Ik wilde alleen de pijn stillen" r tu© aktueel Van Aardenne bij VVD in ongenade Ruim 8 miljoen voor deel van schilderijencollectie Koppeling AOW aan Moordzaak opgelost minimum loon ter discussie Hoofdverpleger in feite verdacht van 259 dodelijke injecties WEGENS AANVAL OP LUBBERS r>- Hou van de ham van Hamroker Stegeman. sieqeman pINSDAG 27 APRIL 1976 BINNENLAND PAGINA 7 SCHIJNDEL (ANP) De rijks politie in Den Bosch heeft gisteren de 42-Jarige Jan v.d. H- uit Gemert gearresteerd. Deze heeft bekend de 54-jarige Marinus Klokgieter op 30 maart te hebben gedood. Het lichaam van het slachtoffer werd op 13 april gevonden in de Zuidwil lemsvaart. Klokgieter stond met zijn caravan nabij het Belgische Foppel toen v.d. H. met zijn zoons van 13 en 15 langs kwam. Hij heeft bekend, dat hij Klokgieter met een uitdeukhamer om het leven heeft gebracht, hem in de kofferruimte va.n de auto van het slachtoffer heeft gestopt waarmee hij vervol gens naar Schijndel is gegaan. Daar heeft hij het stoffelijk overschot en diens auto in de Zuid willemsvaart gereden. Beide man- ren kenden elkaar al jaren. Vo rig jaar zaten zij een gevangenis straf uit wegens een zedenmisdrijf. Klokgieter had in zijn caravan in aanwezigheid van vd. H. ontucht gepleegd met diens 12-jarige pleegdochter. Klokgieter had het inmiddels 13-jarige meisje uit het kindertehuis Nazareth in Ven- lo ontvoerd en leefde met haar sa men. v.d H. wilde zijn pleegdoch tertje met geweld terughalen. DEN HAAG (ANP) Nu het kabi net onder de titel een-procent-ope ratie een bezuinigingsmaatregel voorbereidt, staat alles ter discus sie, ook de koppeling van de uit keringen volgens de algemene ouderdomswet (AOW) aan het mi- minimumloon. Dit is gisteren de bijzondere commissie van de Twee de Kamer voor het bejaardenbeleid gebleken uit mededelingen van de staatssecretarissen Mertens van sociale zaken en Meijer van cultuur recreatie en maatschappelijk werk. Nog lang niet voldoende gegevens zijn beschikbaar om thans al de finitieve standpunten over een eventuele ontkoppeling te kunnen innemen, meende mevr. Van Leeu wen (ARP). Zij verweet de heer Staneke (DS'70) dan ook voorba righeid, toen die een motie in diende, waarin werd gesteld dat de gelijkstelling van de AOW-uit- kering en het minimumloon dient te worden gehandhaafd. Als de Tweede Kamer de nota over het bejaardenbeleid behandelt zal de motie nader aan de orde ko men. Het is niet de enige. Een zevental werd al in een eerdere commissievergadering ingediend. Gisteren kwamen er de genoenide van DS'70 en nog twee, onder tekend door leden van de fracties van de PvdA en de PPR, bij. Daarmee kon met name staatssecre taris Meijer het wel eens zijn. In de ene werd gevraagd snel andere financieringsmogelijkheden te on derzoeken voor de kosten van het bewonen van verzorgingstehuizen. Staatssecretaris Meijer dacht hier bij aan twee alternatieven: in het kader van bestaande of toekom stige volksverzekeringen of in een aparte financierings- en eigen-bij drageregeling. Hij verwachtte nog dit jaar hiervoor een gericht ad vies te kunnen vragen aan de centrale commissie voor de be jaardenoorden. In de tweede motie werd de bewinds lieden gevraagd de rijksbijdrage regeling voor dienstencentra le herzien en deze nieuwe regeling met ingang van het komende jaar te laten ingaan. Daarbij moet een centrale plaats worden toegekend aan de coördinatie van het open bejaardenwerk in samenhang met het gesloten bejaardenwerk. Daarby werd er ook op aangedron gen zoveel mogelijk te voorkomen, dat bejaarde mensen, die van voorzieningen uit het open bejaar denwerk gebruik maken, hiervoor een beroep moeten doen op de al gemene bijstandswet. De gemeen ten zal het mogelijk moeten wor den gemaakt voor de bejaarde mensen een samenhangende voor- zieningenbeleid te voeren. De rijksoverheid zal er voor moeten zorgen, dat dit beleid aansluit op het werk van de commissies voor de bejaardenoorden. zoals verwacht werd een winter landschap van Salomon van Ruys- deal maar het 44,5 x 37,.» cm me tende werk "Herbergscène" van Adriaen van Ostade, dat voor 660 duizend gulden door een En gels sprekende handelaar werd veroverd. De Ruysendael bracht 480 duizend op. Ruysdael lag ook goed in de markt met rivierlandschappen, die 360.000 en 145.000 gulden op brachten. Een goede vierde in de ranglijst van hoge prijzen werd 'n boerenbruiloft van Roclant Ja- Jacob Isaacks van Ruysdael den werd verkocht. Meer dan drie ton werd betaald voor eon Van der Ileyden en een Jacob Isaacks van Ruysdael (310. (310.000 gulden na een inzet van 20.000 gulden..). Ruim twee ton werd betaald voor een vrolijk groepje boeren van Adriaen Jansz van Ostade (260.000 gld), een paneel van Pie- ter Pietersz Brueghel (280.000 gld), een gezicht op Haarlem van Jan van Goyen (230000 gld), een dorps kermis van David Teniers de Jon gere (230.000 gld). een gezicht op het IJ van Ludolf Backhuysen (210.000 gld) en een kijkje op de hoek van de Prinsengracht en de Spiegelgracht in Amsterdam van Isaac Ouwater (210.000 gld). Voor een etsje van Rembrandt, dat een zelfportretje van 13,4x10,3 cm. werd 29.000 gulden betaald. Het kleinste werkje van de collec tie, een rond paneeltje van Jan van Goyen met een middellijn van 11 cm bracht 47.000 gulden op. Vandaag worden de overige 277 werken uit deze collectie geveild: schilderijen, etsen en aquarellen De veiling van het ^Winterlandschap" van Salomon van Ruysdael, dat op 480.000 werd van meesters uit de negentiende afgehamerd. en de twintigste eeuw. DEN HELDER Prins Bernhard voelt aan de nieuwe blauniue zeilen van het schip 'De Eendracht'. De Prins bracht gisteren een bezoek aan de gaf felschoener die is gemeerd in de haven van Den Hel der. Met het zeilschip zal aan een grote wereld-zeilrace worden deelgenomen. Links schipper Jutta. DEN HAAG (SP) Het VVD-Kamerlid Van Aardenne is in ongenade gevallen bij zijn partij. Zijn (mislukte) aanval op KVP-minister Lubbers (Economische Zaken) kost hem de po litieke kop. Na de verkiezingen van 1977 keert Van Aardenne (46), financieel-eco- nomisch deskundige van de WD- fractie, vrijwel zeker niet terug in de Tweede Kamer. De VVD-top zet hem niet meer op een verkiesbare plaats uit woede over zijn „onverstandige" en „onhan dige" aanval op minister Lubbers, die persoonlijke belangen had bij de overname van Nederhorst-staal door Hollandia ln Krimpen aan den IJs- Lubbers' aandelen zouden door de ze transactie, waar hij als minister nauw bij betrokken was, een forse vaardevermeerdering ondergaan. Van Aardenne vond dat dit niet kon. Lubbers moest van hem öf zijn aan delen verkopen öf aftreden. De VVD die er op uit i® om na 1977 de regeringssamenwerking met de confessionelen te herstellen kon deze politieke manoeuvre niet gebrui ken. Met een aanval op Lubbers (één van de kandidaten voor het CDA- lijsttrekkerschap) zou de VVD bij voorbaat het CDA tegen zich inne- ^Van Aardenne is sinds 1971 lid van de Tweede Kamer. Een aanval waar de WD-top geen moeite mee zal hebben is die welke Hans Wiegel, fractie-voorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, gister avond op de PPR lanceerde. Wiegel liet in Nijverdal blijken dat hij de Radicalen na hun congres van het afgeloven weekeinde niet langer serieus neemt. Hans Wiegel: „De PPR heeft zich ontpopt als een verzameling tuinkabouters". Hij doelde daarbij op de uitspraak van Bas de Gaay Fortman om tanks af te schaffen en de eventuele vijand te lijf te gaan met anti-tankwapens. „Het PPR-gepraat is elite-gepraat. Naar wat de bevolking wil, wordt niet gekeken, een PPR-congres is een rondje gezamenlijk navelstaren", al dus Wiegel. Wiegel uitte verder kritiek op de PPR-voorstellen tot gratis openbaar vervoer, een autoloze zondag, het af schaffen van de heffingen voor wa terzuivering en het laten verdwijnen van de Ster-reclame. Een andere oppositieleider, dr. R. J. H. Kruisinga van de CHU, merk te gisteren in het Overijsselse Ommen op dat als het CDA het „ver bond" van KVP, ARP en CHU bij de verkiezingen van mei 1977 de grootste partij wordt, er een chris ten-democratische minister-president moet ko men. „Het is in beginsel de grootste regeringspartij die de minis ter-president levert", zei hij. In politiek Den Haag wordt Krui singa's opmerking uitgelegd als een poging om zijn onderhandelingspo sitie te versterken. De PvdA voelt er niets voor om na 1977 met de CHU te gaan regeren. Op voorwaarde dat de socialisten deze weerzin inslikken Van Aardenne zou Den Uyl (PvdA) toch de nieuwe premier mogen worden. Een partij die bij de verkiezingen van volgend jaar in ieder geval geen enkele rol meer zal spelen is de „Li beraal Democratische Partij". Volgens het LDP-bestuur is het „raadzaam" dat de LDP afziet van verdere politieke aktiviteiten. De LDP werd nu drie jaar geleden (op 14 april 1973) opgericht, aan vankelijk onder de naam „Vrije De mocraten". Inschrijving in het kies- register onder deze naam bleek niet mogelijk, reden waarom in het na jaar 1973 werd gekozen voor de naam „Liberaal Democratische Partij". De LDP-groepering telt thans minder dan honderd leden. Een meerderheid van het LDP-be stuur zal zich nu inzetten voor het tot stand komen van een nieuwe par tij rond D '66 en de groepering „Reso luut" (de groep rond de vroegere KVP-voorzitter De Zeeuw), zo is of ficieel meegedeeld. stxikceintuur in streepdessin. Kleuren: LeidsenhageL Groen/wit, rood/wit, zwart/wit en marine/wit. M: 36 t/m 48 43* MAASTRICHT (SP) Frans geeft geen krimp. Aan het slot van de eerste zittingsdag vraagt rechtbankpresident mr. G. Hermesdorf hem op de man af „Blijft u bij de door u toegege ven vijftien gevallen?". Zonder één seconde te aarzelen antwoordt de Kerkraadse hoofdverpleger „Jawel, edelachtbare". Blijft u ook bij het motief dat u eerder heeft genoemd, het wegnemen van onrust en pijn bij de patiënten?". Frans, opnieuw „Jawel, edelachtbare". op de afdeling „Nachtegaal" dras tisch teruggelopen. Ook de politie komt met cijfers, die aantonen dat de aanwezigheid van Frans vele bejaarden fataal is geworden. Als Frans dienst had stierven er drie tot vijf keer zoveel mensen dan wanneer hij vrij was. Frans zelf, groot en log, komt de eerste dag maar heel even aan het woord. "Ik heb alleen patiënten van hun pijn af willen helpen. Ik spoot hen in met insuline. Daar werden ze suf van, daoht ik. Dan waren ze weer enkele uren zonder pijn. Nee, andere middelen durfde ik niet te ge bruiken". "Een bijzonder kromme redenering. Het is een nog nooit vertoonde ma nier om pijn te stillen. Zelfs een leek weet dat daar andere middelen voor zijn. Ik acht het uitgesloten dat hij dat met zijn negentien jaar erva ring in de verpleging niet wist", rea geert prof. E.J. Ariëns daarop. Hij is hoogleraar in de geneesmiddelenleer in Nijmegen en heeft grote faam op het gebied van bloedsuiker en in suline. Koel cijfermateriaal, dat nog )aar luttele ogenblikken eerder an de iviaastricnioe recutoanK is jpresenteerd, maakt de 40-jarige fans H. in feite toe verdaente van (elgeteld 259 gevallen waarin do- iiijite injecties met insuline of va- |um werden toegediend. Tussen 1 decemoer 1969, de dag garop de Lückerheidekliniek jn .erarade werd geopend en 4 igustus van het vorig jaar, toen (en Frans in ae gaten guig hou- en, stierven er 459 patiënten. Jaarvan waren er 325 (zeventig rocent) ondergebracht in de af- feling "Nacntegaal" (twintig pro mt van het totale aantal bedden i Luckerheide, waar Frans hoofd- pr pleger was). Van die 325 sterfge- &Uen waren er 259 waarbij min meer werd getwijfeld aan een (ituurlijke doodsoorzaak. Bij 112 larvan bestond zelfs veel twijfeL De als getuige-deskundige opge spen arts mevr. J. Vijgen zij i sinds vorig jaar augustus verbon en aan de kliniek vertelt: "En Bn hebben we het begrip twijfel pg zeer voorzichtig gehanteerd". fWIJFEL Officier van justitie mr. J. Boos- jr vult aan: "Op de overige vijf fdelingen van de kliniek samen fstaat veel twijfel aan een ptuurlijke doodsoorzaak bij slechts jven patiënten van de 134. Dit ver- )hil kan niet door het toeval wor- in verklaard' Door de mathematisch-statisti- «he adviesafdeling van de univer- jteit in Nijmegen is een onderzoek 'houden aan de hand van patiën tgegevens en dienstroosters. De Itkomsten van dat computeronder- >ek spreken wel erg in het nadeel »n Frans H. De "Nachtegaal" was tot medio B een ziekenafdeling. Sinds 1 ja- uari 1974 is bijna één van de vier (er patiënten binnen een dag na e opname al dood. je tweede dag is al bijna dertig pro mt dood en binnen een week de elft. Op alle andere afdelingen lerft tot en met de tweede dag na p opname nooit iemand, terwijl het m zeer grote uitzondering is als er )mand binnen een week overlijdt, fa de aanhouding van Frans H. in jugustus vorig jaar is in de kliniek een enkele patiënt meer overleden innen een week na opname. Bo- /endien is het aantal sterfgevallen Prof. Ariëns legde uit dat de door Frans H. toegediende hoeveelheden insuline voor gezonde mensen abso luut ongevaarlijk zijn. Voor de pa tiënten van de "Nachtegaal" lag dat duidelijk anders. Het ging hier om demente bejaarden met een slecht circulatiesysteem en met aderverkal king van het centrale zenuwstelsel. Dat stelsel is bijzonder afhankelijk van het suikergehalte in het bloed. Prof. Ariëns: "als je bij die mensen dat gehalte gaat verlagen zijn ze bij zonder kwetsbaar. Ze hebben geen reserve meer en al vrij snel raken ze in coma. Al deze patiënten liepen een extra groot risico op hypogly- caemie". Hypoglycaemie is een zeld zaam voorkomende ziekte waarhij een groot tekort aan suiker in het bloed leidt tot de dood. In de afde ling "Nachtegaal" was hypoglycae mie juist een veelvoorkomende doods oorzaak. De artsen in "Nachtegaal" hadden niet tijdig een adequate behandeling kunnen geven, omdat Frans H. met geen woord repte over zijn injec ties. Soms diende hij daarna ook nog eens valiuminjecties toe. De officier van justitie: „Valium bestrijdt de uiterlijke verschijnselen van hypogly caemie. Dus dat kan hij hebben ge daan om de krampen bij de patiënten te verdonkeremanen". Prof Ariëns daarop: „Dat kan. Het is in ieder geval een reële veronderstelling". De zitting duurt voort. 1. Leuke japon in folklore dessin. Met moderne ceintuur en geraffineer de zakverwerking. M: 36 t/m 44 59™ mantelspecialist FUNE t VL EES WA REN De kwaliteit die vroeger zo gewoon wait.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7