apeldoorn Chr. v. d. Poel Ierseke, voor Eindhoven L. Elok Capelle a.d. IJssel; beroepen te Westzaanen Haamstede L. Blok, te Den Haag- C.A. Vergunst. UITGEWEZEN De militaire machthebbers in Argentinië hebben dinsdagavond de uitwijzing gelast van de Zwitserse journalist Bandaret, die 12 dagen geleden werd aangehouden. De 29-jarige correspondent van de Zwitserse radio en het in Bern ver schijnende blad Bund werd beschul digd van deelneming aan "tegen de vieligheid van de staat gerichte ac tiviteit". SACRAMENTO (AP/UPl) Een gelukkige Steven Soliah met zij?i vriendin Emily Toback tij dens een persconferentie in Sa cramento, nadat hij onschuldig was bevonden aan een bankroof. De jury accepteerde Soliah's ver dediging, dat hij slachtoffer ivas van zijn liefde voor Patricia Hearst. Soliah, lid van het Symbionese bevrijdingsleger, ivas de enige be klaagde in de zaak van de bank overval van 21 april 1975 in Sa cramento, in de loop waarvan een moeder van vier kinderen door een schot uit een karabijn werd gedood. De bankoverval is toege schreven aan het SLA en volgens ooggetuigen namen er vier ban dieten aan deel. Soliah verklaarde tijdens zijn proces van zeven weken dat hij Pat Hearst tijdens haar maan den als ondergrondse vluchtelin ge wel had geholpen, maar dat hij in San Francisco ivas, toen in Sacramento de bankroof plaats had. De voormalige atleet Soliah, die verklaarde dat hij met Patricia Hearst heeft samengeleefd, heeft gezegd dat hij het trio in Sacra mento hielp uit medelijden met hen na het vuurgevecht van 1974 met de politie van Los Angeles, dat aan zes SLA-leden het leven kostte. LEIDEN De Leidse werkgroep Fiets is bijzonder verheugd over de toezegging van het college van B. en W. dat een winkel route voor het fietsverkeer zal worden uitge werkt. Ook het beleid ten aanzien van het opheffen van éénrichtings verkeer voor fietsers en het. aan brengen van fietsstroken wordt toe gejuicht. De werkgroep schrijft dat aan 't college van B. en W. en de raad in een reactie op het onlangs uitge brachte "Plan van actie voor de binnenstad". Kritiek op het plan heeft de Leidse werkgroep ook. Zo wordt betreurd dat uitgangspunten met betrekking tot de inrichting van "woonerven" (de straat is van de bewoners, de auto is gast) ont breken in het actieplan. De daarbij horende maatrege len, zoals het aanbrengen van ver keersdrempels, een maximumsnel heid van 20 kilometer in woonstra ten lijken voor de Leidse woonwij ken zeer geschikt. Binnenkort zal de werkgroep Fiets op dit punt en kele suggesties doen aan het ge meentebestuur. Prachtige rundsnappa jas uit de grote collectie van Lambert de Jong. Een eerlijke, sterke jas voor lang, plezierig dragen. Kleuren: bruin, zwart, groen. donkersteeg 3, leiden, telefoon 071-121406

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19